PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOEZICHT OP INDONESISCHE REKENINGEN Medewerker van Dulles in Djakarta Begrotingsslag" in de Middelburgse raad BILT EXPLOSIES IN WERKPLAATS VAN MUNITIE BIJ BANDOENG BIJ ONGEREGELDHEDEN OP CYPRUS 84 MENSEN GEWOND n 200e jaargang - no. 291 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct< W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertöliwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 10 dec. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zicrikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 209». Financiële veiligheidsmaatregelen van Nederland De Nederlandse regering heeft besloten, in de sec tor van het financiële verkeer met Indonesië terug te keren tot het systeem van de „bijzondere vergunnin gen" en het systeem van de algemene vergunningen, dat tot nu toe gold, te verlaten. De consequentie van deze maatregel is, dat voor beschikkingen van devie zen door ingezetenen van Indonesië steeds een aparte vergunning nodig is. Het doel van deze maatregel is, snel te kunnen ingrijpen indien de ontwikkeling van de verhouding tussen Nederland en Indonesië dit noodzakelijk maakt. Het ligt voorshands in het voor- Provinciale bemoeienis met bedrijven op Centraal Sumatra Intussen gaat het overnemen van Nederlandse bedrijven In Indonesië door. Bij besluit van ministerpresident Djoeanda, tevens minister van de fensie en centraal militair gezaghebber, zijn nu ook alle Nederlandse cul tuurondernemingen, -bedrijven en -fabrieken onder controle van de rege ring gestejd. Deze maatregel is ook van toepassing op cultuurbedryven met gemengd Nederlands-Indonesisch kapitaal. De Zuidafrikaanse minister van binnenlandse zaken, dr. Eben Donges, heeft gisteren naar buitenlandse pers bureaus melden bekendgemaakt, dat zyn regering heeft besloten, voor 1000 Nederlanders die uit Indonesië worden uitgewezen, de mogelijkheid Te ope nen, een bestaan te vinden in Zuid-Afrika. Op het Zuidafrikaanse ministerie voor immigratie zal een afdeling In het leven worden geroepen die speciaal zal zijn belast met deze kwestie. Centraal-Sumatra te voorkomen, heeft men besloten, de Nederland se ondernemingen onder het pro vinciaal bestuur te plaatsen, zo voegde hij hieraan toe. De provinciale immigratiedienst van Noord-Sumatra te Medan heeft gisteren aan alle Nederlandse midden standers in dat gebied, onder andere aan winkeliers, eigenaars van fotoza ken e.d., opdracht gegeven, Indonesië te verlaten. In een niet-officiële verklaring aan de pers in de Verenigde Staten neeft de Indonesische ambassade te Wash ington gisteren meegedeeld, dat de boycot van Nederlandse belangen in Indonesië „zal worden uitgevoerd met Alle Nederlandse ondernemingen in Centraal-Sumatra zijn maandag bij decreet van luitenant-kolonel Achmad Hoesein, commandant van Centraal Sumatra en voorzit ter van de opstandige Banteng Raad,- onder controle van het pro vinciale bestuur geplaatst. Het de creet bepaalt, dat ondernemingen waarvan de hoofdkantoren buiten Centraal Sumatra zijn gevestigd, zich van hun hoofdkantoren moe ten losmaken. Luitenant-kolonel Sjuib, voorzit ter van de organisatie voor de strijd om West-Irian in Centraal- Sumatra is belast met de uitvoe ring van het decreet. Hij verklaar de, dat op alle Nederlandse onder nemingen een vertegenwoordiger van zijn organisatie zal worden ge plaatst om toezicht te houden. Hij verklaarde voorts, dat linkse groe pen en in het bijzonder de commu nisten in Djakarta en elders op Ja va een belangrijke rol hebben ge speeld bij het overnemen van Ne derlandse bedrijven door de arbei ders. De communisten en linkse groepen willen verwarring schep pen om hun eigen doeleinden te dienen, zo zei hij. Om dergelijke on geregeldheden en verwarring in Argentijns vliegtuig stort neer: 62 doden. Een vliegtuig van de „Aerolineas Argentinas" is als gevolg van een hevige storm op 15 km van Bolivar (380 km ten zuiden van Buenos Aires) neergestort. De 62 inzitten den 55 passagiers en 7 