Oók al aan sigaar? m Vermindering van omzetten: een gecompliceerd vraagstuk Elfriede Hasenkampf doet in Karlsruhe aan sprookjeskunde KAPPIE ew do Jdhisc/ic tol vvi Klanken uit de ether BANKROOF De vreemde 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ifAANDAG 23 DECEMBER 195' UITGAVEN KLEINER DOOR KAT-UIT-DE-BOOM- KIJKERIJ Pessimistische geest heeft een nadelige invloed (Van onze economische medewerker) Wij stuiten de laatste maanden op een merkwaardig verschijnsel. De in komen zijn, als geheel genomen, op zijn minst gelijk gebleven maar er wordt desondanks in verschillende winkels minder verkocht. Het gevolg is dat het in enkele branches, zoals de klachten lalden, een stuk slechter gaat. Wij denken hierbij niet aan de bouw- en metaalsector, die door het stopzetten van een groot aantal overheidsopdrachten een klap heeft ge kregen. Neen, wij hebben het over de verbrulksartikelen. Het is, ln elk ge val in onze grote steden, in vele winkels, waar dames- en herenkleding wordt verkocht, stiller geworden, en om toch de klanten in huis te krij gen, is men weer met fantastische aanbiedingen begonnen: een gratis ja pon of jas bij aankoop van een andere japon of jas; een korting van 40 pet op aangeprijsde artikelen enz. weten", ook al is dat in menig geval in het geheel niet nodig. Door die kat-uit-de-boom-kljkerij wordt het totale bedrag aan uitgaven kleiner. Nu een derde oorzaak van de gedaal de kooplust: er is vorig jaar winter in verband met het oorlogsgevaar in het Midden-Oosten behoorlijk geham sterd, vooral op textielgebied. In me nig gezin is dus thans in het geheel geen behoefte aan textiel. Kijken wij naar de omzetcijfers van de grootwinkelbedrijven in textiel van 2 september tot 1 december Jl. dan zien wij een daling van 12% ten opzichte van vorig jaar in dezelfde periode. Ook de radio- en televisiewinkels zien de klanten niet direct binnen stromen, terwijl, om een laatste voor beeld te noemen, de restaurants ook minder eters krijgen. Hoe komt dit nu, als wij weten dat het totaal inkomen zeker niet ge daald is? Ook hier is de werkelijkheid altijd ingewikkelder dan men denkt. On getwijfeld is het totaal aan salaris sen niet alleen gelijk gebleven maar zelfs wat gestegen, o.a. om de huur verhoging op te vangen. De salaris trekkers moeten dit meerdere dus aan de eigenaren van hun huis door geven, zodat uiteindelijk deze eige naren er voor de helft van de verho ging de andere helft wordt ge blokkeerd beter van geworden zijn. Het totale inkomen is evenwel ver minderd door het wegvallen van ver schillende extraatjes, wij denken hierbij aan de koerswinstjes die me nige geldbelegger in een tijd van op lopende koersen heeft weten te ma ken en welke winstjes gebruikt wer den voor een luxe uitgave of.een an dere aanschaffing dan wel een eten tje buitenshuls. Die koerswinsten zijn thans verleden tijd en zo ook de luxe aankopen. Het verdwijnen hiervan komt echter in een tijd, dat onze eco nomie toch al op de terugweg is, zo dat het een het ander gaat verster ken. Een akelige invloed gaat er ook uit van de opvallende pessimistische geest die er in ons land rondwaart. Wij lezen voortdurend van werkloos heid. werktijdverkorting en omzet daling. Dit begint op menigeen in te werken, waardoor het optimisme van voorheen als sneeuw voor de zon be gint te smelten. Mensen die de gang van zaken don ker inzien, zijn niet meer van plan links en rechts geld uit te geven. Zij worden zuiniger want „je kan niet Een vertraging gaat er ook uit van het oplopen der kosten van levensonderhoud. Voor gezinnen met een inkomen van 3000 tot 5000 zijn die kosten sedert de cember 1956, met circa 13 pet ge stegen. Hier staan inderdaad twee loonsverhogingen tegenover (ten behoeve van de ouderdomspremie en de huurverhoging) maar voor elk gezin pakt net oplopen van de prijzen weer anders uit. Daar om hebben grote gezinnen en ge zinnen met een klein inkomen het thans ontegenzeggelijk moeilijker dan een jaar geleden en ook dit wreekt zich in de aankopen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen: te Neder-Lanbroek (toez.) J. Wieman te Oudewater. Tot kerkelijk ontvanger van de Ned herv. gemeente te Sint-Laurens ls be noemd de heer M. Davidse aldaar. Vertragend werkt ook de verzwa ring van de afbetalingsplichten, doordat er tegenwoordig direct een deel van het verschuldigde bedrag contant betaald moet wor den. In de afbetalingsmagazijnen ligt de omzet dan ook nog steeds een procent of 7 8 lager dan in '55 Dat er overigens nog koopkracht ge noeg is, bewijzen de sinterklaas-om zetten. Speelgoed en boeken hebben het uitstekend gedaan. Voorts zijn de omzetcijfers van 2 september tot 1 december in de grootwinkelbedrij ven van huishoudelijke artikelen en in de warenhuizen gelijk aan die van vorig jaar gebleven. Maar als het totale inkomen gelijk is gebleven en er wordt in bepaalde 7.a- en van duurzame gebruiksartikelen minder gekocht, dan moet er toch meer gespaard worden? Dat moeten wij inderdaad aannemen maar bewij zen kunnen wij het niet. De rijks postspaarbank en de particuliere spaarbanken zien haar saldi steeds teruglopen (alleen de boerenleenban ken brengen het er beter af), omdat (Advertentie/ Fransman maakt goede kans in reisrace. M Onlang loofde Radio Vrij Europa 7000 dollar uit voor de lf gene die in de tijd van 98 dagen M het grootste aantal landen zou bezoeken. Tot op heden is dit naar het s schijnt de 27-jarige Fransman H Ronland Verrier te zijn, die donderdag in Manilla aankwam. Verrier heeft reeds 80 steden in Europa, het Midden- en Ver- re Oosten bezocht. De jonge Fransman, vol ver- |1 trouwen de 7000 dollar te zullen winnen, zal vijf dagen in Ma- s nilla blijven, en dan via Japan H naar de Verenigde Staten ver- trekken. H Het is niet bekend hoe groot H het bedrag is dat Verrier reeds aan luchtpassage heeft uitgege- s ven. l!l!l!lllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!lllJi!ill!illllllllllll!lllll!lllllllllllllllllllll!lllll de zes procent-leningen een magne tische invloed uitoefenen. Het enige vermoeden kan dus zijn, dat in ver schillende gezinnen met een behoor lijk inkomen de spaarpotten thuis (of de banksafe) gevulder zijn dan een tijd geleden. Het is geld dat als het ware op een bestemming wacht, als de tijd er weer wat vrolijker uit ziet. Maar dan zou het ook als opge spaarde koopkracht een eerste begin van opleving extra kunnen verster ken. DINSDAG 24 DECEMBER. HILVERSUM X. 402 m 746 kc/s. 7.00 —1.30 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weer- ber. 8.15 Gram. 8-50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. VERHALEN VAN „DUIZEND EN ÉÉN NACHT" HERLEVEN Hulpmiddel tot geestelijk contact met kinderen Te Karlsruhe, Duietsland, herle ven de verhalen uit „Duizend en één nacht", Hans en Grietje snoe pen er weer van het koekhuisje en Klein Duimpje strooit weer steen tjes als hij met zijn broertjes en HOOG EN LAAG WATER U.+NAP. U.+ N.A.P. U.—N.A.P. N.A.P. 24 december. Vlïssingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge 3.40 4.12 4.51 5.14 5.30 2.19 2.33 2.42- 1.43 1.69 16.02 2.17 16.33 2.32 17.12 2.42 17.34 1.55 17.47 1.81 10.14 10.44 11.18 10.55 11.08 2;24 2.41 1.70 1.97 22.18 1.81 22.48 1.93 23.22 2.11 22.58 1.38 23.16 1.63 zusjes het bos wordt ingevoerd. In deze stad in het Roergebied, waar honderdduizenden mensen werk vinden in de industrie, waar de lucht grijs is en vol roet van de talloze fabrieksschoorstenen, herleeft de romantiek uit onze kin derjaren in de persoon van Elfrie de Hasenkampf. Tussen tandart sen, kruideniers, notarissen, bak kers en slagers wordt opeens haar beroep aangekondigd:sprook jesvertelster!! Nog kunt U waarschijnlijk in het Oosten vertellers tegenkomen en het is dan geen verrassing. In Bagdad, de bakermat van de sprookjeswereld zult U ze wellicht nog zien samen- groepen in de bazaar en de kans ls groot, dat U ergens op een hoek van een straat temidden van stof en vuil de meest wonderbaarlijke geschiede nissen verhaald worden van rijkdom en pracht. In onze westerse wereld is het be roep van sprookjesvertelster wèl iets 11. De meester stond even ln grote tweestrijd: zou hij nu de vallende Maat opvangen ol het