In Ellewoutsdijk werd kleuterschool geopend een nieuwe Zeeuwse Almanak FORDCONSUL^gg BUISMAN HET EUROMARKT-VERDRAG ZUIVELFABRIEK „WALCHEREN" HIELD NAJAARSVERGADERING Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 GIFT VAN LIONS INTERNATIONAL CLUBS Feestelijke plechtigheid in het Van Hattumhuis Dank zij een gift van 20.000 van Lions Internationaal Clubs is Elle woutsdijk in het bezit gekomen van een klèuterschool, die donderdag middag door de gouverneur in het district Nederland van de L.I.C., dr. P. J. Kostelijk uit Oestgeest, offi cieel is geopend. De school is verre zen in het centrum van het dorp, kort bije het M. J. van Hattumhuis, waar de kleuters tot nu toe verble ven. In de verschillende toespraken welke tijdens de Openingsplechtig heid werden gehouden, werd met veel dankbaarheid gewag gemaakt van de royale geste van de Lions Internationaal Club. Ter gelegenheid van de officiële ope ning werd in het M. J. van Hattum huis een bijeenkomst gehouden. Bur gemeester D. Lodder bracht daar in een toespraak de ramp van 1953 in herinnering. Toen werd eigenlijk de fundering gelegd voor ae nieuwe school, want onmiddellijk na de ramp bracht de L.I.C. spontaan gelden bijeen voor de slachtoffers. Deze gel den kwamen terecht in het fonds voor het maatschappelijke en culturele le ven in de getroffen gemeenten, de zo- fenaamde commissarisssenpot. De urgem. sprak er zijn voldoening over uit dat 20.000 uit deze pot beschik baar werd gesteld voor de bouw van een kleuterschool. Reeds eerder wa ren gelden en meubels voor de school ontvangen van diverse andere instan ties, o.m. de Nederlandse vereniging van vrouwen met academische oplei ding. Burgemeester Lodder bracht dank aan de L.I.C. voor de gift, want zonder de steun van deze organisatie zou een nieuwe kleuterschool nog steeds op het verlanglijstje staan. Ver volgens droeg hij het nieuwe gebouw bestaande uit een kleuterschool en een zitje voor het personeel, alsmede een ruime hal over aan de voorzit- Advertentie) U hebt een goede neus voor lekkere koffie waarin dat kleine beetje BUISMAN voor extra fijne geur en smaak is gedaan. Bovendien bespaart BUISMAN op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje buisman wonderen. ter van het kleuterschoolbestuur, de heer N. A. van Overbeeke. Deze gaf op zijn beurt een overzicht van de ont wikkeling van het kleuteronderwijs in Ellewoutsdijk. dat in 1949 startte in het Van Hattumhuis. De heer f Advertentie van Overbeeke dankte de L.I.C. voor de vorstelijke gift, waarna hij het woord verleende aan de gouverneur in het district Nederland van deze or ganisatie, dr. P. J. Kostelijk. Deze schetste in het kort de ontwikkeling van de L.I.C. in de wereld, waarbij hij er aan herinnerde dat deze organisa tie onbaatzuchtig hulp verleende waar deze nodig is. Namens Gedeputeerde Staten van Zee land sprak de heer A. Schout. Hij stel de vast dat de schoolmoeilijkheden in Ellewoutsdijk thans geheel zijn opge lost. Enkele jaren geleden kreeg de gemeente een nieuwe lagere school.en thans zijn ook de kleuters in een nieuw gebouw ondergebracht. Mej. A. E. G. van Waesberge, de inspectrice voor het kleuteronderwijs, die de ver houding kleuters-kleuterschool het eerste contact met de grote mensen wereld noemde, bracht evenegns dank aan de L.I.C. Verder sprak zij de hoop uit, dat de geest, waarin de school tot stand is gekomen, ook zal voortleven onder de kleuters. Namens de Nederlandse Vereniging van vrou wen met academische opleiding sprak dra. P. Walma