herverka veling Walcheren afgesloten Groots experiment kwam tot goed einde Herverkaveling- W alcheren wordt pas inde toekomst een zegen... ONDANKS BEZWAREN, IEDER WEL VAN NOODZAAK OVERTUIGD TOUR-RENNER BIJ HERVERKAVELING NOG GROMMEN OP WALCHEREN de laatste drag lines, die als gulzige veelvraten hun tanden diep in de vettige kleigrond dringen, maar hun dagen zijn er ge teld. Van maandag aanstaande af zullen ze er eigen lijk „officieel" niet meer zijn, want op de morgen van die dag zal in hotel „De Burg" te Middelburg de akte van herverkaveling worden gepasseerd. Dertiendui zend kavels grond zullen hiermee definitief aan de ongeveer achtduizend eigenaren worden toegewezen. Het in 1946 begonnen gigantische werk het groot ste experiment op cultuurtechnisch gebied dat ons land tot dusver had ondernomen zal dan hiermee worden afgesloten. AAaandag 23 december 1957 wordt een historische datum in de geschiedenis van agrarisch Walcheren. In een plechtige bijeenkomst in het Middel burgse Schuttershof zullen 's middags minister dr. S. L. Mansholt en de voorzitter van de Herverkavelingscom missie, mr. A. J. van der Weel, een herdenkingswoord wijden aan het tot stand komen van dit immense werk, dat honderdvijftig miljoen gulden vergde en dat de aandacht van cultuurtechnici over de gehele wereld heeft getrokken. Voor de niet-agrariër ook op Walcheren zal zeer waarschijnlijk tot op heden nog niet ten volle dui delijk zijn wat hier in elf jaren moeizame en gestage arbeid is bereikt. Het spectaculairste onderdeel is voor hem wellicht het prachtige nieuwe net van mooie, bre de wegen dat hem over het eiland voert. De Walcherse boer weet des te beter wat herverkaveling betekent. Het heeft hem moeilijkheden gebracht soms zeer vele in boerenvergaderingen zijn meer dan eens stormen van protest opgestoken, maar hierop is een rustiger periode gevolgd, waarin het mogelijk was de situatie op te nemen. En toentoen heeft toch ook de Walcherse boer moeten erkennen, dat óndanks veel ongemak, ondanks bezwaren die er hier en daar nog worden gehoord, het „experiment"-herverkaveling Walcheren toch geslaagd is. Uit oud land, opgeofferd voor de bevrijding van West-Europa en daarvoor in de donkerste dagen van haar geschiedenis door het van vier kanten binnenstromende zeewater overspoeld, is Walcheren geworden tot een modern agrarisch gebied! Oud land werd nieuw agrarisch gebied De Walcherse boeren hebben liet na, 1914 niet gemakkelijk gehad, toen zij met veler hulp hun verwoeste landerijen weer op orde brachten. Het mag hen niet ernstig «orden aangerekend dat zij vooral In den beginne wel eens argwanend, ja soms beslist afwijzend hebben gestaan tegen al wat herverkaveling was. Walcheren was „proefkonijn", want Nederland ken de wel ruilverkavelingen, rhaar een herverkaveling over een oppervlakte van vijftienduizend hectare cultuurgrond was iets volkomen nieuws. Voor de boeren, maar ook voor de technici en ieder ander die maar iets met de herverkaveling te maken had. Toen de regering het besluit nam om aan het herstel van Walcheren een landbouwkundige verbetering te koppelen, in de vorm van een herverkaveling met sanering, was dat voor velen nog een volkomen onbekende klank. Sanering Vrees voor het onbekende Vrees voor hot onbekende was daar om in de aanvang de oorzaak van veel tegenkanting, vrees voor hot verlies van gronden die soms reeds eeuwen in het bezit van de eigen fa milie waren; alles volkomen mense lijk en begrijpelijk. Maar dat de her verkaveling overbodig zou zijn ge weest?Een dergelijke bewering zal wel