Wederopbouw van de vloot had geleidelijk verloop KAMERLEDEN BEZORGD OVER VERDEDIGING NIEUW-GUINEA JEUGD BRACHT VREUGDE BIJ DE ZIEKEN IN „DER B0EDE" ZESTIEN STRAAUAGERS IN GOES GEVEILD VLISSINGSE SPEKCLUB WAS VOOR HET EERST IN ACTIE DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWEEDE KAMER OVER MARINE Vertraagde oplevering van Karei Doorman Vele leden der commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer con stateerden met voldoening, dat de wederopbouw van de vloot in de af gelopen jaren een geleidelijk en re gelmatig verloop heeft gehad. Ver scheidene leden merkten in dit ver band op, dat onze vloot, wanneer in 1958 Hr. Ms. „Karei Doorman" daar weer aan zal zijn toegevoegd, een vrijwel gaaf geheel vormt. Teleurstellend noemden zij echter hetgeen de minister heeft medege deeld over de vertraagde oplevering van Hr. Ms. „Karei Doorman". In dien de nieuwe gereedheidsdatum van 1 juni 1958 inderdaad wordt aange houden, dan zal dit schip van de om streeks 120 maanden, dat het in de sterkte van de Koninklijke Marine zal zijn, 48 maanden in de vaart zijn geweest. Het moet ernstig betwijfeld wor den of de gelden, uitgetrokken voor de maritieme verdediging, met het aanhouden van een dergelijk schip op de meest efficiente wijze zijn be steed. Vele leden, die de avonturen van Hr. Ms. „Karei Doorman" reeds eni ge jaren opmerkzaam volgden, vroe gen zich af of dit schip dient te wor den gehandhaafd. Wanneer zal de onderzeedienst worden overgeplaatst van Rotterdam haar Den Helder, het geen immers in het voornemen lag? Volgens de defensienota 1954 zijn er twaalf grote en twaalf kleine fre gatten nodig. Twee grote en 35 kleine zijn af gevoerd, zodat er .nu nog 10 grote en 7 kleine zijn, 4 schepen minder dus, maar van betere kwaliteit. Er is echter een tekort aan sche pen, welke moeten dienen ter be scherming van de koopvaardij buiten de zeeën, welke door de Navo worden bestreken. Hoe zal dit gedeelte van de vloot er uit zien in 1960? De 7 kleine fregat ten zijn pas voltooid, maar de gro- Esso verlaagt prijzen voor Scheepsbunkers. De Esso Export Ltd heeft naar Es- so Nederland mededeelt bekendge- overgaat tot een prijsverlaging voor maakt, dat zij met ingang van heden, scheepsbunkers in de voornaamste Europese havens, bedragende 5 shil ling per long ton voor stookolie en 10 shilling per long ton voor diesel- gasolie. Belgische Tweede Kamer tegen T.V.-kijkgeld. Regering leed twee keer onverwachte nederlaag. De Belgische regering heeft woens dag in de Kamer van Volksvertegen woordigers tweemaal een onverwach te nederlaag geleden. De r.-k. oppo sitie verliet de vergadering en de zit ting werd geschorst. Met een stem minder (85 tegen 86) werd de socialistisch-liberale rege ringscoalitie verslagen over een voor stel een televisie-kijkgeld van 840 Belgische franc (ruim 60 gulden) in te stellen. Tot nog toe wordt in Bel gië geen kijkgeld geheven. Vervolgens leed de regering bij de indiening van voorlopige begrotings kredieten een nederlaag. De oppositieleider Eyskens ver klaarde dat de positie van de rege ring nu grondwettelijk was, waarop alle katholieke oppositieleden de ver gadering verlieten. Bij ontstentenis van het vereiste quorum ontbond de voorzitter de vergadering. Verzekeringskamer bracht verslag uit over 1956 Wat de binnenlandse levensverzeke ringmaatschappijen betreft valt een produktie te vermelden, die groter was dan ooit tevoren. Blykens het ver slag van de verzekeringskamer over J956 werd voor het eerst de 4 mil jard overschreden. De netto vooruit gang beliep 2,7 miljard, waarmee het per eind 1955 verzekerde bedrag ad 23,9 miljard toenam tot 26,6 miljard per eind 1956. De premiereserve