PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERENIGDE STATEN wijzen Indonesië op de NOODZAAK VAN MATIGING Eisenhower naar N a vo-topconferentie Druk op de knop en... Hannie Lips verscheen! DREES TOT DJ0EANDA: WERK MEE AAN ORDELIJKE EVACUATIE 200e jaargang - no. 292 Dagblad, uitgave van de £lrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertduwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 dec. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (bg.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; T^rneuzen, Brouwerijstraat 2, Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2091. Dulles verklaart op persconferentie: „Navo kan in deze kwesties niet tot een eindbeslissing komen" De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles heeft dinsdag op zijn persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten Indonesië hebben gewezen op de noodzaak van matiging in de huidige crisis tussen Indonesië en Nederland. Hij deelde voorts mee, dat de Ame rikaanse ambassadeur te Djakarta, John Allison, een onderhoud heeft gehad met Indonesische autoriteiten. De toestand in Indonesië is volgens Dulles stellig verslechterd. Naar het schijnt, aldus de Amerikaanse minis ter, hebben onder communistische invloed staande of door de communis ten beheerste vakbonden de leiding genomen in het bezetten van Ne derlandse eigendommen. Dit is gebeurd als een vergeldingsmaatregel in verband met de vergeefse poging van Indonesië om in de Verenigde Na ties het vereiste stemmental te bereiken, toen de kwestie-Nieuw-Guinea daar werd behandeld. Op een vraag over de vergadering van de permanente Navo-raad op zaterdag j.l., die op verzoek van de Nederlandse regering te Parijs was bijeengekomen, antwoordde Dulles, dat zijns inziens de Navo het aange wezen lichaam is voor de behande ling van kwesties als die tussen Ne derland en Indonesië. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat men niet moet verwachten, dat de raad van de Navo een gedragslijn zal bepa len in vraagstukken, die van invloed zouden kunnen zijn op de overige le den van de Navo. De Navo zal mis schien spreken over problemen waarbij gebieden buiten de Navo betrokken zijn, maar zij kan niet tot een eindbeslissing in deze kwesties komen zolang de niet bij de Navo aangesloten landen niet aan de be raadslagingen deelnemen, aldus Dulles. Behalve Amerika, hebben volgens United Press ook Australië en Enge land getracht, een matigende invloed op de ontwikkelingen uit te oefenen. De Engelse regering verklaarde zich te Djakarta bereid, haar hulp aan te bicden in verband met de situatie der Nederlandse onderdanen. De Indonesi sche regering liet echter blijken, van dit aanbod geen gebruik te willen ma ken. De Nederlandse zaakgelastigde, de heer H. Hasselman. heeft gisteren eveneens een bezoek gebracht aan de Indonesische minister van buitenland se zaken, Soebandrio. Overleg op hoog niveau Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken weigerde 's morgens, toestemming te verle nen voor het vertrek van de „Argo naut" der B.O.A.C. met Nederland se evacuees. Later, na het diploma tieke overleg op hoog niveau, is het ministerie echter op deze beslissing teruggekomen. De Argonaut kon Na de officiële indienststelling van de Goese televisietoren bezichtigden de autoriteiten de apparatuurRechts op de foto ziet men de commissaris der koningin, jlir. A. F. C. de Ca- sembroot, in het midden prof. mr. P. S. Gerbrandy, voorzitter van de Ned. Omroepzendermaatschappij en links de directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn. (Foto P.Z.C.) later 48 evacuees voor Singapore aan boord nemen. Tachtig andere andere evacuees vertrokken met twee toestellen van de Garuda In donesian Airways. Momenteel wor den tussen België en Nederland be sprekingen gevoerd met het oog op het gebruiken van de toestellen der Belgische maatschappij voor een evacuatie-luchtbrug tussen Dja karta en Singapore. De posteryen in Singapore hebben medegedeeld, dat als gevolg van de gedeeltelijke verbreking der luchtver- bindingen tussen Singapore en Dja karta, de poststukken met bestem ming Indonesië zich in Singapore op stapelen. Reeds meer dan 3700 