Hervormd Jeugdgebouw te Groede donderdag officieel in gebruik Zeeuwse Almanak beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen HFBMill TRANSACTIES UITGEVOERD MET NOG GEZONKEN SCHEPEN WYNAND FOCKINK 'jou* ZEELAND VEERTIG MINUTEN OP HET TELEVISIESCHERM Agentia 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 „DE FRANSE KERK" Jongeren toverden zuiderbeuk van oude kerk om in eigen gebouw WAAR VROEGER de Hugenoten hun kerkdiensten hebben gehouden, in de zuiderbeuk van de Ned. herv. kerk te Groede, in de middeleeuwen op getrokken volgens het model van een Romeinse basiliek, heeft de Jeugd van Groede en met die jeugd de gehele gemeenschap een eigen jeugdgebouw geschapen met een speelzaal beneden en een vergaderzaal boven, waarin 160 mensen plaats kunnen nemen. Al ruim twee Jaar gele den werd het initiatief geboren tot de inrichting van deze oude „Franse Kerk", zoals dit afgesloten deel van de kerk wordt genoemd. Het was op een herfstige zondagmiddag toen enkele jongelui bij de plaatselij ke hervormde predikant, ds. M. de Jong, aanklopten en hem vroegen, waar zij in him vrije tijd heen moesten. Toen werden de handen ineengeslagen, de Jeugd zou de inrichting van de zuiderbeuk zoveel mogelijk zelf ter hand nemen en in het eerste jaar werd hiertoe reeds 9000.bijeengebracht. Hoewel men met het inrichten eigenlijk nog niet geheel klaar Is, is Groe- des jeugdgebouw toch al in „bedrijf". Donderdagavond a.s. om zeven uur wordt het officieel in gebruik genomen. tennistafels en nog een klein biljart. Tijdens deze instuifavonden worden ook gezelschapsspelen gedaan Vijf ge meenteleden geven leiding aan deze avonden, die steeds met een korte wijding worden gesloten. Fonds Provisorisch ls er op deze verdieping reeds een keukentje ingericht. Zodra er weer geld beschikbaar is totaal werd reeds een slordige 16.000. in de verbouwing gestoken zal dit keukentje verder worden „afge werkt". Voor die afwerking van het Zeer toepasselijk zal bij deze ope ning het klankbeeld zijn over dc his torie van „De Franse Kerk" zo als men het jeugdgebouw ook heeft genoemd waarmee de plechtigheid wordt geopend. Hierna spreekt ds. De Jong een openingstoespraak uit. Ver volgens zullen alle verenigingen, die van het nieuwe jeugdgebouw thans reeds een dankbaar gebruik maken, iets van hun activiteiten voor het voetlicht brengen. Tenslotte wordt nog een korte geluidsfilm vertoond met het apparaat van de Commissie Bijzonder Kerkewerk, het apparaat, dat voor de streek West Zeeuwsch- Vlaanderen beschikbaar is en waarvan men voor de vertoning van goede, geselecteerde speelfilms in het nieuwe jeugdgebouw nog vaak ge bruik hoopt te maken 1 De grote vergaderzaal, boven, heeft een ruim podium gekregen, dat afgesloten, gebruikt kan wor den als „kleine" vergaderzaal. Voor de grote vergaderzaal zijn reeds honderd klapstoelen aange schaft en een grote oliestookin richting. Deze grote zaal wordt thans gebruikt voor alle vereni gingswerk: Groede telt alleen al twee hervormde jongensclubs en twee meisjesclubs. Ook worden er 's zaterdags en 's zondags instuifavonden gehouden. Hiervoor beschikt men over een groot biljart, een voetbalspel, twee tafel- Advertentie) pijn, |Mf J<«*1 «A«i taW«1 UU«NrMl Uw wtA bat doM I gebouw is reeds een „verjarings fonds" ingesteld; de Vrouwenvereni ging overweegt het „organiseren van een oliebollendag. De benedenruimte van de verbouw de zuiderbeuk is ingericht tot speel zaal. Een