Minister Mansholt verzet zich tegen tussentijdse pachtverhoging „Bij ontploffing te Bandoeng dachten wij aan revolutie" KLANKBORD j ft BUITENLAND LEEFT MEE MET NEDERLANDERS IN INDONESIË Wasbeer had heerlijk etentje DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MATTE REDE VAN BEWINDSMAN IN TWEEDE KAMER Geen melk van 3V2 pet. vetgehalte in de handel (Van onze parlementaire redacteur). Dr. S. L. Mansholt heeft zijn ministeriële loopbaan, voor zover 't zijn open bare optreden in de Tweede Kamer betreft, woensdagavond voorlopig af gesloten met de minst briljante begrotingsredevoering, die hij ooit gehou den heeft. Alle strijdlust scheen gedoofd, elk flitsend verweer bleef ach terwege. Zijn betoog kenmerkte zich door een matheid, die de volksverte genwoordiging niet van hem gewend is. Ter verontschuldiging is aan te voeren, dat hij zijn functie van minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening spoedig zal neerleggen en dat hij nog zeer veel zaken heeft af te doen. Uit zijn naaste omgeving vernamen wij, dat de bewindsman het buitengewoon druk heeft en zelfs bijna niet de tijd gehad heeft zich op de behandeling van zijn begroting voor 1958 voor te bereiden. Hoe dit zij, toch heeft hij de Ka mer wel goed duidelijk gemaakt, dat de regering vasthoudt aan de ver traagde uitkering van de vijftig mil joen gulden geblokkeerde eigenaars- lasten. De financiële positie van ons land dwingt daartoe. Het zal in 1959 tot uitkering komen. Wat de melk aangaat, zei de mi nister in zijn antwoord aan de spre kers, die over zijn begroting het woord hadden gevoerd, zal moeten worden vastgehouden aan het vetge halte van 2bs pet. Zou men volle melk van 3Vs pet. gaan verkopen, dan zou de melk zes cent per liter duurder worden. Mevrouw de RoosOudegeest van de P.v.d.A. had hem gevraagd een proef met de verkoop van melk met een vetgehalte van 3 Va pet. te nemen in enkele steden. De bewindsman wees deze suggestie af, doch bij de dupliek bleek hij zich bedacht te heb ben. Toen gaf hij te kennen, dat mis schien een proef te overwegen zou zijn, niet in enkele steden, maar bij enkele melkinrichtingen. De regering denkt nog niet aan de afschaffing van het subsidie van vier cent per liter op de consumptïemelk. De minister verklaarde zich met enkele afgevaardigden voorstander van één melkprijs voor het gehele land. Een gedifferentieerde prijs acht te hij alleen toelaatbaar als er grote kostprijsverschillen zijn. Die verschil len zijn er inderdaad, zodat in ons land verschillende melkprijzen zullen moeten blijven gelden. Over de garantieprijs van de melk is nog geen beslissing genomen. Het Landbouwschap moet er nog over vergaderen. Vermoedelijk zal in ja nuari ee.n besluit genomen kunnen worden, zo dacht do bewindsman. De minister kon niet ingaan op het verzoek om tussentijds verhogingen van de pacht mogelijk te maken, ten einde de eigenaars-verpachters on middellijk te doen profiteren van een hogere vergoeding der eigenaarslas- ten. De praktijk is namelijk, dat de pachten om de drie jaren worden her zien: een aantal eigenaars zal dus nog enige jaren op de hogere vergoe ding der eigenaarslasten, tot uiting komende in een hogere pachtprijs, moeten wachten. De minister kon nog geen beslis sing nemen over de indiening van Adviesraden voor schoonhouden van lucht De wereldgezondheidsorganisatie heeft alle landen geadviseerd advies raden in te stellen, die zich moeten bezighouden met de verontreiniging van de lucht door met roet bezwa- gerde mist en chemicaliën. Een com missie van zeven experts uit zes lan den heeft zich de vorige week in Ge- nève beziggehouden met plannen voor de bestrijding van dit gevaar voor de gezondheid. Er werden rap porten bestudeerd over giftige mist banken, die bijvoorbeeld in 1930 voor kwamen in België en in 1948 in Ame rika en ook in Londen. Echter reeds lang voor zulke erge gevallen van luchtvervuiling, is er reeds een schadelijke verontreiniging