Oud formulier simpele oorzaak van spoorwegramp te Woensel mmuRV Maatschappelijk werk heeft ook vrijwilliggers nodig PROEFPROCES IN CONFLICT TANDARTSEN-ZIEKENFONDSEN ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 MISVERSTAND TUSSEN „WOENSEL" EN „EINDHOVEN" Machinist van trein uit Eindhoven voerde opdracht stipt uit In het paleis van justitie te 's Hertogenbosch is de spoorwegongeval lenraad gisteren onder voorzitterschap van de procureur-generaal, mr, H. P. de Zaaijer, bijeengekomen om de oorzaak te onderzoeken van de spoorwegramp, die op 12 augustus te Woensel plaatsvond. Op die dag moest de trein uit Eindhoven in verband met een defect aan het spoor gebruik maken van een geheel links van de baan lopend hulpspoor om daarna over het linker hoofdspoor via een wissel weer naar het rech ter hoofdspoor te komen. De bestuurder van de Eindhovense trein had schriftelijk opdracht ge kregen te wachten totdat de treiff uit Amsterdam over het linker hoofd spoor was gepasseerd. Deze schriftelijke lastgeving werd onmiddellijk door de politie in beslag genomen. Het was dezelfde dag reeds duidelijk dat het ongeval moest worden toegeschreven of aan een verkeerde last geving of aan een onjuiste uitleg van deze lastgeving door de wagen voerder. De trein uit Eindhoven, die met een snelheid van ongeveer 10 km reed werd door de Amsterdamse trein ge- j grepen juist op het moment dat hij het hulpspoor verliet om via het lin ker hoofdspoor weer naar het voor hem bestemde rechter hoofdspoor te rijden. De lastgeving, vijftig maal vergroot, prijkt aan de wand vair de zittings zaal, die vol met belangstellenden was. Het gehele trieste verhaal werd uit eengerafeld, waarbij de raad zich steeds liet voorlichten door de drie deskundigen, ir. H. Burger, ir. E. J. Scheffer en ir. J. C. Jonker. Uitvoerig werd alles behandeld, te beginnen vanaf he tnroment dat het defect werd ontdekt. Zorgvuldig werd nagegaan hoe de betrokkenen daarop reageerden en welke maatregelen zij hadden genomen. Vast kwam te staan dat de spoor wegambtenaar M. op last van de treindienstleider R. uit Eindhoven een lastgeving „verkeerd spoor rij- Hoofdstad (Slot van one l hrek aan hotelruimte, een gebrek, dat nog verscheidene jaren zal duren. Allemaal redenen, die tot matiging aansporen, wanneer het betreft het aantrekken van nieuwe internationa le instellingen. veel N* Teen, Den Haag maakt niet I kans om de broedstoof van ue Euromarkt of de „hersen"-reac- tor van de Euratom te worden. Indien de Nederlandse regering straks haar stem zal moeten uitbren gen over de vestigingsplaats, dan zal zij waarschijnlijk voor Brussel stem men. Straatsburg ligt wel meer centraal voor de samenwerkende landen, maar het is een stad. die toch weinig te bie den heeft. Luxemburg beeft aan de kolen- cn staalgemeenschap meer dan genoeg. Het is een aardig brokje platteland, maar zeker geen stad. Als men dan Parys niet wil kiezen waarom zou men alles in Parijs op hopen? en Rome wil voorbygaan, dat al genoeg internationale bindingen heeft, dan blijft eigenlyk alleen Brus sel over. Ook al omdat de stad Bonn eigenlyk niet eens geschikt is als hoofdstad voor Duitsland en dus te weinig te bieden heeft. Men mag wel constateren, dat Nederland in dit geval van har te geporteerd kan zijn voor Brussel. De stad leent zich uitnemend voor vestiging van internationale instellin gen. Er is geen woningnood en er is ruimte voor het optrekken van grote gebouwen In die stad kan snel een goed-wer- kend apparaat opgezet worden voor de Euromarkt en Euratom. Juist op die snelheid komt het aan. want begin 1959 moet dat apparaat draaien ook al hebben de ministers van buiten landse zaken weinig tijd. Dan doet men de Brusselaars een genoegenen maakt men minister Mansholt