JAGRAAC! IK DRINK ÓÓK LIEVER NESCAFÉ Nescafé K.L.M. bereidt zich intensief voor op nieuwe verbinding met Japan Zeeuwse Groene Kruis in het goud McELROY BESPRAK MET WESTDUITSERS RAKETTENBASES Uw beste keuze... koop zo'n bus! VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 AMSTERDAM—NOORDPOOL—TOKIO Exploitatiekosten worden geschat op 25 miljoen gulden per jaar Reeds geruime tijd is de K.L.M. zeer intensief bezig alle voorbereidin gen te treffen met het oog op de nieuwe lijn Amsterdam-Tokio (en verder tot Biak) via het Noordpoolgebied, welke begin december 1958 zal worden geopend. Waarom heeft de K.L.M. de plannen om via het Noordpoolgebied naar Tokio te vliegen niet eerder verwerkelijkt? zal men zich afvragen. Het antwoord is: het wachten was op het geschikte vliegtuigtype en het openen van een geregelde dienst om de noord moest economisch ver antwoord zijn. Nu dé DC-7C in de K.L.M.-vloot is opgenomen en de maatschappij in 1958 nog enkele machines van dit ty pe van de Douglasfabrieken zal ont vangen is men van oordeel, dat tech nisch alle problemen, welke aan de ze volkomen nieuwe route vastzit ten, kunnen worden opgelost. Zon der aan het laadvermogen te kort te doen heeft de DC-7C een groter vliegbereik dan de types, tot nu toe door de K.L.M. gebruikt. Het spreekt welhaast vanzelf, dat het stafbureau van de directie 1 zeer nauwkeurig de economische vraagstukken" van dit nieuwe pro ject, een lijn over een deel van de wereld, waar de K.L.M. tot nu toe geen contacten had, heeft bestudeerd. De vervoercijfers van Europa naar Japan en terug via het Midden-Oos ten en India wijzen voor het boek jaar 1955/'56 uit, dat van de ruim 6000 passagiers, in die periode van alle maatschappijen tezamen ge boekt, de S.A.S. er 43 procent voor zijn rekening nam en de K.L.M. 13.7 procent. Opgemerkt dient te worden, dat de Scandinavische landen altijd sterke handelsrelaties met Japan hebben gehad. Voor het jaar 1956/'57 steeg het vervoer zeer snel en in een half jaar had men reeds 4435 passagiers geboekt tussen Europa en Japan (tussen liggende stations worden in die statistieken niet meegeteld), waarvan de S.A.S. een percentage van 42 voor zich opeiste en de K.L.M. (met sterke stijging 20,3 procent. Deze gang van zaken heeft grote in vloed gehad op de beslissing om zo spoedig mogelijk een lijn om de noord met Japan te openen, met handhaving van de route over het Midden-Oosten en India. De route naar Tokio via het poolgebied van totaal 13.625 k.m. is 2400 km korter dan de thans in gebruik zijnde lijn via het Mid den-Oosten en India. De nieuwe DC-7C's zullen de reistijd via de pool aanzienlijk bekorten en tot ongeveer 30 uur terugbrengen, hetgeen een verschil van 18 uur uitmaakt ten opzichte van de lijn naar de Japanse hoofdstad „om de zuid". De harde economische feiten (de exploitatiekosten van de nieuwe lijn worden geschat op 25 miljoen gulden per jaar) hebben voorts de K.L.M. Christelijke bonden hebben koffieconflict besproken. In het kantoor van dé christelijke middenstandsbond heeft onder lei ding van de bondsvoorzitter, de heer H. de Mooij, gisteren een samenspre- king plaatsgevonden met vertegen woordigers van de christelijke tex- tielbond, de christelijke kruideniers- bond en de prot. chr. bond van de tailhandelaren in huishoudelijke arti kelen over het textiel- en koffiecon flict. Na afloop van deze bespreking deelde de heer De Mooij mede, da' deze bespreking in de meest prettige sfeer is verlopen en dat wederzijds volldig begrip bestond voor de be staande moeilijkheden. Op korte ter mijn zal dit gesprek worden voortge zet om de gedane suggesties, die tot een oplossing zouden kunnen leiden, nader onder ogen te zien. Aldus wordt medegedeeld door de persdienst van de christelijke- middenstands