Weer trekt een Stanley van kust tot kust door „donker Afrika" Ruwbouw Nederlands paviljoen te Brussel is gereed Landbouwbedrijven in ons land worden geleidelijk groter DU BIMU1 MAANDAG 23 DECEMBER 1957 PROVINCI ALE ZEEUWSE COURANT ....MET CAMERA EN RECORDER.... yr Kleinzoon geïnspireerd door grote ontdekkingsreiziger Een merkwaardige expeditie is kortgeleden vertrokken uit Bagamoyo in Tanganyka en bevindt zich op het ogenblik diep in de tropische oerwouden van de Kongo. De expeditie is merkwaardig, niet alleen omdat zy het spoor volgt van de grote ontdekkingsreiziger Sir Henry Morton Stanley, maar ook omdat zy geleid wordt door zyn kleinzoon, Richard Morton Stanley. De jonge avon turier wil niet alleen figuurlyk, maar ook Ietterlyk de voetstappen van zyn grootvader volgen. Hy wil nog eens de tweede en grootste van Stanle's 3 Afrikaanse expedities maken, die van 1874. Het 3000 myl lange spoor loopt dwars door „donker Afrika" van Bagamoyo aan de Indische oceaan naar Boma aan de monding van de Kongo-rivier aan de Atlantische oceaan. De drie andere leden van de Stanley- expedïtie 1957 .zijn, evenals hun leider, jonge'afgestudeerden van Cambridge en kennen elkaar al'jaren, zo schrijft Charles Wellington Furlong in de „Christian Science Monitor". Hun na men zyn J. D. Maconochïe, die zich specialiseerde in geschiedenis, zijn broer M. S. Maconochie, die werk tuigkunde studeerde en J. W. Clark- Maxwell^ jurist. Richard Stanley, de leider, van de expeditie is bioloog en heeft een deel van zijn militaire diensttijd in Afrika doorgebracht. De eerste taak van deze mannen is om een geschiedkundige vergelijking te maken tussen de toestanden waar onder/men nu zo'n expeditie maakt en zoals Sir Henry het 83 jaar geleden deed. De expeditie is een particuliere on derneming- maar wordt beschermd door het Belgische gouvernement, de „Royal Geographical Society" uit Londen, en verschillende andere in stellingen. Twee „Landrovers" zijn hun voor naamste middel om zich over land te verplaatsen en de aanzienlijke uitrus ting is geschonken door de Landro- versmaatschappy. Richard Stanley heeft 0611 uitgebreid programma hij is van plan om onderzoekingen te doen op ethnologisch en zoölogisch f ebied, verzamelingen aan te leggen, oto's te hemen van de inboorlingen, van het ieven en de gewoonten der dieren en bandopnamen te maken, niet alleen van do plechtigheden der inboorlingen, van hun zang en ge sprekken,, maar ook van dierenge luiden. Te weinig Amerikanen zijn zich be wust van het verband dat er bestaat tussen Amerika en Sir Henry Morton Stanley en de invloed die dit land had op de wereldberoemde ontdek kingsreizigers. Weggelopen weesjongen Eed* weggelopen weesjongen, ge naamd John Rowlands, ontsnapte uit een tuchtschool in de buurt van Liverpool. Hij werd daarna hutjongen, sprong van het schip i' i t i y 55' tJBkiKW?.;,.,,',.IKkum.i In de loop van januari 1958 zal door de Franse posterij- én een aantal nieuwe postze- gels worden uitgegeven. Hier ziet men vijf van de nieuwe zegels. Een luchtpostzegel ter waarde van 1000 Franse fran- ken (boven) en vier zegels uit de seriewaarvan de postze- gels de beeltenissen zullen dra- gen van grote Franse dokto- ren. Zesprocentslening van herv. gemeente Den Haag Ten laste van de hervormde ge meente te Den I-Iaag is gisteren de inschrijving opengesteld op f 600.000 6 pet.31-jarige obligaties in stukken van f 1000 en f 500 tot de koers van 100 procent bij de kantoren van de Zuidhollandse Bank N.V. te Rotter dam en Den Haag. Storting op de toe gewezen obligaties dient te geschie den op woensdag 15 januari a.s. Ver sterkte aflossing is niet toegestaan vóór 1965. De lening is aflosbaar a pari vanaf 1 juli 1959 tot 2 januari 1889 De opbrengst dient ter finan ciering van de bouw van een kerk en van de aanloopkosten voor verdere kerkbouw. bij New Orleans en vond in die stad een betrekking, die hij zo goed vervulde dat één van de eigenaars van de onderneming, een zekere Henry Morton Stanley en zijn vrouw, daar zy geen kin deren hadden de jongen adopteer den. Toen nam