Economische moeilijkheden ook in landbouw merkbaar s BANKROOF HARMONIE TUSSEN „NIEUW EN OUD" IN RILLAND-BATH IN DJAKARTA WAS HET ZONDAG RUSTIG De vreemde MAANDAG 9 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEXJWBE COURANT IR. M. A. GEUZE SPRAK IN THOLEN Grote prijsschommelingen waren kenmerkend voor afgelopen jaar „De moeilijkheden met Indonesië zullen voor ons land over de gehele linie een terugslag geven. Als gevolg van de grote veranderingen in 1945 in ver band met de wijzigingen van de betrekkingen tot Indonesië heeft ons land tot heden een periode van koude oorlog meegemaakt, die tot een uitbarsting is gekomen. De gevolgen hiervan zullen vooral ten aanzien van de nationale economie niet te overzien zijn, aldus ir. M- A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. „Onze nationale economie, die momenteel reeds ln een dieptepunt verkeert, heeft door de houding van Indonesië op nieuw een slag gekregen, waarvan dé gevolgen zeker zullen uitstralen over de landbouwsector". De heer Geuze verklaarde dit tijdens de algemene ver gadering van d« kring Tholen en St.-Philipsland van de Z.L.M., die zater dagmiddag ln het „Hof van Holland" te Tholen werd gehouden. In zijn Inleiding zei hij het te be treuren. dat een volledige breuk was ontstaan met het land. waar vele Ne derlanders hun toekomst hadden ge vonden. Sprekend over het afgelopen landbouwjaar was de heer Geuze van oordeel, dat het voor de boer in het al gemeen een bijzonder moeilijk jaar is geweest. Dit jaar heeft ziclr geken merkt door grote prijsschommelingen. De aardappeloogst 1957 is bijzonder slecht geweest. De laatste 30 jaar is een zo grote algemene malaise nooit voorgekomen. Ook de bietenopbrengst is beneden normaal gebleven als gevolg van het slechte weer en de vergelingsziekte. Hoewel de graanopbrengst dit jaar ta melijk goed is geweest, kan dit het verlies, dat op de andere landbouw- produkten is geleden, niet meer goed maken. De heer Geuze uitte verder zyn ontevredenheid over het twee-prü- zen stelsel ln verband met de bie ten. Binnenkort zal vijftig cent per 100 kg suiker moeten worden afge staan aan de boeren op de lichtere gronden. Spreker deelde mede, dat de boerenorganlsaties hier met kiem tegen op zouden komen. Ten aanzien van de vlasverbouw moet de toekomst donker worden in gezien. Dit is een gevolg van de Rus sische dumping van vlas. waarbij het vlas wordt aangeboden tegen afbraak- prijzen. De Nederlandse export van dit produkt heeft hierdoor zeer veel te lijden. De heer Geuze was van oordeel, dat de vlasverbouw in ons land inge krompen moet worden met een derde deel van de totaal-oppervlakte. Aan het slot van zijn inleiding deel de de heer Geuze mede. dat hij ten aanzien van de naaste toekomst som ber is gestemd. „We zullen echter trachten over het dieptepunt heen te komen en vooral onze export te hand haven". Inleiding.. Mr. J. F. G. Schlingemann, alge meen secretaris van de Z.L.M. hield vervolgens een inleiding over „De al- Drie schepen op werf door brand beschadigd Gisteravond hebben op de werf van de heer K. P. Oosterlce te Vlaar- dingen drie schepen door brand zwa re schade opgelopen. Omstreeks acht uur werd de brand weer gealarmeerd voor een scheeps brand op de werf. Het bleek, dat op de houten motorsnelboot „Jacobela" van de heer Wendring uit Botter dam een benzinetank was ontploft, waardoor het schip in korte tijd in lichter laaie stond. De vlammen sloe gen over op nog twee op deze werf staunde schepen, namelijk het stalen zeiljacht „Coppelstock", waarvan de heer II. van der Houwen eigenaar is, en een motorjacht van de heer H. de Bruijn, beide laatsten in Vlaardingen woonachtig. De vrijwillige brandweer rukte met volledig materiaal uit, maar de brand was via de smalle kade met groot materiaal niet te bereiken. Men moest volstaan met twee „vuurvre ters" en een slang die door de mo torspuit gevoed werd. Na een half uur had men de brand bedwongen. Alleen de „Jacobela" was verzekerd. De schade wordt ge schat op enkele tienduizenden gul dens. Over de oorzaak is niets be kend. gemene toestand in de boerenstand". Spreker was