bond. War ff urn zo schreven toe gisteren heeft de grootste spekclub van ons land. Óp deze foto ziet men een aantal leden van deze club op de uitdelings avond om een smakelijke voorraad spek en vlees naar huis mee te nemen. doen besluiten de dienst niet in To kio te doen eindigen, maar door te trekken naar Biak, een étappe van 4100 km extra). Twee keer per week in beide rich tingen-zal de K.L.M. over de Pool gaan vliegen. Daar staat tegenover, dat de éénmaal wekelijkse verbin ding tussen Biak en Amsterdam over Manilla en Bangkok komt te verval len. De dienst tussen Sydney en Am sterdam via het Middeir-Oosten en India en terug blijft gehandhaafd. De K.L.M. zal de tweede maatschap pij zijn, die Tokio met de Europese hoofdsteden verbindt via het poolge bied. De Scandinavian Airlines Sy stem" heeft in Februari van dit jaar de poolroute via Anchorage in ge bruik genomen, met Kopenhagen als beginpunt en Tokio als eindstation. Kort na de opening van deze S.A.S.- lijn werd besloten de vliegtuigen „via de zuid" naar de thuishaven te doen terugkeren en omgekeerd, zodat de S.A.S. inderdaad een dienst rond de wereld exploiteert. De K.L.M. heeft een dergelijk plan laten varen, men vliegt dus via het poolgebied (met Fairbanks of Anchorage als steun punt) naar Tokio en Biak en terug. De tarieven voor de poolroute zijn hoger (in kilometerafstand uitgere kend) dan die van de diensten over het Midden-Oosten en India. De bij zondere omstandigheden maken dit begrijpelijk. Reeds nu denkt het stafbureau van de K.L.M.-directie aan de vol gende stap: in het voorjaar 1961 zullen de DC-8 straalverkeersvlieg tuigen de DC-7C's op de poolroute vervangen. Dat nieuwste Douglas- produkt zal met bijna 900 km per uur over het noordpoolgebied vlie gen en de vliegtuig nogmaals aan zienlijk bekorten. Thans bedraagt die tijd om de zuid nog 48 uur, over ruim drie jaar met de DC-8 over de pool is de luchtreiziger in14 uur van Amsterdam in Tokio. AAN VOORAVOND NAVO-CONFERENTIE: Boelganin zond ook brief aan dr. Drees. De brieven welke de Russische pre mier Boelganin aan de vooravond van de Navo-topconferentie aan de pre miers van de verschillende landen zond, blijken geen grote indruk te hebben gemaakt. Over de brief wel ke dr. Drees deze week ontving, wordt in politieke kringen te Den Haag opgemerkt: „Niets nieuws". Boelganin verklaarde zich in dit schrijven aan de Nederlandse premier zeer verontrust over de bewapening van de Navolanden met atoom- en H-bommen en het inrichten voor het lanceren van raketten. Ook pleitte hij voor het sluiten van een niet-aanvals- verdrag tussen de Navo en het War- scliau-pact. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken tonen weinig belangstelling voor dc Russische voorstellen voor een conferentie tussen oost en west. Men beschouwt het Russische diplo matieke offensief alleen maar als een poging om de komende Navo-confe- rentie te verstoren. De Amerikaanse minister van defensie McElroy, verklaarde don derdagavond bij zijn aankomst uit Bonn op het Parijse vliegveld Orly, dat bases voor nucleaire pro jectielen op zichzelf nog geen aanval op het Noordatlantische bondgenootschap teweeg zouden brengen. „Een dergelijke aanval, als hij mocht komen, zou een ge volg zijn van omstandigheden, die niet uitsluitend verband houden met het stationeren van in Ame rika vervaardigde nucleaire pro jectielen". Men mag volgens Uni ted Press aannemen, dat McElroy hiermee het standpunt heeft uit gesproken, dat door de .Ameri kaanse regeringspersonen ter Na- vo-conferentie zal worden verde digd. Nederlands schip in Noorwegen aan de grond Het 1000 bruto ton metende schip „Markelo" van de n.v. Stoomvaartmij. „Noordzee" te Amsterdam is gisteren in de Steinsont in Noorwegen aan de grond gelopen. Het schip