Tweede Kamer ongerust over het oplopen der woninghuren Nederlandse baksteenindustrie kan aan binnenlandse vraag voldoen KLAhKhbKD BONN WIL NIET PROFITEREN VAN INDONESISCHE KWESTIE WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 PRO IN Cl ALE ZEEUWSE COURANT BEGROTING VOLKSHUISVESTING EN BOUWNIJVERHEID Nota over premieregeling en aandacht voor krotten gevraagd (Van onze parlementaire redacteur). Hoe verheugend het op zichzelf is, dat in 1957 meer dan 80.000 wonin gen gereedgekomen z(jn en hoe uitbundig de lof ook was, die enkele af gevaardigden dinsdagmiddag in de Tweede Kamer de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid, ir. Witte, toezwaaiden, er blijven een paar kwesties op het gebied van de woningbouw zorg baren. Dat is in de eerste plaats het oplopen van de huren de zorgwekkende van de kostpryshuren, zoals de heer Bommer van de P. v. d. A. het uitdrukte en de financiering van de woningbouw, vooral van de 40.000 woningen in de particuliere sector, die de minister in het program Voor 1958 wil opnemen. In het debat, dat de Kamer over minister Witte's begroting voerde en waaraan de heren v. d. Peyi (c.h.), Beernink (c.h.), Andriessen (k.v.p.), Toxopeüs (v.v.d.), Van Vliet (k.v.p.), Bommer (p.v.d.a,), Van Heivoort (k. v.p.), Westerhout (p.v.da.). Van Dis (s.g.p.), Gortzak (c.p.n.) en Van Eibergen (ar.) deelnamen, vormden deze twee punten de voornaamste onderwerpen van bespreking. De gemeenten kunnen voor de bouw van woningwetwoningen geld opne men uit de woningbouwlening voor zes procent. Doorberekening van deze zes procent in de huren zou deze echter te sterk doen stijgen. Vandaar, dat het rijk een bijslag zal geven van de twee percent boven de vier, die verantwoord geacht worden voor een goede exploitatie. Dat had algemeen de instemming van de Kamer. Minder tevreden was men echter over de afzijdigheid van de regering ten opzichte van de hoge rente, die ook de particuliere bou wers moeten betalen. Men vond het in het algemeen pracht'g, dat de par ticuliere bouw langzamerhand weer toeneemt Hy moet echter in staat gesteld worden om kapitaal te kra gen op billijke voorwaarden, dus eventueel met financiële steun van het rijk, vond men. De heer Toxopeüs verzocht de minister dringend zijn opvattin- rover de premieregeling by part'culiere bouw in een aan de Kamer aan te bieden nota vast te leggen. De heer Bommer was echter minder op een nota gebrand, omdat hij daar-van ver traging vreesde. In elk geval wensten sommige Kamerleden van de minister te vernemen, wat zij van hem kunnen verwachter. De aantrekkelijkheid om in de particuliere sector te bouwen en m 1958 tot een totaal in deze sec tor van 40.000 woningen te ko men zouden zij graag verhoogd zien. Een lagere huurprijs en in 1958 weer 80 000 gereedkomende wonin gen was het doel. waarnaar de Ka mer w'lde streven. Ook de commu nistische heer Gortzak lachten bij wijze van spreken die 80.000 wo ningen toe. Hij wilde zelfs wel een handje heioen en diende een motie in, die naar het ons voorkomt niet serieus bedoeld kan ziin, om op de begroting van defensie 400 miljoen gulden te bezuinigen en die voor de woning bouw aan te wenden N'et allen wren er even genist op, dat de 80 000 woningen zullen worden bereikt. Zo vreesden bijvoor beeld de heren Andriessen en Van Geusjes en Brandsen traden uit oartiibestuur C P.N. Twee leden van het partijbestuur der Commun'stlsche Partij Neder land, de heer C. Geugjes en B. Brand sen (beiden uit Amsterdam), die te gen „de maatregelen" zijn, welke het bestuur tegen een partijfunctionaris uit Tilburg, de heer A. Verreijt heeft genomen (ontheffing uit zijn functie en royering als lid) zijn in verband daarmede uit het partijbestuur ge treden, zo meldt De Waarheid in een bericht over „resoluties der C.P.N." inzake het u'ttredcn van beiden. „Het partijbestuur heeft in ver band met zijn uittreden als lid van het partijbestuur de heer Geugjes van zijn functie als directeur van „De Waarheid" ontheven en is met hem overeengekomen, dat hij op een ande re post voor de partij zal blijven werken. De heer Geugjes zal met het oog op zijn huidige positie in de par tij als lid van de Eerste Kamer be danken" aldus het bericht. Aan de heer Brnnd.sen, die secreta ris is van de Eenheids Vakcentrale, heeft het partijbestuur verzocht zijn zetel in de Provinciale Staten van Noord-Holland ter beschikking te stellen. HUWELIJK. G. M. S. Redy Pingel, een astroioog in Karachi, heeft voor speld dat prinses Margaict van En geland in de lente van 1958 in het hu welijk zal treden met prins Bertil van Zweden. Redy P.ngel verklaarde tot deze conclusie gekomen te zijn na een uitgebreide voorstudie van de sterren, en de horoscopen der betrokken per sonen. In oktober 1955 wist Pingel te voor spellen dat prinses Margaret niet met '"'eter 'j'ownsend zou huwen. Men vond dat indertijd een bijzondere prestatie in Karachi. SCHULDCOMPLEX. Drievierde van alle ongeiukken met dodelijke afloop worden veroorzaakt door mmder dan een tiende van de tota'e Deense be volking, zo beweert een Deense dok- •r, en deze „ongeluksvogels" zijn bij na altijd kinderen van gejaagde moe ders of te strenge vaders. Zij krijgen daardoor een „schu'dcomplex". waar- loor zij als het ware een ongeluk zoe ken of niets doen om eraan te ontko men. Eibergen, dat de werkloosheid zal toenemen, vooral in de bouwnijver heid. Laatstgenoemde en hij niet alleen was echter niet te vinden voor een suggestie van de heer Bom mer om bij wettelijke maatregel de institutionele beleggers een deel van hun kapitaal in de woningbouw te doen investeren. Uiteraard zijn ook vele andere kwesties aangeroerd. Zo drongen enkele leden aan op de opruiming van krotwoningen en van een- en tweekamerwoningen er zijn in ons land 145.000 van zulke wonin gen met name de Zeeuwse af gevaardigden noemden hun pro vincie in dit verband. Zo mogelijk moet dit gebeuren vóór 1960. Men vroeg om huizen voor be daarden. voor alleenstaanden en kamerbewoners en om woningen voor beroepsmilitairen en men gaf de minister in overweging ëen program op te stellen, waarin alle activiteiten op het gebied van de woningbouw zyn gebun deld. Men vond, dat te veel wonin gen tegelijk gebouwd worden. Enkele afgevaardigden verzochten om een go"d gecoördineerd plan voor de ruimtelyke ontwikkeling van ons land, omdat men die ontwikkeling niet aan enkele actieve steden, zoals Rotterdam (havenaanleg) en Den Haag (satellietstad) kan overlaten. Andere streken zijn, zo vonden zij, eveneens by die ontwikkeling be trokken. De heer Andriessen drong sterk op een nota over het beleid van de minister inzake de ru'mte'ijke or dening aan en hy dreigde zelfs met een motie, als bet antwoord van de bewindsman hem niet bevredigde. (Slot van oag 1 „in het belang van de nationale veilig heid". De minister verklaarde dat de ondernemingen niet zyn genationali seerd. Philips Het hoofdkantoor van Philips in Djakarta is overgenomen door de ar beiders van deze maatschappij, zo is dinsdag te Djakarta bekendgemaakt. Philips heeft op Java twee fabrieken, uameiyk een van gloeilampen in Soe- rabaja en een van radio's In Ban doeng. De toestand is nog erg ver ward. Het schynt, dat de gloeilampen fabriek nog niet is overgenomen. De militaire gouverneur van Zuid en Oost-Soelawesi (Celebes) heeft gisteren medegedeeld, dat ale 34 Ne derlandse ondernemingen in zijn ambtsgebied met ingang van maan dag onder regeringstoezicht zijn ge plaatst. Volgens een mededeling van radio-Makassar bevmden zich onder deze ondernemingen het kantoor