zaal voor de beoefening van balspelen e.d., waarin de Jeugd wei nig onheil kan stichten. De jeugd van Groede heeft voor haar vele werk een waardig on derkomen gekregen. Was de dui zend kubieke meter ruimte vroe ger een woonplaats voor spinnen en uilen, sinds de jeugd er begon te vegen en te poetsen, te metse len en te timmeren, is er ontzag lijk veel veranderd. Door enthousiasme en de steun van alle schakeringen uit de gemeente is het Jeugdgebouw gegroeid. Het be heer en de verdere afwerking van het gebouw is in handen gelegd van een commissie, waarin wordt samenge werkt door kerkeraad, kerkvoogdij en Jeugdraad. Het gebouw leent zich ook uitstekend voor alle mogelijke activiteiten in de gemeente en zal daarvoor ook beschikbaar worden ge steld. Wanneer men thans vanuit de Mo lenstraat de kerk nadert, kan men constateren, dat ook het marktbeeld van Groede door de verbouwingen van de zuiderbeuk is verfraaid. De ramen van de „Franse Kerk" zijn sinds mensenheugenis dichtgemetseld ge weest. Nu zijn ze opengebroken en vrijwel iedere avond straal^ er uit het jeugdgebouw, onderdeel van de kerk dus, weer licht. DE SCHROOT-FRAUDE Drie Zeeuwse handelaren hebben bekend Naar de Haagse recherche dinsdagmorgen heeft medegedeeld, hebben thans de drie Zeeuwse schroothandelaren bekend. „Het onderzoek is in hoofdzaak een papieren onderzoek": de gehele zaak wordt thans admini stratief uitgezocht. In een zevental gevallen ls fraude gebleken, waarby met Iedere transactie ongeveer 100.000 gulden ls gemoeid. De ambtenaar Van der G. heeft voor zijn „bemiddeling" ln totaal ongeveer 25.000 gulden ontvangen. Ook hier van ls het juiste bedrag echter nog niet bekend. Alle schroottransacties hebben plaatsgevonden met schepen. Zo werd voor het in de Westerschelde liggende wrak van de „Steel Traveller" 3.000 ton opgegeven, dat het in ztfn geheel gesloopt was. In werkelijkheid echter, was er slechts een ton afgesneden, zulks op last van de Rijkswater staat. Er werd echter een verklaring afgegeven voor 3.000 ton. In enkele gevallen zelfs werden verklaringen afgegeven voor schepen, die nog steeds op de bodem van de zee liggen en waar nog geen stuk van af is gesloopt. De ambtenaar Van der G. is dinsdagmorgen voorgeleid. (Advertentie) j» g Oude gesever van SUPERIEUR 40°/o - EXTRA 37'/, °/o lOO'lo KWALITEIT 1 Ir. C. Koopman verlaat Centraal Bureau. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zal ir. C. Koopman, directeur van het Verede- lingsbedrijf van landbouwgewassen van het Centraal Bureau te Hoofd dorp, op 31 dec. a.s. zijn functie neeleggen. In de op 19 december in Amsterdam te houden Algemene Ver gadering van het Centraal Bureau neemt de heer Koopman afscheid. Tot zijn opvolger is benoemd dr. ir. C. Mastenbroek, thans adjunct-di recteur van het bedrijf. De heer Koopman werd geboren op 3 juli 1897 te Nieuwerkerk op Schou- wen-Duiveland. Na zijn middelbare schoolopleiding aan de Rijks Hogere Burger School te Zierikzee studeer de hij tuinbouw aan de Landbouwho geschool te Wageningen. In 1922 begon hij een veredellngs- en fruitteeltbedrljf te Zierikzee, welk bedrijf in 1937 werd overgenomen door de Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor de Land bouw „Centraal Bureau" G. A. Rotterdam. Tegelijkertijd trad Koopman toen in dienst van het Centraal Bureau en werd hij belast met het veredelingswerk van deze organisatie, dat in 1938 naar Hoofd dorp werd verplaatst. Zowel