Albert Heijn 59 69 58 DE ViJF RIETVINKEN Zuurkoolspek Kapucijners Zuiver rundvet Ontbijtspek Bak-amandelen BELG SLOEG TE VROEG LINKSAF EN VEROORZAAKTE BOTSING SUBSIDIE STICHTING ZEELAND VOOR 1957 ƒ3400.- GROTER UT r" Wie kijkt en vergelijktkomt! 67 75 59 35 Geld. rookworst Fijne snijworst Saks. leverworst Jonge Edammer Spliterwten 500 gram Kapucijners 500 gram Bruine bonen 500 gram Sperziebonen literblik 99 43 49 99 31 35 43 85 Erwten met wortelen literblik 55 Spinazie literblik 59 Vermicelli grol 250 gram 19 Haring In torn. saus 3 blikken 100 Palmoliezeep 4 stukken 59 Huishoudzeep 17 AH-Lucifers 2 pakken 39 Zware dweilen s 59 Slaolie 119 Cacao, Koffie Thee 75 89 49 8 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 KANTONGERECHT MIDDELBURG Op rijksweg bij Krabbendijke. Voor het kantongerecht te Middelburg moest zich woensdag verantwoorden de Belgische handelaar R. W. J. uit Antwerpen, die op 16 augustus jl. op de rijksweg by Krabbendijke een ongeluk veroorzaakte. Tijdens het naar links afslaan in een Inrit had hy de bestuurder C. van D., assuradeur te Bergen op Zoom, die met zyn personenauto achter de Belg reed, zodanig gehinderd, dat een botsing onvermijdelijk Was. Als gemachtigde voor J. was aanwezig mr. F. T. M. Baselmans, die meedeelde, dat zyn cliënt het feit volledig erkent. Mr. Baselmans meende echter te moeten opmerken, dat de botsing niet ge beurd zou zyn, als de achteropkomende bestuurder meer voorzichtigheid In acht genomen zou hebben. Bovendien betoogde de gemachtigde, dat de rem men van Van D.'s auto niet in orde waren. De kantonrechter, mr. T. W. Attema, stipte aan. dat de beide opmerkingen weinig met het ongeluk te maken had. den, omdat J. dc achteropkomende auto niet had mogen hinderen. Boven dien reed J. een inrit in, zodat hij niet mocht voorsorteren, maar wachten tot het verkeer gepasseerd zou zyn. De officier van justitie, mr. T. Lebret vond J.'s wijze van rijden vry onvoor zichtig en ondoordacht. Mr. Lebret eiste een boete van 100 of 20 dagen, die de kantonrechter terugbracht tot 80 of 20 dagen. De timmerman P. J. F. uit Souburg had op 20 oktober jl. met zijn brom fiets op de ventweg te Souburg niet voldoende rechts gehouden, waardoor hij in botsing kwam met 'n tegemoet komende bromfietsberijdster, mej. P. H., huishoudster te Vlissingen. F. kwam uit de richting Middelburg en wilde rechts afzwenken naar 't Mar- nixplein. Verdachte ontkende dat hij niet voldoende rechts gereden nad. „Ik reed ongeveer 1.25 meter van de trot toirband bij een snelheid van ca. 25 km", vertelde hij. „De dame koek naar de brug en lette niet op mU". De kan tonrechter stipte aan, dat F.'s snel heid te groot was. waardoor hij bij het naar rechts zwenken een te grote bocht naar links moest maken Als getuige werd gehoord dc zuivel- bedlende J- K. uit Soubui die op merkte, dat F. uitgeweken was tot over het midden van de v. t j Mej. H-, die naar zij verk a u- cop meter van de kant reed, zes, cis' ivuht op haar afkwam. Haar broi. bad een schade opgelopen van 2G4 De officier van Justitie verklaarde, dat F. niet goed rechts gehouden heeft. „U kunt de bocht daar niet met zo'n fraaie lus nemen" zei mr. Lebret. Voorts stipte de officier aan. dat F. Turnkampioenschappen voor dames in Leeuwarden. Ook Nel Fritz uit Vlissingen heeft nog een kans Zondag 15 december aanstaande wordt te Leeuwarden de finale van het Nederlands kampioenschap voor dames gehouden, waaraan door 15 dames, geselecteerd uit de voorwed strijden, wordt deelgeöomen. Door het niet meedoen van onze nationale kampioene Leny Lens. be looft de strijd om de titel deze keer wel zeer spannend te worden en zijn er 6 gegadigden voor de hoogste plaats: het verschil tussen de eerste en de zesde plaats uit de halve fi nale (waarvan de punten voor de eindstrijd meetellen) is 6lechts 1 punt. Dini Krul (47.40) start met slechts 0.05 punt voorsprong op Bep Drommel (47.35), terwijl Truus Dam (46.85), Nel Fritz (46.80), Martha Boonstra (46.70) en Thea Beekman (46.40) de andere favorieten zijn. Voor de overige 6 plaatsen in het keurkorps zal de strijd eveneens