GEEN VOORSCHOT VOOR DE KWADENDAMSE FANFARE WALCHEREN GEMEENTEHUIS ZAL SPOEDIG WORDEN GESLOOPT ZEEUWSCH-VLAANDEREN PORGY en BESS KERSTSTEMMING. Agenda ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 I RAAD HOEDEKENSKERKE Aanvraag verhoogde rijksbijdrage la de jongste zitting van de raad van Hoedekenskerke kwam een schrijven van de commissie b.l.o. Bevelanden ter sprake over de stichting van een nieuwe Ko ningin Wilhelminaschool. Hoewel men unaniem van oordeel was dat in de huidige toestand verbeterin gen moeten worden aangebracht, was men niet blind voor de aan zienlijk hogere uitgaven die de bouw van een nieuwe school voor de gemeente zal meebrengen. De voorzitter, burgemeester mr. H. J. M. Stieger deed de raadsleden de toezegging, dat hij hen van de ontwikkeling van dit voorstel op de hoogte zal houden. Een verzoek van de muziekver eniging „Con Affezzioue" om be schikbaarstelling van een bijdra ge in het tekort over 1956'57, alsmede een aanvraag van deze vereniging om 'n renteloos voor schot van f 2000.voor de aan koop van nieuwe instrumenten, moest worden afgewezen omdat de gemeente hiervoor geen geld beschikbaar heeft. De heer Menheere (k.v.p.) vroeg naar aanleiding van dit punt of an dere gemeenten dan zoveel meer kunnen doen. Hij meent toch te we ten dat enige muziekverenigingen in de omgeving jvel een renteloos voor schot van het gemeentebestuur heb ben gekregen. De voorzitter merkte op dat de ene gemeente „rijker" is dan de andere. Hij betwijfelde of deze renteloze voorschotten zijn ver leend, nadat de bestedingsbeperking is afgekondigd. Naar aanleiding van het voorstel van burgemeester en wethouders vroeg de heer Beulens (k.v.p.) of in de commissie tot wering van school verzuim voor Hoedekenskerke en de' C-wijk niet iemand moet worden op genomen, die kan optreden als ver tegenwoordiger van ouders uit de C- wijk die hun kinderen te Kwaden- damme op school laten gaan. Even tueel verzuim van deze kinderen wordt beoordeeld door de commissie van Hoedekenskerke. Naar aanlei ding van deze opmerking wijzigden burgemeester en wethouders de aan beveling en werden twee vacatures vervuld door de verkiezing van de heren J. Uitterhoeve en J. Clarijs. De zittinghebbende leden worden herbenoemd. Voorts worden de leden van de woonruimtecommissie voor een jaar herbenoemd. Daar niet wordt beschikt over ver vangende woonruimte, besloot de raad de ontruimingstermijn van de onbewoonbaarverklaarde woning Langeweegje B 147 te verlengen tot 3 juli 1958. In verband met de zeer ongunsti ge begrotingspositie 1958 besloot de raad een verhoogde bijdrage van het rijk te vragen op grond van bijzon dere omstandigheden die speciaal gelden voor deze gemeente, o.a. de twee kommen en de zeer hoge kos ten van sociale maatregelen. Bij de rondvraag informeerde de heer Boogaard naar de aansluiting op de waterleiding in de buitenwij ken. De voorzitter deelde mede, dat binnen 10 jaar alle aansluitingen op Zuid-Beveland tot stand moeten zijn gekomen. In 1958 wordt begonnen in Rilland-Bath. Verwacht wordt ech ter, dat het gehele werk heel wat korter zal duren dan 10 jaar. De heer Boone werd op zijn vraag medegedeeld, dat de plannen voor de 5 woningen te Kwadendamme zover gereed zijn, dat met de bouw kan worden begonnen zodra er geld is. Verwacht wordt dat dit begin 1958 kan worden verkregen uit de Nat. woningbouwlening. De heer Franse vroeg naar de ver koop van gemeentewoningen. De voorzitter verklaarde, dat hiervan weinig meer kan komen, daar van de zijde