heeft om nulp gevraagd*- Uit Bergen is het bergingsvaartuig „Sterkodder" uitge varen. De „Markelo" onderhoudt voor een Noorse maatschappij een lijn dienst tussen Noorwegen en Engeland Ook de Britse minister van buiten landse zaken Selwyn Lloyd is gister avond in Parijs gearriveerd. Hij voorspelde dat de conferentie er een van historische betekenis zal worden. De Britse premier heeft donderdag nog in het Lagerhuis meegedeeld, dat de kwestie van directe onderhandelin gen met Rusland door de regerings hoofden van de Navo zal worden be sproken. MacMillan lunchte gister middag nog met Churchill, om hem advies te vragen over de te volgen tactiek in Parijs. De Franse ministerraad heeft na een vergadering van drie en een half uur besloten zijn houding te laten af hangen van de besprekingen op de conferentie, alvorens officieel een standpunt te bepalen t.a.v. de ver schillende kwesties die ter sprake zullen komen. A.F.P. weet nog te meiden dat er woensdag in de vergadering van de militaire Navo-commissie moeilijkhe den zouden zijn gerezen. Het schijnt dat generaal Norstad, de opperbevel hebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, er op staat ook in vredes tijd daadwerkelijk het opperbevel te voeren over de strijdkrachten die on der hem vallen, waaronder de Ame rikaanse strategische luchtmacht, welke tot nog toe uitsluitend onder Amerikaans bevel bleef. Op dit punt verschillen verscheidene regeringen met hem van mening. Uitvinder van telex te Londen overleden. De uitvinder van de telex, Frede- rik G. Creed is donderdag in de ou derdom van 86 jaar te Londen over leden. Creed, een Canadees van afkomst, die in het begin van deze eeuw-naar Engeland is gegaan, heeft een tele grafisch verbindingss.steem. uitge vonden waarbij de seinen werden overgebracht door een geponste band. Op deze bandjes stonden de door speciale machines, die sinds ja ren zijn naam dragen, geponste be richten. Het merendeel van de thans over al gebruikte telextoestellen is ont staan uit het door Creed vervaardig de toestel. Waterstofbommen niet „op scherp" boven Engeland. De Verenigde Staten hebben Enge land de verzekering gegeven, dat de vliegers van Amerikaanse bombarde mentstoestellen, die boven Engeland patrouilleren, uitdrukkelijk orders hebben de waterstof-bommen die zij meevoeren niet op „scherp" te stellen, „tenzij zij rechtstreeks daartoe op dracht krijgen om een oorlogsopera tie uit te voeren". Dit heeft de Britse premier Mac Millan donderdag in het Britse La gerhuis gezegd in antwoord op tal loze vragen over deze kwestie. Desgevraagd bevestigde MacMillan, dat de Amerikaanse H-bom-vliegtui- gen ook de apparatuur meevoeren bommen. voor het op scherp stellen van de - Dit gereedmaken van de bommen voor gebruik zou niet eerder geschie den dan op het allerlaatste ogenblik, „dat nodig is voor de uitvoering van de operatie". Bovendien zou het bevel tot het „wapenen" van de bommen slechts gegeven kunnen worden na over eenstemming tussen de regeringen van Engeland en Amerika, zo ver zekerde MacMillan. Bankbiljetten van 20 gulden worden niet ingetrokken In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het voorlopig verslag over het hoofd stuk financiën begroting 1958 deelt de minister van financiën mede, dat hij na overleg met de directie van de Nederlaqdso Bank tot de slotsom is gekomen, dat intrekking van de bank biljetten van 20 geen aanbeveling verdient. Puzzels van invloed op vraag naar staatsloten De vraag naar loten van de Staats loterij die in de laatste jaren voort durend toenam, was ih 1957 groter daij tevoren. Wei-kwam deze geleide lijke toeneming van de vraag in het tweede kwartaal tot stilstand. De voetbalpools en de puzzels waren hieraan niet vreemd, zo blijkt uit de memorie van antwoord van