hij de naam van zijn tweede vader aan. New Or leans was het huis van Stanley's jeugd. Hij werd een Amerikaans staatsburger, vocht in de „Burger oorlog" en bracht met zijn expe dities de „Stars and Stripes" in Centraal Afrika. Furze Hill Place, de latere verblijf plaats van Sir Henry, geërfd door zyn geadopteerde zoon, Denzil Mor ton Stanley, die op zijn beurt Richard adopteerde, ademt een sfeer, die is doortrokken van het verhaal van Henry's avontuurlijk leven. Alle plek jes in de tuin hebben namen gekregen, die herinneren aan de grote expedi ties de Kongo, de Stanley waterval len, het Victoriameer en andere Bijna elk van de veertien kamers vair het huis herbergt produkten, die iets te maken hebben met Sir Henry's ontdekkingen. Grootgebracht in zo'n sfeer is het niet verwonderlijk dat de kleine Richard opmerkte „ïk hen altijd geïnspireerd geweest door het leven van mijn grootvader". Bagamoyo tv as in de dagen van Henry Stanley een haven waar de slavenhandelaren elkaar ontmoet ten en ook het punt, waar de ont dekkingsreizigers, zendelingen en missionarissen vertrokken om het binnenland in te gaan. Hier lieten Stanley, zowel als Livingstone de beschaving achter zich, hier ver dwenen zij in het „donkere wereld deel". De moderne wereld weet weinig van de gevaren, die Stanley ontmoette op zyn drie Afrikaanse expedities en spe ciaal op de langste en belangrykste van 18<4. Een tocht die van de ene kust van Afrika leidde naar de ande re. Stanley ontdekte niet alleen on bekend gebied maar ook bracht hy het Christendom onder vele inboor lingen. Van het moment af dat hij een teen-ager" was en uit de tucht school ontsnapte droeg hij altijd een kleine bybel by zich. In het deel van Afrika dat wij als de Kongo kennen, stroomt de Luabala rivier. De eerste ontdekkingsreizigers dachten dat de rivier naar het noord westen in de Niger, of naar het noord- in de Nyl uitmondde. Maar Stanley betwijfelde dit, daar de inboorlingen hem vertelden dat „de rivier naar de ondergaande zon stroomde", bedoe lend naar het westen in de Atlanti sche oceaan. Terwijl hij de Lualaba volgde bewees Stanley dat de rivier in de machtige Kongo uitkwam. Deze reis was zijn bekendste prestatie en opende het hart van Afrika voor de wereld. Toen hij in het woud verdween en de jungle hem opsloot, verloor de wereld hem voor drie jaar. Aan het eind van de speurtocht bleek Stanley, die toen nog maar 35 jaar oud was, een man met gryze haren geworden te ziin. Zijn kleinzoon zal echter een ander Afrika vinden. In de volgende herfst wil de expeditie Boma bereiken, het einde van de reis. Het verslag ervan zal een waardevol le aanvulling zyn voor de geschiede nis der midden-Afrikaanse ontwikke ling. TELEVISIE DICHTHEID IN VERSCHILLENDE LANDEN In bijgaande grafiek hebben wij aan gegeven hoe in verschillende landen de televisie is doorgedrongen. In Engeland en Amerika is het zon der meer gemeengoed geworden. Van de genoemde Europese landen blijkt dat in België de televisie grootste omvang heeft aangenomen met 1 televisietoestel óp elke 78 in woners. Nederland komt iets achter Frankrijk, terwijl Italië nog meer achterblijft. Het lage aantal televi sietoestellen in Zwitserland is ver klaarbaar uit het bergachtige karak ter van dit land, dat, zo men weet, funest is voor de ontvangst van tele- visiegolven. Te Katmandoe, de hoofdstad van Nepal, is een burgerlijke ongehoor zaamheidsactie gehouden door het democratisch front, toen de onder handelingen tussen deze partij en koning Mahendra over verkiezin gen binnen zes maanden misluk ten. De gebruikelijke tactiek van de studenten is, ergens plaats ne men midden op straat of voor de ingang van een openbaar gebouw - (rechts) waar ze dan blijven zit ten totdat de brandweer de water straal erop zet (links). Mannen eisen revanche... A De officieren van de derde i§ Amerikaanse pantserdivisie in West-Duitsland zijn in een schietwedstrijd op een bescha- H mende manier verslagen door hun echtgenotes. §1 De vrouwen, die twee-en-een- j= halve maand geleden nog nim- H mer een geweer hadden vast- gehouden, sloegen de mannen, M van wie de meesten in de Twee- s de Wereldoorlog hebben ge- vochten, met 138 punten. §1 De mannen hebben nu revanche geëist. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiiiüiiiii ~öan en oóóz Het geschreven woord Onder redactie van W. J. Simons en onder de titel „Het geschreven woord" verscheen bij J. H. de Bussy, Amster dam, een „handboek ten dienste van redacties en medewerkers van be- drijfs-, personeels- en verenigingstij'd- schriften en aankomende journalis ten". Over het algemeen staat men in vakkringen vrij sceptisch tegenover dit soort litteratuur, omdat bij het s >rdt u menstellen nog al eens wordt uitge gaan van het allesbehalve gedegen systeem „journalist-worden-in-drie- Iessen". Bij dit nieuwe boek evenwel kan men dit scepticisme laten varen, want hier is inderdaad een nuttig handboek tot stand gekomen, dat voor de beginneling, maar ook voor menig vakman veel behartenswaardigs be vat. Géén wonder overigens, want net werd samengesteld door uiterst be kwame medewerkers, waarvan velen in de Nederlandse journalistiek een grote reputatie genieten. Men kan er bijvoorbeeld van op aan, dat de inlei ding van dr. M. Rooy over „pers en journalistiek" gedegen en honderd procent verantwoord is. Maar ook de andere auteurs beheersen hun vak en daardoor slaagde W. J. Simons er in een uiterst nuttig en lezenswaardig boek samen te stellen, dat de beloften van de langademige ondertitel op de eerste bladzijde volledig inlost. Behan deld worden o.a. taak van de redactie, opmaak, auteursrecht, compositieleer, nieuwsbronnen, sportverslag, jaar verslag. terwijl voorst allerlei wenken en raadgevingen, correctietekens en 'n litteratuuropgave werden opgenomen. Nogmaals: een uiterst nuttig boek. Karei Appel heeft fresco in koepel voltooid Was Nederland'een van de eerste landen die de Belgische uitnodiging tot deelneming aan de wereldtentoon stelling te Brussel aannamen, het is ook een van de eerste die klaar zijn gekomen met de ruwbouw van hun paviljoen. De werken, die in sepetem- ber 1956 begonnen, zijn thans zo ver gevorderd dat in de meeste on derafdelingen reeds ijverig gewerkt wordt aau de inrichting en de versie ring. De Nederlandse afdeling, die twee en een halve hectare beslaat, be hoort met de Franse, de Amerikaan se en de Russische tot de meest uit gestrekte onder de buitenlandse af delingen. Daar Nederland in zijn paviljoen het water tot thema heeft genomen, is in het midden een polderlandschap weergegeven. De bezoekers zullen zo een duidelijk beeld krijgen van de wijze, waarop Nederland een groot gedeelte van zijn grondgebied op het water heeft veroverd. Hiertoe is maximaal partij getrokken van het hellende terrein: in het lagere ge deelte wordt het agrarische polder landschap uitgebeeld, terwijl het ho ger gelegen gedeelte gewijd zal zijn aan de industriële ontwikkeling. Bei de complexen, het agrarische en het industriële, zijn gescheiden door een dijk, die reeds voltooid is. De polder VIJF PROEFSANERINGEN Stichting Beheer Landbouwgronden doet nuttig werk (Van onze speciale verslaggever) Volgens recente gegevens van het Centraal Bureau voor de statistiek is de gemiddelde grootte van de landbouwbedryven in ons land tussen 1950 en 1955 toegenomen van 11,01 hectare tot 11,35 hectare. Dit cyfer betekent winst en verlies. Winst schuilt erin, wanneer men er de bevestiging in ziet van de uitspraak van minister Mansholt, dat het landbouwbeleid erop ge richt moet zij" het aantal kleine onrendabele bedrijven te verminderen* Verlies, wanneer men exact stelt, dat in dezelfde periode het aantal land bouwbedrijven met 7622 stuks (d.i. 4%) verminderde, en dat daardoor 21.337 hectare grond (d.i. 1% van de totale oppervlakte cultuurgrond) verloren ging. Het sterkst verminderde het aantal kleine bedryven van één tot vijf hectare, n.l. met 16 procent. Daarnaast nam het aantal bedryven van 5 tot 8 hectare af met 4 procent. Hiertegenover stond o.a. een toename met 14% van de bedryven van 8 tot 10 hectare. Wat hier gebeurt is in hoofdzaak (nog) een natuurlijke