Het geheim was de reclame LEZERS SCHRIJVEN IIG BOIMPLM SORRY II VERSLOEG WILL VAN Z0ELENII (7-3) Waar zijn onze schepen? RADIO- EN T.V-RUBRIEK crew, 31CH en.... schrijven ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 P R O V 1 N C1 A L Z E E U W S E COURANT 13 Phineas Taylor Barnum de geniale fantast, die eens de grondvester van het grootsete circus g ter wereld zou worden, die burgemeester was en §j senator en bijna eenmaal kandidaat werd voor de g presidentsverkiezingen werd op 5 juli 1810 ge il boren in het plaatsje Bethel in Connecticut. Z'n §f vader was een arme boer, die als nevenbedrijf een g herbergje exploiteerde en daarnaast ook nog tijd H vond om er als kleermaker een paar centen bij te g verdienen. Hij werd genoemd naar z'n grootvader M van moeders zijde, die in zijn omgeving bekend stond om z'n snaakse streken. Phineas was het §j lievelingetje van z'n grootvader, maar niet van H z'n ouders, die hem beschouwden als een enorme g luilak. Niet helemaal ten onrechte, want Phineas had een broertje dood aan handenarbeid en zag g veel meer in het koopmanschap. Dertien jaar was hy, toen het leven hem thuis zo ging vervelen, dat hij als veedrijver en marskramer de wijde we reld in trok. Eenmaal vrij ging Phineas naar huis terug twee jaar na zijn vertrek en wel om z'n vader naar diens laatste rustplaats te brengen en te'ontdekken, dat de erfenis bestond uit weinig meer dan onbetaalde rekeningen. Phineas Taylor Barnum zocht van dat ogenblik af z'n eigen weg. Hij trok naar de grote stad, ging werken in een restaurant, kreeg een eigen banketbakkerswinkel, kocht zelfs een eigen drukpers waarop hij 160 maal z'n blad „Heraut der Vrijheid" gedrukt kon krijgen, voordat ook aan zijn uitgeversbestaan een eind kwam en belandde uiteindelijk in de show- bussiness. En daar kan ons verhaal dan pas goed beginnen. De gekste zaken waren nog niet gek genoeg 1 11 H Het was In 1835, toen Barnum kennis maakte met de vrouw, die M de aanleiding zou worden tot zijn latere loopbaan. Joice Heth heet- M te ze en uit de erg echt lijken- de papieren, die ze bij zich droeg bleek, dat ze161 jaar oud was. Als slavin zou ze zelfs de vader van de republiek, Geor- ges Washington nog hebben ge il diend. Barnum zag iets in het ou- de mensje en sloot een contract met haar af. Hij betaalde een fik- li se duit en bewees meteen een meester te zijn in de reclame en de praktische massapsychologie. Zo hard roerde hij de trom, dat mensen van heinde en ver naar Joice Heth kwamen kijken. Het geld stroomde binnen, maar Bar- num had in zijn berekeningen één factor vergeten. Namelijk, dat H een dame van 161 jaar beslist niet zo heel veel tijd meer rest om carrière te maken. Een paar M maanden slechts kon ze haar con- tractuele verplichtingen nakomen toen overleed ze, Barnum achter- H latend met een nadelig saldo en de wetenschap die hij na een lijkschouwing kreeg dat die 161 jaren toch wel korte jaartjes geweest moesten zijn. Zo eindigde de eerste grote Bar- s num-stunt als een mislukking; de investering was te groot geweest. H Maar Phineas Taylor was er de H man niet naar, om bij de pakken te gaan neerzitten. Hij sloot een M nieuw contract en wel met de goochelaar-steltloper Signor Vi- valla, die hij had leren kennen, M toen hij om aan de kost te komen H als admnistrateur bij een circus was gaan werken. Vivalla leverde hem in enkele maanden zoveel op, §1 dat hij z'n eerste echte reizende gezelschapje kon vormen, met een paar muzikanten, Vivalla, een ne- M gerzanger, een paar wagens en een tent. Het geluk was niet altijd H op de hand van Phinias. Zo schoot H hij er al zijn zuurverdiende cen- ten bij in, toen een week durende M sneeuwbuien al het