in Zie rikzee als later in Hoèfddorp heeft de heer Koopman zich vooral toege legd op het kweken van landbouwge wassen, die in hoge mate resistent zijn tegen plantenziekten. Onder zijn leiding kwamen enkele tientallen ras sen tot stand, waarvan op het ogen blik 38 zijn opgenomen in de rassen- lijst. Behalve op het terrein van de plan- Televisietoren werd in gebruik gesteld. (Slot van Dag. 1) noemde voor culturele ontwikkeling en gepaste verstrooiing. Met name toonde hij zich verheugd, dat de toren in Goes, Zeelands centrum, was ge bouwd. Nadat professor dr. L. J. Beel min of meer in opdracht van voor zitter Gerbrandy gelukwensen had overgebracht, was het woord aan de commissaris der koningin, „de gou verneur dezer provincie", zoals prof. Gerbrandy plechtig zei. Jhr. De Casembroot verklaarde zelf geen televisiekijker te zijn, maar hij was onderricht door het lid van Ged. Staten, de heer C. Phi- lipse, die het wél was. „Wij voelen ons in Zeeland soms achteruitge- steld" aldus de commissaris, „maar hier kunnen we constateren dat het ook wel eens andersom is: Wij zijn er trots op, dat dê eerste definitie ve televisiezender van Nederland in Goes werd gebouwd". En hij voegde er aan toe: „De burgemeester van Goes zou zeggen in hét centrum van Zeeland, wij zeggen in één van de ceptra van Zeeland Inmiddels was het twee uur gewor den, de commissaris keek op z'n hor loge, drukte twintig seconden lang op een knop en zei zoals professor Gerbrandy hem had voorgeschreven: „Binnen is binnen". En na dit wacht woord flitste 't N.T.S.-signaal op de beeldbuizen van de overal in de toren opgestelde televisietoestellen. Enkele seconden later verscheen omroepster Hannie Lips op het scherm om de speciale uitzending aan te kondigen ter ere van de officiële Ingebruikstel ling. Vertoond werd de film „Over spanning 10". Vermelding dient tenslotte nog, dat tussen de bedrijven door mej. A. M. Polderdijk uit Hoinkenszand aan de directeur-generaal van de P.T.T., ir. Van der Toorn, een fraai in Beve- landse dracht geklede pop aanbood. „Wij hebben veel „speelgoed" bij P. T.T. zei de heer Van der Toorn, „maar niet in dit genre tenveredeling is de heer Koopman ook steeds werkzaam geweest in het organisatielcven. O.m. werd op zijn initiatief in 1932 de Coöp. Aankoop vereniging „Schouwen-Dulveland" G.A. opgericht, van welke coöperatie hij tot zijn vertrek in 1938 naar Hoofddorp voorzitter was. Examen Mej. M. de Schrijver te Lamswaar- de (gem. Hontenisse) slaagde te Til burg voor het diploma „Wijkverpleeg ster'. VAN TOT Tot nu toe had dat haasje daar in de buurten van Haamstede een gelukkig leven gehad. Het hechtte er dan ook wel enige waarde aan en toen het zich één dezer dagen plot seling achtervolgd zag door een gro te hond, koos het onmiddellijk het hazepad wat men van een haas- RITJE.... Het Kluwen -passagiersdat in Mid delburg bij de bushalte stond te wachten, ontrolde zich geduldig, toen het vervoermiddel kwam voorgere den en na verloop van enkele -minu ten had een ieder zich een plaatsje gezocht. Er kon vertrokken worden, maarde bus bleef staan. On wrikbaar. In de cabine morrelde de chauffeur aan velerlei knoppen en knopjes, maar het enige resultaat bleef vooralsnog het voortdurend aan- en weer uitflitsen van de pla fondlampjes in de bus. „We moeten duwen", sprak een grapjas. ,jedereen er uit", riep een andere grapjas en onmiddellijk ont stond er een levendig gedrang om bij de uitgang te