niemand meer gestand willen en kunnen doen. Want hoe zag agra risch Walcheren er vóór de oorlog en dus ook vóór de overstroming van 1944 uit? Als een grote legpuzzel van niet min der dan 37.000 stukjes met de meest grillige vormen. Boeren die hun grond over tien of twaalf perceeltjes verspreid hadden liggen en op soms meer dan een half uur gaans van elk aar verwijderd, vormden geen uit zonderingen. In een tijd van mecha nisatie en rationalisatie zijn deze toestanden moeilijk houdbaar meer. In mei 1947 werd de Herver kave- lingswet- Walcheren bij de Staten- CJeneraal ingediend. De regering wil de terecht geen tientallen mil joenen besteden om het verdronken land alleen maar te herstellen in de oude toestand met de sterk versnip perde percelen, de slechte ontsluiting van de landerijen en een op vele plaatsen voor moderne landbouw kundige begrippen totaal onvol doende ontwatering. Nieuw was bij deze herverkaveling ook de sanering van te kleine bedrij ven. In de Noordoostpolder werd drieduizend hectare grond gereser veerd voor Walcherse boeren, die hun bedrijven wilden afstaan ten be hoeve van de sanering en verder om boeren te helpen, die hun bedrijf door kreekvorming en dijkherstel ge heel of gedeeltelijk verloren zagen gaan. Na de indiening van de herverkave- lingswet in mei 1947 was er veel be roering in brede kringen van de Wal cherse bevolking. Agrarisch Walche ren was er vol van. Men stond gere serveerd tegenover de mogelijkheid van sanering en de verdere toekomst kansen. Het was daarom wel van zelfsprekend, dat toen een maand na de indiening van het wetsontwerp, juni 1917 minister Mansholt in een Z.L.M.-vergadering te Middel burg tegenwoordig was. ir. Geuze hierover vragen aan de bewindsman stelde. Met nadruk verzekerde de minister toen, dat er voor de ..gesa- neerden" voldoende grond ter be schikking kwam in de N.O.P., het geen trouwens in de memorie van toelichting op het wetsontwerp reeds was medegedeeld. Bovendien werd inpoldering van het zuid-Sloe (Quar- lespolder) aangekondigd. welke gronden „in reserve" konden worden gehouden. Zonder hoofdelijke stem ming werd de Herverkavelingswet door de Tweede Kamer aanvaard en Een typisch voorbeeld van de verandering door de herverkaveling. Links: de oude toesband met kromme smalle wegen, vele (4$3) kleineslecht gevormde percelen en een slechte ontwatering. Rechts: de toestand na de herverkaveling. Minder kromme wegen minder (plm. 60) percelen, goed gevormd met buisdrainage, goede ontwatering. op 26 november 1947 enkele da gen na de historische boomplantdag op Walcheren volgde ook de Eer ste Kamer. Het grote apparaat kwam op gang. Soms voorzichtig tastend als een on derzoeker in een nieuw open te leg gen gebied, maar doelbewust, met een vaste koers gericht.op een voor de toekomst beter toegerust agra risch Walcheren. In 1948 werd bij de Kamer voor de herverkaveling Wal cheren een bedrag van 10.561.000 aangevraagd. De totale kosten wer den toen nog op ruim 62 miljoen geraamd. Nu, december 1957, weet mén dat aan weg-, waterbouwkun dige- cn cultuurtechnische werken ongeveer 150 miljoen werd besteed waarvan circa de helft aan de cul tuurtechnische werken voor de her verkaveling. De Hcrverkaveliugcommissie Walcheren was ook haar taak be gonnen. Een taak zó moeilijk en zó weinig benijdenswaardig, dat slechts grote bewondering past voor liet werk van de commissie leden, die zich met grote liefde voor hun streek, aan deze arbeid hebben willen geven. In één adem mag en moet daarbij ook de naam De 70-jarige A. Arendse uit Gapin- ge