Onderzoekwerk Stichting Zeeland wordt aanzienlijk uitgebreid Dijkgeschot 1958 voor de Polder Walcheren moet gewijzigd worden SLAGER WAS MET 400 KG BOTER OP WEG NAAR BELGIt MAANDAG 16 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 WAAROM f 15.000 SUBSIDIEVERHOGING? Provincie wordt en cultureel „in „ZEELAND moet maatschappelijk en cultureel in kaart worden ge bracht", zegt ons drs. L. Turksma, socioloog bij de Stichting Zeeland te Middelburg. „Dat wil zeggen: wij dienen te beschikken over feite lijke kennis der maatschappelijke verhoudingen. Die kennis is er nog niet. yas als we ons die hebben ver worven, zijn we in staat de beleids organen in ons gewest verantwoord te adviseren". Beschikken over de feitelijke kennis der maatschappelijke verhoudingen. Dat betekent, dat wetenschappelijk verantwoorde onderzoekingen nodig zijn, uiteindelijk resulterend in ad viezen voor de mannen-aan-het-roer. Voorbeeld: ergens in Zeeland is een gemeente, waar het verenigingsleven ondanks alle pogingen niet wil bloei en. Het schijnt in het begin altijd wel éven te lukken, maar na verloop van tijd komt er van alle goed-bedoelde initiatieven niets terecht. Op de duur haalt iedereen de schouders op en zegt: „Laten-we-maar-stoppen, want bij ons lukt toch nooit wat..." Maar het wA&rom van de zaak wordt met een dergelijke opmerking niet op gespoord. De oorzaak niet weggeno men! Welnu, de Stichting kan hier onderzoeken en adviseren, bijvoor beeld aan het gemeentebestuur, zodat getracht kan worden met meer succes het verenigingsleven op gang te bren gen. Deze onderzoekingen zijn niet alleen voor 't heden van belang, maarvooral voor de toekomst. Met name geldt dat voor die gemeenteen, waarvan de structuur sterk zal veranderen door het Deltaplan. Wanneer het er om zal gaan de sociale veranderingen op te vangen, dan is immers nodig te weten hóe de structuur van deze gemeenten in elkaar zit, waarom ter plaatse dit- zo en dit-zus gaat. Nogmaals: dat zal dan onderzocht moeten worden, „maatschappelijk in kaart moeten worden gebracht". Vandaar, dat de Stichting sinds kort haar onderzoek werk heeft uitgebreid en in de toe komst verder zal uitbreiden. Vandaar een verhoogde subsidieaanvrage aan het provinciaal bestuur: vijftiendui zend gulden meer dan vorig jaar. Voor een goed begrip moet hier ter loops worden opgemerkt, dat de Stichting géén overheidsinstelling is, maar een particuliere instantie, die werkt met subsidies van rijk, provin cie en gemeenten. Gevraagd is nu aan de Staten van Zeeland in plaats van f 30.000 per jaar een bedrag van i 45.000 t^. willen verlenen. Méér onderzoek dus! Dat gebeurt op twee manieren, zo zet ons drs. Turksma uiteen. De urgentste pro blemen worden onderzocht door middel van schriftelijke enquêtes, vragenlijsten die worden gezonden aan die instellingen, die met het te onderzoeken vraagstuk te maken hebben, zoals gemeentebesturen, verenigingen enz. Dé tweede manier is het onderzoek ter plaatse door speciaal daartoe opgeleide krach ten. En vooral hiervan heeft men goede verwachtingen! Die speciale krachten zijn meestal studenten, die reeds ver met hun stu die zijn gevorderd en die worden in geschakeld in overleg met de univer sitaire en levensbeschouwelijke socio logische instituten, b.v. van de Her vormde Kerk Hun werkwijze wordt zorgvuldig „uitgedokterd". Het pro bleem dat een dergelijk onderzoeker moet bestuderen, wordt namelqk eerst door de leiding van de Stichting Zee land grondig met hem behandeld. Er is dan tevens reeds allerlei materiaal statistieken