PANG Oimutde Cocao- HEERLIJK SAMEN UIT Hebt u de nieuwe RANG al geproefd -w MIDDELBURGSE RAAD STELDE GEMEENTEBEGROTING VAST 8 PROVINCIALE ZEEUWSE 00U PANT DINSDAG 10 DECEMBER 1957 (Advertentie) ^Trrrr»7'rr»Tr>TnnnnnnrrrinrrirriiTr»TrnTiTrinnnnnnrinririnnnrii-ii tTOTnTrrrrrrinnnnnrinrin »wrr»Tinpnnf o tiinmniH oYoViüns een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid #>lgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. (Slot van oag i> heer L- A. Schenk van de V.V.D. zich met bitterheid af. „De functie van ge meentebestuurder is tegenwoordig in diskrediet, want de man behoeft alleen maar „ja" te zeggen". En deze spre ker voegde er aan toe: „Dit alles is een uitvloeisel van de dirigistische re- geringspolitiek". Voorts betoogde ook dit raadslid, dat het nalaten van allerlei onder houdswerk een toestand, die ont staat wanneer de bezuinigingen wor den toegepast op de duur leidt tot verwaarlozing. De heer A. J. Schot (s.g.p.) had het juister gevonden, zo verklaarde hy, wanneer B. en W. de begroting geheel sluitend hadden gemaakt. Met name zijn er nog bezuinigingen mogelijk in de culturele sector, meende hij. Deze spreker vroeg zich bezorgd af, waar het naar toe moet met de steeds stij gende kosten van het onderwijs. B. en W. dienen bij schoolbesturen en -hoof den aan te dringen op uiterste zuinig heid. De heer Schot bracht ook de toe neming van de werkeloosheid en de si tuatie in Indonesië ter sprake. „Wiens hart bloedt niet, als hij aan de land genoten daarginds denkt Gods hand, houdende de roede Zijner verbolgen heid, is zichtbaar", zo besloot hij. ANTWOORD B. EN W. Uit het antwoord van loco-burge meester Kögeler stippen wij aan, dat hij er met grote nadruk op wees, dat bezuiniging thans allerwege aan de orde van de dag is. Het rijk bezui nigt, de gemeenten moeten mee. Op een aantal, in dit verslag nog niet genoemde detailvragen van diverse raadsleden werden de volgende ant woorden gegeven door loco-burge meester Kögeler, alsmede de wet houders A. J. Berenpas, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer en L. J. van 't Westende. SCHOLENBOUW: Voor de bouw van nieuwe scholen met name zal een nieuw gebouw nodig zijn op 't Zand moet een urgentieverklaring van de minister van onderwijs wor den verkregen. Het ziet er niet naar uit, dat deze verklaring in 1958 zal afkomen. Mocht zy echter komen, dan zal de raad een voorstel tot fi nanciering bereiken. 't Plan voor gymnasium, inclusief restauratie van 't Militair Hospi taal zal om en by een miljoen kosten. Monumentenzorg kan pas na 1961 subsidiëring overwegen, zodat het gehele plan op dit mo ment zeker niet kan worden uit gevoerd. Het geheel zal in ver band met de hoge kosten opnieuw bekeken moeten worden. WONINGBOUW: Er is nog geen toestemming ontvangen van minister Witte voor de bouw van 74 .wonin gen in Stromenwijk. De eerste 76 zijn inmiddels vrijwel gereed. De hoogte van de huren kan gunstig worden beïnvloed door het feit dat de woningbouwlening de gemeente slechts 4 zal kosten. JEUGDZORG: Het ziet er thans naar uit, dat het kampeerterrein voor de Middelburgse Jeugdraad op het waterwingebied kan wor den verwezenlijkt. BEJAARDENZORG: De diverse groeperingen op levensbeschouwelij ke grondslag, die zich in Middelburg bezighouden met bejaardenzorg, wer ken thans samen en zullen waar schijnlijk samen één stichting op richten. Deze stichting zal waarschijnlijk de bejaardenzorg ter hand nemen door middel van exploitatie van niemv te bouwen woningwetwonin gen voor bejaarden. Het plan is thans naar het ministerie gezonden en wordt daar bestudeerd. Binnenkort zal de gemeente waar schijnlijk de beschikking krijgen over een gebouw, waarin de bejaar densociëteit kan worden onderge bracht. Het zal dan mogelijk zijn de gehele week