PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WESTEN BLIJFT BIJ RUSLAND aandringen op ontwapening en Duitslands hereniging Drempels in de Wielingen houden „super-tankers" (nu nog) tegen BILT AKKOORD OVER ANTWOORD AAN BOELGANIN NEDERLAND ONTMOET BEGRIP VOOR TOESTAND IN INDONESIË 200e jaargang - no. 298 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertduwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 18 dec. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adre» bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58- 1-60, tel. 2355 4 lijnen (b g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes. L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. fl. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2091 Het Westen zol bij Rusland blijven aan dringen op het aanvaarden van gecontroleer de ontwapening en op hereniging van Duits land. Dit is gisteren tijdens de tweede werk zitting van de NAVO-topconferentie te Parijs eenstemmig besloten. Ook is overeenstemming bereikt over het antwoord van het westen op de brieven van Boelganin. Dit antwoord zal worden bekend gemaakt in het slot communique. Tevens zijn de NAVO-leiders het eens ge worden over de houding ten aanzien van de kritische situatie in het Midden-Oosten. Bovendien zijn ze begonnen met het ont werpen van een verklaring over de belangen van de NAVO in Afrika. Dit deelde de secre taris-generaal van de NAVO, Paul Henri Spaak, na afloop van de werkzitting mee. Aan deze werkzitting was een bijeenkomst van de vijftien ministers van buitenlandse za- voorafgegaan, waarin de ontwerpen voor de bespreking waren voorbereid. Deze besluiten betekenen, dat op voorzichtige wijze de mogelijkheden zullen worden onderzocht voor een nieuw gesprek tussen oost en west, terwijl tegelijker tijd de militaire alliantie versterkt zal worden met de nieuwste wapens. Over de militaire aangelegenheden als zodanig is gisteren niet gesproken. Wel hebben de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles en secretaris-generaal van de NAVO Spaak de berich ten over een tweespalt tussen Amerika en Europa over de projectielenbases als „belachelijk" van de hand gewezen. Langdurig is er gesproken over de ontwapeningskwestie. Volgens Spaak hebben alle landen zich uitgesproken ten gunste van de westelijke voorstellen over de stopzetting van proeven met atoomwapens, maar dan slechts in het kader van een algemeen en controleerbaar ontwape ningspact. Volgens gezaghebbende bronnen zou de eenstemmigheid echter niet zo gToot zijn geweest als Spaak heeft willen suggereren. De Franse minis ter van buitenlandse zaken, Pineau, zou een nieuwe ontwapeningsconfe rentie hebben voorgesteld van de mi nisters van buitenlandse zaken dei- grote vier. Daarover zou nog geen beslissing genomen zijn. Wel moet het westen doorgaan met alle moge lijke middelen om bij de Sowjets aan te dringen op ontwapening, ook als er niet onmiddellijk een bijeen komst op hoog niveau gehouden zou worden. Er wordt nu nog gezocht, aldus deze zegslieden naar een formulering over de ontwapening en de jongste Russische dreigingen, waardoor niet onmiddellijk de weg voor nieuwe be sprekingen afgesloten zou worden. Afrika Ten aanzien van Afrika is, vol gens Spaak, overeengekomen, dat dat NAVO een verklaring zal uit geven, waarin gewezen wordt op de belangrijkheid van dit conti nent in zijn geheel, zonder Alge rije of andere delen van Noord- Afrika afzonderlijk te noemen. Frankrijk had om een NAVO- verklaring betreffende Afrika verzocht. Het ontwerp voor deze verklaring is nog niet gereed. Brieven Over de brieven van Boelganin is besloten, deze eerst te onderwerpen In de Reiherstieg-haven van Ham burg zijn proeven genomen met olie- „slurven", plastic reservoirs voor het vervoer van olie. Er wordt van uit gegaan, dat een zeesleepboot op deze wijze 36.000 ton ruwe olie zou kun nen vervoerenn.l. in een reservoir van 20.000 ton en vier reservoirs van elk If.000 ton. Een dergelijke 20.000 tonner kost ongeveer een tiende van de prijs van een olietanker