weet, dat de bedrijven op Wal cheren door de herverkaveling veel rendabeler gemaakt kunnen worden. „Het is een reuze verbetering"zegt deze boer, die al een halve eeuw in Gapinge woont. ('foto P.Z.C.) genoemd worden van ir. \V. A. van der Werft tot voor kort Hoofd van de Dienst Herverka veling Walcheren, die uitvoering heeft gegeven aan het ingewik kelde complex van maatregelen, waaruit de herverkaveling, ook administratief bestaat. Naar de N.O.P. December 1948: Herverkavelings commissie Walcheren roep* gegadig den op voor het pachten van gron den in de N.O.P. Grote aarzeling bij vele boeren om hun geboortegrond te verlaten. Maar toch. in 1949 trok ken de eerste vrachtwagens met huisraad en boereninspan naar de nieuwe polder. Op hun goede berich ten volgden er meer. Totaal 118 Walcherse boeren vonden er een nieuwe toekomst 75 bedrijven van 12 ha. 14 van 18 ha, 23 van 24 ha en 6 van 36 ha totaal 1947 ha. Samen lieten deze boeren 1534 ha grond op Walcheren achter, de ge bruikt werden bij de sanering van de te kleine bedrijven. In de Noordoostpolder lieten de Walcherse boeren dus bijna 1000 van de 3000 ha voor hen gereser veerde gronden ongebruikt. Jam mer, want toen de termijn geslo ten was, bleken er wel boeren te zijn, die alsnog voor een bedrijf in de N.O.P. in aanmerking wil den komen. Maarde tijd was voorbij. Enkele jaren hadden de boeren van Walcheren voorrang gehad boven boeren uit overig Ne derland, doch nu staan ze gelijk met ieder ander bij hun pogin gen om een N.O.P .-bedrijf toege wezen te krijgen. Al had dus ook voor de sanering op Walcheren nog meer grond besehik- i baar kunnen komen wanneer er meer deren vert rokken waren, toch zijn er 231 bedrijven gesaneerd kunnen wor- l den. nl. 212 landbouw- eii 29 tuin bouwbedrijven. De 212 landbouwbe drijven, die eerst een gezamenlijke oppervlakte van ruim 1290 van had den, kregen er ruim 900 ha bij, waar- I door de gemiddelde bedrijfsgrootte van 6.15.80 ha tot 10.29.60 ha kon worden opgetrokken. De 29 tuin- bouwbedrijven konden er bijna 25 ha bij krijgen, waardoor ze een geza menlijke oppervlakte van 62.52.30 ba kregen; de gemiddelde grootte werd zodoende van 1.30.40 ha op 2.15.60 ha gebracht. De vele cultuurtechnische verbeterin gen zijn zo langzamerhand voldoende bekend in agrarische kringen. Niet iedere belanghebbende was altijd en thousiast over wat op zijn gronden werd uitgevoerd, evenmin als ieder een ook volkomen tevreden gesteld kon worden bij de toedeling van de nieuwe kavels. Met grote nauwge zetheid is echter de gehele herver kavelingsprocedure afgewerkt. Zo wel technisch als bij de niet min der belangrijk administratieve af wikkeling met wenszittingen. toede ling beroepschriften tegen het plan van toedeling, schattingen enzovoort. De herverkaveling van Walcheren wordt dus maandag officieel afge sloten. Een streep wordt gezet onder een imposant werk, waarvan mét de jaren de vruchten voor de Walcher se agrariërs nog rijker zullen wor den. Dan zal ook steeds duidelijker gaan blijken dat de miljoenen welke in de afgelopen elf jaren in de Wal cherse bodem zijn geïnvesteerd, niet renteloos zijn gebleven. MENING VAN LANDBOUWERS Landbouwer S. de Visser ziet de ze geningen van de herverkaveling" vooral in de toekomst liggen. „Het is een groots werk, dat nodig was", vindt hij. Hier wijst hij naar een hoofddrainage. „Dat is geen goed sys teem zegt, want op de hoofd huis zijn verschillende kleinere bui zen aangesloten en je weet nooit of die allemaal nog wel werken". (foto P.Z.C.) „Waas van geheimzinnigheid werkte vrees en