Meer vuurkracht dan de totale Amerikaanse strijdmacht in 1945 Warenwet in Duitsland moet aan eisen des tijds worden aangepast AFGELOPEN JAAR VRIJ WARM MAAR OOK IN ZEELAND TE NAT 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 23 DECEMBER 1957 ZEVENDE AMERIKAANSE LEGER: Atoombewapening bestaat uit twee types raketten en kanonnen Het in West-Duitsland gelegerde zevende Amerikaanse leger, dat 165.000 man telt, kan meer vuurkracht ontwikkelen dan de totale Amerikaanse strijdmacht van drie miljoen man, die zich aan het eind van de oorlog in Europa bevond. Dit vertelde de bevelhebber, luitenant- generaal Bruce C. Clarke in een exclusief interview met de correspon dent van United Press, Donald Shanor. Het dankt deze grote vuurkracht aan zijn atoomkanonnen en raket- wapens, maar naast deze moderne bewapening houdt het nog voldoen de conventionele wapens over om een tegenstander zware slagen toe te brengen zonder een enkele kernontploffing. En de eerste tien jaar aal het leger, volgens de generaal, deze wapens voor een „ouderwetse oorlog", ook nog wel niet kunnen ontberen. Het zevende leger bestaat, volgens de nieuwe indeling, uit vijf divisies, twee pantserdivisies, een luchtlan- dings- en twee infanteriedivisies. De divisies bestaan niet meer, zoals vroeger uit drie regimenten maar uit vijf gevechtsgroepen, die als onaf hankelijke eenheden kunnen opere ren. De troepen, die vroeger dienden ter ondersteuning van elke divisie apart, ressorteren nu rechtstreeks onder de grotere eenheden van leger korps en leger, waardoor onder meer grotere beweeglijkheid en bescher ming mogelijk zijn geworden. Deze landstrijdkrachten worden ondersteund door de sterkste takti- sche luchtmacht van de NAVO, uit gerust met supersonische straalja gers en projectielen. De atoombewa pening van het zevende leger bestaat uit twee types raketten en twee ty pes atoomkanonnen, die alle een kernlading kunnen afvuren ter grootte van de atoombommen, die in de laatste wereldoorlog neerkwamen op Hirosjima en Nagasaki. Zes bataljons zijn uitgerust met Corporal-projectielen, een ruim tien meter lange geleide projectiel, die met een atoom- en een gewone la ding onder alle weersomstandighe den afgevuurd kan worden. Het wordt in vertikale stand gelanceerd van een licht verplaatsbaar voet- «tuk. Verder zijn er vijf batterijen Ho- nest John's, een raket die na het af vuren niet verder geleid kan worden. Zijn reikwijdte is geringer dan die van de Corporal, maar hij is gemak- Veiligheidsbesluit tegen stralingsgevaar. Het ligt in de bedoeling, deelt het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid mede, op 1 februari as. het veiligheidsbesluit ioniserende stralen in werking te doen treden. Dit koninklijk besluit, dat op de vei ligheidswet berust, heeft ten doel te voorkomen, dat werknemers zonder noodzaak aan gevaarlijke straling (b.v. van röntgentoestellen en van radio-actieve stoffen) blootstaan. Het geeft voorts de maximaal toe laatbare doses aan, indien ioniserende straling tijdens hetwerk niet kan worden vermeden. De bepalingen van het besluit zijn van toepassing op alle inrichtingen, waar ioniserende straling tijdens het werk niet kan worden vermeden. Vier doden en 60 gewonden bij treinbotsingen in Italië In Italië hebben zondag twee trein botsingen plaats gehad. In twee we ken tijds heeft het railverkeer nu 18 doden en bijna 100 gewonden veroor zaakt. In de nacht van zaterdag op zondag ramde de exprestrein van Milaan naar Ventimiglia bij Arenzano, aan de Rivièra, een stilstaande trein. Er was een dode en 60 mensen werden ge wond. Bij Dolo, in de omgeving van Padua, greep een