deze sociëteit open te houden. GASBEDRIJF: Over de gasprijs heeft minister Zylstra een audiëntie toegestaan aan een vertegenwoordi- fing van het Gasbedrijf Midden eeland en van het Middelburgse gemeentebestuur. Het gesprek is nog niet beëindigd, maar binnen twee maanden zal over deze aangelegen heid een beslissing worden geno- Uitgebreid werd ook van gedach ten gewisseld over de noodzakelijk heid een onderzoek te laten instellen naar de efficiency by' de dienst van gemeentewerken. De heer Wester hout had dit voorstel In eerste aan leg reeds toegejuicht, maar de heer B. A. Hesselink (v.v.d.) wilde nadere inlichtingen. Hij wilde weten of het college zelf al had besloten of hier het eigen-beheer-principe zal worden gehandhaafd. De heer M. Wattel (a.r.) vond dat het bdrag van 5000 nodig voor dit onderzoek, wel voor betere doeleinden kon worden ge bruikt. Wethouder L. J. van 't West ende zette uiteen, dat het eigen-be heer-principe niet zou worden verla ten: naar schatting wordt per jaar 20.000 gulden aan architectenhono raria enz. uitgespaard doordat ge meentewerken zélf plannen ontwerpt. Wat bij deze dienst onderzocht moet worden is of er efficiënt ge noeg wordt gewerkt. En op een herhaalde vraag van de heer Hes selink, verklaarde de wethouder, dat ditmaal gezorgd zal worden voor een goed, deskundig en ob jectief rapport. De heren Wattel en A. J. Kaland (c.h.u.) bleken niet te overtuigen en stemden la ter tegen de bewuste begrotings post. Tenslotte kon worden begonnen met de artikelsgewyze behandeling van de begrotingen, waarbij uiter aard steeds sctemming nodig was over die punten, waarop met name naar het inzicht van de P.v.d.A. te veel was bezuinigd. Ook hier was soms uitvoerige discussie nodig, waarbij bleek dat op enkele punten de raad conform het P.v.d.A.-stand- punt kon besluiten. Zo werd 7605 minder bezuinigd öp het onderhoud van diverse scholen en werd de ver mindering van 100 voor de Z. V. U.-jeugdbibliotheek ongedaan ge maakt. Deze instelling krijgt dus weer 600. Bovendien besloot de raad tegen het voorstel van B. en W. in een be drag van 30.000 op de begroting te laten staan ter dekking van kapi taal lasten o.a. voor scholenbouw. Vóór het voorstel van de heer Wes terhout stemden P.v.d.A., V.V.D. en C.H.U., alsmede de wethouders Be renpas en Schorer. De heren M. A. L. Hubregtse (p. v.d.a.) en Kaland (c.h.U.) opperden bezwaren tegen de hoge auto-vergoe ding 2500) voor de gemeente-ge neesheer. Uit het antwoord van B. en W. bleek dat in deze vergoeding een gedeelte salaris van deze functiona ris is begrepen. De gemeentebegroting werd ten slotte z.h.s. vastgesteld. T eraardebestelling baronesse' S. H. CoIIot d'Escury. Onder buitengewoon grote belang stelling werd maandagmiddag op de algemene begraafplaats te Kloos- terzande ter aarde besteld het stof felijk overschot van baronesse S. H. Collot d'Escury, die vorige week in het Julianaziekenhuis te Terneuzen overleed. Onder de talryke aanwezigen be vonden zich o.m. vele vrienden van de overledene en vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Hon- tenisse. de Oudheidkundige kring „De Vier Ambachten" van het wa terschap Walsoorden en van de plaat selijke Oranjevereniging. De plechtigheid aan de groeve werd geleid door ds. K. Verbeek, die met het „Onze Vader" besloot, waar na de oudste broeder van freule Collot d'Escury in ontroerende be woordingen dank bracht voor de grote belangstelling. Baronesse Collot d'Escury was in Zeeuwsch-Vlaanderen en in het bij zonder in Kloosterzande een voor aanstaand figuur in het openbare en culturele leven. Niet alleen ging haar belangstelling in het bijzonder uit naar de behoeftigen en de arm lastigen, doch daarnaast ijverde zij voor alles wat de culturele verhef fing van de streek betrof. In het