van der Molen- Meindersma te Den Haag, die de El- lewoutsdijkse gemeenschap feliciteer de met het nieuwe gebouw. De kleu terleidster, mej. A. N. de Bue, getuig de tenslotte van haar erkentelijkheid van de tot standkoming van het ge bouw. Vervolgens bezichtigde het ge zelschap de nieuwe school, die ook het aanzien van het dorpscentrum nog verder verfraait. De jeugdige Jan Ni co van Overbeeke, die in mei van dit jaar de eerste steen voor de nieuwe school legde, overhandigde daarbij een foto van het gebouw aan dr. Kostelijk. De leidster kreeg een praktisch ca deau te geschenke. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Voordracht van de heer F. A. van Alphen. De leden van het departement Zee land der Mij. voor Nijverheid en Handel hebben zich donderdagmid dag kunnen verdiepen in de beteke nis van de Euromarkt. Tijdens een lunchbijeenkomst in hotel de Burg te Middelburg sprak namelijk de heer F. A. van Alphen, die in Brus sel optreedt als vertegenwoordiger van de Nederlandse dienst Invoer rechten en Accijnzen voor België en Luxemburg. De heer van Alphen heeft als Ne derlands gedelegeerde zitting gehad in alle commissies, welke het Euro- markt-verdrag hebben voorbereid. Hij komt dus uit de „keuken" van het verdrag en hij kon verzekeren dat voor de Nederlandse belangen binnen de Europese marktgemeen- schap hard is gevochten. De heer van Alphen bracht hulde aan de Belgische staatsman P. H. Spaak, die het besef wist te wekken, dat er voor de Westeuropese landen een vorm van economische samen- king moest komen. Er komt nu via het Euromarktver- drag een douane-unie voor zes lan den (Duitsland, Italië, Frankrijk en de Beneluxlanden) en dan zal men geleidelijk komen tot een vrijer ver keer van goederen, personen en diensten. Spr. wees op de tegenstrijdige be langen van de diverse landen,, maar meende, dat er een nogal redelijk compromis uit de bus is gekomen: Verwacht moet worden, dat Ne derland voor de toekomst aangewe zen zal zijn op in het algemeen iets duurdere grondstoffen van de ge meenschappelijke markt. Ook de land- en tuinbouw zullen wel enige klappen te incasseren krijgen. Daartegenover staan dan de grote re mogelijkheden, welke een markt van 160 miljoen zielen biedt voor in dustriële ontplooiing enz. Thans wordt nog de mogelijkheid bestu deerd om het Euromarkt-verdrag aan te vullen met een vrijhandelszo ne, voor andere Westeuropese landen maar die mogelijkheid ligt technisch heel moeilijk. Er wordt gezocht naar zoiets als een beperkte vrijhandelszo ne voor bepaalde groepen van goe deren. De heer Faber belichtte tal van fa cetten der Euromarkt voor bepaal de bedrijven en stelde tenslotte de vraag wat de toekomst zal brengen. Het Nederlandse bedrijfsleven weht nu wat komt en het, zal zich zorg vuldig moeten oriënteren door markt analyse enz. Spr. had vertrouwen in de Neder landse capaciteiten. Veel zal afhangen van de politie ke gezondheid der zes samenwerken de landen, waarbij de heer Faber Frankrijk noemde als het zorgen kind. Ook de wereldtoestand zal van veel Invloed zijn, maar spr. hoopte, dat het avondland de kracht zou kunnen opbrengen om een econo misch blok te bouwen tussen de we reldgrootmachten Na korte discussie, zegde de heer J. P. Berdenis van Berlekom de spre ker hartelijk dank voor zijn instruc tieve voordracht. Voor de aanvang van de bijeen komst hield het departement nog een huishoudelijke vergadering, die ge presideerd werd door de vicc-voorzit- ter. de heer G. N. van Ginkel. Behan deld werden de