van de Koninklijke Sheii-B.P.M. te Makas sar. de firma Harmsen en Verwey en Duniop. Het dagblad Sin Po te Dja karta meidde gisteren, dat arbeiders van de Bataafsche Petroleum Maat schappij voorbereidingen treffen voor het overnemen of onder toezicht plaat sen van deze maatschappij. De reden, waarom tot nu toe de B.P.M. nog niet door de arbeiders is overgenomen, is gelegen in het feit, dat deze stap goed dient te worden overwogen, daar de B-P.M. een gemengde Engels-Neder landse onderneming is. aldus het blad. De Nederlandse Nillmij, heeft meege deeld, dat haar kantoor te Djakarta door het personeel is overgenomen. De dochtermaatschappij ls voor haar in financieel opzicht echter van geen en kel belang. De Duitse Bondsrepubliek ls niet voornemens, uit het conflict tussen Nederland en Indonesië profijt te trekken. Met deze woorden ken schetste dinsdag een regerings woordvoerder te Bonn in antwoord op een hem gestelde vraag de hou ding van de Westduitse regering voor het geval de exporten uit In donesië in de toekomst over de Bondsrepubliek zouden worden ge voerd. Im- en exporteurs in West- Duitsland zullen de aan hun zaken verbonden risico's zelf moeten be oordelen. Overigens staat de bonds republiek over de toestand in Indo nesië in doorlopende verbinding met Nederland. Het persbureau P.I.A. meldt uit Ma-kgssar, de hoofdstad van Zuid-Ce- ïebes. dat een K.P.M.-schip. dat tussen de havens van Celebes vaart, zaterdag in Makassar is aangekomen, nadat de passagiers de kapitein hadden verh n- derd, naar Portugees Timor te varen. De officier van justitie in Djakarta, Joesoef Sowondo, heeft d nsdag mee gedeeld. dat de gezagvoerders van de K.P M.-schepen, die hebben getracht hun vaartuigen buiten de Indonesische wateren te brengen nadat de K.P-M. was overgenomen, zullen worden ver volgd. Hij zeide. dat deze gezagvoer ders veroordeeld kunnen worden tot een maximale gevangenisstraf van vier jaren. De Nederlandse gezagvoerder van de „Padjonje" Wi.'lem Rodenburg af komstig uit Haarlem, heeft, naar Uni ted Press meldt te Singapore zyn ont slag ingediend by de Indonesische re derij Peini. Ter beurze van Amsterdam deed Het Wereldgebeuren Geen orde Vergunning autorijlessen in strijd met grondwet De federatie van de Nederlandse or ganisatie voor het personenvervoer (F.X.O.P.) was van mening, dat de toestand bij het geven van autorijles- sen, zoals deze heerste, niet kan wor den gehandhaafd. Kon men deze rij lessen verbinden aan een vergunning of niet? De minister van verkeer en waterstaat was niet ongenegen hier regelen te stellen, maar stelde geen maatregelen vast, omdat deze moge lijk in strijd zouden zijn met art, 208 der grondwet (vrijheid van onder wijs). De Hoge Raad heeft gisteren m een zaak uitspraak gedaan en gezegd, dat het art. 208 ln algemene bewoordin gen vervatte voorschrift geen onder scheid maakt tussen verschillende vofmen van onderwijs en ook de ge schiedenis van zijn totstandkoming voor het maken van zodanig onder scheid geen grond biedt. De gemeenteraden mogen dus de aldus gewaarborgde vrijheid tot het geven van onderwijs niet be knotten door deze afhankelijk te stellen van het bezit van een ver gunning van B. en W. Zo moet aan net betreffende artikel van de Goudse gemeenteverordening ver bindende kracht worden ontzegd. De uitspraak van de kantonrechter is op deze gronden vernietigd met voor de requlrant ontslag van alle rechtsvervolging. Prins Wans missie mislukt Prins Wan, de speciale vertegen- voord'ger van de Ver. Naties, belast met het onderzoek naar de Hongaar se kwestie, heeft dinsdag in de Ver. Naties te New York verklaard, dat de regeringen van Rusland en Hou- garije geweigerd hebben, met hem de Hongaarse kwestie te bespreken en hem niet toegestaan hebben een bezoek aan