OOK IN ZEELAND WOEKEREN VOLLEYBALLERS MET RUIMTE Voor VLISSINGEN is het tijd de ALARMKLOK te luiden.... s BANKROOF f P. VERMEULE (D.O.S. OVEZANDE) LEIDT IN BILJARTKAMPIOENSCHAP PROGRAMMA De vreemde ZWITSAPLAST 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 GEEN 140.000 „BEOEFENAREN" m VOLLEYBAL, een dynamische n sport, die de massa heejt gegrepen.... nlll!iliyiUIIII[lllll)llll|l!!lllllllll!lllll!llll[!llllllllllll!IIIIIII!ll]||||||l!lll]lM Volleybal is, zoals vrijwel alle binnensporten in Nederland, in een dwangbuis gewrongen! Het knellende dwangbuis van een ont stellend gebrek aan gymnastiek lokalen. En dat is dan wel de be langrijkste rem op een nog ster kere ontwikkeling van de volley- balsport. Als men alleen al in de huidige behoefte wil voorzien, zou den er ruim 4000 gymnastiekloka len en sporthallen nodig zijn. En ondertussen kunnen de volleybal- spelers meestal slechts „mondjes maat" binnen de lijnen komen. In vele gevallen ook moeten ze voor enkele uurtjes spelen hoge huren betalen. Ook In Zeeland woekeren de volley ballers met de ruimte. Eind 1950 kreeg deze sport op Walcheren voor het eerst vaste voet aan de grond in Zeeland, want toen al werd de afde ling Walcheren opgericht. Zeven ja ren zijn sindsdien verstreken en jaarlijks nemen bijna twintig teams aan de competitie deel. Maar toch moeten al die Walcherse volleybal lers en dat zijn er dan ruim twee honderd nog altijd al hun wed strijden spelen in.... één gymnastiek zaal: die van de Frans Naerebout- school in Vlissingen. Bovendien moet E.V.V.C., de Vlissingse hoofdklasser, in deze zaal de tegenstanders ook steeds een nederlaag toebrengen, want dat gebeurt meestal.... Ook op Zuid-Beveland is men al aan een tweede competitie-seizoen bezig met een steeds groeiend aan tal clubs. Maar ook hier hebben de volleyballers circa 150 in aantal de beschikking over één zaal, die van het christelijk lyceum. Niet overal kan men „smashen", „blokkeren", „serveren" of „scree nen" in prachtige sporthallen, waar ook publiek toegelaten kan worden. Neen, in de meeste gevallen worden de games uitgevochten in gymna- Dynamische sport heeft greep op de jeugd MEER DAN 140.000 beoefenaren van de volleybalsport zijn er in Ne derland! Niemand minder dan het eerbiedwaardige Centraal Bureau voor Statistiek, dat bij het verzame len van cijfermateriaal toch beslist niet over één nacht ijs gaat, zond dit Sensationele bericht onlangs de we reld in. Honderdvecrtigdüizend vol leyballers! Dat zou dan betekenen, dat volleybal in Nederland de vierde sport zou zijn. Ook ditmaal is het Centraal Bureau voor Statistiek niet over één nacht ijs gegaan, want er was een grondig onderzoek verricht, voordat men met de cijfers kwam. In alle lagen van de bevolking was één enquete gehouden om nu eens precies te weten te komen hoe po pulair de sporten wel zijn. Maar.... er was dat wordt in brede kringen van de sport nu wel aangenomen één vergissing gemaakt: het O.B.S. had iedereen, die wel eens een vol leybal over het net slaat, bestempeld als „beoefenaar van de volleybal- sport". En dat gaat nu juist net niet op.... Want volleybal mag dan popu lair zijn tijdens gymnastiekles sen op school, in militaire dienst of zelfs tijdens de pauzes van de fabriek toch kan men ieder een, die te hooi en te gras wel eens een partijtje speelt nog geen „beoefenaar van de volleybal- Als het