apparaatje, dat uit de han den van de ongelukkige stuur man vloog? Maar de technicus in hem overwon. De meester deed een grote sprong vooruit en wist het toestelletje te van gen. vóór het de grond bereik te, terwijl de Maat met een zware dreun op de vloer van de machinekamer terecht kwam. J Intussen had Kappie de deur waarder betaald. Hij was net van plan om naar zijn hut te gaan, toen hij onder het dek de dreun hoorde, waarmee zijn stuurman op de grond be landde. En omdat Kappie een man ls van weinig woorden, stormde hij naar het trapgat van de machinekamer. „Wat is hier gebeurd?" riep hij naar beneden in de duiste re ruimte. „Hallo!" „De Maat heeft een slippertje gemaakt!" antwoordde da meester. „En hij heeft een deuk geslagen ln mijn mooi gepoetste trap!" „Oef!" steunde de Maat, terwijl hij glazig om zich heen keek. „W-wie.... w-wat „Een deuk in mijn trap herhaalde de mees ter. „En bovendien gooide hij de ëen of andere tijdbom ln de machinekamer!" „T-tijdbom7" bracht Kappie verschrikt uiU- „M-maar dat is onze ladingDat ls een appa- raat, dat we naar Oeloeboeloe moeten brengen. Wat ls er mee gebeurd!!!!" „Ik heb het opgevangen!" zei de meester. „Mooi werk, jong", zei Kappie met een zucht van verlichting", dan heb je een ramp voorkomen. Dat apparaat mag niet schudden, niet stoten, niet klem men". „Toe maarbromde de meester, het ding be denkelijk bekijkend; „wat nog meer niet?" „Het mag niet ln vreemde handen terecht ko men!" antwoordde Kappie. „Er schijnt op geloerd te worden en...." Hij brak af en luisterde Op het dek van de Kraak klonken sluipende voet stappen.... bijzonders. Toch neemt juffrouw Ha senkampf haar taak zeer ernstig, wat ook wel blijkt uit de beweeg redenen, die haar hebben doen be sluiten dit beroep te kiezen. Zij is namelijk van oordeel, dat er weinig moeders zijn, die tegenwoor dig nog de tijd en de rust kunnen vinden om een sprokje aan hun kin deren te vertellen en bovendien: hoe veel moeders kennen de schat van sprookjes die er is. Ergens moet volgens deze onderne mende jonge dame een plaats zijn, waar kinderen bijeen kunnen komen om de sprookjeswereld binnenge voerd te worden en tot nu toe heeft zij steeds een dergelijke plaats kun nen vinden. Kinderen kwamen in groten getalemaar niet alléén kinderen. Elfriede Hasenkampf is een erkend sprookjes-expert. Zij kent alle sprookjes van de gebroeders Grimm en van Moeder de Gans en daar naast honderden sprookjes uit aller lei landen, over allerlei volken en uit iedere tijd. Zo voor de vuist weg, zonder aarze len vertelt zij meer dan driehonderd sprookjes uit ongeveer vijfenzestig landen. Kriskras heeft zij onlangs door de Balkan gezworven en met zeer rijke buit is zij teruggekeerd. En overal waar zij kwam, of het nu in Athene was of in Belgrado, zaten kinderen aandachtig te luisteren naar wat deze sprookjesfee te ver tellen had over Sneeuwwitje en Doornroosje, over de wolf en de zeven geitjes en Roodkapje. Niet voorlezen Sprookjes moeten verteld worden, is het standpunt van juffrouw Hasen kampf, en niet voorgelezen. Het boek is een scheidende wand tussen ver telster en kinderen. Kinderen willen direct beleven en, dat is het grote geheim van haar succes, zij leest de verhalen niet; zij vertelt ze werkelijk en voor de kin deren wordt het sprookje een ware belevenis. Momenteel werkt ze aan een opgave, die een kolfje naar haar hand is. Op enkele scholen in Karlsruhe is sinds enige tijd een nieuw vak op het stu dierooster gekomen, namelijk, sprookjeskunde. In dé lessen vertelt Elfriede Hasenkampf niet alleen, maar zij probeert ook de kinderen te leren hoe ze een sprookje moeten vertellen en dit is een moeilijke op gave. De veertien- en vijftienjarigen hebben volgens de docente verschnk- 10.00 Voor de kinderen. 10.35 Gram. 10.30 Franse muziek, li.oo Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Kerstmis ln Europa. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Instr. Octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath, nws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Eas en piano. 