Ontwikkeling Russische marine voltrok zich in zeer snel tempo Deun©8 ZÓ VINKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER MEDINOS EILANDBEWONERS WEIGEREN BELASTING TE BETALEN tandenborstel DIFFERENTIATIE IN GARANTIE PRIJS VOOR MELK AFGEWEZEN OSRAM DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JAARBOEK JANEFIGHTING SHIPS Alle schepen van Sowjet-Unie zijn bemand en in actieve dienst Thans is de nieuwe uitgave gepubliceerd van „Jane's fighting ships", het jaarboek van de vlootsfrijdkrachten der gehele wereld. „Jane's" be leeft dit jaar zijn diamanten jubileum. En het belangrijkste nieuws in de editie voor 1958 is het rapport over de Russische vloot. De uitgevers van het jaarboek melden, dat de Russische marine een wereldmacht is gewor den, die de Engelse vloot voorbij is gestreefd, en weinig achter staat bij de Amerikaanse. Bij de bouwprogramma's van de Russische marine ligt nog steeds de na druk op het onderzeebootwapen, dat zeer sterk is uitgebreid. Bovendien wordt gewerkt aan t r - 'erzeeërs, en aan grote eskaders moderne kruisers en torpedobont-rwrvs. ..De snelle groei van. de Russische marine tot een maritieme macht, die na Amerika op de tweede plaats staat is de meest belangrijke ontwikkeling in de grote Russische strategie sinds de Tweede Wereldoorlog", stelt de redactie van „Jane's" vast. Een hoog percentage van de Russi sche onderzeeërs bestaat uit schepen die volgens zeer moderne ontwerpen gebouwd znn, en zeer lange reizen kunnen maken. ,,Het is niet onmoge lijk dat door kernenergie aangedre ven onderzeeboten, die zijn uitgerust met geleide projectielen, binnen en kele jaren de vliegdekschepen als speerpunt van een maritieme strijd kracht kunnen vervangen", aldus „Jane's". Daarbij wordt aangetekend dat atoom-onderzeeërs slechts een fractie behoeven van de voor een vliegdekschip nodige bezetting en bediening, terwijl zij voor vrijwel on bepaalde ttfd onder water kunnen bljjven. Wat de Russische bovenwater schepen betreft merkt „Jane's" op dat dat het zwaartepunt van de bouwprogramma's ligt op zeer snelle oceaan-gaande torpedoboot- jagers, met een snelheid van te gen de 38 knopen. De kruisers van circa 15.000 ton, kunnen een snelheid van 35 knopen halen. Op het ogenblik heeft de Russische vloot 475 onderzeeboten. In 1958 en 1959 zullen er 75 tot 85 jaarlijks bij komen. Verder worden fregatten of escorte-torpedojagers gebouwd, die 1000 ton meten en 27 knopen kunnen varen, onderzeeboten van 750 ton die 18 knopen kunnen maken, en motor torpedoboten van 50 ton, die 40 kno pen kunnen varen. De Russische vloot bevat, blijkens „Jane's", 32 kruisers, 1 oud slag schip, 180 torpedobootjagers, 475 onderzeeboten, 300 fregatten en es cortevaartuigen, 1000 mijnenvegers, 125 patrouillevaartuigen, 500 motor torpedoboten en kustvaartuigen, 120 landingsschepen en 160 hulpschepen voor de vloot. De „Lenin" een atoom-flsbreker van 16.000 ton. wordt momenteel afgebouwd, en plannen voor een soortgelijk schip van 25.000 ton liggen gereed. Advertentie) Dames Geef dit s.v.p. door aan de heren Dank U. Vanaf heden ontvangt U 10 korting op al onze fonkelnieuwe, zeer moderne winterjassen, de mi's, regenjassen en kostuunis. Zie etalages. MAISON VAN WESTEN, Goes, L. Vorststraat 102, telefoon 2671. Rijkst gesorteerd in solide en zeer moderne kleding. De redactie van „Jane's meldt dat alle Russische marinevaartuigen volledig bemand en in actieve dienst zijn. AMERIKA De Amerikaanse marine is de groot ste ter wereld, en het opvallendst aspect eraan is de gelijktijdige op zeer 'grote schaal uitgevoerde toepas sing van atoomenergie en gelei de projectielen. Het. experimentele stadium is voor beide nieuwigheden al voor voorbjj, stelt de redactie vast. De Amerikaanse marine heeft de atoom-aandrijvingsinstallaties gereed voor een vliegdekschip, een kruiser en verschillende onderzeeboten, ter wijl deze schepen, alsmede fregatten, torpedobootjagers en talrijke onder zeeboten op het punt staan groten deels met gelelde projectielen bewa pend te worden. „In de toekomst zullen alle belangrijke Amerikaanse oorlogsschepen met atoomenergie worden aangedreven", aldus „Jane's Fighting Ships". De sterkte van de Amerikaanse ma rine is volgens „Jane's": 37 grote vliegdekschepen,, 66 vliegdekschepen voor escortediensten, 15 slagschepen, 2 slagkruisers, 29 zware kruisers, 43 lichte kruisers. 