PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSSEN voelen niets voor conferentie van ministers van buitenlandse zaken Sneltrein verplettert ingesloten visauto Commissaris der Koningin woog vijftien dagen oude Gillis Voet BILT NEDERLANDSE EVACUÉS IN KAMPEN TE SINGAPORE VERWACHT. 200e jaargang - no. 302 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertduwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 23 dec. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (bg.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 8, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2091. VOORSTELLEN TOT BESPREKINGEN OVER ONTWAPENING Nieuw plan gelanceerdspeciale zitting van Verenigde Naties Rusland heeft het voorstel van. de NAVO-landen om een conferentie van ministers van buitenlandse zaken te beleggen over de ontwapening van de hand gewezen. Dit heeft de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, op de bijeenkomst van de Opperste-Sowjet in Moskou meegedeeld. Rusland lanceerde echter een ander voorstel. De Sowjet-Unie wil een speciale zitting van de Verenigde Naties of een internationale conferen tie houden om het ontwapeningsvraagsfuk te bespreken. Dit voorstel is door de westelijke landen niet met enthousiasme ontvangen. Gromyko verklaarde dat Rusland zich ernstig bezig houdt met het ont- wapeningsvraagstuk. „Ondanks de inspanning van Rusland is er geen op lossing bereikt en dat komt", aldus Gromyko, „omdat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zich geen beperkingen willen opleggen bij het produ ceren van de wapens en het aanleggen van voorraden kernwapens". jaar worden gestaakt. Volgens dit plan moeten de Sowjet-Ünie, Amerika en Engeland beloven geen kernwapens te gebruiken. Kroesjtsjew was van mening, dat de aanwezigheid van Amerikaanse atoombases op 't grond gebied van verschillende landen een bedreiging voor deze landen zelf in houdt. In diplomatieke kringen te Was hington is zaterdag gezegd, dat de Verenigde Staten de in Moskou ge houden redevoeringen niet zullen be schouwen als een definitieve verwer ping van het aanbod van de NAVO tot een ontwapeningsconferentie'. Het aanbod van de NAVO is nog al- Westen niet enthousiast voor Russisch voorstel De Russische minister zei vervol gens, dat Frankrijk, Groot-Brittannië, Canada en de Verenigde Staten alle Russische voorstellen, die in strijd waren met de politiek van de NAVO, hebben afgewezen. Deze landen heb ben de ontwapeningsbesprekingen, die jaren hebben geduurd, gebruikt als 'n schild waarachter de bewapenings wedloop kon worden voortgezet. Rusland zal niet deelnemen aan het werk van de nieuwe ontwape ningscommissie, daar het grootste aantal zetels daarin wordt ingeno men door de kapitalistische landen. Gromyko achtte het niet juist het ontwapeningsprobleem te koppe len aan de kwestie van de Duitse hereniging. Ook was hij van me ning, dat er een niet-aanvalsver- drag moet komen tussen de lan den van de NAVO en die van het verdrag van Warschau. De secretaris van de communisti sche partij van de Sowjet-Unie, Ni- kita Kroesjtsjew, heeft zaterdag op nieuw gepleit voor een gesprek op hoog niveau tussen oost en west. Als de NAVO-landen werkelijk de vrede willen, zei hij, zullen zij van de kant van de Sowjet-Unie begrip en goede wil vinden. De opperste Sowjet nam een vre desplan aan, waarin onder meer wordt voorgesteld dat de proeven met kern wapens met ingang van het nieuwe Door moedig optreden kind uit brandend huis gered Door zijn dapper en doortastend optreden heeft de 18-jarige Henny van den Broek zaterdag het leven gered van een vijfjarig kind. In een huis te Hilversum brak brand uit, doordat een stoel, waar over men kleren te drogen had ge hangen, te dicht bij de haard stond en vlam vatte. Vader en moeder