aanwezig. Er werd gesproken over middelen om rookvorming en andere bronnen van luchtverontreiniging te gen te gaan. PAARD. De eigenaar van een „kaf- feehaus" in Wenen was bijzonder verbaasd toen een nozem zijn zaak binnenstapte, met een paard bij zich. Het paard wandelde rustig met de jongeman het café in, en zonder een woord te spreken, ging de knaap bij de muziekautomaat een plaatje uit zoeken. Toen de muziek verklonken was, begaf de nozem, het paard nog steeds aan het touw, zich weer naar bui ten. Niemand had een woord gespro ken. De eigenaar maakte er politie werk van, en zo kwam aan het licht, dat de nozem een weddenschap had gewonnen door met een paard een kaffeehaus binnen te gaan en er een plaatje te draaien. OP TIJD. Een 21-jarig Oostenrijks bruidje verscheen in een ziekenauto bij het stadhuis. De reden: zij was op weg naar haar huwelijk gevallen en had een arm gebroken. De dokter, die haar verhaal hoorde, legde een nood-spalk aan. en gaf toestemming het meisje, dat reeds in het passend toilet gestoken was, naar het stad huis te rijden. Ze kwam nog net op tijd. een nota over het landbouwbeleid, al had hij er op zichzelf geen bezwaar tegen. Wat de bedenking van de heer Egas (P.v.d.A.) tegen de stijging van de pachtprijzen met ongeveer 35 pet. aangaat, zeide hij, dat enkele jaren geleden door de Kamer op de verho ging is aangedrongen, oni de eige naars in hun specifieke lasten tege moet te komen. Nu de verhoging er is, slaat sommigen de schrik in de benen, hoewel de regering niet eens zo ver gegaan is als het Landbouw schap heeft voorgesteld. De heer Egas bleek bij de replie ken niet tevreden met deze Verkla ring. Hij diende namelijk een motie in, hierop neerkomende, dat de ver hoging van de pachtprijs niet onmid dellijk zal worden betaald aan de eigenaars, maar zal worden gestopt in een pot, waaruit te zijner tijd ver beteringen aan bedrijfsgebouwen kunnen worden gesubsidieerd. Tot een beslissing hierover is bet woensdagavond laat niet meer geko- Vandaag zal over de motie worden gestemd en dan zal de Kamer ook de begroting afhandelen. iSlot van oae i> derlanders die voornemens zijn, Indo nesië zo spoedig mogelijk te verlaten, naar beste vermogen zal bijstaan om hun vertrek te vergemakkelijken. Het hoofd van de consulaire afdeling der Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging te Djakarta, de heer Ra- vesloot, heeft woensdag meegedeeld, dat do Indonesische autoriteiten de verstrekking van uitreisvisa aan Ne derlanders in hoge mate hebben ver gemakkelijkt. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren gezegd, dat de regering alle gezinsleden van Britse onderda nen in Indonesië aanbeveelt, een uit reisvisum aan te vragen. De woord voerder noemde deze stap een „onder de omstandigheden normale consulai re voorzorg". De Britse Hoge Commissaris in In dia Macdonald. heeft gisteren een on derhoud gehad met de Indiase premier Nehroe. Naar verluidt was de situatie in Indonesië een van de onderwerpen, die werden besproken. De ambassa deurs van India en Malakka hebben gisteren gesprekken gehad resp. met de Indonesische premier en met diens minister van buitenlandse zaken, Soe- bandrio. Gezaghebbende kringen in Engeland hebben de vrees te kennen, gegeven, dat de Indonesische commu nistische partij meester zal worden van de situatie op Java. De Franse regering heeft aan de Indonesische ambassadeur te Pa rijs uitdrukking gegeven aan haar leedwezen, dat de Indonesische re gering dwangmaatregelen tegen mensen en inbeslagneming van eigendommen van buitenlandse on derdanen heeft toegepast op grond van een geschil over een kwestie van buitenlandse'politiek met Ne derland, in strijd met de regelen van het internationale recht en de beginselen der Verenigde Naties. heeft A.FP, te Uit officiële bron Vulkanische activiteit op eiland bij Nieuw-Guinea. De 3.780 bewoners van het eiland Manam, bij de kust van Australisch Nieuw-Guinea, zullen