Minister Hofstra tegen afschaffing van personele belasting Minister Staftaken van Nationale Reserve worden overgenomen KLAUKBUkD TIJDIG INZICHT GEWENST IN TE VERWACHTEN BOUWPRODUKTIE DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERGADERING TWEEDE KAMER Van raadslidmaatschap blijven uitge sloten onderwijzers (in gemeentedienst) (Van onze parlementaire redacteur) De onderwijzers bij het openbaar onderwijs, die uitgesloten zijn van het raadslidmaatschap op grond van de regel, dat wie ondergeschikt is aan 't gemeentebestuur daarvan geen deel behoort uit te maken, zullen ook in de toekomst geen raadslid mogen zijn. Wel had de regering voorgesteld hen toe te laten, maar de Tweede Kamer nam woensdag niet 79 tegen 49 stemmen een amendement van prof. Oud van de V.V.D. aan, dat de uit sluiting bedoelde te handhaven. Tegen waren de P.v.d.A. en de C.P.N. De onderwijzers bij het bijzonder onderwijs kunnen wel raadslid wor den, daar zij niet in gemeentedienst zijn. Voortaan zal wel raadslid kunnen zijn de echtgenoot van iemand, die van het raadslidmaatschap is uitge floten (tot nu toe was dit. niet mo gelijk). De Kamér nam namelijk met 68 tegen 61 stemmen een desbetref fend amendement van prof. Oud aan. Vóór stemden de P V.D.A.. de V.V.D en de C.P.N., van de KV.P. de dames Nolte en De Vink en de heren Schuijt, Duynstee, Verhoeven, v- d. Zanden. Zwanikken, De Graaf, v. d. Ploeg en Van Thiêl en van de C.H.U. jkvr Wttewaall van Stoetwegen en de heer Kikkert. Door deze beslissingen waren som mige fraeties een beetje tevreden en een beetje ontevredenHet gevolg was: enkele eigenaardige stemmin gen. De P.v.d.A. bleek zodanig ont stemd over de uitsluiting van de open bare onderwijzers, dat zij bij monde van de heer Sleen verklaarde tegen artikel 1 van het wetsontwerp, waar uit deze uitsluiting volgt, te zullen stemmen. Mocht het artikel worden aangenomen, dan zou de P.v.d.A. te gen het wetsontwerp stemmen. Uit artikel 1 volgt echter ook de toelating in de toekomst van echtgeno ten van uitgeslotenen. Daarom was de S.G.P. ertegen. De Christelijk-Histo- rische fractie was verdeeld. De Kamer nam artikél 1 aan mét 73 tegen 56 stemmen. Tegen waren de P.v.d.A., C.P.N.. S-G.P. en van de C.H.U. de heren Beernink, De Kuiter, Kikkert. Van Mastngt en Krol. Het wetsontwerp werd daarna aan genomen met 73 tegen 54 stemmen dezelfde tegenstemmers In record tempo heeft ae Kamer woensdag de begroting van financiën behandeld en zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Zij had er slechts een deel van de middag en een deel van de avond voor nodig, hoewel ze ven afgevaardigden de heren W. J. G. Peters (kvp), v. d. Wetering (c-h), Engelbertink (kvp), A R, Ver meet- (pvda), Wagenaair (cpn), Smal- Dorothy Sayers, schrijfster van detectives, overleden. Tc Ixmden is gisteren bekend ge worden, dat mevrouw Dorothy L. Sayers de bekende schrijfster van detective-verhalen en toneelspelen met een godsdienstig karakter, dins dag op 64-jarige leeftijd in haar wo ning te Konden plotseling overleden is. Zij laat 'n omvangrijk oeuvre na. In 1923 viel mevrouw Sayers op door haar eerste boek, „Whose Body" geheten. Bij die gelegenheid trad haar hoofdfiguur, lord Peter Wimsey, voor het eerst voor het voetlicht, dat hij sindsdien niet meer verlaten heeft In 1930 genoot mevrouw Sayers een jaar-inkomen van circa 50.000 gulden uit de royalties van haar boeken. Na 1930, toen zij haar serie verha len over lord Peter Wimsey afbrak, legde mevrouw Sayers zich, na een pauze van drie jaren, echter toe op het schrijven van toneelstukken. Zij werd 'n bekend lidmaat van de Kerk van Engeland, en schreef in 1942 „The man born to be king", een luis terspel dat haar roem opnieuw ves tigde. Inleveringsmogeüjkheid voor zuivel verlengd. In de gehouden bestuursvergade ring van het produktschap voor zui vel, werd, besloten de bestaande .re geling inzake de zuivel-waardetoe- slagen op consumptiemelk en de in leveringsmogelijkheid voor boter, kaas en magere melkpoeder- na 28 december nog met vier weken te ver lengen. VLAMMETJES. Huisvrouwen uit bet bij M'laan gelegen Casalpuster- lengo. die lucifers aanstreken bij met water gevulde kannen en flessen, kregen