Indonesische regering vormt geen team zoals in andere landen Wie zijn erfgenamen van markies De Bette de Gruyter (+1792)? INDONESISCHE MAATREGELEN ZIJN GEEN NATIONALISATIE" KLAhKhOHV DINSDAG 10 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERWARDE BERICHTGEVING UIT INDONESIË Ministeriële verklaringen worden niet altijd door kabinet gedekt (Van een speciale medewerker) De berichtgeving uit en over Indonesië blijft verward en tegenstrijdig. Verwonderlijk is dit natuurlijk niet. De aard van het vaak oncontroleer bare nieuws en de interpretatie van de overstelpende feiten stellen nu eenmaal onmogelijk zware eisen aan de berichtgever, en hij zal dus een enkele maal het accent verkeerd leggen of zelfs een duidelijke fout maken. Er is echter nog een andere, hoogst belangrijke factor, en daar voor kunnen de correspondenten der wereldpersbureaus, die thans in Djakarta vertoeven, niet aan sprakelijk worden gesteld. Dat is de omstandigheid, dat ook het of ficiële nieuws vaak van het ene ogenblik op het andere verschilt. Een bekend radiocommentator klaas- de daar zondag over en vroeg zich af, welk spel men weer speelde: terwijl de minister van justitie en zijn colle ga van voorlichting in Djakarta aller lei bijzonder onaangename verklarin gen aflegde, gaf de minister van bui tenlandse zaken, Soebandrio, in Sai gon geruststellende verzekeringen. Men moet daar vooral niet meer achter zoeken dan er in werkelijk heid in zit, en dat is, dat de Indo nesische regering geen team vormt zoals een Nederlands kabinet en dat Indonesische ministers voor wat betreft de zaken die hun de partementen aangaan vaak zeer vérstrekkende verklaringen afleg gen, die aan hun collega's volko men onbekend zijn, zelfs als die verklaringen ver uitgaan boven de taak van de minister in engere zin en bijvoorbeeld het algemeen rege ringsbeleid raken. Wanneer dus de minister van justi tie Maengkom verklaart, dat alle Ne derlanders moeten" vertrekken en de minister van buitenlandse zaken Soe bandrio zegt dat zulk -een plan nooit is opgesteld, betekent dit niet, dat eerst de heer Maengkom zijn mond voorbij heeft gepraat en dat nu de heer Soebrandio dit rectificeert, maar eenvoudig dat" de Nederlanders beho ren te verdwijnen en dat de minister \*an buitenlandse zaken het daarmee niet eens is. Regeringspolitiek in Indonesië is ei genlijk een ongekende luxe; al be spreekt de ministerraad natuurlijk wel algemene vragen en bepaalt daarte genover zijn houding Wanneer'echter een minister van mening is, dat iets moet geschieden, en vooral als er haast is bij zijn plan, belet niets hem dit aan te kondigen als ware het „de regering", die dit of dat voornemen heeft. Er is dus geen twijfel aan mogelijk of de minister van justitie is de me ning toegedaan, dat alle Nederlanders moeten verdwijnen in drie etappen. I-Iet is buiten twijfel of een aantal van zijn collega's, vooral die welke betrok ken zijn bij de economische en finan ciële deoartementen en diensten, is 't daar niet mee eens. Ze laten hem voorlopig praten. Het is best mogelijk, dat de minister van justitie tenslotte zijn zin krijgt het is ook best mogelijk, dat dit ideetje in de loop der komende dagen aan zienlijk aan kracht verliest. Het effect is intussen bereikt: de heer Maeng kom heeft zich wederom tegenover „het volk" doen kennen als een bij zonder goed patriot, die alles doet om die gehate Nederlanders op te ruimen. De heer Maengkom heeft daartoe ook wel reden: nu wij het toch over hem hebben mag wej in herinnering worden gebracht, dat de heer Maeng kom destijds de behandeling van de zaak tegen wijlen Jungschlager te be handelen kreeg omdat hij het een cn ander had goed te maken. Zijn gewe ten was niet brandschoon. De