publiek thuis hielden. Hij loste de zaak met fantasie op door een tweede stelt- loper te engageren en een prijs uit te loven voor diegene, die Vi- valla kon verbeteren. De tweede steltloper stond tussen het hoog geëerde publiek, dat in grote ge tale op was komen dagen om mee te maken, dat „zo maar iemand" een artiest in het zonnetje zette. Die zo maar iemand won de wed denschap, maar gaf 't geld uiter- Phineas Taylor Barnum de tafels afruimen, vroeg om één uur. het diner te serveren, stuurde zijn mannen een uur naar bed en liet hen om twee uur opstaan om te „genieten" van een fiks ontbijt Toch was Phineas niet ingenomen met het bestaan van reizen en trekken. Hij "was inmiddels echt genoot en vader geworden en hunkerde naar een vaste baan. In New York dacht hij deze te vin den door een compagnonschap aan te gaan met een fabrikant van drukinkt. Zijn jeugdige oner varenheid in zaken speelde hem echter pkrten; het compagnon schap kostte hem al zijn geld Barnum verkocht kwakzalvers middeltjes, ging geïllustreerde evangelisati.lectuur uitgeven en kwam tenslotte als schrijver van advertentieteksten in de reclame teVecht. Maar toch, het bloed kroop waar het niet kon gaan en in 1841, de dag na Kerstmis kwam de transactie tot stand, die Phi neas Taylor Barnum voor goed aan de show-bussiness zou ver binden. A<W\*WVW*WW* iVVWVS Volgende artikel: De geschiedenis van Klein Duimpje vvvvwwvvvvvvwvvvvw "Oan en oóót Handwerk-kantnijverheid in België heeft moeilijke tijd De kantnijverheid als handwerk maakt in België een moeilijke tijd door tengevolge van concurrentie der kantfabrleken. Het handwerk telt in het gehele land nog slechts 5000 be oefenaars. De verdiensten zijn zeer laag, namelijk 3% 10 frank per uur. Het Belgisch kancentrum te Brugge heeft voorgesteld een speciaal han delsmerk voor handwerkkant in te voeren, daar vooral buitenlanders moeilijkheden ondervinden by het on derscheiden van handwerk- en fa- briekskant. „Claudia en David" nu ook in Ooievaar-reeks In de Ooievaar-reeks van de N.V. Daamen te Den Haag verscheen een welhaast overbekend werkje, name lijk „Claudia en David" van Rose Franken. Een boekje dat eigenlijk geen bespreking vereist, zo bekend is het en zo dikwijls is het reeds ver schenen in allerlei uitgaven. De Ooeivaars nemen een steeds gro tere plaats in in de rij van Nederland se pocket-books. Hun handig formaat en hun uitgesproken karakter maken (Advertentie) het lezen in sterke mate attractief. Nu dus ook „Claudia en David" binnen het bereik van „pocketboek-lezend" Nederland Is gekomen, zal deze roman „de geschiedenis van het geluk", zoals de ondertitel luidt, zich wederom ln een groeiende belangstelling kunnen verheugen. aard terug en Barnum had reden zich in de handen te wrijven. Een andere keer liet de neger Barnum in de steek, die nu plotse- ling met de handen in het haar j| zat. Ook nu maakte hij van de nood een deugd, verfde zichzelf M zwart en zong echte negerliede- M ren, daarmee het salaris van de M artiest besparend Enkele jaren lang zwierf Bar- M num met zijn miniatuurcircus- je door het land. Dat hij on- danks tegenslagen zijn fanta- sie en zijn ironische levensbe- schouwing bewaarde, moest s eenkoppige hotelhouder on- n dei-vinden, die een lunch, een diner en een logies met ontbijt s in rekening wilde brengen, die het groepje helemaal niet ge- bruikt had. Baas Barnum liet al z'n personeel om twaalf uur aanrukken voor de lunch, liet IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Conflict met Indonesië. In antwoord op het ingezonden stuk van L. H. B. Vroom delen wij U me de, dat ook wij geschokt'zijn door de behandeling, die de Nederlanders en het Nederlandse eigendom in Indone