moeten worden geëvacueerd met het oog op de ac tiviteit van de vulkaan op het ei land. De vulkaan is al enige maanden actief, maar de laatste dagen stoot hij dichte wolken stof en stenen uit. Terivijl de laboranten een erehaag vormden, betrad de directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van de Plassche, woensdagmiddag als eerste het niemve bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonder zoek te Goes, dat hij even tevoren door het ontslui ten van de hoofddeur, officieel had ge opend. (Foto P.Z.C.). Canberra vernomen, dat de Australi sche regering bereid is, om evacuees uit Indonesië, hetzij van Nederlandse, hetzy van andere nationaliteit, te ont vangen. President Kubitsehek van Brazilië heeft, naar U.P. bericht, zijn minister van buitenlandse zaken op dracht gegeven onmiddellijk in Den Haag contact op te nemen over emi gratie van Nederlanders uit Indonesië naar Brazilië. In Oslo en in Stockholm zijn dinsdag de jaarlijkse Nobelprijzen uitgereikt. In Oslo ontving de vroegere Canadese minister van buitenlandse zaken, Les ter Pearson, zijn prijs uit handen van de voorzitter van het Nobelprijs-co mité Gunnar Jahn. Goudse huurkwestie voor Kantongerecht Op 2 januari zal het Goudse kan tongerecht de Goudse huurkwestie be handelen tussen de Stichting Midden standshuisvesting en de heer J. Stie- gelis, voorzitter van het actiecomité, gevormd uit bewoners van 124 flats in Gouda-noord. Een en negentig huurders van deze flats hebber reeds sedert 1 december 1956 ge weigerd de opgelegde 20 verho ging te betalen. 0 Het bureau van het Algerijnse „Na tionale Bevrijdingsfront" te Cairo heeft bekendgemaakt, dat het bereid is met Frankrijk in onderhandeling te treden om te komen tot een vreedzame oplos sing van het Algerijnse vraagstuk- Snoeper was echter spoedig gevangen Dinsdagnacht om streeks het middernach telijk uur hoorde de directeur van een ho tel te Rhenen gestom mel op de benedenver dieping. Hij trok on middellijk op onder zoek uit en constateer de. dat het geluld van vermeende inbrekers uit de keuken kwam. Behoedzaam opende hij de deur en ontstak bliksemsnel de verlich ting. Tot zijn niet geringe verbazing stond daar midden in de keuken een levensgrote was beer, die zich tegoed deed aan allerlei lek kernijen uit de door het dier geopende provisie kast. Lange tijd om na te denken had de di recteur, de heer Van Londen, niet. De beer, tijdelijk verblind door het plotselinge opflik kerende felle lamp licht, bleef als ver steend op zltfp plaats staan. Dit was voor de heer Van Londen genoeg om zich pardoes boven op de ruigharige goedzak te storten en deze zo danig vast te grijpen, dat hij niet meer ont komen kon. Met de voor zijn vrij heid worstelende beer in zijn linkerhand zag de heer Van Londen kans om de telefoon in de naastgelegen hall te bereiken, waar hij zijn buurman Ouwehand opbelde. Deze kwam onmid dellijk naar hotel De Grebbe, dat op onge veer 500 meter afstand van het dierenpark is gelegen, met in zijn wagen een stevige kooi om er de beer in op te sluiten. Inderdaad bleek de wasbeer dezelfde avond uit het park te zijn ont snapt en na een tochtje over de Grebbeberg door een open raam de keuken van hotel De Grebbe te zijn binnen gekomen. Al spoedig was de snoeper weer in zijn nachtverblijf in het die renpark teruggebracht. Nota over ruimtelijke ordening te verwachten. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft woensdag middag bij de aanvang van de verga dering zonder hoofdelijke stemming een motie van de heer Andriessen aangenomen, die de regering ver zoekt. een nota aan de Kamer over te leggen, waarin haar inzicht wordt ge geven in het beleid, dat de regering ten aanzien van de ruimtelijke orde ning voert. Vooraf had de heer An driessen de Indruk weggenomen, die blijkbaar bij de minister was ont staan, namelijk dat de motie een af keuring van het beleid van minister Witte zou inhouden. De bewindsman was, naar toen bleek, als een blad aan de boom om gedraaid. Dinsdagavond nog had hij de mo tie met alle kracht bestreden, woens dagmiddag zeide hij tot het inzicht te zijn gekomen, dat de Kamer recht heeft op enige voorlichting omtrent het standpunt, dat de regering tegen over de ruimtelijke ordening in neemt Eveneens zonder hoofdelijke stem ming nam de Tweede Kamer een mo tie aan van de anti-revolutionaire heer Van Eibergen, die aan de rege ring vraagt in de bestekken voor rijkswerken dwingende bepalingen te doen opnemen omtrent het aanbren gen van hygiënische voorzieningen voor de arbeiders op bouwplaatsen. Zij verwierp met 92 tegen 6 com munistische stemmen een motie van de heer Gortzak om de begrotingen van oorlog en van marine met 400 miljoen gulden te verminderen en dit bedrag te gebruiken om in 1958 de bouw van minstens 80.000 woningen te verzekeren. Amerikaans leger vuurde raket voor korte afstanden af Het Amerikaanse leger heeft dins dagavond een raket afgevuurd, waar schijnlijk een redstone. een raket voor korte afstanden. De proef leek te sla gen. Enkele minuten na het afvuren werd echter een vuurbol gezien die op grote afstand van Cape Canaveral neerkwam. Over deze vuurbal werd nog geen uitleg gegeven. TERUGGEKEERDE NEDERLANDERS OP SCHIPHOL: Het Wereldgebeuren Naar een zieke A1 dial Stevenson, verliezer in twee Amerikaanse presidentsverkie zingen, maar nog niet verliezer van populariteit, heeft dezer dagen besloten, niet naar de aanstaande topconferentie der Noordatlantische verdragsorganisatie te tijgen. Om het reisje naar Parijs behoefde hij het niet te doen... Na zijn eerste ver kiezingsnederlaag heeft hij een tocht van zes maanden van noord naar zuid, van west naar oost en vice- versa over de globe gemaakt om zich in de politieke wereldproblemen in te werken. Nadien is weliswaar wat ver anderd. maar de wijzigingen in het politieke beeld, waarover de Navo- landen begin volgende week in Parijs zullen praten, kan Stevenson ook van zijn huis in Chicago uit beoordelen. Wél- had hij de reis kunnen aanvaarden, om ook van zijn kant te demonstreren, dat de Verenigde Staten als een eenheid naar voren willen treden, nu de ont wikkeling op het terrein van spoet niks en raketten een voorsprong voor de Russen laat zien. Maar waar schijnlijk mede onder invloed van lei dende Democratische volksvertegen woordigers heeft hij besloten om de stoel, die de republikeinse presi- dént Eisenhower in Parijs voor hem had willen reserveren, leeg te laten. Verscheidene Amerikaanse commen tators vragen z'ch af, of Stevensons bezwaar tegen het door de Ameri kanen ontworpen plan het niet- militaire antwoord op de Russische uitdaging wordt volgens hem te veel verwaarloosd wel zó zwaar mag wegen. Zij herinneren aan een reto rische vraag van lord Macaulay: „Is ooit een leger, dat door een de batterende club werd geleid, ontko men aan schande en nederlaag?" Had Stevenson niet naar Parijs kun nen meegaan om duidelijk te maken, dat de beide grote Amerikaanse par tijen achter de hoofdzaken van het Amerikaanse Navo-plan staan en had hij dan niet tevens de gelegen heid kunnen aangrijpen om zijn kri tiek op enkele punten voor dat fo rum der bondgenoten neer te leggen Het zijn vragen, waarop slechts de leidende Democratische afgevaardig den in het Congres een antwoord kunnen geven, omdat alleen zij de drijfveren kennen. Een ander citaat is van toepas sing op president Dwight D. Eisenhower, die dinsdag door zijn geneesheren zo ver genezen be vonden is, dat hij de Parijse confe rentie mag bijwonen en die niet ver zuimt, deze gelegenheid met beide handen aan te grijpen. Van generaal Fox Conner, onder wie hij als jong officier in Panama diende, leerde de president dit: „Je moet jezelf nooit ernstig nemen. Je baan, die moet je ernstig opvatten" Eisenho wer heeft, zelfs in de moeilijke jaren van zijn presidentschap, telkens be toogd dat geen mens onmisbaar is. Maar hij begrijpt wel, dat men