MODERN LABORATORIUM VOOR GRONDONDERZOEK TE GOES GER. KERK VAN GAPINGE WERD IN GEBRUIK GENOMEN FASCINERENDE „SAINT J0AN'' VAN 0TT0 PREMINGER MR. N. H. MULLER SPRAK OVER „MENSELIJKE VERHOUDINGEN" PROV IN 01 ALE ZEE0W8E GO (J PANT WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 VANDAAG OFFICIËLE OPENING Van grote betekenis voor Zeeuwse land- en tuinbouw Met de officiële opening: van het nieuwe bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Goes hedenmiddag te verrichten door de directeur-generaal van de landbouw ir. A. W. v. d. Plassche wordt een nieuwe mijlpaal bereikt in de geschiedenis van het grondonderzoek in Nederland. Ruim 30 jaar geleden werd op bescheiden wijze met deze vorm van onderzoek gestart in een klein gebouw naast het huidige Instituut voor Bodemvruchtbaarheid te Groningen en sindsdien is het bedrijfslabo- ratorium uitgegroeid tot een groot bedrijf met vier laboratoria, waarin thans 280 personen werkzaam zijn. Het hoofdlaboratorium is gevestigd in Oosterbeek, terwijl de andere laboratoria in Groningen, Geldrop en Goes staan. Het laboratorium voor Grond- en I Gewasonderzoek in Goes het vier-1 de in Nederland dateert van juli 1948. Men kreeg toen de beschikking over de ruimte in het oude weeshuis, waar voordien de dienst Landbouw- herstel werkte met een speciaal zout- onderzoek in verband met de droog legging van Walcheren. Het gebouw bleek evenwel niet geschikt om het laboratorium er nog vele jaren in te laten huizen, zodat tot nieuwbouw werd besloten. Aanvankelijk had men nog gedacht om het „lab" in te richten in de Ambaclitss'hool, maar dit bleek evenmin de juiste oplos sing. Het nieuwe laboratorium aan de Naereboutstraat te Goes is een ruim gebouw, dat efficient is inge deeld. Het geheel is in moderne stijl uitgevoerd, zodat het voor de staf van 21 mensen veelal jonge da- mes een gebouw Is waar prettig kan worden gewerkt. Het gebouw beslaat een opper vlakte van 620 vierkante meter, in tegenstelling tot het oude la boratorium, dat een vloeropper vlakte had van 359 vierkante me ter. Terwijl het oude gebouw een capaciteit had van 17.000 grond monsters per jaar, zal het nieuwe „lab" 23.000 grondmonsters in eenzelfde periode kunnen verwer ken. In het archief is plaats voor 15.000 monsters, terwijl per dag 216 grondmonsters gedroogd kun nen worden. Tijdens een bijeenkomst in het nieuwe laboratorium hebben de di recteur van het bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek. ir. F. J. A. Dechering, dr. ir. C. W. C. van Beekom, rljkslandbouwconsu- lent en ir. J. J. van Hennik, rijks- tuinbouwconsulent, enkele facetten van het veelomvattende werk van het onderzoek nader belicht. Ir. De chering vertelde in het kort over de groei van het bedrijfslaboratorium, waarbij hij o.m. mededeelde, dat in het eerste jaar van het bestaan 8000 grondmonsters werden onderzocht, terwijl dit aantal thans is opge voerd tot 140.000 per jaar. Dr. Ir. Van Beekom wees speciaal op de betekenis van het laboratorium voor de herverkaveling in Zeeland. Het herverkavelingsgebied Zeeland vormt een gebied van 37.500 ha, het geen bijna de helft is van de gronden die in geheel Nederland worden ver kaveld. In het 15.000 ha grote herverkave lingsgebied op Walcheren is men vrijwel klaargekomen met het grond onderzoek, waarvoor totaal 13.000 monsters werden genomen. Wat de opmaak van het bemestingsplan be treft deelde spreker mede, dat Wal cheren de hoeveelheid meststof krijgt die het nodig heeft. Los van het re gionaal onderzoek staat de bekal- king, waarbij voor de boer de moge lijkheid bestaat van kalkmeststof voor grasland een derde van de aan- schaffingskosten terug te krijgen. Tot nu toe is reeds voor f 36.000. bekalkt, waarvoor f 12.000.subsi die werd verstrekt. De meest ge