elektrische trein een Fiat- 600 zondagochtend. De drie inzitten den van de auto waren op slag dood. In het eerste geval was het ongeluk ie wijten aan verkeerde wisselstand, in het tweede geval aan het niet tijdig neerlaten van de overwegbomen. Nederlandse oplichter in Duitschland gevangen. In samenwerking met de Duitse po litie is de politie te Venlo er in ge slaagd een internationale oplichter te ontmaskeren. De man. de 33-jarige Nederlander H. de G., die op verschei dene plaatsen in binnen- en buiten land heeft gcwopnd, is thans inge sloten in de gevangenis te München- Gladbach. Op het politiebureau te Dlilken had men deze man wegens oplichting in- gesloten.Hij weigerde zijn naam te noemen en had ook geen papieren op zich, waaruit zyn identiteit kon wor den opgemaakt. Toen de Duitse po litie het vermoeden kreeg, dat men met een Nederlander te doen had, werd de hulp van de Venlose recher che ingeroepen. Deze beschikte alleen over het gege ven, dat de man bg zijn arrestatie enige doktersinstrumenten bij zich had. Men is toen het opsporingsplan van de Nederlandse politie gaan na speuren en vond daarin spoedig een vrij goed gelhkende foto van de ge arresteerde, die zich in Nederland reeds enige malen aan oplichting had schuldig gemaakt. Hij gaf zich dan uit als arts, kocht een en ander en betaalde niet. Ook in Duitsland heeft hij herhaaldelijk op soortgelijke wijze oplichting gepleegd. Over de omvang daarvan is echter nog niets bekend. keiijker te hanteren. Hij is ongeveef half zo lang als de Corporal en kan gelanceerd worden vanaf een leger- wagen. De atoomkanonnen zijn de 280 mm „Atomic Annies" en de kleinere achtduims Houwitzer. De Atomio Annie is het grootste mobiele ka non van het leger. Het wordt ver voerd tussen twee gigantische tractors. De draagwijdte bedraagt ruim dertig kilometer, zodat het wapen geschikt is voor nabije on dersteuning der troepen. Er zijn zes bataljons met Atomic Annies, elk met zes kanonnen. De hanteerbaarheid van het kanon, dat al vier jaar in Europa aanwezig is, is vaak gekritiseerd. Generaal Clarke deelde mee, dat de Atomic Annie op de duur vervangen zal worden door een beter hanteerbaar kanon. Men neemt aan, dat het grote, meer mo biele kanon dat onlangs te zien was op de militaire parade in Moskou, de Russische tegenhanger is van de Atomic Annie. De achtduims Houwitzer heeft een kleinere draagwijdte. Er kunnen zo wel atoom- als gewone granaten mee Amerikaanse industrie vreest Euromarkt niet. Uit een door het handelstijdschrift „American exporter industrial" inge steld onderzoek blijkt, dat de Ameri kaanse industrie op lange termijn bezien geen nadelige invloed ducht voor de Amerikaanse export van de komende Europese Gemeenschappe lijke markt. Uit de van 288 onder nemingen ontvangen antwoorden, welke alle overzeese belangen heb ben, blijkt dat men voor de Ameri kaanse handel met Latijns-Amerlka in 1958 de grootste stijging ver wacht. Voorts verwacht 44 van de aan het onderzoek deelnemende maat schappijen, dat haar handel met Afrika een stijging te zien zal ge ven, 37 verwacht een stijging van de handel met Europa, 31 een stijging van de handel met Azië en 23 een stijging van de handel met Oceanië. Slechts 37 van de ondervraagde maatschappijen verwacht, dat de Eu ropese gemeenschappelijke markt uiteindelijk zal leiden tot een daling van de Amerikaanse uitvoer, r De meeste ondervraagden ver wachten, dat de Europese gemeen schappelijke markt geen directe ge volgen zal hebben voor Amerika, terwijl 24 verwacht, dat de Euro pese gemeenschappelijke markt de exportmogelijkheden voor de Ver enigde Staten zal verbeteren. Maat schappijen met overzeese dochteron dernemingen meldden de meeste ac tiviteiten wat betreft plannen voor de Eur. gemeenschappelijke markt. 