Minister Lunsbasis voor gesprek met Indonesië zeer smal LAAT ZE MAAR DANSEN ZEI TOON HERMANS EN HIJ VERTROK STEMMEN UIT DE KERKEN EUROPEES BUREAU VOOR KERNENERGIE GESTICHT 10 PROVINCIALE Z E E U W b E CO RAN T ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 Produktie synthetische rubber in Pernis. De N.V. Bataafsche Petroleum Maatschappij zal een fabriek van syn thetische rubber te Pernis bouwen. De fabriek krygt een aanvangscapaclteit van tenminste 50.000 ton per jaar. Tot de bouw van deze fabriek is be sloten op grond van uitvoerige stu dies van de toekomstige wereldbehoef ten aan rubber en van de vooruitzich ten ten aanzien van de produktie daar van. De totale jaarlijkse vraag naar rubber is reeds aanzienlijk groter dan het aanbod van natuurrubber en men verwacht, dat het natuurprodukt niet in de steeds stijgende behoefte zal kunnen voorzien. Donderdag heeft prinses Margaret van Engeland een bezoelc aan de Londense dierentuin gebracht. De pinquins, die juist hun dagelijkse wandeling maakten, waren in het geheel niet gesteld op. de koninklijke belangstelling, want toen de prinses in gezelschap van de directie van de dierentuin, het aquarium verliet, draaiden de pinquins zich om en maakten, dat zij uit de voeten kwa- Ministers van Euromarkt komen in januari bijeen. De zes ministers van buitenlandse zaken van de landen der Europese Economische Gemeenschap hebben gisteren te Parijs vergaderd. Na af loop werd het volgend communique uitgegeven „De zes ministers van buitenlandse zaken van België, Frankrijk, Duits land, Italië, Luxemburg en Neder land zijn op het Quay d' Orsay bij eengekomen en hebben met elkaar van gedachten gewisseld over de be slissingen ,die genomen moesten wor den met het oog op het van kracht worden van de verdragen van Rorrie. Zij hebben besloten de elementen hiervan aan hun onderscheidene re geringen voor te leggen en opnieuw te Parijs bijeen te komen op 6 en 7 januari. Zij hebben voor deze bijeen komst een agenda opgesteld. De zes ministers hebben het Brusselse inte rim-comité verzocht voorlopig in functie te blijven". De motorclub „Assen en omstre ken" vierde gisteren het 35-jarig be staan. Vele voorbereidingen waren getroffen en het was het feestcomité gelukt Toon Hermans met zijn „one man show" te engageren. Dit optreden is evenwel niet doorgegaan. Toon Her mans kwam, zag en gaf aan zijn per soneel opdracht het toneel, dat reeds geheel was ingericht, weer af te bre ken. Hij wenste in deze zaal niet te spelen. Zaal „Geerts", waar de feest avond zou worden gehouden, was tot de allerlaatste plaats bezet, toen de voorzitter van de motorclub het toneel betrad en meedeelde dat de heer He> mans niet wenste te spelen en weer vertrokken was. Hij zeide voorts, dat het personeel van Hermans de gehele dag bezig is geweest het toneel in te te richten. Om ongeveer 6 uur kwam de artiest zelf. Hij wenste toen allereerst dat de Gemeente Maassluis is bezorgd over waterkering. In de te Maassluis gehouden raadsvergadering nam de raad een motie aan, waarin ernstige bezorgd heid wordt uitgesproken over het feit,-dat sedert de watersnoodramp van 1 februari 1953 geen enkele daad werkelijke voorziening is getroffen ter verbétering van ae waterkering in en nabij de gemeente. In deze motie zegt de raad van oordeel te zijn, dat mede door de aangebrachte belangrijke verster kingen op de zuidelijke oever, de toch al onvoldoende en op sommige plaatsen zelfs zwakke waterkering op de noordelijke oever nog meer is verzwakt. Elk uitstel tot verbetering daar van kan niet alleen voor de gemeen te Maassluis funeste gevolgen heb ben, maar ook voor