Opbouw Euromarkt is niet eenvoudig uitvin olijfje Zeeuwse Almanak DE VLISSINGSE OUDEN VAN DAGEN VIEREN JUBILEUM RIJKSWERKPLAATS TERNEUZEN IN VERGEVORDERD STADIUM ZEEUWSE SUIKERWAFEL WORDT WEER POPULAIR.... Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 DECEMBER 1957 INLEIDING VOOR Z.L.M. Zware taak voor Landbouwschap GROOT was weer de belangstel ling voor de najaarsvergadering van de Z.L.M., welke maandag middag in „I)e Prins van Oranje" te Goes werd gehouden. Naast de honderden leden kon de algemeen voorzitter, ir. M. A. Geuze ook vele autoriteiten verwelkomen, onder wie de commissaris der koningin, jhr.^ mr. A. F. C. de Casembroot, de gedeputeerden C. Philipse en ir. G. P. M. Dikötter, de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate en het Tweede Kamerlid C. F. van der Peijl. Na een openingsrede van de voor zitter waarvan elders in dit num mer een uittreksel is opgenomen werden de huishoudelijke zaken snel afgehandeld, waar by de begro ting 1958 werd vastgesteld en zon der stemming het besluit werd ge nomen wegens gestegen kosten de contributie met veertig cent te ver hogen tot f 1.90 per ha. Inleider voor deze middag was ir. T. P. Huisman, voorzitter van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouw- Advert entte) produkten, die de door ziekte verhin derde dr. J. Linthorst Homan ver ving. De Z.L.M- had met de keuze van deze „invaller"-spreker een wel zeer gelukkige greep gedaan, want ir. Huisman gaf niet alleen op des kundige, maar ook eenvoudige, hel dere wijze de Z.L.M.'ers een uiteen zetting van de problemen rond de Euromarkt, vrijhandelszone en de landbouw. Naast een overzicht van de bedoe ling van dè Euromarkt en de inhoud van het E.E.G.-verdrag, bepaalde hij de aandacht van zijn gehoor bij de moeilijkheden welke zich bij de ver wezenlijking met name voor de land bouw kunnen voordoen. De pogingen om op handelsgebied uit de zes deel nemende landen als het ware één land te scheppen, zullen allerminst eenvoudig zijn. Het zal een zaak van geven en nemen worden om iets re delijks te bereiken. Ten aanzien van de landbouw merkte spreker op dat de landen tot een gemeenschappelijk beleid zullen moeten komen. Op de vraag hoe het zal gaan met de akkerbouwprodukten in de komen de 12 tot 15 jaar, de periode waarin men naar een vrije markt binnen de E.E.G. moet groeien, kon (spreker uiteraard ook geen definitief ant woord geven. Wel gaf hij zijn per soonlijk oordeel t.a-v. verschillende produkten. Binnen twee jaar zal er een con ferentie worden gehouden om daarna bij de ministerraad van de Ongval te 's-Heerenhoek. één dode en één gewonde. Maandagmorgen is in 's-Heerenhoek een ernstig ongeluk gebeurd- Het acht tienjarige meisje A. W. uit die plaats werd in de Nassauweg aangereden door de 27-jarige bromfietsen H. N., eveneens uit 's-Heerenhoek,die op weg was naar zijn werk in Middel burg. Het meisje liep rechts van de weg en H. N., die haar achterop reed, reed haar aan. Bromfietser zowel als meisje kwam te vallen, de heer N. was op slag dood, terwijl het meisje met een gebroken sleutelbeen naar huis moest worden vervoerd. E.E.G. met plannen te kunnen ko men. Op het Landbouwschap, da handel en de industrie rust thans de immense taak om onze belan gen nauwkeurig te bestuderen. Men zal tot een welvoorbereide Nederlandse meningsvorming moe ten komen, voordat men interna tionaal ter onderhandeling trekt Vooral op het grote belang van deze goede voorbereiding, legde.ir. Huisman sterk de nadruk. Na de pauze volgde op deze inlei ding nog een drukke gedachtenwis- seling, waarbij ir. Huisman op tal van punten dieper inging. NOG MEER OVERLEG. Bij de rondvraag richtte