PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesië zou voor bemiddeling van Amerika „ontvankelijk" zijn Ir. A. W. v. d. Plassche opende nieuw laboratorium te Goes BILT BOELGANIN SCHRIJFT BRIEVEN AAN VIER NAVO-LANDEN MORGEN PLAATSING BRUG IN STORMVLOEDKERING VACHT. 200e jaargang - no. 293 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertduwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. f 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 12 dec. '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim p advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1-— ..Brieven of adres bureau v. d. blad'' 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (bg.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 8841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red, tel 2425. aum. tel. 2091. Toestand is nog ernstig Westduitse regering bereid, goede diensten aan te bieden Indonesië zou „ontvankelijk" zijn voor eventuele Amerikaanse bemid delingsvoorstellen in het geschil met Nederland, zo heeft een woord voerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken gisteren naar United Press bericht meegedeeld. In een gesprek met journa listen verklaarde hij echter, dat het initiatief niet van Indonesië zou uit gaan. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft woensdagavond op een persconferentie meegedeeld, dat volgens de Amerikaanse ambassadeur in Indonesië, de heer Allison, de toestand in Indonesië „nog ernstig" is. Niettemin, aldus deze zegsman, heeft Allison aan de Amerikanen in Indonesië geen advies gegeven om het land te verla ten, hoewel verschillenden hunner dat individueel wel hebben gedaan. De regering van de Duitse bondsrepubliek verklaarde zich gisteren vol gens D.P.A. bereid, in het conflict tussen Nederland en Indonesië, aan de Nederlandse regering haar goede diensten aan te bieden. Er is daartoe echter nog geen verzoek ontvangen. Soekarno kondigt ontberingen aan Op dezelfde dag bereidde de Indone sische president Soekarno het volk in een rede van twintig minuten te Soerabaja erop voor, dat Indonesië veel ontberingen zal hebben te door staan tijdens de huidige vergeldings actie tegen de Nederlandse belangen in Indonesië. „Wij moeten ons doel, de bevrijding van West-Irian, bereiken", zo zei hij. De overneming van Nederlandse be drijven door de regering vond ook gis- Verkeer De snelheidsbeperking voor het gemotoriseerd verkeer in Ne derland heeft gunstig gewerkt. Na een maand is al gebleken, dat in de grote steden het aantal ver keersongelukken beduidend is afge nomen. Men is dus thans in Neder land op de goede weg en zekere lie den, die met hand en tand tegen de invoering van de snelheidsbeperking hebben gestreden, kregen volkomen ongelijk. Zij immers hadden gesteld, dat het aantal ongelukken niet zou afnemen door de snelheidsbeperking. Maar al hebben thans de snel heidsmaniakken minder gele genheid tot het maken van brokken, toch is Nederland er nog niet op het stuk van de verkeersvei ligheid. Een vergelijking met België, waar enkele dagen geleden deongeluk- kencijfers over het eerste halfjaar van 1957 werden gepubliceerd, wijst op een veel grotere ♦verkeersveilig heid in België dan in Nederland. Gedurende dat tijdvak liepen er in België circa 700.000 auto's tegen cir ca 425.000 in Nederland. Het aantal doden bij verkeersongelukken in Bel gië beliep bijna 500 en dat in Ne derland 785. Tweemaal zoveel voetgangers wer den gedood in Nederland als in Bel gië en dat bij een in Nederland heel wat minder druk verkeer. Voor wat betreft de wielrijders en de bromfietsers, die bij ver keersongelukken werden ge dood, is de Belgische statistiek niet gedifferentieerd genoeg om