Oók al aan de sigaar?^ Beroepsvoorlichting voor Zeeuwse middelbare scholieren Zeeuwse ZWAEE SHAG ZEEUWSE C.B.T.B. OVER LANDBOUW EN EUR0MARKT van tot BOUW VAN LAATSTE COMPLEX VAN 202 WONINGEN ROEKELOZE CHAUFFEUR KREEG VOORWAARDELIJKE STRAF Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 IN HET LYCEUM TE GOES Vierhonderd jongeren voorgelicht door zestig informateurs Meer dan 400 jongens en meisjes uit d e twee hoogste klassen van de Zeeuw se middelbare scholen hebben woensdagmiddag in een tiental lokalen van het Goese lyceum, beroepsvoörilchthig gekregen. Het initiatief, dat eertijds door de rector van het lyceum, mr. W. G. F, Snijders is genomen, blijkt weer klank te vinden bij talrjjke scholleren, die uit 'alle delen van de provincie naar Goes waren gekomen. De jongelui konden op hun gemak in persoonlijke gesprekken met vertegenwoordigers van de meest uiteenlopende beroepen in totaal waren dat er (50 het een en ander vernemen over de mogelijk heden en de opleidingen van hun „keuzevak". Reeds jaren verzorgde de Vereniging van Vrouwen met Academische Op leiding soortgelijke voorlichtingsmid dagen voor meisjes. In 1955 werden deze middagen uitgebreid voor de ge hele schoolgaande jeugd van de beide hoogste klassen der middelbare scho len in Zeeland. Bedroeg het aantal in het eerste jaar 150 en in 1956 ruim 300, thans waren meer dan 400 leer lingen naar Goes gekomen om over enkele tientallen beroepen iets naders te weten te komen. Deze bijeenkomst werd vóór de kerstvakantie gehóuden, omdat de studiebeurzen moeten wor den aangevraagd in januari. DOUWE EGBERTS ORCAM Enige weken geleden waren alle rectoren van middelbare scholen in Zeeland aangeschreven om na ta gaan voor welke beroepen er in d™ hoogste klassen belangstelling be stond. Dat de beroepsvoorlichting er in Zeeland steeds meer inkomt, blijkt thans wel uit de reeds ge noemde cijfers. De organisatie van deze middag was in goede handen bij het Goese lyceum, zodat alles vlot en zonder onderbreking kon verlopen. In meer dan tien lokalen van net schoolgebouw, hadden de informateurs hun „tenten" opge slagen en de jongelui werden naar gelang het beroep waarover zij in lichtingen wilden naar de diverse lokalen gedirigeerd. Zo waren ér officieren van landmacht, luchtmacht, marine en politie, de ar chitect, de ambtenaar van de P.T.T., de rêisleider, de röntgenlaborante, de dokter, dë tandarts, de vertegenwoor diger van de H.T.S. en die van Hoge Technische School, de sociaal werk ster, de wika, de scheikundige inge nieur, de->tolk, de K.L.M.-stewardess, de verpleegster, de journalist enz. enz. In een ongedwongen en prettige sfeer stortten de jongens en meisjes een lawine van vragen over de voor lichters uit en ook luisterden zij met grote belangstelling naar de woorden van de informateur. De gesprekken werkten verhelderend, zodat zowel de informateurs en de informatrices als de scholieren voldaan kunnen zijn over deze interessante vorm van voor lichten. „Ook Wannéér de jóngens en meisjes bij nader inzien juist niet het beroep kiezen, waarover ze zo juist zijn ingelicht, betekent het wihst. Zij lopen dan niet de kans óm daarin te leurgesteld te worden", aldus ver klaarde ons de directeur van het Goe se lyceum aan het slot van de voor lichtingsmiddag. En met deze uit spraak zullen zowel informat.eurs^als scholieren zich kurinën verenigen. Een goede gedachte was het, dat de meisjes uit de lagere klassen tijdens de gesprekken een kop thee serveer