de com missaris der koningin, jhr. De Ca sembroot zich tot de Z.L.M.'ers, waar bij hij pleitte voor een nóg intensie ver contact tussen het provinciaal be stuur en de georganiseerde landbouw. Naast overleg over vraagstukken rond het Deltaplan en het Drie-Eilan denplan wordt eraan gedacht om bijv. ook bij wegenaanleg reeds in het eerste stadium met de landbouw con tact op te nemen- De woorden van voorzitter Geuze in diens openings rede, over het behoud van eigen ka rakter, waren hem uit het hart ge grepen. IN HET SCHELDEKWARTIER Feestmiddag en -avond en huisvlijtexpositie De ouden van dagen te Vlissingen vieren feest vandaag, want twee jaar nadat In 1945 te Rotterdam de Alge mene Bond van Ouden van Dagen werd opgericht, werd ook Vlissingen met een afdeling van deze bond ver rijkt. Op woensdag 26 november 1947 kwam deze afdeling, die met twintig leden startte, voor het eerst in verga dering bijeen. Hoewel velen in de mening verke ren. dat de voornaamste aangelegen- VAN TOT LEVE DE „NEVAS". Gisteren heeft men in dit blad een verhaaltje kunnen lezen over het be zoek, dat-de teerlingen van de Diaco nieschool in Aagtckerke aan de „Die- merdijk" brachten. Dat schip, zo kon men in dat verslag lezen, werd enige tijd geleden door de school geadop teerd. Velen zullen zich nu afvragen, hoe dat precies gaat met zo'n adoptie. Wel, dat is heel eenvoudig. Alles, wat met adoptie van schepen te maken heeft, gaat via de Nederlandse ver eniging tot adoptie van schepen, de „Nevas". Mevrouw H. Voorwinde-Vis ser, de secretaresse van dc „Nevas" vertelde ons in Rotterdam het een en ander over dc vereniging, die ook in Zeeland al behoorlijk vaste voet aan wal en op 't schip! begint te krij gen. Reeds in vijf plaatsen heeft zij al scholen die schepen hebben geadop teerd. In Vlissingen zijn er twee scho len, in Middelburg eveneens en in Domburg en Kortgene hebben scholen ieder één schip geadopteerd. En dan die school in Aagtekerke. Die scholen kunnen nu de bemanning verrassen, met brieven en andere aardigheden. Als het sinterklaas of Kerstmis is. va ren dc schepen als altijd. Hoe aardig is het niet voor de bemanning, als er IJDEL Er zijn weer kerstbomen, te kust en te keur. Op de marktpleinen van de Zeeuwse steden en dorpen liggen ze hoog opgetast, pronkend met hun altijd groene naalden en in de week en maandbladen verschijnen vjeer de verhalen over dat ene, ijdele boom pje, dat in het bos al maanden tevo ren die naalden stsond op te poetsen. Tot grote woede van al die andere, eenvoudige kerstbomen. En met dat ijdele boompje loopt het dan gega randeerd slecht af; het schroeit zijn naalden, wordt ontijdig afgedankt en belandt heel schamel op een vuilnis belt, waar het nog geruime tijd hete tranen met spitse tuiten ligt ie schreien. Als afschrikwekkend voor beeld voor alle ijdeltuiten. Het is télkenjare weer een boeiend spel om te trachten dat ene, arme ijdele boompje te ontdekken tussen al die gave exemplaren, welke erken de handelaren in kerstbomen te koop aanbieden. Maar télkenjare ook mis lukt dat weer; ge moet daar mis schien een deskundige voor zijn. Het geen wel jammer is, want persoon lijk zouden wij het een erg dank baar werkje vinden om nu eens een maal dat ijdele boompje van de vuil nisbelt te redden. Om het te koeste ren en te vleien, te staven in zijn grootheidswaan en het zijn droom „ten einde" te laten dromen. Maar ook dat is ontegenzeggelijk een ijdel streven, zoals ge Wist het, al volgens het aloude woord alles ijdelheid is dan een pak komt uit het eigen land.... De „Nevas" bestaat ongeveer 10 jaar en heeft zojuist voor dc adoptie van het 275e schip gezorgd. Vooral in een „zee"-land als