een belangrijk deel van de provincie Zuid-Holland. Het college van burgemeester en wethouders wordt met klem verzocht alles te doen wa.t mogelijk is en te willen bevorderen, dat zo spoedig mogelijk met de werkzaamheden kan worden begonnen. De motie zal ter kennis worden gebracht van de regering. (Slot van pag.: 3) „Het. maatschappelijk werk tracht in deze situatie te heipén om deze eenzame mens weer zo ver te krij gen, dat hij op zinvolle wijze aan "de samenleving kan deelnemeö". Hieronder vallen niet alléén de le- vens-en-gezinsmoeUijkheden, maar ook het maatschappelijk opbouw werk in die gebieden, waar grote veranderingen zich aan liet voltrek ken zijn. We denken hierbij aan het Deltaplan, de mechanisatie, de herverkaveling, de industrialisatie enz. Voor al dit werk zijn vele krachten nodig, die zich tegenwoor dig niet voldoende melden. Alleen reeds in de Hervormde Kerk zijn er ruim een vijfde van het totale aan tal plaatsen voor maatschappelijke werksters onbezet en evengroot is het percentage van de gezinsver- zorgsters die ontbreken, en dit, ter wijl, naar deze vrouwelijke minis ter de diakenen voorrekende, het aantal van deze beide maatschappe lijke krachteq het dubbele zou moe ten zijn van de plaatsen die er nu zijn. Maar het belangrijkste stuk van haar rede was wel dat deel, waarin deze minister de diakenen op het hart bond, zich daarbij beroepende op de kerkorde van hun eigen kerk, gemeenteleden bij het maatschap pelijk werk als vrijwilliger in te schakelen. „Naapt de diakenen heeft men tot op zekere hoogte alle ge meenteleden nodig als vrijwilliger". Voor kinderbescherming en reklas- sering kunnen wij ze niet missen. Voor bejaardenzorg kunnen zij wor den ingeschakeld. Bij de gezinsver zorging kunnen zij hand- en span diensten vprrichten en ga zo maar voort. Juist in de kerkelijke ge meenten mag men verwachten dat dezè vrijwilligers er zijn. Het is op zijn plaats geweest dat onze vrouwelijke minister op die din gen gewezen heeft. Keil kerkelijke gemeente functioneert niet wanneer er alleen maar gezorgd wordt dat er maatschappelijke werksters en ge zinsverzorgsters zijn. Ook al zou den ze er in voldoende aantallen wezen, zou het nog niet 'goed zijn. Fataal is, wanneer gemeenteleden zich aan alle verantwoordelijkheid onttrekken niet de opmerking dat we daarvoor toch maatschappelijke werksters en geziiisverzorgsters heb ben. Die preek van onze minister was zodoende niet alleen bedoeld voor de diakenen, die zij vóór zich zag, maar, over hun hoofden heen, ook voor de leden van de gemeen ten waar men diakenen als ambts dragers kent. kopjes van de tafels verwijderd wer den; hij verlangde daarna verwijde ring van de muziek uit de zaal; er mochten geen asbakjes op de tafeltjes staan. Het bestuur was gaarne bereid al deze wensen in te willigen. De heer Hermans wenste echter niet te spelen. Hij beval zijn personeel het toneel af te breken en weer te ver trekken. „Ik noem dit een ongehoord schan daal," aldus de voorzitter van de mo torclub, en wij vinden het een blama ge voor onze vereniging en voor het publiek, dat in zo grote getale is op gekomen". De laatste vraag, die aan Toon Her mans werd gesteld, luidde: „Wat moe ten wij met alle mensen in de zaal?" Het antwoord luidde: „Laat die maar dansen; het ia voor mij artistiek niet verantwoord hier op te treden". Er bleef de vereniging niets anders over dan weer naar huis te gaan. Men heeft niet gedanst. De organisatrice van de feestavond heeft besloten de artiest in rechten aan te spreken. Hij was geëngageerd voor een bedrag van f 1850. Boekverkopersbedienden wensen c.a.o. De bij de drie vakcentralen