byzonder hadden ook de no den der Hongaarse vluchtelingen haar speciale aandacht. Zij richtte daarvoor o.m. een tentoonstelling in. Niet alleen heeft zij bijzondere ver diensten gehad voor de oudheidkun dige kring, doch daarnaast heeft zij bij het uitbreken van de tweede we reldoorlog gewaakt over de waarde volle sieraden die deze kring onder zijn berusting had. Discussieavonden voor meubileringsbedrijven. In verschillende plaatsen in Zee land zullen bijeenkomsten worden gehouden, waar de heer C. Brouwer, landelijk secretaris van de Christe lijke bond voor patroons van meubi- leringsbedrgven en de heer A. Kor- stanje, rijksmiddenstaridsconculent voor Zeeland en lid van het produk- tiviteitscentrum van de Federatie van bonden voor het meubelbedrijf en de houtverwerkende industrie het woord zullen voeren. De heer Korstanje heeft van dit produktiecentrum het verzoek ont vangen een uniforme moderne be drijfsadministratie op te stellen. Op deze avonden zal deze bedrijfsadmi nistratie worden uiteengezet en toe gelicht. Als eerst plaats in Nederland zal in Middelburg onder voorzitterschap van de heer R. van Roo, voor alle WalCherse meubelhandelaren een dis cussieavond worden gehouden, waar belangrijke onderwerpen als produk- tiviteitsbevordering en genoemde administratie naast andere economi sche facetten van deze branche op de. voorgrond zullen worden gesteld. Bouw bejaardentehuis voor Oost Zuid-Beveland. Protestants Christelijke Stichting gevormd. De kerkeraden van de hervormde kerk en de gereformeerde kerk te Krabbendyke, de hervormde kérk, de gereformeerde kerk en de vrij Evan gelische gemeente te Rilland-Bath en de hervormde kerk te Waarde heb ben een stichting in het leven geroe pen onder de naam Stichting Prot. Chr. Rusthuis Oost Zuid-Beveland, ge vestigd te Krabbendijke. De stichting stelt zich tot doel de verzorging van bejaarden door het bouwen van oen bejaardentehuis, met eventueel daaraan gekoppeld de bouw van be jaardenwoningen. Momenteel wordt onderzocht op welke wijze het beste in de bestaan de behoefte kan worden voorzien. Gedacht wordt aan moderne bejaar denwoningen in Rilland, Krabbendij ke en Waarde en aan de bouw van 'n verzorgingshuis te Krabbendijke. De plannen verkeren thans nog in het beginstadium, doch verwacht mag worden, dat de stichting binnen niet al te lange tyd met definitieve plannen zal komen. Reeds groote activiteit voor „Bezige Handen 11". Hoewel de provinciale huisvlijtten- toonstelling „Bezige Handen n" eerst van 10 tot 14 juni 1958 gehouden wordt in Middelburg, wordt nu reeds in alle delen van de provincie een grote activiteit ontplooid. Dit blijkt wel uit het grote aantal inschrij vingsformulieren, dat bij het secre tariaat is aangevraagd en waarvan er inmiddels ook al een flink aantal is terugontvangen. En zo zijn dus vele modelbouwers, knutselaars, amateurschllders en niet te vergeten knutselende dames ijve rig doende hun werkstukken te ver vaardigen, die ongetwijfeld in juni in de zalen van het Schuttershof de onverdeelde bewondering zullen oog sten. Een aardige bijzonderheid is, dat voor de rubriek „vrouwelijke handwerken" niet alleen door dames werd ingeschreven. Ook het sterke geslacht' houdt zich de laatste jaren meer en meer bezig met het maken van produkten uit materialen, die tot dusver uitsluitend aan de zwakke sekse waren voorbehouden. Dat het dit met grote vaardigheid en veel smaak doet, zal op deze ongetwijfeld interessante tentoonstelling blijken. Bromfietser slipte Nabij de zogenaamde Sasse Poort bij de Middensluis tc Terneuzen slipte zondagmiddag op. het rijwielpad do bromfietser P. D. uit Terneuzen. Hij liep daarbij een bloedende hoofdwonde en een gebroken duim op en werd, na dat dokter Van Breda-Vriesman eer ste hulp had verleend, naar