BOERENLEENBANK IN VEERE OPENDE NIEUW GEBOUW SCHROOTFRAUDE NIET ALLEEN EEN ZAAK VAN NEDERLAND Zeeuwse Almanak SUBSIDIE VAN 41.000 VOOR CULTUREEL WERK IN ZEELAND Agenda 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 DECEMBER 1957 NA 37 JAAR IN WONING Een fikse hagelbui onderstreepte maandagmiddag de korte toespraak van de burgemeester van Veere, jhr. I. den Beer Poortugael, toen deze het nieuwe gebouw van de Veerse boerenleenbank opende. „Met deze sleu tel open ik dit gebouw", sprak de burgemeester, draaide het slot in de deur om en ontvluchtte met de andere genodigden zo spoedig mogelijk de hagelstenen. Deze bui vormde de enige dissonant van deze middag, want voor het overige was het een prettige bijeenkomst in „De Campveerse Toren", waar het bestuur van de boerenleenbank vele felicitaties in ont vangst mocht nemen ter gelegenheid van de opening. De voorzitter van het bestuur, de heer D. Kasse, heette aan het begin de genodigden van harte welkom, in het bijzonder de burgemeester en wethouder S. Kodde, alsmede de vertegenwoordigers van de centrale Coöperatieve Raiffeisen- bank, van de Ring, de Onderlinge Waarborgmij., het Landbouw Coöpera tie Centrum, de architect en de aannemers. voor hij namens het gemeentebestuur gelukwensen overbracht. „Misschien is het genoeglijke van de oude bank wel verdwenen", veronderstelde de burgemeester, „maar we leven nu eenmaal in een dynamische tijd". Na mens de centrale bank sprak vervol gens de inspecteur, de heer G. J. Co lenbrander uit Goes, namens de ring van Boerenleenbanken op Walcheren de heer Polderdijk en namens het landbouw coöperatiecentrum drs. J. Dijkgraaf, die de nieuwe bank verge leek met een smeerstation, waar het economische leven gesmeerd wordt. Verder voerden nog het woord de heren L. Beije, A. Dingemanse en Van de Gruijter namens de bouwers, H. J. .Volkers, namens de raad van toe zicht, F. J. Castel, een der grondleg gers van de Veerse bank, die voorts een korte terugblik gaf op het begin van de werkzaamheden, H. A. Cranen- burgh, Repko, de kassier, Franse en Caljouw, welke laatste spreker aan stipte, dat de bank ook betekenis heeft voor het verenigingsleven. De heer Kasse dankte de sprekers voor hun vriendelijke woorden en hoopte tot slot, dat de vele wensen van deze middag met Gods hulp mo gen worden vervuld. Modern en ruim kantoor. In een openingsrede merkte de heer Kasse onder meer op, dat de Veerse boerenleenbank 37 jaar lang bij anderen „ingewoond" heeft. Niet temin kon de voorzitter veel goeds van die inwoning vertellen, „want nooit is er ruzie geweest". Na de op richting van de bank werd het kan toor ondergebracht bij de huidige kassier, de heer R. Repko, die in de dertiger jaren naar een pand verder in de Kapelstraat verhuisde. Hoe de werkzaamheden toenamen bleek wel uit enkele cijfers, die de heer Kasse noemde: in 1920 was er een omzet van 108.000 en in 1956 van 7.272.000. Het aantal leden steeg van 79 tot 259. De benedenwoning van het nieuwe pand aan de Kade is ingericht als kantoor, terwijl het in de bedoeling ligt om de bovenverdieping te be stemmen als woning voor de kassier. Beneden vindt de bezoeker een ruime hal met een voorportaal. Via de hal bereikt men het loket en het kan toor, terwijl aan de voorzijde een be stuurskamer is ingericht. Het geheel is eenvoudig, maar uiterst modern en stijlvol, bovenal ruim, en geschilderd in frisse kleuren. Kortom een ge bouw, waarop de bouwers bijzonder trots kunnen zijn. Het gebouw is aangekocht voor 10.000, waarvan 5300 is afge lost. De aannemingssom bedroeg 14.300, het bouwen van de kluis 3800, terwijl met alle andere werken het geheel op 25.000 kwam. De kantoren zijn ingericht met stalen meubels. VELE SPREKERS. Na de openingswoorden van de voorzitter toog het gezelschap naar het nieuwe gebouw, dat grondig in ogenschouw genomen werd. Weer te rug'in ,;De Campveerse Toren" uitte burgemeester Den Beer Poortugael als eerste zijn bewondering voor het- geen tot stand