Moskou en Boedapest te brengen. Prins Wan had tot taak onderhan delingen met de regeringen van de Sowjet-Unie en Hongarije aan te knopen met het doel verzekeringen te krijgen dat de Hongaarse verzets strijders menslievend behandeld wor den, dat de Hongaren, die naar de Sowjet-Unie zijn gebracht, terugge zonden zullen worden, dat de Russi sche troepen uit Hongarije terugge- gistermiddag het gerucht de ronde, trokken zullen worden en dat er vrije rl^r 14 I' Al nil hnii, nnQiirn/lptiriin dat de K.P.M. b(j haar assuradeuren een claim ter waarde van 117 miljoen gulden hud ingediend. Deze claim zou I in verband slaan met de veertig sche- I pen der maatschappij, die door de In- i donesische regering in beslag zyn ge- nomen. Bij informatie wilde de dlrec- tie van de K.P.M. djl gerucht noch be vestigen, noch er commentaar op ge ven. Volgens de „Singapore Standard" is bijna ae helft van de entrepothandel tussen Singapore en Indonesië, die per maand een bedrag van ongeveer 23 miljoen gulden vertegenwoordigde, thans verloren gegaan als gevolg van het uitvallen der K.P M.-scnepen. verkiezingen in Hongarije gehouden zullen worden. De algemene vergadering heeft dinsdag met 77 stemmen voor, een (Hongarije) tegen en geen ont houdingen besloten zich te houden aan het besluit van haar commis sie voor de geloofsbrieven om de geloofsbrieven van de Hongaarse delegatie niet te aanvaarden. De overige landen van het Sow- jetblok, hoewel zij bezwaren had den tegen het gedeelte van het verslag van de commissie voor de geloofsbrieven, dat betrekking had op Hongarije, stemden voor het verslag in zijn geheel. Deze foto laat zien hoe Peter Clough, een van de zes jonge grotonderzoe kers die in de Dow-grot bij Kettle- weTl, op een 150 meter diepte onder de heide van het Engelse graafschap Yorkshire, van de buitenwereld afge sloten geraakten, zijn helm naar ach teren schuift, terwijl hij met zijn red ders praat. Peter en vijf andere stu denten van het technisch college in Bradford zaten 46 uur in het duister, diep onder de heidevelden, nadat hun lampen in een ondergronds stroom pje waren gevallen. Meer dan 250 men sen namen aan het reddingswerk deel. ZAAK-MAJOOR K. Britss firma acht zich door publlkatie beledigd. Voor mr. J. Overwater, president van de rechtbank te Rotterdam heeft gisteren een kort geding gediend, dat door een Engelse firma (H. N. C. Da- vis Company Ltd.) te Londen en de directeur van dit bedrijf (E. E. Bur- chell) aanhangig was gemaakt tegen een Rotterdams dagbladbedrijf, dat een ochtendblad (het Algemeen Dag blad) u'tgeefV In dit ochtendblad heeft een serie artikelen met foto's gestaan. Bij dit geding kwamen drie van deze foto's ter sprake, die afkomstig zouden zijn uit het proces-verbaal, dat is opge maakt in de zaak tegen majoor K. (Majoor K. is, zoals bekend, door de krijgsraad veroordeeld wegens het aanngmen van steekpenningen). De directeur en de Engelse firma achtten zich benadeeld, omdat de foto's betrekking hebbend op de firma daarvan een verkeerde indruk zou den geven. Od straffe van een dwang som van 5000 wordt gevraagd her haling van een dergelijke pubbkatie na te laten. E:sers behouden zich het recht voor 'schadevergoeding te eisen. Mr. Th. W. Branbergen uit Amster dam. d>e de dagvaarding toelichtte, betoogde onder meer, dat eisers in strijd met de waarheid gekleineerd zijn. Het gevaar bestaat, dat nu or ders afspringen. Namens de gedaagde trad mr. J. W. W. van fier Hoeven uit Rot terdam op. Hij zei o.m., dat alle pubbkat'es moeten worden gezien in dit licht, dat men zegt: hoe kun nen corrupt'eve handelingen voort gaan. zonder dat het mes erin wordt gezet. Het ochtendblad had willen aanto nen, dat de firma D. niet geschikt was voor het uitvoeren van legeror ders. Mr. Van der