aange sloten bonden van winkelbedienden hebben de Nederlandse boekverko persbond voorgesteld te komen tot een collectieve regeling van lonen en an dere arbeidsvoorwaarden. Directe aanleiding daartoe is het besluit van de buiten de vakcentrale staande bond van werknemers in boekhandel en uit geverij (WB.U.) zich te liquideren en op te gaan in de vakcentralen. Tot nog toe leverde het bestaan van een niet erkende vakbond een beletsel om te onderhandelen voor de bonden aangesloten bij de vakcentralen. Nu dit beletsel Is weggenomen, vertrou wen de bonden van N.V.V,, K.A.B. en C.N.V. er op, dat een loonregeling op betrekkelijk korte termijn tot stand kan komen. Bejaarde drenkeling gered en toch overleden Te Winschoten is gisterochtend de bejaarde heer H. D. B. in het nog met tjs bedekte water van liet Winschoter- diep geraakt toen hij een hond uit het water wilde halen. Een 15-jarige jon gen, die van de overkant zag wat er gebeurde, begaf gich glijdende over het ijs naar de drenkeling, maar kwam zelf ook in het water terecht. Hij slaagde er evenwel in het hoofd van de bejaarde boven water te houden. Beiden werden door te hulp geschoten voorbijgangers op het drogë getrok ken. De oude man. die reeds in bewus teloze toestand verkeerde, werd per auto naar het nabqgelegen ziekenhuis vervoerd. Daar is hij enkele uren na het ongeval overleden. Gesproken weekblad voor r.-k. blinden. Op 1 februari a.s. verschijnt het eerste nummer van her gesproken weekblad voor de r.-k. blinden in Ne derland en België. Het blad, dat een luisterduur zal hebben van twee uur, zal een cultureel karakter dragen. Ter exploitatie is een stichting „Gespro ken Weekblad" in oprichting, waar van de comparanten zijn de stichting „Stem van Grave" de Le Sage ten Broek-bibliotheek en de r.-k. blinden- bond Sint-Odilia. Alle blinde bezitters van een bandrecorder zullen om streeks 1 februari het eerste nummer ter kennismaking gratis toegezonden krijgen. Daarna bestaat de mogelijk heid zich te abonneren. Het startkapi taal werd geschonken door de stich ting „De stem van Grave". De ex ploitatie wordt door de gezamenlijke comparanten mogelijk gemaakt. Hockeyprogramma. De hockey-competitieleider van de K.N.H.B. heeft voor zondag inhaal- en bekerwedstrijden vastgesteld, waardoor zowel Middelburg I heren als dames vrij zijn. Competitie Zuid-Nederland: Middel burg II krijgt Tempo II uit Bergen op Zoom, terwijl Middelburg III op de Nadorst lu»t ongeslagen Push V ontvangt. In Hulst komt bij Raplde II Breda IV op bezoek. Jeugdcompetitie: Meisjes: Mid delburgPush A; jongens: Middel burg B—Tempo. ,Jk zeg echter zeker niet: neen" „De zaak wordt bepaald niet vergemakkelijkt sinds de gebeurtenissen in Indonesië na mijn terugkeer uit New York". Dit zeide minister Luns, die gisteren per trein uit Parijs in Nederland is teruggekeerd, in ant woord op een vraag, of Nederland zoals de minister begin deze maand na de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de V'.N. nogmaals heeft verklaard bereid is tot een gesprek met Indonesië. Minister Luns zeide in de eerste plaats te doelen op de confiscatie van Nederlandse eigendommen in Indonesië en de schendingen van het internationale recht. „Daarbij is er onzekerheid, wie het in Indonesië voor het zeggen heeft en onzeker heid, wat het onderwerp van een dergelijk gesprek zal moeten zijn". Minister Luns vervolgde: „Voorts wordt een dergelijk gesprek heel moeilijk gemaakt door de schandali ge wijze, waarop in Iridonesië tegen onze landgenoten wordt opgetreden Kinderen van Pal Maleter doen beroep op Boeiganin. De drie kinderen van generaal Pal Maleter, een