niet ongeduldig! IMITATIEDRANG 1. De sheriff van liet Amerikaanse plaatsje Belleville, 111., hefet een beroep op de plaatselijke discjockey gedaan, een bepaalde rock 'n roll-plaat waarin sprake is van het vernielen van een brievenbus, niet langer te draaien. Hij heeft namelijk een aanzienlijke toeneming van het aantal beschadi gingen aan brievenbussen geconsta teerd. IMITATIEDRANG II. Onder de West- berlijnse bakvissen is een zwarte-kou- sen-woede uitgebroken omdat zij zeg gen, dat zwarte kousen eerder de blik van het manvolk vangen dan kousen van andere kleur. De lingeriezaken denken er echter aiders over. Men meent dat de me sjes zich hebben la ten beïnvloeden door een film die on langs in de Berlijnse theaters heeft gedraaid midei de titel „De vrouw met de zwarte kousen". MISTELTOE. In de Poolse stad Gdy nia stond onlangs een Engelse zeeman voor de rechter Hij had 444 paar ny lon kousen gesmokkeld en deze voor een bedrag van* 650 pond. ongeveer 6500 gulden, verkocht. De rechter, kennelijk in een milde en vergevingsgezinde stemming, moge lijk door het naderende kerstfeest, gaf de zeeman. James Carruthers, ech- ler een voorwaardelijke straf. ..Ik ge last U naar huis te gaan cn uw vrouw onder de mistletoe te kussen", zo voegde hij hem toe. den" heeft uitgeschreven voor het baanvak Woensel—Best- Hij ge- gebruikte daarvoor echter een ver vallen formulier. Op dit formulier stond dat de machinist bij het rode stoplicht te Woensel toch dóór moest rijden. De treindienstleider te Woensel daar entegen verwachtte, dat de trein uit Eindhoven vóór het rode stoplicht inderdaad zou stoppen. Hij wist bo vendien niet dat in Eindhoven een lastgeving was uitgegeven om op ver keerd spoor te rijden. Machinist De Boer hield zich stipt aan zijn lastge ving. reed door en de treinen vlogen op elkaar. De machinist van de Amsterdamse trein kon niet worden gehoord daar hij nog steeds lijdt aan een shock, opgelopen door het ongeluk. Hulde werd gebracht aan de machinist-op- zichtêr Jt, die het ongeluk zag ge beuren en onmiddellijk de spanning van de elektrische geleiding afzette en hulp inriep. Zeer langdurig heeft de raad zich beziggehouden met de vraag of men op het station Eindhoven lastgevin gen „verkeerd spoor rijden" mag ge ven voor het baanvak Woensel—Best. Spoorwegongevallenraad voor het eerst bijeen. Txve.e jaar geleden werd op aan drang van het parlement de spoor wegongevallenraad tot stand ge bracht. Het is een college, dat een openbaar onderzoek instelt, maai geen strafbevoegdheid bezit. Dit in tegenstelling met de raad voor de luchtvaart en de raad voor de scheepvaart. De spoorwegongevallenraad be staat uit vijf leden, die benoemd zijn door de Kroon, Van het resul taat van het. onderzoek zal verslag worden uitgebracht aan de minis ter van verkeer en waterstaat. Gisteren is de raad voor het eerst bijeengekomen. Behandeld werd de spoorwegramp, die zich op 12 augustus te Woensel voor deed. Zeven mensen kwamen daar bij om het leven en ongeveer der tig personen werden gewond. Mulo lijdt onder personeelsschaarste. De algemene vergadering van Vereniging tot behartiging van de be langen der christelijke scholen voor MULO, die in de „Harmonie" te Gro ningen gehouden wordt, is gisteren of ficieel geopend door de voorzitter, de heer J. Tigchelaar uit Den Haag. In zijn openingsrede gaf hij een over zicht van de activiteiten van de ver eniging. Momenteel zijn er ineer dan 2000 leden in deze vereniging. De personeelsschaarste teistert voor al het MULO-onderwijs, aldus de voorzitter en het krijgt zo langzamer hand een benauwd karakter. De be studering van het probleem van de op leiding van de mulo-onderwijzer zal stellig een van de taken van het hoofd bestuur zijn. MOET WORDEN TERUGBETAALD