PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Waterman bracht 940 evacués uit Soerabaja naar Singapore Spoedig aanleg van raketbases in ons land HISTORISCHE DAG VOOR AGRARISCH WALCHEREN 200e jaargang - no. 301 Dagblad, uitgave van de £lrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertduwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 21 dec. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.— ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (bg.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841: Goes, L. Vorststr. 63, tel, 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel 2425, aam, tel. 2094. VERSLAGGEVERS MOCHTEN NIET AAN BOORD Passagiers zullen vandaag per auto naar kampen worden vervoerd DE „Waterman" is gisteren met 940 Nederlandse evacué's uit Soe rabaja aan boord in Singapore aangekomen. Onmiddellijk, nadat het schip langs de kade was gemeerd, begaven autoriteiten van de ge- zondsheidsdienst zich aan boord. Geen der passagiers mocht het schip verlaten, terwijl uitgebreide maatregelen waren genomen om te verhin deren, dat zich verslaggevers aan boord zouden begeven. Slechts amb tenaren van het Nederlandse consulaat en sociale verzorgsters werden toegelaten. Aan de pers werd meegedeeld, dat de passagiers vandaag het schip zullen verlaten en met legerauto's naar de kampen in de omge ving van de stad zullen worden overgebracht. Daarna zal de Waterman naar In donesië terugkeren om andere eva cué's op te halen. Een der passagiers vertelde van af het dek aan ver slaggevers blij te zijn, dat hij uit Indonesië weg was. In Soerabaja hebben zich geen ongeregeldheden voorgedaan, maar het is voor de Ne derlanders toch moeilijk om daar te blijven. Zij worden nog gedeeltelijk geboycot zoals in winkels en restau rants. In het parlement te Djakarta is gisteren een grootse plechtigheid gehouden ter beëdiging van de voorzitter van het Indonesische parlement, mr. Sartono tot waar nemend president van de Indone sische republiek. Sartono zal zijn plichten als waarnemend presi dent aanvaarden als Soekarno in januari naar het buitenland vertrekt om enige rust te nemen. In het parlement is- gisteren een motie ingediend, waarin van de re gering snelle maatregelen worden gevraagd tot het verbeteren van de rijstsituatie en om hongersnood te voorkomen. In de motie wordt ver klaard dat in januari de plattelands bevolking haar reserves aan voedsel zal hebben uitgeput terwijl de rijst prijs boven de draagkracht van de bevolking ligt. Indonesië zet zijn pogingen voort om de beschikking te krijgen over boten voor het interinsulair verkeer. Een Japanse reder in Kobe heeft Indonesië dertien vrachtschepen in huur aangeboden met een gezamen- Hoofdstad Minister Mansholt zou lid worden van de Europese commissie voor de Euromarkt en men heeft in vele kranten kunnen lezen, dat hij dan 60.000 per jaar zal ver dienen, welk geld belastingvrij is. Daarmee zou de minister toetreden tot de hooggesalariëerde groep van in- - ternationaie werkers. Een groep, die voortdurend in aantal, welstand en invloed toeneemt. Helaas is er een kleine kink in de kabel gekomen. De commissie zal niet op 1 januari a.s. samengesteld worden, want de Euromarkt en Eu- ratom-verdragen treden niet in wer king. De zo di uk bezette ministers van buitenlandse zaken konden te Parijs geen tijd vinden om naast de Navo-cont'-' e>t ook nog de Euro markt en Euratom-zaken af te doen. Een tcgv uücr voor oud-minister Mansholt ,die dus op 1 januari nog niet aan zijn belastingvrije jaarsala ris van 60.000 toe is. Maar men behoeft gelukkig met de minister nog geen medelijden te heb bel*. Hij zal het nog wel kunnen uit zingen totdat de Europese commissie werkelijkheid wordt. Belangrijker is het feit, dat thans ook nog niet beslist is over de plaats, waar de Europese instel lingen gevestigd zullen worden. Er is op dat gebied nogal wat begrijpelijke concurrentie. Die instellingen vormen een bron van welvaart voor de plaats, waar zij gevestigd zijn. Zij verschaf fen werkgelegenheid en zij trekken buitenlands bezoek aan. Men hee-'t Straatsburg genoemd, Luxembn- gBonn. Parijs en Brussel. Er is opmerkelijk weinig over Den Haag gesproken. Ook Rome kwam niet aan bod. Blijkbaar vond men de ligging van die twee laatstge noemde steden wat excentrisch. Het zal er dus wel van komen, dat Nederland mee mag betalen aan in stellingen, die elders in Europa een bron van inkomsten zullen vormen. Den Haag probeert