PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland is niet enthousiast voor rakettenlanceerplaatsen In zaak- dr. Grootenhuis alsnog minnelijke schikking mogelijk S0EKARN0 VERKLAART DAT HIJ NIET IS AFGEZET 200e jaargang - no. 295 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie': F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertduwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 dec. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regei met een minimum van I I.— .Brieven of adres bureau v. d oiarf 25 cent meer. Giro no 359300 p Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; ZJerikzee, red. tel 2425. aam. tel. 2094. VOORBEREIDEND OVERLEG TE PARIJS Wellicht beperkt Navo-conferentie zich tot vaststellen van principes De topconferentie der Noordatlantisclie verdragsorgauisatie zal zich wellicht grotendeels beperken tot „het bevestigen van het geloof der verdragslanden in het denkbeeld van onderlinge afhankelijkheid." Met name op het punt van de lanceerplaatsen voor raketten is men het in de voorbereidende besprekingen deze week nog geenszins eens geworden. Van betrouwbare zijde uit de kringen der NAVO vernam United Press vannacht, dat van Nederlandse zijde „geen groot enthou siasme" is getoond voor het denkbeeld, lanceerbases voor geleide pro jectielen in Nederland te vestigen. Noorwegen heeft reeds doen weten, dat het wel afvuurinrichtingen wenst te bezitten, doch niet eerder pro jectielen op zijn grondgebied wil toelaten dan zodra het wordt aange vallen, of wanneer een onmiddellijke bedreiging is ontstaan. Denemar ken heeft bekendgemaakt, dat 't de raketten in het geheel niet wenst, evenmin als de lanceerinrichtingen. De keuze van de lanceerplaatsen voor de afstandsraketten met mid delbare reikwijdte zal op de conferen tie ongetwijfeld een van de belang rijkste punten van discussie zyn. De Verenigde Staten hebben voorgesteld, zulke raketten te leveren. Vooral de kleinere landen zijn de mening toege daan dat deze lanceerplaatsen voor Rusland aanleiding zouden kunnen zijn tot bepaalde acties. Van Neder land kreeg men de indruk dat het de oprichting van dergelijke lan ceerbases niet volstrekt van de hand zou wijzen, indien de Navo tot de conclusie zou komen, dat ze „van vi tale noodzakelijkheid" zyn. De Nederlandse regering, zo werd tot de medewerker van Uni ted Press gezegd, is voorshands van mening, dat de vestiging van dergelijke lanceerbases in bepaal- Brug stormvloedkering Hollandse IJsel ingevaren Ondanks het feit, dat het gisteren de dertiende was, hebben er zich bij liet invaren van de ruim 82 meter lange vaste verkeersbrug, die in de stormvloedkering Hollandse IJssel de oeververbinding gaat vormen, geen moeilijkheden voorgedaan. Toen om kwart voor elf de sirenes van schepen en fabrieken begonnen te loeien lag de brug op haar plaats en kon cr voor het eerst gebruik van worden gemaal.t. Enige uren van hard werken waren er aan voorafge gaan. Zoals gemeld werd dit stalen gevaarte van 540 ton in Krimpen aan de IJssel gemaakt en woensdag op elevatorbakken geladen en naar de stroomvloedstuw gesleept. Om zes uur begonnen de eerste werkzaamheden en t hdfl al acht uur geslagen, toen men de brug ging „invaren". Omstreeks half tien lag de brug op haar plaats, zij het een me ter te hoog. Met zware staaldraden werd het gevaarte verankerd en toen werd er water in de elevatorbakken gepompt. Voetje voor voetje zakte de brug en eerst vond de ene zijde rust op de betonnen pijlers, enige minuten daarna gevolgd door de andere kant. Op de zuidelijke oever van de storm vloedkering is de toegangsweg naar de brug al in grote trekken gereed, maar het zal nog geruime tijd duren eer het verkeer gebruik van de brug kan maken. Nieuwe regering gevormd