van oordeel, dat de voort schrijdende techniek een grote invloed zal hebben op de landbouw. In dit ver band haalde hy om. aan atoomener gie, ruimtevaart en automatisering. Hoewel deze zaken niet direct met de landbouw te maken krijgen, toch ze ker wel indirect, aldus de heer Schlin gemann. Spreker toonde zich een groot voor stander van de Euromarkt en voor de poging, die wordt ondernomen om te komen tot een economische eenheid. Hij wees op de successen, die reeds zijn behaald in de vorm van de Euro pese kolen- en staalgemeenschap en de Europese defensiegemeenschap. Het vryhandelsgebied, dat wordt nagestreefd by het instellen van een Euromarkt biedt voor de landbouw grote voordelen. Het inmiddels ln zes verschillende landen goedgekeurde v erdrag zal 1 januari 1958 in werking treden. Het zal ln drie perioden van vier jaar verwezenlijkt worden. Ten aanzien van de nationale pro blematiek huldigt spreker het stand punt, dat door industrialisatie wordt getracht het overschot aan arbeids krachten aan het werk te houden, ook al omdat in de landbouwsector nieuwe werkkrachten geen werk meer kun nen vinden. Industrialisatie moet ech ter niet ten koste gaan van de land bouw. Er zal dan ook geprobeerd moe ten worden de zelfstandige positie van de landbouw te handhaven, waartoe een juistb voorlichting en goed onder wijs heel veel kunnen bijdragen, zo be sloot spreker. Herverkaveling Walcheren administratief beëindigd Bijeenkomst te Middelburg op maandag 23 december. Het administratief gedeelte van de herverkaveling van Walcheren is thans geëindigd. Met deze herver kaveling is men in 1946 gestart en de uitvoering er van kost het rijk ongeveer honderd miljoen gulden. Het werk voor de landmeters is nu gedaan en alleen het cultuurtech nisch werk moet nog afgerond wor den. Ter gelegenheid van de beëindi ging van de administratieve werk zaamheden zal op maandag 23 de cember in het Schuttershof te Mid delburg een bijeenkomst worden ge houden, waarin de historische bete kenis van de herverkaveling en opzet door deskundige sprekers zul len worden belicht. Deze bijeenkomst begint des mid dags om half drie. De voorzitter van de Herverkavelingscommissie Wal cheren, mr. A. J. van der Weel te Middelburg, zal de opening verrich ten. Voorts zal mr. Van der Weel een rede houden over de betekenis van deze herverkaveling. Het gezelschap zal tevens in de Statenzaal ontvan gen worden door het provinciaal be stuur van Zeeland, tijdens welke ontvangst de commissaris der ko ningin, mr. A. F. C. de Casembroot, het woord zal voeren. Er zijn reeds diverse uitnodigin gen verzonden, waaronder naar een drietal ministers. Voorts zal in de morgenuren de akte van toedeling, waarbij dus de percelen definitief aan de eigenaars worden toegewe zen, passeren. Nadien wordt een persconferentie gehouden, waarbij van de zijde van de Herverkavelings commissie een toelichting gegeven wordt. Storm stagneerde veer T erneuzen-Hoedekenskerke Tengevolge van het stormachtig weer heeft de veerdienst Terneuzen- Hoedekenskerke zondagavond vier uur stilgelegen. De boot, die zondag middag om tien voor half zes uit Terneuzen vertrok, is na de aan komst in Hoedekenskerke niet meer uitgevaren voor tien voor half elf des avonds. Men vreesde, dat bij het uitvaren van de haven van Hoede kenskerke waarin enige schepen la gen moeilijkheden zouden ontstaan. De boot, die dus 22.20 uur uit Hoe dekenskerke vertrok, is op de nor male tijd in Terneuzen binnengelo pen. Korporaal Groenendijk ..enthousiast ov Z.L.M.