van het ministerie bezwaren zijn gerezen. Gunstig jaar voor Zeeuws-Vlaamse fruittelers De afdeling Zeeuwsch-VIaanderen van de Nederlandse fruittelersorgani satie hield in „Du Commerce" te Ter- neuzen haar vrij druk bezochte jaar vergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer E. F. de Koning er op, dat het afgelopen jaar over het algemeen voor de zeeuws- Vlaamse telers gunstig is geweest. Het is symptomatisch, dat thans, nu het met de landbouw niet zo goed gaat, veler belangstelling uitgaat naar de tuinbouw. De jaarverslagen der afdeling wer den goedgekeurd, waarbij onder meer bleek, dat er een gunstig finan cieel slot is ontstaan. Het ledental onderging vrijwel geen wijziging. Bij de bestuursverkiezing werd de periodiek aftredende voorzitter, de neer E. F. de Koning, herkozen, even als het lid van het bestuur, de heer J. J. Dhooge. Tijdens de rondvraag werd in het bijzonder gediscussieerd over de problemen met betrekking tot de afzet van het z.g. „ondereind" van het fruit, dat wil zeggen de min derwaardige soorten, in de toekomst. Men was net er mede eens, dat deze kwestie landelijk door een commissie dient te worden bezien. Ir. B. Roelofsen, coördinator van de advies-commissie ten behoeve van de produktie en afzet van het zacht fruit, hield tijdens het tweede gedeel te van de bijeenkomst een interessan te causerie over de teelt van klein fruit. Daarbij besprak hij enkele mo gelijkheden en moeilijkheden van de ze teelt. Vervolgens gaf ir. Roelof sen enige indrukken van een door hem naar Schotland gemaakte stu diereis en toegelicht door fraaie kleu rendia's bracht spreker een overzicht van hetgeen daar op het gebied van de teelt van klein fruit wordt ge daan en mogelijk is, terwijl hii ver der ook de concurrentiemogelijkhe den besprak. Na dc met aandacht gevolgde cau serie volgde nog een discussie over de behandelde onderwerpen, waarna de geanimeerde bijeenkomst werd gesloten. SINT-LAURENS Kerstbijeenkomsten De afdeling Sint-Laurens van de N.C.V.B. hield een kerstsamenkomst o.l.v. mevr. D. H. BaarKemp. Er was een kerst] lturgie, een zangduet, een kerstverhaal „De aanrijding" en declamatie. De tweede presidente sloot de bijeenkomst, die ook door enige gasten werd bezocht. De eerstvolgende bijeenkomst is op 23 januari a.s. Hierin zal drs. j. Vlaardingerbroek van Grijpskerke spreken. De Geref. Vrouwenvereniging „Phebe" hield een kerstavond o.l.v. mevr. LuikenaarRemijnse. Uitge voerd werd een kerstdeclamatorium „Een ster rijst voor Jezus". Mevr. Van KeulenVan de Broc- ke las een kerstverhaal. Zieken en ouden van dagen ontvingen thuis een verrassing. KOUDEKERKE „Ons belang" vergaderde In hotel „Walcheren" te Koudeker- ke hield de coöperatieve kolenvercni- ging „Ons Belang" haar jaarverga dering. Nadat de voorzitter, de heer J. Koole, een openingswoord had ge sproken, las de secretaris, de heer H. Schipper, het jaarverslag. Hieruit bleek, dat voor een periode van vijf jaar een contract voor een kolenberg plaats kon worden afgesloten. Het ledental liep terug met vijf. Uit het verslag van de administra teur, de heer W. P. Roose bleek, dat dit jaar voor 32.000 brandstoffen werden aangekocht, een 320 ton. Als lid van de Kascommissie 1958 wer den benoemd de heren C. Vos, P. Pauwe en Ant. de Witte. De be stuursleden, de heren P. Wielema- ker en W. P. Roose werden herko zen. BIGGEKERKE Uitvoering „W.I.K." Dezer dagen gaf de muziekvereni ging „Willen is Kunnen" te Bigge- kerke een geslaagde uitvoering in de zaal van de heer