SUBSIDIE GEDURENDE 5 JAAR VOOR „STREEKLABORATORIUM" IVOROL Elke tand een Sneeuwwitje Zeeuwse Almanak ELEKTRONISCHE MACHINES IN DE MODERNE ADMINISTRATIE Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 Lm,U£,ivLm^K 1957 Ik zag je foto met een pakje Ibis shag In de krant, Lekkerman. Prima hoor! Tja, dat hoor ik door het hele land. laar met dat „prima' bedoelen ze nooit mij maar altijd die Ibis shag. Ibis shag in 3 smaken van Dobbelmann lekker man. GED. STATEN STELLEN VOOR: Rijk verleent geen bijdrage GetL Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor om aan de stichting „Streeklaboratorium Zeeland" gedurende een aanloopperiode van v(jf jaar, te beginnen met 1956, een subsidie te verlenen ter dekking van het eventuele exploitatietekort, en wel over 1956 een bedrag van 12.600 en over de jaren 1957 tot en met 1960 een som van ten hoogste 4000 als bij drage van de provincie en een voorschot van ten hoogste 4000, dat zal worden terugbetaald, wanneer over deze 4 jaar alsnog een rijksbijdrage zal worden verleend. Het college deelt in zijn voorstel verder inee, dat de minis ter van Sociale Zaken niet kan terugkomen op zijn afwijzend standpunt ten aanzien van het treffen van een aanvullende subsidieregeling voor het streeklaboratorium. Minder tekort Aan het begin van dit jaar besloten de Staten aan de stichting, te begin nen met het jaar 1956, tot wederop zegging een bijdrage te verlenen van ten lioogste 50 pet. van het eventueel jaarlykse exploitatietekort tot 'n ma ximum van 16.000 per jaar, onder voorwaarde, dat het rijk een b.jdrage verleent van ten minste 50 procent van dit tekort. Voorts werden G. gemachtigd om de betaling van rente en aflossing te waarborgen van een door de stichting aan te gane ge.die ning van 100.000, af te lossen in ten hoogste 10 jaar met annuïteiten, on der de voorwaarde, dat het rijk een bijdrage verleent van ten minste 50 pet. van het exploitatietekort. Tengevolge van de aan dit besluit verbonden voorwaarde kon het besluit van de Staten niet eerder effect sorte ren. dan nadat het rijk zich bereid had verklaard zijn bijdrage van 50 pet. te verlenen. Ged. Staten hebben alle moeite gedaan orn de minister te be wegen zyn afwykend standpunt te herzien. De directeur van de Volksge zondheid deelde in een onderhoud met een delegatie van het college van G. S. mee, dat wellicht een op lossing zou kunnen worden gevon den door een bijzonder tarief voor de onderzoekingen, die van rijks wege zouden worden gevraagd, voor de eerste aanloopperiode van bjjv. drie jaar. Na die tyd zou dan misschien de exploitatie-uitkomst wat gunstiger zijn en van die tijd af zou het streven er op gericht kunnen worden, dat via de zieken huizen (bijv. tarief verhoging) een bijdrage zou worden verkregen. Volgens de directeur van de volks gezondheid zou het op de duur wel licht mogelijk zyn, dat het streeklabo ratorium „self-supporting" werd, al thans met een geringe subsidiëring zou kunnen worden volstaan, die dan van provinciewede bestreken zou kun nen worden. Op 23 oktober kwam ech ter de mededeling, dat de minister niet op zijn afwykend standpunt kan terugkomen. G. S. liebon zich daarom andermaal over deze zaak beraden. Het beeft het college verheugd, dat het exploitatie tekort van het streeklaboratorium, dat voor 1956 aanvankelijk werd ge raamd op 31.216,57, blijkens de ex ploitatierekening en de balans over dat jaar beperkt bleef tot 25.133,36. Het tekort over 1957 wordt begroot op ten hoogste 7000 8000 en zal naar verwacht in de komende jaren eerder een dalende dan een stygende tendens