Maastrichtse rechtbank moet uitspraak doen. Op verzoek van liet Algemeen Zie kenfonds voor de mijnstreek (A.Z.M.) hebben twee dames uit Kerkrade en Bocholtz, die de vrijwillig en de ver plicht verzekerden vertegenwoordi gen, voor de civiele kamer van de Maastrichtse rechtbank een proefpro ces aanhangig gemaakt tegen het A. Z.M. De dames vorderen de tijdens het conflict tussen tandartsen en zie kenfondsen gemaakte tandartskosten gedeeltelijk van het ziekenfonds te rug. Het A.Z.M. heeft met opzet een uitspraak van de kantonrechter willen vermijden omdat reeds eerder, in Breda, een afwijzende uitspraak door de kantonrechter ten opzichte van een dergelijke vordering is gedaan. Men kon dit bereiken door de zaak voor de civiele kamer van de rechtbank aanhangig te maken. Waar het het A.Z.M. nu om gaat, is een principiële uitspraak inzake twee punten: ten eerste wil men de ver houding tussen ziekenfonds en zowel verplicht als vrijwillig verzekerden duidelijk omschreven en vastgesteld hebben en tevens hoopt men op een uitspraak betreffende de verhouding ziekenfonds-ziekenfondsraad. Met na me meent het A.Z.M. dat de zieken fondsen zich in een positie van over macht bevonden tijdens de duur van het tandartsenconflict, (april 1957 september 1957) omdat de ziekenfonds raad de beslissingen neemt, en de fondsen moeten afwachten. Het proefproces is donderdag be gonnen, met als inzet de kosten van enige duizenden tandheelkundige be handelingen van bij het A.Z.M. aange slotenen, die door het fonds niet zijn uitgekeerd. Voor de eiseressen trad op mr. E. van Breukelen uit Heerlen en mr. A. F. Visser van IJzendoorn uit 's-Gravenhage pleitte voor de ge daagde partij, het A.Z.M. Mr. Van Breukelen heeft in een uitvoerig pleidooi betoogd, dat de door de fondsen aangevoerde over macht (als gevolg van een besluit van de ziekenfondsraad om niet te doen uitbetalen en volgens statu tenbepalingen) niet opgaat, omdat hier het recht van de verzekerde verankerd ligt in een normale bur gerlijke verbintenis op grond van In Sittard werd drieling (jongens) geboren. In Sittard is gisteren een drieling geboren by het ouderpaar C. H. PfouthB. Oosthoek. Dit echtpaar had reeds 3 kinderen. De drie kinde ren, 3 jongens: Ernst, llerry en Mel- chior wogen bij hun geboorte respec tievelijk 4 pond en 210 gram, 4 pond en 240 gram en 4 pond en 300 gram. De bevalling verliep zeer voorspoedig. De kindere.n, die 1 maand te vroeg geboren werden, moesten naar het ziekenhuis te Sittard worden overge bracht om in couveuses verpleegd te worden. Moeder cn kinderen maken het best. overeenkomst, een recht, dat voor het fonds als plicht beschouwd dient te worden. Daartegenover stelde mr. A. F. Vis ser van IJzendoorn na een ampele bespreking van de groei en ontwik keling der ziektewet en sociale aan vullende voorzieningen, welke leidden tot de huidige omvangrijke en nogal onoverzichtelijke reeks van maatrege len tot hulp in geval van ziekte en fi nanciële steun bij medische en soort gelijke hulp, dat de ziekenfondsen gebonden waren aan de beslissingen van hogere organen, dat de risico- leer voor gewone overeenkomsten hier niet aanvaardbaar was, en dat een dwangsituatie werd geschapen door de algemene aard van het conflict., waarbij alle Nederlandse tandartsen betrokken waren. De president mr. J. Thielens, be paalde. dat de dossiers in deze zaak door de partijen op 23 januari gedepo neerd dienen te worden, waarna vier weken later de uitspraak zal volgen. Engeland kampt met tekort aan atoompersoneel. Een door de regering benoemde com missie heeft premier Mcmillan ge waarschuwd, dat gebrek aan be voegd personeel bet Britse atoompro- gram kreupel dreigt te maken. De door sir Alexander Fleck, chair man van de imperial chemical