Door maatregelen in economisch leven enige ontspanning bereikt Eisenhower had zijn toegangskaart vergeten KLANKBORD TILANUS (C.H.) VERLANGT NIET NAAR OUDE COALITIE TERUG DINSDAG 17 DECEMBER 1957 K.A.B.-VOORZITTER MIDDELHUIS: Samenwerking drie vakcentrales in praktijk weer verwezenlijkt De eind 1956 voorbereide maatregelen tot vermindering van de economische overspanning, die in dit jaar geleidelijk tot uitvoering werden gebracht, hebben hun uitwerking geenszins gemist. Een zekere mate van ontspanning in het economische leven is bereikt. Tot deze conclusie kwam gisteren de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, tijdens de opening van de tweedaagse verbondsvergadering welke in Utrecht wordt gehouden. Volgens de heer Middelhuis zijn we er weliswaar nog niet, maar een herstel van het even wicht begint zich reeds af te tekenen. Nederland heeft de laatste tijd zijn positie in het internationale handelsverkeer verbeterd. Een zeer gelukkige omstandigheid noemde de heer Middelhuis dat er ook in de prijzen een zekere rust begint te komen. Het prijsindexcijfer voor het gezinsverbruik is de laatste tijd zelfs enigszins gedaald. Daarom is er, volgens de K.A.B -voorzitter, re den tot een zekere voldoening, omdat in Nederland de sociale organisaties in onderling overleg een beleid kon den uitstippelen en aan de voorge nomen maatregelen uitvoering konden geven. De voldoening over het cen traal overleg betekent, volgens de heer Middelhuis, evenwel niet, dat er momenteel niet met moeilijkheden wordt gekampt. Zo betekent ontspan ning in de economie tevens een zeke re ontspanning in de sector van de werkgelegenheid. De werkloosheid bedraagt, volgens de heer Middelhuis, momenteel het dubbele van die van vorige jaar. Hij noemde het begrijpelijk, dat deze stijging van de werkloosheid en de onzekerheid omtrent de werkgelegenheid in de naaste toe komst velen met zorg vervult. Voor de direct getroffenen ligt dit, volgens hem. bovendien anders dan voor hen. die vanuit veilige posi ties dit uitsluitend economisch bekijken. De huidige toegenomen werkloosheid wordt, volgens de heer Middelhuis, niet lleen veroorzaakt door de geno men maatregelen in het binnenland, maar een zekere daling van de orders uit het buitenland speelt hierbn, hoogstwaarschijnlijk ook een rol. Daarbij is het, aldus de lieer Middel huis, van belang geweest, dat de ge plande bestedingsbeperking in het begin van 1957 te langzaam op gang kwam. Uitbreiding van de industrie noemde de heer Middelhuis een levensnood zaak voor ons volk. De werkgelegen heid van de naaste en meer verwijder de toekomst zouden daarmee, volgens hem. gebaat zijn. Volgens hem zou herinvoering van de investeringsaf trek, indien budgetair mogelijk, thans overweging verdienen. De heer Middelhuis wees vervolgens op de noodzaak tot opvoering-van de produktie door uitbreiding en ver nieuwing van het produktie-apparaat. Medewerken aan het produkfiviteits- streven is voor de vakbeweging, vol gens de heer Middelhuis, noodzaak. Ook in deze tijd van technische voor uitgang (de heer Middelhuis sprak in dit verband van automatisering en kernenergie) noemde de K.A.B.-voor zitter het van groot belang, dat de werkgevers in het ook meer techni sche vlak, blijven samenwerken en zoveel mogelijk van eventufele plan nen mededeling doen. en overleg plegen, opdat de werknemers en hun organisaties niet plotseling voor voldongen feiten worden gesteld, wel ke, volgens hem, diep kunnen ingrijp en in het individueel welzijn van de mensen. De heer Middelhuis zei voorts, dat door de vakbeweging de loonstabilisa- tie werd aanvaard. Hierin was, vol gens hem. echter tevens verdiscon teerd, dat in gevallen, waar sprake is van aparte onbillijkheden, looncorrec- ties moeten kunnen plaatsvinden. De rechtvaardigheid, aldus de heer Mid delhuis. verzet zich tegen een niets ontziend star en uniform loonbeleid. In dit verband noemde hij de mate riële omstandigheden van het lagere overheidspersoneel van dien aard, dnt gesproken moet worden van een aparte onbillijkheid. Hij sprak de hoop uit dat de