J. A. Simpelaar, onder leiding van haar directeur de heer Joh. Wijkhuijs. In vlot tempo werd een tiental num mers ten gehore gebracht. Na de tweede pauze gaf de toneelvereni ging een opvoering van het stuk „Grote kinderen". Het hartelijk applaus van het pu bliek na de muzieknummers en na het opvoeren van het spel bewees dat het gebodenc ten zeerste op prijs werd gesteld. De muziekvereniging mag op een geslaagde avond terugzien. Voor haar was 't verheugend, dat de zaal praktisch tot de laatste plaats be zet was. ARNEMUIDEN Kerstviering N.C.V.B. De afdeling Arnemuiden van de N.C.V.B, organiseerde een kerstmid dag voor de vrouwelijke bejaarden, weduwen en hulpbehoevenden. De kerstinleiding werd verzorgd door mevr. BooneMeerman. De presiden te, mevr. Van Donk las een kerstver haal; een koortje zong kerstliederen. Voorts was er samenzang en decla matie. Voor de eigen leden werd een kerst avond gehouden, waaraan eveneens "t koortje medewerkte en waarop de pre sidente een treffend kerstverhaal voorlas. MIDDELBURG Slechthorenden hielden hun kerstavond Voor de kerstavond van de afdeling Middelburg der vereniging voor slechthorenden bestond weer een gro te belangstelling. Ondanks het min der goede weer waren ruim 50 leden met huisgenoten en kennissen opge komen. Het hoogtepunt van de avond was de bijdrage van mevrouw Adri- aanse, die op bijzonder boeiende wilze een kerstverhaal voordroeg. Verder werden de oude en altijd weer nieuwe kerstliederen gezongen met pianobe geleiding van mej. Van Wallenburg. Zoals ieder jaar was er in de pauze een extra traktatie bij de koffie. Het was een goede sfeervolle avond, te meer daar deze bijeenkomst gehou den werd bij kaarslicht in een zaal, die enkele bestuursleden op stemmige wijze versierd hadden. Kerstfeest „Vorming Bedrijfsjeugd" In het bijzijn van docenten en enkele bestuursleden hebben de deelnemers aan de tweede- en de eerste-jaarscur- sussen van de Stichting Vorming Bedrijfsjeugd „De Zonnebloem" te Middelburg, gezamenlijk kerstfeest fevierd in de koffiekamer van het .Z.E.M.-gebouw aan de Poelendaele- singel. Door de meisjes werd met behulp van de leidster, mej. M. A. Teunissen een eigengemaakt kerstspelletje op gevoerd, waarvan de muzikale leiding in handen was van de heer J. Mennes. Door de leidster werd een kerstver haal verteld, dat door allen met veel aandacht werd aangehoord. Het was een wijdingsvolle avond, die door de cursisten zeer op prjjs werd Ledenvergadering P. v. d. A. De plaatselijke afdeling van de P. v.d.A. hield vorige week in de grote zaal van de „Gouden Poorte" te Middelburg, een ledenvergadering onder leiding van de vlce-voorzltter de heer A. P. Stufkens. De voorzitter memoreerde in zijn openingswoord de belangrijkste po litieke gebeurtenissen van de laatste tijd. Voorts herdacht hij het overle den lid, ds. F. Don. sr. De voorzitter deelde mede, dat de jaarwisselingsbijeenkomst niet op 9 doch op 8 januari a.s. zal worden ge houden in de „Gouden Poorte". Spre ker gaf vervolgens een uitvoerig overzicht van het resultaat van de „onder de titel „Ideeënbus der demo cratie", ook in Middelburg gehou den enquête. Hieruit blijkt, dat het merendeel van de geënquêteerden de voorkeur geeft aan de huidige sa menstelling van de regering; velen wensen ook de V.V.D. in de rege ring. Velen maakten bezwaar tegen de bestedingsbeperking, ook omdat hun inziens de laaagstbezoldigden hiervan het slachtoffer dreigen te worden. Ook waren er vele bezwaren tegen de wijze van besteding van de gelden