Zeeland dient een vereniging als de „Nevas" toch wel „bijval" te krijgen. De h.b.s. in Vlissingen heeft de „Ondina" ge adopteerd en liefhebbers van deze school gingen eens naar Gent om daar een bezoek aan „hun" schip te bren gen. En zo komt er via de „Nevas" al lerlei aardigs tot stand. Niet voor niets dus staat er boven dit stukje „Leve de „Nevas"! EEN BEETJE TWIJFEL. De dierenbescherming vecht tegen alles, wat de dieren maar enigszins kwaad kan doen. Men weet nu wél, ivat er allemaal onder „dierenmis handeling" wordt verstaan. Ook nestjes uithalen, wat een veélbedre- ven,doch weinig sympathieke „sport" is, valt hieronder. Vandaar dat er oh'éventjes maar een lichte tivin- keling van twijfel in de ogen van de lieden der administratie van de Ne derlandse vereniging tot bescherming van dieren", afdeling Zeeland-noord kwam, toen men daar in het ledenre- gister als nieuw moest aantekenen jeugdclub „Het Roversnest", Kapel- Ie. Want de samenvoeging van de woorden „rover" en „nest" maakte op het eerste gezicht nu niet bepaald een prettige indruk op de dierenliefheb bers. Overigens fluistert men, dat „Het Roversnest" één van de meest actieve leden van de Zeeuwse dieren beschermingswereld is DE CEL VAN SAS VAN GENT. In Sas van Gent wél hekend is de heer A. P. uit Zelzate, die daar altijd konijnenvellen opkoopt. Cafébezoek trok hem zaterdag aan en zo kwam het dat hij even later in een toestand kwam, die als „beschon ken" wordt aangeduid. Op de West- dam gekomen, werd zijn gang wel heel onzeker en toen viel hij door een etalageruit, zo'n grote, van spiegel glas. De .politie heeft A. P. maar opge raapt en hem een nachtje in dc cel laten doorbrengen. EEN PAARD. Op de weg tussen Perkpolder en Hulst in de buurt van Tcrhole glipte een paard van de landbouwer B. uit zijn weide. En wat gebeurde er Dc vracht wagen van de firma L. uit Sint Jan steen „nam" het dier, dat een eind werd meegesleurd. Toen de inmid dels zwaar beschadigde auto halt hield, was het paard al in dc duister nis verdwenen. De volgende dag moest het helaas worden afge maakt NOG VELE JAREN. Tenslotte even het echtpaar A. de SmetPicavel feliciteren. Waarom? Wel, deze krasse Koewachters vier den één dezer dagen hun gouden hu welijksfeest. En dat is n.b. wel een felicitatie waard! heid. waarmee de bond zich bezig houdt, 't scheppen van ontspannings mogelijkheden is. blykt uit een ge sprek met de heer A. R. König, voor zitter van de afdeling Vlissingen en algemeen secundus van de bond al vlug, dat dit slechts één der vele pro grammapunten van de bond is. De bejaarden hebben zolang zij daarvoor de kracht bezaten, de maat schappij gediend en nu zij „aan de kant zijn gezet", waarover zij zich geenszins beklagen, hebben zij recht op een rustige oude dag zonder daar bij afhankelijk te zijn van de liefda digheid. Toen in 1945 aan die „rustige oude dag" nog wel het een en ander ontbrak, hebben de bejaarden zich ge organiseerd om samen tc strijden voor financiële onafhankelijkheid betere huisvesting en betere medische ver zorging. Daar ook andere organisa ties. zoals de Bond van Staatspensio- nering en de Unie van Katholieke Dio cesane Bonden, dezelfde idealen na streven, hebben zij zich verenigd in het Centraal Orgaan van Samenwer kende Organisaties (C.O.S.O.). Een belangrijk aantal adressen werd door dit orgaan aan gemeen telijke en rijksinstanties op het ge bied van de sociale zorg gericht en dat deze werkzaamheid niet zonder resultaat is gebleven, blijkt uit de verbeteringen, die inderdaad wer den verkregen. De bond is daardoor niet „Inge- suft", een nieuw gevaar wordt ge zien in de verboging van de ver- pleegprijzen in verschillende rust huizen en ook hiertegen heeft men reeds zijn stem laten horen. Over de medewerking, die men in Vlissingen van alle zijden ondervindt, is de jubilerende afdeling zeer tevre den. De N.V. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" heeft gratis 't Schel- dekwartier als clublokaal beschikbaar gesteld en de bejaarden kunnen zich aaar de hele week door, behalve vrij dags en zaterdags, amuseren met al lerlei spelen, waarbij zij gebruik mo gen maken van de biljarten, die er staan. Ook vanmiddag en vanavond komen alle leden, de afdeling telt er momenteel 1256, daar bijeen om het tienjarig bestaan in een gezellige sfeer te vieren. Voor de vrijetijdsbesteding verleent de gemeente een subsidie van 500. per jaar, terwijl bijdrage uit de op brengst van de Zeeuwse collecte dit jaar 475.bedroeg. Dat dit geld goed wordt besteed, moge blijken uit de tentoonstelling van voorwerpen, die door de leden werden vervaardigd en die vandaag in het Scheldekwartler te bezichtigen zal zijn. Verschillende verenigingen bekommeren zich even eens om de bejaarden en geven toneel- of cabaretvoorstellingen in het Schel- dekwartier. De directie van het Al- hambra-theater vergast hen iedere maand op een gratis filmvoorstelling. Douane onderschepte poging tot koelhuisboter- smokkel Tijdens een nachtelijke patrouille onder de gemeente Clinge ontdekten douane-beambten een auto, waaruit de zittingen waren verwijderd. En kele personen waren bezig de lading voor deze wagen klaar te maken. De smokkelaars namen de vlucht. Dc wagen (een Belgische personenauto) bevatte 325 kg koelhuisboter. Auto en lading werden in beslag genomen. De smokkelaars wisten in het duister te ontkomen. Zeeland in het internatio nale wegvervoer Zeeland telde tot november j.l. 42 transportondernemingen met vergun ningen voor grensoverschrijdend ver voer tegen vergoeding, n.l. 9 vergun ningen met een totaal aan laadvermo gen van 334 ton, geldig voor alle landen, 28 (237 ton) alleeen voor Bel gië en Luxemburg, 1 (16 ton) alleen voor Duitsland en 4 (80 ton) voor overige landen. i AdvertentieJ of ZZ1ELWIEIR voor een goed geschenk Vraag deskundig advief aan de juwelier-horloger. Werkverband Katholiek Amateurtoneel In hotel „Des Pays Bas" te Ter- neuzen hield de afdeling Zeeland van het „Werkverband Katholiek Ama teurtoneel" onder Voorzitterschap van de heer M. Bakker uit Goes een algemene vergadering, die onder meer werd bijgewoond door drs. L. .Lockefeer, lid van liet landelijk be stuur van het W. K. A. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de onlangs overleden gees telijk adviseur der afdeling, pater Gonzaga, waarna hy de nieuwe gees telijk adviseur, pater Gerlach Heli- wig uit Goes, verwelkomde. Verder bracht hij de afgetreden secretaris der afdeling, de heer Ch. Heirman uit Hulst, die men op de komende Sint Genesiusdag hoopt te huldigen, dank voor het vele werk, dat deze voor het W. K. A. heeft verricht. Bij de daarop volgende bestuurs verkiezing werd de heer G. Verstraa- ten te Slht TAnsteen bij akklamatie tot nieuwe provinciale secretaris ge kozen. Uitvoerig werd vervolgens gespro ken over het „Algemeen Landju weel" en het „Landjuweel" van het K. A. T„ waarbij de suggestie werd gedaan, het algemeen landjuweel te laten gelden als voorronde voor het landjuweel van het W. K. A„ mede in verband met het feit, dat het hoofdbestuur van de N.A.T.U. en het W. K. A. voorstander is van een wedstryd om de twee jaren voor het algemeen landjuweel. Wat do kwestie-der voorronde be treft werd besloten deze aan te hou den en aan het hoofdbestuur voor te leggen. In principe werd besloten, de Sint Genesiusdag 1958 te "s-Heerenhoek te houden