Centraal Bureau voor Sta tistiek ook zo „gerekend" had bij voetbal dan had men wellicht de helft van de Nederlandse bevolking voetballer kunnen noemen, want hoe veel „ongeorganiseerden" trappen er niet tegen een bal, zelfs kamerleden.. Dan waren er ook heel wat meer tur ners, wandelaars, schaatsenrijders, zwemmers, biljarters, schakers, dam mers, enz. enz. enz. Toch heeft de ènqtiete waarde ge had. Want het cijfer voor volleybal mag dan uit zijn proporties getrok ken zijn, toch is duidelijk geworden, dat de volleybalsport in Nederland populair is geworden. Het is een dy namische, jónge tak van sport, die de massa heeft gegrepen. Het is hele maal geen zeldzaamheid meer, dat volleybal op scholen door de jeugd nog liever wordt gespeeld dan voet bal.... Respectabel Eug. Allonsius eerste in Gent Eug. Allonsius uit Westdorpe finishte zondag in Gent op de ÜOOO m als eerste met een voorsprong van ongeveer twee driehonderd meter. In zijn klas namen op deze afstand ruim 50 atleten deel op deze afstand. Als tweede kwam over de eindstreep de Belg Duits. stiekzalen. Ruimte voor publick is daarin niet of nauwelijks. En het ef fect? Vrijwel geen directe propagan da bij de wedstrijden Geert wonder Maar broodnodig heeft men die pro paganda nu ook weer niet, want op vrijwel alle middelbare en ulo-scho len wordt het volleybal wel gespeeld. Duizenden jongens en meisjes maken dus al vroeg kennis met deze spec taculaire tak van sport. En een won der is het ook niet, dat de school teams op vele plaatsen een belangrij ke rol spelen Zo ook in de afdelingen Walcheren en Zuid-Beveland, maar door de wis selende schoolbevolking zijn de teams in hun prestaties ook wel eens wis selvallig. Het staat in ieder geval als een paal boven water, dat volleybal ook als schoolsport een grote vlucht heeft genomen. Dat kan niet anders dan in het voordeel van de Nederlandse Vol- leybalbond zijn. Maar toch was er onlangs in „Volley", het officiële or gaan van de NeVoBo een waarschu wing te lezen tegen volleybal als schoolsport. „Met grote, voorzichtigheid moet de sport iii school gehanteerd worden", zo schreef het orgaan, „want sport in schoolverband mag nooit ten koste gaan van de alzij dige lichamelijke ontwikkeling en dus niet tot specialisatie leiden". Daarmee is de sportleraar in Mid delburg, de heer J. Wolthers, het volkomen eens. De heer Wolthers was één van de oprichters van de afdeling Walche ren en is als secretaris-competitielei der nu nog de pilaar waarop deze afdeling steunt. „Het is niet de taak van de school om een top-volleybal- tema klaar te stomen, want dat zou praktisch alle lessen opeisen", zegt hij. „Doe het dan bijvoorbeeld na schooltijd", vindt de heer Wolthers, die ook wel eens „na schooltijd", een extra uurtje traint met zijn club M.V.C. „Wij besteden op school ze ker zoveel aandacht aan bijvoor beeld micro-korfbal, handhal of casti- bal als aan volleybal en er zijn zelfs klassen, vooral bij de meisjes, die niet veel voor volleybal voelen". Dat is echter de uitzondering, want vol leybal is een dynamische sport, die vooral de jeugd gegrepen heeft. EXTRA KLAS LIBRE Tegen Verhage speelde hij gemiddelde van 31,81 In de stryd om liet biljartkampioen schap extra klasse libre voor het dis trict WalcherenZuïd-Beveland, dat in Vlissingen begonnen is, heeft P. Vermeide van DOS uit Ovezande de leiding genomen met 4 punten uit 