de minis ter van financiën op het voorlopig verslag der Tweede Kamer. De inkomsten voor 1958 zijn 400.000 hoger geraamd, omdat ae feitelijke uitkomsten van 1957 bo ven de raming voor dat jaar uit gaan en voorts in 't laatste kwar taal van het lopende jaar de vraag weer is toegenomen. De minister schrijft deze kentering toe aan de omstandigheid dat een deel van het publiek is gaan beseffen, dat de kans op verlies van de inzet bil de voetbalpools en de puzzels veel groter is dan bij de Staatsloterij. Normale bus fl. 2.48 Familie bus fl. 8.95 COFFEINEVRIJ Normale bus fl. 2.83 Familie bus fl. 9.95 ESPRESSO Normale bus fl. 3.15 (Slot van Dag li gedrukt. De heer P. L. Abrahanise, werd onderscheiden met de gouden Groene Kruis-medaille voor zjjn 30-ja rige arzeid voor liet Groene Kruis, waarvan ruim 20 jaar als penning meester. Dokter Van der Borgh memoreerde de prettige samenwerking met de dienst voor de volksgezondheid. Ook namens de directeur-generaal van de volksgezondheid bracht deze spreker de felicitaties over. Burgemeester Kö- geler van Middelburg, die namens het gemeentebestuur gelukwenste, be toogde. dat het werk der vereniging in stilte geschiedt. De heer Hakkenes fe liciteerde vervolgens als vertegen woordiger van de uZidhollandse zus tervereniging. De heer Th. Andriesseh was de tolk van de próvinciale bond „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis" en ook hij wees op de buitengewoon prettige verstandhou ding tussen beide verenigingen. Na mens de leden in Zeeland bood dokter W. K. Schuling uit Middelburg een cheque van 350 aan. Deze spreker wees erop, dat er zonder de activitei ten van de plaatselijke verenigingen geen volledig succes is te bereiken in de doelstelling van de provinciale ver eniging. Mr. M. Tydeman, bracht als waarnemend kringcommissaris van het Rode Kruis de gelukwensen van zijn vereniging over, waarna dc hoofd ingenieur-directeur van de directie Zeeland van Wederopbouw en Volks huisvesting. de heer M. D. A. Glerum, de contacten memoreerde, die zijn dienst met het Groene Kruis kreeg bij de totstandkoming van de wijkgebou- wen. Voor het kantoor Dokter A. I. Vos uit Wolphaarts- dfjk was de tolk van de vijf kraam- centra. „Het initiatief voor de kraamverzorging is uitgegroeid tot één der meest waardevolle onder delen" aldus dokter Vos. Namens alle zusters overhandigde zuster Van der Slikke een cheque van 115 voor de inrichting van het nieuwe kantoor, waarna mevrouw dr. C. P. Gelinck-van Kerkwijk uit Ruinerwold namens alle provincia le verenigingen in Nederland het zelfde deed met een cheque van 235. Jhr. Röell sprak een dank woord tot alle spreeksters en spre kers. Hierna volgde een drukbezochte re ceptie in de Burgerzaal van het stad huis, waarna het bestuur en de geno digden in de Statenzaal ontvangen werden door het provinciaal bestuur. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, sprak hier de grootste waardering en bewondering uit voor het werk van alle medewerk sters en medewerkers van het Groene Kruis. Speciaal prees jhr. De Casem broot de verpleegsters, waarmee de vereniging staat of valt. Jhr. Röell sprak een dankwoord tot de commis saris, waarin hy deze ontvangst één Telegram aan H.M. de Koningin. Op voorstel"van het bestuur f§ van het Zeeuwse Groene Kruis werd tijdens de feestelijke her- denking van het 50-jarig be- n staan der vereniging het vol- gende telegram aan H. M. de koningin gezonden: „De leden van de provinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis'' vertegenwoordigende ruim 70 plaatselijke afdelingen, in het M |l Schuttershof te Middelburg bijeen ter plechtige herden- H king van het 50-jarig bestaan H der vereniging, betuigen Hare M g Majesteit hun diepe eerbied en j= warme