PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KRACHTIG PROTEST BIJ VER. NATIES tegen daden van Indonesië Zes a tien eskaders raketten in Europa Herverkaveling Walcheren wegbereidster voor modernisering landbouw BILT COMMISSIE AD HOC ZAL MET REGERING SAMENWERKEN VERWACHT. 200e jaargang - no. 303 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 dec. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2473 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tei 2425. adm. Regeringsverklaring in Tweede Kamer De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft in een nota aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties, krachtig geprotesteerd tegen de handelingen en daden van de Indonesische regering. De Nederlandse regering behoudt zich, volgens dit protest, dat gisteren op het bureau van de Verenigde Naties werd afgegeven, alle rechten voor. Opgemerkt wordt, dat volgens een aantal Indonesische verklarin gen de druk, die wordt uitgeoefend op de Nederlandse gemeenschap, moet worden gezien als een reactie op de weigering van de algemene vergadering, de Indo nesische aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea in te willigen. Indien dat zo is, zou dat een poging zijn om met onwettige middelen dat te bereiken wat Indo nesië langs wettige wegen niet heeft kunnen verkrij gen. In dat geval houdt een dergelijke actie een uitda ging in aan het gezag van de Verenigde Naties. Het debat in de Kamer, waarvoor zeer grote belangstelling bestond bij mi nisters, Kamerleden en publiek (alle tribunes waren overvol) eindigde met de aanneming van een door de fractieleider van de K.VJ?., prof. Romme, gesuggereerd voorstel om uit de Kamer een commissie ad hoe tebenoemen, die met de regering voeling zal houden over de ontwikkeling van de ge beurtenissen in Indonesië en met haar overleg zal plegen over wat dient te geschieden. De commissie zal uit dertien leden met plaatsvervangers be staan. Annexatie van zeegebjed is niet aanvaardbaar In de nota wordt onder meer betoogd, dat de vijan dige handelingen tegen de Nederlandse gemeenschap in Indonesië een openlijke negatie betekenen van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, die het handvest van de Verenigde Naties volgens de doelstellingen moet handhaven en waarvan de ont wikkeling en codificatie voortdurend door de Verenig de Naties worden nagestreefd. Deze nota was gisteren in uitzicht gesteld in een regeringsverklaring, welke minister Luns in de Tweede Kamer aflegde, en waaruit bezorgdheid sprak over de maatregelen, die Indonesië tegen Nederland heeft ge troffen en over de wijze, waarop Indonesiërs tegen ons land en tegen Nederlanders in Indonesië zijn opgetre den. Tegenover deze bezorgdheid stond een zekere verheugenis over de grote mate van solidariteit, die talrijke landen met Nederland hebben betoond. In de regeringsverklaring werd her innerd aan de aankondiging van de Indonesische regering oni een enor me uitbreiding te geven aan wat zjj als de Indonesische wateren be schouwt. Zy wil daarbij blijkbaar gro te stukken zeegebied annexeren en daarmee de internationale scheep vaart in de zo belangryke zeeverbin dingen in de wateren tussen Azië en Australië onder haar soeverein toe zicht plaatsen. Zulk een unilaterale maatregel is uiteraard voor ons, evenals voor andere zeevarende mo gendheden, niet aanvaardbaar en de regering zal niet nalaten op ge- eigende w|jze haar standpunt in deze officieel te doen kennen en zich haar rechten voorbehouden. Dat de Britse regering zich bij deze voornemens evenmin neerlegt, aldus mr. Duns, zal de Kamer uit de pers gebleken zjjn.. (Indonesië) heeft met de maat regel gedreigd, maar deze nog niet uitgevaardigd Gedurende de afgelopen jaren heeft de Nederlandse regering grote be reidheid getoond over tal van aange legenheden met de Indonesische rege ring te spreken ondanks de voortdu rende eenzijdige verdragsbreuk van de zjjde van Indonesië en tal van an dere tegen Nederland of Nederlan ders genomen maatregelen. Hoewel in principe dezelfde geneigdheid ook Minister Mansholt kon maandag in de bijeenkomst ter afsluiting van de herverkaveling Walcheren zes ko ninklijke onderscheidingen uitreiken. Op de foto loenste hij ir. W. A. van der Werff geluk, die tot officier in de orde van Oranje Nassau werd