nieuwe statuten voor het departement. Er zal daarover nog nader contact worden opgenomen met het hoofdbestuur. VAN :mn TOT „OORLOG" IN OOSTERLAND. Ook Oosteriand zal „oorlog" voeren en we! met de ratten, die het in dat sympathieke Schouwse dorp nogal plezierig schijnen te vinden. In het tijdvak van 12 tot 21 december zul- PETERSELIE Die Vlissingse groenteman kon me- vrouw tot z'n spijt niet meer aan pe terselie helpen, maar hij was wel be reid te trechten het alsnog te bemach tigen en het dan thuis te bezorgen. Een vorm van service, die mevrouw uiteraard op hoge prijs stelde, maar waarbij zij de beperking maakte, dat het dan wel voor twaalf uur 's nachts bezorgd zou moeten zijn... Een grap je, dat opgewekt lachend genoten werd. Maar 's avonds was de peterselie nog niet gekomen. De waardering voor de groentenman was er echter niet minder om, want men begreep best dat het misschien toch niet meer gelukt was met die peterselie en heel het voorval was al lang en breed ver geten, toen de familie zich des avonds ter ruste begaf. Om kwdrt voor twaalf werd er ge beld. Nadrukkelijk gebeld, zodat me vrouw tenslotte wakker werd en zioh slaperig naar de voordeur begaf. Jawel. Op de stoep stond de groen teman. Met peterselie. ,Jfog voor twaalven, mevrouw", sprak hij trots, maar helaas kreeg deze ver doorge voerde vorm van plichtsbetrachting toch niet de waardering, die de groen teman misschien wel verwacht had... len gemeente-werklieden op verschil lende plaatsen pakjes vergif neerleg gen in de hoop, dat niet de huisdieren maar de ratten zich aan dit dodelijke voedsel te goed zullen doen. „MARTHA" VOOR NIEUW LICHT „Martha" is de naam van de chris telijke vrouwenvereniging, ook in Oosteriand. Onlangs hield het gezel schap op een vergadering een verlo ting met als hoofdprijs een zelfge- haakt beddesprel. Een mooie prijs, ze ker, en daarom werd er ook flink ver loot. Er waren nog honderdvijftig andere prijzen, ook bijna allemaal zelf ge maakt. De hele verloting bracht te zamen 388,25 op. Alles was bestemd voor de Nederlands hervormde ge meente ln Oosteriand, voor de ver lichting in het kerkgebouw. Want „Martha" vond, dat dc huidige ver lichting niet meer past bij het moder ne interieur van de pas herbouwde kerk. KAARTEN De personeelsvereniging van de P.ZiE.M. maar dit stukje gaat niet over .verlichting" kaartte in de koffiekamer van het P-Z.E.M.- gebouw in Middelburg. Er waren aar dige prijzen. De schrootfraude Drie directeuren aan de Justitie voorgeleid De drie directeuren van de Zeeuw se Metaalmaatschappij, vorige week gearresteerd in verband met de grote schrootfraude, z|jn woensdagmiddag door de Haagse politie aan de Officier van Justitie, mr, J. C. Maris voorge-, leid en in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage ingesloten. Het verdere onderzoek in deze zaak is thans in handen van de justitie. Bij het bestuderen van de administratie van de Zeeuwse metaalhandel moet men verschillende posten aangetrof fen hebben waarvan de juistheid in twijfel wordt getrokken. Hoewel de referendaris Van der G. totaal onge veer vijf en twintig mille aan steek penningen moet hebben ontvangen, schijnt in de boeken van de metaal- handel onder diverse benamingen een som van ongeveer zeven en tachtig duizend gulden voor dit doel te zijn freboekt. Wanneer deze veronderstel ing juist mocht zijn, rjjst de vraag, waar dan de overige zestig duizend gulden moet zijn gebleven. Naar ver luidt wordt aan ae mogelijkheid ge dacht, dat een der directeuren, M., die