sanering. Naast deze natuurlyke sanering is er de laatste jaren ook de kunstmatige sanering. De Cultuurtechnische Dienst geeft er richting aan. Of be ter gezegd, de Stichting tot het Be heren van Landbouwgronden, die nauw met de Cultuurtechnische Dienst verbonden is, en onder dezelf de directie staat, n.l. de directie van ir. S. Herweijer. In 1946 opgericht, heeft deze Stich ting zich aanvankelijk beziggehou den met het regelen van de gevolgen van bezettingsschade aan landerijen. Maar allengs is ze zich gaan speciali seren op het aankopen, tijdelijk behe ren en weer afstoten van gronden ten behoeve van vergrotirg van te kleine landbouwbedrijven en c*e land bouwkundige verbeteringen van ons land in het algemeen. Voor hat eerst werd de S.B.L., zoals de Stichting kortweg wordt genoemd, ingescha keld in de herverkaveling van Wal cheren. Haar werd de aankoop en het beheer opgedragen van gronden van landbouwers, die naar dc Noordoost- polder of andere Domeingebieden ver trokken, om de eenvoudige reden dat de Herverkavelingscommissie niet zelf kon kopen, omdat ze geen rechts persoonlijkheid bezat. In 1953 werd de S.B.L. eveneens in geschakeld bij de hei-verkaveling van de overige delen van Zeeland, terwijl ook elders in het land in gebieden, waar ruilverkaveling plaatsvond, door de S.B.L. tijdelijk kleinere of grotere gedeelten van de grond wer den verworven. Het is duidelijk waarom liet voor de S.B.L. altijd maar een tijdelijk bezit is. De bedoeling is immers met de verworven grond in het kader van de ruil- of herverkaveling daarvoor in aanmerking komende bedrijven te vergroten. Wanneer het „plan van toedeling" vaststaat, stoot de S.B.L. de gronden weer af. Verkoop zowel als aankoop geschiedt op basis van de Wet op de Vervreemding van Landbouwgronden. De akte van koop en verkoop moet door de Grondka mer worden goedgekeurd. Veel werk Aangezien een belangryk deel van de Nederlandse grond op dit ogen blik nog ruilverkavelingsbehoeftig is. ligt er voor deze jonge Stich ting nog enorm veel werk in het verschiet. Sociaal-economische en ruimtelyke plannen ter aanpas sing van verouderde plattelands- structuren worden in Nederland evenals in geheel Europa voor meer dan de helft van het platte land noodzakelijk geacht, volgens ir. Herweijer. Dat dit in ons land wel degelyk begrepen wordt, blykt wel uit het feit. dat per 1 januari j.l. voor 1.023.200 hectare grond ruilverkaveling was aangevraagd. In uitvoering was op datzelfde o- genblik aan herverkaveling 51.800 hectare en aan ruilverkaveling 118.850 hectare, terwijl reeds klaar gekomen is 92.490 hectare. Er wordt naar gestreefd om 25.000 hectare per jaar klaar te krijgen. Gebrek aan geld en man kracht zyn oorzaak, dat niet méér gedaan kan worden. Wanneer men echter rekent, dat er ongeveer vijf jaar met elk pro ject gemoeid zijn, betekent een afwerking van 25.000 hectare per iaar, dat doorlopend 125.000 hec tare onder handen zyn. Alleen voor de lopende aanvragen is er zeker nog veertig jaar werk aan de winkel. zal worden doorsneden met sloten, waaruit het water in een boven de dijk gelegen bekken zal worden ge malen. Aan weerskanten van het bek ken verrijzen de tentoonstellingshal len, waarvan een tot aan de polder doorgaat. Op deze plaats zijn de wer ken het verst gevorderd. Al deze pa viljoens. licht en open, staan er reeds. Zij zijn geheel van beton en glas opgetrokken. Ook de inrichting schiet goed op. De degelijkste produk ten van het Nederlandse bedrijfsleven glaswerk, textielartikelen, metaal waren en electronica zullen er eer lang hun plaats vinden naast het ma terieel voor de kunst- en wetenschap pelijke tentoonstellingen, de documen tatie over het tot stand gebrachte op sociaal gebied, enz. Een van de voornaamse attrac ties van. de Nederlandse inzending zal zonder twijfel dc koepel van staal en beton zijn, die het cen trum ervan zal overdekken. Ook hier is men klaar. Zo heeft de schilder Karei Appel reeds het reusachtige fresco voltooid dat hij direct op de betonwand van de binnenkoepel heeft geschilderd. Dit fresco is ca 700 m2 