vertonen. Daar het behoud van het streekla boratorium van groot belang voor de volksgezondheid in de provincie Is, zijn G. S. tot het oordeel gekomen, dat dit belang een financieel offer van de provincie wettigt. Het college wil hier mee uitdrukking geven aan zyn ge voelen. dat het mede een taak van het rijk is om de instandhouding van het laboratorium financieel te steunen. Tevens wordt door G. S. voorge steld om het college te machtigen, te beginnen met 1956, de betaling te waarborgen van de rente en aflossing van een door de stichting aan te gane geldlening van ten hoogste 50.000, af te lossen in ten hoogste 10 jaar met annuïteiten. De stichting heeft een kasgeldlening gesloten tegen een ren te van 7i4 pet.; deze schuld bedroeg op 31 oktober j.l. nog 54.000 en wordt feleidelyk afgelost. Tot dusver hebben e drie ziekenhuizen die de stichting in leven geroepen nebben, namelyk het Gasthuis te Goes, het Sint-Eliza- bethziekenhulste Sluiskil en het Gast huis te Middelburg, rente en aflossing van deze geldlening gegarandeerd. Benoeming Bij de rijkswaterstaat in Zeeland is tot technisch ambtenaar le klas benoemd de heer W. J. Dek te Goes, tot technisch ambtenaar de heer D. van den Berg te Zierikzee en tot op zichter ln vaste dienst de heer J. Ranter te Middelburg. i Advertentie/ Imn CARNAVAL. In Sas van Gent treft men al car navalsvoorbereidingen. Ir. C. A. L. Horstman voorzitter van het car navalscomité vertelde iets over die voorbereidingen en het feest zel ve. Op zaterdag 18 januari wordt er om de financiële voet wat ster ker te maken een groot gekostu meerd en gemaskerd bal gegeven. Prins Carnaval wordt één week voor het werkelijke feest gekozen door de raad van elf, maar ook daarbuiten bestaat de mogelijkheid dat prins Amand, Louis, August 11e uitgeroe pen wordt. Vorig jaar stond de Saise carna valsviering in het teken van de „sui kerbiet", dit jaarnee dat kon de heer Horstman nog niet verklap pen. Zondag 16 februari nadat Prins Carnaval zaterdags zal zijn in gehaald is er een grote optocht, waarin ook de grote praalwagen van Prins Carnaval meerijdt Aan die wa gen wordt nu reeds hard gewerkt. PESTVOGELS. Barend Zwerfmans. onze natuur historische medewerker, schrijft ons: Van twee zijden bereikten ons de eerste berichten over he( binnen trekken van pestvogels, nadat men OMSCHAKELEN.... Zo langzamerhand is zakendoend Zeeland nu roei overgeschakeld van sinterklaas op het kerstfeest, hetgeen onder meer tot. uiting komt in een die pere tint rood in de meeste etalages en voorts natuurlijk in de vervanging van de Sint door de Kerstman ais symbool voor de feestelijkheden. Ver der lieten de banketletters sinds enke le dagen kerstkransen zijn alle nog resterende sinterklaascadeautjes om gewerkt tot specifieke kerstgeschen ken. Het is een schier geruisloze meta morfose, die ons echter telkenjare op nieuw met stille bewondering vervult. Temeer omdat het niet slechts de za kenmensen zijrt die omschakelen, maar omdat het publiek, omdat U en wij, méé omschakelen. Sterker nog zonder die omschakeling zouden we ons vermoedelijk diep ongelukkig voe len, want het hoort bij december als de oliebollen bij oudjaar en hé, daar zijn we zo muur vanzelf ook alweer een stap verder! Zitten we ineens mid den tussen oliebollen, terwijl roe in feite nog niet eens aan het kerstfeest toe zijn. Terioijl we nog maar nauwe lijks zijn omgeschakeld, om weer op het uitgangspunt terug te komen. Maar zo gaat dat nu eenmaal in.de cember; dan hollen we liefst maar zo snel vi' ijk door de don!:ere dagen 't ene feestelijke gebeu- et andere en