Hoeven noemde het het goed recht van de Ders op dergelijke nvsstanden te wijzen. Dc uitspraak werd bepaald op 23 lecember a.s. Vier procent interim dividend bij A.K.U. De Algemene Kunstzijde Unie N.V. keert over het boekjaar 1957 een inte rim-dividend van 4 op de gewone aandelen uit. GROTERE VRIJHEID IN BAKSTEENSECTOR Vele gemeenten zijn niet in staat straatstenen te betalen Minister Witte zal waarschyniyk binnenkort besluiten de bestaande beper kingen op de verwerking van baksteen in ons land op te heffen. Bovendien zal hy minister Zylstra waarschyniyk adviseren, de uitvoer van metselbak- stenen, die thans aan strenge beperkingen onderhevig Is, vry te laten. Dil zal betekenen, dat de baksteenfabrikanten een veel grotere vrijheid znllen krygen. Deze mededelingen heeft de voorzitter van de vereniging „De Ne derlandse baksteenindustrie", de heer O. C. Hulsman, gisteren gedaan ln de rede, waanneo hy de Baksteendag 19 57 van het Sociaal federatief verbond voor de baksteenindustrie, die gisteren in Arnhem werd gehouden, heeft geopend. Koning Ola] van Noorwegen heeft zijn goedkeuring gehecht aan de nieu we vorm van de Noorse konings kroon (boven) en van het gekroonde monogram (onder). De kroon zowel als het monogram zal worden ge bruikt op staatsstukken, munten, me dailles enz. De heer Huisman stelde, dat de Ne derlandse baksteenindustrie in staat is, volledig aan de binnenlandse be hoefte te voldoen en bovendien te ex- oorteren. Door een investering van ongeveer 50 miljoen gulden nog af gezien van het herstel van oorlogs schade hebben de bestaande met- selbaksteenfabrieken in Nederland sinds 1951 de produktie weten op te voeren met 360 miljoen stenen per jaar. Zij hebben het totale produktie- cijfer van 1 miljard 600 miljoen met- selbakstenen per jaar thans over schreden. Na de bestaande moeilijkheden in de woningbouw te hebben be woken, ging de heer Huisman in op het bouw programma voor 1958, dat 40.000 wo ningwetwoningen en 40.000 premie woningen omvat. Hij zei hierover on der meer: „Ten aanzien van de woningwetbouw schijnt de financiering thans wel ver zekerd te zijn. Nochtans staat vast, dat er 'n vacuüm ontstaat vah enke le maanden tussen de uitvoering van het programma 1957 en 1958. Wat be treft de 40.000 premiewoningen kan men niet anders stellen dan dat de verwachting hierop momenteel alleen maar gegrond is op de aanwezige fac toren materialen en arbeiders. De derde factor, die de overheid zelf voor haar verantwoording heeft, de fi- naneieringsmogeli jkhedenontbreekt echter." De heer Huisman wijdde voorts nog aandacht aan de afdeling straatsteen van de bedrijfstak. Het is met de straatkl'nkerindustrie tengevolge van bestedingsbeperking. naar zijn mening, wel zeer bijzonder gesteld. „De produktie heeft zich gedurende »;n beschouwt het algemeen als de belangrijkste prestatie van de 1 v Marokkaanse kroonprins Mou- lay Hassan, dat hij erin s'aagde, niet minder dun 5000 guerillastrijders uit het Rifgebergte te doen toetreden tot het (geregelde) Marokkaanse konink lijke leger. In opdracht van zijn va der, koning Mohammed V, die toen nog sultan Ben Yoessoef heette, toog hij twee jaar geleden naar de streek, waar deze vechtjassen op hun manier voor Marokko's onafhankelijkheid hadden geijverd. De sultan was terug van Madagascar, waar de Fransen hem in ballingschap hadden gehouden. Marokko had de gewenste onafhankelijkheid verkre gen. Maar het was helemaal n'et van zelfsprekend dat de felle na'iona'is- ten die het Rifgebergte hadden ge maakt tot een streek, waar een Franrman z'ch niet zonder levensge vaar kon wagen, nu zo maar bereid zouden zyn om de machtspositie die zy z ch hadden veroverd op te geven en z'ch volledig in dienst te stellen van de sultan, die zove'e jaren met de Fransen