groot en stelt op symbolische wijze de eeuwige strijd tegen het water voor. (De kunstenaar is thans te Parijs, waar hij begonnen is met de uitevoering van een reusachti ge fresco voor het nieuwe Unesco- gebouw. In Nederland heeft hij soortgelijke werken uitgevoerd, met name in Den Haag en Rotter dam). De andere helft van het gewelf zal worden versierd met een groots fo- totafreel betreffende de Zuiderzee. Op de begane grond onder de koepel zullen verschillende maquettes van grote waterbouwkundige werken die in Nederland ondernomen of ontwor pen zijn, onder meer het Deltaplan, worden tentoongesteld. Ook de inzen ding van de Nederlandse landbouw verdient ten zeerste de aandacht. In een paviljoen van hout en glas waarvan de ruwbouw eveneens ge reed is zal o.m. een in bedrijf zijn de modelboerderij te zien zijn. De bezoeker zal, als hij door de Beneluxpoort gaat waardoor hij in de Nederlandse afdeling kan komen het sierlijke silhouet van een groot klokkenspel zien en een weelde van bloemen van alle soorten, die reeds geplant zijn. In het kader van het waterthema wordt ook een echte achterplecht van een schip gemonteerd, met een 30 me ter hoge mast. Ongeveer 160 arbeiders zijn mo menteel aan het werk op het terrein van de Nederlandse afdeling, die, al dus verzekeren bevoegde zegslieden kant en klaar zal zijn tegen 17 april, de dag dat de tentoonstelling open gaat. Ik kan toch niet met je mee naar de bios, Leo, want Johan heeft me zoëven uitgenodigd voor de schouwburg. Bij dit alles vervuld de Stichting tot het Beheren van Landbouwgronden een misschien nog wat bescheiden, maar zeker niet onbelangrijke rol. Per 1 oktober 1957 had de S.B.L. aan gekocht een oppervlakte van 4600 hectare en weer afgstoten een opper vlakte van ongeveeer 700 hectare. De aan- en verkopen zijn geheel vrij willig, Dat wil dus zeggen, dat nie mand gedwongen wordt zijn bedryf te verlaten en de grond daarvan over te doen aan de S.B.L. Evenmin wor den de landbouwers gedwongen grond te kopen, wanneer ze daar om een of andere reden geen lust toe hebben. Niettemin vindt er sanering plaats, en daar mag dus oen teken in gezien worden, dat de S.B.L. met steun van de plaatselijke commissies met de nodige overtuiging weet op te treden. Proef saneringen Hoe dat gebeurt, de aardigste voor beelden hiervan liggen ongetwijfeld in de vy'f proefsaneringen in Neder land. Het zijn de proefsaneringen van Neer (Limburg). Borger (Drente), Tjongervallei Noord (Friesland), Hummelo-Keppel (Gelderland), en Kleine Aa (Brabant), die respectie velijk ruilverkavelingsgebieden zijn ter grootte van 2300 ha. 4900 ha. 1000 ha. 1000 ha en 1400 ha. In deze gebieden wordt bedryfsvergroting nagestreefd met gronden, die achter gelaten worden door boeren, die vry- willig vertrokken naar Domeingron den. In andere gebieden wei-den de mensen uit him bedrijfje gekocht, maar in deze proefsanering vond dus als het ware een grondruil plaats, die voor de wel nauwkeurig geselec teerde betrokkenen alleen maar voor delen had tegenover het nadeel, dat men de eigen streek zou verlaten. De Stichting streefde ernaar binnen deze te saneren gebieden ongeveer ÏO*^- grond in bezit te krijgen. Borger is tot op heden de best gelukte proef- sanering. Doordat 18 boëren van liier vertrokken naar de N.O.-polder en zes naar andere Domeingronden, kwam de S.B.L. in het bezit van 460 hectare grond. Daarnaast verwierf ze nog plm. 160 hectare door aan koop van boeren, die ermee ophielden. Dank zij dit verhoudingsgewijs gun stig percentage verworven grond, kan vrijwel aan alle wensen van de in het herverkavelingsgebied overge bleven landbouwers worden voldaan. Het is geen gemakkelijke taak. die de S.B.L. op de schouders is gelegd. Bedrijfsvergroting In ruilverkaveling is een kwestie van vertrouwen win nen der bevolking. Voor wie inziet, dat het van het grootste helang is, dat Nederland een geznnjlr 'nndhomv heeft is het niet moeilijk de S.B.L. dat vertrouwen te geven. In haar jonge bestaan bewees ze reeds het waard te zyn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7