hem nu in Parijs graag erbij heeft. Vice- president Richard Nixon heeft niet het prestige, dat Eisenhower zich als bevrijder in oorlogstijd en als Navo- bevelhebber in Europa heeft verwor ven. Men ként de vice-president hier nauwelijks. En de minister van bui tenlandse zaken. John Foster Dulles, heeft zich tot dusver niet zo'n beste faam verworven in Europa, doordat hij niet anders kan dan tegen zere benen stoten, wanneer hij erop uit is, om in conflicten alle betrokkenen „te vriend te houden". Het is niet twijfelachtig, of Eisen hower zal op de Navo-conferen- tie een dergenen zijn, die tege lijk de bezieling en de tact hebben om aan vergroting van de eenheid te bouwen. Reeds als Navo-commandant stond hij bekend om de kunst, uit zeer gemengde strijdkrachten een harmonisch geheel samen te stellen. Nu het erom gaat, niet alleen de strijdkrachten maar ook het politieke beleid en het wetenschappelijke on derzoek van de diverse landen beter in elkaar te passen, lijdt het geen twijfel of de pas genezen president kan de „zieke" Navo goede diensten bewijzen. Vrouwen van K.L.M.-ers: „Geen commentaar". „Het was de schrik van mijn leven, die munitieontploffing van zondag in Bandoeng", vertelde woensdagavond een Nederlands ambtenaar, die met zijn gezin, echtgenote en drie kinde ren, uit de K.L.M.-machine van Bang kok stapte. Onze zegsman heeft S1,^ jaar in Bandoeng gewoond, als finan cieel adviseur van de Raad voor So ciale Aangelegenheden. „Wij hadden juist een week boycot achter de rug en menigeen dacht, toen die ontzettende knal om half ne gen des avonds over de stad golfde, dat er revolutie was uitgebroken. Later werd ons verteld, dat de ont ploffing te wijten was aan een „on gelukje". De situatie in Bandoeng? Rumoerig en zeer onrustig de laatste tijd. ook toen wij de stad gisteren verlieten. Ik was aan mijn verlof toe en ik kreeg toestemming om mijn ge zin mee te nemen. De Garoeda bracht ons van Bandoeng naar Bangkok en daar hadden wij precies een uur de tijd om in het K.L.M.-toestel naar Nederland over te stappen. Een snel le reis is het dus geworden. Ik kan teruggaan, maar het spreekt vanzelf, dat ik eerst overleg zal plegen met het ministerie in Den Haag", zo be sloot de zegsman. Met de K.L.M.-machine uit Biak, die woensdagavond een uur na het toestel uit Bangkok op Schiphol ar riveerde, keerden drie vrouwen met haar kinderen, echtgenoten van K.L. M.-grondpersoneel van de vestiging te Djakarta, in Nederland terug. Dit zijn de ereste gezinnen van K.L.M.- personeel uit Djakarta, die terug zijn gekomen. Uit de mond van de drie vrouwen klonk, toen om nadere bij zonderheden werd verzocht, hetzelfde antwoord: „Geen commentaar". Ken nelijk was haar zwijgplicht opgelegd. Met de Garoedamachine waren de ze gezinnen van Djakarta naar Sin gapore gevlogen en van daar met een toestel van een andere luchtvaart maatschappij naar Bangkok. In laatstgenoemde stad konden zij wor den meegenomen door het K.L.M.- toestel, dat van Biak was vertrokken. Naar wij nog nader vernamen is een der bedrijfsdirecteuren van de K.L.M. naar Singapore vertrok ken om ter plaatse de plannen voor het repatriëren der K.L.M.- gezinnen uit Djakarta en de ande re vestigingen verder uit te wer ken. In de komende weken mag de geleidelijke repatriëring der K. L.M.-gezinnen uit Indonesië wor den tegemoet gezien. EISENHOWER geen mens onmisbaar Op Cyprus deden zich weer onlusten voor Te Kyreuia heeft een groep stu denten en scholieren een politiepa trouille met stenen bekogeld. De po litie verzette zich, kreeg, assistentie, en joeg de demonstranten tenslotte met een charge van de gummistok uiteen. Tussen de Turkse en de Griekse wijken in Nicosia zijn prikkeldraad versperringen aangelegd, met een brede strook niemandsland ertussen, die bewaakt wordt door Engelse sol daten. Op alle bruggen die in wegen naar Nicosia liggen, staan Engelse pantserwagens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5