een ver gelijking met Nederland toe te laten, maar het is wel zeker, dat in Ne derland de 129 gedode bromfietsers en de 181 gedode wielrijders het ver- keersongelukkencijfer voor het le halfjaar 1957 bijzonder ongunstig beïnvloed hebben. Daar schuilt de aanwijzing in, dat de wielrijder en de bromfietser het meest behoefte hebben aan een gron dige verkeersopleiding. Dat was ove rigens wel bekend in Nederland, maar een vergelijking met België maakt dat toch weer even duidelijker. Zou men het aantal dodelijke ver keersongelukken en het aantal auto's in verhoudingscijfers mogen uit drukken hetgeen uiteraard niet helemaal juist is dan is de ver houding in België 1 op 1400 en in Neder'and 1 op 540. En al gaat het dan niet op om te zeggen, dat het verkeer in België driemaal veiliger is dan in Neder land. toch is het wel zeker, dat het minstens tweemaal veiliger is! teren voortgang. De militaire com mandant van Djakarta, overste En- dang Dachjar, installeerde een com missie die dit overnemen in het gebied van Djakarta moet regelen. De com missie zal overgaan tot de stichting van,.administratieve lichamen" die tot taak zullen hebben het voorkomen van sabotage, het verhinderen van eenzij dige handelingen door de arbeiders en het verzekeren van een regelmatig verlopende produktie op de onderne mingen, aldus het persbureau Pia. In de overgenomen ondernemingen is de toestand zeer verward. Hun juri dische status is onbekend. De vice-voorzitter van de Nationale adviserende raad, Roeslan Abdoelga- ni, heeft gisteren te Soerabaja mede gedeeld, dat de Nederlandse onderne mingen, banken en industrieën door de regering in de volgende dagen „syste matisch" zullen worden overgenomen onder de leiding van de^pilitaire dis trictscommandant. De minister van voorlichting, Soedibjo, heeft woensdag bekend gemaakt, dat de schepen van de K.P.M. die thans in de verschillen de Indonesische havens worden vastgehouden, voorlopig niet zullen mogen uitvaren. Hij verklaarde dat de regering de Bataafse Petroleum Maatschappij van de Koninklijke- Shellgroep niet zou overnemen. Het links georiënteerde dagblad „Bintang Tlmur" te Djakarta meldde gisteren, dat vier divisies voormalige guerillastrüders in afwachting zijn van het bevel der regering om Neder lands Nieuw-Guinea aan te vallen. De Indonesische minister-president ir. Djoeanda heeft gisteren in ant woord op het telegram van dr. Drees meegedeeld, dat zijn regering de Ne- (Vervolg op Dag. 3) VOORSPEL VAN PARIJSE TOPCONFERENTIE Eisenhower en Adenauer Pas gerestaureerde molen te Schipluiden afgebrand Onder Schipluiden in de polder de Woudse droogmakerij, is gisteren de Harnaschmolen afgebrand. Deze uit 1848 daterende watermolen die pas geheel was gerestaureerd, stond on der bescherming van de rijkscommis sie voor de Monumentenzorg. De brand, welke te omstreeks vijf uur is ontstaan, werd ontdekt door de bewoner van de molen. Onmiddellijk werd de dichtst bijzijnde brandweer, namelijk die van Wateringen, ge waarschuwd. Doordat de molen aan een smal dijkje stond, was het ech ter zeer moeilijk hem te bereiken en kon het vuur zijn vernielende werk doen voordat de brandweer kon ingrijpen. De molen was niet verze kerd. Verzekeraars optimistisch over K.P.M -schepen. In Engeland is gisteren door des kundigen geschat dat Engelse assu radeurs 4,5 miljoen pond sterling (ruim 45 miljoen gulden) zullen moe ten uitkeren voor de 47 schepen van de K.P.M. welke door de Indonesische regering in beslag genomen zijn. De totale waarde van de schepen wordt gesteld op 120 miljoen gulden. Door de „oorlogsciausue" in de verzeke-' ringscontracten worden de assura deurs aansprakelijk wanneer de eige naars gedurende vier maanden of