Dr. Droesen trok onaanvaardbaar verklaard amendement in Economische nood in Indonesië VRAGEN OVER DE FRAUDE MET SCHROOT-VERKLARINGEN VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 TWEEDE KAMER KEURDE LANDBOUWBEGROTING GOED Minister Mansholt. Laatste conflict van minister Mansholt met de Kamer (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft donderdag de motieEgas (P.v.d.A.) over de verhoging van de pachtprijzen met 70 tegen 40 stemmen verworpen. Vóór stemden alleen de P.v.d.A. en de CJP.N. Bovendien bespaarde de heer Droesen van de K.V.P. ons land een „ka binetscrisis" door een op de begroting van het landbouw-egalisatiefonds ingediend en door minister 3Iansholt onaanvaardbaar verklaard amende ment in te trekken. Bij het scheiden van de markt kwam de bewindsman, die spoedig zal aftreden om een fuuctie bij de Europese Gemeenschappelijke Markt te aanvaarden, dus als overwinnaar uit het strijdperk. Het amendement» van de heer Droe- sen beoogde vertraging in de uitke ring van 50 miljoen gulden aan de melkveehouders te voorkomen. In zijn verdediging van het amendement Minister Mansholt nam afscheid van de Tweede Kamer. H (Van onze parlementaire H redacteur). II „Voor mij is het steeds een vreugde geweest de verant- woordelijkheid voor het land- bouwbeleid te mogen dragen. Er zijn natuurlijk veel moeilrj- H ke momenten geweest. Span- ningen, die zonder dat zij tot M een breuk behoeven te leiden, g H nodig zijn om de politiek le- vend te houden en het beleid te activeren. Het is m'n erva- j| f§ ring, dat niets dodelijker is p voor het initiatief den zelfver- zekerdheid door een te grote geborgenheid. Dat geldt in de H normale menselijke maat- schappij, dat geldt evenzeer in de politiek", aldus begon de H minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, donderdagmiddag in If de Tweede Kamer zijn af- s scheidsrede tot de afgevaar- digden, tegenover wie hij voor m de laatste maal zijn begroting had verdedigd. Dr. Mansholt zal een functie aanvaarden bij de Europese M Gemeenschappelijke Markt. Hij H maakte van de gelegenheid, dat hij in de Tweede Kamer aanwezig moest zijn, gebruik om in een speech, door de H voorzitter van de kamer, mr. z: Kortenhorst gekwalificeerd als zijn ministerieel testament, de noodzakelijkheid van het voe- ren van 'n duidelijk landbouw- H beleid uiteen te zetten en aan H te geven, hoe dit beleid in Ne- derland naar zijn mening ge- richt behoort te zijn. Als de twee voornaamste H grondslagen ervan noemde hij: de produktiviteit van de ar il beid zoveel mogelijk verhogen H en 2. een politiek van bescher- ming ter verzekering van een ff redelijk bestaan en het schep- pen van bestaanszekerheid. De bewindsman zei te ho pen, dat hij in de toekomst in Europees verband kan werken aan dezelfde problemen als hem in Nederland hebben be- siggehouden: namelijk aan de bevordering van de omstan- digheden, waardoor een beleid, gericht op het welzijn van de boer, van de werkers in de landbouw, mogelijk wordt. Er volgde applaus op deze ff rede, die de voorzitter beant- woordde in 'n geestige speech. Mr. Kortenhorst schetste de moeilijke omstandigheden, 1} waaronder dr. Mansholt in '45 m zijn ministeriële loopbaan aan-, ving en somde een aantal zeer belangrijke werken op, die op naam van de scheidende be- windsman staan. De Kamer nam hierna een f| door dr. Kortenhorst voorge- M stelde motie aan, waarin tot uiting komt, dat voor het eerst in de parlementaire geschiede- nis het feit kan worden her- dacht, dat een dienaar van de kroon gedurende welhaast twaalf en een half opeenvol- gende jareh de verantwoorde- lijkheid van het ministerschap heeft gedragen en dat minister dr. Mansholt met onbezweken trouw, toewijding en bekwaam- leid deze uitzonderlijk zware taak heeft vervuld. j| lllllllillllllilllllillllllllllllllllllillllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllüllll INJECTIE. Rudolf Brocdl is met zijn linkerbeen onder zijn vrachtauto be kneld geraakt, nadat deze aan de voet van een helling was gekanteld. Een dokter was spoedig ter plaatse. Ofschoon Broed! hem verzekerde dat hij geen pijn had, stond de arts er op hem een pijnstillende injectie te ge ven. Dat gebeurde dan ook. Later bleek het, dat het totaal verplette rende been van de chauffeur een kunstbeen was. NETJES. De f 200.