had samengewerkt- Dank zy de tactische en voorzichtige manier, waarop Mou'ay Has-an de onderhan delingen voerde, schaarden die 5000 guerillastryders zich echter onder de sultanaie vanen die thans s'nds enke le maanden in koninklyke vanen zyn veranderd. Koning Mohammed is thans od reis in de Verenigde Staten cn Mou- lay Hassan, stafchef van het vorste)üke leger, neemt dc honneurs waar. Vaak herinnert men in het wes ten aan een uitlat'ng die Mou'ay Has san deed toen hy vorig jaar een be zoek bracht aan Cairo, waar hy de toenma'ige Russische minister van buiten'andse zaken, Dimitri Sjepilow, ontmoette. De Marokkaanse kroon prins zei toen: „Als een Is'amietisch volk hebben wy het recht om aan bi- gamiy te doen. We kunnen in het hu welijk treden met oost en west en bei de trouw zijn". Maar hü heeft zowel tydens een trip naar de Verenigde Staten ln 1956 als in zijn verdere op treden getoond, dat zün hart niet be paald naar Moskou uitgaat en dat hij sympathie koestert voor westelyke mogendheden. Over huwelijken gesproken: vele be- langstellenden maken zich zorgen, of de prins nog wel ooit een vrouw zal vinden. Overlgpns is hij nog n'et ouder dan 29 jaar. zódat er. by leven en wel zijn. nog mogelijkheden kunnen wor den aangegrepen. Maar noch de politieke, noch de menselijke huwelijksverbintenissen staan momenteel by Mou'ay Hassan op de voorgrond. Hy heeft met grote moellykheden te kampen, waarbii hy stelling neemt tegen de Spanjaarden die Ifni aan de At'antische kust. nog steeds bezet houden, en tegelijk z n houd'ng moet bepalen tegenover het .Marokkaanse bevrijd'ngsleger". dat 'n de streek van Ifni is doorgedrongen om deze te veroveren. Niet alle guerillastrijders heeft Mou'ay Hassan name'yk kunnen overna'en, tot de kon'nklijke krygsmacht toe te treden. Het zijn 'de ze onafhankelyk gebleven woestyn- stryders, die nu, tijdens Mohammed V'.« afwezigheid, de poppen aan het dansen hebben gebracht. Een k'eine oorlog is om Ifni gaande, waarvan van Spaanse z'ide zelfs oor'og3Sche- pen deelnemen. De Marokkaanse rege ring te Rabat heeft het ongetwnfe'd strüdbare bevryd'ngsleger n'et tot de orde geroepen maar richt wel protes ten tot de SDaniaarden. onder meer omdat de v'ootstrijdkr achten „territo- ria'e wateren schenden". Dis is wel duidelijk: de Marokkaan se regering, die al enige tijd probeerde, langs de weg van ónderhandelingen met de Snan'anrden tot een vergelijk te komen over Ifni, heeft in het bin- nen'and lang n'et a"e touwties in han den. Er zal door Mou'ay Hassan nog veel „tacht'sch en voorzichtig" werk moeten gebeuren, voordat iri Marok ko 't centrale gezag overal orde en veiligheid kan garanderen. KROONPRINS MOULAY HASSAN .....nog veel te doen..„. enkele jaren gestabiliseerd op onge veer 500 miljoen. Afnemers van het nrodukt zijn voor circa 80'r over heidsorganen, dat wil zeggen behalve rijk en provincies voornamelijk ge meenten, die hiervoor contracten slui ten met de producenten-leveranciers, waarbij hoeveelheden, sorteringen, prijzen en levertijden nauwkeurig worden vastgelegd. Men kan zjch in feite geen afnemer voorstellen, solleder in het nakomen van aangegane verplichtingen dan de overheid zelve. Maar ziet, de autono me gemeente worden aan banden ge legd, die hen beletten de werken uit te voeren, waarvoor 'de verkochte ma terialen zijn bestemd. Zo heeft de straatsteenindustrie mo menteel een orderstock van ca. 300 miljoen ofwel voor ca. 7 maanden nro- dnktie en nauwelijks de helft van haar afnemers is in staat het gekochte ma teriaal af te nemen en te betalen." mocht worden, dan zal dit ongotwy- *e'd ziin eonscr-u-nties hebh-n voor de werkgelegenheid zowel in onze in dustrie als in de wegenbouw", aldus de heer Huisman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9