komen. Moar 't was niét waar en tenslotte ging een ie der weer braaf op z'n plaats zitten. Toen moest iedereen er echter wer kelijk uit, want de bus vertikte het inderdaad..... ,J*robeer 'm nou eerst Jan, voor dat die mensen alleriiaal weer gaan zitten", riep een collega van de chauffeur, toen het hele kluwen zich opnieuvj ontrolde, maar nu in een andere bus. Jan geloofde het wel en reed kort daarop heen, richting Vlis- singen. Maar helemaal in orde was ook dit vervoerfniddel niet, want bij de eerste halte de beste bleek al dat de stopsignalen niet werkten en zo is het op die rit toch nog tobben ge bleven. „De trekschuit was toch ook zo kwaad niet", peinsde een passa gier, toen hij enkele tientallen me ters voorbij z'n halte de bus uitklom en moeizaam terugsjokte. Je kan verwachten. Het werd een achtervolging als van een douane beambte en een smokkelaar, maar tenslotte moest de hond het onder spit delven, toen het haasje een zand weggetje kon oversteken en zo ln een schuurtje-met-open-deur terecht kwam, en zich daar in ver hoekje verschool. Gewoontegetrouw deed de eige naar van het schuurtje des avonds de deur open teneinde zijn poes in haar nachtverblijf te loodsen. Maar zie, de poes wilde niet. Na enkele vergeefse pogingen, werd de baas wat boos en zette zijn dier in de schuur, waarna hij snel de deur sloot. En de volgende morgen deed de man zijn schuur weer open, maar zijn poes kwam niet zoals an ders onmiddellijk te voorschijn, nee, verscheen in het geheel niet. Zijn verbazing was groot en steeg nog toen hij ontdekte dat zijn hele schuurtje onder de „wol" zat. En ergens in een hoekje lag zijn poes beest te „pitten". Zo dik als een ton kan zijn was de poes. Kon zich am per meer bewegen en heeft haar tuk je de gehele dag voortgezet. Zo vluchtte dat jonge Schouw- se haasje voor de gulzige klau wen van een hond in „het hol van de poes" en werd dus toch nog „het haasje". (Advertentie) met OSRAM BESTRALINGSLAMPEN ULTRA-VITALUX OF THERATHERM (raadpleeg Uw art,) In „de Prins van Oranje" te Goes maakte Zeeland dinsdagavond zijn te levisiedebuut. Terwijl de televisieca mera's zich op de Kwadendamae fan fare „Con Affezzionerichtten, kon den de kijkers in de zaal tegelijk dit optreden volgen op de televisieont vangers (rechts). (Foto P.Z.C.). KUNST Charlotte Kohier met „Yvette". VUssingen, „Britannia"; Voordrachtsavond Z.V.U. en 't Nut. CHARLOTTE KÖRLER heeft het zich op haar (zilveren) jubileum tournee niet bepaald gemakkelijk ge maakt met de novelle „Yvette" van Guy de Maupassant. Dit aan het ein de van de 19e eeuw spelende uitvoe rige verhaal is namelijk doortrokken van een romantiek,- die in deze da gen de dagen van het analyseren de verhaal uiterst moeilijk aan spreekt en het is dan ook louter aan de talenten van deze begenadigde voordrachtskunstenares te danken, dat de hedendaagse theaterbezoeker nog avond aan avond in de ban raakt van de volgens de huidige „maatsta ven" toch te sterk in sentiment ge drenkte karakters, die de veelgevier- de auteur destijds schiep. Zoals ook zijn eertijds als bloemrijk te ken schetsen proza nu ook in de ove rigens uitstekende vertaling van Adriaan Morriën veelal alleen maar theatraal aandoet, doorweven als het is van beelden en uitdrukkin gen, die in de loop der jaren zijn af gesleten tot een vale cliché-taal, met nog slechts nu en dan de schittering van een desondanks nog onverwach te voorname, stijlvolle zinswending of