overheid bereid zal zjjn aan een oplossing mede te werken. Rust in de loonvorming acht de heer Middelhuis voorshands gewenst, om dat verhoging van de lonen, volgens hem, in het algemeen vergroting van bestedingen betekent en door verho ging van de kostprijs van de prjjs- stabilisatie in gevaar kan worden ge bracht. Dit betekent, volgens de heer Middelhuis, evenwel niet, dat op geen enkele wijze reële voordelen voor de LICHTGELEURD. Het Amerikaan se nationale aardrijkskundige genoot schap maakt bekend, dat geleerden thans na jaren van onzekerheid tot de slotsom zijn gekomen, dat de zebra een lichtgeleurd dier met donkere strepen is en niet een donkergekleurd dier met lichte strepen. SUPERIEUR. Huisvaders in de Rhonda-vallei in Wales hebben de „oude orde van vergenoegde echtge noten" opgericht, welke gewijd zal zijn aan handhaving van de superio riteit van de man in de echtelijke wo ning. Men moet boete betalen als men vertelt wat men verdient, hout hakt, kolen schept, de vaat wast, de ge wone was doet of vloeren schrobt. Ook dienen de leden eenmaal per dag te verschijnen in het plaatselijke .club»- lokaal, het plaatselijke café. „Laat de jongens hun pretje hebben. Welke gelofte zij ook afleggen, er is altijd w-el een manier om onze zin door te drijven", was het commentaar van de echtgenote van een der leden. werknemers te behalen zouden zijn. In dit verband pleitte de heer Middel huis voor maati-egelen, die leiden tot bezitsvorming, ondanks het feit, dat men zich ook in vakbewegingskringen realiseert, dat voor velen de spaar- mogelijkheden kleiner worden. De betrekkelijke rust aan -het loon- front, biedt, aldus de heer Middelhuis, een goede gelegenheid uitvoering te geven aan de noodzakelijke verande ringen in het loonpolitieke systeem. De procedure voor de totstandkoming van wijzigingen in de C.A.O. of loon regeling is naar de mening van de K.A.B. vatbaar voor verbetering. De heer J. A. Middelhuis heeft er zijn vreugde o\er uitgesproken, dat het N.V.V. in juni een verklaring heeft afgelegd over de verbroken sa menwerking der drie vakcentralen. Sindsdien, aldus de heer Middel huis, hebben wij in talrijke con crete vragen van de dag, praktisch reeds zoveel moeten samenwer ken, dat er niet voldoende tijd overbleef om aan de nieuwe vorm van samenwerking formeel gestal te te geven. Dat komt nog wel, zo zei de K.A.B.-voorzitter, die daarbij opmerkte, dat intussen de drie vakcentralen getracht hebben hun bijdrage te leveren tot herstel van het economisch evenwicht met behoud van behoorlijke loon- en prijsverhoudingen Overweegt minister Dulles af te treden? De „New York Times" meldde maandag, dat de echtgenote van Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gezegd, dat haar echtgenoot overwerkt is en aan aftreden dient te denken. Het blad zegt van welingelichte zij de te hebben vernomen, dat de 69- jarige Dulles dit ernstig had aange hoord. Antipapisme speelt daarbij geen rol. In een druk bezochte vergadering van de slatenkring Delft, sprak za terdagmiddag de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Christelijke Histo rische Unie over 't onderwerp „waar om moeten wij als C.H.U. onszelf handhaven?" Klij benadrukte, dat 't Nederlandse volk een aparte plaats in de historie inneemt. De reformatie heeft haar stempel op ons volksleven gedrukt en nu nog is dat duidelijk merkbaar. Een samenwerking tussen rooms- katholieken en protestanten, zoals dit in Duitsland in de C.D.U. plaats vindt, zag de heer Tilanus binnen de Nederlandse partijverhoudingen als onmogelijk en ongewenst. Naar de oude coalitie verlangde de unievoor zitter niet terug. In verband met de opmerkingen, gemaakt door mr. Van Doorn op het tweejaarlijks congres van de K. V. P., ontkende de heer Tilanus. dat bij deze afwijzing i antipapistische senti menten een rol spelen. Wel zag spre ker nog steeds een dreigend gevaar in roomse machtsvorming. De verklaring van minister Zijl stra. kort geleden te Utrecht uitge sproken, dat de verschilpunten tus sen Lobman en Kuyper de huidige generatie niet meer aanspreken, ont