PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOORSPEL van NAVO-conferentie te Parijs: handige persont vangst van Spaak Duizenden Indonesiërs werkloos geworden BILT Bejaardentehuis in Vlissingen officieel geopend 200e jaargang - no. 296 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Coürant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Fagter. Hoofdredacteur: w. Leertduwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.: fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 16 dec. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ,3rleven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (bg.g. 3508 of 3546);'Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel. 24^5, adm. tel. 2091. zwaaien. {Telefonisch van een onzer redacteuren) PARIJS, zondagavond. „Zet m'n kin er goed op! 'k Zal er een dubbele van maken!" zei gistermiddag Navo- secretaris-generaal Paul-Henri Spaak grimmig, toen het flitslicht uit de honderden camera's van even zovele fotografen niet ophield. Rond de grote man was het een gedrang om van te griezelen: achttienhonderd tweeëndertig journalisten plus de nodige foto- en filmmensen waren samengeperst in een zaal, waar nog niet eens de helft zou worden toegelaten in „normale" gevallen. Maar iedereen slikte alle ongemakken, want Tweeduizend journalisten geperst in veel te kleine zaal Met de komst van het staatshoofd der Verenigde Staten begon overi gens Parijs pas goed op het kookpunt te komen. Er heerste rond het NAVO-gebouw een nerveuze spanning die alsmaar groter werd. Met de regelmaat van de klok kwamen meldingen binnen, dat wéér nieuwe re geringsfiguren uit de NAVO-landen waren aangekomen, het aantal jour nalisten steeg met de minuut vandaag zal de 2000-grens zeker worden gepasseerd! en zondagmiddag begon het grote „theater" pas goed dank zfó Paul Henri's persconferentie. Tweeduizend mensen, in een kleine zaal rond de grote Europeaan-met-de -dubbele-kinMaar iedereen luisterde aandachtig, wat hy had te vertellen. flink aan de tand te voelen, werden hun vragen uit het Engels vertaald in goed en welluidend Frans door een intelligente heer en een dito dame naast Spaak elegant door Spaak opgevangen en met een paar schone doch, nietszeggende frasen beant woord. „Wacht af tot morgenmiddag 12 uur" zei de secretaris-generaal be minnelijk. „Dan pas beginnen we met de confereniteIk weet nu nog niets. Ik ben géén helderziende! Ik kan niet voorspellen wat 15 excellen ties zullen zeggen Welke algemeenheden over de con ferentie Spaak lanceerde? Het gaat in de eerste plaats om de po litieke samenwerking in NAVO- verband. Verder zal de militaire si tuatie worden bekeken (geleidé projectielen, atoomwapens en le- gerorganisaties). En tenslotte gaat het om wetenschappelijke en econo mische samenwerking „Maar verwacht vooral geen specta culaire beslissingen" zei Spaak waar schuwend. „Bovendien is het verga deringsdossier bijzonder dik gewor den want Nederland, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en Italië hebben allerlei voorstellen ingediend. „Worden de brieven van Boelga- nin besproken?" wilde men we ten. „Zij komen niet op de agenda voor...." zei Spaak, „maar het is de vraag of men kan doen alsof ze niet bestaan". „Wordt het Midden-Oosten be handeld?" het gaat nu eenmaal om een „top-zaak": een Navo- conferentie met vijftien regeringsleiders onder wie zich president Eisenhower bevindt! De president was zaterdag aangekomen en had on middellijk na zijn aankomst een tocht van elf kilometer door Parijs gemaakt. De Seinestad, licht ontvlambaar als altijd, begroette haar oude bevrijder met warme geestdrift. Eisenhower bleef sportief; ondanks zijn ziekte bleef hij de hele tocht in de auto staan en beant woordde de enthousiaste toejuichingen met brede arm- Drees: Ook kwestie Indonesië ter sprake. Hij sprak in het Frans en zijn woorden werden onmiddellijk ver taald. Doch om Spaaks woorden te volgen moest men zich voorzien van een koptelefoon en vanzelfsprekend waren er evenals van de stoelen te weinig van die nuttige voorwerpen. Ondanks alle aandacht, met of zon der telefoon getoond, bevatten de woorden van Spaak niets nieuws. Toen na afloop van zijn verklaring een paar geduchte knapen van het „journalistieke front" zich opmaak ten om de secretaris-generaal eens Zes gewonden bij brand te Amsterdam Haagse wijk enkele uren zonder