bruikte kalkmeststof is schuimaarde, waarvan in totaal reeds 2400 ton is gestrooid. De totale kosten van het grondonderzoek in het herverkave lingsgebied Zeeland komen op rond f 500.000, hetgeen neerkomt op on geveer f 10.per monster, zo zei dr. ir. Van Beekom. Ir. Van Hennik ging nader ln op de betekenis van het grondonder zoek voor de tuinbouw in Zeeland en West Noord-Brabant. Zeven procent van de cultuurgrond, of 10.740 ha in dit gebied wordt voor de tuinbouw aangewend en de totale waarde-pro- duktie bedraagt per jaar ongeveer f 35.000.000. Hij wees er op, dat voor een gefundeerde verzorging en be mesting van de grond een analyse onmisbaar is. Van 1948 af zijn ten behoeve van de tuinbouw 6000 analy ses bepaald en geadviseerd. In het kader van de herverkaveling Zee land is thans een collectief onder zoek gaande met in totaal 2500 mon sters. Met betrekking tot zg. aaltjes- onderzoek is gestart bij uien. Voorstel Ged. Staten wedden provinciaal personeel Ged. Staten van Zeeland hebben de Provinciale Staten een voorstel doen toekomen betreffende de wedden enz. van het provinciaal personeel. Zoals bekend wensten Ged. Staten een af wachtende houding aan te nemen, zolang de voorgenomen verhoging van de wedden van de zogenaamde topsalarissen bij het rijk zijn beslag niet had gekregen. Nu de salarissen van een aantal groepen van burgerlijke rijksambte naren zijn verhoogd, nieuwe salaris schalen zijn vastgesteld voor de rijkswerklieden, de salarispositie van de agenten en goederenklerken van de Provinciale Stoombootdiensten op de agenda voor de eerstkomende ver gadering van het georganiseerd over leg zullen worden geplaatst, en bo vendien de minister van Binnenland se Zaken zich bereid heeft ver klaard het overleg te heropenen ter verkrijging van een verder gaande verbetering in de beloning van de laagstbezoldigde groepen, hebben G.S. in hun voorstel vier besluiten ontworpen. De uitbreiding van de provinciale vloot brengt een uitbreiding van het personeel mee. Teneinde ook perso neel, dat na een opleiding ervaring heeft verkregen, te kunnen aantrek ken, is 't gewenst de rang „adspirant stuurman" in te voeren. In art. 18 van het Ambtenarenreglement Zeeland is een verband gelegd tussen de omvang van het vakantieverlof er de minimum-wedde van de rang re ferendaris. Teneinde de aanspraken op vakantieverlof voor het bestaan de personeel niet te verkorten, is een overgangbepaling opgenomen. Het tweede ontwerp-besluit betreft enige verhoging van de wedden van werk- en vaklieden. Het derde ont werp-besluit behelst in navolging van de rijksregeling 't invoeren van leef tijdsionen voor werk- en vaklieden. Behoudens toepassing van het 2e lid van artikel 10 (betreffende onvol doende bekwaamheid, geschiktheid of dienstijver) worden de lonen van dit personeel dus niet meer verhoogd door het toekennen van periodieke verhoging na volbrachte diensttijd, Antwerpen wil havenuitbreiding Motie van gemeenteraad De Antwerpse gemeenteraad heeft maandagavond een motie goedge keurd met betrekking tot de havenult- breldlng. Daarin heet het dat dringend de werken moeten worden aangevat om de haven van Antwerpen toegankelijk te maken voor schepen van 50.000 ton, dat, met het oog op de huidige ont wikkeling van het verkeer, de uitvoe ring van het tienjarenplan tot het uiterste moet bespoedigd worden, dat het dringend karakter van die werken in het bijzonder geldt voor het zeeka naal en de sluis die dit laatste met de Schelde zal verbinden ter hoogte van Zandvliet en waarvan de noodzaak tot dringende verwezenlijking thans reeds ten volle blykt. Dat bij het bepalen van de afmetin gen van deze kunstwerken rekening moet worden gehouden met het feit dat Antwerpen toegankelijk kan ge maakt worden voor supertankers van