ioor ge het T95H cl te wenken achter net appelflap pen.... van officiële zijde op een verwachte invasie wees. Ze zijn thans gesigna leerd in Kattendyke (melder de heer v. Leeuwen) en in Vhssingen (be richtgever de heer Luyk uit Koude- kerke). Hoofdkenmerken: bruin, vogeltje, met duidelijke kuif, geel staarteind en wit, rood, geel, zwart in de vleugeltop. Vooral zoeken op bessendragende struiken in Westzee land. De vogel komt uit Lapland en Noord Pmsland naar het zui den en bereikt niet altijd ons land. DUIVEN, KAARTEN. WORST. Dat de duivenliefhebbers uit Zuid- zande niet alleen van duiven houden, maar ook van kaarten en worst, wordt duidelijk als men weet, dat zij zaterdag a.s met hun Sluisse colle ga's van „Tot Weerziens" zullen kaarten. Om in goede conditie te blijven zullen de Zuldzandenaren him gasten broodjes met worst aanbie den. Men heeft berekend, dat er ln totaal acht meter worst nodig zal zjjn. NATUURBESCHERMING. Indertijd werd door de Vogelbe- schermingswacht West Zeeuwsch- Vlaanderen aan het Staatsbosbeheer afdeling Natuurbescherming, ver zocht na te willen gaan of een per ceeltje land, rijk aan orchideeën, ge legen onder de gemeente Aarden- burg. behouden kon blijven voor de toekomst Van het Staatsbosbeheer werd mededeling ontvangen, dat. hoewel de eigenaar niet tot verkoop wilde overgaan, de verzekering werd verkregen dat er aan de plaatselij ke begroeiing geen schade zal wor den aangebracht. Een woord van grote dank aan deze eigenaar is hier wel op zijn plaats Hieruit blijkt dat de natuurbeschermingsgedachte ook in West Zeeuwsch-Vlaanderen aan wezig is! fAAMBEIENf 1 SCHROMPELEN WEG S Pijn en jeuk verdwijnen 1'4 bloeden houdt op I? bloeden houdt op De wetenschap heelt thans een f ■3 nieuwe helende substantie ont- 2 V dekt mot de verbazingwekkende A Jfl eigenschap de aambeien een- z. voudlg te doen wegdrogen - pijn ,'t j* verdwijnt, bloeden houdt op. 5 Zelfs in de meest hardnekkige f gevallen schrompelen de aam- S~ beien Ineen, zó afdoend dat ze thans geen probleem meer zijn. ~i 2 Het geheim zit ln het weefsel- 5 vernieuwende Blo-Dyne. Ceze V stof wordt thans toegepast in de k? R. nieuwe SPERTI-zalf. zacht en R J desinfecterend. Voor veilige. X rechtstreekse behandeling van k aambeien, zonder verdovende V. middelen, een tube SPERTI fc? f. 3.30. Ernstig verkeersongeval te Vlissingen. Dinsdagavond omstreeks zes uur ontstond op de Nieuwe Vlissingse weg, ter hoogte van de Baskenbnrg- seweg te Vlissingen, een aanrijding tussen een met paard bespannen wa gen en een personenauto, waarbij het paard dodelijk werd verwond en de auto ernstig beschadigd. De lompenhandelaar v. d. O. uit Middelburg reed met zijn paard en wagen op de drukke verkeersweg huiswaarts. Uit de richting Middel burg naderde de adj. directeur B. met zijn auto, op weg naar zijn woning in Vlissingen. De auto reed met een sneheid van ongeveer tachtig kilo meter op de wagen ln, die op. het linker weggedeelte terechtgekomen moet zijn. Bij de botsing kwam het paard óp de motorkap van de auto terecht en drong door de voorruit heen. De automobilist werd echter slechts licht aan de handen verwond. Het paard kreeg zodanige verwondin gen. dat het dier ter plaatse moest worden afgemaakt. De lompenhan delaar, die op zijn wagen was geze ten, bekwam geen letsel. De politie onderzoekt thans in hoeverre v. d. O. onder drankinvloed verkeerde. In verband met het onderzoek ver zoekt de commissaris- van politie te Vlissingen de onbekend gebleven wiel rijder, die na deze aanrijding hulp verleende, zich te willen melden aan zijn bureau Breestraat 