licht Een hevige, fel uitslaande brand heeft zaterdag de derde etage en een zolderverdieping van een woonhuis aan het Oosteinde te Amsterdam ge heel verwoest. Twee personen, de 30- jarige A. Bijkerk en de 32-jarige me vrouw Deurloo-Slats, zijn met ern stige brand- en snijwonden aan ge zicht en armen in een ziekenhuis op genomen. Bovendien liepen vier per sonen lichtere brandwonden op. De brand ontstond volgens omwo nenden door een ontploffing in een vergasser op de derde verdieping. De explosie ging gepaard met een knal, 'die tot ver in de omtrek was te ho ren. De ruiten van enkele etalages werden versplinterd. De brandweer bestreed het hevige vuur met twaalf stralen. Een dei- brandweerlieden slaagde erin een an derhalf jarig jongetje van de tweede etage uit zijn bedje te. halen en in veiligheid te stellen. Na anderhalf uur was het vuur na genoeg bedwongen. In ongeveer een half uur tijd is za terdagavond een tuinbouwsehuur, in het tuindersgebied tussen de wyk Bouwlust van 's-Gravenhage en de wijk Loosduinen afgebrand. Door deze brand ontstond kortslui ting in een bovengrondse elektrici teitsleiding. Dit was oorzaak van een elektriciteitsstoring, waardoor de wijk Bouwlust enige uren zonder licht en warmte zat. „Het Midden-Oosten behoort niet tot het aardrijkskundig gebied van de Navo. Dit laatste behoeft overigens geen verhindering te zijn er over te spreken...." Het is duidelijk, dat al deze onder werpen wél degelijk aan de orde zul len komen, ook al zei Spaak het niet zo vierkant. Want Eisenhower ver klaarde zaterdag „Wij zullen een eensgezind en afdoend antwoord ge ven op de uitdaging, waarvoor de Het ceremonieel van de opening te Vlissingen van het nieuwe bejaarden tehuis, begon met de aanbieding van een fleurige ruiker door mej.-A. Gil- lisen-Verschage namens het College van Regentessen en Regenten aan mevrouw De Casembroot. (Foto P.Z.C.) NAVO zich ziet gesteld." En waaruit die uitdaging bestaat is zo langza merhand wel duidelijk zij kan worden samengevat in dit ene woord, Rus land Franse collega's verzekerden ons, dat Eisenhower reeds nu aan Gaillard zou hebben verzekerd, dat Amerika er niet op zal aandringen bij Frank rijk om zich uit Noord-Afrika terug te trekken. De president zou zelfs overwegen om voor zijn vertrek uit Parys een soort „solidariteits-verkla- ring" af te leggen. Maar deze geruch ten kon perschef Hagerty van het Witte Huis ondanks aandringen van vele zyden niet bevestigen. „Alles wat besproken is, was uiterst ver trouwelijk", zei hij met de vinger op de lippen. Tenslotte nog een vraag, die voor Nederland belangrijk is: zal de In donesische kwestie worden behan deld? „Ilc ben vastbesloten haar ter sprake te brengen" zei dr. Drees gisteravond bij zijn aan komst in Parijs. Vanmiddag dus zal het „Atlantisch Theater" niet zijn voorstelling begin nen. Het is te hopen, dat het er inder daad eensgezind zal toegaan. „Men heeft er nu al met vuur ge speeld" zei een Engels collega. Het was gelukkig een grapje: zaterdag ontstond er een brandje in de confe rentiezaal, doordat iemand achteloos een brandende sigaar in een prulle- mand had gegooid. „Het vuur van geestdrift" zei een Frans journalist naast ons. En daar houden we het nu maar op PAULHENRI SPAAK ....mèt onderkin.... Coördinatie van wapenproduktie Frankrijk, Italië en West-Duitsland zijn tot een overeenkomst gekomen betreffende de coördinatie van het producticprogramma voor wapenen in deze drie landen. Het plan heeft de instemming der Verenigde Staten, al dus werd zondagavond meegedeeld door een woor(J.yoerder van de Franse regering. Deze „harmonisering" zal volgens de woordvoerder geschieden in het ka der van de West-Europese Unie. De overige landen dier unie Neder land .Bclgic, Luxemburg en Engeland zal liet te allen tijde vrij staan, zich bij deze drie-mogendhedenoverkomst aan te sluiten (U. P.) Vierling geboren in Londen Mary Bennett, de echtgenote van havenarbeider William Bennett te Londen, heeft zaterdag het leven aan een vierling geschonken. Moeder en kinderen twee jongens en twee meisjes maken het wel. Koningin Elizabeth zond een geluk wens telegram. NA MAATREGELEN TEGEN NEDERLANDERS Duizenden Indonesiërs zijn werkloos geworden na de represailles tegen het Nederlandse bedrijfsleven. In uitgestrekte delen van het havenge bied van Tandjong Priok ligt alle werk stil, sedert de regering