2 wedstrijden, op de voet gevolgd door zijn plaatsgenoot J. Eggermónt, lid van OHGL. Tijdens de eerste speeldag heette de voorzitter van de organi serende vereniging ABO uit Vlissin gen, de heer W. Harting, de spelers welkom. De eerste party ging tussen Vermeule en M. C. Reynhout van ALM, Middel burg. Tot aan de 19e beurt gingen beiden gelijk op in een overigens nog al stroef gaande partij, waarin Ver meule in de 20e beurt liet zien waar toe hij in staat is en een goede serie van 49 op de tafel legde. Erg vlot ging het echter nog niet, terwijl Reijn hout last had van een keelaandoening, Advertentie Z1ERIKZEE WEER DICHTER BIJ LEIDERSPLAATS Hoe zijn nu de officiële cijfers van dc Nederlandse Vollcybalbond (No- VoBo) Het is één van de jongste sportbonden in Nederland: pas in 1947 werd de volleybalbond opge richt. En nu, precies tien jaar later, telt de NeVoBo bijna 22.000 loden. Dat is een heel ander getal dan do 140.000 van het Centraal Bureau vooi Statistiek. Maar ook die 22.000 is een respectabel aantal, vooral als me'.- weet, dat er één jaar na de oprlch - eolisch voel beter voor dan ting nog maar 1281 „georganiseerde gen. volleyballers" waren. Toch zou ide toeloop naar de NeVoBo voel groter kunnen zijn. Want al die tienduizen den, die slechts te hooi en te gras eens een partijtje spelen" staan min of meer als een enorm reservoir ach- Wedstrijd Yerseke - Clinge draagt een bijna beslissend karakter SCHIJN BEDRIEGT! Ook in de sport! Dat is op het ogenblik duidelijk te zien in de ranglijst van de eerste klas C. Het bestaan van de Zeeuwse eer ste klasser Vlissingen lijkt in die klas heel veilig..Per slot van rekening staan de Zeeuwen op de zesde plaats en hebben nog zes clubs onder zich. Degradatiegevaar schijnt dus niet aanwezig. Maar het is slechts schijn, want alle clubs die onder Vlissingen staan hebben minder (Roermond zelfs vier) wedstrijden gespeeld. Vlissingen heeft drie wedstrijden ge lijk gespeeld.en zes verloren, maar Brabantia, dat op de onderste plaats staat, heeft ook drie wedstrijden ge speeld en zes verloren. Hetzelfde aan tal verljespunten hebben ook Val- 'tonswaard en Kimbria. Roermond, Maurits en Heer staan er zelfs theo- Vlissin- sport" noemen. Neen, dat is men ter de NeVoBo, waaruit de volley pas, als men lid van een club het spel geregeld speelt en dan nog bij voorkeur in competitie verband. balbond steeds weer nieuwe krachten zou moeten recruteren. Maar dat kan nietDe volleybalsport wordt in haar ontwikkeling belemmerd. Het is voor de Zeeuwen hoog tijd de alarmklok te luiden. Overigens kan Vlissingen zondag nog piets aan het herstel doen, want de wedstrijd KimbriaVlissingen is uitgesteld. In wedstrijden als Bra bantiaMaurits, Valkenswaard Kimbria en BoxtelHeer krijgt de lager geplaatste concurrentie ondertussen alle kans dichter bij Vlissingen te komen of de Zeeu wen zelfs te passeren. Uiterst belangrijk is het duel tus sen M.O.C. '17 en De Spechten. M.O. C. hoeft de kracht om het technische overwicht in een zege om te zetten. Middelburg zal in Hulst op zware tegenstand stuiten, maar toch zijn de hoofdstedelingen favoriet, die zodoen de dichter bij de kopgroep kunnen komen. Leider T.S.C. zal voor Goes een te harde noot om te kraken zijn, terwijl Corn Boys ook al niet vol doende op kan brengen om Sarto in toom te houden. Uitermate spannend is de strijd in de derde klas