lan ger niet in het bezit van hun schepen zijn geweest. In het algemeen is men in de Lon- dense City echter optimistisch ge stemd. Op het ogenblik wordt nog niet aangenomen dat de 47 schepen, vvaarvun het grootste circa 4000 ton meet, een „total loss", geheel verlo ren, zijn. eee Het eerste speciale vliegtuig met Nederlandse geëvacueerden 3 geëvacueerden uit Indonesië, is dinsdagavond in Singapore aangekomen. Aan boord bevonden zich 17 vrouwen met 36 kinderen, die nog dezelf- de avond zouden, doorvliegen naar Londen en Amsterdam. M Beide foto's tonen vrouwen en kinderen tijdens een korte rust- pauze aan de maaltijd in het restaurant van het vliegveld te n Singapore. Radiografisch overgebrachte m foto's). H [lillllllllllllllllllllllllllllllllllllll willen epistels bespreken. Behalve aan West-Duitsland heeft de Russische premier Boelganin, voor zover tot dusver bekend, brieven ge schreven aan de premiers van En geland, Frankryk en de Verenigde Staten. Zij vormen alle onderdelen van een poging, de Navo-conferentie te Parijs te beïnvloeden, zo deelde de officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, Lincoln White, giste ren mede. Boelganin zou aan Washington nieuwe besprekingen op hoog niveau hebben voorgesteld en de ontwape ningskwestie hebben aangeroerd. De voorstellen dienaangaande zouden echter niets nieuws bevatten. De Sowjet-Unie zou bereid zijn, proeven /net kernwapens van 1 januari af te staken, indien Engeland en de Ver enigde Staten bereid zijn, hetzelfde te doen. De woordvoerder verklaarde dat Eisenhower de brief ongetwijfeld zal beantwoorden en gaf verder te ver staan dat het in de bedoeling van de Amerikaanse regering ligt over de brief van Boelganin van gedachten te wisselen met de regeringen van de Navo-landen. Uit regeringskringen te Bonn wordt door het Franse persbu reau A.F.P. vernomen, dat de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer op de komende Navo- conferentie zal voorstellen, ook de brief van Boelganin aan hem te bespreken. Aan Adenauer heeft Boelganin laten weten.' dat de Russische regering „diep be zorgd" is over de „drastische ver sterking en uitbreiding van de voorbereidingen der Navo-staten voor een kernoorlog." Hij waar- •schuwde, dat atoomwapenen voor het Westduitse leger en Ameri kaanse bases voor afstands-pro- jectielen in West-Duitsland tot een definitief verdeeld blijven van het land zouden leiden en tot 't gevaar van een atoomoorlog. De perschef van de Westduitse re gering, Felix von Eckhardt, zei dat Boelganin ten onrechte uitging van de opvatting, dat het Duitse leger uitgerust zou worden met atoomwa penen en dat er in West-Duitsland bases voor ballistische projectielen zouden worden gevestigd. Hij zei, dat daartoe niet op de komende Na vo-conferentie zou worden besloten. „Grote lap" werd opgehangen „Het is zover", klonk het gister avond om acht uur over het terrein van de N.V. Hollandia te Krimpen aan de IJsel. Dit bedrijf heeft de 540 ton wegende verkeersbrug ge construeerd, die de oeververbinding zal vormen in de stormvloedkering Hollandse IJsel te Capelle aan de IJsel. Deze vaste brug, die. zo lui den de-plannen, vrijdagmorgen ge plaatst zal worden, is woensdag op aan elkaar gekoppelde elevatorbak- ken „gezet" door de vier drijvende bokken „Atlas", „Heracles", Kolos sus" en „Arend". Nog gisteravond zou met behulp van twee sleepboten de reis van de bakken met de brug naar de stormvloedkering beginnen. In januari begon het constructie bedrijf met de fabricage van de on derdelen. Begin september nam het in elkaar zetten een aanvang en kwam er spoedig tekening in het ge heel. Onlangs was de brug gereed. Het gevaarte heeft een totale leng te van ruim 82 