enz. verzameld. Bovendien wordt zeer zorgvuldig de juiste man voor het juiste onderzoek uitgezocht. Het zou bijvoorbeeld ver keerd ztfn om in een uitgesproken rooms-katholieke streek een man van orthodox-protestantse origine neer te zetten. Maar niet alleen wordt de onderzoek er goed voorbereid, doch ook tjjdens zjjn verblijf in do liewuste gemeente of streek staat hij voortdurend in contact met de Stichting, terwijl het uiteindelijke rapport eveneens weer in nauwe samenwerking en onder ver antwoording van dit orgaan tot stand komt. Zy houdt toezicht en verantwoording! „E* is op dit gebied veel werk aan de winkel," zegt ons drs. Turksma. „Schouwen-Duiveland bijvoorbeeld zal door de aanleg van de Greve- lingendam de zuigkracht van Rot terdam in versterkte mate onder vinden. De toeristenstroom zal in tensiever worden. In Tholen kent men allerlei moeilijkheden rond het pendelen, in Zuid-Beveland heeft men de streekverbetei'ings- plannen, de kanaalzone heeft haar eigen problematiek. Dan is er het Sloeplan en de mogelijkheden tot Industrialisatie bij de Zeeuws-Bra bantse grens. Allemaal vraagstuk ken, waarbij de Zeeuwse mens is betrokken, vraagstukken, waarbjj het beleid adviezen wil hebben over de sociale kant van de maat regelen. Maar indien we adviezen willen geven, dan Is het nodig dat we uitgaan van de feitenkennis. Een kennis, die alleen door onder zoekingen ls te verwerven." maatschappelijk kaart gebracht" Met plaatselijke onderzoekingen heeft men in de afgelopen maanden reeds enige ondervindingen opgedaan. Zo werd van 15 juli tot 15 augustus te Poortvliet een onderzoek ingesteld naar de sociale verhoudingen, tenein de met name in het motief van de migratie een inzicht te krijgen. Sinds oktober onderzoekt de heer Q. J. Mun ters Noord-Beveland, waarby de po sitie van de bevolking ten opzichte van het Drie-Eilandenplan wordt be keken. De resultaten van dit alles zijn zodanig, dat het volkomen gerecht vaardigd is met dit systeem verder te gaan. Drs. Turksma heeft voorts reeds een grote hoeveelheid materiaal verza meld uit de schriftelijke enquêtes, o.a. met betrekking tot de verdeling- van de zaalruimte, de bejaardente huizen, bejaardensociëteiten, geeste lijk- en lichamelijk gehandicapten enz. Een deel van dit materiaal moet nog worden uitgewerkt, waarvoor een assistent-socioloog zal worden aange trokken. De kosten daarvan zijn be grepen in de verhoging der subsidie ad. 15.000. Al deze plannen en nieuwe initiatie ven komen er in feite op neer, dat de Stichting Zeeland in de Zeeutv- Ijllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljll Tijdens de komende winterzit- E H ting van de provinciale staten II H zal een voorstel worden behan- deld tot verhoging A an de sub- sidie aan de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultu- H reel Werk. s In bijgaand artikel, geschreven i| naar aanleiding van een onder- houd, dat een onzer redacteuren H had met de socioloog dezer Stichting, drs. Turksma, wor- den do achtergronden van deze subsidie-verhoging belicht. se samenleving een nieuwe functie gaat vervullen. Zij treedt meer dan tot dusver het geval was als het of ficiële onderzoek-orgaan van dit gewest naar buiten. Bovendien zal zij optreden als een coördinerende instelling bij sociologisch onder zoek, zodat niet meer, zoals na de ramp, te hooi en te gras maar wat wordt rondgetrokken door institu ten en studenten. Vijftienduizend gulden méér. Zij zijn bestemd om Zeeland ook in sociologisch opzicht een wapen te smeden, waarmee het de toekomst aan kan ECONOMISCHE POLITIERECHTER