eigen risico beliep Eer eind 1956 in totaal 5,7 miljard. >e boven de premiereserve aanwezi ge extra zekerheid, die per eind 1955 6,3 pet. van de premiereserve bedroeg, daalde tot 6 pet. van de premiereser ve. De totale beleggingsportefeuille werd uitgebreid tot f 6,2 miljard, het in 1956 aan nieuwe en vrijkomende gelden te beleggen bedrag beliep 1,1 miljard. De gemiddelde rente steeg van 3,88 pet. tot 3,91 pet. Bij de nieu we beleggingen van 1956 nemen lenin gen op schuldbekentenis en hypothe ken de belangrijkste plaats in. De stijging van de kapitaalverzeke- ringen werd voor een belangrijk deel veroorzaakt door het in toenemende mate afsluiten van kapitaalverzeke ringen met lyfrenteclausule. een ver- zekeringsvorm die mede door verrui ming van belastingfpciliteiten in de belangstelling stond. Het aantal polissen in het gehele bedryf der binnenlandse levensverze keringmaatschappijen nam toe van 21.747.629 eind 1955 tot 22.443.239 eind 1956. De Verzekeringskamer con stateert een voortgaande stijging van het gemiddeld verzekerde bedrag per polis. Een verdere voortzetting van deze stijging wordt verwacht. te zijn alle reeds 16 tot 25 jaar oud, zodat vervanging in gefor ceerd tempo nodig zal zijn. De personeelssituatie bij het korps mariniers blijft zorgelijk. Bij ver scheidene leden was de gedachte op gekomen of het vastleggen van een belangrijk deel van dit in wezen mo biele amfibische korps op Nieuw- Guinea een juiste beslissing is ge weest. Een hernieuwde bezinning hierop is naar hun mening zeker op haar plaats. Zeer vele andere leden konden de in deze alinea neergelegde twijfel niet onderschrijven. Gezien de aardijkskundige gesteldheid van dit rijksdeel is het korps juist bij voorkeur geschikt. Met voldoening had men vrij alge meen kennis genomen van de mede deling van de minister, dat reeds con tacten zijn gelegd en maatregelen getroffen om de voortgang der ont wikkelingen in het buitonland op het gebied van nieuwe wapens en op dat der voortstuwing nauwkeurig te vol gen. Het leekzeer vele leden dan ook verantwoord, dat de onderzee boten welke in een verdere toe komst zullen worden gebouwd, uitsluitend of grotendeels door kernenergie zullen worden voort gestuwd. In dit verband konden zij ook instemmen met het voor nemen der regering, de bouw van twee onderzeeboten op te schor ten tot de Nederlandse scheeps bouw een nieuw ontwerp kan aan bieden, hetwelk geheel past in het kader der moderne ontwikkeling. Verscheidene leden vroegen wanneer een begin zal worden ge maakt met de vervanging van de artilleriebatterijen op de oorlogs bodems door lanceerinrichtingen met geleide projectielen. VERSLAG COMMISSIE RAPPORTEURS „Afwachtende houding niet goed te keuren" Verscheidene leden der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer verklaarden dat zy met enige zorg zyn vervuld over de verdediging van Ne derlands Nieuw-Guinea. Deze zorg betreft niet zozeer de beveiliging van dit gebiedsdeel op korte te mijn, dan wel in een verdere toekomst, wanneer n.l. Indonesië over een betere vloot zal beschikken. De vernieuwing der strijdkrachten zou wel eens spoediger kunnen geschieden dan algemeen ver wacht wordt. Vermeerdering der vlooteenheden, alsmede de aanleg van een aantal vliegvelden en radarinstallaties op Nieuw-Guinea vergen zeer hoge bij dragen. welke wellicht boven onze financiële draagkracht uitgaan. Niettemin zou het onjuist zijn de ogen te sluiten voor deze moeilijkhe den en zou het aannemen van een afwachtende houding in verband met de verdere ontwikkeling in Indonesië niet goed te keuren zyn. De verantwoordelijkheid, welke Ne derland ten aanzien van dit gebieds deel heeft, brengt met zich, dat een