Houthuijzen, die dit huis bewonen, waren niet thuis, omdat zij een kran tenwijk verzorgen, maar het vijfja rig zoontje Wim lag boven nog te slapen. Vry snel greep het vuur in de huiskamer om zich heen. De jon ge Van den Broek wist via de luifel boven de voordeur en door het stuk slaan van een ruit het huis binnen te dringen en het jongetje, dat nog lag te slapen, in veiligheid te bren gen. tijd niet langs diplomatièke weg in handen.gekomen van de leiders van de Sowjet-Unie. De Verenigde Staten zullen het of- fjciële antwoord van de Sowjet-Unie afwachten, alvorens na te gaan of het vruchteloos zal fijn met net NAVO- plan door te gaan. In Ottawa, de Canadese hoofdstad, heeft de verwerping van de NAVO- voorstellen door de Russen geen ver bazing gewekt. In Frankryk wordt verklaard, dat de Russische voorstel len tot hervatting van het ontwape ningsgesprek in welwillende overwe ging zal worden genomen. Dat de vorm van een dergelyke bespreking afwykt van de door de NAVO voorge stelde, wordt niet als een grote hin derpaal gezien, vooropgesteld dat de Russen werkelijk tot overeenstem ming willen komen. Het Engelse standpunt ten aanzien van Kroesjtsjew's verklaring was reeds vervat in hetgeen de minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd vrijdag zei tijdens het debat over bui tenlandse zaken. Engeland voelt niets voor een bijeenkomst op het hoogste niveau, waardoor de spanningen op gevoerd zouden worden, als er geen overeenstemming bereikt zou wor den. Aan de andere kant werd echter zo'n top-bijeenkomst. als er voldoende mogelijkheden zouden zijn om haar aan de verwachtingen te doen beant woorden, ook niet geheel door de mi nister van de hand gewezen. Westduitse autoriteiten zjjn te leurgesteld over de opwekking van Kroesjtsjew wat betreft een nieu we top-conferentie tussen oost en west. Een regeringswoordvoerder noemde dit voorstel vaag en onbe vredigend. In midden-Java heerst hongersnood De ruim negenhonderd Nederland se evacués, die met de Waterman naar Singapore zijn gebracht, zijn zaterdag gedebarkeerd. Zij werden allen overgebracht naar 2 kampen waar zij zullen verblijven tot zij de reis naar Nederland zullen voortzet ten. In Tjandjong Priok hebben dui zend Nederlanders zich ingescheept op het Engelse troepentransportschip Captain Cook. De inscheping had een vlot verloop. De eerste aanloop haven is Colombo. Vandaar gaat het schip door liet Suezkanaal naar Am sterdam, waar het over vier weken wordt verwacht. Reeds hebben meer dan 4000 Ne derlanders Indonesië verlaten sinds de vergeldingsmaatregelen tegen de Nederlanders op 1 december werden ingezet. Verwacht wordt dat voor het ein de van dit jaar ongeveer 10.000 Ne derlandse onderdanen zullen zijn ver trokken en dat in het begin van vol gend jaar nog minstens 20.000 zullen volgen. De Indonesische premier Djoeanda heeft bekendgemaakt, dat het cen traal comité vair actie voor de be vrijding van West-Irian, dat onder leiding stond van de minister van voorlichting Soebidjo ontbonden is. Voortaan zullen alle acties die in het kader van de strijd voor de bevrij ding van West-Irian worden onder nomen, worden geleid door de Natio nale Veiligheidsraad onder leiding van de premier, zelf. De heer Djoeanda heeft nog eens uiteengezet, waarom volgens hem de maatregelen tegen de Nederlanders gewettigd zijn. Hij zei daarbij dat de regering zich volkomen bewust is van dë gevolgen, die de krachtige anti-Nederlandse maatregelen zullen hebben. Regeringskringen hebben tevens verklaard, dat ongeveer 30 onderdis tricten in Midden-Java door hon gersnood zijn getroffen. De instan ties. die met de voedselvoorziening voor de bevolking zijn belast, kregen opdracht de nodige maatregelen ter verlichting van de nood te treffen. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, mr. Soeban- drio, heeft zaterdag een beroep op de NAVO gedaan zich niet te mengen in het Nederlands-Indo nesische conflict. Hij legde een regeringsverklaring af „over de huidige Indonesisch-Nederlandse betrekkingen nadat de Verenigde Naties er niet in geslaagd zijn het geschil inzake West-Irian tus sen beide landen op te lossen". fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllll<llllllllill>llllllll| 1 Het westen van Iran is geteisterd door een aardbeving, waardoor 1 M vermoedelijk duizenden mensen om het leven zijn gekomen en meer M dan 50.000 personen dakloos werden. Politie-agenten en burgers zoe- |jj H ken in de ruïnes van het dorpje Farsinaj in het Hamadan-district H naar slachtoffers van de ramp. §j Oproep van de paus: beperk de bewapening Paus Pius de twaalfde heeft zondag in een kerstboodschap aan de wereld een beroep gedaan op alle landen, hun bewapening te beperken onder doel matig toezicht. Volgens de paus worden een vermin dering der bewaping en andere maat regelen om een oorlog af te wenden door de goddelijke wet vereist om een wereld die reeds te veel geleden heeft een verdiend respijt te geven. Klaarblijkelijk doelend op de lan- devKviMi het atlant.isch pact drong de paüs -^an op „de meest volledig ge waarborgde onderlinge afhankelijk heid tussen de landen die werkelijk vrede verlangen om degene af te schrikken die de vrede zou willen ver storen". Vervolgens stelde de paus „de ge weldige ontwikkeling van de moderne wetenschap", culminerend in de lan cering van de kunstmanen, tegenover „het onuitsprekelijke feit van de komst in de wereld van het goddelijk woord (door de geboorte van Christus) „een gebeuren dat alle andere gebeur tenissen in de geschiedenis van het mensdom overtreft". Verblind en onder de ban van hun eigen verrichtingen, weien de mensen slechts „de luister van de mens" te er kennen en sluiten zij moedwillig de ogen voor „de luister van God", aldus de paus. Prinses Margriet heeft zaterdagavond een voorstelling bijgewoond van het cir cus Strassburger in het Amsterdamse theater Carré. Het bezoek was onoffici eel en de aanwezigheid van de prinses werd slechts door weinig bezoekers op- gemerkt. BOMEN TE VROEG GEOPEND Een visauto van het IJmuider Vispaleis uit Leeuwarden is zaterdag middag' op de bewaakte spoorwegovergang bij het stationnetje Sloter- dijk in Amsterdam-West door de in volle vaart rijdende elektrische snel trein van Amsterdam naar Dordrecht gegrepen en verpletterd. Van de vijf inzittenden der auto waren er twee op slag dood, de 31-ja- rige chauffeur C. K. Admiraal uit Leeuwarden, die een vrouw cn vijf kin deren nalaat, en de 42-jarige M. Rouw uit Amsterdam. Drie anderen wer den met zeer zware verwondingen naar het Wilhelminagasthuis te Am sterdam vervoerd; de 58-jarige eigenaar van het IJmuider Vispaleis uit Leeuwarden, J. L. Jansen, de 28-jarige chauffeur Dick Iseger uit Leeu warden en de 28-jarige J. Koopman uit het Friese dorpje Blessem. Ook de overwegwachter, de 58-jarige H. de Boer uit Amsterdam, werd levensge vaarlijk gewond naar het ziekenhuis gebracht. Twee mensen gedood, vier zwaar gewond Het zeer ernstige ongeluk is ge heel te wijten aan het feit, dat de overwegwachter om tot dusverre niet opgehelderde reden de eerste twee WIJKGEBOUW 'S-HEERENHOEK GEOPEND GILLIS VOET uit 's Heer Arcnds- kerke vijftien dagen oud weegt zeven pond en veertig gram Daarover behoeft geen enkele twijfel te bestaan, want niemand minder dan de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, heeft Gillis zaterdagmiddag gewogen. Met deze „weegpartij" werd namelijk het nieuwe gebouw van het YVit-Gele Kruis in 's Heeren- hoek officieel geopend. Dat wegen was geen eenvoudige taak voor de commissaris, vooral niet omdat de wijkverpleegster kritisch toekeek om te