in dustries. geleide commissie, zeide dat de voortdurende druk op de industrië le groep van het gezagsorgaan voor atoomenergie om nieuwe taken uit te voeren, de hulpbronnen van die groep tot het uiterste aangeboord heeft. De commissie zeide dat het gevaar lijk is de uitvoering van atoom-pro jecten in Engeland voort te zetten, zonder voldoende deskundigen om toezicht te houden. De reeds opge richte atoomfabrieken dienen meer hoger technisch personeel te krij gen, zelfs als dat ten koste van nieu we projecten zou gaan. Dit is de on- vremijdeujke consequentie van een nationaal tekort aan bevoegde tech nici. De commissie noemt het in ge heimhouding gehulde atoomstation te Dounreay, in het noorden van Schotland, als één'plaats waar meer ervaren personeel nodig is. Verklaard wordt dat een oven die daar bijna voltooid is, neerkomt op niet minder dan een aan banden gelegde atoom bom en dat de stalen beveiliging geen. explosie of grote brand zou kunnen doorstaan. Britse toneelschrijver Van Druten overleden. De Britse toneelschrijver John van Druten is op 56-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Hij heeft meer dan 20 toneelstukken geschreven waarvan er veel lang in Londen en New York zijn gegaan. Een van zijn bekendste is „The voice of the turtle", dat drie seizoenen lang op Broadwav is gegaan met Margaret Sullavan in de hoofdrol. In het paleis van justitie in Den Bosch is de spoorwegongevallenraad vrijdag begonnen met het onderzoek naar de ramp bij Woensel. Op deze fotocombinatie ziet men links boven ir. H. de Vos. die aan de hand van een groot schema, dat in de zaal hing, een verhandeling over de toe dracht hield. Boven rechts ziet men enige getuigen. De onderste foto is een overzicht van de zaal met op de voorgrond drie getuigen. Anderhalf jaar voor arbeider die zwager stak. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren het vonnis van de recht bank tegen de 27-jarige betonwerke' H. J. T. uit Den Haag anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek be vestigd. De betonwerker had in de nacht van 9 op 10 maart tijdens een vechtpartij zijn zwager H. te Pas met een dolk mes in de borst gestoken tengevolge waarvan deze overleed. Hij werd ver oordeeld wegens zware mishandeling de dood tengevolge hebbende. De officier van justitie nad destijds vier jaar gevangenisstraf geëist en was van het rechtbankvonnis in hoger beroep gegaan. Veertien dagen gele den heeft de procureur-generaal drie jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist. Drs. De Graaff wordt directeur-secretaris van Herstelbank Drs. G. J- H. de Graaff, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter bij de gecombineerde Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de Noordatlantische raad en bij de or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking zal aan de Kroon wor den voorgedragen voor benoeming tot directeur-secretaris van de Maatschap pij tot Financiering van het Nationaal Herstel N. V. per 1 maart 1958. STEMMEN UIT DE KERKEN „Preek" van minister mej. dr. Klompé Het Wereldgebeuren Lastig parket Heeft John Foster Dulles gisteren met generaal Franco, 't Spaan se staatshoofd, een appeltje ge schild over diens reacties op de spoetniks? In het slotcommuniqué van een vriendschappelijk bezoek kan zoiets natuurlijk niet worden vermeld, maar men kan rustig aan nemen, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken dit punt toch wel heeft aangeroerd, toen hij gisteren, op doorreis van Parijs naar Washington, op het Madrileense vliegveld was geland. Zoals bekend, heeft Franco de Russische kunst maanprestaties aangegrepen, om het dictatoriale stelsel te verdedigen: „Er is politieke eenheid en discipline voor nodig om tot grote daden te ko