met de zelfde capaciteiten. Op de foto ziet men een 30 meter lang reservoir in de haven van Hamburg tijdens de monstraties voor olie-experts en im porteurs. aan een gedetailleerd onderzoek door de permanente NAVO-raad om zo de verschillende regeringen in staat te stellen hun antwoorden te coördine ren. Dit zal dan, aldus Spaak, de eer ste proeve zijn van de nauwere sa menwerking op politiek gebied, waar verschillende NAVO-leden op hebben aangedrongen. Bovendien zullen in 't slotcommuniqué van de conferentie nog verschillende kwesties, die Boel ganin in zijn brief aansneed ter sprake komen. Volgens Spaak is het communisti sche voorstel tot een atoomwapen- vrije zone in Duitsland, Tsjechoslo- wakije en Polen dinsdag niet ter sprake gekomen. Dat zal vandaag gebeuren. Over toelating van Spanje tot de NAVO en de kwestie Cyprus is evenmin gesproken. Slotcommuniqué Eisenhower heeft verschillende ke ren het woord gevoerd, vertelde Spaak. De secretaris-generaal zelf had voor de persconferentie nog niets gehoord over het lanceren van de Atlas-raket op Cape Canaveral. Hij deelde mee, dat de ministers van bui tenlandse zaken van Engeland, Frankrijk, Canada en België aange wezen zijn om in-samenwerking met het NAVO-secretariaat het ontwerp op te stellen voor het slotcommu niqué van de conferentie. Nederlandse ambassade bij de Heilige Stoel Blijkens een bericht in de staats courant is de gezantschap bij de Heilige Stoel verheven tot de rang van ambassade en is F. R. W. H. M. J. Graaf de Marchant d'Ansembourg, tot dusver buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Vaticaanstad, be noemd tot buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur bij de Hei lige Stoel- H Een belangrijke woordvoerder op de Parijse topconferentie is Paul Henri Spaak, de secre- Ei taris-generaal van de NAVO. H Hij fungeert tevens als schakel H M tussen de groten van het wes- ten en de vertegenwoordigers van de pers. Dat dit niet altijd op een prettige wijze gaat ver- telt onze redacteur buitenland. Zijn indrukken over een der- gelijke persconferentie kan men lezen op pagina drie. IllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllN Politieke scholing van Russische officieren Het orgaan van het Russische mi nisterie van defensie, „Rode Ster", heeft bekendgemaakt dat alle officie ren van het Sowjetleger jaarlijks mi nimaal 50 uur politieke scholing moe ten volgen. Voorts dienen zij, een door „Rode Ster" niet nader aange duide hoeveelheid huiswerk te ma ken. De officieren kunnen een keuze maken uit geschiedenis van de par tij, historisch materialisme en dialec tiek en Marxisme en Leninisme. Zoals bekend werd maarschalk Zjoekow als minister van defensie verwijderd omdat hij zich tegen in vloed van de partij in het leger zou hebben gekeerd. Sindsdien zijn vele stemmen opgegaan die versterking van de ideologische invloed in het le ger bepleitten. Piloot verliet vliegtuig wegens ijsafzetting. Dc 22-jarige sergeant-vlieger H. I*. M. Peerboom van de vliegbasis Vol- kel heeft gisteren boven Duitsland zijn Thundersteak straaljager met de schietstoel moeten verlaten, waar schijnlijk omdat zich op het toeste ijsafzetting had gevormd. Hij is. ongedeerd neergekomen bij het Duitse plaatsje Niel. De straalja ger is neergestort in een onbewoond gebied bij Nordhorn in Duitsland, ter hoogte van Twente. =E Na de openingszitting van de S§ s NAVO-topconferentie in het Ëf Palais de Chaillot in Parijs H werd deze foto gemaakt van ff =- president Eisenhower in een H ongedwongen gesprek met 1[ bondskanselier Adenauer, ter- p s wijl andere gedelegeerden met belangstelling toeluisteren. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiii DR. DREES IN ONS LAND TERUG In principe geen bezwaar tegen lanceerinstallaties Minister-president dr. W. Drees Is gisteravond in ons land teruggekeerd. Voordat hy uit Parijs vertrok heeft hy tijdens een persconferentie meege deeld, dat de Nederlandse regering in overweging houdt de Indonesische kwestie aan de Verenigde Naties voor te leggen. Op een desbetreffende vraag antwoordde de heer Drees dat er veel begrip in het westen bestaat voor de toestand in Indonesië. Er Is bij Tweeduizend doden bij aardbeving in Perzië. Hpt dodental als gevolg van de aardbevingen in noordwest-Perzië zal vermoedelijk tweeduizend bedragen. Het grootste aantal slachtoffers, ea. 1500 is gevallen in Farsinaj. De stad is vrijwel van de aardbodem wegge vaagd. Vijftig pe^onen stierven en kele dagen na de bevingen ten gevol ge van verwondingen en ontbering. De bevolking is vrijwel zonder be staansmiddelen gekomen, daar prak tisch al het vee is gedood. Het is de ergste ramp van de laatste vijftig jaar. Irak en Turkije hebben via de Rode Leeuw en de Zon, de Iraanse Rode Kruis-organisatie, elk duizend tenten en duizenden dekens naar het getrof fen gebied gezonden. Per vliegtuig zijn van Teheran uit vijfhonderd wol len truien en vijfhonderd andere wol len kledingstukken naar Farsinaj ge zonden. de regeringen der NAVO-landen zeker geen neiging daar de plaatsen van de Nederlanders ln te nemen. „Hoe dit met de individuele zakenlieden op de duur zal zyn is in dit stadium natuur lijk nog niet te overzien".© Het probleem van de opstelling van afvuurinrichtingen voor raketten met middelgrote reikwijdte moet door de Westeuropese lariden gemeenschappe lijk worden bestudeerd, aldus dr. Drees. Er is duidelijk een verschil van opvatting waar te nemen tussen de onderscheiden landen. De Nederlandse regering heeft in principe geen bezwaar tegen de op stelling van lanceerinstallaties evenmin ais het bezwaar heeft te gen het onderbrengen van andere wapens. In beginsel bestaat er im mers geen verschil tussen het ge bruik van deze raketten en andere wapens. Hoofdzaak is het dat een oorlog wordt voorkomen door te dreigen met deze afschrikwekkende verdedigingsmiddelen. De heer Drees keerde naar Den Haag terug om als minister van buitenland se zakèn ad interim zijn volle aandacht te kunnen wijden aan de Indonesische kwestie. De minister van buitenlandse zaken mr. Luns is in Parijs gebleven. Hij heeft gisteren een onderhoud ge had met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. John Foster Dul les. over de kwestie-Indonesië. De Verenigde Staten zouden hun houding ten gunste van Nederland herzien. Ook heeft de heer Luns over deze kwestie gesproken met zijn Engelse en Franse ambtgenoten. Dr. Drees heeft meegedeeld, dat In dien mogelijk minister Lnns nog voor het kerstreces in de Tweede Kamer een verklaring over de ontwikkelin gen in Indonesië zal afleggen. ÏOO.OOO-TONNERS LANGS VLISSINGSE BOULEVA RD? Vaargeulen moeten dieper worden LOG EN MASSIEF, maar zeker niet traag, zullen binnen afzienbare lijd onvoorstelbaar grote schepen over dc wereldzeeën varen: de reus achtige supertankers van 100.000 ton! Schepen, die in onze ogen nu nog kolossaal lijken, zoals bijvoorbeeld de Zweedse ertstanker „Vittangi", worden naast deze reuzen tot notedopjes. Nu al is de vraag belangrijk of deze supertankers in Nederlandse havenplaatsen kunnen meren. Zul len de 100-000 tonners nog eens langs de Vlissingse boulevard voorbij trekken 9 De minister van Verkeer cn Wa terstaat heeft het in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Ka mer over de begroting van zijn de partement duidelijk gesteld; „De toegangsgeulen uit zee naar de Vlis singse rede zijn voor geladen sche pen van zeer gróte tonnages onvol doende". Dat geldt trouwens niet al leen voor Vlissingen, want: „ook el ders in Nederland kunnen dergelijke zeer grote schepen niet ontvangen worden". Er zijn echter ook deskundigen, die de toekomst minder donker inzien, maar om de voorzienin gen te treffen, die nodig zijn om de supertankers te ontvangen, zullen er nog bergen werk ver zet moeten worden. Waarom zijn de toegangsgeulen onvoldoende? Het antwoord kan heel simpel zijn: op sommige plaatsen in de Wielingen is de vaargeul veel te ondiep. In die vaargeul zitten name lijk drempels, die de zwakke scha kels in de verbindsketting vormen. De belangrijkste drempel bevindt zich juist over de Nederlandse grens