65 van deze maatschappijen is voornemens haar werkzaamheden in Europa uit te breiden, 1 is voor nemens nieuwe dochterondernemin gen in Europa op te richten en 16 overweegt het verstrekken van meer produktie-licenties. Zweden wil atoom bommen fabriceren. Verwacht wordt, dat de Zweedse rijksdag (het parlement) in het be gin van het komende jaar aan het ministerie van defensie de opdracht zal geven, een begin te maken met de voorbereiding van de vervaardi ging van atoombommen in Zweden binnen de eerste tien jaren. Het plan om Zweden zelf atoom bommen te laten maken ls eerder in 't jaar naar voren gebracht door de op- per-bevelhebber van de Zweedse strijdkrachten, generaal Nils Swed- lund, die 3000 miljoen kronen in de komende zeven jaren gevraagd heeft, om besteed te worden aan onderzoe kingen en beleggingen, waardoor het Zweden mogelijk zou zijn a-bommen te vervaardigen in de tweede helft van de volgende decade. Terwijl men aanneemt, dat de twee niet-socfalistische partijen, de libera len en de conservatieven voor het plan voelen, zijn de socialisten, die t bewind in handen hebben, naar ge meld het over deze kwestie niet eens. Oordelende naar recente uitlatingen in de socialistische pers echter, schijnt het nu, alsof een minderheid die bijna een meerderheid is, het plan goedkeurt. Sedert de meeste defensie- kwesties boven de partijstrijd uit wor den gehouden, gelooft men, dat er genoeg socialisten samen met de li beralen en de conservatieven voor 't voorstel zullen stemmen, om het aan genomen te krijgen. De Zweedse marine neemt op het ogenblik al proeven met wapenen met atoomkoppen er ln. afgevuurd worden. De bemanning kan bestaan uit artilleristen die geen speciale opleiding hebben gehad. De Nike-projectlelen, waarvoor nu bases worden gebouwd, zijn bedoeld voor luchtafweer. De taktlsche luchtmacht die ter ondersteuning aan het zevende leger is toegewezen is de sterkste van de NAVO. Hij is uitgerust met f-86 en f-100 straaljagers, f-84 jachtbom menwerpers, b-57 en b-66 medium straalbommenwerpers en verken ningstoestellen, in totaal negen wings, die alle met atoomwapens uit gerust kunnen worden. De tiende wing is uitgerust met geleide projec tielen van het type Matador, die een reikwijdte hebben van ruim 100Ö kilometer. Generaal Clarke is van oordeel, dat de conventionele artillerie nog lang zijn waarde zal behouden voor de directe ondersteuning van de in fanterie. Aan de andere zijde van het IJze ren Gordijn staan in Oost-Duitsland 22 Sowjet-divisies, in totaal 400.000 man. Men houdt er rekening mee, dat deze in geval van oorlog even eens de beschikking zullen hebben over atoomkanonnen en geleide pro jectielen. Cape Canaveral verboden voor film en televisie. Particulieren mogen geen film journaal- en televisieopnamen meer maken op liet proefterrein voor ra ketten te Cape Canaveral. De toe gang tot de plaats waar fotografen en verslaggevers een uitkijkpost hadden, is al gesloten. Een woord voerder van de Amerikaanse lucht macht verklaarde dat dit nog maar het begin is van een reeks maatre gelen om verslaggevers te weren van het proefterrein. Voor de omheining van genoemde plaats staat een bord met het op schrift: Het is hier verboden came ra's, verrekijkers, vuurwapens, ont plofbaar materiaal etc. bij zich te hebbeó.' De luchtmacht verklaarde dat men door de veiligheidsmaatregelen wil voorkomen dat niet door hogerhand goedgekeurde foto's van geheime projectielen in het bezit komen van mogelijke vijanden van de Verenig