men. Dit alles had niet kunnen ge beuren in landen, die verdeeld zijn en geen orde kennen". Overigens zal Dulles wel ervoor hebben gezorgd, dat hij zijn op- en aanmerkingen heel voorzichtig stelde. De Verenigde Staten immers bezitten in Spanje enkele militaire bases, en het is voor het behoud daarvan belangrijk, het Spaanse staatshoofd te vriend te houden. Een reden tot behoedzaam heid lag ongetwijfeld ook in het con flict tussen Spanje en Marokko over Ifni, aan Afrika's Atlantische kust. De politieke discussies zijn onlangs, tijdens een afwezigheid van Marok- ko's koning Mohammed V. door het ongeregelde „Marokkaanse bevrij dingsleger" onderbroken met een gewapende aanval. Nog duurt de strijd daar voort. Maar Dulles kan hier moeilijk partij kiezen. Immers: ook de koning is een waardevolle vriend van de Ver. Staten. Op het ogenblik, dat de geweldda digheden om ifni begonnen, zat die juist in Washington om eveneens te praten over Amerikaanse bases. De vliegvelden van de V.S. in Marokko, zo kwam men overeen, zullen blijven bestaan. Daartegenover zou de Ame rikaanse economische hulp aan Ma rokko worden uitgebreid. Bovendien heeft Dulles te worste len met een ander ingewikkeld probleem: dat namelijk Spanje meer en meer het verlangen ver toont. tot de Navo toe te treden, maar dat vele leden-landen daarvoor niet veel voelen. Voor die landen is het door Franco zozeer aangepre zen dictatoriale stelsel het grote struikelblok. En niet zondei reden. In het slotcommuniqué van de top conferentie te Parijs wordt nogeens vastgesteld, dat het Navo-verdrag werd gesloten „om onze volken te beschermen en ze in staat te stellen, in vrede en vrijheid te leven en zich te besturen". Met die vrijheid nu en met het „zich besturen" is het in Spanje nog niet veel gedaan. Van daar, dat Dulles ook op dit punt zijn gesprekspartner zeer waar schijnlijk heeft moeten teleurstel len. Officieel is over dit probleem tij dens de Navo-conferentie te Parijs niets meegedeeld. De Madrileense correspondent van het invloedrijke Franse dagblad „Le Monde" was speciaal naar de Licht stad gereisd om in dit opzicht zijn licht op te steken. Toen hij op een van de persconferenties tussen zijn honderden collega's was opgestaan en vroeg, of Spanje ter sprake was gekomen, klonk het antwoord van secretaris-generaal Paul Henri Spaak kortaf „Non". Bij politici en bij hen niet alleen dienen woorden niet zelden om gedachten te verbergen. Aan dat woordje „neen" behoeft men dan ook niet bijzonder veel waarde te hechten. Maar als op de topconferentie de „Spaanse kwestie" besproken werd, dan is men ongetwijfeld tot de slot som gekomen dat hier met voorzich tigheid dient te worden opgetreden. Spanje's afkerigheid van het com munisme is immers tot dusver het enige, wat het met de rest van „het westen" gemeen heeft. En de Navo wil niet alleen ergens tégen zijn. maar ook in positieve zin de idealen van het westen vertegen woordigen. Maatschappelijk werk hebben we zo langzamerhand leren kennen als een stuk kerkewerk. We weten dat er vandaar direct banden met het Evangelie zijn. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat alle maatschappelijk werk kerkewerk is. We kennen tegenwoordig maatschappelijke werkers en werksters die in dienst staan van burgerlijke gemeenten, van over heidsbedrijven als spoorwegen en de P.T.T., terwijl ook particuliere be drijven, grote industrieën enz., voor hun personeel maatschappelijke werkers in dienst hebben. Maar van welke instantie het ook uit gaat, altijd zit er iets van die verantwoordelijkheid achter, die ons door het Evangelie op de schouders wordt gelegd. We mogen niet heengaan langs de mens in nood, die God op onze weg brengt. Nu weten we wel dat grote bedrijven ook aan zieli zelf