door „defensie". Na de pauze konden aan een fo rum, bestaande uit de heren L. P. van Oorschot en de leden van Ged. Staten mr. A. J. van der Weel en M. J. van Poelje door de leden vra gen worden gesteld over het werk der Provinciale Staten. Tevoren gaf de heer Van Oorschot een boelend overzicht van de proble men waarvoor deze provincie zich gesteld ziet. De door dc leden gestelde vragen hadden betrekking op de financiële afhankelijkheid van de gemeenten, 't Deltaplan, de toekomstige recrea tiegebieden in Zeeland, de noodza kelijkheid van de gemeentelijke her indeling op het eiland Walcheren, de na afloop van de herverkavelings- werken verwachte stijging van de werkloosheid, het Zuid-Sloeprojcct en de industrialisatie van het Wes- terscheldebekken. Kerstavond N.C.V.B. Vorige week hield de afdeling Mid delburg van de N.C.V.B. een kerst avond in de Bogardzaal, die zoals ge woonlijk veel belangstelling trok, on der leiding van de presidente, mevr. R. BlaauwMulder. Een kerstdeclamatorium werd uit gevoerd door de dames Blaauw en Verboon, met medewerking van het zangkoortje en solozang door mevr. E. MeinemaTerpstra. Na de pauze vertelde mevr. H. B. BootVan Nop pen op boeiende wijze een kerstver haal, waarnaar metspanning werd geluisterd. De vice-presidente mevr. Verboon Van Dorp sloot deze mooie avond. VLISSINGEN Niet van het gasthuis maar van het weeshuis In het raadsverslag van de ge meente Vlissingen werd abusievelijk vermeld, dat de heer P. H. Cornells benoemd werd tot lid van het colle ge van regenten en regentessen van het gasthuis. De heer Cornelis werd echter benoemd tot lid van het col lege van regenten en regentessen van het burger weeshuis. DOMBURG Raad Domburg kwam bijeen Wegens ongesteldheid van de burge meester, kwam de raad van Domburg bijeen onder leiding van wethouder A. Passenier. Op het in het uitbreidingsplan aan gewezen terrein voor speelweide, kreeg de gsclub een gedeelte in huur voor het aanleggen van een ijsbaan. Het betreffende voorstel van B. en W. werd door de raadsleden zeer toege juicht. De heer Joh. de Visser wenste echter de bepaling in de huurover eenkomst, dat er op zondagen geen gebruik van gemaakt zou worden. Daar hetj zoals de voorzitter meedeel de, niet in de bedoeling ligt een der gelijke bepaling in de huurovereen komst op te nemen, wenste de heer Joh. de Visser geacht te worden te hebben tegengestemd. Aan de heer A. v.d. Berg werd op zijn verzoek eervol ontslag verleenn als onderwijzer aan de openbare lage re school. Daai- de bouw van een bergschuur wat ruimer opgezet is, dan aanvan kelijk de bedoeling was. stelde de raad hiervoor 700,meer ter beschik king. De heer Joh. Warners betreurde het rooien van enkele bomen in de ge meente. De voorzitter zeide, dat het niet meer verantwoord was deze zieke bomen langer te laten staan. Er zul len nieuwe voor in de plaats komen. Schaakcompetitie Voor de Zeeuwse schaakcompetitie werd in de afgelopen week slechts één wedstrijd gespeeld. Het was de ontmoeting in de 2e klas C (Zeeuwsch Vlaanderen) tussen Landau uit Axel en Cadzand. Er viel nog geen beslis sing, want met een afgebroken partij was de voorlopige uitslag 4%41 De gedetailleerde uitslagen waren: v. d. HagenH. Steffen 01; C. de PutterF. de Putter 01: C. van Bccsdn.o. 1—0; J. Haak—H Ele- veld HVó; B JansenI. B. dc Groote 01: D. JansenA.