de Staten. IHIIlllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Vorige week heeft men met succes 'n balistische raket van hét- type Thor gelanceerd op de Amerikaanse basis voor ge- H leide projectielen Kaap Cana- veral. De foto geeft een beeld van de raket tijdens de lance- s ring. s (Van onze weerkundige medewerker) Een beknopte terugblik op het weer in het afgelopen jaar, dit berekend over de vier seizoenen van 1 de cember 1956 tot 1 december 1957, geeft te zien dat de gemiddelde temperatuur de laatste 80 jaar in De Bilt maar éénmaal hoger is gebleven dan dit jaar. Deze hoge temperatuur is voor namelijk veroorzaakt door de zeer Tevergeefs gezocht naar bemanning van Engelse Narva Tevergee'fs speuren schepen en vliegtuigen van 4 landen de Noord zee af naar de 28 man van liet 1991 ton metende Britse schip Narva, dat in een storm is vergaan. Volgens de berichten is de Narva 100 m\jl van de Schotse kust en 120 mijl ten zuid westen van Stavanger gezonken. De Narva had in de nacht van zaterdag op zondag geseind, dat het zich In zinkende toestand bevond en de bemanning het soliip verliet. Het schip was op weg naar de 865 ton metende Britse kustvaarder „Bos- worth", die 150 myi ten oosten van Girdle Ness (Schotland) In nood ver keerde. De veertien bemanningsleden van de „Bosworth", die zware slag zij maakte, z\Jn door een Britse trei- ler opgepikt. Er waren 28 opvarenden aan boord van de Narva; er zijn tot nu toe geen overlevenden gevonden. Slechts heeft men daar, waar de Narva zijn laat ste positie opgaf, een omgeslagen reddingsloep, wat wrakhout, een olievlek en twee brandende marke ringsboeien gevonden. Schepen van vijf landen hebben gepoogd, de Narva nog hulp te verlenen. Ook vliegtuig- hulp werd gezonden. Het dichtst bij,de Narva was de „Deda", een Noors schip, dat de Narva blijkens een radiobericht gezien heeft en een boot had uit gezet. Doch toen de boot op de plaats waar de Narva gezien was, aankwam, vond fnen dit schip niet meer. Acht vliegtuigen (uit Schotland, Ierland, Noorwegen en Denemar ken) en de schepen Trondheim (Duits), Bruin (Noors), Utrecht en Hoogland (Nederlands) en Helsinki (Fins) waren bij de hulpactie betrokken. De Utrecht vond de omgeslagen sloep. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Tummarum (toezegging) J. Boekee te Nuis en Nieberk. Bedankt voor Goederede A. J. Wijn malen te Maartensdijk. GEREP. KERKEN. Tweetal te Groningen-West (vac. L. van der Zanden) H. D. Bakker te Tholen en C. Ch. Griffioen te Voort huizen. Beroepen te Opperdoes W. Bos, kand. te Apeldoorn; et Barchem E. de Vries, kand. te Emmen. GEREF. GEM. Tweetal te Middelburg J. B. Bel te Krabbendijke en K. de Gier te 's-Gravenhage, van wie laatstgenoem de is beroepen. Beroepen te Corsica (U.S.A.) L. Kieboom te Llsse; te Sioux-Center (U.S.A.) W. C. Lamaln te Grand Ra pids, voorheen te Rijssen. Bedankt voor Ijselmonde A. F. Honkoop te Goes. SMAKELIJK ETEN.. Amerikaanse vrouw mag in cafe's slechts zwarte kóffie bestellen De gemiddelde Europeaan glimlacht wel eens over de kieskeurigheid van de Amerikaan tegenover eten en drinken. Leuzen als „food fit for Americans" neemt men in Europa niet zo erg serieus. Dat in tal van Duitse sleden op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten het, drink water zo „ontsmet" wordt dat het een kwelling is, zich ermee te was sen, draagt er niet toe bij, de Ame rikaanse eisen op het stuk der hy giëne populair te maken. Nu Is het zover gekomen, dat wan neer de vrouw van een Amerikaanse soldaat in West-Duitsland een restau rant binnengaat, zij volgens haar „instructies" niet anders kan bestel len dan een kop koffie.... zwart. De geneeskundige dienst van hel Ame rikaanse leger heeft namelijk een circulaire uitgegeven, waarin aange raden wordt, melk, molkprodukton, vlees, groenten, noch In Duitse win kels, noch in Duitse restaur,anf.