spannend zijn, want ook hifer zijn de verschillen miniem, In de ochtenduren wordt de wed strijd voor de jeugdturnsters (16 t/m 19 jaar) gehouden met 24 deelneem sters. Middelburg IIBreda IV 4-2 Middelburg II (hockey) heeft ver diend revanche genomen op de 10 nederlaag, die het onlangs in Breda leed. Han Bogaerl opende de score voor Middelburg door een strafbully te benutten. Toen Sundberg een goe de voorzet op zijn stick kroeg, had de Bredase doelman geen schijn van kans (20). Breda zag kans om nog voor de rust dc wt tp redden door de linksbinnen 2 1 Na de thee benut"' B da een straf- corner en het wg'-dVt Proekhuy- zen, die bij Midd- -> on dc rechts buitenplaats sr cerrnste de Bredase keeper - ci-iaal met scherpe schoten doel troffen 4—2. Een prettige wcdsi rijd' op een glad veld. niet op tjjd naar rechts uitgeweken was. Voor deze twee overtredingen eiste mr. Lebret een boete van f' 15 en een boete van 25. F. bestreed ten stelligste de bewering, dat hij tot over het midden van de ventweg uitgeweken was. „Ik kan niet met het proces verbaal akkoord gaan", zei hij. Mr. Attema wees hem er op, dat hy volgens de tekening op het linker gedeelte reed. „Heeft de po litie dat gemaakt", wilde F. weten. Op 't bevestigend antwoord van de kan tonrechter verklaarde hy: „Nou, dat lijkt dan helemaal nergens op." Mr. Attema veroordeelde F. tenslotte tot 'n boete van 35. „Ik vind 't zo geen behandeling edelachtbare", zei F. ten slotte, terwyl hij nogmaal verklaarde, het niet met het verbaal eens te zijn. Plotseling overgestoken De 65-Jarige landbouwer F. D. uit 's-Heer-Arenskerke stak op 17 ju li j.l. van het rywielpnd langs de rijksweg by Lewedorp plotseling de rijksweg over naar de Burge meester Lewestraat. Op dit mo ment kwam een Belgische auto achterop, waarvan de bestuurder ondanks scherp uitwijken geen botsing meer kon voorkomen. D- werd ernstig gewond aan hoofd en benen, In het ziekenhuis opgeno men. Hy verklaarde geheel niets meer van het ongeval af te weten. De officier hield er rekening mee dat D. reeds veel onkosten heeft gehad, terwijl hij voorts ernstig gewond werd. Overigens was mr. Lebret overtuigd van de meer dan onvoorzichtige wijze van rijden van D. De officier eiste een boete van 20. die de kantonrechter conform overnam. De landbouwer W. C. uit Grijpskerke begeleidde in de vroege morgenuren van de 22e november 1.1. zjjn paard in Grijpskerke zonder voldoende verlich ting. De officier eiste een boete van 20, die de kantonrechter tot de helft reduceerde. De monteur P. P. V, uit Goes had op 24 november in de Hoofdstraat te Ovezande niet tijdig koplichten van zyn auto gedimd voor een tegenlig ger. Dat was ongelukkigerwijs voor V. een politieman op de fiets. „Ik moest schakelen en dimmen tegelijk en dat ging niet", verklaarde V. „Dan beheerst U de rijkust niet", merkte de kantonrechter op, die V conform ver oordeelde tot 15 of 3 dagen. Verarming yan flora en fauna in Deltagebied. Interessante lezing door Ir. W. Beeftink voor Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. „Na de afsluiting van de zeegaten, zullen de flora en de fauna in 't Del- ta-gebled een algehele verarming on dergaan", aldus verklaarde woens dagavond voor het Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen te Middel burg ir. W. Beeftink uit Goes, bota nicus by de afdeling Delta-onderzoek van het Hydro-biologisch Instituut. Hy betoogde, dat in de toekomst, na de voltooiing van het Delta-plan en eventueel na het Wadden-plan, alleen nog de Westersehelde zal zyn over gebleven als gebied, waar interessan te „levensgemeenschappen" uit Del ta-flora en -fauna voorkomen. Reeds nu biykt echter, dat deze gebieden zijn voorbestemd om ten offer te val len aan industrialisatie, dykverhogin- gen en inpolderingen. „Men moet over de consequenties daarvan met name voor de zuivere en de toege paste wetenschap niet te lichtvaardig denken", zo waarschuwde deze spre ker. Na een interessante Inleiding over diverse ervaringsfeiten uit de geo- biologie behandelde spreker 'n aan tal factoren, die in het ingewikkelde systeem van levensvoorwaarden voor de