de uitbetalingen aan de referendaris verzorgde, deze gelden voor zichzelf heeft gehouden cn dus zjjn eigen be drijf heeft benadeeld. Aanbesteding Adornispolder. Het bestuur der waterkering van de calanmteuze Adornispolder heeft don derdagochtend het herstel, de ver nieuwing en het onderhoud tot 31 de cember 1958 der waterkerende werken van de polder aanbesteed. Er werd als volgt ingeschreven: fa. P. J. v. d. Ban de. Breskens f 10.580; fa. J. Lagasse, Koudekerke 10.590; fa. P. Toussaint Cadzand 10.592; fa. Elk, Geleen (L.) 10.800; fa. L. v. d. Klippe, Vlissin- gen 10.900; fa. De Ruijsscher, Bier vliet 10.975. De gunning wordt aan gehouden. (Advertentie/ fjleua/é S/ZALkMgkt jpAyt Het is nu interessant om met ons te komen praten over inruil van uw wagen. Informeer ook naar de Ford Zephyr en Ford Zodiac, Bel de official Ford Dealer in uw rayon vandaag nogl Subsidie van 7500 voor „Jeugdraad Zeeland" Voorstel Ged. Staten Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor om met ingang van 1 januari 1958 jaarlijks een subsidie van 7500 te verlenen aan de „Provinciale Jeugdraad Zeeland", een sectie van de stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel werk. Bij deze jeugdraad zijn in totaal zeven overkoepelende jeugdorganisaties aangesloten. De provinciale jeugd raad stelt zich ten doel de bevorde ring van de vrije jeugdvorming en de jeugdzorg in Zeeland. Blijkens de in de subsidieaanvraag verstrekte inlichtingen is dit subsidie bestemd ter gedeeltelijke dekking van apparaatkosten, kosten van bijzondere manifestaties, alsmede om aan de bij de jeugdraad aangesloten organisaties bijdragen te kunnen verstrekken in de kosten van hun werkzaamheden. De exploitatielasten van instellingen voor jeugdzorgwerk en provinciale or ganisatie voor de vrije jeugdvorming worden voor 1958 begroot op totaal 117.320,47, aldus blijkt uit een opga ve van de staatssecretaris van O. K. en W. Het rijk verleent aan deze orga nen een subsidie van 40 procent. Voor Zeeland kan dit rijkssubsidie dus wor den geraamd op rond 47.000. Herexamen Chr. Kweekschool. Bij de dezer dagen gehouden her examens aan de chr. kweekschool te Middelburg werd de volledige be voegdheid voor onderwijzer (es) Jde nieuwe .hopfdakte") alsnog behaald door de dames A. W. van der Leek te Kapelle en N. Wilschut te Mid delburg en de heren H. C. Dees en'P. van Donge, beiden te Koudekerke. Afgewezen: geen. Dr. Linthorst Homan niet naar Goes. Dr. J. Linthorst Homan, raadsad viseur in algemene dienst bij het de partement van Economische Zaken, die maandag a.s. tijdens de algemene vergadering van de Z.L.M. in de „Prins van Oranje" te Goes een in leiding zou houden over het onder werp „Euromarkt, vrijhandelszone en de landbouw", Is wegens ziekte verhinderd. Het bestuur van de Z.L M. tracht thans alsnog een andere deskundige te vinden, dTe de heer Linthorst Ho man zou kupnen vervangen. Het on derwerp voor de inleiding blyft ge handhaafd. Schip by Terneuzen omhoog gevaren. Door onbekende oorzaak is donder dagavond, omstreeks kwart over acht, in de zgn. „Put van Terneuzen" in de Westerschelde met uit 1921 da terende Costaricaanse vrachtschip „Patrick M", groot 1410 brutoregis- terton, aan de grond gevaren. Het schip was op weg naar Sluiskil. Sleepboten uit Terneuzen zullen trachten het vlot te slepen. Botersmokkelaars bij Moerbeke betrapt. Ambtenaren van do Belgische douane die in de streek van Moerbeke, nabij de Nederlands-Belgische grens pa trouilleerden hebben in de nacht van