duidelijke lijn met betrekking tot de defensie wordt uitgestippeld. Vele le den zouden gaarne van de minister willen vernemen, of hy zich reeds met dit vraagstuk heeft beziggehouden en in bevestigend geval, of de mogelijk heid van een verdere opbouw onzer defensie in dit gebiedsdeel binnen af zienbare tijd noodzakelijk wordt ge acht en financieel binnen ons bereik ligt. Ten overvloede zij nog vermeld, dat de defensie aldaar een veel zelf standiger karakter draagt dan in ons land. waar kan worden geleund op bondgenoten. Deze leden vroegen zich af, of het niet efficiënter zou zyn Hr Ms „Karei Doorman" in de Nieuw-Guinese wa- Bij koninklijk besluit is met in gang van 15 april 1958 aan de heer M. van Veen op diens verzoek, we gens het bereikt hebben van de pen sioengerechtigde leeftijd, eervol ont slag verleend als burgemeester van Enschede, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, in zijn functie bewezen. De heer C. van Dijk uit 's-Gra- venzande is afgetreden als voorzitter van de afdeling Holland-Brabant der Chr. Boeren- en Tuindersbond. Hij heeft wegens gezondheidsredenen dit besluit moeten nemen. teren te stationeren. Verscheidene leden achtten de mededelingen in de memorie van toelichting wel erg sum mier. Met betrekking tot de huidige sterkte aan personeel bij de marinestaf in Nieuw-Guinea werd tenslotte ge vraagd, of deze wel in een juiste ver houding staat tot de door deze staf te verrichten werkzaamheden. Geen Chinese vluchtelingen naar Nieuw-Guinea De Nederlandse regering heeft een voorstel tot vestiging van Chine se vluchtelingen op Nieuw-Guinea verworpen, zo heeft de nationalisti sche Chinese afgevaardigde voor vluchtelingenzaken, Olang Tsang in Genève verklaard. Tsang heeft zich reeds 16 maanden op het UNO-vluchtelingencentrum in Genève ingesnannen een oplossing te vinden voor de vluchtelingen van Hong-Kong. Volgens hem is Nieuw- Guinea het enige gebied in het Verre Oosten, dat een gedeelte van de 700.000 vluchtelingen zou kunnen op nemen. Elders wil men daar de al aanwezige Chinese volksgroepen niet nog groter maken. Vestigingen in verder weg. gelegen landen zijn maar in geringe mate mogelijk en boven dien duur. Amerika heeft tot dus ver 5000 vluchtelingen opgenomen en zal het volgend jaar nog weer 5000 opnemen. Moordzaak te Heer: tweemaal 15 jaar geëist Woensdagmorgen is het gerechts hof te 's-Hertogenbosch begonnen met de behandeling in hoger beroep van de moordzaak te Heer, waarbij de garagehouder Molmen op aan dringen van zijn vrouw en door tus senkomst van de monteur H. N. van het leven werd beroofd door de ar beiders J. van G. en M. S. uit Maas tricht. Tegen de beide laatsten heeft de procureur-generaal, mr. Hustinx, be vestiging van het rechtbankvonnis geëist, dat hen tot vijftien jaar ge vangenisstraf veroordeelde, echter met dien verstande, dat hij daarbij tevens een onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering ge- eist heeft. De verdachten hadden bij eerdere verhoren verklaard, dat zijn aanvan kelijk zonder meer -op het voorstel om M. te vermoorden waren inge gaan, doch dat zij later besloten had den om hem slechts dan te vermoor den, wanneer het niet gelukken zou hem bewusteloos te slaan, of wan neer er bij hem geen geld gevonden zou worden. Dan zouden zij door hem te vermoorden aanspraak kun nen maken op de door zijn vrouw uitgeloofde 20.000. Thans echter kwam S. nog met een derde lezing voor de dag, namelijk dat zij op de dag van het misdrijf niet meer van plan waren geweest M. te vermoor den, maar daartoe in een .plotselinge opwelling gekomen waren. De procu reur-generaal legde deze lezing, die eerst op de vooravond van deze zit ting in het