benoemd. Foto P.Z.U.). thans nog bestaat, moet in alle dui delijkheid worden gezegd, dat in de schaduw" van de ongehoorde maatre- feien welke thans in Indonesië wor- en genomen, de basis van een even tueel gesprek uitermate smal gewor den is. De afgevaardigden de heren Romme Van K.P.M. 56 schepen buiten Indonesië In de gisteren gehouden vergade ring der Koninklijke Nederlandsche Paketvaartmaatschappij N.V. deelde de voorzitter mede, dat 56 schepen zich thans buiten Indonesië bevin den. Gedeeltelijk is reeds emplooi voor deze schepen gevonden. Voor de overige schepen is men hiermede be zig. Over de assurantiegelden konden geen nadere mededelingen worden verstrekt. Mocht het zover komen, dat deze in Nederland worden ont vangen, dan zal het bestuur zich na der beraden. Het ligt niet in de bedoeling „de huid van de beer te verkopen, voor dat deze geschoten is", zo zei de voorzitter tot aandeelhouders. (kvp). Oud (wd), Willems (pvda), Bruins Slot (ar) en Tilanus (chuj, prezen de ordelijke, rustige, beheerste en bezonnen regeringsverklaring. Slechts de heren ds. Zandt (sgp) en Bakker (cpn) keerden zich ertegen. Volgens Indonesische persberichten is de premier van Tsjecho-Slowakjje (Vervolg op pag. 3) Zes koninklijke onderscheidingen Onder een batterij schijn werpers van het televisiejour naal heeft minister Mansholt, als een der hoogtepunten van de plechtige herdenkingsbij eenkomst in het Schuttershof, een zestal koninklijke onder scheidingen uitgereikt. Met een daverend, langdurig applaus begroetten de honder den aanwezigen de mededeling dat de voorzitter van de Her verkavelingscommissie Wal cheren, mr. A. J. van der Weel, was benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Niet minder was de vreugde over de benoeming van de he ren G. Bierma, hoofd Bureau Ruilverkaveling te Middel burg en ir. W. A. van der Werff, gewezen secretaris van de Herverkavelingscommissie Walcheren, tot officier in de orde van Oranje Nassau. De ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau, werd verleend in ✓goud aan de heer P. Verhage, lid van de Herverkavelingscom missie Walcheren, in zilver aan de heer L. Osté, opzich ter B. bij de cultuurtechnische dienst in Zeeland en in brons aan de heren A. Provoost en W. Louws, arbeider-materiaal beheerders bij de Nederlandse Heidemaatschappij. iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, z.e. mr. J. M. A. H. Luns, heeft maan dagmiddag in de Tweede Ka mer bijna een half uur gewijd aan het uitspreken van een re geringsverklaring inzake de toestand in Indonesië. Op de foto v.l.n.r.: z. e. de heer Jac. G. Suurhoff, minister van so ciale zaken en volksgezond heid, mr. Luns, premier dr. W. Drees en de minister van maat schappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. Illllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllillllllll GENERAAL NORSTAD VERKLAART SpaakAtoomvrije zone is onzin De opperbevelhebber van de Navo, generaal Norstad, heeft maandag op een persconferentie op zijn hoofd kwartier nabjj Parjjs gezegd, dat de eerste aanbevelingen voor de verde ling van raketbases binnen enkele weken zullen worden gedaan. Gezien de aard van de raketten is het niet vereist, dat z|j zich op een bepaalde Slaats in het gebied van de Navo ienen te bevinden. Generaal Norstad zei, dat hjj dacht aan legering van zes tot tien eska- dpr i>f bataljons raketten in Europa. (Naar verluidde, vallen hieronder niet de vier raketbases, waarover onderhandelingen tussen Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten zjjn gevoerd). De generaal wees erop, dat de in voering van de raketten niet bete kent, aat het belang van andere wa penen voor de vergeldingsstrijdkrach ten en het schild voor de verdediging van de Navo vermindert. In antwoord op een vraag zei Nor stad, dat wat de veiligheid betreft, de invoer van de raktten zeker niet te laat is. Naar verluidde, zal een eskader of een bataljon raketten bestaan uit vijftien raketten en ongeveer 550 man. De secretaris-generaal van de Navo, Spaak, heeft maandag het Poolse plan voor een zone zonder atoom wapens in Midden-Europa „militaire onzm en een politieke manoeuvre tot ontmanteling van de Navo" genoemd. Hij zei dit in een vraaggesprek met een verslaggever van het onafhanke lijke Franse blad „Paris Presse". Spaak vroeg wat voor een zin een zone van ongeveer 500 kilometer breedte kan hebben in een t|jd, waar in ballistische projectielen een reik wijdte van 2500 kilometer hebben. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft in een televisie-ge sprek het idee van een atoomwapen- vr|je zone in Europa eveneens van de hand gewezen. Hij noemde dit idee een illusie, nog erger dan het vroe gere idee van een neutrale zone. De Franse minister van buitenlandse zaken. Christian Pineau heeft zondag in een toespraak in zijn kiesdistrict in de omgeving van Le Mans, in noord-vvest-Frankrijk, onder meer ge zegd: „Elk land heeft slechts de keus uit twee mogelijkheden: het volgen van de vorderingen van andere sta ten op bewapeningsgebied, of het ai- geheel prijsgeven van z|jn vermogen tot nationale zelfverdediging". Auto reed Noordhollands kanaal in; eendode In de vooravond is gisteren te Akersloot een auto met drie inzitten den van de veerpont in het Noord hollands kanaal gereden. Een hun ner is verdronken. De inzittenden waren de heer en mevrouw V. uit Haarlem met hun zesjarige zoontje. Zij waren op weg van Haarlem naar De Rijp, waar familie van mevrouw V. woont. Mevrouw V., die de auto bestuurde, gaf, toen zij op de veer pont stond, gas inplaats van te rem men, met 't gevolg dat de auto in 't water reed. De heer V. en zijn zoon tje konden gered worden. De auto met het stoffelijk overschot van mevrouw V. werd een uur later met een hijskraan uit het water gehaald. Het afgelopen weekeinde is het drie maanden oude zoontje van de familie G. van 't K. te Soest op tragische wijze om het leven gekomen. De ou ders ontdekten 's morgens de baby levenloos in het wiegje. Het bleek in de dekentjes te zijn gestikt. MINISTER MANSHOLT SPRAK IN MIDDELBURG „WAT HIER IS VERRICHT mag het Nederlandse volk trots op z|jn. Door 't geweld vernield, een prooi der golven. Door noeste arbeid en een innige samenwerking ontstond wederom een vruchtbaar land, dat een be lofte voor de toekomst in zich draagt!", zo besloot minister dr. S. L. Mans holt maandagmiddag zijn voor enkelë honderden genodigden in 't Middel burgse S&chuttershof uitgesproken rede ter gelegenheid van het passeren van de herverkavelingsakte, als administratieve sluitstuk van de Herver kaveling Walcheren. De bewindsman, die het hier bereikte projecteerde in het nationale vlak, heeft deze gelegenheid benut om zjjn visie op het beleid voor de toekomst te schetsen. I-ïjj zag daarbij verkaveling als een essentiële voorwaarde om de landbouw als een integrerend deel van onze maatschap pij te behouden. In de stemmig versierde zaa.1 waren met zeer vele vooraanstaande figuren uit agrarisch Nederland, onder meer het voltallige college van Gedepu teerde Staten en de burgemeesters en wethouders van de Walcherse ge meenten bijeengekomen. Voordat mi nister Mansholt het woord verkreeg, hield eerst de voorzitter van de Her verkavelingscommissie W alcheren, mr. A. J. van der Weel een rede, waarin hij een terugblik gaf op de afgelegde weg. „Het oude Walcheren is gestoken in een nieuw kleed, ge weven door de herverkaveling. Een nieuw kleed, waarin nog plooien val len en dat hier en daar te nauw of te wijd is, een kleed waar men nog in al moeten groeien". Spreker riep de ontwikkeling van het werk in herinnering en wees daarbij o.a. op de moeilijke taak van het toedelen der percelen. „Vele gerechtvaardigde wensen moesten onvervuld bïjjven", er kende spreker. „Met enige zorg zijn wij ook vervuld van wat er in de toekomst van de toedeling zal overblijven, als gevolg van verer ving, verkoop of pachtbeëindi- ging". Mr. van der Weel gewaag de voorts „met enige benauwenis" van de mogelijkheid, dat met zgn. veilige pacht gesaneerde bedrijven kunnen worden bedreigd, wanneer de naar de N.O.P. vertrokken boe ren als eigenaren de verpachte gronden 'weer zouden opeisen. Het nieuwe Walcheren is nu, behou dens enkele cultuurtechnische wer ken gereed gekomen. De oude roman tiek ging voorbij („de schoonheid van het oude Walcheren lag voor een groot deel in het ondoelmatige"), maar dit nieuwe land, is toch ons eigen thuis gebleven. Tenslotte dankte mr. Van der Weel de verschillende personen en instan ties voor de verkregen medewerking. Minister Mansholt Minister Mansholt stelde eveneens in zijn rede vast, dat de herverkaveling Walcheren „wegbereidster" is ge weest voor een methode tot moderni sering van de landbouw in de toe- Jcomst. De minister stelde daarbij, dat men zich niet kan bepalen tot al leen maar herverkavelen van de fr'ond doch er moet ook aandacht wor en geschonken aan de gewijzigde sociale omstandigheden waarin de be trokkenen komen te verkeren. De vraag moet worden gesteld of in de evolutie welke zich in het maat schappelijk bestel aan het voltrekken is, de landbouw het snelle tempo zal kunnen volgen. Minister Mansholt was van mening, dat de landbouw in de knel zal komen wanneer aan deze bedrijfstak geen bijzondere zorg wordt besteed. „Het is een taak van het gehele volk om de landbouw ge zond te houden. Men zal er voor die nen te zorgen, dat de hervormingen worden bevorderd, die hiervoor no dig zijn. Spreker stelde vast. dat het platteland in het algemeen niet traag is in zjjn aanpassing. Er schuilt daar om een zekere tragiek >n de ontwik keling van de mens. die zijn produk- tiviteit wil verhogen, maar niet dat- (Vervoig op pag, 4) KORTE PREDIKATIE KERSTFEEST Het Kerstverhaal is zo heel sim pel. „God werd mens", het is in en kele woorden te zeggen ivat er nu eigenlijk is gebeurd, ook al is met die woorden nog niets verklaard. Jezus Christus werd geborden, e» in Hem werd het Woord tot vlees. Maria's zoon was Gods Zoon. Hem werd het Woord tot vlees. Maria's zóón was Gods Zoon. God werd ons, mensen, gelijk. Dit ingrijpen van God in de ge schiedenis, dit indalen in de mens heid, is-zó stil gebeurd, zó zonder re clame, maar ook zó zonder uiterlijke kracht, dat juist hierin God totaal anders blijkt te zijn dan wij, men sen. Want als wij God waren, zou den wij weieens wat anders doen! Wij zouden de wereld dan wél naar onze hand zetten, de wereld inrich ten zoals wij dat het beste vonden, voor de wereld en voor onszelf. God doet het zo niet. Hij doet het zacht en nagenoeg onmerkbaarWie er zich niet aan wil storen kan zijn eigen gang gaan. Dit betekent dat God de mensen neemt zoals ze zijn. Er is „geen plaats voor hen", staat er, geen plaats in de woon- en slaapkamer van de eenvoudige woning van Jo zefs familieleden, zodqt de geboor te dan maar in de stal plaats moet vinden. Ook al goed: de geboorte gaat niettemin door. De mensen héb ben vóór Christus niet willen luiste ren naar Gods profeten, nu komt Hij zélf. Zonder gerucht en zonder dwang. Hij stelt niet eerst een voor waarde, alsof de mensen eerst goed souden moeten zijn voordat Hij ko men kon, neen, Hij komt zómaar, Hij neemt ons zoals we zijn: hard, koud, egoïstisch, de ene mens een wolf voor de ander. Niet dat Hij hei maar door de vin gers ziet en vergoelijkt. Wie hier van slapheid spreken wil, begrijpt het niet. Er is God alles aan gelegen, dat wij niet verloren raken. Als Hij moest wachten tot wij zó verander den, dat wij acceptabel waren in zijn ogen, gebeurde er nooit wat. Daar om heeft Hij daar niet op gewacht. Hij is gekomen om ons leven te de len en solidair met ons te zijn. Dat is: om ook onze schuld te dragen, en eraan onder te gaan aan het kruis. Deze komst van God stelt ons voor een beslissing. Willen wij bij Hem horenden ons door Hem laten verlos sen en vernieuwen en Zijn leven? Een van de eerste dingen waarin dit leven zich buiten gaat, is dat ook wij bereid zijn om de mensen te ne men zoals zij zijn. Zonder kritiek, maar zonder iets te vergoelijken. God stelt geen voorwaarden vooraf, als Hij tot de mensen komt: ook wij hebben geen voorwaarden voor af te stellen, als wij onze belang stelling en onze liefde kunnen geven. God neemt ons zoals we zijn maar niet opdat we zouden blijven die we waren! Hij maakt iets nieuws van ons. En als wij de ander nemen zoals die ander is, weten we dat niet wij iets nieuws van die ander kun nen maken. Maar als God dat met ons kon doen, waarom zou Hij het dan niet met die ander kunnen? 's-H. H. Kinderen. S. P. de Roos. Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Over wegend matige wind uit oostelijke richtingen. Dezelfde middagtempera- turen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 25 december. Zon op 8.50 Maan op 10.49 26 december. Zon op 8.50 Maan op 11.11 27 december. Zon op 8.50 Maan op 11.32 onder 16.35 onder 21.37 onder 16.35 onder 22.42 onder 16.36 odner' 23.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1