-secretaris spreekt in rubriek voor platteland In de rubriek „Voor ons Platteland" spreekt maandag 9 december mr. J. F. G. Schlingemann, secretaris van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, over het onderwerp „Kan de boer het tempo van de noodzakelijke investe ringen bijhouden?" Dit radiopraatje van de heer Schlin gemann is over de zender Hilversum H (298 m.) te beluisteren om 12.33 uur. Opening kleuterschool te Ellewoutsdijk. Donderdag 12 december a.s. wordt te Ellewoutsdijk de nieuwe kleuter school van de stichting Dorpskleuter school Ellewoutsdijk geopend, die dank zij een schenking van de Lions International Clubs tot stand kon ko men. De opening geschiedt door de heer dr. P. J. Kostelijk uit Oegst- geest, districts-gouverneur van Lions International, in het M. J. van Hat- tumhuis te Ellewoutsdijk. De plech tigheid begint des middags om 2 uur. (Slot van oae l> komen gezinnen van militairen, want er zullen zich daar ook enkele Klllan- ders vestigen. Omgekeerd kan het ook voorkomen, dat militairen een woning buiten de nieuwe wyk krygen toege wezen. De contacten tussen de oude en nieuwe bevolking zijn al gedeelte lik gelegd en zullen in de toekomst toenemen, zo meende hy. Momenteel wordt de voetbalvereni ging „Rillandia" getraind door een •militaire sportinstructeur, de muziek vereniging en de toneelvereniging ter plaatse boekten reeds enkele nieuwe leden afkomstig uit de „militaire buurt" en de Oranjevereniging heeft zijn activiteiten ook tot de nieuwe wijk uitgebreid. Wanneer de plannen tot de bouw van een dorpshuis, tegenover het gemeentehuis, doorgang zullen nlattplandsleven vinden, zullen de contacten op een nóg platt^andsleven... bredere baais geiegd kunnen worden. Aan verscheidene bewoners in het nieuwe gedeelte hebben wij de vraag gesteld of hun nieuwe woonplaats hen bevalt en zonder uitzondering ver klaarden zy bijzonder ingenomen te zijn met de verhuizing naar het Zuid- Bevelandse dorp. Mevrouw C. Pol, die met haar man hulpbeheerder op Aviolanda in Woensdrecht en vier kinderen, een huis bewoont aan de Wilhelminastraat heeft reeds prettige contacten gelegd in Rilland. Met na me de hulp en het medeleven van de bewoners trekken haar wel aan, iets In deze lcaart geven wij een over zicht van de belangrijkste concen traties van Nederlanders in Indone sië. Bovendien is de consulaire ver tegenwoordiging aangetekend. (Slot van pag. 1) meester van Napels, Achille Lauro, heeft zondag volgens buitenlandse persbureaus voorgesteld twee oceaan schepen van 20.000 ton, de Dydney en de Roma, die zich in Aziatische wate ren bevinden, beschikbaar te stellen voor evacuatie van Nederlanders uit Indonesië. Een woordvcoerder van de Boac-Quantas luchtvaartmaatschap pijen heeft naar Reuter meldt meege deeld, dat toestemming was verleend voor een extra dienst tussen Djakarta en Singapore op dinsdag of woensdag a.s. Drie kunstschilders zijn deze week van Bali vertrokken, nadat de plaatselijke autoriteiten daarom hadden verzocht. Als hun namen werden opgegeven: Han Snel, Har ry Schmidt en Theo Meyer. K.P .M .-problemen De woordvoerder van het plaatselijk militair commando te Djakarta heeft meegedeeld, dat een Nederlandse em ployé van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij is gearresteerd op be schuldiging van een poging tot het smokkelen van gelden der maatschap pij uit de hoofdstad. Opnieuw heeft zich een schip van de K.P.M. aan overneming door Indone sië onttrokken. United Press meldt. DE NEDERLANDERS IN INDONESIË wat men in een plaats als Den Helder waar het gezin voordien woonde niet of nauwelijks tegenkomt. Sinds 14 oktober woont de familie Pol in Rilland-Bath en zü zijn er van over- ligd, dat ze gemakkelijk zullen wen- ïn. In de militaire buurt treft men veelal jonge gezinnen aan. zoals het gezin van sergeant-vliegtuig- monteur J. M. de Wild, vader, moe der en een zoon van enkele jaren. Voor hen is er niets vreemds aan Rilland-Bath, want mevrouw De Wild werd er geboren en woonde er tot haar veertiende jaar. Ser geant de Wild is afkomstig van Kats, in welke plaats het echtpaar dat dit de 2 071 ton metende „Jans- sens" is. Het schip was op weg van Djakarta naar Sobolgo in Oost-Suma- tra, maar verlegde zfjn koers naar Penang in Noord-Malakka, waar het gisteren is gearriveerd. Volgens net Indonesische persbu reau Pia is het K.P.M.-schip Kasim- bar donderdag door de autoriteiten van Balikpapan Oost-Indonesië) in beslag genomen. Voorts hebben deze autoriteiten het K.P.M.