meter. Het heeft een GROND- EN GEWASONDERZOEK „Betekenis mag niet worden onderschat Het nieuwe laboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Goes is tieneraal van de landbouw, ir. A. w' woensdagmiddag officieel geopend. IJe directeur-generaal van de landbouw, van de Plassche, xooensdagmiddag ir. A. XV. v. d. Plassche wees er in zijn toespraak op, dat het laboratorium kennis van de onderzoekingen in het in een behoefte voor de eigen streek voorziet, hetgeen hij van groot belang nieuwe bedrijfslaboratonum voor achttc. Tevens is hiermee aan de algemene wens tegemoet gekomen om de grond- en gewasonderzoek te^Gges.^ ontwikkeling van de provinciesteden meer inhoud te geven, zo verklaarde hij. Na afloop van het officiële gedeelte in hotel „De Korenbeurs" heeft ir. v. d. Plassche als eerste het nieuwe laboratorium betreden, nadat hem de sleutel van liet gebouw was overhandigd. Mr. J. F. G. Schlingemann, voor zitter van de bestuursraad van het laboratorium te Goes, sprak een kort openingswoord tijdens de bijeenkomst in „De Korenbeurs". Naast ir. v. d. Plassche, heette mr. Schlingemann o.a. ook welkom het lid van Gedepu teerde Staten, de heer M. J. van Poel je, de heer H. D. Louwes, voorzitter van de landelijke stichting tot ex ploitatie van het bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek, de heer J. M. van Bommel van Vloten, rector-magnificus van de landbouw hogeschool te Wageningen, de presi dent-curator van deze school, prof. W. de Jong, burgemeester W. C. ten Kate van Goes en tal van vertegen woordigers uit landbouwkringen. Mr. Schlingemann herinnerde er aan, dat de gunning tot de bouw van het nieuwe laborato rium vlak voor de afkondiging van de algemene bestedingsbeper king was verleend, hetgeen hij een gelukkige omstandigheid noemde. „Met de bouw van het nieuwe la boratorium is een stuk boerenwerk tot stand gekomen, waarvan het onderzoek van groot belang is voor de agrarische sector in het Zuid-Westën van Nederland". De voorzitter sprak de hoop uit, dat het gebouw aan zijn doel zal la- antwoorden, namelijk vermeerde ring van de welvaart der boeren en tuinders in dit gebied. De heer H. D. Louwes gaf een overzicht van de groei van het be drijfslaboratorium, dat tn ruim 30 jaar tijd is uitgegroeid tot een be drijf met vifer laboratoria. Dat der gelijke instellingen van groot belang zijn. blijkt alleen al uit het feit, dat jaarlijks voor ongeveer 300 miljoen gulden aan kunstmest wordt ver bruikt. De taak van de laboratoria is nu o.m. om na te gaan of een doel matiger gebruik van deze kunstmest stoffen mogelijk is. Spreker verklaar de. dat men meer en meer het nut van het grondonderzoek inziet. Ook sportvelden, particuliere gronden enz. worden steeds meer onderzocht. Na dat spreker zijn felicitaties had over gebracht, zeide hij de initiatiefnemers dankbaar te zijn voor hetgeen zij tot stand hebben gebracht. OPENING. Ir. v. d. Plassche verklaarde als oud-Goesenaar weer eens graag in deze stad te vertoeven. Het landelijk en plaatselijk bestuur van de stich ting feliciteerde hij met het nieuwe „lab", waarbij hij opmerkte dat ten dienste van de Nederlandse landbouw en in het bijzonder voor de Zeeuw se agrarische sector een belangrijk stuk werk tot stand is gekomen. De i directeur-generaal ging yervolgens dieper in op de omstandigheden in de huidige land- en tuinbouw in verband met de steeds toenemende industriali satie. Wanneer veel zorg aan de grond wordt besteed, kan dit de positie van de Nederlandse landbouw verstevi gen. Spreker - noemde het ook van groot belang, dat er verspreid door het land vier laboratoria zijn, die dus dicht bij de praktijk zijn gebouwd. „De aanwezigheid van een dergelij ke instelling