een schok te verwerken, toen zij gedurende enkele seconden vlam- nietjes uit het water zagen opflak- I keren. Bijgekomen van de schrik belden ze de waterleiding op en kregen te horen dat het water methaangas uit de aar de bevatte maar dat verder niets bij zonders aan de band was. Het ver schijnsel zal ophouden zodra men klaar is met het herstel van de hou ders, waarin liet water doorgaans enige tyd bewaard wordt om het methaangas jeans te geven te ver vliegen, OUD ROEST. Twee minnaars van oud roest pikten op klaarlichte dag een oud stuk scheepsgeschut mee uit een, tuin in Kopenhagen. De eige naars die 't zagen gebeuren, kwamen \%s tot bezinning, toen de twee man- '-n het stuk op een vrachtauto gc- -den hadden en er mee wegreden. De politie vond liet kanon later terug op een verzamelplaats van oud roest. De dieven werden ook gegrepen. lenbroek (ar) en Van Leeuwen (vvd) er het woord over voerden en mi nister Hofstra uitvoerig op hun vra gen en opmerkingen antwoordde. De bewindsman gaf te kennen, dat het niet in zijn voornemen ligt de door de heer Peters ongewenst geachte personele belasting op te heffen. Ilij deelde voorts mede, dat zeer binnenkort ontwerpen zullen worden ingediend voor een nieuwe wet op de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vermogensbe lasting. De andere belastïngont- werpen volgen enkele maanden la ter. Enkele afgevaardigden brachten de positie van het belastingpersoneel ter sprake. De heer Hofstra stelde voorop, dat deze positie een algemeen karak ter heeft en betoogde verder, dat het belastingpersoneel in zijn geheel niet schriel behandeld wordt. Dat is ook in genendele de bedoeling. In een aantal gevallen is de positie zelfs be ter ald-us de minister dan die van ambtenaren in soortgelijke functie bij andere diensten. Gisteravond maakte de Kamer nog een begin met de behandeling van de begroting van zaken overzee voor 1958. Nota over de lichamelijke opvoeding en de sport. Toestand achterlijk vergeleken bij landen om ons heen.... Het Nederlands Olympisch comité heeft hel volgende meegedeeld: Met groot leedwezen heeft het N.O.C. kennis genomen van het feit, dat de regering niet voornemens schijnt te zijn binnenkort de eertyds toegezeg de nota over de lichamelijke opvoe ding en de sport te doen uitbrengen. Het N.O.C. acht echter de toestand op dit gebied zeer onbevredigend, achterlijk vergeleken bij vele landen om ons heen en gevaarlijk voor de volksgezondheid. Daarbij wordt voor al gedacht aan de ontwikkelingskan sen van de opgroeiende en komende generaties. Hierbij moet immer# rekening wor den gehouden met de record dicht heid van de bevolking in ons land, de aanhoudende snelle bevolkingsgroei, de aanhoudende intensieve industria lisatie en de daarmede klaarblijkelijk gepaard gaande zeer grote toene ming van de behoefte aan lichamelij ke opvoeding en sportbeoefening. In dit verband vormt onder meer de sterke aanwas van het aantal sport beoefenaren en het zeer grote gebrek aan accommodatie een duidelijke aan wijzing. Een en ander overwegende heeft het N.O.C. besloten aan de bui tengewone algemene vergaden'ng van 11" januari 1958 voor te stellen het organisatieleven zelf een nota over de lichamelijke opvoeding en de sportbeoefening te doen formuleren. Indien dit voorstel wordt aangeno men zal het N.O.C. zich in verbinding- stellen met de Nederlandse Culturele Sportbond, de Nederlandse Christe lijke Sportiuiie en de Nederlandse Katholieke Sportbond teneinde een dergelijke nota zo spoedig mogelijk het licht te doen zien. De derde atoomduikboot van de Ame» rlkaanse marine zal 23 december in dienst worden gesteld. De naam is „Skate". Zij is een half jaar eerder ge reed gekomen dan men aanvankelijk van plan was. VOORZITTER BOUWVAKPATROONS: Werkloosheid in bouwnijverheid stijgt. Een zo gelijkmatig mogelijke ont wikkeling van de investeringen en een zo stabiel mogelijk aandeel van de bouwnijverheid daarin, zal van nu af aan tot de bewuste doelstellingen van het economisch beleid van het georga niseerd overleg bouwbedrijf moeten gaan behoren. In de toekomst zullen de bouwvakpatroons door een syste matisch enqueteren van de opdracht gevers. moeten kunnen