MIDDELBURG Timmerman smokkelde, omdat hij niets anders te doen had Voor de economische politierechter to Middelburg, mr. r. van Empel, moest zich vrijdagmorgen verantwoorden de slager K. V. uit Sint Jan steen. Hij had op 9 oktober j.l. 400 kg boter in zijn auto meegenomen, die kennelijk bestemd waren voor de smokkel. Hij ontkende dit echter. De feiten bleken echter 7.0 in het nadeel van V. te zijn, dat er bijna geen ont komen aan was. Met zijn auto (vol boter) was hij naar het kruispunt Tragel-Hogeweg gereden. Zij echtgenote liep daar ook. „Om naar de bees ten te kijken", verklaarde V. Toen hij met zijn auto gestopt was, kwam er ook een smokkelauto naderbij, kennelijk met de bedoeling om de boter af te halen. Toen do douane naderbij kwam, ging de smokkelauto er van door in de richting Axel. De officier van justitie, mr. Ph. Schenkenberg van Mierop, achtte aan alle kanten bewezen, dat ver dachte op smokkel uit was. Hij eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, alsmede een geldboete van f 1200 subs. 3 maan den. Mr. H. A. R. de Mul, de raadsman, merkte op, dat de douane de identi teit van de smokkelauto niet goed heeft kunnen vaststellen. Nu de fei ten niet direct vaststaan, vroeg mr. De Mul de boete te beperken. Mr. Van Empel achtte het bewijs wettig en overtuigend geleverd en veroor deelde V. tot 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en een boete van f 500. De timmerman N.S. uit Aar denburgEede had op 18 oktober een auto bestuurd, die beladen was met boter voor de smokkel. Hij had anders niet te doen, ver klaarde hij op een vraag van de politierechter, waarom hij ge smokkeld had. De officier eiste een gevangenisstraf van 8 weken, waarvan 6 weken onvoorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar. Mr. Van Empel gaf S. deze straf geheel voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, een boete van f 100 of 20 dagen met vcr- beurdverklarng van de boter. Over vrije dijk De molen van de molenaar E. R. O. te IJzendijke staat op Nederlands grondgebied, maar om er te komen, moet O. over Belgisch grondgebied over de zogenaamde „vrije dijk". Op 23 augustus had hij 45 zakken tar we gekocht, die uitgevoerd, maar voor slechts 15 zakken een uitvoer vergunning geschreven. Conform de eis werd hij veroordeeld tot een boe te van f 100 of 20 dagen met ver beurdverklaring van do inbeslaggeno- men zakken tarwe. De schilder A. V. B. uit Vlissingen had op 4 oktober het vestigingsbe- sluit voor het schildersbedrijf over treden. Hij verklaarde gewerkt te hebben voor een aannemer, hoewel de officier er van overtuigd was, dat hij zelfstandig gewerkt had. Dc eis luidde f 50.de veroordeling f 40. De Kruiningse inwoner J. J. A. had een stuk grond aan een dijk ver kocht in strijd met de prijsvoor- schriften van cTe grondkamer. Het had hem een voordeel opgeleverd van f 1800.De officier eiste hier voor een boete van f 1500. De raadsman van A„ mr. P. C. Adriaanse, verklaarde, dat de ta- '-cutie geschied was op grond van 'iet feit, dat een last van f 33.— oer ha op de grond zou drukken. De raadsman rekende voor, dat de taxatie onjuist was. De poli- icrechter veroordeelde verdachte tenslotte tot een boete van f 500. 