zeer grote tonnemaat en dat al deze werken op het nationale vlak een vol strekte voorrang moeten genieten. De raad geeft aan het college van burgemeester en schepenen opdracht onmiddellijk dienomtrent besprekin gen met de regering aan te knopen. Voorts werd besloten een aanbeste ding te houden voor levering van nieu we kranen, voor een totaal bedrag van 60 miljoen frank bestemd voor de nieuwe haveninstallaties vervat in het tienjarenplan. In het nieuwe laboratorium beschik ken de dames en heren thans, in ver gelijking met voorheen, over een zeer grote en moderne werkruimte. (Foto P.Z.C.). NEEM NEUROTONIC j zenuwkalmerend J NIET VERDOVEND.... MAAR GENEZEND! I Oude kerk had precies 55 jaar dienst gedaan. Op de dag, dat 55 jaar geleden het oude kerkgebouw werd geopend, is dinsdagavond te Gapinge het nieuwe bedehuis van de Gereformeerde Kerk in gebruik genomen. In de plechtige dienst, die geleid werd door de con sulent ds. S. van Wouwe van Seroos- kerke (W.), hield de laatste predi kant van de Geref. Kerk te Gapinge, ds. J. Spoelstra thans te Tilburg de predikatie. Ds. Spoelstra had tot tekst geko zen Efeze 2 19 en 20. Tevoren had de voorzitter van de bouwcommissie, de heer S. Visser het kerkgebouw aan de kerkeraad overgedragen. In een toespraak schetste hij daarbij de wor dingsgeschiedenis van de nieuwe kerk. Als symbool voor de ingebruik neming van het gebouw voor de ere dienst opende de praeses van de ker keraad, de heer H. G. Boer vervolgens de kanselbijbel op de preekstoel en gaf e^n uitleg van deze handeling. Na de preek vroeg ds. Spoelstra de gemeente het eerste en het derde vers van Gezang 46 te zingen. Vervolgens richtte ds. Van Wopwe namens de kerkeraad woorden van dank aan het adres van de architecten Steen en Tuinhof de aannemer, de heer S. Versluijs uit Middelburg, de voorzitter en de leden van de bouwcommissie, de heer Jan de Visser, die de grond voor het kerk gebouw afstond en aan ds. Spoel stra, die nauw betrokken was bij het maken van de plannen. Felicitaties Namens de classis Middelburg bracht vervolgens ds. J. Vlaardinger- broek een gelukwens over. Namens de plaatselijke Hervormde Gemeente sprak ds. J. den Boer. Burgemeester maar is het bereiken van een bepaal de leeftijd het uitsluitend criterium der verhoging. Het vierde besluit betreft de agen ten van de Provinciale Stoomboot diensten. Tevens wordt de rang van assistent-agent ingevoerd voor die thans als goederenklerk werkzame personen, die onder leiding en ver antwoordelijkheid der agenten belast zijn met alle op de aanlegplaats voorkomende werkzaamheden. Als symbool van de ingebruikneming van het nieuwe kerkgebouw van de Geref. Kerk te Gapinge opende de praeses van de kerkeraad, de heer S. G. Boer de kanselbijbel. Foto P.Z.C.) A. de Kam van Vrouwenpolder tot welke gemeente Gapinge behoort bracht hulde aan de bouwcommissie. Twee oud-predikanten van Gapinge, ds. P. J. de Bruijne en ds. J. Bloem kolk, spraken eveneens een felicita tie uit. De heer Leen Aarnoutse voer de namens alle jeugdverenigingen die de gordijnen, kapstokken en het psalmbord aanboden het woord. Ook spraken nog de architect, de heer G. Tuinhof, de aannemer, de heer S. Versluijs en de heer H. Wondergem uit Oostkapelle, die de stoffering ver zorgde. De laatste spreker bood een geschenk aan; architecten en aanne mer hadden respectievelijk het doop vont en de avondmaalstafel geschon ken. Van de oud-predikant ds. G. von Meijenfeld was een schriftelijke felicitatie binnengekomen. Nadat ds. S. van Wouwe een dankwoord had gesproken, werd de plechtig heid besloten met het zingen van het eerste vers van Psalm 138. Subsidie van 6000 voor hygiëne van het kind Voorstel Ged. Staten Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor om aan de commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland met ingang van 1957 een subsidie ter beschik king te stellen van ten hoogste 6000, teneinde deze commissie in staat te stellen aan de onder haar ressorterende, kraamcentra naar be hoefte extra bijdragen te verlenen in de resterende exploitatie-tekorten ovet 1957 en volgende jaren. Het Is namelijk gebleken, dat de si tuatie voor de kraamcentra door de nieuwe salarisregeling voor de kraam verzorgsters in financieel opzicht be langrijk ongunstiger is geworden. Waren er in 1956 nog enkele centra (Goes en Zierikzee) met inclusief de subsidies van rijk, provincie en ge meenten een voordelig exploitatie saldo, voor 1957 moet voor alle cen tra met nadelige saldi worden gere kend, die intussen aanzienlijk varië ren, G.S. vragen zich af of een automa tische verhoging van het subsidie per verzorgingsdag (thans 0,25), zoals door de inspecteur voor de volksge zondheid wordt nodig geacht, wel juist zou zijn. Middelburg en Goes met resp. 5000 en 6800 verpleegdagen in 1956 zouden op deze basis een aan zienlijke extra vergoeding krijgen, terwijl centra als Axel, Oostburg en Zierikzee met aanzienlijke tekorten zouden blijven zitten. Het subsidie van 6000 boven de thans gelden subsi die van f 0,25 per verzorgingsdag is hetzelfde bedrag, dat in 1956 in to taal aan subsidies per verzorgingsdag is uitbetaald. FILMS IN ZEELAND Opgewekt amusement in „The Banana Boat Song". DE OPMERKELIJKSTE film in het programma van deze week is on getwijfeld Otto Preminger's versie van Bernard Shaw's „Saint Joan" (donderdagcyclus, ELECTRO, Mid delburg), in een bewerking van Gra ham Greene. Dit trio Shaw, Gree ne, Preminger bracht de mystiek rond de Maagd van Orleans terug tot het minimaal mogelijke en zo ontstond een fascinerende film over een eenvoudig Frans meisje van het platteland, - dat gedreven door een „heilig moeten" een historisch ge worden daad stelde, die haar uitein delijk echter in conflict bracht met de kerkelijke macht. Deze opvatting van de aloude tra gedie is onder regie van Preminger en met Jean Seberg in de hoofdrol voortreffelijk tot haar recht geko men en dat is voor een zeer belang rijk deel ook te danken aan het waarlijk sublieme spel van de jeug dige Jean Seberg, die van de eerste tot en met de laatste scène een be zielde, meeslepend gespeelde Jeanne d'Arc te zien geeft." In deze „Saint Joa»" wordt trouwens over de gehele linie hartverheffend zuiver en onge meen boeiend gespeeld en dan met name door Richard Widmark als een tragi-komische dauphin Charles. Van de overige voortreffelijk vertolkte fi guren noemen wij nog die van Ri chard Todd, Anton Walbrook, John Overdracht aanlegplaats te Zierikzee aan gemeente Ged. Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor het college te machtigen de aanlegplaats -van de Provinciale Stoombootdiensten aan en op de kade „Het Luitje" te Zie rikzee over te dragen aan de ge meente Zierikzee voor de som van f 10.000. Het gemeentebestuur verzocht de ze inrichting om niet over te dragen. De provinciale waterstaatsdienst heeft de waarde van hetgeen aan de gemeente kan worden overgedragen, geschat op f 28.000. Indien de pro vincie genoopt zou zijn om de aan legplaats op te ruimen, zou dit zeker kosten meebrengen. De met de aan legplaats eventueel te verwerven ha veninkomsten meren en ontsche pen van toeristenschepen, aanlegge- legenheid voor jachten, gemakkelij ker laden en lossen van niet te zwa re vrachten in schepen zullen niet of nauwelijks opwegen tegen de ge zamenlijke lasten voor de gemeente van de investering en instandhou ding. STUDIEKRING ZEELAND TE GOES BIJEEN Boeiende lezing voor gemeente-ambtenaren. In een dinsdagmiddag in hotel „De Korenbeurs" te Goes gehouden bij eenkomst van de studiekring