heer Maengkom kweet zich op onovertrof fen wijze van zijn taak, nadat rechter Liem, die de zaak eerst behandelde, te gereder tijd ziek was geworden, welk feit samenviel met zijn in parti culiere gesprekken niet verheelde me ning dat er geen schijn van bewijs tegen Jungschlager was en hij voor nemens was hem in vrijheid te stellen. De heer Maengkom was zo kieskeu rig niet: hij moest zich rehabiliteren en slechts de barmhartige dood be spaarde Jungschlager een grievend en onrechtvaardig vonnis. De heer Maengkom werd tot beloning minister in het jongste, door de president zelf gevormde kabinet en heeft ook sinds dien het zijne gedaan om de reputatie die hij zich gevormd had tijdens de behandeling van de zaak-Jungschlager te rechtvaardigen. Welke betere kans had hij zich kunnen wensen dan het vogelvrij verklaren van de Nederlan ders? De heer Soebrandio, trouwens uit ander hout gesneden (hij was voor hij in de politiek terechtkwam een ge respecteerd medicus en ook in de eerste jaren van zijn nieuwe activitei ten geen scherpslijper, ziet natuurlijk scherper dan de heer Maengkom, wel ke fatale gevolgen reeds de aankon diging van zijn collega heeft gehad, ook op internationaal terrein. Hij ont kent dus vlotweg dat het uitzetten van alle Nederlanders ooit in het voorne men zou hebben gelegen. Hij kan dat veilig doen „want hij kent zijn pap- penheimers en weet dus ook al be vindt hij zich buiten Indonesië, dat een aankondiging als die van de heer Maengkom waarschijnlijk niet wordt gedekt door de ministerraad, of al thans niet door de ministerraad is overgenomen. Het zijn deze verhou dingen in Nederland ondenkbaar die de verwarring nog oneindig groter maken dan zij uit de aard der omstan digheden al zijn zou. Overigens krijgt de heer Soebrandio een goede kans op gelijk. De druk van buiten, en gelukkig ook van vrienden van Indonesië, zoals India, op Djakar ta wordt in snel tempo groter. Boven dien verliest 'n dergelijke emotionele actie als die in Indonesië automatisch aan stootkracht, zodra er tijd genoeg verlopen is om althans even tot be zinning te komen. Tenslotte gaan zich in Indonesië tegenkrachten ontwikkelen in ver band met de politieke gevolgen m eigen kring, nu hoe langer hoe meer blijkt, dat het de communis ten zijn die ae actie tegen Neder land in de eerste plaats leiden en gebruiken. Het zal er in de eerst komende dagen om gaan of de niet-communistische leiders de uit de hand gelopen beweging zullen kunnen stuiten. (Slot van pag. 1) gisteren te Penang aangekomen. De gezagvoerders deelden mee, van de gewone vaarroute te zijn afgeweken in verband met de anti-Nederlandse campagne in Indonesië. Bijna 1000 In donesische passagiers van meer dan 20 K.P.M -schepen zijn in de haven van Singapore gestrand. Volgens een woordvoerder van de K.P.M bestaat er geen vooruitzicht, dat zij in de naaste toekomst zullen kunnen ver trekken. Intussen zijn zij „gast" van de maatschappij. Woordvoerders van de Koninklijke Java-China Paketvaartlijn, van de N.V. Stoomvaart Maatschappij Neder land en van de Kon. Rotterdamsche Lloyd N.V. hebben meegedeeld, dat hun diensten op Indonesië normale voortgang vinden. ZWAARD. In San Diego te Cali- fomië is een visser het slachtoffer geworden van zijn hobby. In het aas hapte een zwaardvis en de visser werd in het water gesleurd. Dat vond de zwaardvis nog niet genoeg en doorboorde met zijn zwaard één heup van de visser. Dc visser kon zich bij tijds in veiligheid stellen. VERKEERD VERBONDEN. „Hallo, hier spreekt de koning", zei een stem toen de rijwielhandelaar Harald Jen sen uit Kongerslev de hoorn had op genomen. „En hier is president Eisen hower", antwoordde Jensen slag vaardig. „Dat spijt me. Ik vrees het ver keerde