beman ningsleden vonden de dood. Het toestel vloog van Buenos Aires naar het wintersportcentrum San Carlos Bariloche in het zuiden van het land. Alle inzittenden van het vliegtuig hadden de Argentijnse nationaliteit. Modeldraaier door zijn stropdas gewurgd. In Utrecht is zaterdag de 54-jarige modeldraaier A. N. van Houten slachtoffer geworden van zijn beroep. Hij was in zijn werkplaats doende een gat in een werkstuk te boren, toen de boor zijn stropdas greep. Doordat h(j zich niet tijdig wist te bevrijden, werd hij door zijn das gewurgd. Zijn echtgenote vond hem dood aan de werkbank. Maandag wordt in Londen de finale gehouden van de competitie voor een lichtkoningin naar oud Scandinavisch gebruik. Op de foto rechts de blonde finalisten, terwijl men links ziethoe de foto tot stand kwam. nemen, normale transacties te doen doorgaan. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft een van zijn voornaamste me dewerkers naar Djakarta gezonden teneinde een ver- slag-uit-de-eerste-hand te verkrijgen van de toestand in Indonesië. De betrokken functionaris is J. Gordon Mein, directeur voor zaken betreffende de Zuidweste lijke Pacific van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. Hij hoopt morgen in Djakarta aan te ko men, naar United Press bericht. strikte inachtneming van de mensen rechten". Voorts werd gezegd, dat het toezicht van de Indonesische regering door middel van een administratieve controle op de Nederlandse onderne mingen noen confiscatie noch nationa lisatie betekent. Rijstsituatie kritiek Volgens radio-Djakarta heeft de Oostduitse regering het zenden van piloten naar Indonesië aangeboden ter vervanging van Nederlands personeel. De directie van de Nederlandse Handel-Maatschappij te Amsterdam heeft meegedeeld, dat de solvabiliteit en de liquiditeit van deze onderneming niet worden beïnvloed door de gebeur tenissen in Indonesië. De Indonesische minister van bin nenlandse zaken, Sanoesi Hjardjadi- nata, heeft bekendgemaakt, dat. de re- gerings voorraden aan ryst op de markt zullen worden „gegooid", om dat de rystsltuatie in Djakarta kritiek is. De rijstprijs was zondag 12 roepiah per kilogram, of driemaal de prys van veertien dagen geleden. Slechts dertien Nederlandse evacu ees vier vrouwen en negen kinderen van de in totaal 32. die gisteren in Singapore werden verwacht, zijn maandag met een toestel van de Ga- roeda Indonesian Airways uit Djakar ta in Singapore aangekomen. Volgens een woordvoerder van de K.L.M. kon den de achtergebleven negentien pas sagiers niet tydig een uitreisvisum krijgen. LICHTFLITSEN KILOMETERS VER ZICHTBAAR Legerwoordvoerder: „Geen tekenen van sabotage". In Bandoeng zyn zondagavond van acht uur plaatselijke tijd af geduren de bijna drie uur ontploffingen ge hoord die zich voordeden in een na bijgelegen grote munitieopslagplaats van het Indonesische leger, aldus meldt het persbureau Pia. Het licht waarmee de explosies gepaard gin gen was kilometers ver te zien. De autoriteiten van bet leger heb ben de noodtoestand voor het gebied van Bandoeng afgekondigd. De legerwoordvoerder in Djakar ta, majoor Harsono, deelde maandag mede, dat het legerhoofdkwartier zich in verbinding heeft gesteld met de militaire commandant van West- Java. kolonel Kosasik. na de berich ten over deze ontploffingen. Het be trokken munitiedepot te Bodjoke- neng, op 6 km van Bandoeng, is het grootste van geheel Indonesië. De explosies deden Bandoeng en omgeving zondagavond 8 uur plaat selijke ttfd op hun grondvesten schudden. Zij werden voorafgegaan door een helder licht, dat de gehele stad illumineerde. De bevolking in de omgeving van de opslagplaats zocht in paniek een goed heenkomen, daarbij opstoppin gen in de straten veroorzakend. Na de eerste ontploffing, volgden nog kleinere explosies met tussenpo zen van enkele minuten. Zij duurden tot kwart voor elf 's avonds voort. Maandag is volgens Reuter een vertegenwoordiger van de Indone sische kamer van koophandel naar Europa vertrokken om te onder zoeken hoe Indonesië de markt voor zijn produkten van Nederland naar West-Duitsland zou kunnen verplaatsen. Een woordvoerder van de Duitse Bondsregering heeft maandag de gebeurtenissen in In donesië „zeer betreurenswaardig" gënoemd. In dit verband zei hij, dat Nederland „een met ons nauw'ver bonden en bevriende mogendheid is". Duizend K.P ,M .