nog wel op hot vinketouw tc zitten, maar het heeft naar het schijnt, niet eens de Nederlandse regering mee. In Den Haag heerst woningnood en men zou er werkelijk tegen opzien aan nieuwe bewoners huizen toe te wijzen, terwijl zovele duizenden Ha genaar* rrwls Urenlang on wachtlijs ten voor woonruimte staan. Den Haag heeft bovendien geen groot internationaal vergadercen trum. Plannen voor de bouw van zo'n centrum zijn wel geopperd, en er is zelfs een groot debat geweest over de vraag of dat centrum in het ..oude" deel van Den Haag moest ko men of in Scheveningen. Veel kans op uitvoering van de plannen is er echter niet, gezien de bestedingsbe perking. Dan is er in Den Haag ook het ge- t Vervolg op pag. 3) lijke tonnage van ongeveer 15.000 ton. De Japanse regering heeft onlangs verklaard te zullen weigeren sche pen te lenen of enige stap in die richting van de rederijen te zullen bevorderen. De rederijen zullen ech ter ook niet worden tegengewerkt. De vereniging van Japanse reders heeft meegedeeld een commissie te zullen instellen om het uitlenen van schepen aan Indonesië in overwe ging te nemen. Intussen is het eerste K.P.M. schip met vracht uit Makassar vertrok ken. Het schip heeft militaire be waking aan boord om te voorko men dat het schip de Indonesische wateren zal verlaten. Twee andere Nederlandse schepen, een tankboot en het passagiersschip „Tjipondah" kregen opdracht de dienst Maltas- sar en Balikpapan die zij vroeger onderhielden, te hervatten. Ook aan boord van deze schepen bevinden zich militairen. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag verklaard, dat de Verenigde Staten hebben verno men, dat de nieuwe Indonesische maatregelen om buitenlands huizen- bezit over te nemen alleen gericht zijn tegen Nederlanders. De woordvoerder zei, dat berich ten, volgens welke Indonesië van plan is 25 procent van het buiten lands huizenbezit in Djakarta over te nemen, onjuist waren. Hij zei, dat het departement twee telegrammen had ontvangen van de Amerikaanse ambassadeur in Dja karta, waarin werd medegedeeld dat de maatregelen alleen betrekking hebben op Nederlands eigendom. Eisenhower vraagt geld aan congres President Eisenhower zal het Amerikaanse congres geldmiddelen vra gen om een spoedprogramma voor de bouw van ballistische projectie len, uit te voeren, zodat vier NAVO-landen, waaronder Nederland, bin nen 18 maanden projectielen zouden kunnen ontvangen. Aldus wordt volgens United Press uit gewoonlijk betrouwbare bron in Washington vernomen. De militaire leiders van de NAVO zouden in Parijs overeengekomen zijn de projectielen af te leveren in de volgorde: Engeland, Turkije, Frankrijk en Nederland. De projectielen zullen geleverd worden als directe Amerikaanse hulp aan deze landen. Amerika is ook bereid financieel te helpen bij de bouw van de bases, waaraan veel ondergrondse constructies te pas ko men in verband met de kernladin gen, die aanwezig moeten zijn voor onmiddellijk gebruik. Deze atoom- springkoppen worden opgeslagen in diepe schuilkelders die bestand zijn tegen atoomaanvallen. De bewaking der springkoppen wordt aan Ameri kanen op gedragen. Voor de bouw der bases zal gene raal Norstad echter officieren aan stellen van het land waar de bases komen. En verder zal waarschijnlijk een kleine NAVO-staf aangesteld worden ter assistentie van de basis commandanten Inmiddels zullen spoedig stappen gedaan worden om strijdkrachten te trainen in het gebruik van de pro jectielen. De landen zullen voor de bescherming der bases zorg moeten dragen. De politieke doelstelling van deze militaire maatregel zou zijn Rus land te tonen, dat het westen niet uit zwakheid wil onderhan delen. Enkele NAVO-regeringen zouden overeengekomen zijn, dat terwijl contact gezocht wordt met Rusland het westen moet la ten zien, dat het van plan is sterk te zijn en zichzelf te verdedigen. Volgens de zegslieden zou Fran krijk binnenkort officieel ak koord gaan met het vestigen van bases op zijn grondgebied. Soebandrio legt verklaring af Verwacht wordt, dat de Indonesische minister van buitenlandse zaken, mr. Soebrandio, „een verduidelijking zal geven van de betrekkingen tussen In donesië en Nederland gedurende de afgelopen zeven jaar en in dit ver band in het bijzonder de nadruk zal leggen op het geschil inzake het bezit van West-Inan tussen beide landen", wanneer hij vandaag een verklaring aart het Indonesische parlement zal af leggen. De minister zou in zijn ver