-Vasseur 10; M. MatteleP. de Bruyne afg J. LenscnL. M. van Liere 01; C D. van Wijckn.o. 10; W. van Doeselaarn.o. 10. RAAD BIERVLIET Onderwijzeres benoemd De raad der gemeente Biervliet vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester A. P. Kostense. Het krediet ln rekening-courant bij de N.V. Bank van Nederlandse Ge meenten werd voor 1958 vastgesteld f 50.000. iet verzoek om een subsidie van 15 van het fruitteelt-proefbedrijf „Zeeuwsch-VIaanderen" te Philippine werd ingewilligd. Op een verzoek van de Setichting bevordering en exploi tatie r.-k. vlasBersscholen om subsi die werd afwijzend beschikt. Wan neer deze stichting een redelijk sub sidie het bedrag was te hoog zal vragen en daarbij door middel van bescheiden de noodzaak kan aan tonen zal een dergelijk verzoek in overweging worden genomen. In prin cipe besloot men mede te werken bij het toewijzen van -6000 vierkante meter bouw- en opslagterrein aan de heer J. de Oude. Deze grond, gelegen aan de Schoollaan wil de heer De Oude gebruiken voor uitbreiding van zijn bedrijf. Tot onderwijzeres in vas te dienst aan de o.l. school A in de Schoollaan werd benoemd mevrouw M. Wage uit Giessenburg. Beslo ten werd tot handhaving van de o.l. school B. De kolentoeslag werd vast gesteld op 4,65 per week. RAAD ZOUTELANDE Terrein voor r.-k. „toeristenkerk" Vrijdagavond kwam de raad van Zoutelande in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester D. Kodde. Deze deelde meae dat aan het in orde maken van het noodgemeentehuis hard gewerkt wordt, zodat het gemeentehuis en de woning Kwartstr. 19 zo spoedig mo gelijk zullen worden gesloopt en het cafébedrijf van de heer A. Lievense op die plaats kan worden herbouwd. Het verenigingsgebouw „Midden dorp" zal aangewezen worden als „huis der gemeente" voor huwelijks voltrekkingen. Besloten werd aan de heer G. Ga- briëlse en A. Lievense 378 m2 bouw- 8rond te verkopen aan de Zuidstraat, 'e prijs bedraagt 7.50 voor de eer ste 265 m2 en voor de overige vier kante meters 10.per m2. De raad ging akkoord met het voorstel van B. en W. dat de heer Gabriëlse (ca fé „De rode leeuw") zijn pand zal IERNEUZEN Kerstviering Voor de kerstviering door de af deling Terneuzen van de Nederland se Christen Vrouwenbond ln het Jeugdgebouw bestond een zeer gro te belangstelling. Na een openings woord door de presidente, mevrouw Lankamp, volgde solozang door me vrouw Riemens-de Fouw, waarna 'n zangkoor, onder leiding van me vrouw Kolijn enkele liederen bracht. De dames Lankamp, Terlouw en de Jonge, verzorgden vervolgens de kerstliturgie. Na de pauze was er wederom solozang, ditmaal door me vrouw Scheele-van der Linde en trad het zangkoor opnieuw op. Het kerst verhaal werd gebracht door me vrouw Scheele-Dekker. Tot besluit van deze zeer geslaag de kerstviering werd gezamenlijk ,Ere zij God" gezongen, waarna de vice-presidente, mevrouw Terlouw de bijeenkomst sloot. OOSTBURG Schoolschaakkampioenschap Voor het schoolschaakkampioen schap van de Zeeuwse middelbare scholen werd de eerste wedstrijd ge speeld. Het Koningin Wilhelmina Ly ceum te Oostburg had weinig moeite met de technische school te Terneu zen. De technici zagen zich kansloos geklopt met 5 1/,. De gedetail leerde uitslagen waren: F. Gietenber- EerVan Langevelde 10; T. de •reu—M. Hamelink l/9—li: H. Pu laartM. Sol 10; R. Risamenapat- tyA. van Tiggelen 10; J. Note- baartW. Barentsen 10; B. Brak manJ, Lentze 10. Feestavond van de ambtenarenvereniging De personeelsvereniging der be lastingdienst en de rijkspolitie „Amb tenarenvereniging Oostburg en Om streken" hield in notel „De Eenhoorn" te Oostburg een geslaagde feest avond voor de leden. Na het welkomstwoord door