en deze dag zal dusdanig worden ingedeeld, dat daardoor het onderling contact tussen de vereni gingen zoveel mogelijk wordt bevor derd. De mededeling werd verder ge daan, dat van de landelijk secretaris de heer D. Maassen te Utrecht, de toezegging werd verkregen, dat aan de afdeling Zeeland onder bepaalde voorwaarden voor 1958 een subsidie van 200 zal worden toegekend. Deze subsidie zal worden besteed voor regisseurs- en spelerscursussen. In zijn slotwoord wekte de voor zitter de vr(j talrijke aanwezigen op, propaganda te maken voor het W. K. A„ terwijl hij verder zijn waar dering uitsprak voor het werk van de provinciaal toneel-adviseur, de heer Jan Lemaire jr. Universitair examen De heer J. L. Stam te Goes slaag de aan de rijksuniversiteit te Leiden voor het semi-artsexamen. PLANNEN ZIJN BIJNA KLAAR Zodra financiering mogelijk is wordt met de bouw begonnen De plannen voor de bouw van een rijkswerkplaats voor vakontwikkeling te Tcrneuzen verkeren thans in een vergevorderd stadium. Dit deelde ons de heer K. van Dijk, de hoofdinspecteur-directeur van het districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening in Zeeland, mee, tijdens een bijeenkomst voor de pers, die gehouden werd ter gelegenheid van de opening van de rykswerk- plaats voor vakontwikkeling te Middelburg, a.s. woensdagmorgen om 11 uur door de directeur-generaal voor de Arbeidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mans- holt. Bij deze bijeenkomst waren voorts aanwezig de heren J. C. Visser, het hoofd van de voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, en J. K. Dykema, de directeur van de Middelburgse rjjks- werkplaats. De heer Van Dijk vertelde voorts, dat het ministerie op het standpunt staat, dat deze werkplaats in Terneu- zen nodig is. Zodra de financiering er van dan ook mogelijk is, zal begonnen worden met de bouw. Deze rijkswerk plaats zal kleiner worden dan die in Middelburg, omdat de laatste haar „werkgebied" heeft in Walcheren en de Bevelanden met uitzondering van een gedeelte achter Krabbendijke, en van Schouwen-Duiveland, Tholen en St.-Phllipsland. waarvan de inwoners de school in Bergen op Zoom bezoe ken. De Terneuzense school zal ge bouwd worden om de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen te dienen. Zo als bekend is de capaciteit van de Mid delburgse rijkswerkplaats 90 man. Men moet het belang van deze nieu we rykswerkplaats in de Zeeuwse hoofdstad niet onderschatten, temeer, nu er tegenwoordig uitgesproken vraag is naar geschoolde arbeids krachten. Bij een enquete is gebleken, dat meer dan 80 procent van de ge slaagde cursisten terechtkomt in het beroep, waarvoor ze opgeleid zijn. De 34 Nederlandse werkplaatsen hebben in de loop der jaren reeds 45.000 werk krachten opgeleid. GOEDE RESULTATEN De minimumleeftijd voor de rijks- werkplaats is gesteld op 18 jaar, waar door de cursisten te oud zijn om de ambachtscholen te bezoeken. De ma ximum-leeftijd ligt tussen de 45 en 50 jaar. Allereerst worden de kandidaten voor de school op het arbeidsbureau getest en de bevindingen van deze test en de resultaten van de grondcursus (die de kandidaten volgen alvorens een bepaald beroep te kiezen) vormen het uitgangspunt voor welke cursus zij ingeschreven worden. Iedere deel nemer krijgt een programma, dat doorgewerkt moet worden. Als hij een opgave gemaakt heeft, wordt dit ge waardeerd met een aantal punten. Daarbij moet de cursist aan een zeke re norm voldoen. Installatie „Beheerschap Recreatiegebied Braakman" In het verslag van de Installatie van het „Beheerschap Recreatiege bied Braakmah" in de P.Z.C. van maandag is een hinderlijke fout ge slopen. De aanhef