11, afd. ver keersdienst, voor het geven van in lichtingen. N.I.V.E. Zeeland bouwde activiteiten verder uit Verslag over 19561957 In het derde Jaar van haar be staan als zelfstandige afdeling van het Nederlands Instituut voor Effi ciency heeft de afdeling Zeeland van het NIvE het zwaartepunt van haar werkzaamheden gelegd ln een ver dere uitbouw van de verschillende activiteiten van de afdeling. Aldus vermeldt het verslag over het jaar 19561957 van het NIvE Zeeland. Daarnaast werd, aldus het verslag, grote aandacht besteed aan het on derhouden van goede relaties met andere organisaties, die op soortge lijk terrein werkzaam zijn, zoals het ETI voor Zeeland en de Zeeuwse Contactcommissie voor de Produkti- vitelt. Het bestuur van de afdeling kwam vele malen bijeen. Het belangrijkste punt op deze vergaderingen was wel het opstellen van een programma der afdelingsactiviteiten en de verdere uitwerking daarvan. Daarnaast had het bestuur uitgebreide bemoeiingen met de organisatie van „wederzijd se bedrijfsbezoeken" en de „Zeeuw se Nijverheidsdag" te Goes op 28 juni j.l. Dit jaar werden te Goes twee cur sussen gehouden, te weten een cursus voor ondernemers van kleine bedrij ven en hun naaste medewerkers en een cursus voor directeuren van wa terleidingmaatschappijen in Zeeland, eveneens met hun naaste medewer kers. De belangstelling voor en het succes van de cursussen was groot Dit- jaar werd ook een proef geno men met een elders reeds langer be kende methode tot verbreiding van de kennis, namelijk de zogenaamde „Circuit-schemes", wederzijdse be drijfsbezoeken. Hieraan namen deel de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, N.V. „The Vitrite Works" te Middelburg N.V. Handel-. Industrie- en Scheep vaartmaatschappij „De Hoop" te Tpvczen en de N.V. Nieuwe Ne derlandse Maatschappij tot vervaar- d:"ing van Spiegelglas enz. te Sas van Gent. Bij de bezoeken worden de problemen besproken en de oplossing, die men hiervoor heeft gevonden, terwijl aan het einde van het bezoek alle deelnemers bijeenkomen om over meer algemene problemen te spreken. Men hoopt, dat zich in de toekomst meer bedrijven voor deze bezoeken zullen interesseren. Het ledental is vrij stabiel geble ven. In de zomer van 1956 waren er 83 leden aangesloten en in de zomer van 3957 84. mm In cellofaan verpakt ANWB bepleit verbetering van kruispunt te Goes Op verzoek van de gemeente Goes heeft de A.N.W.B. enige verbetering voorgesteld aan het kruispunt van de ryksweg van Bergen op Zoom naar Middelburg met de Westsingel en het Ravelijn de Groene Jager. De bond heeft voorgesteld het Rave lijn de Groene Jager rechthoekig op de Westsingel aan te sluiten, de rij baan van de Westsingel té verbreden tot zeven meter en in de uitmonding nabij de rijksweg een verkeersheuvel aan te brengen. Op het ogenDlik is de situatie zó dat het verkeer z(jn rijrichting naar eigen inzicht kan bepalen, hetgeen de vei ligheid op dit punt niet ten goede komt; door de nieuwe vormgeving zal het verkeer tot duidelijke manoeuvres worden gedwongen. Bevordering bij Cultuurtechnische dienst Blijkens de staatscourant van woensdag is bij K.B. ir. J. J. Wester hof, ingenieur 1ste klasse in vaste dienst bij de cultuur-technische dienst (provinciale directie Zeeland), ter standplaats Goes, met ingang van 1 januari 1956 bevorderd tot hoofd ingenieur in vaste dienst. N.I.V.E. BIJEEN IN VLISSINGEN Lezing door drs. De Ligt. Op een woensdagmiddag in het Scheldekwartier onder voorzitter schap van de heer G. N. van Ginkcl gehouden ledenvergadering van de afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut, voor Efficiency, sprak drs. M. J. de Ligt over „Moderne elek tronische apparaten in de admini stratieve organisatie." De heer De Ligt toonde met en kele voorbeelden aan, welk een tijd en dus geldbesparing met een machi nale administratie kan worden ver kregen. Hierbjj maakte spreker een onderscheid tussen de mechanische administratie van vóór de tweede wereldoorlog en de volledige automa tisering né. de oorlog. Reeds vóór '40 zocht men naar machines, die behal ve een bepaalde tak van de admini stratie uitvoeren, ook zelf beslissen konden, wanneer een volgende han deling moest worden aangevangen en deze nieuwe bewerking dan ook prompt uitvoerden zonder dat er mensenhand of verstand aan te pas behoefde te komen. Pas na de oorlog echter was de techniek zover gevor derd, dat men een elektronische ma chine kon ontwerpen, die aan de ge stelde eisen voldeed. Men wist een combinatie te vei krijgen van „machines met een j .sirati, bijzonder goen ^heugen" en ma- Glnkel chine'- me* mogeljjkhP'' - '1« verg;i op h -i- -n ui' - var Ligt, dat de nieuwe machines technisch gesproken onverslijt baar zijn, zodat over zeer lange tijd kan worden afgeschreven. Hoe lang deze apparaten eco nomisch gezien meegaan, is niet vooruit te zeggen daar steeds nieuwe types op de markt ver schijnen. In antwoord op een vraag uit de vergadering gaf de heer De Ligt toe, dat de aanschaf van deze machines zeer kostbaar is. Men gaat echter steeds meer over tot de fabricage van kleinere machines, die ook in de middelgrote bedryven kunnen wor den gebruikt. Na de pauze gaf de heer C. A. T. Hermsen, boofd van de afdoling administratie en financiën van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen een uiteenzet ting van de wijze, waarop deze maat schappij zijn administratie drijft, waarbij wordt gebruik gemaakt van de nieuwste elektronische machines voor de loonberekening, loonverant- woording, het verwerken van gege vens van het begrotingsbureau en het samenstellen van overzichten op rilerlei gebied. Tot slot bracht het gezelschap een «zoek aan het hoofdkantoor van de Koninklijke Maatschappij „De ivaur de afdeling admini- rd bezichtigd. De heer Van •Itle mede. dat de volgen- -Ino- van het N WE. zul :»nua- •al Commissie advies arbeidsbemiddeling grote kunst De minister van sociale zaken heeft een commissie van advies voor de arbeidsbemiddeling grote kunst inge steld, welke tot taak heeft aan de minister te adviseren over onderwer pen, welke de arbeidsbemiddeling ten behoeve van de zogenaamde gro te kunst raken, in het bijzonder over wettelijke en andere door de over heid te nemen maatregelen. In deze commissie werd onder meer tot lid benoemd mr. P. W. Adriaanse te Middelburg. Hulst thans stad met vijfduizend inwoners. Marine de Bakker zorgde voor mijlpaal. Dinsdagavond rond half zeven werd bij net echtpaar K. L. de Bak kerEsseling aan de Van de Mael- stedeweg in Hulst het eérste kind ge boren. Dit is op zichzelf uiteraard geen bijzonderheid, maar toen de ge lukkige vader woensdagmorgen in het gemeentehuis aangifte deed van zijn eerstgeborene, was zijn verba zing groot toen hij de burgemeester A. L. S. Lockefeer daar aanwezig vond, die hem mededeelde, dat zijn dochter Marina Jozef Jan Francien de vijfduizendste inwoonster van de Reynaerdtstad was geworden. De burgemeester wenste de gelukkige vader dubbel geluk, terwijl hij er o. m. aan herinnerde, dat Hulst honderd Jaar geleden nog maar 2383 inwoners telde. Hij sprak de hoop uit, dat de groei van de stad, zich zou voortzet ten, wat hij van belang achtte voor Hulst zelf en voor de gehele streek. Aan het slot van zijn toespraak over handigde hij de gelukkige vader een spaarbankboekje ter waarde van 50.