gebracht was, waar- f Advertentie) Motorrijder reed tegen vrachtauto. Nabij de Vlakebrug aan de Vlaak- sezandweg op de rijksweg Goes Bergen op Zoom is maandagmorgen omstreeks 8 uur een motorrijder te gen een vrachtauto gereden. De man moest met een gebroken been in het ziekenhuis Oostwal te Goes worden opgenomen. De motorrijder J. uit Boxtel zag blijkbaar te laat, dat ter plaatse werkzaamheden werden uit gevoerd. Ondanks het feit, dat met een rode lantaarn een stopteken werd gegeven, reed J. op een vracht auto, die stenen aan het lossen was. Hij brak bij de botsing een been. De motor werd beschadigd. HOGE AUTORITEIT E.G.K.S.: Er zouden enkele tonnen mee gemoeid zijn Over de geruchtmakende zaak van de schrootfraude in ver band waarmee ook drie direc teuren van de Zeeuwse Metaal- maatschappij te Vliasingen wer den gearresteerd, wordt nog ver nomen, dat het hier om énkele tonnen men beweert zelfs méér dan een miljoen gulden gaat. Het politieonderzoek in deze zeer ingewikkelde zaak is nog in volle gang. zodat het wel enkele dagen kan duren, voordat definitieve mede- lingen hierover kunnen worden ge daan. Zoals reeds gemeld, verstrekte de betrokken referendaris van het minis terie van Economische zaken zgn. „derde-landenverklaringen" aan de handelaren, die hierdoor uit het ega lisatiefonds van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap het prijsver schil bijbetaald kregen voor buiten de E.G.K.S. aangekocht schroot. Zij zouden dit ook hebben ontvangen voor partijen, welke niettemin toch in een van de bij de E.G.K.S. aange sloten landen waren gekocht. Het VAN TOT SNELHEID. Met een grote schare kinderen op autopeds en fietsjes voorop, sukkelde de brandweerauto naar de tractor van de firma B. uit Hengstdijk, die in Stoppeldijk gemeente Vogel waarde in brand was geraakt. On middellijk had men de brandweer van Vogelwaarde gealarmeerd en in een recordtijd waren de brandweer lieden op de wagen, maar deze pres teerde het niet harder te rijden dan tien kilometer per uur. Waarom? Wel, de motor was een beetje de fect. Toen de „optocht" eindelijk de tractor had bereikt, was die reeds 'n „prooi der vlammen" geworden, zo als de gemeenplaats dat wil. De te rugweg ging vlugger. Met een „snel heid" van vjjftien kilometer per uur. kon de brandweerwagen het brand spuithuls bereiken GEDACHTENLEVEN.... De vierjarige zoon des huizes had de ganse morgen opmerkzaam de werkzaamheden gadegeslagen, die een timmerman aan enkele klemmen de deuren had verricht in de ouder lijke woning aan de Singel in Vlis- singen. De arbeid van de man boeide hem en zo bleek later hij had er zelfs diep over nagedacht. Want toen de timmerman compleet met gereedschapskist weer verdwenen was, sprak de kleuter tot zijn ma ma: „Mams, waarom maakt de tim merman die deurent" „Wie, jongenlief, sou dat anders moeten doent", luidde de weder vraag van mama en daarop volgde een antwoord van zoonlief, dat weer eens bewees hoe gecompliceerd het gedachtenleven van opgroeiende kin deren kan zijn, want zonder enige aarzeling verklaarde de knaap ,jfou, de deurwaarder natuurlijk!" SCHEPEN IN DE STORM. In de woeste storm van gisteren en eergisteren, waren er toch nog schepen die het ruime schuimen de sop moesten kiezen. Zo ook de Belgische motorspits „Romain". die van Temeuzen kwam. Vlak voor de haven van Hansweert brak de roer ketting en het zag er voor de beman ning niet zo fraai uit. De schipper wist gelukkig het anker te presen teren. waarna de „Romain" door de „John" de haven kon worden bin nengesleept. Het sleepschip „Leona" van Antwerpen varende naar Rotterdam wist ondanks alle pogingen van de sleepboot de gasboei niet mis te varen. Daardoor kreeg het schip schade aan liet roer. Ook sloeg de roeiboot los en ging op drift. RAAK GESCHOTEN. Tjjdpns de te St. Annaland gehou den dryfjacht ten noordwesten van de gemeentekom werden 72 hazen, 27 patrijzen, 4 eenden en 1 fazant geschoten. REEDS SCHAATSEN. Onlangs werd de ijsbaan aan de