lokte de heer Tilanus de opmerking, dat de heer Zijlstra op dit punt kortsluiting had gemaakt. Het zjjn, zo stelde hij met veel na- dnik, niet meer de velschillen tussen Lohman en Kuyper. die C.H. en A.R. gescheiden houden, maar die tussen Kuyper en Hoedemaker. Het zijn in het bijzonder de gedachten van Tijdens een bijeenkomst in het Mi nisterie van Economische Zaken te 's GrcCvenliage heeft de directeur- generaal voor middenstand en toe risme dr. W. C. Groeneveld Meijer, namens de staatssecretaris van eco nomische zaken de bronzen legpen ning 'van dat ministerie uitgereikt aan de dames mevr. J. J. Speet jens- Holtzers uit Goes (linkst en mej. H. W. Manten uit Epe (rechts). Zij heb ben het middenstandsexamen alge mene handelskennis 1957 met de bes te resultaten afgelegd. De uitreiking werd bijgeivoond door vertegenwoor digers van de Stichting Midden standsexamens en van de drie on- derwijscentralesdie op het terrein van 't middenstandsonderxvijs werk zaam zijn. Aan het examen 1957 na men in totaal 19901 kandidaten deel, van Wie er 12435 slaagden of 66% Dit percentage was 7'/,. hoger dan in 1956. Voor het middenstandsexamen 1958 zijn de data reeds vastgesteld. Het schriftelijk gedeelte wordt afge nomen op donderdag 29 mei en het mondeling gedeelte in de periode van 21 juli tot en met 1 augustus. Zaterdagmiddag werd door de Zuid- Veluwse Jacht vereniging in een open samengestelde wedstrijd de zilveren Amersfoortse Kei verreden in de Beatrix-manege te Arnhem. Uit een tamelijk sterk veld wist de heer L. v. d. Sltkke te Nieuw- en Sint- Joosland op Etceteradit prachtige kleinood te winnen. Tevens was dit de laatste maal dat de Zuid-Veluu se Jachtvereniging een wedstrijd hield in deze manége, daar zij per 1 ja nuari weer vertrekt naar Nol in 't Bos. Op de foto: cle winnaar van het toernooi, de heer L. v. d. Slikke. Hoedemaker. eens geestelijk leider van de Fries-C.H.. die na de oorlog sterker dan voordien in C.H.-kring zijn gaan leven. Een synthese tussen de anti these-gedachte, zoals deze nog steeds in het a.'r.-program staat, en de verwerping van een schei ding op politiek gebied tussen christenen en niet-christenen, zag spreker niet. De C.H.U. neemt in het Nederlandse volk een geheel eigen plaats in. Het is niet ge makkelijk te zeggen, wat precies C.H. is. het is meer een zaak, die de Christelijk-Historischen, al thans de overgrote meerderheid, intuïtief aanvoelt. De kerkelijke verschillen spelen 'n uiterst belangrijke rol. Wanneer ge steld wordt, dat cle protestantse in vloed in de vertegenwoordigende lichamen achteruit gaat. is dit maar ten dele juist: de A.R. ljjilt verliezen, de C.H. blijft nagenoeg gelijk. De Christelijk-Historischen begeren voor hun politieke arbeid een zekere ruimheid, maar wil»«n daarbij ge trouw zijn aan hun beginselprogram, dat boven alles gehoorzaamheid aan Gods woord vraagt. PRESIDENT HAD „BESTE BLOS" VAN PARIJS Elf potige lieden met slappe hoeden.... (Telefonisch van een onzer redacteuren) PARIJS, maandagmiddag. Eisenhower ziet er prima uit! Hij lijkt zelfs de gezondste man van alle westerse regeringsleiders, die hier rond de Parijse confe rentietafel zitten geschaard. De president had de beste blos! In tlit opzicht kon de bleke dr. Kon rad Adenauer danig jaloers op hem zijn, want de Duitse kanse lier is het goed aan te zien, dat hij nog helemaal niet is opge knapt van de griepaanval, die vorige week plotseling kwam op zetten. Adenauer mag zelfs van zijn vrouwelijke lijfarts, mevr. Bebber-BUcher, volstrekt niet in rokerige vertrekken komen. Een dwangbevel, dat overigens twee mensen van zijn delegatie bijna tot wanhoop heeft gebracht, na melijk kettingroker (ruim hon derd sigaretten per dag!), te vens minister van buitenlandse zaken, Heinrieh von Brentano, plus perschef Felix von Eek- hardt. Een wanhoop, die Von Kckhardt bitter deed verzuch ten „De ademhalingsorganen van onze kanselier zijn tevens diens achillespees...." Eisenhower ziet er dus best uit! Wij hebben het met eigen ogen kunnen constateren, want we be hoorden tot die kleine groep schrijvende