voor de Belgische kust, ter hoogte van Heijst. De zeekaarten geven voor deze plaats een diepte van 89 deci meter aan, 8,90 meter dus. Dat is dan weliswaar de diepte bij de laagste waterstand, maar toch is het onvoldoende voor de supertan kers, dieongeveer vijftien meter in het water weggezakt liggen! Want de drie vijf meter, die het water bij vloed stijgt, zijn niet voldoende om de supertankers de ruimte te geven. Dat zijn cijfers, die niets aan duidelijkheid te wensen overla ten en die.... de minister volkomen in het gelijk stellen. Oplossing! Maar eu dat zeggen vooral de Belgen, die per slot van rekening om Antwerpen moeten denken er is een oplossing! Enige tijd geleden is in het Belgische scheepvaartblad „Lloyd Anversois" voorzichtig op die oplossing gewezen. Gesteld wordt namelijk, dat die „drempels" bij Heijst en ook in de Wandelaar niet uit zand, maar uit „harde grond" bestaan. Die grond zou weggebaggerd kunnen worden! Dat zou dan een reus achtige onderneming worden want er is over een breedte van 300 meter een diepte van 12 meter nodig! Als men dan ook nog aanvoert, dat dit over een lengte van ongegveer zestien kilometer moet gebeuren en er ongeveer 12.000.000 kubieke meter grond weggehaald moeten worden, is helemaal duidelijk, dat het hier om een reusachtige onderneming gaat... (Vervolg op pag. 2) Premier Nehroe hoopt op vreedzame toenadering De premier van India, Nehroe, heeft bij de opening van de debat ten in het parlement over buitenland se zaken, opgemerkt te hopen, dat de besprekingen van de NAVO in Parijs tot een ..vreedzame toenade ring" zullen leiden en niet tot een voortduren van de bewapeningswed loop. India is niet gesteld op bondge nootschappen als de NAVO, aldus Nehroe, daar „elke stap van deze soort met een tegenstap wordt be antwoord". Nehroe verklaarde, dat hofewel hij meende dat West-Irian een deel van Indonesië moet worden, deze kwestie door vreedzame onder handelingen moet worden opge lost. Daarom slaat India de jong ste ontwikkelingen in Indonesië „met bezorgdheid" gade. Derde proef met Atlas-raket gelukt Van de basis op Kaap Canaveral heeft de Amerikaanse luchtmacht gisteren een „Atlas"-raket afgevuurd. De jour nalisten op het strand, enkele kilome ters van de afvuurplaats af. hadden de indruk dat het projectiel goed startte en zijn vlucht normaal begon. Het was de derde maai dat een „At las" werd afgevuurd, maar de eer ste keer dat net goed gegaan is: op 11 juni en 25 september mislukten de proefvluchten van deze raket en moest het projectiel in de eerste mi nuten van zijn luchtreis tot explosie worden gebracht. De baan die voor proefvluchten met de „Atlas" is uit gezet, is 8000 km lang. Stichting Hulp aan landgenoten in Indonesië Naar de stichting „Hulp aan f| landgenoten in Indonesië" me- dedeelt heeft de Nederlandse H vereniging in Singapore 2ach bereid verklaard in samenwer- M king met de stichting plaatse- |f lijke hulp te bieden aan Ne- s derlandse evacué's uit Indone- M 1= sië wat betreft welzijnsverzor- §f ging en ontspanning. De stichting „Hulp aan land- genoten in Indonesië" heeft 'n bedrag van 10.000 naar Sin- ff gapore overgemaakt ter be- H strijding van de eerste kosten s voor dit aspect van -de hulp- §j verlening. Zij die deze stich- ting willen steunen, kunnen hun bijdrage storten op giro 308 stichting „Hulp aan land- H genoten in Indonesië" Gra- f§ H venhage. IlUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli'!)! Amerikaanse kruisers krijgen geleide projectielen Drie Amerikaanse zware kruisers de Chicago, de Albany en de Fall River zullen niet geleide projectie len uitgerust worden. Dit heeft de Amerikaanse marine dinsdag in Bos ton bekendgemaakt. VERWACHT. ZUIDELIJKE WINDEN Overwegend droog, nevelig en zwaar bewolkt weer. Zwakke tot matige wind nlt zuidelijke richtingen. Over het algemeen lichte vorst maar langs de kust van Holland en Zeeland tem peratuur om het vriespunt. ZON EN MAAN 19 december. Zon op 8.47 onder 16.31 Maan op 6.36 onder 15.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1