5 fregatten. 367 tor pedobootjagers, 10 torpedobootja- ger-mijnenleggers, 267 escore-tor- pedobootjagers, 92 torpedojagers voor escortediensten en transport, 204 onderzeeboten, 25 escortevaar tuigen, 307 mqnenleggers en -vegers, 109 partouillevaartuigen, 562 amfi bie-vaartuigen, 550 vloot-hulpvaar- tuigen en 1800 andere hulpvaartuigen. De Engelse marine ondergaat een reorganisatie tot smaldelen, die vliegdekschepen als hun kern heb ben. Oude vliegdekschepen worden gemoderniseerd en een nieuw, de „Hermes", is in aanbouw. Drie nieuwe kruisers van de „Tiger"- klasse zijn in aanbouw, en zullen met geleide projectielen worden bewapend. Voor vier torpedoboot jagers met geleide projectielen zijn bouwopdrachten verstrekt en volgend jaar zullen twaalf nieuwe fregatten van stapel lopen. „Jane's" geeft geen concrete gege vens over de Engelse marine, maar Engeland zou 14 vliegdekschepen, 5 slagschepen, 1 schip voor het afvuren van geleide projectielen. 235 torpedo bootjagers en fregatten hebben ge- bouwdT FRANKRIJK De Franse marine heeft als kern vtff vliegdekschepen, 2 slagschepen en 7 kruisers. Een bouwprogramma voor 18 torpedobootjagers van de „Sur- couf'-klasse is vrflwel afgewerkt, en met een nieuw programma voor de bouw van fregatten die voor meerde re doeleinden kunnen worden inge zet is gereedgekomen. Verder staat een vliegdekschip voor helikopters op het programma. JAPAN De Japanse marine heeft plannen voor een vliegdekschip van 11 000 ton en 9 torpedobootjagers, 9 mijnenve gers een grote onderzeeboot en ver schillende schepen van enkele andere typen. Wat de koopvaardij betreft: de Rus sische handelsvloot is van 1158 sche pen in 1956 uitgegroeid tot 1228 in 1957. met een totale inhoud van 2.635.961 ton. De Engelse handels vloot is 5508 schepen groot en meet totaal 19 545.975 ton, terwyl de Ver enigde Staten 4432 schepen met een totale inhoud van 26.145.642 ton be zitten, schepen die varen op de Gro te Meren daarbij inbegrepen. Spoedig einde aan bezettingsrecht. (Van onze parlementaire redacteur) Nog altijd gelden in ons land enke le bezettingsregelingen, maar ze zul len nu toch spoedig tot het verleden behoren. De minister van justitie, prof. Samkalden, heeft woensdag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat tot afschaffing van de laatste resten van het bezettingsrecht zal worden overgegaan. Atiue- 'putte/ KmSMAMEA-C handen ruw of schraal geleiEsSE3 De bewoners van het eilandje Sein voor de kust van Bretagne hebben de Franse over heid ervan in kennis gesteld, dat zij nog lie ver hun eiland in de steek laten dan belas ting betalen. Zij beroe pen zich daarbij op do cumenten van om streeks 1700. De belas tingvrijdom is een van de weinige dingen, zo zeggen zij, die het leven voor de 1130 bewoners, meest vissers, van dit rotsachtige, winderige, 50 hectare grote stukje land in zee draaglijk maken. De Franse overheid heeft zich sinds 1948 niets meer aangetrok ken van de documenten uit 1700, maar de bewo ners evenmin van de be lastingpapieren, die zij in grote hoeveelheden toegezonden kregen. De overheid heeft on langs gedreigd beslag te leggen op eigendom men, als de koppige vis sers zich niet gaan aan passen aan de eisen des tijds. De eilanders ant woordden hierop met een verklaring, onderte kend door 251 hoofden van families, dat zij het eiland zullen verlaten, als'het belasting innen zou doorgaan. De 23 za kenlui van het eiland hebben veiligheidshalve hun geld al van banken en postrekeningen over gebracht naar geheime bergplaatsen. En nu wacht men af, wat de regering hierop te zeg gen heeft. A aver tent te j Uitsluitend verkrijgbaar bi] H.H. apotheken, drogisten, kappen en de speciaalbranche Werkman won prijs voor de beste huisvrouw. Aan de 51-jarige werkman Niels Bjerregaard Davidsen is een „prijs voor de. beste huisvrouw" verleend, omdat hij zijn vier kinderen zo „mo del" verzorgd heeft sedert hij 12 