«: te betrekken. Het is goeddeels natuurlijk maar de vraag, hoeveel waarde men hecht aan de stelling, dat vieze varkens niet vet worden, waarbij het gemid delde lichaamsgewicht van de Duit ser als argument nU weer niet zo veel betekenis heeft, daar de welge daanheid van de gemiddelde Ameri kaanse soldaat een bron van erger nis voor de legerleiding is en reeds geleid heeft tot officiële vermage ringsvoorschriften. Tot de Amerikaanse grieven te gen de Duitse voerlselprorluktie (en niet alleen de Duitsebe hoort het volgende: Veelal staat ■Ie veestapel niet onder t.b.c.-con- ti'ole.' Vaak beperkt men zich bij be mesting van het land niet tot kunst- en dierlijke mestsoorten. Voor worst en varkensvlees wordt vauk volstaan met roken, hetgeen onvoldoende geacht wordt als waar borg tegen trichlnose. Naar verluidt is te verwachten, dat de vrouwelijke leden van de pasver- kózen Westduitse bondsdag zullen aandringen op een modernere waren wet, zodat blijkbaar de vraag niet meer. uitsluitend .is, of het voedsel voor Amerikanen geschikt is. In één jaar namelijk zijn voor Westduitse rechtbanken 9294 geval len van vergrijpen tegen de hygiëni sche voorschriften behandeld. „Revue", het veelgelezen Duitse weekblad, heeft de zaak eens nader bezien. Uit een onderzoek bleek, dat goedkope leverworst 39,3 pet water 47,5 pet vet en vliezen, 13,2 pet le ver en vlees bevatte, dat „gerookte" worst met creosoot behandeld was, dat eieren en vlees, verduurzaamd waren met salpeter en boorzuur, dat bonen en augurken, gekleurd waren met kopervitriool, en dat fruit, ge kleurd was met teerprodukten. En dnn whs er nog enige, maanden geleden die ondernemende wijnprodu cent, d'B een rijnwijn leverde, die nooit een wijngaard, (laat staan de Rijn), en nooit een druif gezien had doch geheel in een laboratorium was ontstaan. De huidige warenwet ln West- Duitsland is een samenstel van oude voorschriften en nieuwe zachte winter; de record warme maand maart en de zomerse juni maand. De warmste dag in Zeeland was 30 juni toen te Sint-Jansteen 35.2 °C werd gemeten. Het aantal uren zonneschijn heeft ons teleurgesteld vooral na de zonni ge junimaand. In De Bilt bedroeg het tekort 137 uren. Een zeer hoge winter- temperatuur werd op 1 februari te Schoondijke 'gemeten namelijk 15.4 °C. Tótaal kwamen er in Vlissingen 13 tegen normaal 35 vorstdagen en 16 te gen normaal 11 zomerse dagen voor. Hieruit blijkt dat de zomer zich. in onze omgeving niet ongunstig heeft gedragen want in De Bilt werden 15 tegen normaal 24 zomerse dagen op getekend. Zeer droog bleef de warme juni maand met slechts 6 mm te Oostvoor- ne. Vooral de augustus- en september maand waren dit jaar bijzonder nat. Alle plaatsen waar in Zeeland door onze regenwaarnemers metingen zijn verricht betreffende de neerslag kre gen een jaarsom die boven het nor- maalcijfer lag. Normaal krijgt Zeeland per jaar 695 mm neerslag. De drie natste plaat sen waren dit jaar Middelburg met 916, Goes 891, Kats 884 mm. De drie droogste plaatsen waren Vlissingen 798, Aardenburg 784, en Aag'tekerke met 731 mm als droogste plaats. Emigratie naar Canada steeg dit jaar. Gedurende de eerste negen maan den van dit jaar zijn 11.193 Neder landers naar Canada geëmigreerd, aldus heeft het Canadese ministerie van immigratie medegedeeld. In de zelfde periode kwamen voorts 95.746 personen uit het Verenigd Konink rijk ons land binnen, 31.204 Honga