het Julia naziekenhuis overgebracht. (Arii et rentte) Brandend vraagstuk IS ROKEN GEVAARLIJK Steeds meer nadruk wordt gelegd op het gevaar, dat verbonden is aan het tevéél roken. Gelukkig bestaat er thans een Deens middel, waarmede men het roken kan doen verminderen. Dit middel heet SMOKELESS. Smokeless zijn kleine tabletten, welke men langzaam In de mond moet la ten smelten. Het resultaat Is verras send. Na het opzuigen van één tablet heeft men 2 3 uur een afkeer van roken. Smokeless is verkrijgbaar bij apotheek of drogist. Begin vandaag nog met de Smokelesskuur; het Is be ter voor uw gezondheid. Eén van de gevolgen van de uitvoe ring van het Drie-Eïlanden-plan zal zijn, dat Schouwen-Duiveland een he tere verbinding met de rest van Zee land' krijgt. Aan de oostkust van Noord-Beveland zal namelijk een nieuwe veerhaven komen, die vijf miljoen gulden zal kosten. Dit door Gedeputeerde Staten van Zeeland voorgestelde plan is hier in tekening gebracht. Even ten noord-oosten van Kats is de nieuwe veerhaven te zien. De toegangsweg vanaf Zuid-Beveland zal vanzelfsprekend over de dam in de 7,andlcreelc lopen en vervolgent rond Kats naar de veerhaven. De toe gangsweg is met een stippellijn op de tekening aange geven. door Detty Paridaen uit M Aardenburgéén der winnaressen van de P.Z.C.-opstellen wedstrijd. „Ha, daar is de bus al". In drie minuten tijd hadden we ieder 'n plaatsje veroverd. „Zijn we er allemaal" vroeg de zuster. De leidsters keken even op hun lijstje en ja hoor daar ging de bus. Eerst naar Breskens; daar met de boot over naar Vlissin- gen. 't Was prachtig op 't water, want de zon scheen erop, je zag 'n mooie gouden streep. Er voer 'n vrachtschip voorbij van Zwitserland en nog wat vissersbootjes. „Hè zijn we al in Vlissingen? de boot toetert al. We gingen de boot af, maar moesten nog 'n klein eindje lopen. Daar stond de wachtende bus al. We reden langs Vlissingen, dan naar Middelburg, en zo naar Goes. Van Goes naar Bergen op Zoom en in Roosendaal stapten we uit. Leuk, we gingen naar 'n restaurant, waar we getrakteerd werden door meneer pastoor. We mochten nemen wat we wilden, ijs of limonade. „Allemaal klaar? dan naar de bus", zei de zuster, 't Was voorzichtig zijn met oversteken. En verder ging 't weer, nu op de Moerdijkbrug aan. Wat 'n brug, dat moet ook wel over zo'n breed water als 't Hollands Diep. Dan langs Dordrecht en Zwijndrecht. 't Waren allemaal huizen met vijf of zes verdiepingen, die zie je bij ons in Aardenburg niet. Ik zou er niet graag wonen. Nu recht naar ons doel: Rotterdam. 't Was half twaalf toen we Blijdorp binnenstapten. De vlaggen hingen uit, 't was ook feest: 100 jaar bestaat de diergaarde. Ik wist niet dat Blijdorp zo groot was. Nadat we onze bo terhammen gebruikt hadden, die heerlijk smaakten, gingen we met 'n gids weg, die vertelde over alle dieren die we pas seerden, zoals de olifant, de zeebra, slangen, panters en leeu wen. Ook gingen we in 'n hete kamer: waar allerlei dingen waren van de warme landen: de tropische diertentuin. Ook zagen we apen die van de ene boom naar de andere sprongen. Leuke dieren vind ik dat. We gingen ook 'ns naar de uitkijktoren; we mochten te voet de trappen op, maar ook met de lift; de meesten gingen te voet. Daar kon je heel Rotterdam zien liggen, dat was zo leuk; de mensen waren net poppetjes en de auto's heel klein. Ik dacht toen aan 't verkeersbord bij ons op school en aan de auto's die er op staan die zijn ook zo klein. Toen we alles goed gezien' hadden, gingen we terug naar beneden. Nadat we nog wat kaarten gekocht hadden in de „winkel van Sinkel" gingen we naar de bus, want we hadden al 'n paar uur in de diergaarde rondgelopen en waren toch wel wat moe geworden. We gingen toen naar huls, weer onder de Maastunnel door, dat