in Nieuw-Zeeland Walter Nash, leider van de Nieuw- Zeclandse socialistische partij, die de meerderheid heeft behaald bij de al gemene verkiezingen van de vorige maand, heeft een nieuwe regering ge vormd. Nash is premier en minister van buitenlandse zaken. de Westeuropese landen tot een Russische aanval op die landen zou kunnen leiden. Eerder had het A.N.P. gemeld, dat men zich van Nederlandse zyde afvroeg, waar men deze lanceerinrichtin gen in ons dichtbevolkte land zou moeten opstellen. Een woordvoerder van de West- duitse regering heeft vrijdag te Bonn verklaard, „dat nog van geen enke le zijde is medegedeeld dat op de Navo-conferentie te Parijs besluiten over deze lanceerplaatsen zullen wor den genomen. Theoretisch is het mo gelijk, dat de conferentie tot het be sluit zal komen, dat het wenselijk is in het gebied van de Navo bases voor raketten aan te leggen. Een dergelijk besluit bindt echter geen der vijftien Navo-landen afzonderlijk. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag gezegd, dat Frankrijk de Verenigde Staten om ballistische raketten met een middelgrote reik wijdte zal vragen. Maar de Franse senaat nam op dezelfde dag met 274 tegen 14 stem men een resolutie aan, waarin de regering wordt verzocht, geen ver plichting op zich te nemen om mili taire installaties op Frans grondge bied te vestigen zonder goedkeuring van het parlement. VERDERE OVERNEMING VAN BEDRIJVEN Dr. Drees bespreekt Indonesische kwestie op topconferentie. „Dames en heren, hier ben ik, opge wekt en wel". Dit zei de Indonesische president Soekarno gistermiddag by een korte ontmoeting met buitenland se journalisten. En deze op schrift ge stelde verklaring ging verder: „Ge ruchten uit Amsterdam dat ik ben af gezet Ik ben er nog steeds. Ik ga nu de achtste zitting van de Nationale Raad presideren. Ik denk dat Amster dam vol „wishful thinking" is- Nasoe- tlon en Djoeanda volgen dezelfde ge dragslijn als lk". Hij keerde zich met deze verklaring tegen een bericht van een der Neder landse omroepverenigingen volgens hetwelk de president zou zijn afgezet en een trumviraat zou zijn ingesteld. Volgens een woordvoerder van het In donesische leger zullen gepaste stap pen worderi genomen tegen de buiten landse persagentschappen, die de „valse berichten van radio Hilversum" nebben aangehaald. Een onderzoek zal worden ingesteld naar de door de om roepvereniging aangehaalde „particu liere bron". Een woordvoerder van het presiden tiële paleis In Djakarta heeft gisteren tegengesproken, dat in Soerabaja een tweede aanslag op Soekarno zou zyn gepleegd. Volgens het blad „Soeloeh Indone sia", geciteerd door het persbureau „Nieuw China", zou deze tweede aan slag op Soekarno zyn verydeld. Het blad schreef, dat een groep terroris ten met handgranaten en automati sche vuurwapens werd gearresteerd, voordat z\i de president' kon doden. Dit zou gebeurd zyn tijdens de massa- hyeenkoinst op woensdag In Soeraba ja, die door Soekarno is toegesproken. Inmiddels is nog niet duidelijk ge worden, in welk „naburig land" Soe karno volgende maand zyn rustperio de van enige weken zal doorbrengen. Naar gisteren van welingelichte zij de te Parijs werd vernomen, zal de Indonesische kwestie aan de orde ko- 3 op de Navo-topconferentie die op 17 en 18 december te Parjjs zal De leden van de Tweede Kamer heb ben donderdag afscheid genomen van minister Mansholt. worden gehouden. Aangenomen mag worden, dat de Nederlandse eerste mi nister dr. W. Drees het Nederlandse standpunt nog eens kenbaar zal ma ken.