den, waardoor de schorre kelen wat, langer meekonden I Ook nu weer heeft deze voorlichtlngsmiddag bewezen, dat aan vraagstukken als beroepskeu ze niet genoeg aandacht besteed kan wordèn. Onderzoek in schrootzaak De Nederlandse justitie is in nauwe samenwerking met de Duitse justitie bij drie Duitse ondernemingen een on derzoek begonnen naar de rol, die deze bedrijven zouden hebben ge speeld in de schroot-affaire, waarbij de Zeeuwse Metaal Maatschappij is betrokken. De directies van de drie ondernemingen, Hansa-Rohstoff in Düsseldorf, Krupp in Essen en Hüttewerke in Oberhausen verlenen bij dit onderzoek alle medewerking De directie van Hansa-Rohstoff heeft verklaard, dat het schroot, dat door dit bedrijf in de laatste tweejaren van de Zeeuwse Metaal Maatschappij is opgekocht, met de normale prijzen werd betaald. REDE VAN MR. BIESHEUVEL Schaduwzijde veranderen in lichtzijde" Voor de Zeeuwse C.B.T.B. woens dagmiddag ih algemene ledenverga dering bijeen in „De Prins van Oran je" te Goes heeft de secretaris van het landbouwschap, mr. J. S. Bies heuvel, gesproken over „De Neder landse land- en tuinbouw en de Euro- markt". Nadat hij zijp gehoor een inzicht had gegeven in de gehele wereldsituatie, politieke en handels politieke achtergronden, ging hij die per in op de consequenties, die de Euromarkt voor de Nederlandse land- en tuinb'ouw zal hebben. Hij stelde daarbij, dat de orga nisaties voor de Európëse econo mische samenwerking veel heb ben bijgedragen tot het herwin nen en consolideren van de wel vaart. Aan het slot van zijn be toog kwam hij tot de conclusie, dat de Nederlandse land- en tuin- MET STOKKEN EN STENEN Met stokken en stenen dreigt de Vlissingse jeugd de „ijspret" van Vlissingse Schaatsliefhebbers bij voorbaat te bederven. Want zij wer pen deze voorwerpen op het nog zeer dunne ijs van de ijsbaan in Vlissin gen, waarin gaten en scheuren to men. Als het doorvriest wordt het ijs nooit goed en gaaf. „WITTE STIP1' De „witte stip" is een bactèlle die het water van tropische aquaria pleegt te verontreinigen eii de vissen dan besmet. In Axel is „witte stip" in verscheidëne aqualia opgetreden. „Aqua fauna'\ de befaamde Axelse aquariiimvëfeniging, heeft inmiddels al voor tegen-recepten gezórgd; GRILLIG... Dë mode is een grillig monstertje met véle Uitleken en grillen,-viaar ve lé leden van de zogeheten zwakke seksp zijn ovér hei algeméén zij hét sömé schoorvoetend ivel bereid zich voor dat monstertje te buigen. Een enkele maal zelfs heel diep. De- zé niét mindêr diepe gedachten besprongen ons bij het aanschouwen van dat meiske op het perron van Kapelle-Biezelinge. Een lief meiske was het, gekleed volgens de huidige bakvismode, in pantalon met nauwe pijpen, ruwharige jelckér en het hoofd gedekt door een ihUts. En die muts bracht ons aan het nadenken over het monstertje mode. 't Was naar onze sma,ak een gek- ltë muts. Want er zat een gat in. Dat gat was nodig. Broodnodig. Want uit dat gat piepte wijds en zwierig een.... paardestaart. Omdat dus paar destaarten mode zijn (of misschien al weer mode ge* wéóst zijn) kopen meisjes mutsen met gaten. Juffrouwéén muls met een gat, alstublieft" Grillig, héél grillig is dut mon stertje mode LENTE Terwijl het wintert diende zich bij de heer R. Blankert, veehandelaar in Axel, reeds een der eerste lenteboden aan. Een zijner schapen, grazende in een weiland aan de zgn. „Grote kreek", waar een zeer koude wind door blies, schonk- namelijk het le ven aan