brein van S. gerijpt was, naast zich neer. Tegen de vrouw van het slachtof fer K. M.G. en de knecht H. J. N., die wegens het uitlokken van moord door de rechtbank te Maastricht wa ren veroordeeld tot respectievelijk 15 en 12 jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering vroeg de procureur-generaal bevesti ging van deze vonnissen. Truck werd door trein vernield: 10 gewonden In Rotterdam-zuid is gisteren een legertruck door een olietrein ver nield. De truck werd dertig meter meegesleurd en alle inzittenden lie pen verwondingen op. Wachtmeester J. Moerman liep een hersenschudding op en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De bestuurder, soldaat P. J. van Dijk, die brandwonden aan gezicht en handen kreeg door accuzuur, werd evenals de acht andere gewonde mi litairen in het barakkenkamp aan de Dorpsweg opgenomen. Alle militai- rën waren afkomstig van de Lua aan de Dorpsweg. Volgens de Legervoorlichtings- dienst zouden de knipperlichten van de overweg niet hebben ge werkt, omdat deze nog niet in ge bruik ?ijn gesteld. De beide chauf feurs van de voorste twee trucks die niet in colonne reden, zouden, de signalen van de trein niet heb ben gehoord, wegens het lawaai van de motor en het overschake len van de versnelling. VOOR „DER BOEDE", het tehuis voor chronische zieken tussen Vlis- singen en Koudekerke, stopte woens dagmiddag omstreeks kwart voor twee de bus uit Domburg. Onmiddel lijk kwam er een stroom van kin deren uit die bus, bepakt en bezakt met cadeautjes en muziekinstrumen ten. Zij gingen „Der Boede" binnen, stelden zich op in de hal van dit ge bouw en spoedig klonken vijfenvijf tig heldere kinderstemmen via mi crofoons in alle zalen, waar de merendeels bejaarde zieken ont roerd luisterden. „Wij komen in Der Boede aan", zongen deze leerlingen van de V.G. L.O .-afdeling van de Boaz-school in Meliskerke onder leiding van hun hoofdonderwijzer, de heer A. Janse. Hierna zongen de kinderen met be geleiding van hun eigen orkestje vele blokfuiten en mondharmonika's, een cither, een orgel en een triangel nog enige geestelijke liederen. Wim Jacobse uit Grijpskerke droeg twee Zeeuwse gedichten voor, „Over twee Westkappelse jongetjes" en „De klacht van de Lange Jan", en twee meisjes uit Oostkapelle zorgden voor een stemmig duet. Zo leverden ver schillende leerlingen hun bijdrage aan deze middag met zang en declama tie. Op een tafel bij de hal lagen een groot aantal kleurige pakjes, schaal tjes met koek en zakjes met snoep. Na de muziekstukjes, de liederen en de voordrachten gingen de kinderen In alle stilte en zonder dat er ook maar één ogen blik sprake is geweest van het doorbreken van de ge luidsbarrière, zyn woens dag morgen in Goes zestien levensgrote straaljagers van de Staat der Neder landen in particuliere han den overgegaan. Nochtans was er op dat ogenblik in Goes geen vliegtuig te be kennen; de „onderhavige toestellen", zoals dat in ambtelijke termen heet, de onderhavige toestellen dan bevonden zich op de vlieg basis Wocnsdrecht, alwaar zij vrydag en maandag j.l. voor de liefhebbers te be zichtigen waren geweest. Straaljagers tc koop! Wie menen mocht dat een leger aspirant-straa 1 jager bezit ters zich verdrongen heeft om zich voor een appel en eën ei een rasechte Meteor aan te schaffen, komt be drogen uit- Hooguit negen liefhebbers hadden woens dagmorgen op het kantoor van de inspectie der domei nen te Goes een schrifte lijk bod uitgebracht en dat was toch ook weer niet zó verwonderlijk. Die straal jagers konden namelijk al leen maar alle zestien tege lijk gekocht worden! Va dertje staat had niet het risico genomen, dat er straks een onbevoegde bur ger in z'n privé-straaljager