van de leiders van de opstand in Hongarije in de herfst van het vorige jaar, hebben vanuit New York een telegram aan premier Boeiganin gezonden, waarin zij cle mentie vragen voor hun vader, die voor een Hongaarse rechtbank zou zijn gebracht wegens zijn rol tijdens de revolutie. De drie kinderen de elfjarige Pal, de tienjarige Maria en de achtjarige Judith verzonden het telegram met hulp van hun moeder, mevrouw Maria Maleter, die van de generaal is gescheiden. De kinderen verzoch ten de Sowjet-premier het feit in overweging te nemen, dat hun vader een oorlogsveteraan is en wegens zijn moed een aantal Russische on derscheidingen heeft gekregen. Me vrouw Maleter verklaarde dat zij hoopt te hertrouwen met de gene raal, als hij wordt vrijgelaten. Karei de Grote-prijs aan Robert Schumann. De Karei de Grote prijs van de stad Aken is dit jaar toegekend aan de voormalige Franse premier, Robert Schumann, tegenwoordig president van de Europese Unie. Schumann heeft reeds verklaard de prijs op 15 mei in ontvangst te nemen. Zoals bekend wordt de onderschei ding, bestaande uit een gouden me daille met het beeld van Karei de Grote, jaarlijks toegekend voor bui tengewone diensten aan de zaak van de Europese eenheid. Verleden jaar werd de onderschei ding toegekend aan Winston Chur chill, daarvoor waren o.a. kanselier Konrad Adenauer en de Fransman Jean Monnet de uitverkorenen. Inkrimping werkweek bij korsettenfabriek Een Alkmaarse korsetenfabriek (fa. H. Eckmann N.V.) zal volgende maand overgaan tot inkrimping van de werkweek. Het personeel omvat totaal ongeveer 540 personen. Voor het bedrijf te Alkmaar wordt de werktijd met 20% verkort tot 40 uur per week én voor de nevenbe- drijven te Scheen en Apeldoorn met 25% tot 36 nu'. De terugslag i—.n de bestedingsbeper king op baast alle exportmarkten dwingt de firma tot een tijdelijke in krimping van de produktie. Zij ver wacht echter, dat het trage binnen komen van orders op het ogenblik niet anders betekent dan een ver schuiving van orders naar een later tijdstip. De afnemers willen onder de huidige omstandigheden niets meer op een lange leveringstermijn kopen maar direct uit voorraad, zodat de order- opleving, in het begin van 1958 stel lig niet zal achterblijven bij de ver wachtingen, aldus de directie. en het internationale recht met de voeten wordt getreden". „Het is de plicht van Indonesië de Nederlandse belangen te bescher men als die van zichzelf en van an dere mogendheden", aldus mr. Luns. „De basis voor een gesprek met In donesië was al smal, maar zij is nog smaller gewórden". In antwoord op een opmerking, dat geruchten uit Djakarta komen, dat.de huidige Indonesische regering binnen afzienbare tijd zou aftreden, zei minister Luns: „dat bevestigt, hoe moeilijk het is vast te stellen, met wie men moet gaan praten". Met grote nadruk zei mr. Luns hierna: „ik zeg zeker geen neen", wat betreft een gesprek met Indo nesië. NAVO-CONFERENTIE Wat de NAVO-conferentie betreft zeide minister Luns: „wij zijn tevre den over de resultaten van de con ferentie, die aan onze verwachtingen heeft voldaan". Verkoop rentespaarbrieven te Rotterdam gestart. Aan een In het Rotterdamse sta< huis speciaal daartoe ingericht loke dat enerzijds geflankeerd werd do< een kleine bouwstelling met daarc een bak cement en anderzijds door e< stenen muur met daarvoor een kru wagen, heeft het Rotterdamse collef van b. en w. gisteren de eerste rent spaarbrieven van de Nationale Wi ningbouwlening 1957 gekocht. Achter hét loket zat gemeente-on vanger K. van Pelt, die als eersi „klant" de burgemeester, mr. G. 1 van Walsum, voor zich zag verschi