twee lammeren. Bij een temperatuur van verschillende gra den onder nul. Moeder en kinderen maken het tot nu toe uitstekend. WEER WONINGEN. In Zuiddorpe zijn Weer 22 woning wetwoningen opgeleverd. Deze wo ningen konden juist aan de greep der bestedingsbeperking ontkomen, waardoor de woningnood weer aan merkelijk verminderde in Zuiddorpe, Er staat nog een drietal woningen op het programma, dat door de be- stedingsbepreking nog niet kon worden aanbesteed. Kuur De kerk in Stoppeldijk gemeen te Vogelwaarde heeft de laatste tijd een „verjongingskuur" onder gaan. Na het exterieur werd mi het interieur gerestaureerd. Thans zijn ook kerkbanken aangekocht, die de wat, ouderwetse Stoelen Zijilen ver vangen. bouw, met zijn lage kostprijzen en hoge kwaiiteitsprodukten, moét kunnen profiteren van het grotere afzetgebied. Het verdrag is in democratische zin tot stand gekomen. Daarom dient ook de Nederlandse land- en tuinbouw 't positief te benaderen. „Daarom zullen we moeten bewerken, dat de schaduwzijde in een lichtzijde wordt veranderd", aldus mr. Bies heuvel. Aar.'het begin van zijn, causerie herinnerde de landbouwschapsecreta ris aan de jaren '30 die ook voor de landbouw bijzonder slecht waren toen internationale handelsbespre kingen op niets waren uitgelopen. Hij zag in de welvaart van de laatste jaren het resultaat van internationale afspraken, Bij de bespreking van de rede zei mr. Biesheuvel nog in antwoord op een vraag te verwachten, dat Denemarken spoedig het lidmaat schap zal aanvragen, temeer omdat het met de samenwerking van de Scandinavische landen niet vlot. Hij zag de tóètreding van dit land de Deense en de Nederlandse landbouw hebben (ie laagste kostprijzen ter we reld als een voordeel, omdat we het dan „aan onze zijde hebben". Het slotwoord van deze middag- bijeenkomst werd gesproken door ds. A. Breure, Ned. herv. predikant te Oud-Vossemeer. De vergadering was geopend door de heer C. de Putter uit Axel, de voorzitter van de Zeeuw se C.B.T.B. In de morgenvergadering waren de huishoudelijke zaken aan de orde ge komen. Zo bracht de directeur van het boekhoudbureau van de C.B.T.B., de heer P. S. Marinlssen, verslag uit; hij deelde mee, dat het cliëntental van het bureau regelmatig stijgt en thans 513 bedraagt. In het bestuur van het boekhoudbüreau werd in de vacature van de heer J. de Bruin te Sluis de heer J. A. Moggré te Schoondijke gekozen. Binnenkort hoopt men een begin te maken met het geven van bedrijfseconomische voorlichting op basis van fiscale rapporten, In deze morgenbijeen komst gaf de heer G. J. de Jager uit Anna-Jacobapolder een uiteenzetting over het werk van het landbouw schap. In Hulst slaagden de dames Th. Lam mens en H. van Ecke uit Westdorpe voor hét diploma lingerienaaién. A aver 1 en tiet l'riur rnninte bijten! (Advertentie) Duitse tanker op strand vastgelopen Tussen Zoutelande en Westkapelle In de afgelopen nacht is de 500 b.r.t. metende Duitse tanker „Isebek" tussen Zoutelande en Westkapelle op het strand vastgelopen. De sleepboot „Scaldis" voer ter assistentie uit. Motorschip op rede van Vlissingen aan ketting gelegd Het Belgischemotorschip „Alka", 1827 b.r.t., op weg van Bremen naar Antwerpen, is gistermorgen ter hoogte van Schiermonnikoog in aan varing geweest met het Russische m.s. „Bratsk", 5600 b.r.t. Bij aan komst op de rede van Vlissingen van de Alka werd deze gisteravond laat door de deurwaarder aan de ket ting gelegd. Rijkswerkplaats officieel in gebruik