sië nu moeten ondergaan. Maar hesr Vroom, deze mensonte rende behandeling is toch het gevolg van de soevereiniteitsoverdracht van dit gebied met al zijn inwoners aan een Indonesische regering, die abso luut incapabel is dat land te regeren. De Nederlandse regering heeft boven dien de wapens gegeven om eerst hun eigen goedwillende elementen uit te schakelen en daarna de Nederlanders als gijzelaars te gebruiken voor hun chantage. Het moet voor elk welden kend mens toch een les zijn om niet nog meer eigen onderdanen aan zo'n bestuur over te leveren zelfs niet voor geldelijk voordeel. Die hele soevereiniteitsoverdracht in deze vorm is een kapitale blunder geweest, waarschijnlijk veel erger. Inderdaad is er enige tijd geleden een rekest geweest van de Nederlan ders in Indonesië om Nieuw-Guinea maar aan Soekarno af te staan, maar dit was door slechts heel weinigen Voormalige prof speelt in Zeeland Sport Zondag zal in de wedstrijd Zee land SportMeto de voormalige le elftalspeler Roosendaal van Sportclub Enschede (amateurtijden Twentse- profs, nu de Graafschap, zijn debuut maken als rechtsbinnen- getekend. Van de 50 duizend Neder landers aldaar waren er een paar hon derd handtekeningen, d.w.z. 1 op de 2000 tot 3000 ongeveer. Sedert 1945 zijn grote delen van de wereld in communistische handen gekomen, o.i. met behulp van de Amerikaanse poli tiek. Elke stam van rovers en moorde naars behoeft zich slechts te beroe pen op koloniale onderdrukking, of zij krijgt hierbij de politieke steun van Amerika om in feite de Nato- bondgenoten te plunderen, eventueel te vermoorden, zoveel zij verkiest- Het is niet efficient om de volke ren der Nato-landen voor hun defensie enorme sommen te laten opbrengen terwijl Amerika en soms ook Enge land via onontwikkelde volkeren de communisten zodanig in de kaart spe len, dat grote delen der wereld in communistische handen vallen. Overigens zijn wij de Nederlandse regering bijzonder dankbaar voor de vastberaden houding bij de debatten over Nieuw-Guinea in de V.N. die zij heeft aangenomen. Zonder deze hou ding zouden nu of binnenkort enige 10-duizenden Nederlanders méér als gijzelaars in Indonesische handen zijn, benevens heer Vroom, benevens de Papoea's. Bij voorbaat heel veel dank aan de redactie der P.Z.C. voor de plaats ruimte aan ons afgestaan- Middelburg. P. J. J. Harthoorn, L. Noordstr. 8. M. \V. Temme, Olmenlaan 20. (Voorzitter van Het Veteranen Le gioen Nederland Gew. Zeeland). ZEEUWSE TAFELTENNISCOMPETIT1E P.Z.E.M. hekkesluiter in tweede klas In de eerste klas van de Zeeuwse tafeltenniscompetitie klom Sorry II een plaats op de ranglijst door een 7 3 overwinning op Will van Zoelen II. Invaller Bakker van Sorry verloor al zijn partijen. In de tweede klas boekte Will van Zoelen III zijn tweede overwinning ten koste van het P.Z.E.M.-team. Hier door is W.V.Z. IH nu wel uit de ge vaarlijke zone. Bij P.Z.E.M. zorgden C. de Vos, twee maal, en Osté voor de tegenpunten. Luctor EU bleef zonder winst door een 73 nederlaag bij W. V.Z. IV. In de vierde klas "blijft de spanning er in doordat zowel Wilno IV als Sorry IV beide punten in de wacht sleepten. De uitslagen zijn: Eerste klas: Sorry IIW.V.Z. II 7 —3: tweede klas: W.V.Z. Ill—P.Z.E. M. 7—3; derde klas: W.V.Z. IV—Luc tor Hl 73; vierde klas: Wilno IV Sorry V 6—4; Sorry IV—W.V.Z. VI 10—0. De standen zijn: Eerste klas: Sorry I 714; W.V.Z. I 7—12; Spirit I 7—8; Sorry H 6—7; Sla Raak I 7—6: W.V.Z. H 7—4; Luc tor I 6—3; V.S.V. 7—0. Tweede klas: Wilno H 612; Sla Raak H 68: Spirit II 66; Goes 6 5; W.V.Z. HI 6—5; Sorry IH 5—2; P.Z.E.M. 5—2. Derde klas: Luctor n 59: Wilno IH 5—7; P.T.T. 5—7; W.V.Z. IV 5—5; Luctor ni 4—0; Spirit III 4—0. Vierde klas: Sorry IV 8—13; Wilno IV 6—9; W.V.Z. VI 7—6; W.V.Z. V 6—4; Sorry V 7—2. Aldabi pass. 19 St.