nummer te hebben gekregen. Ik heb gevraagd naar Kongerslev 14 (dat is het nummer van Castens- kjold, koninklijk jachtmeester)", aldus de stem. Jensen kreeg later te horen dat hij gesproken had met ko ning Frederik. Twee- nieuwe -postzegels uitgegeven door de Italiaanse posterijen: links een zegel uitgegeven ter herdenking van de 2000ste sterfdag van Marcus Tullius Cicero, de grote Romeinse staatsman, redenaar, wijsgeer en schrijver: Rechts een zegel ter her denking van de 500ste geboortedag van Filippino Lippi, de beroemde Florentijnse schilder, die een van de baanbrekers van de renaissance in de schilderkunst was. CAO. administratief personeel grafisch bedrijf. In de Staatscourant is gepubliceerd de goedkeuringsbeschikking van het college van rijksbemiddelaars van de wijziging van de C.A.O. voor het ad ministratief personeel in het grafisch bedrijf. De wijziging, die ingaat per 1 oktober 1957, houdt onder meer een salarisverhoging van 6 pet. in. Aan deze verhoging is de voorwaarde ver bonden, dat zij niet in de prijzen mag worden doorberekend. te kennen gegeven, dat door de Ne derlandse regering getroffen fi nanciële maatregelen thans toe zicht Is Ingesteld op Indonesische relcen'ngen bij Nederlandse ban ken. Zij verklaarden dat al dege nen. met inbegrip van de rechts personen. die onderworpen zijn aan de Indonesische deviezenwetge- ving, zich thans zullen moeten wenden tot de Nederlandse Bank voor een vergunning om te be schikken over rekeningen in Ne derland. Hieronder vallen Indone sische ingezetenen, Indonesische ondernemingen en ook de Indone sische regering, aldus deze waar nemers, die hieraan toevoegden, dat de passage over de mogelijk heid van een „snel ingrijpen indien de ontwikeling van de verhouding tussen Nederland en Indonesië dit noodzakelijk maakt" aan de be kendmaking van de Nederlandse regering ook enige diplomatieke betekenis verleent. Jannie Mol uit Kamperland (rechts), die op het ogenblik in het kader van de uitwisse- ling van landbouw jonger en in 1 Amerika verblijft, was met In geborg Lervang (Noorwegen), Christoforos Izoanos Grieken landen een dertigtalandere buitenlandse jongeren te gast op het 36ste congres van de I)-H clubs, dat in Chicago werd gehouden. Op de foto ziet men de jongelui in gesprek met de heer E. H. Leker van het Ame rikaanse departement van landbouw (tweede van rechts Illllllllltltllllllllllll Nieuwe verzorgster voor prinsessen benoemd. De koningin en de prins hebben aan mejuffrouw A. A. Broers op haar verzoek met ingang van 1 januari 1958 op de meest eervolle wijze ont slag verleend als verzorgster van dc prinsessen zulks onder dankzegging voor de vele belangrijke diensten door haar in die functie bewezen. Met ingang van dezelfde datum is mejuffrouw L. J. Ingen Housz te Be verwijk benoemd tot verzorgster van de prinsessen Margriet en Marijke. Mejuffrouw Ingen Housz, die ge boren werd in Beverwijk, heeft het gymnasium te Haarlem gevolgd. Daarna is zij naar Frankrijk gegaan, waar zij aan de universiteit te Gre noble Frans en aan het conservato rium aldaar muziek heeft gestudeerd. Vervolgens heeft zij zich laten in schrijven aan de School voor maat schappelijk werk te Amsterdam. Haar opleiding daar zal mejuffrouw Ingen Housz dus voor het aanvaar den van haar nieuwe functie onder breken. Mejuffrouw Ingen Housz Is een dochter van ir. A. H. Ingen Housz, president-directeur van de N.V. Ko ninklijke Nederlandse hoogovens en staalfabrieken. Paul Guimard wint Prix Interallié. De „Prix Interallié" is toegekend aan Paul Guimard voor zijn roman „Rue du Havre". Paul Guimard werd in 1921 te Saint- Mars-La-Jaille in het departement Neder-Loire geboren. Voor en tijdens de oorlog werkte hij bij de provinciale