D. Terneuzen heeft nog altijd de leiding en zal die tegen Axel wel weten te handhaven. Maar Meto zal niet op de tweede plaats blijven, want de Brabanders gaan in Vlissin gen tegen Zeeland Sport 1 nederlaag teg een (4- tegemoet, al zullen de Vlissingers Meto beslist niet mogen onderschatten. Dat is dan ook in het voordeel van Zierikzee, dat vanzelfsprekend van R.K.F.C. gaat winnen. Hontenisse kan via een zege op Odio weer wat dlohter bij de kopgroep ko men. Zeelandia heeft tegen Grens wachters nog weer eens bewezen een sterke club te zijn, te sterk in ieder geval voor Biervliet. R.C.S. staat weer voor een zware opgave: Grens wachters. De Souburgers kunnen echter moed putten uit het feit, dat ook Zeelandia Grenswachters heeft verslagen. Als zij spelen onder het motto „wat Zeelandia kan, kunnen wij pok" blijft de winst misschien in Souburg. Een puntenverdeling is ze ker mogelijk,. In de vierde klas G werkt Renes- se zich zo langzamerhand omhoog en ook Kaaise Boys heeft maar weinig kans om deze opmars te stuiten, De vierde klas, II beleeft wedstrijd met e.eri bijna beslissend karakter: YersekeClinge. De Zeeuws-Vlamingen hebben mo menteel één punt voorsprong, maar Yerseke blijft een gevaarlij ke concurrent. Voor Yerseke is het absoluut noodzakelijk te win nen, want anders wordt de achter- waardoor zijn spel niet wilde vlotten. Na nog enkele nuttige series van 42 en 41 gescoord te hebben, besliste Vermeule deze partij in de 25e beurt in zrjn voordeel met een slotserie van 80 caramboles, zodat de 350 vol wa ren. Reijnhout bleef op 200 staan. In de tweede partij tussen H. Schou ten van ABC, Vlissingen, e& J. Egger mónt, overklaste laatstgenoemde zijn tegenstander volkomen en maakte in 17 beurten de 350 vol, hierbij goede sei'ies scorend van 65, 53, 43 en 88. Hij bereikte hierbij bet bijzonder fraai gemiddelde van 20,59. Schouten stond toen op 62. Wie echter gedacht had iets bijzon ders gezien te hebben vergiste zich wel, want in de derde partij tussen P. Verhage van ALM, Middelburg, en Vermeule, bracht de Ovezandse spe ler na 7 beurten gelijkopgaande strijd, de handen in de achtste op elkaar met een vlotte serie a la américalne van 91. Verhage haalde in de 11e beurt echter in, met een prachtige serie van 98 en kwam toen relatief weer enkele caramboles voor te staan. Vermeule rook het gevaar en toen hij in zijn elfde beurt de ballen goed bij elkaar aan de band kreeg, was (1c strijd beslist, want 159 ca ramboles waren genoeg om de partjj te beslissen, waarbij hy met een zeer fraai gemiddelde speelde van 81,81. Ook Verhage speelde met 17,91 een goede party. De laatste party tussen Schouten en Verhage kon niet meer het peil van de vorige partijen bereiken en werd na 28 beurten door Schouten gewon nen. De stand is thans: Vermeule 4 700 36 19,44 159 Eggermónt 2 350 17 20,59 88 Schouten 2 412 45 9,14 49 Reijnhout 0 200 25 8,00 20 Verhage 0 481 39 12,33 98 De wedstrijden worden a.s. zaterdag en zondag weer voortgezet in het café van de heer Frans Verhulst te Vlissingen. stand te groot. En op eigen ter rein zal dat wel lukken... Breskens zal aan Hansweertse Boys de punten af moeten staan, terwijl Steen bij Oostburg wel eens op te zware tegenstand kan stuiten. Luc- tor zal zich in de middenmoot willen handhaven door een zege tegen Ria W., terwijl 's Heer Arendskerke en Aardenburg beiden een goed resul taat behalen met