kg llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllillllllllllllllllll Dinsdagochtend is Hr. Ms. fre- gat Evertsen naar de Nieuw- Guinese wateren vertrokken voor een enigszins vervroegde aflossing van Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau". Op de foto ziet men verwanten, vrienden en kennissen van de bemanningsleden van Hr. Ms. Evertsen die vanaf de kade in Den Hélder de vertrekkende oorlogsbodem een vaarwel toe- wuiven. Nike en Honest John aan Navolanden aangeboden. De Verengide Staten hebben twee „niet-atomische" projectielen voor de korte afstand, de Nike en de Honest John, aan hun veertien Navo-bond- genoten aangeboden, zo verklaarden Franse gezaghebbende kringen gis teravond. Deze onthulling werd ge daan nadat Turkije het Amerikaanse aanbod geaccepteerd had. Frankrijk heeft nog niet geantwoord, doch waanemers geloven dat het aanbod daar eveneens aanvaard zal worden. Genoemde kringen wezen er op dat dit aanbod niets uitstaande heeft met Amerikaanse voorstellen om in Euro pa lanceerterreinen in te richten voor ballistische projectielen voor de mid delgrote afstand (1500 mijl). Dysenterie bij vele kleuters te Moordrecht In Moordrecht hebben zich honderd gevallen van dysenterie voorgedaan onder kleuters tot zes jaar. Alhoewel deze ziekte van een epidemisch karak ter is, behoeft volgens de arts ter plaatse, dr. J. H. van Westendorp, van ongerustheid geen sprake te zijn, daar deze. ziekte niet alleen reeds sterk af neemt, maar bovendien ook van goed aardige betekenis is. De ziekte bereikte haar hoogtepunt in de weck van 25 tot en met 30 no vember. Op donderdag 28 november werd het raadzaam geacht de Nuts- kleuterschool te sluiten, donderdag 5 december konden da kinderen echter weer schoolwaarts keren, om het tra ditionele Sinterklaasfeest te vieren. De school is sindsdien niet meer ge sloten. De inspecteur van de volksge zondheid, heeft vorige week een on derzoek doen instellen onder de pa tiëntjes die nog door deze ziekte wa ren aangetast. De oorzaak van de ziekte blijkt echter niet aanwijsbaar. Dr. van Westendorp deelde ons mede, dat zulks altijd een moeilijke zaak is bij deze ziekte. luchtpost wacht op doorzending naar Djakarta. De Indonesische minister van land bouw Sadjarwo, heeft tijdens een pers conferentie te Djakarta verklaard, dat het overnemen van de Nederland se cultuurondernemingen geschied is (Vervolg op pag. 3) De ministerraad is gisteren in spe ciale zitting byeen geweest ter be spreking van de ontwikkeling in In donesië. Na afloop van de vergadering heeft de minister-president het volgende te legram rechtstreeks aan de Indonesi sche minister-president Djoeanda doen verzenden. Aan de minister-president van de Republiek Indonesia, Djakarta. Hoewel de uitlatingen van Indone sische regeringspersonen ten aanzien van verblijf in of vertrek uit Indonesië onduidelijk zijn en dikwijls met elkaar in tegenspraak, staat het vast dat vele Nederlanders Indonesië op korte ter mijn willen verlaten. De Nederlandse regering wil alles in het werk stellen om dit mogelijk te maken. Hiertoe is echter de medewerking van de Indo nesische regering noodzakelijk. Het sluiten van de Nederlandse con sulaten, de maatregelen tegen Neder landse schepen, het verhinderen van ordelijke aankomst en vertrek van gecharterde vliegtuigen en de moei lijkheden met exit-visa, nopen wij op Hare Excellentie een dringend be roep te doen alle maatregelen te ne men die een ordelijk vertrek van hen, die Indonesië wensen te verlaten, mogelijk maken. Dit houdt onder meer in, dat Nederlandse en andere schepen volgens voorafgaand vastge steld tijdschema kunnen vertrekken en alle administratieve faciliteiten worden verleend om Nederlanders in staat te stellen te vertrekken. Voorts, dat gecharterde vliegtuigen vergun ning Krijgen om te landen en geboekte passagiers op te nemen. Ik moge U.E. verzoeken mij omgaand te antwoorden of de Nederlandse regering op boven bedoelde maatregelen kan rekenen. Drees, minister-president. Zodra mogelijk nieuwe regeringsverklaring over Indonesische kwestie. (Van een parlementaire redacteur) Zodra de regering dit inogelyk acht, zal de minister-president dr. Drees in de Tweede