pers. Na de bevrij ding werd te Parijs een door hem ge schreven komedie „Septième Ciel" op gevoerd. Hy werd medewerker van de radionieuwsdienst. Ook werd hij lei der van een op zijn initiatief begonnen radioprogram „Tribune de Paris". Zijn eerste roman, „les faux frères", kreeg in 1956 de prijs voor de meest humoristische roman- Noorwegen overweegt bouw van atoom-koopvaarder. Het Noorse socialistische blad „Ar- beiderbladet" meldt, dat de regering dezer dagen zal besluiten tot de bouw van een koopvaardijschip met atoomvoortstuwing. Een officiële me dedeling hierover wordt binnenkort verwacht. Het Noorse instituut voor atoom energie en het instituut voor scheeps- bouwtechnisch onderzoek zijn vol gens het blad van mening, dat er nu voldoende kapitaal voor de uitvoering van het project bijeengebracht is. De opdracht zal worden uitgevoerd door het instituut voor atoomenergie en er zal geen hulp van Amerikaan se raadgevers worden ingeroepen. Oorspronkelijk hebben vijf Noorse rederijen besloten de bouw van een atoomschip voor te bereiden. Later zijn er nog meer aan de financiering gaan deelnemen. Twintig gewonden bij botsing tussen bus en auto. f In Hengelo is zaterdagmiddag een autobus van de Overijselse autobus dienst tegen de achterzijde van een links afslaande Duitse vrachtauto met aanhangwagen gereden. De vijftig inzittenden werden tegen elkaar ge smeten. Twintig personen liepen ver wondingen op. Zij werden ter plaat se en in het nabijgelegen Koningin Julianaziekenhuis verbonden. Allen konden daarna hun weg vervolgen. Boete geëist in zaak van krantenpuzzel. Tegen de hoofdredacteur van een landelijk ochtendblad heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker, gisteren in hoger beroep een boete van honderd gulden, subs, tien dagen hechtenis geëist voor een op 22 fe bruari in dat blad gepubliceerde puz zel, die volgens de officier een over treding van de loterijwet is. De deelnemers kunnen, naar het oordeel van de officier op de oplos sing geen overwegende invloed uit oefenen. Het kanselement is gelegen in de aard van de vragen en daarme de aldus de officier is de ge hele puzzel veroordeeld. De oplossing berust op een subjectief inzicht van de puzzelredacteur. De puzzel moet daarom volgens de officier als een kansspel worden aangemerkt. In eerste instantie had de kanton rechter de hoofdredacteur vrijgespro ken omdat naar zijn oordeel de deel nemers wel in staat zijn een overwe gende invloed uit te oefenen. Uit spraak op 23 december. ER LIGT WEER EEN ERFENIS TE WACHTEN Veelbelovende brieven uit V.S. (Van een speciale verslaggever). Ongeveer drie en een half jaar gele den, in juli 1954, kregen verscheide ne Nederlandse gezinhen een brief in de bus, waarvan de afzendster een geheimzinnige Amerikaanse, mrs. A. J. Boogaert, was. Zij kwam met het nogal ongelooflijke verhaal over een nalatenschap van 23 miljoen dollar. Deze miljoenen zouden hebben toe behoord aan een zekere Leendert de Gruiter uit Den Briel. Aangezien de ze man in 1849 als een doodgewoon wagenmaker overleed, vatte het ver moeden post, dat het de Amerikaan se erom te doen was. op goedkope wyze aan een stamboom to komen. Immers, z(j vroeg in verband met de ze erfeniskwestie uitgebreide fami- liegegevens. Een van do aangeschre venen, een Amersfoorter, die zUn naam liever niet genoemd wil heb ben, verstrekte destyds enkele inlich tingen, waarop circa een maand later een weinig zeggend bedankbriefje volgde, dat op een tweede nalaten schap zinspeelde. Veel wat toen onduidelijk was, is nu wat duidelijker geworden, dank zij een tweede brief, die de Amers- foorter ontving, ditmaal geschreven door een zekere mrs. C. Riet uit Salt Lake City. In deze brief, vol taalfouten, worden