PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT SINGAPORE IS GEREED om vijfduizend Nederlandse evacués te herbergen Vestiging van raket bases in W.-Europa Rijkswerkplaats te Middelburg officieel in gebruik gesteld VERWACHT. 200e jaargang - no. 299 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur- W Leertduwer. Adjunct-hoofdred.; G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 19 dec. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. S841: Goes, L. Vorststr. 63, tel, 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2091 Singapore kan direct vijfduizend Nederlandse eva- cué's uit Indonesië herbergen zonder dat hulp van Britse militairen nodig is. In de komende dagen worden reeds 3300 mensen verwacht. Het eerste schip zal waarschijnlijk zaterdag in Singapore aankomen. Gis- Telegram aan dr.Drees: herzie besluit over betaling van passage De kosten verbonden aan de in Singapore verleende-huisvesting zullen door de Nederlandse regering worden gedragen. De regering zal ook zakgeld verstrekken. De overtocht van Singapore naar Nederland komt voor reke ning van de evacué's. In een telegram aan de minister-president heeft de Nederlandse gemeenschap in Indonesië bitter teleurstelling geuit over dit besluit. Het telegram was getekend door een aantal vooraanstaande Nederlanders in Djakarta. Bij de Nederlandse regering werd aangedron gen op herziening van het besluit opdat het bestaan van de economisch zwakken onder de repatriërende Nederlanders niet op onmenselijke wijze zal worden belast vanaf het begin van het nieuwe leven, dat zij zullen moeten aanvangen". Djoeanda zeide met betrekking tot het overnemen van Nederlandse be drijven, dat later zal moeten wor den beslist welke bedrijven moeten worden genationaliseerd. Hij zette uiteen, dat Indonesië niemand wil dwingen in Indonesië te blijven of dit land te verlaten. Dit zeide hij in antwoord op vragen over de indrnk Optreden van Indonesische marine Tijdens een te Djakarta gehouden persconferentie heeft de Indonesische minister-president Djoeanda ver klaard, dat de betrekkingen met Ne derland dezelfde kunnen zijn als In donesië met andere vriendschappe lijk gezinde landen onderhoudt, als de soevereiniteit over West-Irïan aan Indonesië zou worden overgedragen. Hij zeide te menen, dat de Neder landers spoedig een bijzondere posi tie zouden innemen onder de andere buitenlanders, die economische belan gen in Indonesië hebben, door hun kennis van land en volk. Hun positie zou echter op overeenkomsten moe ten zijn gebaseerd. Premier Djoean da zeide, dat als West-Irian niet aan Indonesië wordt overgedragen, de re gering haar tegenwoordige koers van het elimineren van het aandeel van Nederland in de Indonesische economie zal voortzetten. Djoeanda -verklaarde verder, dat Indonesië aan geen enkel land heeft gevraagd om in het geschil met Ne derland tussenbeide te komen, doch „Als enige poging mocht worden ge daan, door welk land ook, om een oplossing te vinden" zou Indonesië dit zeker in overweging nemen. Djoeanda weigerde commentaar te leveren op de vraag of het waar was, dat parachutisten naar Ambon zijn gezonden. „Zover ik weet, heb ben de ongeregeldheden daar niets te maken met een voedseltekort, hoe wel de aanvoer stagneert door ge brek aan transport". De premier zcidc, dat de arresta ties op Ambon veiligheidsmaatrege len waren geweest. Ook zeide Djoeanda, dat er geen regeringsverklaring is geweest over het verbreken der handels- en eco nomische betrekkingen met Neder land. De pogingen echter om de handelsbetrekkingen met andere landen te verbeteren, worden opge voerd. Premier Djoeanda was optimistisch over de rijstpositie van Indonesië. Binnenkort V/orden zendingen rijst uit het buitenland verwacht „ook zijn we bezig met reorganisatie van hef distributiesysteem". Daders van aanslag op Soekarno voor krijgsraad De legerwoordvoerder, majoor Harsono, heeft medegedeeld, dat de personen, die hetrokken zijn bij de recente aanslag op president Soekar- na, binnen niet te lange tijd voor de krijgsraad zullen worden ge bracht! Het besluit hen door de krijgsraad te doen berechten, is o.m. gebaseerd op de bepalingen van de staat van oorlog en beleg. Er waren echter ook andere redenen voor dit besluit, aldus majoor Harsono, die hierop echter niet nader wilde in gaan. Ook wilde hij niet de namen der aangehoudenen noemen. Het on derzoek is in eerste