9 In Nice zijn twee Corslcanen gear resteerd op beschuldiging van vervaardi ging van bijna een miljoen valse dollars. Deze waren ln biljetten van honderd (perfect nagemaakt, zei de politie), ver spreid in Nice, Marseille en Genua. De handelaar G. M. K. uit Middel burg verkocht op de Markt in de hoofdstad geslachte kippen en wilde konijnen zonder dat hij daarvoor een vergunning bezat. K. verklaarde, dat hij lid was van een firma, die ge sticht was, omdat de kleinhandelaren tegenwoordig geen voet meer aan de grond krijgen. „Wanneer één der firmanten een vergunning heeft, is het toch in orde", meende K. De eis van de officier, zijnde f 25.of 5 dagen, reduceerde de politierechter tot f 5.—. Advertentie) 1 niet langer zo - maar vloei, vraag uitdrukkelijk om Mascotte Nederlands meisje (17) wil Schot (40) jrouwen. De vader van de 17-jarige Adrie den Besten uit Langerak heeft bij de bur- berlijke stand te Greenock in Schotland bezwaar gemaakt tegen het huwelijk van' zijn dochter met de 40-jarige ke telmaker John Bell. Het paar is voor nemens im het huwelijk te treden te Greenock in Schotland. Adrie den Besten, dochter van een veehouder, heeft Bell leren kennen tijdens een bezoek dat zij aan een pen-vriendinnetje in Schotland heef: gebracht. Bell is de vader van dit pen vriendinnetje en weduwnaar. Geen herleving faciliteiten hoefijzerverkeer Minister Algera deelt in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van het departe ment van verkeer en waterstaat mede, dat hem geen bijzondere moeilijkhe den bekend zijn, welke aanleiding zouden kunnen geven tot een her nieuwde overweging van de mogelijk heid van herleving der faciliteiten voor het zg. hoefijzerverkeer. Uit vervoersoogpunt bestaat daartoe zeker te minder aanleiding, aangezien het transitoverkeer reeds nu niet aan kwantitatieve beperkingen is onder worpen, aldus de minister. Zouden zich uit een oogpunt van douanecon trole nieuwè vraagstukken voordoen, waarin door middel van de bestaande regelingen voor vervoer onder verze geling niet zou kunnen worden voor zien, dan is de minister bereid derge lijke aangelegenheden met zijn ambt genoot van financiën op te nemen. Defensiepact voor westen van Middellandse Zee. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen in Washington heeft de Fran se minister van buitenlandse zaken, Pineau, een plan voorbereid voor een defensiepact voor het westen van de Middellandse Zee. Dit plan zou behal ve Frankrijk en Noord-Afrika ook Spanje en eventueel enkele andere landen omvatten. Het pact zou nauw aansluiten bij de NAVO. In de afgelopen maanden zijn er ln Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea, zes honderd kinderen te vondeling gelegd. De verhouding is drie meisjes tegen een jongen. Volgens de autoriteiten ls het grote antal vondelingen een gevolg van de armoedige omstandigheden. Een Amerikaanse jachtbommen werper, een tweemotorige, heeft het wereldsnelheidsrecord voor straal vliegtuigen verbeterd en op 1.932 km per uur gebracht. Algemene vergadering van Arjos De Nationale Organisatie van Anti revolutionaire jongeren (ARJOS) heeft zaterdag te Utrecht de alge mene vergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer S. Silvis. De organisatie is vol leven en van een Inzinking onder de A.R.-jongeren is geen sprake, aldus luidt een van dc conclusies uit het jaarverslag 1957, dat in bespreking kwam. Wie gevreesd heeft, dat de ARJOS, die de geleden nederlaag in de ver kiezingsstrijd als geen nederlaag heeft gevoeld, een deuk zou krijgen, is vol gens de voorzitter beschaamd ge worden. De ARJOS heeft de tegen slag opgevangen. Het groeiend aantal clubs en het groeiend aantal leden zijn daarvan uitstekende bewijzen. In tussen realiseert het bestuur zich ter dege dat de bezinning op en de uit bouw van het werk tevens alle krach ten vergt. Explosie in fabriek voor raketbrandstof Bij een ontploffing in een chemi sche fabriek te Elton in de Ameri kaanse staat Maryland, zijn vier mensen omgekomen en een aantal gewond. In deze fabriek wordt brandstof voor raketten gemaakt. GEEN GOEDKEURING VAN GED. STATEN Polderbestuur stelt voor: f 61.