Langeweg in Sint Annaland onder water gezet. Maar de Jeugd heeft die baan helemaal niet nodig om de schaatssport te kunnen beoefenen: zn had in de zogenaamde „plaatwei" al een plekje gevonden en één hele mid dag hebben de St. Annalandse jon geren daar geschaatst. WEET JE NOG WEL Ja, in Sluiskil is men hevig aan het moderniseren. Sluiskil-Noord baadt nu 's avonds in eon zee van hypermodern licht. Men is algemeen bezig oude palen en bomen te vellen in het belang van die vernieuwing. Op de bovenweg werd een honderd jarige boom geveld, die slechts door een drietonner kon worden wegge sleept. De Sliiiskilse ouden van «la gen die hun rustbank tjjdelijk 661c al moesten missen keken toe en j een blik van weemoed lag In hun I ogen. moet hier gaan om partijen van 1000 tot 3000 ton, bij elkaar enige tien duizenden tonnen. Daar de vergoe ding ongeveer 10 dollars ofwel 38 per ton bedroeg, is het duidelijk, dat hiermee zeer grote bedragen ge moeid zijn. De referendaris zou een 1 tiental van dergelijke verklaringen hebben afgegeven; de door hem ontvangen steekpenningen zouden echter gering zjjn, in vergelijking met de bedragen welke de handelaai'S hierdoor hebben kunnen toucheren. Nader wordt nog gemeld dat het gebeprde in de maandag te Luxem burg gehouden bijeenkomst van de commissie voor de gemeenschappelij ke markt ter sprake is gebracht. De vertegenwoordiger van de Hoge Auto riteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal heeft te kennen gegeven, dat dit college voornemens is een onderzoek in te stellen, om de juiste omvang van de zaak vast te stellen en herhaling van dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. De Ho ge Autoriteit is van mening dat deze zaak niet uitsluitend de Nederlandse regering aangaat, maar ook de Hoge Autoriteit, wegens het toezicht, dat door haar wordt gehouden op de werkzaamheden van het gemeen schappelijke bureau en do vereve ningskassa voor ingevoerd schroot. Gouden jubileum Zeeuwse Groene Kruis Zoals reeds gemeld, zal op don derdag 12 december a.s. het vijftig jarig jubileum van de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" te Middelburg worden ge vierd. Des middags wordt van 1.30 tot 3.30 uur In „Het Schuttershof" de officiële herdenkingsbijeenkomst ge houden, waarna van 3.45 tot 4.45 uur in de Burgerzaal van het Stadhuis voor iedereen gelegenheid zal zijn om het bestuur met dit jubileum geluk te wensen. Van 5 tot 6 uur worden het be stuur en een aantal genodigden door Gedeputeerde Staten in de Staten zaal ontvangen. Nadat bestuur en genodigden zich aan een gemeenschappelijk diner zul len hebben verenigd, begint om 8-15 uur in de Schuttershofzaal de feest avond. Op deze avond zal eerst een revue, samengesteld door mevrouw Huysman-Griep uit Rilland-Bath worden opgevoerd, terwijl daarna mevrouw v. d. Broecke-de Man uit Aardenburg zal declameren. Slotbijeenkomst Herverkaveling Walcheren. Minister Mansholt zal herdenkingsrede houden. De minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, heeft inmiddels de uitnodiging tot het bijwonen van de speciale bijeenkomst op 23 de cember in het Schuttershof te Mid delburg aanvaard. De minister heeft zich bereid verklaard de her denkingsrede uit te spreken. Ten aanzien van de kosten wordt nog ber icht dat in totaal op Walche ren voor circa honderdvijftig miljoen gulden is besteed aan weg-, water bouwkundige- en cultuurtechnische werken. Van dat bedrag Is circa de helft besteed aan cultuurtechnische wer ken voor de herverkaveling. Nieuw postkantoor te Hoedekenskerke geopend. Maandagmorgen werd te Hoede kenskerke een nieuw postkantoor ge opend. Op de plaats waar eertijds 'n paar oude huizen stonden, heeft men na afbraak van die huizen, 'n mooi nieuw kantoor gebouwd. De directeur van het postdictrict, de heer P. J. Waale uit Middelburg dankte het ge meentelijk bestuur voor de grond. Ook de burgemeester van Hoede kenskerke, mr. H. J. M. Stiegcr sprak enige woorden, waarin hjj zijn vreugde en