een puntenverde ling. De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de verwachtingen aan: 1 is een overwinning voor 'de thuisclub; 2 is een zege voor de bezoekers en 3 is een puntenverdeling. Eerste klas C SC EmmaRoermond (1); Braban tiaMaurits (2); MOC '17De Spechten (1); ValkenswaardKim bria (2); BoxtelHeer (1). Tweede klas B Rood Wit W—RAC (1); WVO— Sarto (2); Corn BoysInternos (2); HulstMiddelburg (2); GoesTSC (2). Derde klas D ZeelandiaBiervliet (1); OdioHon tenisse (2); TerneuzenAxel (1); Zeeland Sport—Meto (1); Zierikzee RKFC (1); RCSGrenswachters (3). Vierde klas G Cluzona—SC Gastel (1); NSV—De Schutters (1); Kaaise BoysRenes- se (2); NoordhoekNieuw Borgvliet (1); HalsterenSteenbergen (2). Vierde klas H Yerseke—Clinge (1); Oostburg Steen (1); Luctor—Ria W (1); 's H. ArendskerkeAardenburg (3); Bres kensHansweertse Boys (2). Reserve eerste klas NAC IIIGoes II (1); Taxandria II—Zeeland Sport II (I); NO AD III Brabantia II (3); WSC II—PSV III (2); Vlissingen IIWillem II (2); Helmondia '55 III—Middelburg II (2). Reserve tweede klas B RCS II—Hulst II (2); Middelburg illCorn Boys II (2); Hontenisse IIAlliance II (2); Roosendaal II Terneuzen II (1). FKUILLliTOW dour ALLAN PENNING 16 „Zo... Da's toevallig, hè, Bread- wélght. Heel toevallig. Ik verdenk niemand, hoor, maar,., mensen, die êêtt dubbel leven leiden en butler zijn by een bankier, die voor een bom dui ten bestolen wordt en dan plotseling één hartaanval krygt... zie je, Bread- weight, dat geeft te denken..." „Maar mijnheer, u denkt toch niet, dat ik..." schrok Ernest. „Ik kan denken zoveel ik wil," zei Bowers. „Ik "beschuldig nooit, voordat Ik bewijzen heb. Kijk, onder gewone omstandigheden zou ik je misschien ook wel van mijn lystje geschrapt hebben, maar tja... Nu. ja nu... Kom, laat ons Sir Arthur eens zien." Ernest ging hen voor tot de slaap kamerdeur. Stokstijf bleef hij staan, totdat Bowers en Pilchard naar bin nen waren. Daar lag Sir Arthur, rustig als was hij in slaap gezakt, onder een roodsatijnen deken. Zijn blanke ten gere handen lagen als tere witte bloe men op het dieprood van 't beddedek. Devoot had Mrs. Brown zijn ogen toe gedrukt en vergeefs getracht zij" openhangende mond te sluiten. Rechercheur Bowers boog zich over het lichaam, maar al spoedig richtte hy zich weer op. Schijnbaar doelloos slenterde h|j door de kamer. Achteloos opende hy de verschillende laden en kastjes vah de toilettafel., In één van de laden vond hy het gouden hor loge van Sir Arthur met de ketting, die zo vaak de smetteloze wlt-geveste buik van Mr. John Whitemoor had gesierd. Geïnteresseerd nam Bowers ze in de hand. Aan de andere zyde van de ketting bengelde een kleine sleutel. Terwijl hij de ketting omhoog hield, draaide hy zich naar Breadweight en vroeg: „Van Sir Arthur...?" „Jawel, mynheer." „Lag dat altyd daor in die lade?" „Meestal, mijnheer." „Droeg Mr. Whitemoor die ketting ook wel eens, Breadweight?" Bedremmeld stohd de butler te draaien. Toen sloeg hij beschaamd zyn ogen naar Bowers op en ant woordde! „Jawel, mijnheer". „En Breadweight, kan je me pok zeggen, wat dat voor een sleutel is?" Even weifelde Ernest. Eindelijk haalde hij zijn schouders op. „Tot mijn spijt kan ik u dat niet zeggen, mijnheer." „Zo... weet je positief, dat je niet weet wat dat voor een sleutel kan zyn." Ernest zweeg en keek naar de grond. „Neen mijnheer, ik