- voor „ongebouwd" en 8.- voor „gebouwd" De algemene vergadering van de Polder Walcheren is door het dage lijks bestuur tegen vrijdag 20 december a.s. 0111 tien uur in het polderhuis te Middelburg in buitengewone spoedeisende zitting bijeengeroepen. Onder meer zal worden behandeld een voorstel tot wijziging van de begroting 1958 en tot wijziging van het dijkgeschot voor het dienstjaar 1958. Ged. Staten van Zeeland hebben namelijk hun goedkeuring onthouden aan het besluit van de vergadering van 28 september j.l. tot het heffen van dijk geschot in 1958. De bezwaren betreffen de heffing van de gebouwde eigen dommen, aangezien uit de toelichting op de begroting blijkt, dat de heffing van het dijkgeschot voor gebouwd mede dient, voor het verlenen van oen bijdrage van 30.000 wegens algemene kosten van vorige dienstjaren en dus naar de mening van Ged. Staten geschot wordt geheven in strijd met de bepalingen van het Bijzonder Reglement op het bestuur van de Polder Walcheren. Zoals bekend besloot de algemene vergadering op 28 september het dijkgeschot voor de ongebouwde ei- tendommen te handhaven op 60 en at voor de gebouwde eigendommen te verhogen van 8 op 8,50, daar het gebouwd zich bereid verklaard had een eenmalige bijdrage van 30.000 te verlenen. Hoewel Ged. Staten zich realiseerden welke con- sequenties een en ander voor de Pol der Walcheren zou hebben, hand haafden zij hun besluit na een be spreking met een delegatie van de polder. Teven besloten G.S. echter op zeer korte termijn aan dc Provinciale Staten voor te stellen het betreffende artikel van het Bijzonder Reglement op het bestuur van de Polder Walche ren zodanig te veranderen, dat van 1958 af aan de gebouwde eigendom men algemene kosten in rekening zullen mogen worden gebracht. Het dagelijks bestuur heeft inmid dels het college van G.S. verzocht te bevorderen, dat voor Walcheren de regeling van toepassing verklaard wordt, die reeds thans is bepaald in de nieuwe reglementen voor Schou wen-Duiveland, Noord-Beveland en Tholen. alsmede voor de waterschap pen, die geregeerd worden door de bepalingen van het algemeen regle ment voor de polders of waterschap pen in Zeeland. Deze regelingen komen ln het kort hierop neer. dgt zowel de ge bouwde als de ongebouwde eigen dommen aan alle uitgaven bijdra gen. De heffing van net gebouwd vordt aan een bepaald maximum rebonden, hetgeen in de praktijk \ierop neerkomt, dat bij een dijk- reschot van 60 per ha voor de mgebouwde eigendommen, ten loógste 12 per 100 belastbare opbrengst van de gebouwde eigen dommen mag worden geheven. Als datum van ingang zal weliswaar 'oorgesteld worden 1 januari 1958, maar dit neemt niet weg. dat mo- menteeel nog alle besluiten aan de bepalingen van het huidige re glement zijn onderworpen. Daar om moet de begroting voor 1958 opnieuw worden gewijzigd. Schrapping niet mogelijk Ogenschijnlijk bestaat de mogelijk heid om eenvoudig de omstreden post van 30.000 uit de begroting der gebouwde eigendommen te schrappen en verder alles ongewij zigd te laten. De consequentie hier van zou echter zijn, dat hetbatig slot (de feitelijke post onvoorzien) met 30.000 tot 36.880,27 zou wor den verhoogd. Bij de aanvankelijk voorgelegde concept-begroting was dit mogelijk geweest, daar de post onvoorzien van de totale begroting op 41.796,49 was