voorkomen dat er een paar gram werd gesmokkeld. „Op die manier heb ik nog nooit een gebouw geo pendmerkte de commissaris la ter verbluft op. „Het was maar een griezelig werkje Hoe dan ook: Gillis woog zeven pond en veertig gram en het Wit-Ge le Kruis in 's Heerenhoek, heeft een nieuw wijkgebouw. Daaraan was dringend behoefte, want de plaatse lijke afdeling strekt zich uit ook over de aangrenzende gemeenten Borssele, Ovezande en 's Heer Arendskerke. Het gebouw is ge maakt naar een ontwerp van de dis trictsarchitect van de Centrale Dienst Bevelanden, de heer H. den Hartog te Heinkenszand en het werd ge bouwd door de aannemer J. Priem te Ovezande. De bouw en de inrich ting vergde een bedrag van circa f 30.000.waarvan het rijk een derde deel .voor zijn rekening nam.' Het nieuwe wijkgebouw bestaat uit een grote kleedkamer, een wachtka mer, een dokterskamer, een maga zijn en nog een tweetal kleinere kamers. De voorzitter van het afdelingsbe stuur, de heer C. Rijk, sprak in de „Jeugdhoeve" een openingswoord tot de genodigden. Behalve de com missaris der koningin kon hij o.m. welkom heten de voorzitter van de Provinciale Bond van het Wit-Gele Kruis, burgemeester van Dongen van Aardenburg, burgemeesters van de omliggende gemeenten en B. en W. van 's Heerenhoek. Vervolgens was het woord aan burgemeester R. O. M. Waelput van 's Heerenhoek, die in de plaat selijke afdeling van het Wit-Ge le Kruis en de overheid met een gezin vergeleek. De overheid kan men beschouwen als de ouders en het Wit-Gele Kruis vertegenwoor digt de kinderen, aldus burge meester Waelput. „De kinderen komen op het idee om iets te doen en de ouders helpen daar bij". Zo is het ook in 's Heeren hoek gegaan, waar het Wit-Gele Kruis medewerking en financiële steun van het rijk heeft gekre gen, zo zeide spreker. Nadat spre ker er op gewezen had, dat het nieuwe wijkgebouw in een grote behoefte voorziet, ging het gezel schap naar het gebouw, dat even als „De Jeugdhoeve" in de onmid- CVervolg oppag, 2) der vier spoorbomen van de over weg begon te openen, onmiddellijk nadat een elektrische trein uit Haar lem de bomen was gepasseerd in de richting Amsterdam. Op dat zelfde moment naderde uit de tegenovergestelde richting met volle vaart de sneltrein uit Amster dam. Of de spoorwegwachter zich vergist heeft, dan wel of de fout bij een verkeerd signaal gezocht moet worden, is nog niet bekend. De ongelukkige overwegwach ter, die nog getracht had de ver gissing te herstellen door de bo men weer neer te laten, kon daar na zelf niet meer tijdig voor zijn huisje wegkomen. Ook hij werd bij de versplintering van de vis auto getroffen en bleef levensge vaarlijk gewond op de straat lig gen. Een jongeman, die vlak bij hem in de buurt stond, liep een bloedende wond op. Maar wonder boven wonder waren er verder geen slachtoffers, hoewel er zeer veel publiek voor de bomen had staan wachten. Het ongeluk veroorzaakte op dit zaterdagmiddag-spitsuur zowel voor het treinverkeer als het wegverkeer enorm oponthoud. Drie uur lang was het drukke baanvak Amster dam-Haarlem geblokkeerd en nog langer duurde het voor het wegver keer van dit vitale verbindingspunt tussen Amsterdam-west en de beton weg langs het Noordzeekanaal (naar de Velser tunnel) en vice-ver- sa weer gebruik kon maken. Bij de opruiming van het autowrak werd 'n kraanwagen gebruikt. Eerst werd de trein in het midden ontkop peld en reed het achterste deel te rug het station in. Daurdoor kwam er ruimte voor het vastgeklemde wrak, dat door een kraanwagen werd weggetrokken. IETS KOUDER, Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Overwegend matige wind tassen zuid en zuidoost. Iets kouder. ZON EN MAAN 24 december. Zon op 8.49 onder 16.34 Maan op 10.23 onder 20.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1