jaar geleden weduwnaar geworden is. Een plaatselijk levensmiddelen}) e- drijf, dat deze prijs jaarlijks uitlooft besloot ditmaal geen vrouw te kiezen, maar Davidson tot winnaar uit te roepen, wegens de prima-opvoeding die hij zijn kinderen, twee meisjes en twee jongens, gegeven heeft. De kin deren waren tussen de 2 en 15 jaar toen hun moeder stierf. Davidson maakte zich de kookkunst eigen, hield het huis schoon en leerde kle ding maken voor de kinderen on danks ztjn zware dagtaak als bouw vakarbeider. Hij bouwde voor het gezin een eigen huis te Nykoebing op het eiland Fal- ster. Davidsen is dol op koken en hij is al bezig met voorbereidingen voor het kerstmaal voor zijn kinderen en kleinkinderen. Hij heeft verteld dat hij vermoedelijk een nieuw vloer kleed gaat kopen voor de 250 kro nen die hij gewonnen heeft. Bij een onderzoek door de Zweedse omroepmaatschappU is gebleken, dat van de lien mensen die op straat werden aan gesproken, zes nooit van de NAVO had den gehoord. Slechts twee van de tien konden een juist antworod geven. LANGDURIG DEBAT IN LANDBOUWSCHAP Ministeriële bezwaren tegen kostprijs. Na een lang debat in het land bouwschap, heeft het bestuur beslo ten de regering een melkgarantie- prijs voor te stellen van 29.8 cent per kg melk met 3.7 procent vet. Het bestuur volgde daarbij nu het voorstel van de hoofdafdeling vee houderij. Slechts twee bestuursleden, die opkwamen voor de belangen van de zandboeren in Overijsel en Drente, (de heren G. J. ter Heege (KNLC) en J. Haverkamp CBTBwaren het niet eens met dit voorstel. Zij wen sten een differentiatie in de garantie prijs, waarbij een toeslag voor de duurst producerende gebieden wordt bekostigd uit een heffing in de klei- weide-streken. Het lijkt er echter op, dat de mi nister van landbouw niet met het voorstel van het landbouwschap mee zal gaan. De minister heeft namelijk bezwaren tegen de post „omzet en aanwas", die het Landbouw-Econo- misch Instituut bij de voorcalculatie Bevestigend arrest in rijbewijzenkwestie. Bij arrest van het Haagse gerechts hof is een vonnis in kort geding van de president van de Haagse rechtbank bevestigd, hetwelk bepaalt, dat rijbe wijzen na een termijn van ontzegging, ook indien zij tijdens de ontzegging verlopen, dienen te worden terugge geven. Het Hof bevestigde het vonnis van de president en stelde daarbij de rechtsplicht van de commissaris der koningin naast het recht van de bur ger. Indien, zo werd overwogen, een rechter als bijkomende straf een tij delijke ontzegging van de rijbevoegd heid oplegt, dan wordt het rijbewijs op de provinciale griffie in bewaring genomen- Na ommekomst van de ont zeggingstermijn dient een rijbewijs te worden teruggegeven aan de hou der. Dit is ook het geval, indien de geldigheidsduur van het rijbewijs (5 jaar) tijdens de ontzeggingsperiode eindigt. Op negen van de elf provinciale griffies heerste de opvatting, dat in het laatste geval eerst een nieuw rij examen moest worden gedaan, alvo rens een nieuw rijbewijs kon worden afgegeven. De Romeinse studentenvereniging heeft een staking voor onbepaalde tijd uitge roepen om te protesteren tegen de rege ling. die van de afgestudeerden een staatsexamen eist, als zij voor staats ambten in aanmerking willen komen. De staking is ook bedoeld als protest tegen de onvoldoende technische en weten schappelijke middelen, die de Italiaanse universiteiten ter beschikking staan. van de kostprijs berekend heeft op basis van de voorgaande jaren. De minister wil deze post stellen op het vermoedelijke prijspeil. Dit kan betekenen, dat de kostprijs met een halve cent verlaagd wordt. De overeenstemming in het landbouw schap over de te vragen garantie zal dus mede tot achtergrond hebben de dreigende moeilijkheden op dit ge bied. Het bestuur ging ook akkoord met het voorstel betreffende de verreken- prijs voor de consumptiemelk". Het landbouwschap vraagt hiervoor 32,45 cent per kg. terwijl het produktschap voor zuivel deze prijs gesteld wil hebben op 30.10 cent. Het produkt schap vreest een teruggang in het melkverbruik en dus een lagere op brengst van alle melk. wanneer het voorstel van het