instantie vol tooid. Twee oude dames dood gevonden In het benedenhuis van de Kie- vitstraat 8 te Utrecht zijn gisteravond door de politie de stoffelijke over schotten gevonden van de twee be woonsters, die waarschijnlijk al bijna Iwee weken geleden zijn overleden. Hoewel het onderzoek nog gaande is, staat wel vast dat het hier geen gewelddadige dood betreft De be woonsters waren twee schoonzusters, de 70-jarige weduwe J. J. B. en een 69-jarige mejuffrouw J. M. G. teren zijn 8 barakkenkampen gereed gekomen en zijn dertig legertenten opgezet. Woensdag zijn per vlieg tuig 228 Nederlanders aangekomen. Dat was de groot ste groep, die op één dag in Singapore is aangekomen. die in sommige Nederlandse kringen bestaat, dat deskundigen zouden kun nen worden gedwongen om te blijven. De minister van financiën, Soetik- no Slamet, heeft verklaard, dat de in het kader van de campagne voor de bevrijding van Westelijk Nieuw- Guinea genomen maatregelen nog geen invloed hebben gehad op de staatsbegroting. In de haven van Belawan liggen alleen de „Van Riebeeck" en de „Straat Malakka" van de K.P.M. voor anker, alsmede twee schepen van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, die textiel en andere vracht lossen. De twee schepen van de Rotter damse Lloyd durfden aanvanke lijk de haven niet binnen te va ren, maar zij werden daartoe tenslotte door vaartuigen van de Indonesische marine gedwongen. Een poging van de „Van Rie beeck" en de „Straat Malakka" om uit de haven te ontsnappen, werd op het laatste nippertje verijdeld door de waakzaamheid van havenarbeiders. Vandaag einde NAVO-conferentie De premiers van de vijftien NAVO-landen, als ook de ministers van defensie en buitenlandse zaken, hebben het Amerikaanse voorstel op het vasteland van West-Europa bases voor raketten met atoomspring- koppen te vestigen, geaccepteerd. De uiteindelijke beslissing echter zal door de betrokken landen afzonderlijk moeten worden genomen. Na afloop van de NAVO-topconf eren tie zal over het vestigen van de raket bases nog verder worden gesproken. Dit overleg zal worden gehouden met generaal Lauris Norstad de opperbevelhebber der NAVO-strijdkrachten in Europa en tussen de Vere nigde Staten en de landen, die raketten willen hebben, afzonderlijk. De kernladingen zullen in handen blijven van de Amerikanen. Spaak: op alle gebied akkoord De president van de Verenigde Sta ten kan in overleg met generaal Norstad beslissen of deze zullen wor den gebruikt. Tot nu toe zijn de af- vuurinrichtingen op een vaste plaats opgesteld, maar het lijkt strategisch beter, zo meent men in Nederlandse militaire kringen, deze mobiel te ma ken. Wanneer de produktie van be paalde installaties zal worden ge coördineerd mag worden verwacht, dat ook voor Nederland een belang rijke plaats bij de vervaardiging van deze installaties zal worden inge ruimd. Het Nederlandse voorstel verder te gaan met integratie der strijd krachten is geaccepteerd. Dit in het bijzonder wat dc luchtverde diging betreft Woensdag is be sloten de Nederlandse generaal Hasselman te benoemen tot voor zitter van een nieuw lichaam: het „comity in permanent session". Als zodanig zal generaal Hassel man toegang verkrijgen tot de standing group, welke zich te New York bevindt. Er zal een commissie worden ge vormd om wetenschappelijke en. technische samenwerking te bevorde ren tussen de NAVO-landen. Ook zal meer aandacht worden besteed aan de toekomstige werktechnïek van het bondgenootschap, in het bij zonder het voorstel tot intensiever politiek overleg tussen de NAVO- landen onderling. De secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, heeft woensdag ver klaard dat het werk van de topcon ferentie der NAVO praktisch is vol tooid. Spaak zeide, dat de gedelegeerden op alle gebieden volkomen overeen stemming hebben bereikt. Alleen moet nog de laatste hand worden gelegd, aan het slotcommuniqué. Volgens de heer Spaak zal in dit communiqué ook aandacht worden besteed aan Indonesië. Vandaag om 11 uur komt de vergadering nog een Regeringsverklaring over Indonesië te verwachten. (Van onze parlementaire redacteur) Dezer dagen is in de Tweede Ka mer een regeringsverklaring te ver wachten af te leggen door de mi- nister-president dr. Drees over Indonesië en over de door de rege ring verder te treffen maatregelen Aan deze verklaring zal eventueel een debat over deze materie verbon den worden. Niet