-Vincent n. Rlo de Janeiro. Axeldijk 19 Portospain n. Rio de Janeiro. Aagtedijk p. 18 Str. Messina. Abbekerk 18 Antwerpen n. Hamburg. Alderamln p. 18 Ras Fartak. Alkaid 19 Recite. Alpherat 19 New York. Amerskerk 18 300 m. n.n.w. Monrovia. Amstelstad 23 Amsterdam verw. Arendskerk 18 Port Said n. Port Soedan. Bloemfontein 18 450 m. n.n.o. Las Palmas. Boissevaln 19 Durban. Boskoop 18 1080 m. z.w.t.w. Madeira. Camerounkust 18 Freetown n. A'dam. Carillo 19 Plo. Armuelles. Caltex Pernis 19 Rotterdam. Caltex The Haghue 18 Bahrein n. Rastanura. Crania 18 1000 m. z.w. Fayal. Delfland 18 300 m. n.w. Kaap Verde. Eemland 20 IJmulden verwacht. Esso Nederland 18 250 m. z. Cadiz Esso Den Haag 18 rede Cowes. Groote Beer 18 Trlëst n. Pt. Said. Gaasterkerk 18 Hamburg. Haulerwljk 19 Batonrouge. Heemskerk 18 Pt. Said. Jupiter p. 18 Kaap Nao. Kleldrecht 18 240 m. z. Monrovia. Kellia p. 19 Finisterre. f Kenia 18 105 m. z.z.o. Rio de Janeiro. Khasiella 19 Liverpool n. Curasao. Loosdrecht 19 Antwerpen. Langkoeas 18 250 m. z.w. Azoren. Luna 19 Lissabon verw. Leopoldskerk 18 Damman. Maas 18 60 m. w. Algiers. Maashaven p. 18 Ouessant. Merwede 20 Las Palmas. Mijdrecht 18 Port Said n. Houston. Moordrecht 18 150 m. w. Str. Ormuz. Naess Commander p. 19 Oporto. Oldekerk 18 Manila n. Hongkong. Plato 16 Bordeaux. Purmerend 18 190 m. z. Recife. Scherpendrecht 18 300 m. z.z.o. Morabassa. Schie p. 18 Kaap Passero. Schiedljk 18 230 m. z.z.o. Halifax. Tjlsadane 19 Montevideo. Tomori 18 300 m. o.z.o. Malta. Wltmarsum 18 Savannah. Wonosari 18 Halifax. Van Waerwljck 19 Mauritius. Kota Baroe 19 Singapore. Kota Gede 20 Suez verw. Vasum 18 300 m. o. Ras Fartak. Tibia 18 250 m. o-n.o. Trinidad. Gele Zee p. 18 Dungeness. Merwelloyd 20 R'dara verwacht. Sumatra 19 Penang. Ternate 18 160 m. z. Caprl. Weltevreden 19 Venetië. Willem Ruys 18 750 m. w. Sabang. Ivoorkust 20 te Dakar. M^WIWM«mwwvwvvvwv\\V»VVVW»VVVV Er --0t land niet zoveel mo'gelykhe- den om de populariteit van een bepaald programma te meten. De Avro vraagt ieder jaar aan de luisteraars, wie de populairste sportster van het jaar is. De an dere omroepen houden zich op de vlakte. Het maandblad „Tuney Tunes" geeft echter ieder jaar eeii prys voor de meest juiste uit spraak omtrent een bepaalde ge beurtenis of prestatie. Aan deze jaarlijkse enquete werd dit keer deelgenomen door 5500 personen. Het was een verrassing, dat Corrie Brokken, ver vooraan stond wat betreft de Nederlandse lied jes. Corrie Brokken heeft haar grote kans gekregen toen zij mee mocht doen in de wedstryd van de Euro pese T.V. Met. het liedje „Net als toen", won do Nederlandse afge vaardigde de eerste prys. Wie zijn verder de populairste in Nederland? Wel, de Selveras, Ed dy Christiani (ja, nog altyd). Mar cel Thielemans, de Skymasters en de Zaaiers. Al naar gelang hun genre uiteraard. KONINKLIJKE REDE. Koningin Elizabeth van Engeland heeft er in toegestemd, dat haar kerstrede dit jaar ook per televi sie zal worden uitgezonden. Dat heeft nogal wat voeten in de aarde want het slot Sandringham, is; be paald niet op T.V.-uitzendigen in gericht. De B.B.C., die het geheel uitzendt, kwam tot de conclusie, dat de historische kamer waaruit al 25 jaar een kerstrede voor de radio werd uitgesproken, voor de T.V. niet geschikt was. Nu is de grote bibliotheek tot T.V.