— aan papieren geld die een dochtertje van een fa milie te Delft in de w.c. weggewor pen zou hebben zijn terecht. Niet het personeel van openbare werken, dat het riool heeft doorgetrokken, maai de moeder heeft het geld teruggevon den. Het kind had het netjes opge borgen in een doosje, waarin nog an dere kinderspulletjes werden be waard. noemde de heer Droesen de inhouding van één cent per kilogram melk op de door de regering aan de melkvee houders gegarandeerde melkprijs ver werpelijk. Verleden jaar is besloten 0,8 cent per kg in te houden. Dat zou 40 miljoen per jaar opleveren. De re gering dacht nog tien miljoen te win nen dus in totaal 50 miljoen door inhoudingen op voedergranen. Laatstgenoemde inhouding stuitte af op praktische moeilijkheden. De re gering besloot toen één cent per kg melk in te houden van 0,8 cent, waar door de melkveehouders de volle 50 miljoen gulden zouden betalen. Het gaat niet aan, zo verweet de heer Droesen de bewindsman, dat de regering, als zij kort bij kas is, dit verhaalt op een bepaalde groep van de bevolking. De K.V.P. vindt dit een ernstige zaak, zo zeide hij. De heer Droesen vroeg in zijn amen dement niet aan de regering om 50 miljoen op tafel te leggen, doch slechts anderhalf miljoen, namelijk de rente, die verschuldigd is, als de re gering 50 miljoen leent om dadelijk het van de melkveeboeren ingehouden geld te kunnen terugbetalen. Enkele afgevaardigden betuigden hun instemming met het amende ment, doch de heer Egas van de P.v. d.A. bestreed het. Onaanvaardbaar De bewindsman meende, dat het, gezien de financiële positie van het rijk, voor ieder begrijpelijk moest zijn, dat het amendement voor de re gering onaannemelijk is. De lieer Droesen was bitter teleur gesteld. Hij dankte de afgevaardig den, die hem gesteund hadden en con stateerde, dat hij in een dwangpositie was gebracht, doordat de minister niet had gezegd „bij aanneming van De leden van de Titeede Kamer de heren Van der Goes van Naters en Nederhorst hebben aan de minister van economische zaken de volgende vragen schriftelijk gesteld 1. Wil de minister een uiteenzetting geven van de omstandigheden, waaronder de ambtenaar, hoofd der afdeling ijzer en staal van zijn depar tement, belast met het afgeven van verklaringen van niet-Nederlandse herkomst („derde-landen-verklaringen") van schroot welke bestemd wa ren voor een der organen van de E.G.K.S., jarenlang deze verklaringen valselijk heeft kunnen afgeven, waardoor groot financieel nadeel is ont staan 2. Wil de minister met name mededelen, of vorenbedoelde ambtenaar in het afgeven van deze verklaringen optrad als orgaan van zijn depar tement dan wel van de E.G.K.S., welke nationale of supranationale con trole er op de inhoud van deze verklaringen heeft bestaan en waardoor het mogelijk is geweest, dat deze controle heeft gefaald 3. Welke maatregelen conservatoire en andere zijn of worden genomen tegen de onderneming of ondernemingen, die in deze vervalsingen de hoofdaanlegger is of zijn geweest, en hoe beoordeelt de minister de verhaalsmogelijkheid in dezen Donderdagavond is te Groede f| het in de euiderbeuk van de 'Z H Ned. Hervormde Kerk door de Hervormde jeugd ingerichte H jeugd- en verenigingsgebouw officieel geopend. Een groot deel van de verenigingen, die van het gebouw gebruik zullen j= maken, werkte aan de openings- avond mee, zoals de kinderen van de Hervorm de-Lutherse H Zondagsschool, die het tableau Vriendschap over de Wereld'' ten tonele brachten. Rechts met opgeheven hand ds. M. de Jong. Hervormd predikant te ij Groede. (Foto P.Z.C.). flIllilllllllUllllllllllllllllllllllillllllllllllllillllllllillllllllllllllllllllllllllllI het amendement zal ik aftreden". „Daar zou nog wel overheen te ko men zijn", riep de heer Droesen onder vrolijkheid van de Kamer uit. „De gehele regering zou aftreden om deze betrekkelijk geringe zaak", vervolgde hij. „Dat is voor mij eigen lijk onaanvaardbaar". De