gesteld ISlöt van nag 1) Permanent bestaan De heer Kögeler opende de rij van sprekers en merkte onder meer op, dat de oriënterende be sprekingen tussen het departement van Sociale Zaken en het hoofdste delijk gemeentebestuur voor de totstandkoming van de rijkswerk- plaats bijzonder vlot en aange naam waren. De waarnemend bur gemeester geloofde, dat aan deze inrichting een permanent bestaan mag worden toegeschreven. Spre ker vond het jammer, dat men niet tijdig met de bouw van de metsel- loods gereed kon kQmen wegens de moeilijkheden met het verkrijgen van een vaste lening. Voorts stipte de hèer Kögeler de belangrijke functie van ae nieuwe rijks werk plaats aan, niet alleen voor het be drijfsleven, maar ook voor de cur sisten, die er tot volwaardige ar beidskrachten worden opgeleid. De heer Kögeler dankte allen, die aan de bouw van de rijkswerkplaats hun medewerking verleenden, in het bijzonder de heren van Sociale Zaken, de rijksgebouwendienst, de heer Van Dijk, de dienst van gemeentewerken, waarvan de adjunct-directeur, de heer H. Mooibroek, het ontwerp voor het gebouw maakte, aannemer A. Blankenburgh, de fa. Tamse en de kunstschilder Andries Mindei'hout, die een wandschildering in de kantine vervaardigde. Na de openingsrede van dr. Mansholt, merkte de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot op, dat de werkplaats op het juiste moment gereed is ge komen. „Nu diverse gróte werken in Zeeland klaar zijn, is het ge bouw meer dan ooit hard nodig", betoogde jhr. De Casembroot, die vervolgens een beroep deed op< de gemeentebestuurders en vakbond- vertegenwoordigers om het bezoek aan het instituut te stimuleren. Tot slot hoopte de commissaris, dat de werkplaats een zegen zou mogen zijn voor Walcheren en dè Bevelandèn. „Laat vele Zeeuwen beseffen, dat hét lèreh van een vak nuttig is". Ook de ouderen Tot slot sprak de voorzitter van de adviescommissie van de rijkswerk- plaats, ir. C. J, A. Bax uit Vlissingen. Deze betoogde, dat de Nederlandse industrie behoefte heeft aan ijverige en vakbekwame arbeiders. Aan de omscholingscursussen op de rijks werkplaatsen kunnen zeer zeker de ouderen deelnemen, aldus de heer Bax, die inzicht in de algemene gang van zaken van en belangstelling voor het bedrijf de basis van'de opleiding noemde. Ook in verband met het Del ta- en het Sloeplan noemde ir. Bax de taak van de rijkswerkplaats uiterst belangrijk. De heer Dijkema dankte de spre kers voor hun waarderende en opwek kende woorden en de genodigden voor hun belangstelling. Tot slot van de bijeenkomst werd de werkplaats-m- vol-bedrljf in ogenschouw genomen. Collecte De collecte te Borssele gehouden ten bate voor de blinden heeft f 29,38 op gebracht. RAAD GOES BESLOOT TOT: Afsluiting van binnenstad op zaterdag heeft talrijke bekeuringen ten gevolg De gemeenteraad van Goes, die woensdagavond vergaderde onder voor zitterschap van burgemeester mr. W. C. ten Kate, besloot tot de bouw van 120 woningen in Zuid-Oost, de laatste bouwfase van een project van 202 woningen. Het voorstel hield tevens in de beschikbaarstelling van een krediet van 207.260 aan gronclkosten en 1.906.740 aan bouw kosten, waarvoor steun uit 's rijks kas zal worden aangevraagd. In de rondvraag werden nog enkele interessante zaken naar voren gebracht. Zo verklaarde de heer A. Vroome (k.v.p.), dat de afsluiting van de Goese binnenstad des zaterdagsmiddags nog al wat deining veroorzaakt, vooral bij de bewoners van de dorpen op Zuid-Beveland. Doordat