dank voor dit nieuwe gebouw uitsprak. Bij de nieuwe kan toorhouder, de heer Perrels, dronk men hierna nog een kopje koffie. Zeeland kreeg na 1945 ruim 18.000 woningen. Sinds 5 mei 1945 zyn, tot en met het eerste halfjaar van 1957, in to taal 18.413 nieuwe woningen in Zee land gereedgekomen of wel ruim drie procent van het landelijk totaal van 549.275 woningen. In de eerste helft van dit jaar werd er aan 1154 woningen begon nen, zodat er blijkens de C.B.S-cij- fers op het eind van juni j.l. in deze provincie totaal 1790 woningen in uitvoering waren. In het eerste halfjaar verminderde de Zeeuwse woningvoorraad met 140 woningen, waarvan 118 door afbraak en brand, zodat het totale woningbe- zit per 1 juli j.l. op 80.056 kw&m. De in het eerste halfjaar van 1957 gebouwde 291 woningwetwoningen hebben niet gewogen-gemiddelden 12.730 per woning gekost, de 72 herbouwwoningen kwamen op 20.040, de 473 met de premierege ling gebouwde woningen op 16.320 en de 15 op andere wijze gefinan cierde op 32.380 per stuk. Iri deze gemiddelde prijzen is de invloed, die op de gemiddelde bouwsom wordt uitgeoefend doordat in het totaal aan tal toevallig veel grote respectieve lijk kleine woningen aanwezig zijn, of woningen met een dure respectie velijk goedkope constructie of afwer king, niet geëlimineerd. Ook is het niet zeker, dat de definitieve bouw sommen geen verandering zullen on- dergaart wegens meer- of minder- werk. Op eind juni telde Zeeland 108 on bewoonbaar verklaarde woningen, die nog bewoond waren, wat 0.13 van de totale Zeeuwse woningvoor raad uitmaakte. Door percentages van Groningen (0.79) en Friesland (0.71) is het landelijke percentage 0.31. In het eerste halfjaar van 1957 werden er 31 onbewoonbaar ver klaarde woningen in Zeeland ont ruimd. Ter vervanging van de 669 tijdens «1e oorlog verwoeste boerderijen in Zeeland, werden er 293 noodwonin gen en 602 -stallen gebouwd, terwijl tot en met 30 juni j.l. 651 complete boerderijen waren aanbesteed en ge gund. Hiervan waren er op laatst genoemde datum 635 gereed. Van de bij de watersnoodramp vernielde 371 Zeeuwse boerderijen, waren er op 30 juni j.l. 297 herbouwd en 29 nog in aanbouw. Twee Goesenaars stalen een schaap. Met een steen de schedel ingeslagen. De Goese politie heeft zekere R. en L. te Goes aangehouden, die in de nacht van vrijdag op zaterdag een schaap uit een weide in de Wïlhelmi- napolder hadden meegenomen. De mannen hadden het dier ter plaatse met een steen de schedel ingeslagen, waarna zij het op een bromfiets naar de woning van R. hadden vervoerd. De politie in Goes, die argwaan tegen liet tweetal had opgevat, vond het do de schaap in een schuurtje naast de woning van R. Zowel R., als L. heb ben bekend. Zij zullen vandaag aan de officier van justitie te Middelburg worden voorgeleid. VOORSTEL C.S. VOOR BEGROTING 1958 Voor beroepstoneel 1300 meer geraamd. Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor om op de begroting voor 1958 een subsidie van 41.000 uit te trekken voor het cultu reel werk in Zeeland. Zoals gebruikelijk heeft de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk weer advies uitgebracht, dit in overeen stemming met de wensen van de Zeeuwse Culturele Adviesraad (Z.C.A.R.). De door deze raad voorgestelde bedragen voor 1958 belopen een otaal van 46.000. Hoewel Ged. Staten zich* met dit advies kunnen verenigen en niets liever zouden doen dan aan de gestelde wensen tegemoet te komen, menen zy met het oog op de noodzakelijke bestedingsbeperking voor te moeten stel len om voor 1958 ln beginsel geen hogere bedragen uit te trekken, dan voor komen op de begroting 1957. Voor het beroepstoneel wil het college echter een uitzondering maken. De aanzienlijke stijging der uitkoopsommen voor de toneel opvoeringen, alsmede het te ver wachten grotere aantal toneelop voeringen maken een verhoging van 7000 tot 8300 voor 1958 noodzakelijk zodat het totaal no dig geachte bedrag van 39.700 (begroting 1957) op 41.000 wordt