woensdag op donderdag drie wielrij ders die pakken vervoerden, verrast Bij het naderen van de douaniers sloe- fen de mannen op de vlucht. Zij lieten 00 kg Nederlandse boter achter. Gouden doctoraat Donderdag was het vijftig jaar ge leden, dat mr. J. C. W. N. dè Bruyn van Melis- en Mariekerke, geboren te Koudekerke en thans wonende te 's Graveland, aan de rijksuniversiteit te Leiden tot doctor in de rechtswe tenschappen promoveerde. Rechtsbijstand aan on- en minvermogenden In de staatscourant van donderdag staat een beschikking van de minister van Justitie, waarin de samenstelling der bureaus van consultatie ingevolge de wet tot regeling van de rechtsbij stand aan on- en minvermogenden is geregeld. Het bureau in het arrondis sement Middelburg zal bestaan uit 3 advocaten, 1 gerechtsdeurwaarder en 1 deskundige op het gebied van maat schappelijk werk. KERKNIEUWS Ds. W. H. Blaak overleden In dc ouderdom van ruim 88 jaar Is te Geldermalsen overleden ds. W. H. Blaak, emeritus predikant van de Oud Gereformeerde Gemeenten in Neder land. Ds. Blaak die in 1871 werd ge boren, aanvaardde eerst op ruim 60- jarige leeftijd het predikambt. Hij werd 12 september 1934 te Sint Phi- lipsland daarin bevestigd. HIJ diende deze gemeente tot aan zijn emeritaat op 1 januari 1947. Met hem daalt ten grave de laatste van de predikanten die nog in het ambtsgewaad van steek en kniebroek uit preken ging. Zijn stoffelijk overschot zal vrijdagmiddag om half twee te Geldermalsen worden ter aarde besteld, nadat 's morgens om 10 uur een rouwdienst zal zijn gehouden in het kerkgebouw van de ud Gereformeerde Gemeente aldaar. BIJNA 15.8 MILJOEN KG MELK Steeds meer vraag naar verpakte en gerede melkprodukten. Onder voorzitterschap van de heer S. Simonse te St.-Laurens liield de coöperatieve melkinrichting en zuivelfabriek „Walcheren" woensdagmid dag haar algemene najaarsvergadering in de sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg. Ter vergadering waren aanwezig 136 leden. Sedert 1 janu ari traden 107 leden tot de vereniging toe, die thans 846 leden telt. Bo vendien leveren nog 80 leveranciers-niet-leden aan de vereniging melk van hun koeien. De hoeveelheid melk geleverd in die 12 perloden bedroeg 15.799.338 kg, een hoeveelheid die nagenoeg gelijk is aan die in hetzelfde tijdvak van het afgelopen jaar. Als gevolg van de sterke prijsver hoging wegens verlaging van de consumentensubsidie begin juli, liep de melkverkoop met enige per centen terug. Meer en meer blijkt, dat de huisvrouw verpakte en gerede melkprodukten koopt. Het vele jaren oude artikel karnemelkse gortpap verliest enig terrein aan de melk- yoghurt, terwijl gesteriliseerde vla soorten steeds meer gevraagd wor den. Met de zuivelproduktcn' op de wereldmarkt is het, nadat het aan vankelijk een rustig jaar scheen te worden, vooral de laatste maanden minder goed gesteld; dc kaasprijzen brokkelden af, de boterhandel is niet bevredigend en de condensmelk on dervindt steeds meer concurrentie van andere zuivel-exportlanden. Om de door de regering gestel de garantieprijs van gemiddeld 28,4 cent per kg melk te behalen t Advertentie zal 3 ft, 4 cent moeten worden bij gepast. De gemiddelde voorschot- prijs in de eerste 12 perioden van 1957 ligt IVj cent hoger dan in 1956. Verwondering wekt het, dat het vetgehalte der consumptie- melk niet hoger wordt vastgesteld. Het gemiddelde vetgehalte der aangevoerde melk ligt. 0.03 ho ger dan in 1956. Voor het melkjaar 19571958 be rekende het L.E.I. een garantieprijs