ren, 23.360 Duitsers, 22.720 Italia nen, 8089 personen uit de Verenigde Staten, 7167 Denen en 510 Fransen, in totaal 244.266 personen. In dezelfde periode van het vorige jaar telde Canada slechts 110.009 im migranten, of nog minder dan de helft. Het grootste deel der immi granten vestigde zich in Ontario, na melijk 126,737. Nova Scotia ontving 2406 imigranten, New Brunswick 1504, Quebec 47.005, Manitoba 10.294, Saskatchewan 3719, Alberta 18.667 en Brits Columbia 33.266. Op het Prince Edward Island en New Foundland vestigden zich slechts 107 en 408 imigranten. Voor half miljoen dollar aan juwelen gestolen. In een voorstad van New York, Kew Gardens, hebben drie gewapen de .bandieten vrijdag voor een nalf miljoen dollar (bijna twee miljoen gulden) aan juwelen gestolen. Drie juweliers, die de juwelen uit Manhattan hadden opgehaald, wilden de dozen naar een andere auto over brengen. Terwijl zij hiermede bezig waren stopte in de nabijheid 'n Volks wagen, waaruit drie gewapende man nen sprongen. Met pistolen dwongen zij de juweliers de dozen af te staan, waarna zij zich snel uit dc voeten maakten. wetswijzigingen, die hun wortelen ben.rondgelopen. Twee verkeersongelukken een dode, vier gewonden Op de provinciale weg Hembrug Limmen hebben zich zaterdagnamid dag binnen twee uur tijds op dezelfde plaats en op gelijke wijze twee ernsti ge verkeersongelukken voorgedaan, waarbij een vrouw om het leven kwam en vier personen werden ge wond, van wie twee ernstig. De hei- palenhandelnar C. G. Stoei uit Wor- merveer reed cmstreeks half vier met zijn personenauto, gaande in de rich ting Amsterdam, achterop een aan de rechterzijde van de weg stilstaande met aardappelen geladen vrachtauto. Zijn wagen werd geheel vernield. Mevr. C. Stoel-Weerheim overleed ter plaatse. De lieer Stoel en een 12-jariig meisje uit Alkmaar, dat bij de fami lie logeerde, werden ernstig gewond per ziekenauto naar het gemeentezie kenhuis te Zaandam overgebracht. Omstreeks half zes werd de kraan wagen, die bezig was met het afladen van de vrachtauto, aan de achterzijde aangereden door een personenauto, waarin als passagier de chef van het kabinet van de commissaris der konin gin in Noord-Holland, jhr. F. W. A. Beelaert van Blokland, zat. Deze brak een been en de chauffeur, de heer C. Klinkenberg, liep een zware hersen schudding op. Beiden werden even eens naar het gemeenteziekenhuis te Zaandam vervoerd. Steek met mes had noodlottig gevolg In liet ziekenhuis Bergweg is zon dag. overleden dc 42-jarige stoffeerder J. W. de R. uit Rotterdam, die zater dagavond op het Stationsplein te Rot terdam door een 38-jarige vrouw, A. in K., met een mes werd gestoken. Sinds geruime tijd hadden de vrouw en de man omgang met elkaar gehad, maar steeds had deze verhouding tot allerlei twisten aanleiding gegeven. De relatie was tenslotte dan ook ver broken, maar de man, die gescheiden was, zou zijn vroegere vriendin regel matig hebben lastig gevallen. Dit vond de vrouw niet plezierig en om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, zou zij met een mes in haar tasje hèb- hebben in de Jaren van Bismarck. Misschien waren de mensen toen eerlijker. Hoe dit zij, de voedsel- hygiëne heeft een belangrijke bondgenote gekregen. Want een vrouwelijk bondsdaglid, een „frau abgeordnete", is en blijft een huisvrouw. Toen het tweetal elkaar zaterdag avond op het Stationsplen ontmoete, leidde dit tot een botsing. De man sprak zijn vroegere vriendin aan en het eind van het liedje was, dat zij hem met het mes stak, waardoor de stoffeerder in de hartstreek werd ge raakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8