Kanier verschijnen om haar nadere Inlichtingen te verstrek ken over de gebeurtenissen in Indo nesië en de houding, die de regering daartegenover aanneemt. Dinsdagmiddag deeide de voorzit ter, mr. Kortenhorst. dit in de Tweede Kamer mede. Hy zeide, dat hij voort durend contact met de minister-presi dent dr. Drees en met de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, onder houdt. Tweemensen omgekomen door storm en kou Als gevolg van de kou en de re- genstormen zyn in Denemarken twee mensen om het leven gekomen en Is een gedeelte van de stad Randers in Oost-Jut land overstroomd. Een chauf feur is van de kou gestorven, nadat hij by het drinken aan een pomp in de openlucht onwel geworden was. Ook een visser verdronk. In Kopenhagen waren de wegen gis teren glad van de sneeuw en y'zel. Er wordt nog meer sneeuw en vorst voor speld. Nieuw plan voor Midden-Oosten President Eisenhower van de Ver. Staten zal zelf de top-conferentie van de Navo in Parys bijwonen- Aldus is gisteravond officieel in Washington bekendgemaakt. Gen.-maj. Snyder, Eisenhowers lijf arts, heeft zijn tevredenheid uitge sproken over de gezondheidstoestand van de president. Niet alleen Snyder, ook andere ge neesheren hebben de president op nieuw onderzocht en er hun goedkeu ring aan gehecht, dat de president de ze reis onderneemt. Elsenhower zal, aldus perschef Ha- gerty, vrijdagmiddag per vlietulg ver trekken en zaterdagmiddag omstreeks 3 uur op het vliegveld Orly aankomen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles verklaarde PROFESSOR GERBRANDY HAD VIER MINUTEN OVER.... Televisietoren werd in gebruik gesteld. RUIM ZEVENTIEN METER bo ven de begane grond van Goes, er gens in de lage nevelen, die grijzig boven het Zeeuwse landschap hin gen, hield gistermiddag kwart voor twee professor Gerbrandy in het felle licht van vele televisieschijn werpers een opgewekte toespraak. Hij deed dat op de negentiende ver dieping van de nieuwe televisieto ren („font! het ding heet radio-to ren" zeiden ons de gewetensvolle mensen van de P.T.T.), waar zich namelijk de openingsplechtigheden van dit markante bouwwerk af speelden. Het zou allemaal een kwestie van minuten worden, zette professor Gerbrandy die voorzitter is van de Nederlandse Omroepzender Maat schappij als volleerd televisie- man aan de vele oningewijde geno digden uiteen. Alles moest namelijk zo in elkaar passen, dat de com missaris der koningin aan liet eind van zijn toespraak precies om twee uur op een knop kon drukken. Daarmee gaf hij dan aan Bussum het sein om met een extra-uitzen ding te beginnen. Een kwestie van minuten dus Maar toen het allemaal zover was, bleken er nog een paar over. Géén bezwaar evenwel voor de vitale pro fessor Gerbrandy, die wel voor heter vuren had gestaan. Hij keek eens rond en riep opgelucht uit: „Ik zie daar de minister van staat zitten, te vens regeringscommissaris voor ra- diozakeh, professor Beel. Excellentie, wees zo goed nog even vier minuten te vullen Waarop professor Beel tegen ivil en dank vier minuten moest volpraten, hetgeen hij overigens be- 'cwuam deed. Professor Gerbrandy fungeerde deze middag als gastheer. Hij ver telde de vele genodigden, dat hij kort na de oorlog een onderhoud had met de grote Anton Philips over de vraag of Nederland met te levisie moest beginnen. Dr. Philips had toen met het hoofd geschud. „Een dergelijke luxe kunnen wij ons in het verarmde Nederland niet permitteren" had hij gezegd. Maar vijf dagen later al had excel lentie Gerbrandy een brief van dr. Philips gekregen: „Ik heb er nog eens over gedacht en ben van me ning veranderd. Op dit cultureel- technisch terrein mag Nederland niet achterblijvenaldus de brief. Welnu, achtergebleven is Neder land bepaald niet! Professor Ger brandy betoogde, dat in de afgelopen jaren de omroepverenigingen ten kos te van vele opofferingen een goed be gin maakten met de televisie, waarbij industrie en P.T.T. enorme medewer king hebben verleend. „De televisie is uit de grond ge stampt. Wie dat primitieve begin heeft gekend verbaast zich over wat nu is bereikt", aldus prof. Ger brandy, „Ik wens daarom hulde te brengen aan lien, die Nederland aan programma's hielpen en hel