onmogelijk is, dat de Kamer daarvoor maandag bijeen zal komen. Dit is woensdag in de Tweede Kamer medegedeeld. Steekpenningenschandaal in Noordrijn-Westfalen. In de Westduïtse staat Noordrijn- Westfalen is een speciale commissie reeds geruime tijd bezig met een on derzoek naar gigantische omkoperijen, die moeten hebben plaatsgevonden bij de bouw van huizen en installaties voor de Engelse strijdkrachten in de omgeving van Keulen en Aken. Minister van financiën, Willi Weyer, deelde woensdag daarover mee, dat tot dusver een hoge functionaris van het Noordrijn-Westfaalse ministerie van financiën gearresteerd is. Tegen elf is een onderzoek aan de gang en 54 ambtenaren zijn ontslagen of over geplaatst. Verder worden nog em ploye's van 13 Duitse bouwonderne mingen in hechtenis gehouden. Ook de Engelsen stellen een onderzoek in. De onregelmatigheden moeten heb ben plaatsgevonden tussen 1951 en 1955, toen er in totaal voor vier en een half miljard gebouwd werd, al leen in de staat Noordrijn-Westfalen. Dit geld werd door de Westduitse re gering verstrekt als bezetti-ngskosten. De minister wist nog niet. hpeveel de staat tengevolge van de manipula ties met steekpenningen verloren heeft. Sommige omkoopsommen bedroe gen in elk geval, zo vertelde hij, 200.000 mark, gegeven in de vorm van leningen of geschenken. In to taal moet er een miljoen mark aan steekpenningen uitgegeven zijn. Ook is komen vast te staan, dat enkele staatsfunctionarissen dure villa's hebben gekregen van de bouwfirma's tegen lage prijzen. Anderen kregen televisietoestellen, antiquiteiten of schilderijen. Als te genprestatie zorgden de functionaris sen dan voor voordelige prijzen in de contracten. Het onderzoek is begon nen, toen minister Weyer vorig jaar in functie kwam. Het is op het ogen blik nog niet afgelopen. keer bijeen en Spaak verwacht dat de conferentie om ongeveer twee uur gesloten wordt. President Eisenhower zal de vol gende weck voor de Amerikaanse ra dio en televisie verslag uitbrengen over zijn optreden op de NAVO-top- conferentie. President Coty van Frankrijk zal het volgend jaar een bezoek aan de Verenigde Staten brengen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles zal naar Washington terugkeren via Spanje. Duitsers in alarm: bom ontbrak echter. Een onbehoorlijke grap heeft dins dag korte tijd een alarmtoestand ge wekt op de Duitse marine opleidings schepen „Eider" en „Trave", die voor een kort bezoek aan Nederland in de Rotterdamse haven liggen. Bij de po litie was een telefoontje binnengeko men, dat een bezoeker op een van de schepen een tijdbom had gedepo neerd en dat er voor een ontploffing gevreesd moest worden. Onmiddellijk na deze melding, waar bij de spreker zich niet bekend wil» dë maken, loeiden er sirenes door de straten en was de radio surveillance brigade op weg naar de Parkkade, waar de schepen liggen. Ijlings werd door de politie dg kade ontruimd en de commandant van de schepen, die ingelicht werd. oordeelde het nuttig het grootste deel van de bemanning aan wal te sturen, terwijl hij de ove rigen haastig in alle hoeken en ga ten van de schepen liet speuren. Het resultaat was nihil. Na een klein half uur moest men wel tot de con clusie komen, dat men het slachtof fer was geworden van een valse mel ding. De Nederlandse consul in Genua heeft aan de Italiaanse schipper, die in het voorbije voorjaar 32 Nederlandse schipbreukelingen redde, de versier selen behorende bij het ridderschap in de orde van Oranje-Nassau overhan digd. DOOR DR. IR. D. R. MANSHOLT Centraal punt voor vakopleiding voor groot gedeelte van Zeeland De directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mans- werkplaats, de heer J. K. Dï.kema h°,t" heeft woensdagmorgei. onder grote belangstelling van autoriteiten (midden). Geheel rechts dr. ir. D. R. Ult &eheel Zeeland het meuwe gebouw van de rijkswerkplaats voor vakont wikkeling aan de Kleverskerkseweg te Middelburg officieel in gebruik ge steld. In een openingsrede merkte de heer Mansholt op, dat de directie voor de arbeidsvoorziening bijzonder verheugd is over de totstandkoming van de werkplaats, daar de werkwijze in de oude werkplaats aan de Sint Jorisstraat niet meer paste in het kader van de moderne opleiding. Met name in verband met de seizoenwerkloosheid in deze provincie, de selec tie, die de bedrijven toepassen enz., is deze rijkswerkplaats van groot be lang, omdat de vrijgekomen werkkrachten in staat gesteld worden een „hard beroep" te leren, aldus dr. Mansholt. „De vakbekwaamheid, die de cursisten op de werkplaats opdoen, is voor hen de beste investering". Na de. opening van de Rijkswerk plaats te Middelburg maakten de ge nodigden nog een rondgang door het nieuwe gebouw. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot (links) laat zich hier de bediening van een boormachine uit leggen door de directeur Mansholt, de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening, die de werk plaats officieel in gebruik stélde. (Foto P.Z.C.) Enkele tientallen schepen van de K.P.M. zijn vanuit Jndone- M sië uitgeweken naar Singapore en liggen thans op de rede van deze Britse kroonkolonie met aan boord een kleine 1000 In- donesiërs, die terug willen naar M hun vaderland. Zij zijn onder militaire controle geplaatst ff en mogen de schepen niet ver- ff laten. De foto boven geeft een beeld van de haven van Sin- gapore met de K.P.M.-sche- pen. Onder: Indonesische mili- M tairen aan boord van een van de schepen ontvangen van ff ambtenaren van de emigratie- dienst van Singapore een door- ff reisvergunning voor Tand- jocng-Pinang op het Indonesi- sche eiland Riouw. llllllllllllllllllllllll lllllllll Indonesische studenten willen naar huis Indonesische studenten aan de tech nische hogeschool te Delft hebben be sloten om, in verband met de politie ke ontwikkeling tussen Nederland en Indonesië, hun studie in Nederland af te breken' en naar Indonesië terug te keren. Enigen van hen zouden reeds zijn vertrokken. Het is nog niet zeker of allen ons land zullen veriaten. Enige studeflten hebben medegedeeld zo lang mogelijk hier te willen blijven. In totaal studeren te Delft 194 uit Indonesië a'knmstige studenten. De meesten van hen (169) zijn in Indo nesië wonende Chinezen. Veilig stellen van Indonesische goudreserve De Indonesische minister van fï- naeiën, Soetikno Slamet, heeft me degedeeld, dat de Indonesische goud reserves in Nederland op het ogen blik 31 miljoen roeplah bedragen. De regering is thans doende om deze reserves van de bank Indonesië in Nederland veilig testellen. Hierbij moet echter ook worden rekening gehouden met het saldo van de han delsbalans tussen Indonesië en Ne derland, aldus de minister. Minister Soetikno deelde voorts nog mede, dat de regering een wet op het bankwezen doet samenstellen, I evenals een wet op het verzekerings- I bedrijf. Franse regering weer vertrouwenskwestie. De Franse premier, Gaillard, heeft woensdag het bestaan van zijn rege ring op het spel gezet door de ver trouwenskwestie te stellen naar aan leiding van de begroting voor 1958. Dit geschiedde op de tweede tdag*van het debat over de begroting. De stemming Ln de Nationale Vergade ring zal donderdagavond plaats vin den. In een duidelijk betoog ging de ïeer Mansholt verder in op de toene- nende werkloosheid gedurende 1957. Verschillende mensen zien al weer de spookbeelden uit de dertiger jaren op-, •ijzen. Momenteel zijn er ongeveer 50.000 werklozen en aan de hand van een kaart die aanwees, dat dit cij- er in 1953: 100.000 bedroeg noeni- le dr. Mansholt de situatie op zichzelf niet zo onrustbarend, als wel voorge vend wordt. „De Nederlanders hebben nu eenmaal wat boven hun stand ge leefd en thans moeten we ons aanpas sen aan de werkelijke situatie", aldus spreker. Met de hoop, dat ook in Ter- neuzen spoedig een rijkswerkplaats voor Zeeuwsch-Vlaanderen tot stand zal komen, verklaarde dr. ir. Mansholt de nieuwe rijkswerkplaats voor ge opend. De directeur van de Middelburgse werkplaats, de heer J. K. Dijkema, heette aan het begin van de bijeen komst de genodigden hartelijk wel kom in de kantine-annex-theorielo- kaal van 't gebouw. In 't bijzonder richtte de heer Dijkema zich tot dé commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, dr. Mansholt, de heer K. van Dijk. de hoofdinspecteur-directeur van liet dis trictsbureau voor de Arbeidsvoorzie ning in Zeeland, waarnemend burge meester J. W. Kögeler van Middel burg, mr. dr. N. Bolkestein. de vroe gere burgemeester van Middelburg, en de vertegenwoordigers van het ge westelijk arbeidsbureau uit Gent. (Vervolg op pag. 2) DOOI. Overwegend westelijke wind. Tem peraturen boven het vriespunt en enige opklaringen. ZON EN MAAN 20 december. Zon op 8.47 onder 16.32 Maan op 7.39 onder 16.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1