- Waarschijnlijk zal de Nederland se premier reeds maandag naar Ne derland terugkeren, ook al in verband met de Indonesische kwestie. OVERNEMING BEDRIJVEN. De bedrijfsleiders van 500 Ne derlandse ondernemingen in geheel Indonesië en de leiders van organi saties op het gebied van de land bouw hebben hun gezag overge dragen aan de oudste Indonesische employees van de betrokken onder nemingen en bedrijven of zullen dit in de komende dagen doen, zo ls vrijdagavond te Djakarta' ver klaard. Dr. J. Meyer, voorzitter van het Algemeen Landbouw Syn dicaat te Djakarta, zei gisteren, dat het bevel om de ondernemingen over te dragen in twee fasen zal worden uitgevoerd: 1. Tijdelijke overdracht van bevoegdheid door de bedrijfsleiders en presidenten van de organisaties aan de oudste Indonesische employees; 2, defini tieve machtsoverdracht inclusief de overdracht van kasgelden'en voorraden. De tweede fase zal bin nen een week op dc eerste volgen. Ook dr. Meyer heeft zyn bevoegd heden inmiddels overgedragen. Twee topfiguren met lijfwachten in Parijs Veiligheidsmaatregelen bij de vleet Het Franse ministerie 'van binnen landse zaken heeft vrydag een ver bod afgekondigd voor samenscholin gen en betogingen op straat in het gebied Groot-Parijs tydens de confe rentie van regeringsleiders der Navo- landen. De Amerikaanse geheime dienst en de Franse politie hebben vrijdag in Parijs besprekingen gevoerd over de veiligheidsmaatregelen, die van daag genomen moeten worden om president Eisenhower tydens zyn verblijf in Parys te beschermen. Zij kwamen overeen de route, die de president zal volgen van het vlieg veld Orly naar de woning van de Amerikaanse ambassadeur, waar de president logeert, -geheim te houden. Overigens zal Eisenhower bij zijn verplaatsingen steeds worden be waakt door zijn uit twaalf man be staande Amerikaanse lijfwacht. Bij de Amerikaanse ambassade, waar de president zal slapen in een bed uit de tijd van Louis XVI, zal de wacht worden betrokkën door honderd sol daten van het Amerikaanse leger. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer zal over een lijfwacht van vier man beschikken. Eisenhower en Adenauer zullen overigens de eni ge staatslieden zijn, die in Parijs een lyfwacht rijk zijn. Behalve door Amerikaanse detec tives zullen Eisenhower en uiter aard ook de andere regeringsleiders nog worden bewaakt door een leger tje van 150 Franse inspecteurs van politie. Bovendien is de hulp inge roepen van de brandweer, die zich zal installeren op strategische punten in de nabijheid van het paleis Chail- lot. In het gebouw van de Navo is een kamer ingericht met fauteuils, een divanbed, een tafel en telefoontoe stellen. waar de Amerikaanse presi dent zich kan terugtrekken tydens de pauzes van de conferentie. Zware storm in Spanje: 4 doden, 19 gewonden In Spanje woeden nu al meer dan 4G ,it:i;-: zware stormen Vergezeld van regen en sneeuw, die wegverbindingen afsnijden, dorpen isoleren, bomen ont wortelen, telegraafpalen afknappen, het verkeer ontwrichten en de kusten beuken. Het aantal persoonlijke ongelukken ls verwonderlijk gering gebleven in verhouding tot beschadiging van eigendommen. De vissers zijn in de meeste Spaan se havens binnengaats gebléven, zowel aan de Middellandse als aan de At lantische zijde. Op de Kanarische eilanden komen windstoten voor met een snelheid van 108 km per uur. Uit het huis in .Taen waarop een muur van een openluchttheater, dooi de regens ondermijnd, terechtkwam, is een vierde dode geborgen. Het aan tal gewonden bedraagt 19. Deze fotocombinatie geeft een beeld van de aankomst uit Singapore met een chartervliegtuig van de BOAC, van vrouwen en kinderen van perso neelsleden van de Unilever uit Indone sië op Schiphol. De bovenste foto laat zien hoe een stewardess op Schiphol een kleine ba bydik ingepakt tegen de Nederlandse koude en striemende regenonder het wakend oog van een politieman van een platformbus overbrengt naar de aankomsthal. Op de achtergrond zien