voor gemeente-administratie en gemeen- te-financiën in de provincie Zeeland van het Instituut voor Bestuurswe tenschappen sprak mr. N. H. Muller, griffier der Staten van Gelderland over „Menselijke verhoudingen in het ambtelijke apparaat". De heer Muller, die zich in ver band met de tijd moest beperken tot een causerie van „slechts 7000 woor den", wist mede door de vlotte wijze waarop hij dit Interessante en hoogst actuele onderwerp inleidde de aan dacht van de ambtenaren buitenge woon te boeien. Sprekend over „menselijke ver houdingen" in het algemeen stelde de heer Muller, om zijn toehoorders met dit begrip vertrouwd te maken, het gezin als voorbeeld. Het gezin, waarin de onderlinge verhoudingen zich wijzigen, wanneer de kinderen groter worden en deze een eigen ka rakter met daaraan verbonden een eigen wil ontwikkelen. Even belang rijk en nog gecompliceerder zijn de ze verhoudingen in onze maatschap pij, al heeft het lang geduurd voor dit werd ingezien. Wel werd de laat ste honderd jaar aandacht geschon ken aan de technische ontwikkeling in het bedrijfsleven, maar het pro bleem der menselijke verhoudingen werd verwaarloosd. Tot men toeval lig in Amerika ontdekte, welk een invloed de zuiver persoonlijke om standigheden en de sfeer in het be drijf uitoefenen op de produktiviteit van de arbeider. Een nieuwe weten schap ontstond, de „ergonomie" en de beoefennaars van deze wetenschap kwamen tot de conclusie, dat een prettig arbeidsklimaat de werker stimuleert, waardoor deze automa tisch tot betere prestaties komt. Het op deze wijze bevorderen van de efficiency nu, aldus de heer Muller, is niet alleen van be lang voor het bedrijfsleven, maar ook voor de overheid. Ook wat be treft de goede toon tegenover het publiek, stelde de heer Muller het bedrijfsleven als voorbeeld. Een goed systeem heeft men in Frankrijk, waar de toekomstige ambtenaar tijdens zijn studie aan de „Ecóle Nationale" enige tijd 'n functfe moet vervullen in een be drijf. Het z\jn echter niet zozeer de topfunctionarissen, als wel de lagere ambtenaren, die het ge zicht van de overheid bepalen. Belangstelling tonen voor de me demens, zowel voor het publiek, als voor de collega achter het andere bureau, daarvoor pleitte de heer Muller, Hij haalde daarbij voorbeel den aan uit zijn eigen omgeving. De heer Muller beëindigde zijn met gro te aandacht gevolgde betoog met 'n citaat uit de rede, die koningin Ju liana Uitsprak tijdens het congres over „Human relations", dat enige tijd geleden in Nederland werd ge houden en waarbij is gebleken, dat „menselijke vërhoudingen" niet aan grenzen zijn gebonden. De voorzitter van de studiekring, de burgemeester van IJzendijke, jhr. L. E. D. S. van Bönninghausen tot Herinckhavo, die aan het begin van do bijeenkomst do heer Mnuer had gelukgewenst met diens benoeming tot commandeur in de Leopoldsorde, een Belgische onderscheiding, die de heer Muller kort geleden werd ver- .Zwarte Jack leend, sloot de vergadering met woor- v den van dank, nadat nog gelegen heid was gegeven tot het stellen van vragen. I» de aan de lezing vooraf gaande huishoudelijke vergadering werd tot bestuurslid van de studie kring gekozen do heer A. Kerkhof, gemeente-ontvanger van Goes. Minister Manshoit niet naar Goes. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. S. L. Mans- holt, zal vandaag niet aanwezig zyn b(| de officiële opening van het nieuwe laboratorium te Goes van de Stichting tot Exploitatie van het Bedyrfslabo- ratorium voor Grond- eu Gewasonder zoek, Dit ln verband met het feit, dat hedenavond in de Tweede Kamer wordt begonnen met de behandeling van dp begroting van landbomy. De openingsplechtigheid zal thans wor den verricht door ir. A. \V. v. d. Plassche, directeur-generaal van de landbouw. Gielgud, Felix Aylmer en Harry An drews. „Opmerkelijk" is deze film ove rigens vooral door het feit, dat met name in het begin de voor Shaw karakteristieke ironische toon domineert zozeer dat het soms zelfs parodistisch wordt maar dat naderhand de invloed van Greene én van regisseur Pre minger het geheel doen uitgroeien tot een soms zelfs indrukwekkend filmgebeuren. „Saint Joan" munt verder uit door een bijna dyna misch aandoende opzet, die deze film mede zo bijzonder boeiend maakt. In het normale weekprogramma vertoont Electro (Middelburg) de Duitse film „Voor zonsondergang", naar het gelijknamige toneelstuk van Gerhardt Nauptmann en met de nog altijd energieke Hans Albers in de hoofdrol. Een sterk zwart-wit getekend ver haal, gebaseerd op het oude thema van de ouder worden man, die het met heel zijn familie aan de stok krijgt wanneer zijn attenties zich richten op eon jeugdig, in dit geval dan gelukkig heel onbaatzuchtig en zuiver denkend meiske. „Goed" is in deze historie wel heel erg goed en „slecht" dienovereenkomstig wel heel erg slecht. Bijster oorspronkelijk is ook de filmversie niet geworden, zij het dan dat men alle respect kan hebben voor de fnanler waarop Al bers de nobele grootindustrieel ge stalte geeft, waarbij hij een enkele maal zelfs tot zeer sterk spel komt. En dat wil voor deze, meestal im mers nogal „gladjes" spelende acteur al heel wat zeggen. Zijn tegenspeel ster in deze, wat toneelmatig geble ven rolprent, is Annemarie Düringer die er volledig in slaagde het onbaat zuchtige meiske fris en onbevangen op het witte doek te brengen. Gaaf en overtuigend spel is er verder vooral van Martin Held als de koud- zakelijke schoonzoon. „Voor zonson dergang" geeft voor het overige van tijd tot tijd te genieten van knap ca merawerk, waar Kurt Hasse voor te kende. „De verleidster" Alhamhra, (Vlis- singen) is de geschiedenis van een New Yorks ateliermeisje (Arlene Dahl, dat gebruik makend van haar bekoorlijke verschijning haar eer zucht probeert te bevredigen. Het be gint met een schoonheidswedstrijd, waarbij zij de jury tracht te beïn vloeden. Eigenlijk begon het al eer der toen zij nog maar zestien jaar oud was. Phil Carey en Herbert Marshall zijn haar tegenspelers en slachtoffers in deze film van Ken Hughes. Luxor (Vllssingen) brengt „De knokploeg van Rose Marie" op het witte doek, een rolprent, waarin de humor een grote rol speelt. Rose- Marle, (Lucy Marlow), wordt onver wacht de erfgename van een gang ster. Ze erft echter niet alleen zijn geld maar ook alle niet bijzonder nette „bedrijven" van de gangster. Een der vrienden van Rose-Marie is een zanger en wel niemand minder dan Frankie Laine. die iets uit zijn uitgebreide repertoire laat horen. „Zwarte Jack. de desperado", Grand (Goes) beschreven we reeds eerder DONDERDAGCYCLUS Anna Magnani zien we deze week ln een bijzondere vol namelijk als de kloosterzuster Lot'zia In „Verboden moederliefde", Allmihbra (Vlissin- gen). Door haar orde naar een eiland gezonden, waar zij de zaken moet re gelen van een klooster, dat in de schuld Is geraakt, wordt zij gecon fronteerd met de armoede van de be volking. Zii ontfermt zich over de verwaarloosde kinderen en vooral 't zoontje van een Jonge weduwe, die weinig aandacht schenkt aan haar kind, krijgt haar aandacht. Deze rol prent ls weer een bewijs van het grote acteertalent van Anna Magna ni. Grand, (Goes) vertoont donderdag „The Banana Boat Song". Verschil lende sterren uit de wereld van de lichte muziek hehlien aan deze pro- duktie meegewerkt. Om maar enkele namen te noemen: Johnny Desmond, The Tarriers en The Treniers. die vele bekende en minder bekende ca lypso's zingen met, als decor de West- Indische eilanden en New York.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 4