fraai-lyrische ontboezeming. De hier aangestipte litteraire be zwaren moesten ontegenzeggelijk ook hun weerklank vinden in de voor dracht. Een enkele maal kwam dit naar voren en wel in de gedeelten, waarin een teveel aan woorden een te weinig aan inhoud en handeling moest „verbloemen", zij het dan in de zojuist reeds als bloemrijk ge kenschetste stijl. In die gedeelten was het voornamelijk, dat zelfs Charlotte Köhler haar overigens zo briljante voordracht deed lijden onder het stre ven om het terecht als een gebrek aan vaart aangevoelde te compense ren door een te snel en daardoor soms onbeheerst afwerken van de tekst. Daarentegen had zij ook nu weer en dan met name na de pauze waarlijk magistrale momenten, die „Yvette" volledig over de enkele zwakke plek ken heendroegen en die het geheel toch tot een artistieke belevenis van de eerste orde maakten. Waarvoor een tot de laatste plaats uitverkoch te zaal dankte met een langdurig, ovationeel applaus. Namens het gemeentebestuur sprak de heer W. Poppe, wethouder van on derwijs en financiën, aan het slot van het optreden van Charlotte Köhler woorden van grote waardering voor deze voordrachtskunstenares, die zoals de heer Poppe in herinnering bracht direct na de bevrijding spontaan een opvoering gaf ten bate van „Nieuw Walcheren". Hij deed zijn woorden vergezeld gaan van een fraaie ruiker. Mr. F. K. Adriaanse, voorzitter van de Z.V.U., complimenteerde de actrice met haar zilveren voordrachtsjubi leum en haalde ln een geestig toe spraakje enkele herinneringen op aan het optreden van Charlotte Köhler in Zeeland ln vroeger jaren. Als souve nir bood hij haar een zeldzame, van Noord-Beveland stammende Zeeuwse speld aan. Voor al dit huldebetoon sprak Charlotte Köhler een charmant dankwoord. Na dit optreden in „Britannia" te Vlissingen, onder auspiciën van de Z.V.U. en 't Nut, volgen nog Z.V.U.- voorstcllingen in Goes (vanavond) en in Zierikzee (morgenavond). v. B. GESLAAGD DEBUUT Rechtstreekse uitzending uit Goes ZEELAND HEEFT dinsdagavond op grandioze wijze zijn televisiede buut gemaakt Voor de eerste maal in de geschiedenis werd rechtstreeks van Goes uit een televisieuitzending verzorgd met een bijzonder aantrek kelijk Zeeuws folkloristisch program ma. Dit alles ter gelegenheid van de officiële ingebruikstelling van de randzender Goes. Televisie-kijkend Nederland is ruim 40 minuten te gast geweest in Zeeland. De uitzending werd verzorgd van uit de schouwburgzaal „de Prins van Oranje", waar verschillende Beve- landse groepen optraden. Ds. J. A. van Nieuwenhuijzen, een oud-Zeeuw, die thans predikant-directeur is van de V.P.R.O. deze radio-omroep ver zorgde gisteravond het televisiepro gramma sprak omstreeks kwart over acht een welkomstwoord tot de vrij talrijke aanwezigen. Aan burge meester mr. W. C. ten Kate over handigde hij een oorkonde in verband met het eerste rechtstreeks uit Zee land verzorgde televisieprogramma. In de zaal waren zes televisietoestel len opgesteld, zodat de aanwezigen eerst het door Bussum verzorgde journaal en het gebruikelijke weer- praatje konden volgen. Deze toestel len waren welwillend beschikbaar ge steld door de gezamenlijke Goese han delaren. De eerste kennismaking met Zeeland van de Nederlandse tele visiekijkers kwam tot stand door de vertoning van een film getiteld: „Verdwijnend isolement van Zee land". Men kreeg enkele beelden te zien, die op willekeurige plaat sen in Zeeland waren genomen, waarbij de reporter er op wees, dat deze provincie zich vooral de laatste jaren uit zijn isolement heeft verlost. Ook de donkere da gen tijdens de ramp in februari 1953 werden daarbij in herinnering gebracht. Dat Zeeland thans ook uit zijn te- lcvisie-isolement is verlost, bleek dui delijk uit de korte filmstrook over de ingebruikstelling van de randzender Goes, welk gebeurtenis in de middag uren had plaatsgevonden. Omstreeks kwart voor negen kon digde V.P.R.O.