we meerdere vrouwen en kinderen die de bus verlaten, waarin zij van het vliegtuig naar de aankomsthal reden. Drie Van Gelder-fabrieken liggen twee weken stil. - De directie van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. heeft mede in verband met de huidige marktsituatie besloten de Eroduktie in haar fabrieken te Ren- um. Velsen en Wormer van zater dag 21 december 1957 tot maandag 6 januari 1958 stop te zetten. In deze periode, met de onderbreking van de kerstdagen en nieuwjaarsdag, is de roduktie in bovengenoemde fabrie- :en, welke normaal in continudienst werken, toch reeds economisch niet 'erantwoord, aldus de directie. GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN Bewogen algemene vergadering te Goes De bespreking van het ontslag-dr. G. Grootenhuis in de algemene verga dering van de Stichting „Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland", kreeg vrijdagmiddag een verrassende wending. De voorzitter, de heer Jac. P. Lindenbergh, kwam namelijk met een verklaring van het bestuur, dat werd afgezien van het aanvankelijke voornemen om een uitvoerige uiteen zetting te geven over de bij de stichting gerezen moeilijkheden. Dit naar aanleiding van een dinsdag via de rechtskundig adviseur van de stichting, nir. A. J. van der Weel ontvangen schrijven van de advocaat van dr. Groo tenhuis, mr. Korthals Altes, waarin werd verzocht van een bespreking van de zaak in deze vergadering te willen afzien. Er is thans nog overleg' gaande om te komen tot een minnelijke schikking. De instelling van een commissie van onderzoek zou geen goed doen aan deze pogingen. Gezien de bereidheid onzerzijdshdsaikwar.dvbgkqj vbgkqj vbgkqj vbgkqvbgkqj de bereidheid onzerzijds om deze bevredigend op te lossen, willen wij aan dit verzoek gevolg geven, aldus de voorzitter. Hij vroeg daarom de krin gen VV.-Z.-Vlaanderen en \tf.-Z.-Beveland, die verzocht hadden deze kwestie op de agenda to plaatsen, dit advies ook te volgen. In een vaak heftig en bewogen debat bleef de heer I. Groenewege uit Hoedekenskerke, die als woordvoerder van de twee genoemde kringen optrad, echter met grote vasthoudendheid vóór het instellen van een onderzoekcommissie, die zou kunnen optreden wanneer de thans lopende onderhandelingen onverhoopt mochten mislukken. Aan de hand van de statuten, die de bevoegdheden uitdrukkelijk aan het bestuur laten, bleef de voorzitter de vergadering liet recht ontzeggen om over het instellen van een dergelijke commissie te stemmen; Op voorstel van de kring Walcheren werd tenslotte onder protest van de oppositie de discussie over deze kwestie gesloten. In de geheel bezette voor- en ach terzaal van „de Prins van Oranje" hing een gespannen stilte, toen de voorzitter achter de katheder plaats nam voor de behandeling van de be wuste agendapunten. Na de boven aangehaalde verklaring wilde de heer Lindenbergh het woord geven aan dc woordvoerder van de kring W.-Z.- Vlaanderen, welke kring op de agen da het punt „bespreken ontslag dr. Grootenhuis en alsnog benoemen van een neutrale commissie" had laten plaatsen. Deze verwees naar de heer I. Groenewege van de afd. W.-Z.-Be- veland, de afdeling die had verzocht „het ontslag van dr. Grootenhuis tij delijk uit te stellen en een onpartij dige commissie voor onderzoek in te stellen". Van een bespreking van de zaak zelf wilde deze afgevaardigde ook gaarne afzien, doch hij hand haafde het voorstel tot het instellen van de onderzoek-commissie. De spre ker hoopte van harte dat er bij de thans aan de gang zijnde onderhan delingen een oplossing zou worden verkregen. - De commissie zou daarom eerst moeten worden ingeschakeld, wan neer de besprekingen zouden misluk ken. Het uit te brengen rapport zou het bestuur, dat autonoom is, niet