het be heer over de Koninklijke Paketvaartniaatschappij heeft overgenomen en de schepen van deze maatschappij opdracht heeft gegeven in de havens voor anker te blijven. Volgens exporteurs van rubber zou de omzet van rubber in de afgelo pen dagen nauwelijks een tiende bedragen van de normale dagomzet, hetzelfde zou gelden voor de handel in thee. De handel in de overige pro- dukten van de Indonesische cultures zou in feite stilliggen. De rubber, die in de grootste havens van Indonesië ligt opgeslagen, wordt echter nog steeds verscheept omdat de scheepsverbindingen tussen deze havens nog niet verbroken zijn. Maar in de havens van de buitengewesten, die Vroe ger werden aangedaan door de schepen van de K.P.M., hopen de voorra den zich op. De exporteurs hadden uit Bandjerinasin (Zuid-Borneo) be richt ontvangen dat er in deze plaats 3500 ton rubber op verscheping ligt te wachten. In komende maanden repatriëren ongeveer 6000 landgenoten. In Djakarta staat reeds het groot ste deel van de Nederlandse pan den in de woonwijken leeg, daar de Nederlanders hun meubels met het oog op hun repatriëring hebben weg gehaald. Het vertrek van de Neder landers uit Indonesië schijnt in ver sneld tempo voltrokken te worden. Er is bekendgemaakt dat meer sche pen en vliegtuigen ter beschikking zijn. De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta heeft de afvaartijdeji van een aantal extra-diensten tot 1 januari bekend gemaakt. Het eerste extra-schip, dat in deze dienstregeling vertrekt op 20 decem ber, is het schip de Captain Cook, gecharterd door het Nederlandse Rode Kruis. De Waterman en de Si- bajak zullen repatriërenden opnemen in Djakarta, Soerabaja en Semarang. Van Nederlandse zijde is gezegd, dat de Indonesische regering volle me dewerking heeft toegezegd. De Ne derlandse vertegenwoordiging ver wacht, dat in de eerst komende maanden tussen zesduizend en negen duizend Nederlanders Indonesië zul len verlaten. Na besprekingen tussen de Britse ambassades en de Indonesische rege ring zijn de speciale vluchten van de BOAC van Djakarta naar Singapore hervat. De Indonesische regering minis terraad heeft zaterdag een officieel communique uitgegeven, waarin wordt verklaard dat de Indonesische regering de noodzakelijkheid gevoelt BLOEMEN, GESCHENKEN, TOESPRAKEN.. Commissaris der koningin onthulde een gebrandschilderd raam MET BLOEMEN, GESCHENKEN, toespraken en het onthullen van fraai gebrandschilderd raam in de hal van bet gebouw, is zaterdagmiddag in Vlissingen het nieuwe royale en uiterst modern ingerichte tehuis voor bejaarden officieel in gebruik genomen. Het was de commissaris der koningin in Zeeland, jlir. mr. A. F. C. de Casembroot, die het openings- ceremonieel op verzoek van de heer VV. de Ridder voorzitter van „Het Gasthuis" inleidde met het doorknippen van een lint, waarmee liet ge brandschilderd raam van B. Wiegersma uit Deurne onthuld werd. Tevoren reeds had mej. A. Gillissen-Verschage namens het College van Regenten en Regentessen bloemen aangeboden aan mevrouw De Casem broot. melden de talrijke genodigden, onder wie provinciale en gemeentelijke au- I toriteiten, hoofden van diverse instel- I lingen, directieleden van bedrijven en openbare diensten, zich in de j kerkzaal van het tehuis, waar ter ge- legenhcid van dit heugelijk gebeuren j vele, vele woorden van dankbaarheid i en waardering gesproken zijn. Al deze toespraken waren via een ge luidinstallatie vrijwel in alle vertrek ken van het kapitale gebouw ook te beluisteren voor bewoners en perso neelsleden. Als eerste sprak de heer De Rid der, die in zijn welkomstwoord o.m. enige herinneringen ophaalde aan de (lange) geschiedenis, die aan de tot standkoming van dit gebouw vooraf ging, waarbij hij getuigde van zijn grote erkentelijkheid jegens al dege nen, die hieraan hebben meegewerkt; ook in het verleden. Spr. deelde nog mede, dat in een wand van de kerk en feestzaal (aan de zijde van de Pres. Rooseveltlaan) ceri '„huiselijk tafereel" met een religieuze achter grond in mozaïk zal worden aange bracht. Vervolgens was het woord aan de commissaris der koningin, die er o.m. op 'wees dat dit nieuwe bejaardentehuis bepaald geen luxe betekende. Hij verklaarde grote bewondering, te hebben voor de ouden van dagen, die zo veel jaren hadden moeten slijten in het totaal verouderde tehuis aan de Hellcbardierstraat. „Dat zc niet