in Goes voorziet in een behoefte van de streek en daarvan mag men de betekenis niet onder schatten", zo verklaarde hij. De heer Van Poelje bood namens Gedeputeerde Staten van Zeeland ge lukwensen aan, waarin hij in het bij zonder het personeel betrok, dat ja renlang in donkere ruimten heeft moeten werken. Burgemeester mr. W. C. ten Kate van Goes toonde zich bij zonder verheugd met de totstandko ming van het nieuwe laboratorium in zijn gemeente. „Het personeel is letterlijk van de duisternis in het licht gekomen" zo zeide burgemeester Ten Kate. De directeur van het be drijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek, ir. F. J. A. Deche- ring. ging uitvoerig in op de gebeur tenissen rond de bouw van het nieuT we laboratorium. Vervolgens reed het gezelschap per bus naar het nieuwe laboratorium aan de Naereboutstraat. Voor het ge bouw ontving ir. v. d. Plassche, na een doek te hebben verwijderd, de sleutel uit handen van Koos van Zweeden, die zich voor deze bijzon dere gelegenheid in Zeeuws kostuum had gestoken. In de ruime gang richt te Koos van Zweeden zich vervolgens tot ir. Dechering, die een bak met planten geschenk van het Goese personeel „onthulde". Tenslotte bezichtigde het gezelschap het ruime, lichte en zeer efficiënt ingedeelde la boratorium. rijbaan van zeven meter breedte met aan weerskanten daarvan rij wiel- en voetpaden ter breedte van zes meter elk: een totale breedte van 19 meter dus. De brug had men met sleeën op rails gelegd. Aan de waterzijde werd de brug gisterochtend in de stroppen van twee der bokken gehangen. De lie ren begonnen te trekken en lang zaam bewoog het gevaarte zich naar het. water Gestadig vorderde het werk, iedereen was tot het uiterste gespannen en na uren was men zo ver, dat het grootste deel van de brug boven het water hing. waar over een harde oostenwind blies. Aan de andere kant stond de brug nog op de rails, toen de andere twee bokken aan weerszijden kwamen aanvaren om hier ..de grote lap", zoals werk lieden zeiden, op te hijsen. Inmiddels had het water zijn laagste stand bereikt en daar door was het voor de bokken on mogelijk met het hijsen te be ginnen. Maar ook aan dit onge mak kwam een einde en tenslot te hmg het gevaarte in de takels en konden de elevatorbakken onder de brug varen. Gisteravond om acht uur was lïbt dan zover en was het gevaarte op de bakken neergevlijd. Geen oponthoud te Singapore voor post uit Nederland. De persdienst van de P.T.T. deelt me<je: Van de posterijen in Singapore is op navraag van de Nederlandse P.T.T. medegedeeld, dat dc gesigna leerde hoeveelheden post voor Indo nesië, die in Singapore liggen te wachten, niet uit Europa afkomstig zijn. De post uit Nederland wordt met gebruikmaking van alle beschik bare middelen naar Indonesië door gezonden. Verder is 500 kg post uit Indone sië met de B.O.A.C'. via Engeland in Amsterdam aangekomen. Het betreft post, die op 6 en 8 december was ver zonden. Zendingsarbeiders in Indonesië maken het goed. Het zendingsbureau der Neder lands Hervormde Kerk te Oegstgeest ontving gistermiddag brieven uit Oost-Java. waaruit blijkt dat alle zendingsarbeiders aldaar het voor treffelijk maken. De Oostjavaanse kerk, zo bleek uit deze brieven, weet zich ook thans verantwoordelijk voor de Nederlandse zendingsarbeiders in haar midden. Uit een brief uit Me- dan blijkt, dat ook de zendingsarbei ders het goed maken. PLAATSELIJK REGEN. Veel bewolking met plaatselijk eni ge regen. Aanvankelijk matige, later krachtige wind tussen zuidoost en oost. Dezelfde of iets hogere tempe raturen als vandaag. ZON EN MAAN 13 december. Zon op 8.42 onder 16.30 Maan op onder 12.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1