—. t Advertentie) Over ds hela wereld vinden meer mengen baat bQ BENNIES dan by enig ander maagtablet Rennics blussen brandend maagzuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op de tong en uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om de ze advertentie te lezen. TELEVISIETOREN. In het verslag van de opening van de televisietoren te Goes werd ge meld, dat deze plechtigheid zich af speelde op een lioogte van ruim ze ventien meter. Men zal begrepen heb ben, dat dit een zetfout was: het ging om een hoogte van ruim zeven tig meter. Portemonnee gestolen Tlfdens de biljartprijakamp van zondag j.l. ln café „De Oude Brug" te Sas van Gent weid de portemon nee (met een inhoud van ongeveer 800 fra van de heer A. D. uit Zclzate -.stolen. De lege portemon nee werd later aan de toonbank op '"fyev '-n. Van de da- Subsidie voor Stichting Zeeland 15.000 hoger. Wanneer de Staten voorstel van Ged. Staten aannemen. Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor om het subsidie voor de stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultu red Werk met ingang van 1 januari 1958 vast te stellen op 45.000. Wan neer de Staten het v oorstel van G.S. om het provinciaal subsidie over 1957 te verhogen van 26.600 tot 30.000 aannemen, betekent dit dus een ver hoging van 15.000. Uit de door het bestuur van de stichting overgelegde begroting met toelichting blijkt, dat de behoefte aan een aanmerkelyk hoger subsidie ln hoofdzaak een gevolg is van de sterk gestegen personeelsuitgaven, waar onder de aanstelling van een assis tent-socioloog, en van het in dienst nemen van stagiaires. G.S. merken voorts op, dat het rijk op grond van de rijkssubsidieregeling voor de pro vinciale organen van coördinatie en overleg op maatschappelijk terrein een subsidie verleent van 45 procent van het totaal bedrag van de kosten der subsidiabele personeelsformatie. In de kosten van de stagiaires kan eveneens door het rijk subsidie wor den verleend. Wil de stichting Zeeland, aldus G. S. ln hun voorstel, haar steeds uit breidende taak naar behoren kunnen vevvullen, dan dient zy de beschik king te hebben over de daarvoor be nodigde geldmiddelen. G.S. zouden daarbij het voorbehoud willen maken, dat de provincie in de kosten van de aanstelling van een assistent-onder zoeker alleen bijdraagt, indien 't rijk tot dat doel eveneens subsidie ver leent en alleen over het tijdvak, dat deze functionaris werkelijk in dienst van de stichting is geweest. In een uitvoerige toelichting wordt er van de zjjde der stichting Zee land op gewezen, dat door de huidige omstandigheden haar taakstelling in vele opzichten is verzwaard: Vrijwel alle gebieden in Zeeland vragen de intensieve aandacht van de stichting, terwijl de ontwikkeling van de rand gebieden van even groot belang is. In Zeeland zowel als ln andere provincies doet zich immer in sterke mate de problematiek van het wegtrekken der arbeidskrachten naar dö „Randstad Holland" voor en ook hier dient de stichting tot eigen vormen van industrievestiging te komen. Deze situatie vereist een voortdurend en intensief overleg, al dus blijkt uit de toelichting. VANDAAG. Middelburg Electro: „Saint Joan". 7 en 9.15 uur, 14 Jr. VIlMlngen Alhambra: „Verboden moe derliefde". 7 en 9 uur, 14 Jr.; Luxoi „De knokploeg van Rose-Mai Ie", 8 uur, 14 Jr.; Concertgebouw: P.2.C.- avond, 8 uur. A avert entte f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2