-omroepster Vertl Dixon aan, dat Goes in de lucht zou komen, maar door een tcchnische^sto- ring duurde het nog vijf minuten voordat de kijkers „in de Prins van Oranje waren". Als eerste trad daar het in Zeeuws kostuum gestoken „Con Affezzione" uit Kwadendamme op. Onder leiding van de heer Broek hoven bracht dit korps een tweetal muziekstukken ten gehore, waarna de presidente van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afde ling Zuid-Beveiand West, mevrouw J. van WillegenEverse „De Zeeuw se brief" declameerde. Zij deed dit op voortreffelijke wijze en als blijk van waardering mocht zij een bloemen hulde in ontvangst nemen van Verti Dixon. Geslaagd was ook het optre den van de volksdansgroep van de Goese r.-k. gymnastiekvereniging „Kasporgo", die in Zeeuws kostuum enkele volksdansen uitvoerde. Bijzonder aardig was voorts het korte vraaggesprek, dat Verti Dixon met de fruitfee en haar twee hof dames had. Dc omroepster informeer de belangstellend naar de wederwaar digheden van haar hoge gaste, die in het kort haar taak als fruitfee be schreef. Tot besluit trad het „Zuid-Beve- lands Dameskoor" onder leiding van de heer J. H. Tammlnga, voor de len zen. Ook nu weer werden de kijkers in de zaal en in de huiskamers ge confronteerd met de prachtige Zeeuw se kostuums, die de sfeer nog ver hoogden. Het koor zong twee liede ren, namelijk „Gebed voor Zeeland" en „Zeeland blijft door d'eeuwen". Als waardig besluit van dit geslaagde televisiedebuut zong het koor vervol- gens do eerste twee coupletten van het Zeeuwse volkslied en het derde couplet werd op verzoek spon taan door de talrijke aanwezigen meegezongen. w\*vwv*w*w\*wwv*w Zeeuwse fruitteeltdag op 10 januari a.s. te Goes Op 10 januari a s. zal in Goes de jaarlijkse ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt worden gehouden. Dit is een hoogtijdag voor de Zeeuwse fruitkwekers, de belangstel ling was in voorgaande jaren steeds groot. De organisatie gaat uit van de kring Zeeland der Nederlandse Fruit telers Organisatie. In de morgenver- fadering wordt gesproken over bo- em-behandeling en over de resulta ten van 20 jaar bemestingsonderzoek in Zeeland en west-Noord-Brabant. In de middagvergadering wordt o.a. gesproken over het doelmatig" plukken van fruit; voorts spreekt de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent. ir. J. J. van Hennik over „Vragen rondom het ap pel- en perenassortiment". (Advertentie) CIGARETTES VANDAAG. Middelburg Electro: „Voor zonsonder gang", 8 uur, 14 jaar. Vllssingen Alhambra: „De verleid ster", 7 en uur, 18 Jr.; Luxor: „De knokploeg van Rose Marie", 8 uur, 14 jr.; Britannia: „Operetteklanken", 8 uur. Goes Grand: „Zwarte Jack, de despe rado", 8 uur, 14 Jr. Goes Prins van Oranje: Charlotte Köhler, 8 uur; Schuttershof: toneel avond „Kunstvrienden" voor ouden van dagen, 7.30 uur; Officiële opening van laboratorium voor Grond- en Ge- wasonderzoek, 2.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2