pen, die men met genoegen kan aanschouwen." Tenslotte wenste deze spreker vooral de Zeeuwse kijkers geluk met de nieuwe zen der. Spreker nummer twee bij deze in gebruikstelling was de directeur-ge neraal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, die allerlei technische we tenswaardigheden vertelde over to ren en zender. Daarbij zette hij uit een, dat overeenkomstig de afspra ken van Stockholm aan deze Goese zender een beperkte actieradius is gegeven, teneinde Belgische en Engel se zenders niet te storen. De heer Van der Toorn dankte allen, die aan de totstandkoming van deze nieuwe zender hadden meegewerkt en memo reerde in dit verband met name de ar-. beid van de werklieden, die continu hadden doorgewerkt. De Goese burgemeester, mr. W. C. ten Kate, was de derde spreker, die de televisie een unieke gelegenheid (Vervolg op pag. 2) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiii^ Toren en techniek. De Goese televisie-toren is de eerste definitieve televisie- zender in Nederland Alle ande- re zenders, die op dit ogenblik p in gebruik zijn zelfs Lopik zijn provisorisch opgesteld en s moeten te zijner tijd worden vervangen. De televisie-golven worden in Goes opgevangen van H Lopik via Loon op Zand en H straalzenders op de toren in Roosendaal. Het geluid wordt echter via lijnen „aangevoerd". Behalve voor de televisie is dit 1 nieuwe Goese -bouwwerk van s groot belang voor de telefonie. De toren is namelijk centraal punt in het z.g. „noodnet Zee- land", waardoor via vele kana- len telefonie mogelijk is met s diverse Zeeuwse plaatsen. Dat H betekent dus, dat het min of meer geïmproviseerde net van straalzenders, zoals aat in de j§ watersnooddagen werd samen- gesteld, thans normaal is opge- bouwd en voortdurend wordt H beproefd. In geval van dijkdoor- braak kan de toren worden be- reikt via een nooddeur op 5 me- H ter plus N.A.P. De paraboli- sche antennes voor de straal- verbindingen kunnen op de bor- H dessen van de toren worden op- II gesteld. De 13e verdieping kan te zijner tijd gebruikt worden voor 't opstellen van FM-zen- ders. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin woensdag tegenover verslaggevers te verwachten dat als gevolg van de ko mende Na vo-topconf er ent ie het Noordatlantische overleg versterkt en uitgebreid zal worden. Hij hoopte dat dergelijk overleg een gewoonte zou worden. Dulles zei dat de Navo meer eenheid en meer buigzaamheid behoeft om het hoofd te kunnen bieden aan de econo mische, politieke en ondermijningsoor-' log van de Sowjet-Unïe. De minister staat sympathiek te genover het Italiaanse voorstel, een door West-Europa gesteund De Italiaanse suggestie is, een bijzonder fonds in te stellen dat door de Verenigde Staten beheerd zou moeten worden en waarin bij dragen zouden moeten worden ge stort door de landen-debiteuren van de V.S. op grond van het plan- Marshall. Zo is Itaiië b.v. 73 mil joen dollar schuldig. Frankrijk 182 miljoen, Groot-Brittannlë 336 mil joen, etc. Russische nota Een Russische nota die gisteren aan West-Duitsland werd aangeboden be vat, naar van welingelichte zyde ver nomen wordt, waarschuwingen tegen een bewapening van het Westdultse leger met atoomwapenen en de statio nering van geallieerde atoomwapenen en raketten in West-Duitsland. De nota wordt in Bonn beschouwd als onderdeel van een diplomatiek of fensief tegen de topconferentie der Navo en de ontvangst heeft dan ook in zoverre generlei verrassing veroor zaakt. Bevrijder van kardinaal Mindszenty terechtgesteld. Majoor Antal Palinkas Palavincini, die tijdens de Hongaarse opstand kardinaal Mindszenty heeft bevrijd, is door een krijgsraad ter dood ver oordeeld en terechtgesteld, aldus heeft radio-Boedapest dinsdag gemeld. Kardinaal Mindszenty verblijft se dert 4 november van vorig jaar in het gebouw van het Amerikaanse ge zantschap te Boedapest. VERWACHT. VEEL WIND. Veel bewolking mfct hier en daar enige regen. Krachtige, tijdelijk harde wind tussen zuidoost en zuid. Van nacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Later iets zachter. ZUN EN MAAN 12 december. Zon op 8.41 onder 16.30 Maan op 23.02 onder 11.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1