klaringen ook spreken over de „poli tieke en economische betrekkingen tussen Indonesië en Nederland". Aardbevingen eisten meer dan 2000 doden. Volgens de premier van Iran, Ma- noetsjeer Egbal, hebben de rampzalige aardbevingen, die bet land verleden week hebben geteisterd, meer dan 2000 slachtoffers geëist. Officieel werd vrijdag bekendge maakt, dat tot dusver de stoffelijke resten van 1266 personen uit de puin hopen van door de aardbevingen ge troffen dorpen tevoorschijn zijn ge haald. Egbal deelde na zijn terug keer in de hoofdstad van een drie daagse rondreis door het geteisterde gebied mede, dat hij vreesde dat er veel meer slachtoffers zijn gevallen. In het dorp Farsinaj, het centrum van de aardbeving worden nog min stens 600 personen vermist, terwijl in andere dorpen nog honderden perso nen. worden vermist. In het geteister de gebied zijn meer dan 12.000 mensen dakloos geworden. Nieuw-Guinea onder beheer van Ver. Naties? In diplomatieke kringen te Washing ton speculeerde men vrijdag over de mogelijkheid, dat de Verenigde Staten zullen voorstellen, dat Nederlands Nieuw Guinea gesteld wordt onder „trusteeship" van de Verenigde Na ties. In diplomatieke kringen in Washing ton meent men aanwijzingen te heb ben, dat de Amerikaanse regering een dergelijke mogelijkheid overweegt als een uitweg uit het geschil tussen Nederland en Indonesië. Ni regenfront minder zacht (Van onze weerkundige H medewerker.) ii Van de Azoren over Engeland j| en de Noordzee tot ver boven H Scandinavië treffen we een f| krachtige zuid-westelijke lucht- f§ stroming aan, waarmee vrij zachte lucht van zuidelijke naar noordelijke breedte wordt ge- p transporteerd. Langs de grens- lijn van deze zachte en wat n koudere lucht uit IJsland af- M komstig treffen wij een koud- p front aan, waarlangs enige re- p gen valt. Dit front komt lang- p zaam dichterbij en zal nog van- p daag met enige regen onze om- ff p geving bereiken en mogelijk p passeren. Achter dit front p ruimt de wind naar meer wes- telijke richtmg en wordt min- p p der zachte lucht aangevoerd, n p De temperatuur zal daarom p zondag iets lager blijven dan vandaag maar voordeel is dat p er opklaringen voorkomen. p liiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Donderdag werd te Londen een over eenkomst getekend tussen het vere nigd koninkrijk en de Sowjet-Unie betreffende een geregelde, commer ciële luchtvaartverbinding tussen Londen en Moskou. Op de foto ziet men maarschalk Pavel F. Zhigaref (links), het hoofd van het Russische staatsluchtvaartbedrijf Aeroflot, die de akten van de overeenkomst uit wisselt met de heer David Ormsby- Gore, de Engelse minister van staat voor buitenlandse aangelegenheden, tijdens een korte plechtigheid in het ministerie van buitenlandse zaken te Londen. Braziliaans leger lanceerde raket. Het Braziliaanse leger heeft donder dagavond in het gebied van Rio de Janeiro een raket afgevuurd. Dit is het eerste projectiel van die aard, dat in Zuid-Amerika is afgeschoten. Het betrof hier een twee-trapsraket, code naam „114", die de lucht inging met een snelheid van 700 meter per secon de. Op 12.000 meter hoogte werd de eerste raket afgeworpen, waarna het tweede gedeelte over een afstand van dertig kilometer met een snelheid van 800 tot 1000 kilometer per uur door de lucht schoot. Er werd voor het afschie ten van deze raket een speciale brand stol gebruikt. De betrokken- technici van het Braziliaanse leger hopen voor eind 1958 een raket gereed te hebben met een bereik van 200 kilometer. „Verenigde Staten verkeren in groot gevaar." De Ver, Staten verkeren in het groot ste gevaar dat hen in de loop van de geschiedenis ooit heeft bedreigd. Dit is de conclusie van een zeer geheim verslag, opgesteld voor de Amerikaan se Nationale Veiligheidsraad, dat door de „Washington Post" onder copy- wright is gepubliceerd. Het verslag, gebaseerd op een studie van H. Rowan Gaither, voormalig pre sident van de Ford-stichting, dringt om een catastrofe te voorkomen aan op een zeer belangrijke verhoging van de militaire uitgaven en op vele andere radicale maatregelen, die veel geld zullen kosten. De uitgaven voor militaire doelein den moeten volgens het verslag ver hoogd worden in de periode tussen 1957 en 1970. Agrarisch Walcheren beleeft maan- Ruim elf jaren nadat bij de Twee dag een historische dag. Met het de Kamer het ontwerp werd inge- passeren van de akte van herverka- diend voor de wettelijke regeling veling, waardoor