van 30.20 cent. Hoe deze uiteindelijk door de minister zal worden vastge steld ligt nog in het duister. Beslóten werd in 1958 geen inleggeld te hef fen van nieuwe leden. Ter vervulling van de vacant ko mende bestuursfunctie wegens het niet meer verkiesbaar zijn van de heer J. Lorier, werd de heer A. Lo- rier te West-Souburg gekozen; van de 308 stemmen verkreeg hij er 156, terwijl op de andere kandidaat, de heer S. de Visser te Aagtekerke, 149 stemmen werden uitgebracht. De heer J. Wisse te Meliskerke werd met 277 stemmen herkozen tot lid van de commissie van toezicht. Bij de rondvraag dankte de voor zitter, de heer J. Lorier, voor de goe de diensten door hem in de bijna 22 jaar, die hii bestuurslid was, aan de vereniging bewezen. j Voorjaar 1958 gereed Fietspad tussen Westhove en Zeeduin op Walcheren Zeer spoedig zal worden begonnen met de aanleg van een rijwielpad door de manteling nabjj Oostkapelle op Walcheren. Dit rijwielpad zal onge veer van Westhove tot aan „Zeeduin" lopen, zo heeft de voorzitter van de Vereniging Rijwielpad Walcheren, mr. B. Kolff de burgemeester van Vllssingen donderdagmorgen in een ten stadhuize van Vlissingen gehou den vergadering van de vereniging medegedeeld. De Ned. IIeidein|j. heeft reeds een begin gemaakt met de voorbereidingen voor de aanleg van het 2.10 meter brede rijwielpad. Ver wacht wordt dat het reeds in het a-s. voorjaar voor het publiek zal kunnen worden opengesteld. De vereniging zal tevens trachten in de toekomst dit nieuwe rijwielpad van af Zeeduin door te trekken tot Vrouwenpolder. Daarbij wordt ge dacht. In de ontstane vacature werd Beveland, na de totstandkoming van het drie-eilandenplan. De voltooiing van dit rijwielpad WesthoveZeeduin betekent een stap verder naar de ver wezenlijking van een rondweg van rij wielpaden over het eiland. VLISSINGENRITTHEM Nog steeds zijn plannen in voorbe reiding voor het aanleggen van een rijwielpad op de zeedijk Vlissingen- Ritthem. Deze kunnen echter nog niet tot uitvoering komen in ver band met de plannen van de verho ging van de zeedijken aan de Wes terschelde. Bij de aanvang van de vergadering werd de overleden secretaris-penning meester, de heer J. Louwerse, her dacht. In de ontstane vocature werd voorzien door de benoeming van een zoon van wijlen de heer Louwerse. de heer C. W. Louwerse te Vlissingen. Het aftredende bestuurslid, de heer W. F. van Riet uit Middelburg, werd herkozen. „Gemeenschnpelijk Belang". In een woensdagavond gehouden buitengewone ledenvergadering van de woningbouwvereniging „Gemeen schappelijk Belang" te Vlissingen werd in de vacature wijlen D. Heij- boer als bestuurslid gekozen de heer G. Doeland. De voorzitter, de heer J. Marijs, deelde o.a. mede dat het be stuur nog niet bekend is, wanneer met herstel der geïnundeerd egeweest zijnde woningen een begin zal worden gemaakt, zulks naar aanleiding van de gepubliceerde verklaring j.l. van het betreffende ministerie. Advertentie 'wiKHwftöJriowi lISIIltóllURS BRAWDf» 'ude Geneve' ^ChlEDAM MoUi«® vraagt uw slijter: VANDAAG, Middelburg: Electro: „Artiestenbloed". 7 en 0.15 uur, a.l.; Schouwburg: „De vloek van de prairie", 8 uur, 18 j. Vlissingen Alhambra: „Schandaal in Sorrento", 7 en 9 uur, a.l.; Luxor: „A en C. en de Rock 'n roll". 8 uur, a.l. Goes Grand: „Kleren maken de man" 8 uur, a l. Prins van Oranje: verg. Prov. Gezond heidsdienst voor Dieren, 13.30 uur; Korenbeurs: Lezing Middenstands ver. .Handelsbelangen", 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2