de vice-voorzitter, de heer J. P. Babijn uit Oostburg verzorgde de personeels vereniging „Sas" uit Sas van Gent 'n revue van korte schetsjes, waarvan vooral „De babysitters", De Diefstal" en „Pas op de baby" de lachlust vna de aanwezigen opwekten. De muziek werd verzorgd door „De Optimisten" uit Sas van Gent onder leiding van de heer C. Vermast, waarbij solisti sche medewerking werd verleend door de zangeres Erna Zwartele. Een ge zellig bal besloot de goed bezochte Kerstfeest bejaarden De wekelijkse sociëteit voor de be jaarden, welke te Oostburg wordt ge organiseerd en verzorgd door de Oostburgse vrouwelijke vrijwilligers (O.V.V.), was vrijdagmiddag in het Ned. Herv. Kerkcentrum spe ciaal afgestemd op het naderende kerstfeest. Reeds 's morgens waren de leden van dc O.V.V. begonnen met het versieren van de zaal. Een zes tigtal bejaarden was bijeengeko men, toen de voorzitster van de O.V. V.. mevrouw N. E. HoekzemaDe Herder, een kort welkomstwoord sprak. Na het voorlezen van het Kerstevangelie zong het koortje, be staande uit een zestal O.V.V .-leden, op de piano begeleid door mevrouw J. A. van DalenSonnenberg, een aantal kerstliederen. De bejaarden werden getrakteerd op koffie en thee met gebak, de heren ontvingen bo vendien nog een rokertje. Mevr. A. E- DrenthJanssen las een kerst verhaal voor. Tot slot werd de be jaarden een kerstkoffiemaaltijd aan geboden. Plattelandsvrouwen De leden van de afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Bond van Plattelandsvrouwen hield in de fraai versierde zaal van het Neder lands Hervormd Kerkcentrum te Oostburg een kerstmiddag. Na het openingswoord van de presidente, me vrouw W. van VeenVan Loghem en het gezamenlijk zingen van het bonds- l»ed declameerde mevrouw L. N. HuijsmanGriep uit Rilland-Bath en kele gedichten en kerstverhalen. Een In LUNCHROOM heerst een echte NOORDSTRAAT 52 - TERNEUZEN uit de leden samengesteld koortje on der leiding van mevruow C. Vroon Maarleveia uit Breskens bracht kerst liederen ten gehore. Enkele leden hadden als gebruike lijk buitengewoon hun best gedaan bij de verzorging van de maaltijd en de versiering van de tafels. Er werden kerstliederen gezongen door de dames ErasmusVan aen Heuvel en Van MelleVerschellig uit Breskens. Evenals de beide kerstbij eenkomsten op de beide voorafgaan de dagen te Zuidzande en Groede was ook deze middag goed geslaagd. Tot slot werd tijdens een kort zakelijk ge deelte besloten dat de drie afdelingen uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen op 21 januari 1958 in hotel „Valk" te Bres kens een gecombineerde vergadering zullen beleggen, waarvoor ook de echtgenoten der leden zullen worden uitgenodigd. Kerstavond Katholiek Vrouwengilde De afdeling Oostburg van het Katholiek Vrouwengilde hield dezer dagen in de bovenzaal van de „Ka tholieke Kring" een kerstavond, waarvoor een zeer goede belangstel ling bestond. De voorzitster, me vrouw C. A. M. OuwendijkKoster, heette de talrijke aanwezigen wel kom en richtte een bijzonder woord tot de voordrachtskunstenaar Jan de Nijs uit Den Haag. Deze wist de ge hele avond te vullen met een pro gramma, dat afwisselend muziek en zang bracht. Het hoogtepunt van de avond was de opvoering van het kerstspel, dat de heer De Nijs met behulp van een poppentheater ten tonele bracht. Voorts droeg hij nog het bekende verhaal „De lamme en de blinde" van Jan H. Eekhout voor. Het slotwoord werd gesproken door pastoor deken A. Llevengoed uit Oostburg. SINT-JANSTEEN Overplaatsing De heer