vaker hun bénen hebben gebro ken, is een wondei*" aldus jhr. De Casembroot, die in het kort het oude gebouw en de gebreken daarvan schetste. Hij sprak de wens uit, dat dit nieu we gebouw goed bezet zou mogen exploiteren. Spr. kwam tot de con clusie, dat er toch in ieder geval, na een lange lijdensweg, iets groots ver richt kon worden. „Moge het gebouw een zegen zijn voor allen, die hier rust zullen zoeken", zo zei de com missaris tenslotte, waarmee hij het gebouw voor officieel geopend ver klaarde. „Doorlopend contact De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, wierp een blik in de geschiedenis, waar o.m. uit bleek dat er altijd nauwe banden hebben be staan tussen het bestuur van het Gasthuis en het gemeentebestuur; banden, die al dateren uit de acht tiende eeuw. Spr. herinnerde er nog aan, hoe in 1823 de gebouwen uit de zestiende eeuw werden -verlaten, toen het pand Hellebardierstraat werd aangekocht „voor de kapitale som kost, zonder de inrichting) 1.300.00 va» 5500,(Het huidige ge bouw kost zonder de inrichting 1.300.000,—). Na nog gesproken te hebben over de soeiale toestanden in vroeger tij den gewaagde mr. Kolff van de vreugde, die ook liet gemeentebestuur vervult, nu dit nieuwe tehuis tot stand is gekomen. Hij wees er op, dat dc banden met het Gasthuis in ver hand met de grote financiële conse quenties nog nauwer aangehaald (Vervolg op pag. 7) pp Prinses Beatrix heeft zich ter n gelegenheid van Koninkrijks- dag 1957 en haar bezoek aan Suriname en de Nederlandse §jf H Antillen tot de bevolking van H pp deze rijksdelen gericht in een C toespraak, die de Wereldom- §e roep heeft uitgezonden en die door alle radio-stations in Su- riname en de Nederlandse An- tillen is gerelayeerd. Prinses Beatrix herinnerde aan 't feit, M dat precies drie jaar geleden s het statuut van het koninkrijk werd getekend. Foto: de M kroonprinses achter de micro- M foon. f§ llllllllllllll! IlillllllllIIIIIIIUII om te verklaren, dat de gezondheid van president Scckamo reeds enige tijd te wensen overliet. De president zal waarschijnlijk in januari voor 'n rustperiode naar het buitenland gaan. Premier Djoeanda zal als waarne mend president optreden. Officieel is te Djakarta meege deeld, dat Indonesië zijn aanspraak op Nederland^ Nieuw-Guinea zal voorbrengen op de Afro-Aziatische solklarileitseonferentie, die op 26 de cember te Cairo zal beginnen. Volgens de Indonesische commissie, die voor deze bijeenkomst voorbe reidingen treft zal dit onderwerp een van de belangrijkste agendapunten van de conferentie zijn. De Indone sische regering heeft zaterdag de duizenden kilometers oceaan tussen de drieduizend eilanden van de Ar chipel tot de territoriale watered» van Indonesië verklaard. In een bericht uit Koepang wordt gemeld, dat twee K.P.M.-schepen de Waoworang en de Reiniers kans hebben gezien de haven van Koepang te verlaten. Radio Ambon meldde Ia- ter dat het eerste schip door een kor vet van dc Indische Marine is opge vangen en naar Ambon is opge bracht. De Reiniers zou zijn vlucht tot een goed eind hebben gebracht. Amerikanen bouwen ruimteschip. De stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal White, heeft tij dens een toespraak voor de Ameri kaanse luchtmachtacademie in Den ver verklaard, dat momenteel gewerkt wordt aan de bouw van een ruimte schip, de X-15. Binnen enkele jaren zullen met dit toestel vluchten onder nomen kunnen worden naar de plane ten. De X-15 is een gezamenlijk project van de luchtmacht, de Amerikaanse marine en de nationale adviescommis sie voor luchtvaart, aldus verklaarde generaal White. Het toestel zal veel sneller en veel hoger kuiinen vliegen dan de experimentele bell X-2, welk vliegtuig tot een hoogte van 40 km is gekofnen, en bijna 2900 km per uur heeft gevlogen. Aardbevingen m Iran: 2000 doden. In het afgelopen weekeind is Iran door een nienwe reeks aardbevingen getroffen. Volgens de hulporganisatie „Rode Leeuw en Zon" moet aangenomen worden, dat het totaal aantal doden thans boven de 2000 ligt. VERWACHT. ZONNIG. Droog en zonnig weer met een ma tige tot zwakke oostelijke wind. Aan vankelijk lichte tot matige vorst. In de middag in de kustprovincies tem peraturen om het vriespunt, elders en kele rraden daar beneden. ZON EN MAAN 17 december. Zon op 8.45 onder 16.31 Maan op 4.12 onder 14.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1