gebracht. Resumerend stelt de Stichting Zee land ln haar advies vast. 8at de steeds stijgende prijzen de cultuur-verzor gende organisaties voor grote finan ciële moeilijkheden hebben geplaatst; dat integraal doorberekenen van de hogere kosten in de toegarigsprijzen de cultuurspreiding ernstig in gevaar zal brengen; dat de cultuurspreiding in Zeeland juist thans een alleszins bemoedigend beeld vertoont, en dat ondanks de grote vraag naar culturele evenementen de geringe hoeveelheid beschikbare zaalruimten in financieel opzicht vaak ongunstig werkt. Wat de door G. S. voorgestelde be grotingsposten betreft, wordt een be drag van 18.000 voor muziek ge raamd, waarin 2000 is begrepen als jaarlijks subsidie voor de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Voor ama- teurmuziek is 5000 uitgetrokken, voor volkszang 1000, voor harmonie en fanfare eveneens 1000 en voor be- roepsmuziek 9000. Door het verdwij nen van het Rotterdams Kamer Or- Ged. Staten stellen voor: Tien mille meer voor E.T.I.-Zeeland Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor om «ie subsidie voor het E.T.I. voor Zee land met ingang van 1 januari 1958 te verhogen van 25.000 tot 35.060. De ontwerp-beg roting van het E.T.I. voor 1958 wyst een tekort van 14.325 aan, niettegenstaande ver schillende gemeenten en de beide Ka mers van Koophandel in Zeeland hun subsidies hebben verhoogd de Ka mer van Koophandel voor Zeemvsch- Vlaanderen te Temeuzen zelfs van 250 tot 2500. In hoofdzaak ls dit een gevolg va.n de loonsverhogingen en de daar uit voortvloeiende hogere uitgaven wegens pensioenbydragen en sociale lasten. Het E.T.I. hoopt nu met een verhoging van het provinciaal subsi die met 10.000 en van het rijks subsidie met 4000 per 1 januari a.s. de exploitatie over 1958 ongeveer sluitend te kunnen maken. Zoals be kend heeft het E.T.I. voorts nóg 'n extra subsidie van 1000 gevraagd. G.S. merken tenslotte nog op, dat het instituut, waaraan de laatste ja ren steeds hogere eisen worden ge steld, in staat moet zyn om zijn taak naar behoren te kunnen vervullen. Universitair examen Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het semi-artsexamen de heer J. Geldof Czn., vroeger te Oost- kapelle. Emballageloods op Goese industrieterrein in as gelegd Binnen een uur is maandagavond de emballageloods van de N.V. N. J. Mulder op het industrieterrein te Goes door het vuur in do as gelegd. Omstreeks negen uur brak brand uit in de veertig meter lange en tien me ter brede loods waarin zich grote hoeveelheden balen, kratten, kisten en papier bevonden. Het vuur vrat zich gulzig ecu weg door deze brand bare materialen en een uur later was er nog slechts een rokende en sm«ni- lende puinhoop over. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden gul dons; de N.V. is verzekerd. De Goese brandweer, die kort na het uitbreken van de brand met twee spuiten op de onheilsplaats arriveer de, bestreed het vuur met acht stra len. Ook de assistentie van de brand weren uit 's Gravenpolder, Kattcn- dijke en 's Heer Arendskerke werd ingeroepen, doch deze korpsen be hoefden niet meer in actie te komen. Toen da Goese brandweer met het blussingswerk begon, stond de loods reeds in lichterlaaie. Meters hoog joegen de vlammen de lucht in en de onmiddellijke omgeving werd hel ver licht. De vuurgloed en de enorme von kenregen waren tot ver in de om trek zichtbaar. Grote hoeveelheden uienbalen, kratten, fruitkisten en pa pier vormden een uiterst brandbaar materiaal, waarin de loeiende vlam men een gretig voedsel vonden. De brandweer was het vuur echter bin nen drie kwartier meester, doch het nablussen heeft nog vrijwel de gehele nacht in beslug genomen. De felle brand en de enorme hltte- ontwlkkeling hadden ook tot gevolg, dat het dak van het naast de loods gelegen koelhuis van de N.V. Mulder, waarin honderd ton uien en aardap pelen wei d bewaard, vlam vatte. Door snel optreden van de brandweer werd hier erger voorkomen, hoewel het koelhuis