journalisten, die tot de eigenlijke conferentiezaal werd toegelaten. Dat betekende, dat men in het bezit moest zijn van extra-papieren, die bij het betre den uitvoerig onderzocht werden. De mannen van de Sureté Natio nale cn van de Navo-veilighekls- dienst denken er niet aan om iemand door te laten, die niet in het bezit van de juiste stukken Dat merkte niemand minder dan Eisenhower-himself, die als ieder ander zijn kaart moest la ten zien. Maar hij had er géén... Hij zocht in alle zakken, precies als een man, die bij de ingang van de bioscoop plotseling tot de entdekking komt, dat hij zijn kaartje kwijt is. De mannen uit het gevolg werden ongeduldig en de leden van de lijfwacht kwamen al dichterbij. Dat laatste maakte kennelijk zoveel indruk op de wachtpost, dat hij zijn schouders ophaalde en de president met de zijnen zonder meer doorliet. Geen wonder overigens, dat de politieman 'een tikkeltje schrok van de lijfwacht. Die bestaat uit een legertje van elf potige lie den met slappe hoeden en lange regenjassen. En die jassen ver tonen van die merkwaardige curven: men zou zo zeggen, dat ze er wapens onder verborgen houden... Een Noorse minister, die kort tevoren de conferentiezaal even eens zonder papieren wilde betre den, had het echter minder mak kelijk dan de Amerikaanse presi dent. Hoewel hij bij hoog en bij laag betoogde, dat hij een „ech ter excellentie" was, bleef de wacht onverbiddelijk. Totdat er toevallig enkele journalisten aan kwamen, die de man herkenden, en de politie verzekerden, dat het hier om een „echte minister" ging waarop hij werd doorgelaten. „Kan ik het helpen" zei ons de politieman schouderophalend, „Ik krijg zelfs geen tijd om m'n eigen Franse ministers te leren kennen, laat staan Noorse..." Het was overigens voor de be windslieden makkelijker hun stoelen te bereiken dan de pers mensen. Zij moesten dwalen en klauteren door, over en tussen een woud van foto- cn filmstatieven. Nog nooit zelfs niet tijdens de Geneefse top-conferentie waren zoveel plaatjesmakers voor een in ternationale bijeenkomst bijeen geweest. Tegen deze achtergrond nu van dit decor van flitsende, filmende, draaiende en zwoegende mensen namen de vijftien rege ringsleiders plaats aan een gro te ronde tafel, die een middellijn had van zeven en een halve me ter. Achter de premiers zaten in dichte kringen de ongeveer drie honderd leden der diverse delega ties., Eisenhower kwam breed-glimla- chend en handenschuddend bin nen. Hij had in het begin een beetje moeite met het ontvanger- tje van het vertaalsysteem, zodat Foster Dulles moest bijspringen om hem uit de technische knoop te helpen. Maar daardoor kon Eisenhower pas een paar minuten na begin behoorlijk luisteren met het gevolg, dat de vriendelijke be groetingswoorden aan zijn adres van de voorzitter, de Luxembur ger minister-president Bech, hem ontgingen. Geen nood, want het was allemaal tevoren geregeld. Dulles legde haastig een stukje papier op de tafel voor Eisenho wer, die daarop een even vrien delijk dankwoordje kon oplezen. De later volgende grote redevoe ring van de president klonk hel derder, levendiger, krachtiger dan velen hadden verwacht. Wel versprak hij zich enige keren, kennelijk een gevolg van de spraakmoeilijkheden, ontstaan door de hersenaandoening van 25 november. Over bepaalde woorden b.v. struikelde hij, maar zo zei later zijn perschef Ha- gerty: „Goed beschouwd, waren er maar vier werkelijke spreek fouten. Wie van ons, die een der gelijke conferentie moet toespre ken, zou die niet maken Twee opvallende punten nog: de leden van de Nederlandse de legaties maakten'vrijwel géén ge bruik van de koptelefoons met het bijbehorende vertaalsysteem. Kennelijk bezitten onze ministers plus hun hoge ambtenaren alle maal talenknobbels alsmede goe de, scherpe oren. En tenslotte was opvallend, dat ondanks het ge wriemel van d; publiciteitsmen- sen in de zaal, deze eerste zitting van de conferentie een indruk van grote rust maakte. In de redevoe ringen won de hoop voor de toe komst het van de bezorgdheid over de huidige impasse.' Het