wantrouwen in de hand" se uit Gapinge, die daar een bedrijf van 22 ha. heeft. Vroeger was die oppervlakte verdeeld over 12 kavels, nu zijn het er drie... Hij is bepaald enthousiast over de herverkaveling, oeger konden we in deze tijd bin nendoor niet naar Middelburg, maar nu hebben we voortreffelijke wegen," weet hij, „en vroeger moesten we over de slechte wegen lopen met veertig iiter melk op onze nek, nu kunnen we fietsen..." Daarom is hy het meeste j nieuwe watergan- „DE HERVERKAVELING heeft voor de boeren-van-nu Walcheren nog lang niet herschapen in „het beloofde land". Daarvoor zijn er voor het huidige geslacht nog te zware lasten. Maar de nadelen wor den van jaar tot jaar kleiner en daarom is de herverkaveling-Wal- cheren voor de boeren-van-de-toe- komst een zegenDat zegt de heer S. de Visser van de hoeve „Oosterzicht" in Aagtekerke als hij het heeft over de grootste agrari sche hervorming, die zich op Wal cheren in deze eeuw heeft voltrok ken. Daarom weet hij ook, dat „vrij wel alle boeren nu wel vrede kun nen hebben met de herverkaveling". De heer De Visser, boer, bestuurslid van de kring Walcheren van de Z.L. M. en gemeenteraadslid van Aagte kerke, kent alle aspecten van de herverkaveling en hij heeft voldoen de werkelijkheidszin om te kunnen zeggen: „Dit is een groots werk, dat beslist nodig was". "Maar dat wil nog niet zeggen, dat ik overal het predi kaat goed aan wil geven." voegde hij er aan toe. want "ij heeft ook zijn bezwaren. „Mijn grootste grief is," zegt hy, „dat zelfs de georganiseerde landbouw, die daar toch herhaaldelijk om gevraagd heeft, geen kennis kreeg van verschil lende dingen die stonden te gebeuren en die nog moeten gebeuren". Er is volgens de lieer De Visser vaak een waas van geheimzinnigheid rond de herverkaveling getrokken, „waardoor vrees en wantrouwen tegenover de herverkavelingseommissie ontstond". Bijeenkomsten van de herverkave lingseommissie met de betrokken boeren had. volgens de heer De Vis ser, veel onrust en wantrouwen onder de boeren kunnen voorkomen. „Zo weten wij niet hoe het zal gaan met de herwaardering van de land bouwgronden," voert hij aan. „Wij weten niet welke maatstaven men aanlegt, met welke factoren men al lemaal rekening houdt en ook kunnen wij nu nog niets zeggen. Straks krij gen we domweg de rekening thuis en de mogelijkheid van beroep is dan nog wel open, maar inmiddels is de pap toch al gegoten". Minister deed belofte Overigens is die „herwaardering" ooi: één van de drukkende lasten, die voor de „boer-van-nu" vele voordeler van de hei-verkaveling wegnemen Als een ha. bouwgrond, die voor dc herverkaveling 2000,waard was. nu op 2800,getaxeerd wordt moet de boer het verschil en dat is dus 800.- betalen. En dat kan voor de bedrijven, meestal 20 h 25 ha. groot, een „drukkende last" wor denMaar liler mag toch terdege herinnerd worden aan de belofte van minister Mansholt," zo brengt de heer De Visser naar voren, „want de mi nister heeft toen gezegd, dat Wal cheren „een offer is geweest voor heel Nederland" en dat hiermede terdege rekening gehouden zou worden..." De praktische uitvoering vén de her verkaveling vindt de heer De Visser in grote lijnen zonder twijfel goed. Maar er zijn enkele bezwaren. Zo heeft liy niets op met de „samenge stelde drainage", een systeem, waar bij één hoofdleiding op de sloot uit komt, terwijl alle andere drainage- buizen op deze hoofdleiding aange sloten zijn. „Uit die hoofdleiding komt altijd wel water," zegt hij, „maar als er bijvoorbeeld tien buizen op die hoofdleiding uitkomen, kunt U dan zien