landhouwschap zou worden aangenomen. Hot standpunt van het produktschap houdt in, dat er een groter bedrag door dc over heid uit het landbouwegalisatiefonds zal moeten komen om de garantie prijs te verwerkelijken. WERKCLASSIFICATIE Het bestuur van het landbouw schap bleek eensgezind over de invoering van de werkclassificatie in de landbouw. Deze werkclassi ficatie betekent ,dat het werk (en het loon) van de landarbeiders op het peil gebracht wordt van ver gelijkbare werkers buiten de land bouw. De invoering van de werk classificatie in de landbouw, wel ke ook een grotere differentiatie van de lonen inhoudt, moet nu goedgekeurd worden door het col lege van rijksbemiddelaars. Aa-> e''enne) M in dii i J vraag altijd beter licht voor woning en Industrie Het westen van Iran is geteisterd door een aardbeving, die vermoede lijk enkele duizenden mensen het le ven heeft gekost, terwijl meer dan 50.fl00 personen dakloos zijn gewor den. Daklozen uit het dorpje Farsi- naj in het Hamadandistrirt treuren bij hun overleden familieleden. Als beschutting tegen de koude nacht wind hebben zij een primitieve tent gemaakt van stokken met dekens er over. In Parijs vergaderden deze week de groten van het westen: vijftien leiders van de NA VO-landen waren bijeen om te bespreken hoe het westen in vrijheid kan blijven le ven. Het gaat niet om een keuze tussen be wapenen of onderhandelen, zo merkte „The New York Times" op, maar veeleer op de vraag hoe men deze dingen tegelijk kan doen. Het Amerikaanse blad „The Dally News" is niet optimistisch gestemd. Het blad is van oordeel dat de westelijke landen op de conferentie hebben getoond bang te zijn. De Engelse premier Macmillan is het vol komen eens met de Duitse bondskanselier Konrad Adenauer, die nog eens met Kremlin wil praten en de Noorse minister-president Gerhardsen, wil niet dat er raketbases in zijn land wor den aangelegd en dringt aan op een wa penstilstand met Rusland. Het is duidelijk dat een groot aantal westelijke landen, in geval van een conflict met Moskou, hun woord, dat zij de Verenigde Staten hebben gegeven, niet gestand zullen doen, aldus het pessimistische geluid van dit blad. GEEN FOUT „The New-York Herald Tribune" wijst erop dat het westen sterk moet zijn om te kunnen onderhandelen. Men moet de fout, die Chamberlain destijds maakte, toen hij tegenover Hitier stond, niet nog maals maken. Men moet de Russen niet de indruk geven, dat het westen, omdat het zo zwak is, bereid is te onderhande len. Want dit zou betekenen, dat men de voonvaarden van de Russen bij voor baat aanvaardt. In een ander hoofdartikel zegt „The New York Herald Tribune" dat de rede van Eisenhower op de openingszitting van de NAVO-conferentie de verbeelding van de aanwezigen niet kon stimuleren. Het leek wel of de inhoud van deze rede niet voldoende perspectief bood voor een oplos sing van de kritieke problemen van het westen, aldus liet blad. Aan een veel ouder man bondskanse lier Adenauer - moest de eer worden gela ten 'n gemeenschappelijk programma te ei sen als antwoord op 't communistische inti- atief, dat van meer verbeeldingskracht, grotere rivaliteit en grotere activiteit ge tuigde, aldus „The New York Herald Tri bune". SUGGESTIE De meeste Westduitse bladen juichten Adenauers suggestie om nieuwe contacten met'Rusland te leggen toe. Het Hamburg- se blad „Die Welt" schrijft, dat besprekin gen tussen oost en west een nieuw, niet verwacht perspectief voor de wereldvrede zullen openen. Het regeringsgezinde blad „General An- zeiger" is van mening, dat Adenauer voor het eerst in de Atlantische gemeenschap wel overwogen zijn eigen weg gaat. Dc kranten in West-Duitsland zijn overigens verdeeld in haar beoordelingen van Boel- ganins voorstellen voor een atoomwapen- vrije zone In Europa en terugtrekking van de buitenlandse troepen uit CentraRl Euro pa. „General Anzeiger" zegt daarover, dat aan vaarding van deze voorstellen als een stap tot zelfmoord kan worden beschouwd. ZWEEP Michel Gordey schrijft in het Parijse blad „France Soir", dat de NAVO-con ferentie van richting is veranderd. De politieke problemen hebben de voorrang gekregen