drie adressen van Nederlandse notarissen en advoca ten genoemd en met één van hen. notaris De Vries in Dirskand, heb ben wy ons over deze kwestie in ver binding gesteld. Sprak de vorige brief van een „mijnheer De Gruiter uit Den Briel", die uit Salt Lake City heeft liet over de nalatenschap van een markies De Bette De Gruyter, die in 1792 vlakbij Aalst (België) overleed. Er wordt gezegd, dat in deze zaak grote vorderingen zijn gemaakt, als *gevolg waarvan de advocaten en notarissen uit Nederland, Bel gië, Duitsland en Amerika de hoofden bijeen hebben gestoken om de zaak der nalatenschap uit de doeken te doen. Op 3 mei 1956 was in Utrecht een vergadering van erfgenamen en vermoedelijke erfgenamen gehouden, gevolgd door conferenties in België en Duitsland. Op 20 dezer zou in Breda een nieuwe besloten conferentie worden gehouden. De Amersfoorter, die hiervoor wordt uitgenodigd, moet daartoe contact opnemen met genoemde no taris De Vries, de heer Schlink te Rotterdam of mr. Jolles te Den Haag. De heer Schlink, een voor aanstaand genealoog, zou op het punt staan, naar Amerika te vertrekken om de verschillende erfgenamen daar verslag uit te brengen over de vor deringen in deze zaak en verdere on derzoekingen te doen. Er werd ook nog op gewezen, dat verschillende „briefschrijvende vrien den" niet op de vergadering waren, omdat 't Nederlandse bestuur hun adressen niet bezat. VERJAARD. De heer De Vries heeft veel ge heimzinnigheid om deze zaak wegge nomen. Wat de eerder genoemde Leendert de Gruiter betreft, het fantastische bedrag had deze man ook weer van een ander geërfd. Hij heeft er alleen nooit iets van gewe ten De kwestie is reeds lang verjaard en de gelden in het toenmal'ge Nederlands-Indië werden in 1870 door de Indische weeskamer overge nomen. De geheimzinnige mrs. Boo gaert was een der belanghebbenden in deze miljoenenerfenis. Inzake de erfenis 'van markies De Bette De Gruyter. waarvan de grootte onbekend is, luidt het juri disch advies tot heden zo, dat de ver deling der nalatenschap nog moge- 'ijk is, aangezien noe geen verjaring heeft plaatsgehad. Het opsporen van de (onbekende) afstammelingen maakt deze zaak bijzonder moeilijk. Het gaat erom. de nakomelingen te vinden van het echtpaar Boude- wjjn de Gruvter-J oh an na Sneevoet», dat. omstreeks 1494 in Antwerpen heeft geleefd De hiaten in het doop- en trouwboek zyn echter groot. Er is een comité gevormd en een f-yhievereniging opgericht, waarvan men voor 25 per jaar lid kan worden. Uit deze fondsen wordt het genealogisch onder zoek gefinancierd. Maar een kans op een aandeel uit de moge lijk grote erfenis is, volgens de heer De Vries, even groot als de kans bij deelneming aan de staatsloterij De heer Schlink, die inderdaad naar de Verenigde Staten gaat. zal ook een bezoek aan Salt Lake City brengen, waar de Mormonen dë grootste genealogische bilbliotheek ter wereld bezitten. Het zal onge twijfeld nog lange tijd duren, voordat dit moe'zame en tijdrovende werk eventueel met vrucht zal worden be kroond. Het Wereldgebeuren Maanzorgen Dr. John Peter Hagen heeft de laatste tijd niet minder dan zes tien uur per dag gewerkt. Als leider van het marine-object voor I Vanguard-raketten, hield hij zich be- i zig met de voorbereidingen tot het I lanceren van een Amerikaanse kunst maan. Het was een slag voor hem, toen begin oktober bekendgemaakt werd, dat de Russische spoetnik baantjes draaide om de aarde. Hij kon niet veel anders doen, dan een deel van zijn specialisten vrijmaken voor het bestuderen van deze Rus sische primeur en voor het verkrij gen van wetenschappelijke gege vens uit het ding, dat daar in duize lingwekkende vaart, radioselnen pie pend, door de ruimte vloog. Maar in tussen