zou rondsuizen om wie weet? alle zorgvuldig opgeleide staatspiloten concurrentie, aan te doen. Vadertje Staat had zelfs nog meer voorzorgsmaat regelen genomen en be paald, dat de koper alle zestien Meteors ter plaatse zou moeten slopen, in over leg met de Commandant van de Vliegbasis Woens- drecht. En wie heeft er dan nog interesse voor een vlieg machine? Vr(jwel nie mand. Tenslotte zijn er dan toch nog negen gegadigden komen opdraven, van wie de hoogste bieder (de fir ma J. A. Bungener uit Bad hoevedorp) f 25.600 bood en van wie de laagste in schrijver (M. Zegelaar uit Papendrecht) meende met f 7.777 al een goede kans te maken. Hetgeen derhalve te rooskleurig was opge vat, zodat straks de werk nemers van de firma Bun gener wel naar Woens- drecht zullen tijgen om de straaljagers die bereids ontdaan zijn van bewape ning, radio, camera en in- stumentarium volledig en voor goed vleugellam te maken. Triest einde van zestien trotse vogels Voor de belangstellenden tenslotte nog even het re sultaat van de inschrijvin gen: 1. Firma J. A. Bunge ner. Badhoevedorp 25.600; 2. G- Mieras, Antwerpen B frs. 278.000; 3. M. L. Polak, Middelburg 20.100; 4. C. J. Tetteroo. Amsterdam 12.809; 5. D. Hardenberg, Wemeldinge 12.550; 6. J. de Nobel, Leiden 12.000; 7 N.V. Feenstra, Den Haag 11.273; 8. J. de Schrijver, S>t.-Jansteen 8.053,60 en 9. M. Zegelaar, Papendrecht 7.777. NA EEN JAAR SPAREN Leden gingen met 8% kilo varkensvlees huiswaarts. DIT HET VERRE Groningen hadden de heren het gebruik meegebracht en daarom plaatsten ze vorig jaar een advertentie. De ze heren, L. J. Wiltjer, M. J. Canninga, G. Leinema en R. Scholtens wilden in Vlissingen een „spekclub" formeren en ze zijn daar wonderwel in geslaagd ook! Een club van mensen, die van een goed en uitgebreid stukje varkensvlees houden. Een club ook van spaarders. Want daarop berust het systeem van de spek- clubs, die nu al sedert vyftig jaar en langer in Groningen welig tie ren. Iedere week dragen de leden voor elke portie vlees, die zij een maal per jaar, zo tussen St. Ni- colaas en Kerstmis, willen ont vangen, twee kwartjes af. Dat be tekent per jaar zo'n slordige vijf- en-twintig gulden. Aan het eind van het jaar buigt het bestuur van de spekclub zich over deze spaarcentjes en dan tygt er een deskundige depu tatie naar een varkensmester. „S.V.O." Zo heeft de S.V.O.. de „Spek club Vlissingen en Omstreken" zoals de club die nu al 53 leden telt, werd genoemd, vyf var kens aangekocht. Een slager heeft die beestjes geslacht en er 69 heerlijke porties want er waren leden, die twee en drie porties wensten! uit sa mengesteld. Porties, waarin uiteraard spek opgenomen is. maar bovenal vlees en ham en worst, reuzel, hoofd kaas en leverworst! De porties wogen elk acht en 'n halve kilogram en gisteren, woensdagavond, lagen ze uitge stald in een appartement van de bovenverdieping van café „De witte ballons" aan het Bellamy- park. De porties waren genummerd. In een nevenvertrek troonde het bestuur van S.V.O. In alfabeti sche volgorde werden de namen van de leden afgeroepen, men mocht een nummertje trekken en met de daarmee corresponderen de weelde-in-vlees keerde men huiswaarts. December is een „dure" maand. Daarm is zo'n „hapje" van acht- en-een-halve kilo bepaald meege nomen. Uit die gedachte zijn de Groninger spekclubs eigenlijk ge boren. „S.V.O." kocht nu voor 1600 vlees. Dat klikt al respectabel, maar het is nog maar een be scheiden begin, menen de be stuursleden. Neem nu Wanffum eens, daar huist de grootste „Spekclub" van ons land Die „club" plaatste dit najaar rustig een advertentie, waarin de levering van varkens vlees, tot een gezamenlijke waar de van 17.000 werd