van het verslag moet als volgt worden gelezen: In Hoek, een der drie Braakman-ge meenten, heeft de commissaris van de koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot zaterdagmorgen het „Be heerschap Recreatiegebied Braak man" geïnstalleerd, een orgaan mgt een enigszins experimenteel karak ter, daar het in Zeeland en zelfs in Nederland het eerste beheerschap is, dat dc belangen van de recreatie in een nieuw gebied zal behartigen. „U bent voor mij een belangrijke proef konijn", zei de heer De Casembroot in zijn installatierede tot de leden van het beheerschap, de heren A. F. Hanssens, burgemeester van Hoek, voorzitter, P. J. L. van Hoek, burge meester van Philippine, A. P. Kos- tense, burgemeester van Biervliet, L. Dieleman en P. Scheele, die namens Hoek zitting hebben en de heren A. J. van Hoeve en A. P. van Ooteghem, die respectievelijk Biervliet en Phi lippine vertegenwoordigen. In 1958 maximaal vijftig nieuwe garnalenvissers Het bestuur van het produktschap voor vis en visprodukten heeft maan dagmiddag tijaens een in Den Haag gehouden vergadering enige verorde ningen en uitvoeringsbesluiten aange nomen, waaronder een uitvoeringsbe sluit, dat het aantal nieuw toe te laten garnalenvissers voor 1958 op vijftig vaststelt. Drie bestuursleden waren tegen dit besluit. Zij hadden dit aantal liever op 30 gesteld gezien. VOORTBOUWEN OP OUD RECEPT Zelfs naar Zweden Industrialisatie, dat is al tiental len jaren lang een belangrijk woord als men het over de welvaart van 'n land heeft. En dus komen er steccls weer fabrieken bij of worden dc be drijven steeds groter. Ook Zpeland heeft nieuwe industrieën gekregen. Enkele industrieën bouwen op oude „recepten" voort. De heer Piet Ver- duyn in Breskens doet dat wel heel letterlijk. Hy heeft een specifiek Zeeuws produkt op de markt ge bracht, dat reeds onder onze voor ouders als een specifiek West Zeeuws Vlaams produkt bekendheid genoot, namelijk de suikerwafel. Tijdens de oorlog verdwenen vele van de benodigde speciale wafel ijzers, maar enkele Jaren geleden kwam de heer Verduijn op het idee, deze Zeeuwse suikerwafeltjes weer te vervaardigen. Dit werd direct een succes, zodat reeds in de eerste we ken een produktie van 100 kilogram per week werd bereikt. Binnen de twee jaar groeide de firma uit tot een „sterkte van acht meisjes" en 't bedryf maakt nu 100 kilo wafeltjes per week, die dan keurig verpakt in plastik zakjes met een afdruk van een boerin in Cadzandse dracht erop in de handel wordt gebracht. Het grootste deel van deze produktie gaat naar België, terwijl ook in Ne derland, in de grote steden, sedert kort verkoopkantoren zijn gevestigd. Ook uit Zweden is reeds een order geplaatst. De aanvraag naar deze met de hand gebakken koekjes is dusdanig dat de heer Verduijn ver wacht eind 1958 met een dertig a veertigtal meisjes te moeten werken, om alle orders te verstouwen. Om dat het gebouw, waar men nu werkt reeds te klein dreigt te worden, ligt het in do bedoeling te Breskens een geheel gemoderniseerd bedrijf te ves tigen. De „suikerwafelkoning", zoals de heer Verduyn in België wordt ge noemd, past een strenge selectie toe bij het tewerkgestelde personeel, die in keurige uniformen gestoken de hele. dag vullen met op ouderwetse manier vervaardigen van dit zo ge wilde produkt, Wat de cursussen betreft, kan de kandidaat die voor machine-bank- werken volgen, voor constructie- bankwerken, onderhoudsmonteur, lassen (autogeen en elektrisch en gecombineerd) precisie-bankwerken en draalen en voor de bouwcursus- sen, stucadoren, metselaar en tim merman (beton, all-round en ge woon). De heer Visser deed nog enkele me dedelingen betreffende