boven de militaire. Gordey merkte op, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles binnen 24 uur na zijn aankomst in Parijs er van in kennis gesteld was, dat het on mogelijk is van verschillende landen van de NAVO toestemming te krijgen om raketbascs in deze landen aan te leggen door „met de zweep te klappen". MOEILIJKHEDEN Behalve de NAVO-conferentie, eiste de kwestie Indonesië grote aandacht op. In een hoofdartikel van „The New York He rald Tribune", gewqd aan de recente ge beurtenissen in Indonesië, wordt o.a. ge zegd dat er reeds tekenen merkbaar zijn, dat de krankzinnige beslissing van de In donesische regering om de Nederlanders uit te wijzen en hun eigendommen in be slag te nemen, moeilijkheden veroor zaakt. Op het dichtst bevolkte eiland, Java, te vens het centrum van de anti-Nederlandse gevoelens, heeft de honger zijn intrede ge daan. Ondanks het feit, dat de Indonesische autoriteiten de campagne iets hebben gema tigd, schijnt Indonesië rotsvast besloten te zijn de beslissingen uit te voeren. De evacua tie der Nederlanders is begonnen en in Singapore zijn kampen ingericht om hen te ontvangen. Het begin van al deze wetteloosheid was de Nederlandse weigering westelijk Nieuw- Guinea af te staan. Indonesië kan daarop geen wettelijke aanspraken laten gelden, maar heeft de kwestie tot een zeer ont- brandbare zaak gemaakt. DOORZICHTIG President Soekarno, zo vervolgt het blad, die de campagne leidde en daarbij steun ge noot van de talrijke communisten, heeft aan gekondigd om gezondheidsredenen naar het buitenland te gaan. Wat ook de reden voor deze doorzichtige rustkuur mag zijn, het vertrek kan het mogelijk maken dat rede lijker mensen het roer overnemen. Er is reeds gepoogd oud vice-president Hatta weer in de regering op te nemen. Hatta eerbiedigt orde en recht en is niet verblind door een kinderlijke haat tegen het westen. Noch zal hij zich door de commu nisten op het gebied van de binnen- en bui tenlandse politiek om de tuin laten leiden. Ondertussen zinkt Indonesië steeds dieper in het moeras en spoedig zullen het wellicht de communisten zijn, die beweren als enigen Indonesië te kunnen redden. Voor het onafhankelijke ochtendblad „The Nation" in Birma is Soekarno de kwade geest van Indonesië. Hij is schuldig aan de politieke manoeuvre van het gebruiken van het geschil over West-Irian. Het blad ziet de toekomst pessimis tisch in en vreest voor mogelijke inmen ging van Rusland. President Soekarno zal mogelijk in de geschiedenis ten onder gaan niet als de nationale held die hij zo graag wil zijn, maar als de man die In donesië heeft vernietigd, aldus „The Na tion", „The Times of Birma" hoopt dat de andere Aziatische mogendheden en in het bijzonder India hun invloed zullen aanwenden om Dja karta tot het aannemen van een meer ver zoenende houding te bewegen. NIETS DOEN Het Franse blad „te Figaro" merkl op, dat tal van tekenen wijzen op het feit, dat de communistische bonden de situatie ste vig in handen hebben. De regering kan weinig doen om er zich tegen te verzetten. De tot oordelen bevoegde waarnemers be weren in Djakarta dat er in de komende weken ernstige gebeurtenissen zijn te vre zen. Het drama is, dat de autoriteiten, die dit aanvoelen, niets schijnen te doen om het te voorkomen. De „Times" leverde scherpe kritiek op de maritieme politiek van de Indonesische regering. In een artikel onder de kop „de nieuwe piraterij" verklaart het blad: „De Indonesiërs hebben zich met de tot dusver brutaalste eis aangesloten bij het spelletje van maritieme afrastering. Alsof zij de eenheid van het verdeelde land wil herstellen door allé wateren, die de vele eilanden van de republiek verdelen, van het stempel van de Indonesische soeve reiniteit te voorzien, heeft de regering ver klaard, dat de daartussen liggende zeeën tot het land behoren en dat de scheepvaart van deze wateren alleen gebruik mag maken, als zij niet in strijd is met de soevereiniteit van de Indonesische staat of schadelijk voor zijn veiligheid. Dit is toch wel een overdaad van soeve reiniteit", aldus de „Times".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13