14.30 Voor de vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 18.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17 45 Regerlngsuitz.: Rijksdelen overzee: „Noch 'i buena" een kerstverhaal uit Cu rasao door Frank Martinus. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muz. 18.50 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Com mentaar op het nws. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Radio Filh. ork. en sol. 21.40 Wij Europeanen, klank beeld. 22.00 Kerstmuz. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.00 —1.30 Plechtige nachtmis. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 19.00 VPRO. 20.00 AVRO. 24.00 IKOR. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Gevar. muz. 11.30 Kerstliede ren. 12.00 Orgel en trompet. 12.30 Land en tulnbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Kerst bijeenkomst. 14.30 Cello en piano. 15.00 Gram. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de Jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous par- le. VPRO: 19.00 Kerstfeest voor de kin deren. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Koningin ln Judea, hoorspel. 21.35 Kamerork., koor en sol. 22.30 Voor dracht met muz. 22.55 Ik geloof, dat caus. 23.00 Nws. 23.15 Kerstliederen. IKOR: 24.00 Kerstnachtdienst. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.30 Journ. en weeroverz, 20.45— 22.10 Filmprogr. 23.54—1.00 Eurovisie: Nachtmis ln België. Met ingang van 1 januari is be noemd tot hoofddirecteur van de rijks dienst voor de monumentenzorg: mr. R, Hotke, hoofd van de onderafdeling monumentenzorg van de afdeling oud heidkunde en natuurbescherming van het ministerie van onderwas, kunsten en wetenschappen. kelijk weinig fantasie en aanpas singsvermogen. Het luisteren gaat maar het vertellen is iets ergs. Toch wil zij volhouden, want wan neer de meisjes eenmaal getrouwd zullen zijn, moeten ze in staat zijn hun kinderen sprookjes te vertellen. De vraag Is natuurlijk of het sprook je in deze eeuw van atoomweten-* schappen en uardsatellieten nog eni ge toekomst heeft. Volgens juffrouw Hasenkampf moet het antwoord po sitief luiden. Zij is zelfs zeer opti- mistisch, want het sprookje is een bijzonder middel tot geestelijk con tact met de kinderen. Bovendien worden reeds meer dan 4000 jaar sprookjes verteld en ze zullen altijd verteld worden, ook al zullen nóg eens 4000 jaren verlopen. FEUILLETON door ALLAN PENNING 19 Hij zag de deftige eetzaal van Sir Arthur; de brandende kaarsen in de zilveren luchters, het fonkelend kris- tal en het zware sneeuwblanke da mast op de eettafel. Daar zat de zie lige Sir Arthur eenzaam aan het hoofd van de eindeloze dis, ais had den zijn gasten hem zonder uitzon dering op het laatste moment in de steek gelaten. James, de „tweede", stond als een standbeeld naast 't so lide mahonie buffet. Wilfred, de „eerste", diende onder het waak zaam oog van de „butler", die zich zelf daar in vol besef van zijn im portantie zag. Het beeld vervaagde en uit het grijs doemde, als door een toverstaf opgeroepen, een ander tafereel op. Mr. John Whitemoor, het parelend glas champagne naar een stralende Jenny, naar Eve, naar Mildred.... Mr. Jöhn Whitemoor in statige wals te midden van de woelige zee op het dansvloertje ln de „Flower Club"; de mooie donkere ogen van Joan smachtend naar hem opgeslagen. Ernest sloeg beide handen voor zijn ogen. Een zacht kreunend geluid ontsnapte zijn borst. Maar het mocht niet baten; cr was geen ontkomen aan. Dan weer zat daar plotseling Sir Arthur met het geknakte hoofd op de borstDood in zijn fau teuil. Daar flitste plotseling de drei gende kop van Bowers op uit de vaagheid en het scheen of zijn ogen vuur spatten, terwijl hij hem toe- bulderde: „Bekennen zul je, Bread- weightbekennen moet jeJe hebt Sir Arthur van kant gemaakt... jij hebt het goud gestolen, Bread- weight! Het helpt je niet... Beken nenbekennenbekennen...!" Hij sprong op van de brits en wierp zich op de deur. Gek van angst, gil de hij, zonder het zelf te beseffen: „Ik heb het niet gedaan..., ik heb het niet gedaan De cipier kwam aanhollen en gooi