-gasten Zes schepen van de K.P.M., die de lijndiensten uitvoert tussen de eilan den van de Indonesische archipel, zijn (Vervolg op pag. 3) Zeilschip Passat vaart niet meer Dr. Otto Wachs, voorzitter van de Pamir-Passat stichting, heeft te Ham burg verklaard, dat de Duitse vier- master Passat, zusterschip van de ge- zanken Pamir niet meer zal varen. De Pamir zonk in september door een or kaan midden op de Atlantische Oce aan. Tachtig der zes-en-tachtig be manningsleden verloren hierbij het le ven. Dr. Wachs zei, dat de vrachtprij zen voor gerst die de Passat vervoert, zo laag zijn geworden, dat het vervoer niet meer lonend is. Op iedere reis moest men tot een bedrag van 400.000 mark bijleggen. In seheepvaartkringen te Hamburg verklaarde men, dat dit het einde is van de periode van Duitse zeilschepen voor d grote vaart. De Passat en de Pamir werden als o voor de grote vaart. Kistenfabriek te Voorschoten uitgebrand. Maandagavond is brand ontstaan in een kistenfabriek te Voorschoten. (Van Steijn's kistenfabriek). De snel ter plaatse arriverende brandweer van Voorschoten zag door de felle wind niét direct kans de brand te lo kaliseren. Binnen korte tijd was de fabriek één vuurzee. De vlammen breidden zich uit naar het woonhuis, waar de bewoners in zeer grote haast het meubilair moesten redden. De materiële schade is nog niet te ramen. De gebouwen- zijn verzekerd. Vonken uit een kachel zijn vermoede lijk de oorzaak van deze brand. Door een Instorting in een zijdefa- briek te Nagano in Japan zijn 25 mensen gewond, onder wie enkele zwaar. On geveer 300 arbeiders waren voor een feestelijkheid in het betrokken gedeelte van de fabriek bijeengekomen. Naar de PIA-correspondent te Bandoen"- meldt, zijn er geen slachtoffers te betreuren. Majoor Nawawie Alief, woord voerder van het militaire com mando in West-Java, heeft giste ren medegedeeld, „dat er tot nu toe geen tekenen zijn die er op wijzen, dat de ontploffingen aan sabotage zouden zijn te wijten". Tevoren was eemeld. dat hier en daar met de mogelijkheid van sa botage rekening werd gehouden. Vlak voor het strand bij Kaap =s Nasi in de buurt van Trapani op het eiland Sicilië liggen het stoomschip Citta di Trapani" H en de nietige sleepboot ,]Pira- no". Het grote schip, dat hier H was vastgelopen, was door de s sleepboot al vlotgetrokken toen H het door een tvoeste zee tegen de sleper werd geslagen: beide M vaartuigen strandden. Vier van s r] de opvarenden van de sleep- H boot, onder wie de kapitein, M werden hierbij gedood. Men vreest, dat beide vaartuigen, welke onwrikbaar vastzitten verloren zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Tito wenst geen militaire steun meer van Amerika. Van gezaghebbende Amerikaanse zijde in Washington is maandag be vestigd, dat Joego-Slavië om stop zetting van de Amerikaanse militaire hulp heeft gevraagd. Of ook onderdelen en hulp bij het onderhoud van oorlogsmaterieel niet langer verstrekt zullen worden wordt nog overwogen. Ook de hele kwestie van de voortzetting van economische steun, grotendeels met overschotten uit de landbouwproduktie, is nog in studie, aldus is van genoemde zij'de verklaard. VEEL MEISJES BIJ RELLETJES BETROKKEN Engeland bereid met Grieken en Turken over kwestie te spreken. Op Cyprus hebben zich maandag de dag waarop het debat over Cy prus in de Ver. Naties begon ern stige ongeregeldheden voorgedaan. Hierbij wérden minstens 84 men sen, onder wie 18 leden van de Brit se veiligheidsdienst, gewond. Hon derddrieëndertig Cyprioten zijn ge arresteerd. In vele plaatsen werden betogingen gehouden en moest de politie in het geweer komen om relletjes de kop te drukken. Zeer opvallend hierbij