deze mensen en niet alleen zij, doch ook vele Goesenaren de borden vaak niet zien, regent het op zo'n middag bekeuringen. De heer Vroome zou graag zien, dat b.v. midden op straat bij het begin van de verboden Sector behalve voor voetgangers een paal met een verbodsbord zou wor den geplaatst. Medegedeeld werd, dat over deze kwestie reeds contact is opgenomen met de rijkswaterstaat. Het ligt namelijk in de bedoeling hekjes te plaatsen, zodat iedere wiel rijder, automobilist enz. weet waar hij aan toe is. De heer C. W. Vervest (k.v.p.) vroeg aandacht voor de kwestie-Indo- nesië. „Nu 't er volgens de jongste ontwikkelingen uitziet, dat de Neder landers gerepatrieerd zullen worden, zal de gemeente Goes dan ook enige woningen voor deze mensen be schikbaar stellen?", zo vroeg dit raadslid. De voorzitter was de heer Vervest erkentelijk voor deze wat onverwachte suggestie, en hij zegde toe dë zaak met B; en W. nader te beziën. De heef-.L La port had bij geruch te vernomen, dat de kantoren van de Deltadienst der Rijkswater staat van Goes naar ZieHkzee zouden verhuizen. Burgemeester Ten Kate kon hem geruststellen met de mededeling, dat B. en W. hierover niets bekend was. Ook wethouder ,T. H. Roose kwam dit onwaarschijnlijk voor, hoewel de Aanbesteding Te Sint-Maartensdijk is aanbesteed de aanleg, verbetering en verharding van wegen op het eiland Tholen tot een totale lengte van 2.9 km. Ingeschreven werd als volgt: gebr. J, M. M. Moerland, Slnt^ Annaland, f 153.600: c. van Herk Tzn„ Nieuwerkèrk a. d. ÏJsel, t 159.900; b. Ste- gink, Vlissingen. f 162.000: v. h, J. van Verlaat en Zn., Hardinxveld—Giesendam, f 164.500; fa. J. D. Jansen, Middelburg, f 164.750: A. en d. van der werf, Sint- Maartensdijk en Scherpenisse, f 165.200. N. de Oude en K. de Jonge. Zlerikzee, f 165.600; J. H. Elenveld en Zn., Gronin gen, f 167,860; fa. göbr. Jansen en Co„ Lepelstraat, f 170.000 eil N.V. HUle en Roosen, Amsterdam, f 172.000. De raming was f 195.950. Collecte De oogstcollecte in de Nederlands her vormde gemeente tè Kattendijke bracht f 785.42 bijéén. UITSPRAKEN RECHTBANK MIDDELBURG Officier had 3 maanden onvoorwaardelijk geëist De rechtbank tc Middelburg heeft woensdagmorgen de 22-jarige chauf feur C. J. V. uit Schuddebeurs, die op de 12e juli na een roekeloze manoeu vre met zijn vrachtauto mevrouw M. ,T, M.R. aanreed, veroordeeld tot ccn voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van 2 jaar eil een boete van f 200 of 20 dagen. De officier van justitie had tegen de chauffeur een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf geëist. Zoals bekend: was cie chauffeur met zijn vrachtauto het bedrijf „Mon Plaisier" te Noordgouwe Opgereden' en had daar de fiets van mevrouw M. opgeladen als „repressaille" voor hét niet teruggeven vari een fiets van een jonger broertje van V. Met kofhUitèh was de jonge V. lastig geweest op het erf van het bedrijf en M. had de fiets van de knaap afgepakt. Toen mevrouw M- de fiets van de vracht auto wilde afhalen, begon V. achter uit te rijden en toen M, naar buiten kwam, gaf de chauffeur gas, waardoor mevrouw M. overreden en ernstig ge wond werd. V, beriep zich er op, dat hij niet gezien had, dat mevrouw M. achter de auto stond. De directeur van een school, J. J. E. uit Goes, die op het kruispunt Westhaven dijkZaagmolenstraat te Goes een aanrijding vefborzaakt had, waarbij de PTT-besteller F. van der H. uit Oosterlaild vrij ernstig gewond werd, veroordeelde de