vond iedereen leuk. Verder over Zwijndrecht en Dordrecht en over de Moerdijk- brug, langs Breda, Roosendaal. In Bergen op Zoom gingen we nog even langs de Wouwse Plantage. Daar kregen we 'n glaasje limonade, we mochten naar de speeltuin ook, maar die lag 3 km terug. Allemaal gingen we naar de bus en zo naar de speeltuin; 't was daar erg leuk, maar we moesten zien dat we op tijd thuis kwamen, dus duurde 't daar niet erg lang. We gingen over Kruiningen en daar met de pont over. We vonden 't allemaal akelig, omdat 't 'n open boot was. Heel Zeeuwsch-Vlaanderen reden we door. En nog volop zingend van 't Is zoooheerlijk en zo fijn Om op stap te zijn. Ja op stap met heel de klas En naar huis gaan we vanavond pas". £wamen we in Aardenburg aan Vermoeid, maar blij, om de heerlijke dag gingen we naar huis, waar we volop konden vertellen van de genoten dag. Andere verdeling premie werkloosheidsverzekering. Als een van de maatregelen om tot verlichting van liet overheids-budget te geraken heeft de regering, na am pele overweging, besloten maatrege len voor te bereiden tot tijdelijke ver laging van het aandeel van het Kijk in de premie voor de werkloosheids verzekering. Dit deelt de regering me de in een bij de Tweede Kamer in gediend daartoe strekkend wetsont werp. De toelichting hierop zegt verder o.m.: Ingevolge artikel 40 van de werkloosheidswet, zoals dit thans luidt, komt van het geldende premie percentage een vierde deel voor reke ning van de werkgever, een vierde deel voor rekening van de werknemer en de helft voor rekening van het Rijk. Het onderhavige wetsvoorstel strekt daarom tot een verdeling van de kos ten voor de werkloosheidsverzekering in gelijke mate over de werkgevers, do werknemers en liet Rijk. uitslui tend voor de jaren 1958 en 1959. Een wijziging van de verdeelsleutel heeft uiteraard invloed op het aandeel van elk der contruabelon. De huidige premie, bedraagt 1.6 pet van het loon, nat voor premieberekening in aanmer king komt. De regering ia van oordeel dat bij w ijziging van do verdeelsleutel de premie tip 1.2 pet gesteld zul moe ten en kunnen worden. Bij dit percen tage blijven hef werkgevers- en werk nemersaandeel in de premie onveran derd gehandhaafd op 0.4 pet. De verbetering in de Rijksmiddelen, welke als resultaat van de bij «lit wetsontwerp voorgestelde en aange kondigde maatregelen mag worden venvacht, bedraagt 30.5 miljoen. Opleggen van tankschepen in Engeland De scheepvaart correspondent van de „Financial Times" meldt, dat de Shell-groep begonnen is met het op leggen van enige tankschepen daar voor een deel der wereldvloot van tankschepen momenteel geen emplooi bestaat. Volgens de correspondent heeft de Shell bevestigd, dat zij in Britse havens enkele tankschepen heeft opgelegd. Enige maanden geleden is de British Petroleum Company reeds overge gaan tot het opleggen van 9 tank schepen. Naar de correspondent voorts nog meldt zijn de tankvrachttarieven in de wilde vaart sedert het hoogte punt. dat tijdens do Suezkanaalcrisis werd bereikt, gedaald tot een niet ren dabel niveau. Meer en meer komen onafhankelijke tankreders tot de slot som, aldus de correspondent, dat het geen zin heeft hun schepen hij de hui dige vrachttarieven in bedrijf te hou den en dat opleggen de enige oplos sing is. I Koninkrijksdag wordt op zaterdag gehouden Omdat dit jaar de vijftiende dpcember op zondag valt zal de bevestiging van het statuut van het koninkrijk op de veertiende herdacht worden. De bij eenkomsten ter viering van de kó- ninkrijksdag zullen ditmaal te 's Gra- venhage worden gehouden; het vorig jaar vond zij in Amsterdam plaats. Ter gelegenheid van de koninkrij'ks- dag zal zaterdag van alle rijksgebou wen da vlag worden uitgestoken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 8