was dat er vele Cyprische meisjes aan de relle tjes en betogingen deelnamen. Een aantal meisjes is gewond. De ernstigste botsingen zouden heb ben plaatsgevonden in Famagusta, Paphos, Lefkonico en een tweetal dorpen. De Britse soldaten moesten in deze dorpen van hun vuurwapens gebruik maken om zich te kunnen onttrekken aan de zware aanvallen van de dorpelingen, mannen en vrou wen van alle leeftijden. De hele dag door heerste er een gespannen toestapd in de hoofdstad Nicosia. Hier kwamen echter geen ernstige incidenten voor. Wel lag het werk stil omdat de Eoka de Cypri sche verzetsorganisatie een sta king van 24 uur had uitgeroepen. In Lanarca in het zuiden van Cy prus luidde men maandagavond de kerkklokken voor diensten, die spe- DE MIDDELBURGSE raad heeft gisteren een langdurige „begrotings slag" geleverd, waarvan de inzet deze vraag was: „Is er op de begroting té veel bezuinigd of niet?" Zoals men weet tobde men aanvankelijk met een niet gering tekort van om en bjj zes ton, dat later evenwel door B. en W. met veel moeite en pyn werd teruggebracht tot twee ton. „Maar nu Is er té veel geschrapt" riep de P.v.d.A.-woordvoerder Westerhout gistermiddag uit. De a.-r.-heer Hoek bleek het echter allerminst met hem eens. Waarop zich tussen beide heren een hoogst geanimeerde discussie ontspon, die de voor zitter loco-burgemeester Kögeler de verzuchting deed slaken: „Als de heren eens een avondje samen thuis gingen zitten...." Een verzuchting, die weinig effect had, want de interrupties zy maakten overigens het debat bijzonder levendig waren niet van de lucht. De heer Westerhout stelde met na druk, dat het verzorgingspeil door de maatregelen van B. en W. zodanig werd aangetast, dat hier sprake kon zijn van een té zwaar offer. „Wij over schrijden daarmee de grens. En daar mee bedrijven we een struisvogelpoli tiek: naar buiten wekken we de In druk alsof we een gezond financieel beleid voeren; in werkelijkheid bedrij ven wc een politiek, die ohs in het slop brengt!" Het ryk zal hier moeten steunen en indien het deze steun aan de Nederlandse gemeenten niet kan verlenen, dan zal het voor dit speciale doel een belastingverhoging moeten creëren, zo vond de heer Westerhout. En hij somde op, waarop, in tegenstel ling tot de opvatting van B. en W., naar zijn mening niet mocht worden bezuinigd: onderhoud gemeente eigendommen (straten!), kapitaal- werken (Koningsbrug!) subsidie Z.V. U-jeugdbibliotheek, subsidie jeugd werk enz. „Wy hebben nu twee begrotin gen" antwoordde loco-burgemees ter Kögeler. „Eén, zoals zij moet zijn, manr met een tekort van zes ton en één, waarop noodgedwongen allerlei bezuinigingen zyn toege past....^" Raadslid Westerhout (interrum perend): „Néén op die eerste be groting zijn al bezuinigingen toe gepast^ de tweede betekent dus ex tra-bezuinigingen Loco-burgemeester: „Dacht U wer kelijk, dat we een verhoging van de rijksbijdrage met zes ton krijgen? Daar zal heus niet veel van terecht komen. Wij zijn niet alleen met ons verzoek tot verhoging van deze uitke ring. En als dat een hoog bedrag is, dan duurt het wel tot november voor dat onze begroting door hogerhand is goedgekeurd. Maar dan valt de film niet meer terug te draaien. Laten we daarom liever deze „uitgeholde" be groting aanvaarden". Raadslid Westerhout: „Moeten we ons beleid dan maar baseren op een fout De fout namelijk, dat de begro ting pas in november 1958 wordt die ik op het oogheb, maken bij elkaar ekeurd Bovendien, de posten, slechts een bedrag van 85.000 uit' Raadslid Hoek: „Ik constateer een ernstig gebrek aan werkelijkheidszin bij de neer Westerhout", WETTELOZE TOESTAND. Zo gaf deze begrotingszitting weer te zien en te horen het traditionele beeld van 'strijd tussen de A.R.