de duizenden ka- van deze. grootse onderneming, veis definitief aan de eigenaars zul- waarbij vijftienduizend hectare cul- len worden toegewezen, zal adml- tuurgrond „op de schop" werden nistratief dit kolossale werk, dat vele genomen, tientallen kilometers nieu- mentallen miljoenen guldens heeft we, brede landbouwwegen en wa- •ekost, worden afgesloten. Op de foto's: Idyl lisch was het wel, 'l vroegere Walcheren, waarvan de oude op name met de melk meisjes getuigt. Maar de streng-za- kelijke lijn die het zelfde landschap nu heeft gekregenmet kaarsrechte sloten en wegen, duidt ook oj de aanzienlijk vruchtbaarder werk wijze, welke dank zij de herverkaveling bereikt kon worden. terlopen aangelegd, ruim honderd twintig boeren hun geboortegrond ruilden voor de N.O.P. en daardoor ruim tweehonderd achterblijvende collega's hun bedrijven hielpen ver groten, is thans de eindstreep ge kaderd. In een plechtige bijeenkomst van 'e Herverkavelingscommissie Wal cheren in het Middelburgse Schui ershof zal dit alles maandagmiddag met enkele toespraken, o.a. door de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mans holt worden herdacht. Op pagina 11 van dit blad wijden wij in een tweetal artikelen aandacht aan dit voor de Walcherse land bouw zo belangrijke wer' Opperste Sowjet heeft begroting aanvaard. De beide Kamers van de opperste Sowjet hebben vrijdag de ontwerp begroting goedgekeurd. Aan het debat, dat daaraan voorafging, hebben 21 af gevaardigden deelgenomen. De slotre devoeringen werden uitgesproken door Josif Koezmin, voorzitter van de com missie voor de geleide economie en de minister van financiën, Arseni Zverev, die de ontwerpbegroting don derdag had ingediend. De begroting voorziet ondermeer in de bouw in 1958 van 28 procent meer huizen dan in 1957. Mevrouw Olga Ivatsjenko, voorzit ster van de economische commissie van de raad der nationaliteiten, ver klaarde dat aan de Russische hoge scholen meer studenten studeren, dan aan alle Europese universiteiten teza men. De zitting van de opperste Sow jet wordt zaterdag voortgezet. KORTE PREDIKATIE HOE WORDT HET KERSTFEEST f Dit is de vraag, die ons bezig moet houden in deze dagen. Misschien vindt U dit vreemd! Natuurlijk, het wordt kerstfeest zoals ieder jaar. Daar hoeven wij ons niet druk over te maken! Er zijn talloze andere vragen, die ons bezig houden, vra gen over ons werk, ons gezin, de si tuatie in de wereld van december 1967. Maar kerstfeest.... dat spreekt toch vanzelf f Dat is toch het feest van het kind? We kijken er naar, min of meer vertederdwe zingen mooie wiegeliedjes.... en straks leggen we het kind weer weg. Dan gaan we onze eigen gang en moet het stil zijn!.... Voor velen i-s dit geen vraag meerDit is de nood, waarin we met de viering van het kerstfeest geraakt zijn! Tóch moeten we deze vraag stel len. Er is een Italiaans schilderij: Maria met- haar kind. Het kind speelt aan haar voeten, maar Maria ziet het nauwelijks.... Zij ziet alléén de zwar te schaduwdie achter haar spelend kind in de kamér geworpen wordt en hierin voorvoelt zij de profetie er van: de schaduw van het kruis.... Als de deze schaduw niet.in de ga ten hebben, spreekt alles vanzelf en gaan we ook dit jaar weer sollen met dat kleine kind en is het kerstfeest een soort wapeiistilstand van enkele dagen.... maar, als we het ontdek ken, zullen we serieus op de vraag in moeten gaan. Het kerstverhaal is geen vriende lijk sprookje. Het zet ons nuchter op de plaats, waar we zijn. Willen we het kerstkind wérkelijk toelaten in ons huis, in ons gezinin ons huwe lijksleven,in ons zakenleven Zien wij de schaduxo achter het spelend kind Alléén, als wij dit zien, kan het kerst féést worden! Want God heeft ondanks onze onvnl, tóch plaats ge geven voor Zijn kind om déze we reld en óns leven te redden! Wij hebben zélf de koers verward Heer, naar de haven van uw hart Wij dolen tastend door de nacht Onze monden kennen slechts één klacht: Waar is de stad? Waar blinkt de sterf Heer, wij vergaan'. Gij zijt zo ver! Bereid ons tot de rechte reis.... Kyrie eleis.' Domburg. j. van Vliet. VEEL BEWOLKING Veel bewolking met voornamelijk- in de noordwestelijke helft van het land tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Zacht voor de tijd van het jaar. ZON EN MAAN 22 december. Zon op S 49 onder 16.33 Maan op 9.17 onder 18.19 23 december. Zon op 8.49 Maan op 9.53 onder 16.33 onder 19.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1