binden. „Ik wil deze ernstige zaak op eerlijke en rechtvaardige wijze opgelost zien", zo motiveerde de heer Groenewege zijn voorstel. Hoewel de voorzitter aanvoerde, dat het verzoek in deze juist van de betrokkene zelf uitging, bleef de op posant bij zijn voorstel. „Ik heb met niemand ruggespraak gehouden. Niet met dr. G. en ook niet met zijn ad vocaat. Ik sta hier alleen als vierkan te Zeeuwse boer, die een boerenzaak wil dienen". Statutair Hierop bracht voorzitter Lin denbergh de statutaire bevoegdhe den van het bestuur ter sprake. Alleen het bestuur kan beslissen of er een commissie moet komen en in de 's morgens gehouden ver gadering had het opnieuw vast gelegd, dat dit niet nodig was. Nogmaals wees hij op het z.i. be staande gevaar, dat een openbare bespreking van een en ander het overleg ontijdig zou kunnen ver storen. Een van de West-Z.-Vlaamse afge vaardigden, de heer C. Sturtcwagcn uit Eede, die zich achter het stich tingsbestuur stelde, maande tot rust .(Vervolg op pag. 5) Foto onder vermoeide moeders en kinderen, dc spanningen van de afge lopen weken duidelijk op de gezichten, in dc aankomsthal op Schiphol na dé aankomst. KORTE PREDIKATIE Waaraan zal \k dit wetenf Hoe zal dat geschieden? Lucas 1 18, Slf. Twee vragen, beide een reactie op een engelcnboodschap. De ene van Zacharias, de andere van Maria. Die boodschap was voor beiden wel niet geheel gelijk: de geboorte van Jn zoon in de ouderdom en in de ongehuwde staat, de aankondiging van de voorlo- ger en van de Verlosser zelf, maar eide zijn het wonderen, die het ver stand niet begrijpt. Die ook maar niet zo zijn aan te nemen. Zacharias twijfelt. Hij gaat rekenen en komt tot de conclusie, dat het on mogelijk is. Hij nog een zoon? Dat kan niet. Maria verwondert zich. Zij gaat ook rekenen; zij nu al een zoon? Maar zij staat iets meer open voor het wonder. En via de verwondering komt het geloof. Terwijl Zacharias van zijn twijfel pas afgeholpen is, als hij het tegenspreken heeft afgeleerd. Maria's houding zal ons sympathie ker zijn dan die van Zacharias. Twij fel begint met neen te zeggen, ver wondering vraagt alleen naar de mo gelijkheid. Wij naderen kerstfeest. De advents- prediking brengt ons steeds dichter bij Bethlehem's kribbe. De kerstbood schap klink steeds sterker. Straks zullen wij haar in alle volheid horen: U is geboren de Heiland, Christus, de Heer. Ook daarop kan tweeërlei reactie zijn. die van Zacharias en van Maria. Twijfel of verwondering. Waaraan zal ilc dit weten, of hoe zal dat ge schieden? Tenminste als de bood schap is verstaan. Twijfel: dat kan toch niet? Hoe heeft God dat kunnen doen? En dat ook voor mijDat kan ik niet gelo ven. Dat is onbestaanbaar, en ik ben veel te slecht. Verwondering: hoe is het mogelijk? Zo'n wonder Gods zoveel liefde en ge- ladet En dat ook voor mijHet is te mooi om waar te zijn. Beiden blijver,echter op een afstand staan, al is de ene dichter genaderd dan de ander. Maar God zegthet is waar, en wijst op het Kind in de kribbe. En beide moeten daarheen ge leid worden, de langere of kortere weg. Gods Geest wil dat doenook in deze weken. Dan komt een Zacharias tot het: en toch is God genadig, en een Maria tot het: zie de dienstmaagd des Heren mij geschiede naar uw woord. Dat is geloof, dat uitbreekt in de lofzang ter ere van 'de Christus Gods. En Yerseke, H.R. J. Reijenga. GUIJR WEER. Zwaar bewolkt en nevelig weer niet tijdelijk enige regen, die mogelijk la ter in sneeuw overgaat. Overwegend vrij krachtige, aan de kust harde noodoostelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 15 december. Zon op 8.44 Maan op 1.38 16 december. Zon op 8.45 Maan op 2.55 onder 16.31 onder 13.05 onder 16.31 onder 13.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1