geraamd. Later werd deze echter verlaagd tot 21.644,35. Het vervallen van het bedrag van 30.000 voor de gebouwde eigen dommen zou een verlaging van het dijkgeschot tot 7,50 per 100 be lastbare opbrengst mogelijk maken. De consequentie zou dan echter zijn, dat het dijkgeschot der ongebouwde eigendommen met 2 per ha tot 62 zou moeten worden verhoogd. Aangezien het dagelijks bestuur enerzïjas een verlaging van het dijk geschot der gebouwde eigendommen ten opzichte van 1957 onjuist achten, mede daar te verwachten is, dat in de toekomst het dijkgeschot der ge bouwde eigendommen zal worden verhoogd en het bestuur anderzijds zoveel mogelijk wenst tegemoet te komen aan de inzichten der vergade ring met betrekking tot het dijkge schot der ongebouwde eigendommen, acht het dagelijks bestuur het als de meest aanvaardbare oplossing het dijkgeschot van de gebouwde eigen dommen te verlagen tot 8 en dat der ongebouwde eigendommen te verhogen tot 61. Op de begroting der gebouwde eigendommen worden de uitgaven 30.000 en de ontvangsten 18.000 lageg, aldus een hoger batig slot van 12.000, namelijk 18.880,27 tegen 6880,27. Van de totale begroting der gewone ontvangsten en uitgaven geeft dit de volgende verandering minder dijkgeschot „gebouwd" 18.000 en meer dijkgeschot „onge bouwd" 16.757, waardoor de post onvoorziene uitgaven verlaagd wordt van 21.644,35 tot 20.401,35. Zaterdag is in de kapel van 8t. George te Windsor het huwelijk vol trokken tussen de heer David Lid- del-Grainger en me). Anna Abel Smith, een nicht van koningin Eliza beth 11. Bij dit huwelijk waren o.a. de koningingmoeder van Engeland koningin Elizabeth en koningin Ju liana aanwezig, terwijl de prinsessen Beatrix en Irene als bruidsmeisjes fungeerden. Op de foto het bruids paar na de huwelijksvoltrekking. MINISTER HOFSTRA: „Belastingvermindering niet verantwoord". Wanneer gewezen wordt op één te constateren teruggang van de bestel programma's voor Investeringen, dan kan deze worden gezien als een terug- gang ten opzichte van een zeer hoog niveau. Dit deelt de minister van fi nanciën. de heer H. J. tiofstrs. mee in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de voorgestelde verhogingen van ccn aantal belastingen. Hij is van me ning, dat in de huidige omstandighe den een vermindering van de thans voorgestelde belastingmaatregelen niet verantwoord is. De druk van de maatregelen in ver band met de bestedingsbeperkingen kan voor gezinnen met twee kinde ren van geschoolde handarbeiders met een gemiddeld inkomen van f 4580 op ongeveer 1.04 procent worden ge raamd, voor gezinnen met twee kin deren van middelbare employés en ambtenaren met een gemiddeld inko men van f 6.782 op ongeveer 1,12 pro cent. Met de verbetering van de betalings balans is het doel nog geenszins be reikt De bewindsman is van mening, dat de Nederlandse fiscale facili teiten voor scheepvaart een vergelijking mei andere landen gevoeglijk kunnen doorstaan. Hij concludeert dat een herziening van de investeringsaftrek voor de sceepvaart, nu deze in het gehot blijft van de tot tien procent getemporiseer de vervroegde afschrijving, een niet te rechtvaardigen discriminatie zou betekenen jegens odere bedrijfstak ken, waar de schorsing soms veel ge voeliger aankomt. Voor 1957 en 1958 wordt geen of weinig vennootschaps belasting verwacht, zodat vrijwel de gehele winst na aftrek van dividend voor scheepsbouw kan worden aange wend. Ook voor de K.L.M. ziet de be windsman geen reden om de inves teringsaftrek te doen herleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7