J. Strobbe, wachtmeester bij de rijkspolitie te St. Jansteen is met ingang van 21 december 1957 overgeplaatst naar Westdorpe, ter wijl wachtmeester Th. de Koek, be horende tot de groep Hulst, doch wonende te St. Jansteen, op gelijke datum is overgeplaatst naar Zuid- dorpe. De heer Strobbe heeft de ge meente St. Jansteen 13 jaar als standplaats gehad en is de vervaar diger van de gemeentelijke ver- keerstafel. Einde verkeerscursus De verkeerscursus te St. Jansteen is beëindigd. Tijdens de laatste les dankte de heer L. Dekkers namens alle cursisten de heer Wegewijs, die deze cursus op zo aangename wijze heeft geleid. De heer J. Boussen over handigde de heer Wegewijs een kris tallen asbak. BRESKENS „Ontwikkeling en ontspanning" vergaderde Vorige week kwam in het Casino te Breskens de vereniging „Ontwik keling en Ontspanning" in algeme ne vergadering bijeen. Na het ope ningswoord van de voorzitter, de heer A. Wagenaar, werd tot verkoop van de leesboeken overgegaan. De contributie voor 1958 werd bepaald op vijf gulden. De leden van de keu- zecommïssie werden bij acclamatie herkozen. SINT-ANNA TER MUIOEN Kerstconcert In de Ned. herv. kerk te St. Anna ter Muiden zal op woensdag 25 de cember a.s., aanvang 4 u., een kerst concert gegeven worden. Medewer king aan dit concert verlenen het da meskoor „Juliana" onder leiding van de heer P. Everwijn te Zuidzande, mej. Saar Wage, sopraan, mej. Mady Everwijn, orgelbegeleiding, de heer S. Schijve, altblokfluit en orgelsoli en de heer C. Schijve, tenorblok fluit en orgelbegeleiding. AXEL Voorlichtingsavond In het verenigingslokaal van de gereformeerde kerk aan de Kerk- dreef te Axel organiseerde de Chris telijke Emigratiecentrale voor Zee land, afdeling Axel, een voorlich tingsavond over Canada. De heer J. Abma van het hoofdbestuur van de Chr. Emigratiecentrale hield een boeiende causerie over dit land en de mogelijkheden die daar liggen voor aanstaande emigranten. Een serie prachtige lichtbeelden verduidelijkte deze causerie, die door de aanwezi gen met grote aandacht werd ge volgd. herbouwen in de Duinweg tussen de panden Duinweg 35 en 41. Deze grond, die eigendom is van de heer J. Dingemanse, wil de eigenaar voor 13.000 aan de gemeente verkopen. De gemeente zal deze grond aan de heer Gabriëlse verkopen voor 7.50 Ser m2. De gemeente zal er dan een edrag van 7700.bij moeten leg gen. Van de heren De Steur was een verzoekschrift binnengekomen om bouwgrond voor een garage, per 1 januari 1958 een noodgarage, en in dien dit niet mogelijk was een scha deloosstelling van 25.000. Met de aanvrage voor bouwgrond voor een garage ging de raad akkoord, doch ae andere verzoeken achtte de raad niet voor inwilliging vatbaar, aange zien de heer De Steur reeds door de polder Walcheren schadeloosgesteld De woningwetwoning aan het Raad huisplein no. 4 werd verhuurd aan de heer L. Dingemanse. Aan mevrouw wed. P. CijvatWondergem werd een premie verleend bij de bouw van haar pand Kerkplein 34. Van het bestuur vnn de rooms- katholieke kerk in Middelburg was een verzoek binnengekomen, waarin de raad gevraagd werd een plaats aan te wijzen voor een zogenaamde „toeristenkerk" voor de rooms-katholieke badgasten. Het terrein moet minimaal 2000 m2 groot zijn. Aangezien het hui dige terrein te klein is, zal mede deling aan het r.