nen. Twintig diefstallen te Maastricht opgehelderd. Binnen enige maanden werd bij de recherche te Maastricht aangifte ge daan van twintig gevallen van in braak en diefstal uit inog niet bewoon de woningen, waarin de toekomstige bewoners al het een en ander hadden overgebracht. Er werden goederen van de meest uiteenlopende aard van salontafel tot wasgoed, van elek trische straalkacheltjes tot sloten, lo pers, enz. gestolen. Het is de po litie tenslotte gelukt de dader, de 18- jarige J. uit Maastricht, aan te hou den. VORMING VAN SPECIALISTEN Produktie van plutonium bij Mol De organisatie voor Europese Eco nomische samenwerking heeft een „Europees bureau voor kernenergie" In het leven geroepen. De raad der O. E.E.S. keurde het statuut voor het bu reau vrijdag te Parys goed. Het Europese bureau voor kernener gie zal zich bezighouden met de pro grams voor onderzoek en produktie der leden-staten, de uitwisseling van grondstoffen, de vorming van specia listen en tenslotte met de opstelling van een speciale wetgeving op het ter rein der kernenergie. De instelling van een zone voor vrije uitwisseling zal worden bestudeèrd. Een „overeenkomst inzake veilig heid", die werd getekend, voorziet in controle om te verhinderen dat de grondstoffen, uitrusting of diensten van het bureau worden gebruikt voor militaire doelen. In de landen, die zich in de Euratom hebben verenigd, zal deze organisatie zelf de controle uit oefenen. Overigens zal er zo spoedig mogelijk een regeling met de Euratom worden getroffen om de rol en be voegdheden der belde organisaties met elkaar in overeenstemming te bren gen. Twaalf leden der O.E.E.S. hebben de eerste gemeenschappeiyke indus triële onderneming, de „Eurochemic" gevormd, welke in Mol naby het Belgi sche atoomcentrum een fabriek voor Judokampioenschappen Goes, Middelburg en Vlissingen. Zondag 22 december worden in Roo sendaal in het gebouw van de bedrljfs- jeugd, de Judokampioenschappen van qe sportscholen „Felix Janssens" uit Vlis singen, Middelburg, Goes, Bergen op Zoom en Roosendaal verwerkt. Onge veer 20 Zeeuwse judoka's zullen hieraan meedopn en in verschillende klassen zul len zij een zeer goed figuur slaan, daar ook in Zeeland de laatste tijd de judo- sport snel aan populariteit wint. Er zijn plm. 100 deelnemers. de produktie van plutonium zal ex- Kloiteren. De fabriek zal ongeveer onderd ton uranium per jaar vér- werken. De bouw zal twaalf miljoen dollar kosten en de fabriek zal in 1961 In werking treden. Zy zal een aandelenkapitaal van twintig miljoen dollar hebben. De aandelen kunnen worden gekocht door regeringen, openbare instellin gen en particuliere ondernemingen van België, Denemarken Duitsland, Frankryk, Italië Nederland, Noor wegen. Oostenrijk, Portugal, Tur- kqe. Zweden en Zwitserland. In Berlijn is dezer dagen het mo del voor de wederopbouw van het rijks daggebouw gereedgekomen. Reeds heeft men een aanvang ge maakt met de restauratie van de voorgevel, die in tegenstellingtót vroeger weinig beeldhouwwerk zal krijgen. De torens op de hoeken van het gebouw ondergaan ook wij ziging, terwijl de koepel in het mid den ook niet meer terug komtJ Op de foto ziet men de maquette voor de restauratie van het gebouw. Wegens moord tot achttien jaar veroordeeld. De rechtbank te Zutphen heeft de 28-jarige bakker J. P. uit Miste (ge meente Winterswqk) veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar wegens moord op de postbode J. G. Hesselink op 11 januari van dit jaar. Veertien dagen geleden had de offi cier van justiteie levenslange gevan- genissetraf geëist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6