-kantoor al daar overgenomen. Volgens te Djakarta ontvangen be richten zyn alle Nederlandse onderne mingen in Noord-Sumatra onder rechtstreeks toezicht van het Indone sische militaire commando in dit ge bied geplaatst. Luitenant-kolonel Djamin Gintings, de bevelhebber van het eerste militai re district van Noord-Sumatra, ver klaarde in een communiqué, dat deze actie noodzakelijk werd geacht om ex cessen te voorkomen, die mogelijk na delige gevolgen zouden hebben voor de economie van het gebied. Hij voegde hieraan toe, dat de actie versneld was door „ontwikkelingen in de gemeen schap C.B.C. hield rayon vergadering. De Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale in Nederland hield zaterdag middag een rayonvergadering in dï „Prins van Oranje" te Goes, welke onder leiding stond van de hoofdbe stuurder J. v. d. Henk. In zyn openingswoord behandelde deze de loonpolitiek, het Verenigde Europa en de eigen propaganda. De districtsbe stuurder C. Braspenning, ging ver volgens dieper in op dit laatste on derwerp. Het ledental in Nederland van de C.B.C. ^at achteruit, aldus spreker. Wat Zeeland betreft werd er winst geboekt. Hij bracht o.m. naar voren, dat er met de zg. kleine ge vallen een totale osm van f 11.585. was gemoeid, namelijk voor ontslagen zonder reden, ziektegelden, kinderbij slag enz. Overdracht nieuw materieel jubilerend brandweerkorps Op zaterdag 14 december te Wolphaartsdijk. Op zaterdag 14 december a.s. zal bij de herdenking van het 35-jarig be staan der Vrijwillige Brandweer van Wolphaartsdijk het nieuwe brand- weermaterieel officieel worden over gedragen. Hiermee begint de herden king, des middags -om drie uur. Op het gemeentehuis zal de burgemees ter, de heer B. H. G. ter Haar Rome- ny, het nieuwe matrieel in handen van de brandweercommandantover dragen, waarbij het voltallige korps, de gemeenteraad en andere genodig den aanwezig zullen zijn. Vervolgens is er te kwart voor vier een kleine vaardigheidsoefening met het nieuwe materieel achter het raadhuis. Daarop volgt om kwart over vier een rondrit door de gemeente met het nieuwe en het oude materieel en is er voor gemeenteraad en genodigden een receptie in Café Ossewaarde. Om kwart over vijf wordt het 35- jarig bestaan van het korps herdacht met het uitreiken van brandweer onderscheidingen in genoemd café. Hier zetten de leden van brandweer korps zich te zes uur met hun echt genoten aan een koffiemaaltijd. Voorts is er nog een gezellige avond. Kop van Noord-Holland in het donker Tot grote verrassing van de we gens het slechte weer meest binnens huis vertoevende bewoners is zater dagavond omstreeks kwart voor acht het elektrisch licht uitgevallen in de kop van Noord-Holland benoorden de lijn BergenAlkmaarHoorn. Het oostelijk deel van dit rayon, Enkhuizen en omgeving, kon het licht het eerste weer begroeten. Tegen acht uur brandden daar de lampen weer. Later volgde Bergen en vervolgens kwam Alkmaar aan de beurt, dat ge durende een uur in het dnister gehuld is geweest. Even na half tien was de storing ook in Den Helder opgeheven. De oor zaak moet, naar de directie van li provinciale elektriciteitsmaatschappij de P.E.N. meedeelde, geweten wor den aan het doorslaan van een door- voerisolator van het 50.000 volts-open- luchtstation in Schagen. Door dit de fect, mogelijk ontstaan door de sterke windstoten, viel de spanning af in de voedende kabels. In de steden en dorpen wist men zich onmiddellijk te behelpen met kaarsen en zaklantaarns. Het verkeei ondervond geen noemenswaardig* hinder. De ziekenhuizen zijn in het algemeen voorzien van noodaggrega- ten, zodat zich ook hier nagenoeg geen moeilijkheden voordeden. Het trein en telefoonverkeer ondervond geen last. Bioscoopvoorstellingen en feesi- avonden werden afgelast. Mevrouw Ferêê en zoontje Roy: ...pa is iedere avond thuis... (Foto P.Z.C.) tot half oktober heeft gewoond Ze zyn bijzonder ingenomen met hun mooie woning en uiteraard ont breekt het hen ook hier niet aan (oudej kermissen. Kunstminnaar We troffen het. dat korporaal I. C. P. Groenendijk (31) van de LUA uit Ossendrecht thuis was. Hij had fourier Groenendijk voor enige dagen het bur gerpakje laten aantrekken om eens even zijn talloze uitrustingstukken te vergeten Dat lukte hem vrij aardig, want hij vertelde met veel enthousias me over zijn niéuwe woonplaats. Reeds