-studio ingericht. Erger was, dat het af gelegen slot te weinig stroom, te lefoon en andere faciliteiten op kon brengen. Men is er nu al weken en weken aan het werk, men heeft een goot van drie kilometer door het landgoed gegraven voor de ka bels, men heeft in Sandringham zelf een (dubbel)krachtstation ge bouwd, men heeft, kortom, het ge hele koninklijke kerstfeest tot een geweldige concentratie op een ze- ven-minuten-optreden, terugge bracht. De B.B.C. besteedt 'n on gehoord bedrag aan deze uitzen ding. Tevoren worden door de grootste en duurste acteurs frag menten uit vroegere kersttoespra ken voorgedragen, men liet twee grote ouvertures componeren enz. enz. Apropos, de uitzending duurt zeven en een halve minuut. Er staan vliegtuigen klaar om direkt de telerecording naar Canada en Australië te brengen. TERUG NAAR BOUNTIFUL. Zelden is er door de Nederlandse TV een zo mooie voorstelling uit gezonden. Een meesterwerk van deze tijd werd op eigentijdse wijze meesterlijk vertolkt. De N.C.R.V. mag er trots op zijn. Het spel is van Henry Foote; het stuk loopt al maanden met groot succes in Londen en New York. Het heeft lc nieuwe Amerikaanse stijl. Niet meer de rauwheid van Steinbeck on Caldwell, wel 'n grandioos psy chologisch inzicht. Het gaat wel om boeren of hun afstammelingen, maar geen boertigheden, doch diep menselijke waarheden bepalen de sfeer en de inhoud. De me<ester-regisseur van de N. C. R. V., Peter Koen, echtgenoot van omroepster Tan ja Koen, ver werkelijkte het geheel op onna volgbare wijze. Laat U nu maar niets wijs maken over het peil van de uitzendingen in Duitsland, En geland of Frankrijk. Wij mogen rustig zeggen dat dit peil uniek is. In onze kleine studio's presteert men meer met een paar duizend gulden dan in het buitenland met tonnen. Het spel tenslotte was ook boven iedere lof. De moeder van Mimi Boesnach was onvergetelijk, zo doorleefd, zo doorgroefd, zo be grijpend en om begrip smekend. Werkelijk ee avond. ivergetelijke DIT IS UW LEVEN. Jaren geleden begon men in Amerika met de uitzendingen van „This is your life" (Dit is uw le ven). Het waren reclame-uitzen dingen waaraan men maar al te graag meedeed, want er was een heleboel mee te verdienen. Toen men bij de Vara met dit soort uit zendingen begon waren er nogal wat bezwaren. Na de eerste uit zending groeide het getal van de tegenstanders. Die eerste uitzen ding was dan ook niet geheel naar wens verlopen. Men had het ver haal te persoonlijk, te sensatio neel gemaakt. Men heeft er van geleerd. Op de avond van de tweede kerstdag kan men weer zo'n levensgeschiedenis horen. En weer is Bert Garthoff er ver antwoordelijk voor. Maar hij heeft nu wel een beetje erva ring. Dit is zijn zesde levens- vernaai. Het vijfde voor de ra dio. en een voor de TV, n.I. van burgemeester van Dongen van Aardenburg. Bert Garthoff is een goede veer tiger. Hij werkte jaren bij de ra dio in Indonesië. Toen hij repa trieerde kwam hij bij de Wereld- BERT GARTHOFF .„.Hit is uw leven._ omroep, dat onvergelijkelijke in stituut van louter goede radio mensen. Maar de Vara had een paar heel leuke opdrachten voor hem liggen en daar zwichtte hij voor. Zijn taak bestaat er nu uit, eenmaal in de twee maanden „Dit is uw leven" uit de doeken te doen en op zondagochtend, „Weer of geen weer", in de ether te zijn. Twee zeer tegenstrijdige, maar daarom boeiende opdrachten. Op zondagavond heeft de Avro een serie „Muzikale Coryfeeën", waarin opnamen van de grootsten van de grote instrumentalisten ten chore worden gebracht. Deze zon- ag is Benny Goodman aan de beurt, als klarinettist, uiter aard. Ach ja, Benny Goodman leeft nog, maar hij is nu reeds een groot stuk muziekgeschiedenis. Hij was de eerste bekwame blanke die zich met de jazz bemoeide. Hij had een goede opvoeding genoten en had een van de beste scholen van Chicago gevolgd: Huil House. I11 het goed getrainde orkest van die school was hij de nieesterkla- rinettist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9