denken wanneer zij voor maatschappe lijk werk subsidies verstrekken of het in eigen beheer uitvoeren en dat de burgerlijke gemeenten van maatschappelijke werkers en werskters gebruik maken omdat zij ze nu eenmaal niet kunnen missen voor hun steeds omvangrijker wordende sociale bemoeiingen, maar maatschappelijk werk kan niet op de juiste wijze worden verricht, wanneer het niet ge schiedt in een innerlijke bewogenheid met de mens en het gezin in nood. Het is altijd een van de toepassingen van de gelijkenis van de barmhar tige Samaritaan, ook al heeft men dm dit „helpen als ambacht" geko- „Wïj leven in een wereld wiu i - in een strijd op leven en doo wordt gevoerd om de mens en zijn waardigheid. U en ik staan daarin als christen en zijn daar door God neergezet niet om wer keloos toe te zien. Neen, wij heb ben een opdracht om in deze tijd te laten zien, dat de liefde tot God on tot de naaste voor ons 't eerste gebod is". „Wij staan in de vrije wereld voor een uitdaging, n.l. te laten vn. dat wij in staat zijn een .emeenschap op te bouwen, die tan de angstige en opgejaagde mens van vandaag de gelegen heid geeft zich geborgen te voe len en toch zich zelf te zijn, geen nummér in de massa, maar een vrije mens met eigen verant woordelijkheden en eigen ge wetensvrijheid. En, hoe kan het anders, dan dat de liefde de ba sis is. De liefde, die zich niet bo ven de ander verheven doet voe len, maar die naast de ander gaat staan, afstand doet van zich zelf en zich indenkt in de le-1 vensmoeilijkheden van de naas-1 te". Deze zinnen zijn geen aanhalingen 1 uit de een of andere preek, waarin ze goed zouden passen, maar uit een toespraak, die door de r.-k. minister I van Maatschappelijk Werk, hare excellentie mej. dr. M. A. Klompé gehouden is voor de hervormde dia kenen, die aanwezig waren op de jaarvergadering van de Federatie van Diaconieën en welke toespraak afgedrukt staat in het laatste num mer van Diakonia, het maandelijks verschijnend orgaan van deze fede- ratie. TEKORT Onze minister heeft het daar voor al willen hebben over twee dingen, die belemmerend zijn voor een goe de ontplooiing van het maatschap pelijk werk in ons land. Als eerste noemde zij „het grote tekort aan beroepskrachten". Daaronder wor den verstaan de maatschappelijke werksters en gezinsverzorgsters. In de tweede plaats hoeft zij het ge had over „de inschakeling van de bevolking bij het diaconale en maat schappelijke werk". Na te hebben geconstateerd dat wij leven in een vol komen veranderde en nog steeds veranderende wereld, waarin velen zich eenzaam en angstig gevoelen, heeft zij het beeld van de tijd der bezetting opgeroepen. „Samen wa ren wij toen in nood en de solidari teit onder ons mhk groot, veel gro ter dan nu". Ook nu is de mens in nood. Het karakter van deze nood is anders dan 1.» jaar geleden, „liet zwaartepunt is verschoven van de materiële naar de geestelijke kant. „En zo kwam zij tot haar uitspraak (Vervolg op pag.-10) FRANCO ..„NAVO is gereserveerd.... Schepen verkeerden ra moeil; Het 4721 ton metende Noorse vracht schip „Topeku" is donderdagnacht tengevolge van een zware storm bij de Noorse westkust aan de grond ge lopen. De 42 leden van de bemanning verlieten het schip in de reddingsbo ten. Zij werden opgepikt en te Hauge- sund aan land gebracht. Het Noorse m.s. Karat" strandde aan de ingang van de haven van Aale- sund. Het vaartuig kon later worden vlotgesleept. Op het Noordzeekanaal dicht bij de Hem brug heeft zich een aanvaring voorgedaan tussen de 609 ton metende Nederlandse rijnaak Sepra en de Duit se kustvaarder Gertrud (250 t.). De Gertrud, die met een lading hout on derweg was van Zweden naar Amster- danm. is onmiddellijk gezonken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3