Wereldgebeuren Brieven De Russische'premier Boelganin is een ijverige briefschrijver. Vo rige week heeft hij zich gehaast uitvoerige brieven te zenden aan de eerste ministers van de landén, die thans te Parijs deelnemen aan de Na- vo-conferentie. De inhoud van de brieven bevatte weinig nieuws. De gewone verwijten en waarschuwingen aan het westen omkransten een voorstel tot het hou den van een topconferentie met de Russen. Nu zijn de ervaringen met topcon ferenties over ontwapening en bewa pening. weinig gunstig. Enkele jaren geleden verwachtte het westen nogal wat van de conferentie Genève. De Russen gedroegen zich daar soms al- lercharmantst en soms stug. maar uiteindelijk bleek, dat de heren hele maal niet wilden onderhandelen. Ze wilden bepaalde Russische ver langens doordrijven en daarna wilden ze afwachten. Blijkbaar hadden ze een program in diverse etappes opge steld, waarvan Genève de eerste étap pe zou zijn. Met westerse voorstellen wensten zij geen rekening te houden. Het is wel zeker, dat de Russen ook op dit ogenblik niet bereid zijn tot het zoeken van werkelijk contact met de westerse landen. Dat blijkt in de eerste plaats uit de brie ven van Boelganin zelf. Ilij wil een topconferentie en daar zouden de re geringsleiders dus internationale overeenkomsten moeten sluiten. Wes terse regeringsleiders echter zijn niet vry om naar eigen soevereine wille keur internationale afspraken te ma ken. Zij moeten rekening houden met de wensen, welke leven onder hun volk. Nu weten de Russen heel goed wat er leeft onder de westerse volkeren en zij weten dus ook. bijzonder goed hoever de westerse onderhandelaars kunnen gaan. Maar de Russen wensen daarmee geen rekening te houden. In de brief van Boelganin aan Ade nauer heet het. dat het stationeren van raketten en tactische atoomwa pens in West-Duitsland de enige weg naar het herstel van de nationale een heid zou versperren. En dan wrjst Boelganin die enige weg aan: onderhandelingen tussen West- en Oost-Duitsland. Het westen heeft zich echter reeds lang op het standpunt gesteld, dut die hereniging zal moeten komen door vrije verkiezingen in West- en Oost- Duitsland. De Russen denken er echter niet aan de hereniging van West- en Oost- Duitsland op die basis discutabel te stellen en dus willen ze niet onderhan delen. Overigens blijkt uit de brieven van Boelganin. dat de Kussen één ding erg onprettig vinden: door het stationeren van atoomraketten in de Westeuropese landen komt een be langrijk deel van Europees Rusland, met inbegrip van Moskou, binnen de werkingssfeer van die raketten te liggen. Daarom wil Boelganin dan ook de regeringen van de landen, waar men de raketten zal opstellen, bevreesd maken door te wijzen op het grote ri sico van vernietigende repressailles. Er is reden voor bevreesdheid. Men kan zich voorstellen, dat in bepaalde Europese landen de wens leeft om die atoomraketten maar liever in de Ver enigde Staten te laten, opdat Rusland bij 'n eventuele oorlog geen uanleiding zal hebben tot het doen van vernieti gende atoomaanvallen op een der Westeuropese landen. Op die wens speculeert Boelganin dus. maar het is alweer niet duide lijk. waarom daarvoor een topconfe rentie belegd moet worden. West-Europa wil werkelyk wel met de Russen onderhandelen over beper king van de bewapemng en als de Verenigde Staten wat star mochten zijn. dan kunnen de Westeuropese lan den altijd nog een bemiddelende rol spelen. Maar waarom wordt er dan niet on derhandeld via de gewone diplomatie ke kanalen? Omdat de Russen voor werkelijke besprekingen evenmin toe gankelijk zijn als de Amerikanen en cr dus voor West-Europa niets te be middelen valt. Het is wel jammer, dat de machts posities. welke Amerika en Rusland hebben opgebouwd, steeds onwrik baarder worden en da. geen van bei de meer heil kan zien in werkelijke vredesbesprekingen. En hoe vredelievend West-Europa ook moge zijn. het zal uiteindelijk toch moeten kiezen tussen de beide machts posities en het zal dus altijd achter de Verenigde Staten staan!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5