- woordvoerder en die van de P.v.d.A., hetgeen evenwel niet betekende, dat alléén zij een stem in het Middelburg se kapittel hadden. Integendeel, de andere fractievoorzitters lieten zich evenmin onbetuigd, doch zij waren (gelukkig) wat bescheidener wat de lengte van hun toespraken betreft- Over het algemeen was men het e.r unaniem over eens, dat de huidige fi nanciële verhouding rijk-gemeente uiterst laakbaar is en dat men zo langzamerhand de op dit gebied heer- Nog geen burgemeester. M De raadsleden van Middelburg H zijn voorstanders van een acht- j§ urige werkdag: zij hebben pre- cies acht uren aan de gemeen- H tebegroting en de bedrijfsbe- M grotingen besteed. De vergade- ring begon om twee uur, waar- s na vier uur later loco-burge- H meester de zitting tot half acht H schorste. Toen begon de raad opgewekt aan het tweede deel van de begrotingsbehande- H ling Om en bij half twaalf kon de zitting gesloten worden, s n De zitting werd gepresideerd s s door wethouder J. W. Kögeler. m Drs. Th. Westerhout van de P. H v. d. A. bracht hem lof voor de wijze, waarop de heer Kögeler §f het burgemeesterschap waar- neemt. Niettemin was spreker ernstig verontrust over het -uit- blijven van een burgemeesters- benoeming. „Ik hoop, dat de verantwoordelijke instanties 1 spoedig de onhoudbaarheid van deze toestand zullen inzien" zo §f h zei hij. De heer Kögeler ver- es klaarde, dat ook het college, van H B. en W. er naar verlangt, dat H in de burgemeestersvacature zo spoedig mogelijk wordt s voorzien. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin sende volkomen wetteloze toestand zo langzamerhand als normaal begint te beschouwen. „Wat Is er nog overgebleven van de financiële zelfstandigheid?" vroeg de (Vervolg op pag. 8) ciaal gehouden werden in verband met het debat in de Ver. Naties. DEBAT IN V.N. Engeland is bereid om met Grie kenland en Turkije over een oplos sing voor de kwestie-Cyprus te spre ken. Allan Noble, Brits vertegen woordiger in de politieke commissie der Verenigde Naties, deelde dit maandag aan de commissie mee en zei dat Engeland „elk voorstel dat zowel de Griekse ais Turkse regering aanvaardbaar lijkt in welwillende overweging zal nemen". Hij was van mening dat een toe komstige overeenkomst orde en rust moet garanderen, een goede bestuurs- regeling en voorts bescherming van rechten van het gehele volk. „Wij hebben strategische verant woordelijkheden op Cyprus die er eveneens doelmatig in beveiligd moe ten zijn", aldus Noble, die het vraag- stuk-Cyprus nu niet direct een kolo niaal probleem van het soort achtte, zoals dat elders in de wereld bestaal. Engeland had altijd het beginsel van zelfbeschikking gesteund, maar dit moest geen grotere problemen met zich meebrengen dan het op zichzelf al is. De Griekse minister van buiten landse zaken, Averoff, uitte zijn te leurstelling over de Britse medede ling. Hij had verwacht dat Engeland goed nieuws zou hebben aangekon digd. „Wanhoop -leidt tot excessen, die een voorbode zijn van wat nog komt". Averoff achtte de tot nog toe door Engeland gedane stappen, als het vervangen van Harding en het afschaffen van bepaalde noodmaatre gelen. onvoldoende. Een verandering van politiek was nodig. Vijftien mensen gedood bij spoorwegongeluk in Italië. De sneltrein MilaanRome is maan dagavond nabij C'odogno, 65 kilome ter ten zuidoosten van Milaan, inge reden op een vrachtauto en ont spoord. Uit de ravage van de moder ne elektrische trein heeft men vijf tien lijken geborgen. Tien zwaarge wonden werden naar een ziekenhuis overgebracht, aldus heeft de politie medegedeeld. In totaal werden vijftig mensen gewond. Het schijnt dat de zware vracht auto gevangen heeft gezeten tussen de gesloten bomen van een bewaak te overweg. Het eerste rijtuig van de elektri sche trein kreeg grote schade, maar bleef desondanks doorrijden totdat het tegen een stilstaande'trein op het station van Codogno botste. Andere rijtuigen ontspoorden wel door de botsing met de vrachtauto. Het ongeluk gebeurde in een dich te mist. VERWACHT. VEEL WIND. Koud weer met van het westen uit regen of sneeuw, en tot krachtig of hard toenemende wind uit zuidelijke richtingen. EN MAAN 11 december. Zon op 8.40 onder 16.31 Maan op 21.45 onder 11.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1