waterschade opliep. De oorzaak is nog niet bekend. kest uit Zeeland heeft de muziek-com- missie uit de Z.C.A.R. een nieuw pro gramma samengesteld: 1500 voor een groot concert (bijv. Residentieor kest), 5000 voor tournée Opera Fo rum, 750 voor 2 maal Nederlands Kamerkoor, 500 voor blaasensemble, 750 voor twee kleine concerten met pedagogische inslag en 500 voor in structieve muziekavonden. De subsidies voor de grote concer ten (Residentie- en Rotterdams Pbil- harmonisch Orkest) werden steeds geput uit de post „Byzondere evene menten". Er ltunnen nu dug drie grote concerten gegeven worden, waarvoor Viissingen, Goes en Middelburg uitge kozen zyn. Naar de mening van de stichting Zeeland zou het aanbeveling verdienen om 2000 van de ,,byzood«»- re" post over te bevelen naar de inu- ziekpost. Voor toneel en letteren is 15.300 uitgetrokken, waarvan 6000 voor amateurtoneel, 8300 voor beroepsto neel en 1000 voor jeugdtoneel. Op de voorgestelde verhoging van 1000 voor de toneeladviseur wensen G. S. niet in te gaan. Beeldende kunst Voor de beeldende kunst is 2500 uitgetrokken. G. S. zyn het geheel eens met de gedachte van de commis sie voor beeldende kunsten in de Z.C. A.R., die de beschikbare gelden wil aanwenden voor het in beeld brengen van datgene, dat wellicht spoedig voor goed zal verdwijnen. In het in beeld brengen van Zceland-vóór-het-Delta- plan ziet de commissie voor de Zeeuw se kunstenaar een belangrijke en dankbare taak. Het verstrekken van opdrachten willen G. S. gaarne nader overwegen, terwijl zij zich voorstellen *"57 tevens net voor 1957 gevoteerde be drag daarbij te betrekken. Hoewel het zeer wel mogelijk ls, dat de 5e Zeeuwse Culturele Dag een bij zonder cachet zal krijgen is hiervoor op advies van de Stichting Zeeland weer 2000 uitgetrokken. Voor sprei- dingskosten ls 1000 geraamd en ten slotte voor byzondere culturele mani festaties 4200. De post „Zeeuwse pry's" is p.m.. omdat zoals bekend G. S. deze willen toekennen in zeer byzondere gevallen. Hevige vechtpartij te Sluiskil. Schipper naar ziekenhuis overgebracht. Maandagmorgen werd de plaats vervangende schipper J. R. van het sleepschip „Fluviale 12", dat bij de cokcsfabriek te Sluiskil in lossing lag, per ambulance naar het St.-Eli- zabeth-ziekenhuis in die plaats ver voerd. Bij nader onderzoek bleek dat deze-schipper 's nachts na een vecht partij met een tweetal Joegoslavische varensgezellen van één der schepen van de Nederlandse Steenkolenmij. aan boord was gebracht. Aanleiding tot deze vechtpartij was het breken van enkele glazen in een Sluiskils café. De exploitant som meerde de Joego-Slaven tot betaling, en verwijdering uit de zaak. Buiten gekomen, ontstond een vechtpartij, waarbij ook de schipper, die de zijde van de caféhouder had gekozen, werd betrokken. De twee Joego-Slaven namen de schipper dusdanig onder handen, dat de laatste bewusteloos neerviel en in zorgwekkende toestand naar zijn schip werd vervoerd. De mede-opva renden werden pas later door de po litic, die inmiddels assistentie van de Terneuzense politie had ontvangen, van het gebeurde op de hoogte ge steld. Nadat de Joego-Slaven Inmid dels het café weer hadden opgezocht, werden zij daar door dc politie ge arresteerd en naar Temeuzen over gebracht. Vanmorgen bleek dc toestand van schipper R. zo ernstig tc zijn. dat zijn overbrenging naar het zieken huis te Sluiskil noodzakelijk was. Uit het eerste onderzoek bleek, dat het slachtoffer naast een zware hersen schudding en een flinke hoofdwonde, ook nog inwendig letsel heeft opgelo pen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Middelburg Electro: „Voor zonsonder gang", 8 uur, 14 j. Schuttershof: Le zing voor Ver. voor Weer- en Ster renkunde, 8 uur. VlUxIngen Alhambra: „De verleid ster". 7 en 9 uur, 18 J. Luxor: „De knockploeg van Rose-Marle", 8 uur, 14 Britannia: Charlotte Köhler, 8 Goes Grand: „Zwarte Jack, de despe rado", 8 uur, 14 J.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2