heer Droesen trok zijn amen dement in. De weg was hierdoor geëffend voor de aanneming van de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorzie-» ning. De Kamer hechtte er zonder hoofdelijke stemming haar goedkeu ring aan. De C.P.N. kreeg aanteke ning, dat zij tegen was. Nota over werkclassificatie in landbouw. De hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap heeft aan het be stuur een nota uitgebracht inzake de invoering van werkclassificatie voor het loonbeleid in de landbouw. Het beraad in de hoofdafdeling kon wor den voltooid, aldus deze nota, met eenstemmigheid ten aanzien van het in te voeren systeem en de daaruit noodzakelijk voortvloeiende aanpas singen der C.A.O.'s. In het in te voeren systeem is de aard van het dienstverband van de arbeider los of vast niet meer doorslaggevend voor zijn beloning, doch de functie die door hem wordt bekleed. Voorgesteld wordt een inde ling in vijf groepen van functies: 1. vakarbeiders a op akkerbouw- en ge- Stijging cacaobonenprijs mag worden doorberekend. De minister van economische za ken, prof. dr. J. Zylstra, heeft toe stemming verleend een sty ging van de wereldmarktprijzen voor grond stoffen van chocolade door te be rekenen. Hierdoor bestaat de moge- ïykheid dat bijvoorbeeld de 25 cents- reep weer meer op de Nederlandse markt zal verschijnen. De industrie zal trachten de nood zakelijke prijsverhogingen tot het uiterste te beperken, aldus deelt, de Nederlandse Cacao- en Cacaoproduk- tenvereniging mede. Men is zich er immers van bewust, dat juist in deze tijd, waarin de Nederlandse econo mie in zo sterke mate afhangt van 't welslagen van de prysstabilisatiepo- litiek, slechts in uiterste noodzaak overgegaan moet worden tot het ver hogen van prijzen. De prijs voor de cacaobonen steeg van maart tot november van dit jaar van beneden 2 tot aanzienlijk boven de 3 per kg. De abnormaal sterke regenval in de Afrikaanse produktielanden gedurende de laat ste maanden is de oorzaak van een slechte oogst. Daar komt bij, dat de wereldcpnsumptie van chocolade de laatste jaren belangrijk is gestegen, hetgeen er eveneens toe meewerkt dat er een grotere vraag dan vooraf gaande jaren op de grondstoffen- markt is gekomen. „Het spreekt vanzelf", aldus meent het bestuur van de vereniging, dat 'n mogelijke daling van de grondstof- fenprijzen in de toekomst eveneens zo snel als dat mogelijk is in de consumentenprijzen verwerkt zal worden. mengde bedrijven; 2. vakarbeiders b op akkerbouw- en gemengde bedrij ven; 3. vakarbeiders op veehouderij bedrijven; 4. seizoenarbeiders en 5. ongeschoolden. De nota zal op 18 december door het bestuur van het Landbouwschap worden behandeld. Herziening van het materiële belastingrecht In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het hoofdstuk financiën der begroting 1958 deelt de minister van financiën mede, dat de wetsontwerpen voor een nieuwe in komstenbelasting, loonbelasting en vermogenbelasting nog dit jaar zijn departement zullen verlaten. Hij meent, dat het dan mogelijk zal zijn dat deze wetsontwerpen in de eerste maanden van het volgende jaar wor den ingediend, korte tijd later gevolgd door andere wetsontwerpen. Koningin en prinses Irene naar Londen vertrokken De koningin is gisteren van Soes- terberg naar Londen vei trokken ter bijwoning van het huwelijk van Ann Abel Smith. Zij was vergezeld door prinses Irene. Prinses Beatrix zal vandaag volgen. Ellewoutsdijk kreeg dank zij een vor stelijke gift van de Lions Internatio nal Clubs een nieuwe kleuterschool. Na de openingsplechtigheid bracht dr. P. J. Kostelijk, gouverneur in het dis trict Nederland van de L.J.C. (rechts) met burgemeester D. Lodder (mid den) en de kleuterleidster, mejA. N. de Bue (links) een bezoek aan de school „in bedrijf". (Foto P.Z.C.). (Slot van pag. 1) te staan, dat in Indonesië iets gebeurt, dat de democratische re gering in Indonesië zou kunnen schaden. „Het zou een ernstige slag voor de internationale orde zijn, indien Indonesië door de uit wijzing van Nederlandse onderda nen en de confiscatie van Neder landse eigendommen, een aan spraak zou