flora en de fauna in het Delta-ge- bied zullen veranderen, zoals het verdwijnen der getijbeweging, verla ging zoutgehalte enzovoorts. Ir. Beeftink verklaarde, dat het zijn stellige overtuiging was, dat er in een afgesloten Oosterschelde diepe zoutwaterputten zouden blijven. De bovenste laag van het water zal wel iswaar zoet zijn, maar lager zal men brak water eh op grote diepte zelfs zout water biyven aantreffen. In elk geval zullen door de af sluiting der zeegaten voor het Delta gebied typerende „levensgemeen schappen" verdwynen. Ir. Beeftink s.omde vb'f plaatsen op, waar die ge meenschappen thans voorkomen, namelijk in het water en op de bo dem van de zeearmen, op de slikken dijken, op de buitendijks duintjes en tenslotte in de Binrién- dijkse zilte milieu-. Voor al deze plaatsen ging ir. Beeftink de te ver wachten veranderingen na, waarbij hy constateerde, dat er een algehele verarming van flora en fauna zal op treden. Het is mogelijk, dat waarde volle, nieuwe „levensgemeenschap pen" zullen ontstaan, doch dat zal afhangen van de bereidheid by in stanties en autoriteiten, om daar voor gebieden beschikbaar te stellen. Ir. Beeftink deelde nog mede, dat de afdeling Delta-onderzoek van het Hydro-biologisch Instituut sinds 1 november aan het werk is. In de toe komst zullen voor deze arbeid vier tot zes academici worden aangetrok ken; daarnaast is het de bedoeling medewerking te vragen aan studen ten, die in verband met hun studie bepaalde objecten moeten uitvoeren. Voorts zal ook met de regionale deskundigen contact worden opgeno men. Het is de bedoeling van het in stituut een dependance in Zeeland te vestigen. De vergadering van het Genoot schap stond onder voorzitterschap van mr. J. A. E. Rink. Heden overleed te Oostkapelle na een langdurig, geduldig ge dragen lijden onze lieve zuster, behuwdzuster, tante en oudtante, mejuffrouw O. J. P. GUYOT, in de ouderdom van ruim 76 jaar. Haarlem: J. L. CH. GUYOT M. K. GUYOT. LANDMAN Birsfelden: (Zwitserland) H. M. ZIEGLER- GUYOT P. ZIEGLER Bellville: (Zuid-Afrlka) L. M. BIESHEUVEL- GUYOT J. J. BIESHEUVEL Rotterdam: C. J VENDERBOS- GUYOT G. VENDERBOS Haarlem I. M. GUYOT Oostkapelle: L. E. GELDOF- GUYOT L. J. J. GELDOF Neven en nichten. De begrafenis zal plaatshebben te Oostka pelle op zaterdag 14 de cember te 12 uur. Liever geen bezoek. Het bestuur der waterke ring van de calamiteuze ZImmermanpolder zal op vrijdag 3 januari 1958, des namiddags 14 uur in het stationskoffiehuis bij A. van Hoek te Rilland volgens par. 1 der A.B. aanbesteden het herstel, de vernieu wing en het onderhoud tot 31 december 1958 van de aarde-, kram-, rijs-, steenglooilngs- en andere werken. Het bestek ligt vanaf 17 december 1957 ter lezing ten kantore van de secreta ris-ontvanger te Goes, 's-H. Hendrikskinderenstraat 44, bij wie het dan tevens ver krijgbaar is voor 1,per exemplaar (postrekening no. 331933 ten name van „secretaris-ontvanger der waterkering van de calami teuze Zimmermanpolder te Goes"). Aanwijzing door het be stuur op maandag 23 de cember 1957 des voormid dags te 10.00 uur. Samenkomst bij dijkpaal 24. Buitendien geschiedt geen aanwijzing. Namens het bestuur voornoemd, L. J. Bruljnzeel, voorz. A. C. van Liere, secr.-ontvanger. 190. Henk, die alleen ln het kamp was achtergeble ven, kon wel juichen van plezier, dat de roeiboot vei lig en wel en zonder Wimpie was teruggekeerd. Hij had zich daar ln z'n eentje niet erg op z'n gemak gevoeld. Kerst had hij aan allerlei vreemde geluiden, die hij niet thuis kon brengen, moeten wennen, voordat hij wat vrijuit adem kon halen. Later was hij op hel uiterste eindje van de Inham gaan staan om dant over het meer te turen. Hel was nu wel geen donkere nacht, maar ver reikte zijn blik toch niet En, wat duurde het vreselijk lang voordat hij eindelijk een F"mp van de tèruikérende roeiboot kon ontwaren. Eer i uorde hij het regelmatig, gepions ven de roeispanen in het water; een minuutje later dook de boot uit de duisternis op. .Alles ls dik In orde Henk!" hoorde hij meneer Rui- terberg met opgewekte stem zeggen. De jongen slaakte een zucht van verlichting en riep vrolijk terug, dat h'J voor hete thee met citroen had gezorgd. De boot werd vastgelegd en Henk droeg de riemen naar het kamp Meneer Rulterberg had nog een kleine rol van de dun ne plasticslang over. 