de het stalen luik van de deur open om te zien wat er aan de hand was. „Wie bijt je?" vroeg hij scham per. Breadweight schaamde zich diep, maar hij realiseerde, dat hij zich niet gewonnen mocht geven. .Niemand bijt mezei hii bcle- „Heeft U misséfilën nooit eens digd. komt geJWÊÊÊmmmmm er nu toch eens een eind aan deze el lendige komedie?' ,,'t Is rrtaar wat jc een kemedie noemtzei de cipier. „Ik heb de dokter voor de lijkschouwing nou eenmaal niet an een touwtje, hoor. En misschien wil U wel zo lang uw fesoen houe", waarop hij het luik met een nijdige smak dicht klapte. Assistent-rechercheur Winter, ge acht de rechterhand te ziin van re chercheur Bouwers, had zich in drie Advertentie j dagen al niet laten zien. Eindelijk liep hij in de armen van zijn baas. „Och zoleef ie nog? Ik dacht eigenlijk, dat je één van deze dagen met pensioen was gegaan", scham perde Bowers. „Mis", antwoordde Winter, terwijl hii zijn pijp op de hak van zijn schoen uitklopte. „Ze willen alsmaar niet. Door dik en dun houden ze vast aan die dertig dienstjaren. Vrij kin derachtig natuurlijk, maar daar valt toen geen praten tegen". „Van de eerste dag, dat je in dienst kwam, bon jij altijd een ongeduldig man geweest, Winter. Kan je nu werkelijk die onnozele achtttien jaartjes, die je nog voor de boeg hebt, niet even afwachten? Ik wacht al drie volle dagen op je en heb je mij misschien horen ketteren?" „Neen, nog met baas, maar dat komt wel, denk ik". „Dat komt zeker!" viel Bowers uit „Allenog an toe, waar heb je al die tijd gezeten, kerel? En waarmee heb jé eigenlijk je tijd verprutst?" „Ja, ziet U", zei Winter kalm, ter wijl hij zijn pijp stopte met een zorg een betere zaak waardig. „Er is een tijdje geleden een kraak gepleegd bij de Cheshire Bank. En de laatste paar dagen heb ik eens rondgesnuf feld of Tk misschien w„t te weten kon komen". „Enniks natuurlijk?" informeer de Bowers quasi ongeïnteresseerd. „Ach, Je komt natuurlijk altijd wel iéts te weten. Alleen weet je dan als regel nog niet hoe of het zal uitpak kenVoor mij is het een beetje gek uitgepakt". „Hoezo, gek uitgepakt „Wel, de gast, waarmee ik eigenlijk zo graag eens een babbeltje had ge maaktnou Ja, die heeft verstek laten gaan". „Hoezo, verstek laten gaan „Omdat hij dood is". „Wie dan?" „De baas zelfDie, Sir Arthur H. Winsloveheette hij, geloof ik". „En jij dacht misschien, dat Sir Ar thur Winter haalde zijn schouders op en trok aan zijn pijp. „Ach, denkendenkenMaar toch had ik graag eens een woordje met hein gewisseld". „Jijviel Bowers uit. „Jij, je bent al net zo'n doorgefourneerde idioot als die Pilchard. Die kwam me daar ook al op een goeie dag mee aanzettenSir Arthur Stel je voor „Sir" Arthur „Nou ja, dat doet me natuurlijk he lemaal niks. Als je daarmee een net mëna wordt, moesten we maar in eens ledereen tot „Sir" bombarderen, dan waren wij tenminste van alle misère af en kon ik echt met pen sioen gaanMaar, die Pilchard tochH'm, die Pilchard is ten slotte nog zo gek niet Zelfs de meest bevooroordeelde had niet kunnen beweren, dat Winter in de drie dagen, dat hij schijnbaar zoek was. zijn tijd verprutst had. Het verhaal van de geplunderde bankrekening van Ernest Bread weight, alias Mr. John Whitemoor, had hem geen ogenblik met rust ge laten. Voor Iemand, die ook maar een klein beetje entree had in „krin gen", was het uit de aard van de zaak een koud kunstje om zo'n bank- Advertentie) met OSRAM BESTRALINGSLAMPEN ULTRA-VITALUX OF THERATHERM (raadpleeg Uw arts) rekening na te maken en, als bewijs van volkomen goede trouw, was zo iets niet gemakkelijk te slaan. Een „butler", die gedurende een korte tijd een dubbel leven leidde, cham pagne dronk als water en roekeloos met geld smeet. Een afrekening van de bank, een bijbehorend cheque boekje, dat dezelfde taal sprak welke meer overtuigende en eenvou diger stukken zijn er uit te denken? Alleen bleef er de vraag over of ie mand die stukken wel eens had ver geleken met de boeken van de bnnk zelf. Winter was niet voornemens dit kleine verzuim te begaan. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 12