verwezenlijken, welke het niet in de Verenigde Naties heeft kunnen verwerven." De onafhankelijke Times of Indo nesia schreef gisteren: „Nu de voor naamste invoerprodukten afgesneden zijn, de ondernemingen en bedryven die deviezen opleveren, tot werkloos heid zyn gedoemd, en het zakenle ven in het algemeen verlamd is door de heersende sfeer van onzekerheid, staan er zeer moeilijke tijden voor de boeg. Kr moet wel onrust komen." Een van de onmiddellijke gevolgen van de acties, die wy tegen de Ne derlandse bedryven hebben onderno men, is economische nood." Volgens waarnemers in Djakarta ligt de rubberhandel in Indonesië, die tot dusver een der belangrijkste ter wereld was, thans vrijwel stil als ge volg van de anti-Nederlandse maat regelen. De anti-Nederlandse campagne heeft voorts een ernstige slag toege bracht aan de exporthandel tussen Hongkong en Indonesië. Na het besluit van de regering te Djakarta om de rijstvoorraden op de markt te gooien, is de prijs die men betaalt voor dit voorname on derdeel van liet volksmenu, in Dja karta de laatste dagen aanzienlijk gedaald. Niettemin bedraagt zij nog steeds het dubbele van een riïaand geleden. Isa Ansjary, een Mohammedaans politicus die voorzitter is van de In donesische organisatie „het anti communistisch front" heeft gisteren, naar aanleiding van een dagbladarti kel waarin hij werd genoemd als deelnemer aan het komplot dat een moord op Soekarno beoogde, te Dja karta verklaard dat de tegen hem geuite beschuldiging' een duidelijk be wijs is voor „de verbreidheid van een buitenlandse subVersieve beweging". De algemeen vertegenwoordiger van de K.P.M. in Singapore, de heer J. Kruyt, heeft meegedeeld, dat de K.P.M. met de duizenden tonnen In donesische lading in de ruimen van de 25 K.P.M.-scliepen. welke op de rede van Singapore liggen, zal han delen in overeenstemming met het internationale recht. Volgens de heer Kruyt kan de waarde van deze la ding worden geschat op miljoenen straits-dollars. De maatschappy zal zich beroepen op een averij grosse. De verliezen zullen worden gedragen door zowel de eigenaars van de schepen, als door de eigenaars van de lading. Voorts deelde de heer Kruyt mede, dat voorbereidingen worden getroffen voor de repatriëring van de Indone sische bemanningen aan boord van de K.P.M.-schepen, die zich in de wateren van Malakka bevinden. Zij zullen worden vervangen door zeelie den uit Malakka en Singapore. Assurantie Op een vergadering in het Amstel- hotel te Amsterdam hebben verte- genwoordigers van de assurantie- maatschappijen, die verenigd zyn in de thans 25 jaar oude Nederlandse luchtvaartpool N.V., zich gistermid dag beraden over de persoonlyke on gevallenverzekering (inclusief mo lest) op het leven van in Indonesië werkende Nederlanders en Indonesi ërs. De vergadering kwam tot de conclusie, dat de polissen welke maatregel ook door de Indonesische regering ten aanzien van de Neder landse bedryven zou worden genomen inderdaad onverminderd van kracht zullen biyven. Na afloop werd meegedeeld, dat aan dit standpunt geen enkel voor behoud is verbonden. De politie van Singaradja, de hoofdplaats van Bali, heeft 32 Ne derlandse boeken in beslag genomen, in een van de boekhandels ter plaat se. Het zouden voor het merendeel studieboeken zijn geweest. Blykens een brief, die een em ployé van een grote Nederlandse in stelling te Medan heeft geschreven aan zijn familie in Amsterdam (ge dateerd zondagavond 8 december) geeft de toestand in Medan en om geving voor de daar wonende Neder landers op het ogenblik geen reden tot klagen. Op de theeplantages in die omge ving wordt normaal gewerkt. Het Wereldgebeuren Kamer diplomatie Nadat hij in Oslo de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst had genomen, heeft de Canadese oud-minister van buitenlandse zaken, Lester Pearoon, een belangwekkende toespraak gehouden. Het is een bar feit, zo zei hij onder meer, dat de machten ln de moderne wereld zich op oorlog voorbereiden als vroegrij pe reuzen en op vrede als achterlij ke pygmeeënNieuwe initiatieven zijn nodig in de internationale poli tiek om een gevaarlijke impasse te