moesten ook de voorbereidin gen tot het oplaten van de Ameri kaanse maan voortgang vinden. Vooral toen de Russen begin novem ber propagandistisch succes behaal den met hun tweede kunstsatelliet, werd het nodig geoordeeld, dat de voorbereidingen werden versneld. Vrijdag jongstleden is een eerste Amerikaans proef-kunstmaantje, dat met een Vanguard-raket omhoog zou worden gebracht, echter niet ver ge komen. De raket verbrandde groten deels, waarbij ook illusies in rook op gingen. Ontsteltenis maakte zich een ogen blik meester van eën twintigtal funstionaris7?n die od het Mi- "«sterie van D~f<m~'~ te Wa^hi^gton bijeen waren. Zij konden bij het ver nemen van de tegenvaller eerst hun oren niet geloven. Een woordvoer der van het ministerie stond klaar met een tekst, die hij had moeten voorlezen als het afschieten was ge lukt. Hij verfrommelde het papier; dat was nu waardeloos. Met een be zorgd gezicht zat John P. Hagen als chef van het Vanguard-project achter een batterij microfoons om aan persen en rad'o een uiteenzetting te geven. Achter hem stonden op het bord nog de gegevens betreffende de start... Een zegsman beschreef hem als „zeer teleurgesteld". Aan kritiek en tegenkritiek ont breekt het dezer dagen niet in Amerika.. De leider van de De mocraten in de Senaat, Lyndon Bai- nes Johnson, zei in het afgelopen weekend: „Dit was een van de best gepubliceerde mislukkingen in onze geschiedenis". Dit schreef de New- York Herald Tribune: „Men weet niet of men moet huilen om de ver nedering of lachen om de absurdi teit" De „Washington Post" zag als enig lichtpunt dat het hele geval een bewijs was voor de Amerikaanse openhartigheid. Maar degenen, die eisen dat eerst resultaten behaald moeten worden, voordat bekendma kingen worden gedaan, nemen voort durend in aantal toe. Dr. Wernher von Braun, het uit Duitsland afkomstige hoofd van de raketten-researchafdeling die aan het Amerikaanse leger is verbonden, heeft de beschuldiging „gelanceerd", dat in de jaren 1947 tot 1951 toen de Democraten aan het bewind wa ren, weinig is gedaan voor het ont wikkelen van ballist;sche projectielen. Daartegenover stelde de voorzitter van de Democratische partij. Paul M. Butler, dat Von Braun zelf. die destijds aan het hoofd stond van het gehele programma, aan de regering had moeten vertellen, dat Amerika niet voldoende vorderingen maakte en dat hij te weinig geld kreeg. ..Alle verantwoordelijkheid berust dus bij hem". Oud-president Harry S. Tru man verklaarde, dat hij niet eens van Von Brauns bestaan had geweten... Dreigt in Amerika de bitterheid het van de zelfspot te winnen, in andere westerse landen, en met name in Engeland, ziet men nog geen reden om bij de pakken neer te zitten De grote koppen, waarmee verscheidene Britse dagbladen het „stranden" van de kunstmaan be kend maakten, bevatten ironische woordspelingen, zoals „U.S. calls it Kaputnik" (de Veren'gde Staten noe men hem kapoetnik) in de Daily Express en „Oh. what a flopnik!" in de Daily Herald. In verscheidene kranten wordt te recht de stelling verdedigd, dat deze mislukking ook gelukkige kanten heeft. Het is beter, dat de Verenigde Staten ter Navo-topconferentie tij gen in de overtuiging, dat ook hun vorderingen falen vertonen, dan dat zij er verschijnen als trotse kunst- maanlanceerders, die in technisch op zicht superieur zijn aan hun bondge noten. Dat de samenwerking in het Atlantische bondgenootschap moet worden uitgebreid, is nu nog duide lijker dan tevoren. Van een bunde ling der wetenschappelijke capaci teiten zal op de duur niet alleen dr. John P. Hagen, maar het gehele bondgenootschap kunnen profiteren. DR. JOHN P. HAGEN zeer teleurgesteld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5