aanbesteed.,. ..Daar willen wy nu <K),C naar too" zei één van do uit Groningon stammende bestuursleden van S. V. O. Nu de Zeeuwen willen wel. Want het merendeel van het le dental bestaat uit Zeeuwen. Al leen het bestuur, waarin de vier oprichters zitting hebben, is bijna puur Gronings. Eén Zeeuw zit er in, de heer M. H de Jong uit Souburg. Maar per slot was het een Gronings initiatief! Op de foto maakt de twaalfjarige Rie- kie de Jong uit Zoutelanae juist één der oude bewoonsters van „Der Boe de" gelukkig met een mooi. zelf gebor duurd kleedje. Foto P.Z.C.). deze verrassingen aan de zieken rondbrengen. Voor alle honderdtwin tig patiënten van „Der Boede" was er wat. Allemaal kregen zij een koekje of een plakje cake. „Mijn leer lingen zijn de hele morgen aan het bakken en koken geweest", zo ver telde de heer Janse. Velen kregen ook een zélf-geborduurd kleedje. De ze aardige kleedjes zijn deels op school, deels thuis onder leiding van de onderwijzeres, mejuffrouw Lam pers, vervaardigd. Sommige van de oudere zieken waren, toen zij dc cadeautjes in ont vangst namen, tot tranen toe bewo gen. De borstplaat en andere ver snaperingen, de kleedjes en de pit- rietmandjes óók zelf gemaakt werden wel zeer gewaardeerd! De heer Janseen zijn medewer kers, de heer De Rooy en mejuffrouw Lampers, hadden eer van het origi nele idee en hun werk. Het werd een middag, die de bewoners en de pa tiënten van „Der Boede" niet licht zullen vergeten. Nadat de kinderen ten afscheid het eigen lied „Wij zijn nu aan het einde weer" hadden gezongen, stond de bus alweer te wachten. Het was 'n dank baar „Der Boede", dat achterbleef. Amerikaanse voorstellen op NAVO-topconferentie Het te New York gevestigde radio- omroepstation „Columbia Broadcas ting System" meldt, dat de Verenig de Staten in negen punten uitge werkte voorstellen op de 16 dezer te Parijs beginnende Navo-topconferen- tie zullen doen. De tekst dezer voor stellen is ter kennis gebracht van de regeringen der andere Navo-landen. De correspondent te Parijs, David Schönbrun. zegt deze telkst zelf te hebben gezien. Zij zouden het vol gende inhouden: De Verenigde Staten zullen hun Navo-bondgenoten kernwapens en raketten voor middelbare afstand ter beschikking stellen. De raketten voor middelbare af stand worden ter beschikking ge steld van die Navo-leden, die erin hebbeh toegestemd dat lqnceerbases op hun grondgebied zullen worden gebouwd. De Amerikanen stellen verder de instelling van een Navo-com- missie van geleerden voor, waar- In de vijftien Navo-leden verte genwoordigd zouden zijn. Ook zou er een „wetenschappelijke raad gever" voor dc Navo moeten ko men. Dc thans in Europese landen ge legerde Amerikaanse strijdkrachten zulten daar voor onbepaalde tijd blij ven. De Verenigde Staten zouden het niet eens zijn niet het Britse denk beeld, dat er eigenlijk geen grond strijdkrachten meer nodig zijn. Ook zou in huil voorstellen niet afkeuring zijn gesproken over de tegenzin van West-Duitsland. om zijn aandeel aan j de Navo-grondstrijdkrachten bij te tl ragen. Overeenstemming in Frans kabinet over ambienaren- Salayicsgn De Franse ministers hfOiben dins dagavond een oplossing gevonden voor het geschil over de ambtenaren salarissen, dat het bestaan van de regering-Gaillard aan de vooravond van de Navo-topconfcrenDo bedreig de. Het compromis dat de ministers bereikt hebben is gebaseerd op een ingewikkeld systeem van „toelagen" die later in de loonschalen zullen worden opgenomen. Een en ander komt er op neer dat de basissalaris sen van de' ambtenaren van 200.600 tot 210.000 frank per jaar worden verhoogd, te rekenen vanaf mei 1958.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7