rechtbank tot een boete van f 25, De kantonrechter te Middelburg had tot dezelfde boete veroordeeld, maar verdachte was tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan omdat volgens zijn zeggen Van dér H. op de linkerhelft reèd van de Zaagmolenstraat. De dragline-machinist C. L. uit Bruinjssê had met zijn auto een licht mast van hét elektrisch net in zijn woonplaats omvergereden, De kanton rechter had verdachte veroordeeld tot een boete van f 100, waarvan bevesti ging gevraagd werd door de officier, nadat L. in appèl gegaan was tegen dit vonnis. De rechtbank veroordeelde L. lot een boete van f 50 of 10 dagen. Tenslotte werd de garagehouder C. H. P. van der B. uil Ziérikzee ver oordeeld conform de eis tot een boete van f 1 of 1 dag, omdat hij voor de verkoop van benzine een pomp ge bruikte, die niet geijkt was. Van der B. had betoogd, dat er geen „maatbe paling" bij deze pomp te pas komt, terwijl de officier hiervan wel over tuigd was. De kantonrechter te Zie- rikzee had verdachte van het ten laste gelegde vrijgesproken. decentralisatie van de Deltadienst verder doorgevoerd zal worden dan men aanvankelijk van plan was. Volgens hem zou in Zlerikzee wel Ret onderzoek naar de stroomsnel heid ter hand worden genomen, doch van overplaatsing van de Goese kan toren was hem niets bekend. De heer J. S. Visscher (p.v.d.a.) constateerde, dat de bouw van de 60 woningèn in Valckeslot góed vordert. Hij infor meerde hoe 't met het aantal 'aanvra gen voor de woningen stond. Reeds meer dan de helft is toegewezen, aldus deelden B. en W. mede. Raadslid A. Vermaire te Goes legt functie neer De lieer A. Vermaire te Goes, ge meenteraadslid van Goes voor de Middenstandspartij zal zich bij de verkiezingen in 1958 niet, me-gij be schikbaar stellen als raadslid. De lieer Vermaire is thans 71 jaar en in verband met zijn leeftijd wil hij zijn zetel in de raad beschikbaar stellen. Van 1927 af is hij raadslid ge weest; in dat jaar werd hij namelijk voor de C.H. in de raad gekozen. In 1934 werd hij benoemd tot lid van het Gasthuisbestuur, waarvan hij tevens voorzitter werd. Tot 1945 hóéft de heer Vermkiré zitting ge had in de raad, in welk jaar hij even eens het voorzitterschap van het Gasthuis moest neerleggen. In die afgelopen elf jaar werd hij in tal van commissies benoemd, waarvan hij in vele gevallen voorzitter Werd. In 1939 werd de heer Vermaire tot wet houder benoemd, in welke functie hij voorzitter werd van het Gasbedrijf. In 1944 is hij nog enkele maanden waarnemend-burgemeester geweest. In 1949 kwam de heer Vermaire te rug in de raad, maar nu voor de Middenstandspartij. Van 1950 tot 1954 was hij voorts lid van de Pro vinciale Staten van Zeeland voor de Middënstandspartij. Als raadslid is de heer Vermaire thans voorzitter van het Medisch Centrum. Voorts bekleedt hij nog het voorzitterschap van „Éuphonia", terwijl zijn belang stelling voor het maatschappelijke le ven iii zijn woonplaats ook blijkt uit het feit, dat hij voorzitter is ge weest van de middenstandsvereni ging „Handelsbelangen". (Advertentie/ VANDAAG. Middelburg Electro: „Moulin Rouge", 7 en 9.15 uur, 10 Jaar. Vlissingen Alhambra: „Rlgoletto de gebochelde", 7 en 9 uur, 14 Jaar. Luxor: „Vlucht naar Hongkong",8 uur, 14 Jaar. Britannia: Slotavond De Riiyterherdenklng, 7.30 uur. Gors Grand: „De misstap van een moeder", 8 uur, 18 j, Prins van Oran je: Toneeluitvoering Onderling Kunst genot, 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2