aanhankelijkheid." illllllllllllllllillllllillllllllllUllllilllllllllillllllllllllllllilllllllllllllllllH der hoogtepunten van de jubileumvie ring noemde. Na een gemeenschappelijk diner, dat rich kenmerkte door een ongedwon- fen sfeer, volgde tot slot van deze ag in de grote zaal van het Schut tershof de opvoering van de Groene Kruis-jubileumrevue. Deze revue, ge schreven door mevrouw L. N. Huijs- man-Griep uit Rilland-Bath, werd in elf taferelen voor het voetlicht ge bracht door zes wijkverpleegsters en zes heren, die nauw betrokken zijn bij het Groene Kruis-werk in hun ge meenten. Dat waren namelqk de zusters Ma- gedans, Van der Slikke, De Jonge, De Vlieger, Westerbeke en Jasperse, en de heren jhr. I. den Beer Poortu- gael, H. U. Bouwman, resp. burge meester van Veere en Grijpskerke, L. Wondergem, Joosse, De Vlieger en J. van Baaren. Zowel voor de schrijfster van de re vue ais voor de uitvoerenden is deze opvoering een buitengewoon groot succes geworden. Mevrouw Huijsman is erin geslaagd de moeilijkheden, die er vroeger te overwinnen waren en in het algemeen het werk van de wijkverpleegsters, bijzonder goed en bovendien humoristisch te tekenen. Het geheel werd in liedjes en schets jes door de 12 „artiesten" bijzonder vlot en verdienstelijk gebracht. On getwijfeld komen de heren Van Baa ren, die verkleed als Zeeuws boertje de programmaonderdelen op komi sche wijze aan elkaar praatte, en J. den Hollander, die het muzikale gedeelte voor zjjn rekening nam, een bijzonder woord van lof toe. Me vrouw Huijsman, de uitvoerenden en zuster Y. Steelweg, de „verpleeg ster" achter-de-schermen, ontvingen van jhr. Röell een verdiende attentie. Na de pauze kwam een ander hoogtepunt van deze avond, dat werd verzorgd door mevrouw E J. van den Broecke-de Man uit Aardenburg. Deze hield van begin tot eind met een uitstekend voorgedragen verhaal, haar toehoorders geboeid waarvoor zij terecht een warm applaus ontving. Russische weerraketten de lucht in. Rusland zal deze winter in totaal 125 weer-raketten de lucht inzenden. Dit is medegedeeld door de Russische geleerde Kasatkien, lid van het Rus sische comité voor het internationale geofysische jaar. Minister Algera wil draadomroep handhaven. Telefoon zal eerste 5 jaar - een miljard vergen. (Van onze parlementaire redacteur). Ondanks de aandrang, die donder dag in de Tweede Kamer op de mi nister van verkeer en waterstaat, mr. Algera, uitgeoefend is om de draad omroep op te heffen en ondanks 't te leurstellende tekort van zes miljoen gulden in 1956 op deze omroep, is de bewindsman niet bereid tot liquidatie over te gaan. De bewindsman meende, dat hand having van de draadomroep verant woord is, doch onder het nadrukkelij ke beding, dat het tekort zo laag mo gelijk gehouden wordt. Een andere zaak, die de afgevaar digden bij de behandeling van de be groting van het staatsbedrijf der P. T.T. en de Rijkspostspaarbank voor 1958 hoog zat, was de verhoging tot tweemaal toe dit jaar van de posttarieven. Ter verdediging van de maatregel deed de minister een boekje open over de kosten van de P.T.T. Van 1952 op 1956 is het verwerkte aantal brieven en briefkaarten gestegen van 552 mil joen tot 630 miljoen per jaar en het aantal gedrukte stukken van 781 mil joen op 937 miljoen. Het aantal tele foontoestellen is sterk toegenomen evenals het aantal gesprekken. Die ontwikkeling is niet door de P.T.T. zelf gestimuleerd, maar door de ver bruikers. Als de uitgaven toenemen, dan dienen ook de middelen te stij gen, merkte de minister op. Alleen al voor de telefoon zou de komende vijf jaar eigenlijk een klein miljard moe ten worden geïnvesteerd De Kamer keurde de begroting zon der hoofdelijke stemming goed. De C.P.N. kreeg aantekening, dat zij te gen was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3