-k. kerkbestuur worden gedaan, dat, door toepas sing van artikel 20 van de weder- opbouwwet en door wijziging van het uitbreidingsplan aan hun wen sen zal worden tegemoet geko men. Voor 1958 zal bij de bank voor Ne derlandse gemeenten een krediet aan gevraagd worden van 250.000. Het irediet is momenteel 150.000. Uit de tweede begrotingswijziging 1957 blijkt, dat het nodig is, dat de uit kering per inwoner uit het gemeente fonds verhoogd dient te wórden met 25.16 per inwoner om de begroting sluitend te maken. Om het uitbrei dingsplan verder ln exploitatie te brengen, is een veel hoger bedrag nodig. Daarom zal de raad de minis ter van binnenlandse zaken en finan ciën verzoeken, het basisbedrag per inwoner te verhogen. De begrotingswijziging '57 werd goedgekeurd. Tenslotte bood de voor zitter de raadsleden de begroting 1958 aan. In deze begroting is geen enkele kapitaalsuitgave opgenomen voor verbeteringen en voorzieningen. Deze zullen allen in een wijziging worden opgenomen. Het tekort van de begroting op de gewone dienst is 74.000 overeenkomende met 31.46 per inwoner. Een memorie van toelichting zal zo spoedig moge lijk aan de raadsleden worden toe gezonden, terwijl de behandeling dan in de volgende raadsvergadering zal geschieden. Concert Onder auspiciën van de Zeeuwse Volksuniversiteit werd in de Chr. Bewaarschool aan de Ds. J. Schaprs- straat te Axel een concert verzorgd door de bas-bariton Leo Rommerts. Op het programma stonden ojn. volksliedjes uit diverse landen; blues; negro-spirituals en verschillen de andere nummers. De aanwezigen volgden het programma, dat op su blieme wijze muzikaal werd bege leid door de pianist Willem Hielke- ma, met grote aandacht. Het is jam mer dat dergelijke concerten, welke de moeite van het beluisteren meer dan waard zijn, door het beperkte bezoek voor de organisatoren meest al op een fiasco uitdraaien. Dit des te meer, daar deze conceerten in ons gewest slechts zelden zijn te genie ten. Vergadering „Aqua Fauna" De aquariumhoudersvereniging „Aqua Fauna" te Axel organiseerde voor haar leden en andere belang stellenden in „Het Centrum" te Axel een bijzonder evenement. In samen werking met de vereniging „Artedi" uit Amsterdam werd een lezing ge organiseerd door dc heer J. D. Kok uit Zaandam over samenstelling van tropische aquaria. Een serie prach tige kleurendia's gaf de liefhebbers van de tropische vissenwereld een bijzonder goed beeld over de moge lijkheden hun hobby goed uit te oe fenen. Voor deze lezing bestond weer veel belangstelling, Eindles „Veilig Verkeer" In „De Stadsherberg" te Axel werd de eindles gegeven van de cursus voor „Veilig Verkeer". De voorzitter der plaatselijke commissie, dr. C. A. Schiltman, reikte na afloop aan de geslaagden met een toepasselijk woord de diploma's uit. Namens de geslaagde cursisten sprak de heer C. v. d. Berge een woord van dank aan de cursusleider, de heer G. van Suyddam. Namens de cursisten werd de heer van Suyddam een geschenk aangeboden. Een hersengymnastiek- wedstrijd over „Veilig Verkeer" tus sen en dames- en een herenteam werd met 12% tegen 12% punt ge wonnen door de heren. De namen der geslaagden cursisten zijn als volgt: de dames S. de Smidt; M. Klaassen; J. de Regt; A. Pot; H. Schreuders- v. Tatenhove; S. Zegers-Dieleman; C. Kayser-de Kraker; P. Kayser; C. Pot; P. Mieras en de heren: H. Goossen; L. Haak; L. v. Espen; M. de Kraker; V. v. d. Berge; A. v. As- peren; W. Dieleman en F. Dieleman. De geslaagden met het hoogste pun- tenaantal waren: mej. S. de Smidt (99 punten) en de heer W. Dieleman (97 punten). VANDAAG. Terneuzen Luxor: „Martin en Lewis in het wilde westen", 8 uur, 14 J.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3