vermijden. „De grootste verantwoor delijkheid te dien opzicht berust bij de twee grote mogendheden, de Ver enigde Staten en Rusland. Er is geen vooruitgang mogelijk, als de ene partij alleen maar schreeuwt „coëxis tentie" een steriel en negatief standpunt en „besprekingen op topniveau", terwijl de andere partij daarop alleen maar antwoordt met „geen ontspanning en geen onder handelingen zonder bewijzen van goeder trouw". Waar ik voor pleit, dat is niet voor een spectaculaire bij eenkomst van een grote twee of drie aan de top, waar het terrein slecht begaanbaar is en de wind hard blaast maar voor openhartige en ernstige gedachtenuitwisselingen in het bijzonder tussen Moskou en Wash ington via de diplomatieke en po litieke kanalen Treffend zijn de bewoordingen, waarin Lester Pearson zijn ge dachten weet neer te leggen. De machten worden enerzijds als reuzen, anderzijds als dwergen ten tonele ge voerd. De kilte van „de top" kan moeilijk beter gekarakteriseerd wor den. dan hij in dit geval deed. Over de Russische opvatting van vreedza me coëxistentie heeft hij al eerder kernachtige dingen gezegd. Het vrije westen, zo zei hij eens, heeft al 35 jaar met het communisme gecoëxis teerd. Maar nu brengt de Sowjet- Unie ten aanzien van de Oosteurope- se landen een soort coëxistentie in praktijk, die te vergelijken is met de coëxistentie van de profeet Jona met de vis, die hem ingeslikt had.... Ove rigens was hij van mening, dat Jona tenslotte door middel van een spon tane spiersamentrekking van de muil weer vrijgekomen was, maar niet door een ingreep van buiten. Wat de diverse vormen van diplo matie betreft: hij is een der grond leggers van de Verenigde Naties, een organisatie die kansen geeft aan de diplomatie der openbaarheid. Maar hij waarschuwde enige jaren geleden voor de diplomatie van het prestige, waarbij het erom ging, „het gezicht niet te verliezen". In dit verband kwam zijn waardering voor onder handelingen „via de diplomatieke en politieke kanalen" ook al naar vo ren: „kamer-diplomatie is vaak be ter dan camera-diplomatie.,..". Steeds meer wordt het de laatste tijd duidelijk, dat het verdere voortbestaan van de wereld twijfelachtig zou zijn, wanneer een atoomoorlog tussen de grote mo gendheden zou uitbreken. Het is dit besef, dat verscheidene specialisten op het terrein van de politiek ertoe brengt, voorstellen te doen die ertoe kunnen leiden dat de spanningen ver minderen. Lester Pearson heeft zich nu aan hun zijde geschaard. De ver sterking van het mede op zyn initia tief tot stand gekomen Navo-bondge- nootschap heeft ongetwijfeld zijn sympathie. Maar daarnaast vindt hij, dat gestaag moet worden nagegaan, of er geen punten zijn, waarop een vergelijk met de Russen mogelijk is. „Essentieel voor het succes van zulk een gedachtenwisseling", zo heeft hij in Oslo gezegd, is de erkenning in het westen van het feit, dat er zekere kwesties zijn zoals de hereniging van Duitsland en de stabilisatie van het Midden-Oosten, die waarschijnlijk niet op een bevredigende manier ge regeld kunnen worden zonder de deelname van Rusland. Waar dat land gewettigde belangen van veilig heid in een bepaald gebied heeft, moeten die in aanmerking worden genomen. Het is ook van essentieel belang, dat Rusland, zijnerzijds, het recht van de volkeren erkent, hun ei gen regeringsvorm te kiezen zonder inmenging van krachten buiten het land of van opstandige elementen in het binnenland, die van buitenaf wor den aangemoedigd en geholpen". Vorig jaar, in de Hongaarse tra gedie, heeft de Sowjet-Unie be wezen, dat het aan die erken ning nog niet toe was. Maar kennelijk heeft Lester Pear son goede hoop, dat ér ook in Rus land nog wel eens iets zal verande ren. Hij is namelijk ervan overtuigd, dat het communisme filosofisch en ideologisch niet een nieuwe, duurza me en inspirerende levensopvatting is, maar slechts een bekrompen wes terse ketterij, die uit de wantoestan den van de technische revolutie der vorgie eeuw groeide en zowel zede lijk als intellectueel bankroet is". LESTER PEARSON ...treffende beelden^.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9