beschikken over gegevens, die tijdig Inzicht kun nen verschaffen over de op korter en langer termijn te verwachten omvang van de bouwproduktie. De bouwondernemers hebben de taak voor deze onderzoekingen de nodige middelen ter beschikking' te stellen. Willen de zelfstandige ondernemers in het bouwbedrijf hun plaats behou den. dan zullen zij bereid moeten zijn daarvoor offers te brengen. Dit is de mening van de voorzitter van de Nederlandse Christelijke aan nemers- en bouwvakpatroonsbond, de heer J. Apon, zoals hij die gaf in zijn openingswoord van de gisteren in Utrecht gehouden algemene vergade ring van die bond. Volgens het economisch instituut voor de bouwnijverheid neemt de bouwnijverheid bijna de helft van de nationale investeringen voor haar re kening' en is zij daarom voor verande ringen in de omvang van de investe ringsactiviteit bijzonder gevoelig. Evenals in 1951 worden ook nu de gevolgen van een investeringsbe perking bponbaar in stijgende werk loosheidscijfers. Vorige maand is het niveau van dc werkloosheid in de bouwnijverheid gestegen tot rond 3,5 pet van het beschikbare aantal arbeiders en dit is vijf maal zo hoog als een jaar geleden, aldus de heer Apon. Hij noemde de cijfers zelf niet verontrustend, maar de tendens in de cijfers verontrusten de onderne mers wel omdat zij zo weinig van de naaste toekomst weten. Op lange termijn zijn volgens de voor zitter de vooruitzichten voor de bouw nijverheid ronduit góed te noemen. De voor een verdere expansie van natio nale economie noodzakelijke investe ringen zullen aan de bouwnijverheid zelfs hogere eisen stellen dan voor heen. Maar op korte termijn achtte de heer Apon de vooruitzichten echter onzeker. Juist omdat de vooruitzichten struc tureel goed, maar conjunctureel onze ker zijn. zulen de opdrachtgevers en aannemers alles in het werk moeten stellen, om schommelingen uit andere hoofde te voorkomen. Zendtijd politieke partijen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft woensdag met 79 tegen 49 stemmen de motie verworpen, die de socialistische frac tieleider mr. Burger tijdens het de bat over de toewijzing van zendtijd aan de politieke partijen had inge diend. Deze motie verzocht aan de rege ring een zodanig schema van toe wijzing van zendtijd op te stellen, dat de verschillende omroepverenigingen beurtelings.' zendtijd zouden moeten afstaan aan alle politieke partijen, die voor zendtijd in aanmerking ko men. Volgens de regeling, die thans zal gelden, moet de N.CJt.V. zendtijd af staan aan C.H.U. en A.R., de K.R.O. aan de K.V.P., de VARA aan de P.v.d.A. en de rijksvoorlichtings dienst aan de V.V.D. Grote landbouwschuur in Noordoostpolder uitgebrand De gróte landbouwschuur bij de boerderij van de heer J. Janmaat aan de Oosterringweg bij Bant in de Noordoostpolder is gisteren geheel uitgebrand. Een grote partij hooi en vlas, waarin de brand is ontstaan, een auto, een trekker en veel land bouwwerktuigen gingen verloren. Het woonhuis bleef behouden. De schade* is groot, maar de heer Janmaat is verzekerd. s Dinsdag heeft president Eisen- If hower een bezoek gebracht aan M het S.H.A.P.E.-hoofdkwartier M H te Louvenciennes in Frankrijk. Op de foto ziet men de presi- dent, die het militaire saluut M brengt, en generaal Lauris Norstad, opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten II §f in Europa, tijdens het spelen II van het Amerikaanse volkslied fff bij de aankomst van de presi- M H dent. H iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Garantieprijzen voedergranen De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft op de voe dergranen yan de oogst 1957 voor zover deze op lichte gronden zijn ge teeld garantieprijzen vastgesteld. Voor rogge is de prijs vastgesteld op 26.70 en voor haver op 28,per 100 kg. Onder lichte gronden worden ver staan de gronden die in de regeling van het afgelopen jaar als zodanig zijn aangemerkt. Indien te zijner tijd de gemiddelde marktwaarde van deze granen lager zal blijken te zijn dan de garantie prijzen. dan zal het verschil in de vorm van een toeslag per ha. worden nabetaald. Voor gerst en gemengd gewas van de lichte gronden zal een zelfde toeslag worden verleend als voor