'lij wierp deze om een haring en zette de zaak met een tweede haring vast. „Eerst thee drinken, Jongelui", riep hij en Uep haar dè tent. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen: te Uithuizen (toez.) A. W. Kranenburg te Tange—Alteveer. Bedankt: voor Sliedrecht J. Noltea te Ernst. GEREF. KERKEN. Tweetal te Helpman J. van Leeuwen te IJmulden en B. Scholten te Bergen N.-H. Beroepen: te Nijbeets J. M. van den Brink te Alphen aan de Rijn. GEREF. KERKEN ART. 51. Tweetal te Zuldhorn K. Pruning te Rijnsburg en P. Plaatsïhan te Driebergen. Uitslagen juniorenvoetbal Groep A L Middelburg AIWal cheren AI 9—0; Zeeland Sport AI Zeelandia AI 0-0. Groep A H. Yerseke A IKapelle AI 7—0. Groep A III. Terneuzen AICltn- ge AI 2—2. Groep B II. Oostburg BII—IJzen- dijke BI 3—5. Brussel startplaats van Ronde van Frankrijk 1958. De organisatoren van de Ronde van Frankrijk 1958, „l'Equipe" en „Parisien Llberé" hebben officieel bekendgemaakt, dat Brussel definitief als startplaats is gekozen. De eerste etappe, waarvoor op 26 juni het startsein zal worden gegeven, zal de renners van Brussel naar Gent voe ren. Zoals bekend eindigt dit wieler- evenement op 19 juli. VOORSTEL GED. STATEN Totale bijdrage wordt thans 30.000, Ged. Staten van Zeeland stellen aan Provinciale Staten voor om het sub sidie van de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk voor 1957 te verhogen van 26.600 tot afgerond 30.000. Uit de door de stichting Zeeland overgelegde begroting voor 1957 en de gewijzigde begroting blijkt, dat dit verzoek om subsidie-verhoging een gevolg is van de aanpassing van de salarissen van de directeur, ad junct-directeur en de administrateur met die der vergelijkbare functies bij de P.P.D. en de toekenning van een looncompensatie in verband met de huurverhoging, hetgeen een verhoog de uitgave betekent van 1616. Voorts is de aanvrage een gevolg van de aanstelling van stagiaires (verhoogde uitgave 1250), de ac- coilntantskosten (verhoogde uitgave 600), de directe kosten van de Zeeuwse Culturele Adviesraad (ver hoogde uitgave 550), het vermin derde subsidie van het rijk (ministe rie voor Maatschappelijk Werk) (ver minderde inkomst 765,74) en het verminderde subsidie van de gemeen ten (verminderde inkomst 400). Tegenover deze verhoogde uit gaven en verminderde inkomsten staat slechts een nieuwe inkomst van 1500, namelijk de vergoe ding van het Zeeuwse Studiefonds voor de werkzaamheden, die de stichting verrichte. Bij de verho ging van de salarispost is geen rekening gehouden met een moge lijke verhoging der salarissen van de top-functionarissen. De directe kosten van de Z.C.A.R. behelzen reis- en verblijfkosten ter- ,wiji de lagere raming van de ge meentelijke subsidies net gevolg is van de inmiddels bekend geworden werkelijke Inkomsten, waardoor een nauwkeurige raming mogelijk werd. Het merendeel der verhoogde uitga ven vloeit dus voort uit gewijzigde omstandigheden. Als principieel nieuwe uitgaven worden slechts genoemd de accoun- tantskosten als gevolg van het nieu we rijkssubstdiesysteem, alsmede de kosten wegens aanstelling Van sta giaires, noodzakelijk geworden in verband met het begonnen sociolo gisch onderzoek in Zeeland. ftojsfeöfs komen er wekelijks honderden nieuwe klanten naar Albert Heijn om te profiteren van de recente Ook deze week weer een vijftal belangrijke artikelen in prijs verlaagd kant en kiaar 250 gram van literblik van 500 gram van 100 gram van 100 gram 250 gram 100 gram 150 gram 1/4 kaas Wanneer u enig AH-artikel niet élke cent waard acht die u ervoor hebt betaald, dan geeft Albert Heijn u het volle bedrag terug. Zonder beden king, en even goede vrienden I prima 250 gram huishoudkwaliteit Bij AH spaart u onge merkt voor een waarde volle spaarobligatie of een obligatie met renta winriaandeel. mizlv' ir hst leven goedkoper

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8