of ze alle tien ook inderdaad functioneren?" Neen, voor onder houd en controle zijn de drainage buizen, die stuk voor stuk op de sloot uitkomen, heel wat beter. „Trouwens, dat hebben de heren technici nu zelf ook wel ingezien," zegt hij. Ook betreurt hjj het, dat niet heel het land is geëgaliseerd. „De stuk ken grond, die helemaal zijn ge- ëgaliseerd, zijn nu veel beter, dan de gronden, waaraan „lapwerk" gedaan is, waar dus hier en daal de oneffenheden zyn weggewerkt," vertelt hij. „Want na verloop van ijd zakken er altijd weer gaten h... Maar Ik lieb de indruk dat de leren technici dat zelf ook wel visten," zegt hij, „maar het was -en kwestie van centen ar al die bezwaren kunnen de „to taal-indruk" van de heer De Visser toch niet doorslaggevend beïnvloeden. „Wij worstelen nu nog met verschil lende moeilijkheden" zegt hij nog maals, „maar in de toekomst komen de vruohten..." Nu fietsen.... En daarvan zijn meer boeren over tuigd. Zo ook de 70-jarige A. Arend- te spreken over de gen en de nieuwe wegen... Maar helemaal naar zyn genoegen is alles toch niet verlopen. „Natuur- j lijk de slechte, lage hoeken, zoals de I Schellach, de Pekelinge en Hogelande zyn het meest vei-beterd, maar het heeft allemaal te lang geduurd..." vindt hij. Twaalf jaar na het droog vallen van de grond is een te lange tijd, zo zegt hij. Naar zijn mening zyn de boereu, die het eerst geholpen zjjn in dubbel op zicht het beste af. Want' enkele jaren na de egalisatie en drainage heeft men te kampen met minder goede op brengsten. ..Maar al was voor veel boeren, die opbrengst enkele jaren ge leden dan slecht," zo voert hy aan, „de prijzen waren toen veel beter dan nu". En op de bedrijven waar de her verkaveling nu pas gereedkomt, worstelt men niet alleen met een la gere opbrengst tegen een slechtere prys, maar ook duurt het nu langer voor de gronden zich hersteld hebben. Daarvoor waren de vorige winter en do afgelopen zomer namelijk veel te slecht. Ook noeint hjj het een groot nadeel voor het land, dat oude kavel- sloten dicht gingen, terwjjl men soms jaren moest wachten op de nieuwe drainage en afwatering. „Dat heeft vooral het herstel van de zware gron den geremd," zegt hy. Neen, het werkelijke rendement komt pas over vele jaren." zegt hy, „en daarom zal het komende geslacht de voordelen hebben van de herverka veling." waarmee hij het dus volko men eens is met de heer Da Visser. Ergens in de buurt van Melis- kerke, op een nieuwe weg tus- H sen Walcherse herverkavelings M gebieden stond Daan de Groot, de bekende wielrenner, die ff vooral in de Ronde van Frank- rijk grote successen heeft ge- boekt. Ook hij heeft met de M herverkaveling swerken op Walcheren te makenal is het dan maar zijdelings. Want hij ff heeft zijn in de wielersport |f verdiende geld niet over de bulk gegooid, neen, hij heeft zijn centen gestoken in een zware dragline. Daan de Groot heeft zijn dragline verschillen de keren verhuurd aan Zeeuw se aannemers, die op zich had den genomen gronden te egali seren. Zo was de dragline van Daan de Groot, geruime tijd aan de slag bij Poortvliet, maar donderdag kwam dit zware werktuig naar Melis- k'erke, om daar aan de slot- werkzaamheden van de her verkaveling deel te nemen. „Ik heb m'n dragline nu ver huurd aan M. Uil uit Middel burg", vertelt Daan de Groot, die ken ik goed, want hij is nogal enthousiast, voor de wielersport en is vaak met me mee geweest naar koersen". (foto P.Z.C.) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini uiiiiiniiuui

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7