haver. HERZIEN LEGERPLAN Het Wereldgebeuren Bron Uitrusting van de strijdmacht met nieuwe wapens Dc minister voor defensie zal binnenkort de nodige maatregelen ne men om eenheden van dienstplichtigen te vormen, die de taken van de eenheden infanterie en reserve-marechaussee der Nationale Reserve zul len overnemen. De afdelingen luchtdoelartillerie zullen als gevolg van het feit dat de bewapening geheel is verouderd worden opgeheven. In dien deze maatregelen zijn getroffen zijii de diensten die krachtens de door hen aangegane verbintenissen van de vrijwilligers kunnen worden gevraagd, te weten die van infanterist, hulpmarechaussee of luchtdoel- artillerist overbodig geworden. Bij de reorganisatie van de territoriale verdediging is rekening gehouden met het wegvallen v:£n de Nationale Reserve, welke nimmer twintigduizend man sterk is geweest, docli in feite op enig ogenblik hoogstens het getal twaalfduizend heeft bereikt. Dit deelt de minister voor defensie mede in de memorie van antwoord op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Ka mer over de begroting van het depar tement van oorlog voor 1958. De minister heeft gepoogd in diep gaand overleg met het nationale in stituut Steun Wettig Gezag tot een oplossing te komen, zonder deze ech ter te kunnen vinden. Hernieuwde studie van de volledige aanschaffingsprogramma's aan de i hand van zo scherp mogelijk te stel-1 len prioriteiten heeft voor wat de I landmacht betreft geleid tot een her zien legerplan, dat tot en met I960 te treffen voorzieningen voor de or- ganisatie en uitrusting der landstrijd krachten behelst, zo deelt minister Staf mede in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer. Ab solute voorrang dient te worden ge geven aan de vorming en uitrusting van parate eenheden voor het schild van de gezamenlijke verdediging van West-Europa door de Westeuropese continentale bondgenoten. Wat de uitrusting van de Neder landse strijdmacht met nieuwe wa pens betreft merkt de minister op. dat aanpassing aan dc gevechtsvoe ring met nucleaire en explosiefladin- gen thans in de eerste fase gericht is op vermindering van de kwets baarheid van de eigen eenheden voor vijandelijke aanvallen met nucleaire explosieven. Uitrusting van de Neder landse strijdkrachten met nieuwe bal listische en geleide wapens staat voor de deur door hel aanbod van de Amerikaanse regering, Nederland Honest John-raketten, geleide grond luchtprojectielen en voorzieningen voor het eventueel gebruik van atoomwapens door de tactische lucht strijdkrachten ter beschikking te stel len. Het tijdstip waarop Nederlandse marineschepen met atoomvoortstu wing zullen worden gebouwd, is nog onzeker, doch het ligt zeker niet in een ver verschiet, aldus minister Staf. T ames Hagerty is een van de man- 1 nen die weliswaar in het wereld- f gebéuren niet door eigen initiatie ven een hoofdrol spelen, maar die er wel vaak brj zijn wanneer er iets bij zonders aan de hand is. Bovendien valt hem de twijfelachtige eer te beurt, allerlei bijzonderheden over de Ame rikaanse politiek en over voorvallen op het Witte Huis eerder te weten dan welke buitenstaander ook. Die eer is zo twijfelachtig, omdat het dan Ha- gerty's taak is. om een en ander we reldkundig te maken. Dc verslagge vers zien in hem een van bun belang rijkste „bronnen". Als zij hem in het Washingtonse Witte Huis omrin gen. is er van de hele heer Hagerty vaak niets meer tc zien. Men dringt zoveel mogelijk op, teneinde geen woord te missen. Behalve voor de gro te politiek, interesseren dc Ameri kaanse krantenmensen zich vanzelf sprekend voor het wel en wee van de president zelf. Ieder weet overigens, hoezeer die gezondheidstoestand van de president met het welzijn van de westelijke wereld in verband wordt gebracht Nu in Parijs de regeringsleiders van de NAVO-landen confereren gaan de Fransen er prat op, dat de residentie van de Amerikaanse am bassadeur aan de Avenue d' Iéna (vlak bij het Palais de Chaillot) als .tijdelijke Witte Huis" fungeert. Daar immers logeert de Amerikaanse presi dent. Hagerty is ook in Parijs, maar zijn persconferenties worden niet in dat door tientallen mannen van de Süreté Nationale bewaakte „Witte Huis" van de Avenue d' Iéna gehouden. Hager- ty's domein is het hotel Grillon en het is daar. dat hij de journalisten die er komen (voornamelijk Amerikanen).te woord staat met een geduld, dat aan de opvliegerige en opbruisende NA- VO-secretaris-generaal Paul-Henri Spaak tot voorbeeld zou kunnen strekken. Toén president Eisenhower een van de diners, waarmee de avon den worden gevuld, moest overslaan, wekte dat* niet weinig consternatie. Hagerty verscheen eerder, dan aange kondigd. Na zijn eerste woorden over het ontbreken van de president aan Spaaks diner renden sommigen al naar de telefoon. Degenen die bleven, konden van Hagerty vernemen dat Ike alleen maar moe was van de be slommeringen der laatste dagen en „als een schooljongen om half tien naar bed wilde gaan". Op allerlei vra gen betreffende de overigens opper beste toestand van de president gaf Hagerty bereidwillig antwoord. De bekende Amerikaanse journalist Art Buchwald heeft in de New- York Herald Tribune zijn kro niek dezer dagen aan die persconfe renties van Hagerty gewijd. Hij stak de draak met de voorbarige vragen van zijn collega's en met de zorgvuldi ge beantwoording door Hagerty. Hier volgt een citaat: Vraag: Weet U wie de eerste per soon zal zijn die de president morgen zal zien als hij is opgestaan? Antwoord: Ik denk, datj),ej»jje mi nister van buitenlandse zaken zal we zen. Vraag: Wat za} hjj zeggen. Antwoord: De president is van plan te zeggen: Möóge. Foster. Vraag: En wat zal de minister ant woorden Antwoord: Möóge. mijnheer de pre sident. Vraag: Is dat alles Antwoord: Dit is alles, wat ik U op het ogenblik kan mededelen. Op zijn eerstvolgende persconfe rentie heeft Hagerty scherp op deze satyre gereageerd. „Dit ar tikel", zo sprak hy scherp naar Buch wald kijkend, „geeft op generlei wijze mijn persconferentie weer. Ik heb nooit iets gezegd, dat in de verste ver te lijkt op wat is weergegeven. Dit artikel is een absurditeit zonder een zweem van waarheid erin". Uit de be langstelling, waarmee Buchwalds ar tikel door de krantenmensen te Parijs werd gelezen, bleek echter dat één ding goed was getroffen: de algemene sfeer. En daar ging het om. Hagerty kan op zijn beurt een lesje nemen van Paul-Henri Spaak, die nog weieens met een kwinkslag laat blijken dat hij gevoel voor humor heeft. Maar hieraan moet worden toege voegd dat het in Hagerty's functie in derdaad meer op ernst, dan op luim aankomt. Zijn woorden moeten, voor dat ze worden uitgesproken op een goudschaaltje worden afgewogen. Want ze beïnvloeden de loop der ge beurtenissen, of ze nu de vaststelling van Eisenhowers terugreis naar Ame rika betreffen, dan wel de vraag, wat de president morgenochtend tegen Foster zal zeggen. '.K.H. Prinses Marijke heeft, woens- 'ag met de andere leden van de '•aboutergroep „De kleine totem- ':ring" een bezoek gebracht aan de kinderafdeling van 't nieuwe Amers- foortse ziekenhuis „De Lichtenberg". Aan de patiëntjes werden zelfver- sierde kersttakken aangeboden. Prin ses Marijke is hier gefotografeerd met de vijfjarige Bennie van dc We tering dip het langste van alle kin deren in het ziekenhuis verblijft; dat was dan ook de reden, waarop hij de kersttak van het prinsesje kreeg. Bergdorpje schuift naar de rotsrand. Het bergdorpje Musio, waar in 20 huizen boven het Garda-meer 34 boe ren wonen, zal binnenkort worden ontruimd. De reden is een aardver schuiving, die het dorp dreigt te ver pletteren. Het dorpje wordt door de bewe gende grond uiterst langzaam naai de rotsrand geschoven, die "600 me ter boven het Garda-meer hangt. Men vreest dat de rotsrand elk ogen blik losscheurt en omlaagstort. C Radio-Moskou heeft woensdag ge meld, dat het centrale comité van de communistische partij van de Sowjet- U.nie. Moeohitdinof heeft gekozen tot volledig lid van het partijpresidium, i Moechi.tdinof was kandidaat-lid. JAMES HAGERTY ...zoiets nooit, gezegd... De Britse filosoof, wiskundige en schrijver Bertrand Russell heeft de Kalinga-prijs voor 1957 gekregen wegens popularisering van de we tenschap. De prijs, die ongeveer 10.000 gul den groot is. wordt jaarlijks door de Unesco beschikbaar gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3