weet het niet," bracht'hij er ten slotte uit. „Zou het je verwonderen, als Ik eens zou veronderstellen, dat dit de sleutel van de privé-safe van Sir Arthur was? Het ziet er wel zo'n beetje uit vind je niet?" Dè butler volhardde in zyn zwijgen. „Kom Breadweight, geef eens ant woord, kerel. Zou het jé verwonderen als ik goed geraden had?" insisteerde Bowers. Onwillig antwoordde Ernest de betere pleister „Hoe zou ik dat moeten weten? Ik heb van die dingen geen verstand." „Goed, maar als je zo'n ding elke dag ziet ja misschien ben ik wat al te nieuwsgierig maar in jouw plaats had ik me toch wel eens af gevraagd: wat kan dat toch voor een sleuteltje zyn Vind je ook niet. Bread weight, dat het best een sleuteltje van I een safe zou kunnen wezen?" Opnieuw hulde Ernest zich in een mantel van Stilzwijgen. „Met zwijgen komen we er niet, Breadweight." Toen ook dat zonder resultaat bleef zei Bowers: „Tja, ik vind het wel vervelend, maar Pilchard, ik weet er niets an ders op. Als mensen gaan mokken dan blijft er niets anders over. We moesten onze vriend maar eens vrij logies geven, totdat de ïykschouwing heeft plaats gehad," Ernest voelde zijn benen slap onder zich Wegzakken. „Zulke onaangename dingen heb je aan jezelf te wyten, Breadweight. Ik moet je wel arresteren, als verdacht van diefstal of medeplichtigheid aan diefstal, en wat myn andere vermoe dens aangaat, nou ja... Daar zal lk maar liever over zwijgen... Ik kan niet anders, hoor. Kom, Pilchard, wijs Breadweight even de weg..." HOOFDSTUK 12 Het was ternauwernood half acht in de ochtend, toen juffrouw Applecorn een emmer water over de stoep van de Cheshire Bank keilde en daarmee een ietwat loom jongmens noodzaakte een sprong te nemen, die menig atleet hem niet had kunnen verbeteren. „Pardon," zei juffrouw Applecorn, de lege emmer bengelend in haar 'hand. „Dat verwacht je niet, as je an hot redderen bent..." „Niets gebeurd," antwoordde de bedreigde, die niemand anders dan Pilchard was. Langzaam ging hij de paai1 treden op. „Het gaat pas om tien uur open, mynheer. D'r is geer.-mens buiten dc werksters," „Dat is het 'm juist,,, juffrouw... „Applecorn," vulde ze aan met ge rechtvaardigde trots. „Aangenaam juffrouw Applecorn,., Ik wilde juist U graag even spreken.. En de andere dames ook als het kan." Pilchard nam daarbij diep zijn hoed af, waardoor hij met honderd pro cent in de achting van juffrouw Applecorn steeg. Vergeefs probeerde ze met één hand en een ietwat vet tige haarspeld een paar recalcitrante pieken van haar coiffure tot de orde te roepen. Uitnodigend smeet ze een uitgespreide dweil voor Pilchard's voeten cn zei „Gaat u even mee. De anderen zijn boven aan de gang bezig". Pilchard volgde de stille wenk, veegde zijn voeten en- nadat juffrouw Applecorn de dweil in de emmer had gegooid, ging ze hem voor door de imposante vestibule van de bank. „Neemt U altyd de boel beneden 'tbeïfa/ voor i... tekening, juffrouw Apple corn?" vroeg Pilchard heel beminne lijk. ..Dat lykt me een heel karwei met al dat marmer". „Oh nee," zei juffrouw Applecorn, terwijl ze de achterkant van haar hand in plaats van een zakdoek ge bruikte om haar ietwat rood aange lopen neus te reinigen. „Dat doene me zo'n beetje om beurte, ziet U..., net zo als het ultkomp..." „Met hoeveel bent U eigenlijk?" in formeerde Pilchard. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8