de werkplaat sen en de problemen in verband met de werkgelegenheid. Reeds minister Suurhoff verklaarde by de behande ling van zijn begroting enkele weken geleden, dat het oplopen van het werklozencijfer op zichzelf niet alar merend behoeft te zijn. Zelfs in de pe riode van de ergste overspanning op de arbeidsmarkt, was er nog een vrij groot aantal werklozen. Dat het getal van 60.000 thans verdubbeld is ver geleken met vorig jaar, is te wijten aan het feit, dat thans velen zich laten Inschrijven. De heer Van Dijk stipte nog aan, dat men in Zeeland momenteel met de sei zoenwerkloosheid te maken heeft. Verder zijn in de sector water- spoor- en wegenbouw een vrij beduidend aan tal mensen vrijgekomen, waardoor Zeeland wat uitschiet boven het alge meen gemiddelde. Aanleg van puinwegen bij Zoutelande en Westkapelle. Voorstel bestuur Polder Walcheren Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren stelt de algemene verga dering voor in Westkapelle een ver harding aan te brengen op de zand weg in deze gemeente van de nieu we zeedijk langs de duinvoet tot aan de Joossesweg ter lengte van onge veer 1 km en een toegangsweg aan te leggen naar het stranad in Zoute lande even ten oosten van het Streef- kerkse huis, ter lengte van ongeveer 500 meter. Aangezien de aanleg of verharding van deze wegen thans tegelijk met de bunkeropruiming aanzienlijk goedkoper kan geschieden dan wan neer hiervooor materiaal van elders zou moeten worden aangevoerd, ver zoekt het dagelijks bestuur om een krediet van 11.000 voor de aanleg van deze puinwegen. Het totaal aan gevraagde bedrag moet thans op 600.000 worden gesteld, daar een door de ingenieur van de polder op gestelde begroting van de werkzaam heden voor dc opruiming van de bun kers een eindcijfer aangeeft van 589.000. Zoals bekend, worden de kosten van opruiming geheel door het rijk vergoed, terwijl een vergoe ding van 8 procent woordt uitge keerd wegens algemene kosten. De kosten van aanleg van de toe gangsweg te Zoutelande en verzwa ring van de zandweg te Westkapelle met dit puin zullen uiteraard geheel ten laste van de polderkas blijven. Verder wordt voorgesteld van de ge meente Vlissingen aan te kopen on geveer 2150 vierkante meter van het zuidelijk talud van de Spulboezem. In het voorstel wordt opgemerkt, dat de eigendomssituatie in de omgeving van de Spui boezem verward is. De Herverkavelingscommissie heeft zich bereid verklaard te bevorderen, dat in het kader van de herverkaveling uiteraard met instemming van de belanghebbenden een systemati scher verdeling van de eigendommen tot stand zal komen, Toewijzing van het zuidelijk talud van de Spuiboe- zem aan dc polder zou hieronder on getwijfeld begrepen worden, ware het niet, dat deze strook grond bui ten het herverkavelingsblok ligt. (Advertentie/ Brandend vraagstuk IS ROKEN GEVAARLIJK Steeds meer nadruk wordt gelegd op het gevaar, dat verbonden is aan het tevéél roken. Gelukkig bestaat er thans een Deens middel, waarmede men het roken kan doen verminderen. Dit middel heet SMOKELESS. Smokeless zijn kleine tabletten, welke men langzaam in de mond moet la ten smelten. Het resultaat is verras send. Na het opzuigen van één tablet heeftenen 2 A 3 uur een afkeer van roken. Smokeless is verkrijgbaar bij apotheek of drogist. Begin vandaag nog met de Smokclcsskuur; het is be ter voor uw gezondheid. Middelburg Electro: „The true and the brave", 8 uur, 14 j. Concert- en Ge hoorzaal: Concertavond, 8 uur. Vlissingen Alhambrn: „Zolang wij le ven", 7 en 0 uur, 14 J. Luxor: „Vlucht naar Hongkong", 8 uur, 14 j. Goes Grand: „Haar eerste liefde", 8 uur, a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2