acht jaar gehuwd, kon de heer Groenendijk thans voor het eerst in zyn leven met een eigen woning „pronken". Afkomstig uit Gouda mis te hy in het begin het stadsleven wel, maar toch voelde hij zich betrekkelijk gauw thuis in Rilland. Als amateur-toneelspeler bood hy zyn diensten aan de toneelgroep aan van de plaatselijke voetbalvereniging, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Thans zit korp. Groenen dijk. zoals hy het uitdrukte, „aardig in zijn Rillandse kennissen". Hij zou er beslist een hekel aan hebben, wan neer hij nu naar een andere gemeen te zou worden overgeplaatst HU hoopt in Zeeland veelvuldig te kun- n enschilderen, want ln zyn vrye uren hanteert de heer Groenendijk graag het penseel. Uit een geheel andere streek van Nederland is het echtpaar F. A. Fe rêê met zijn vijfjarig zoontje Roy af komstig. Tot half augustus woonden zij in het Friese dorpje Makkum. Wachtmeester Feréè kwam toen slechts eenmaal in de week naar huis, terwijl hij thans iedere avond in zyn gezin kan doorbrengen. Mevrouw Fe rêê toonde zich ook bijzonder ingeno men met haar huis, hetgeen niet te verwonderen is als men weet. dat zy zes jaar heeft ingewoond- De bevol king in Rilland vond ze heel aardig, en ze maakte zich beslist geen zorgen dat ze niet zou wennen. De heer D. P. van Voren (25) en zijn 21-jarige vrouw zijn een van de weinige niet-militaire gezinnen in de buurt. De heer Van Voren, die geboor tig is uit Oostburg, is onderwijzer aan de openbare lagere school in Rilland en hij was een der eersten die met znn vrouw een nieuwe woning betrok. Veel tijd om zich in het vereniginsle- ven te storten heeft hij niet. want hij studeert ijverig voor de hoofdakte. Overigens hebben béiden het in Ril land best naar de zin Resumerend koint men tot de conclu sie dat de nieuwe bewoners actief aan 't dorpsleven deelnemen en dat zij be slist geen eiland zullen vormen in de ze plattelandsgemeenschap. Ondanks bepaalde verschillen tussen oud en nieuw, begrijpt en waardeert men eikaars standpunt. Misschien is het daarom zo'n prettig wonen in Rilland FEUILLETON door ALLAN PENNING Eindelijk wist ze het zo ver te krij gen, dat Mr. Whitemoor Éich tot een dans liet verleiden. Het was een rus tige bezonken wals, die hem deed denken aan de statige bals van but lers, huisknechten, kameniers, huis houdsters en al het overige personeel van de grote families. Feesten, waar vormelijkheid en „maintien" van vroegere eeuwen heersten. Zoals steeds was het dansvloertje één aaneengesmede klomp van dei nende mensen. Ernest hield Joan dicht tegen zich aangedrukt en schuldbewust dacht hij aan Jenny, die nog niet was ko men opdagen en aanGrosvenor Place. HOOFDSTUK 6. De kamer van rechercheur Bowers was een summum van ongezelligheid. De vloer bestond uit ruwe planken, die onder de zware politielaarzen tot een bobbelend vlak waren geworden. Hier en daar tekende zich een yieze ring af van iets, dat iemand te eniger tijd daar nat had neergezet, zoals ook in gore kroegjes de kringen van reeds lang vergeten biertjes op de ta fels naplakken. Boven een wankel schrijftafeltje, waarvan alleen de laden intact wa ren, hing, als memento, iets dat een maal een elektrisch lampje genoemd werd: een krom getrokken blikken kapje met een 50 Watts peertje. Het licht, dat op de stoffige dossiers van de schrijftafel viel, was rossig-geel. Het eens witte rolgordijn voor het venster vertoonde zwarte strepen en leek op een zebra-huis. Het dateerde waarschijnlijk uit de tijd van wal mende petroleumlampen. Aan de schilferende pleistermuur hing, ter verhoging van de huiselijk heid, een vergeelde wandkalender van ongeveer vijf jaar geleden. De man, die eens deze kalender als ge heugen had gebruikt, was blijkbaar plotseling gestorven, misschien over geplaatst, want vóór 18 februari was alles volgekrabbeld met onleesbare notities. Daarna was er slechts een vale geelte, die aan de dood deed den ken. De bureaustoel van rechercheur Bowers en een viertal gammele keu kenstoelen vórmden de rest van de inboedel, buiten de twee ultra-moder ne telefoontoestellen onder handbe reik. Dit dan was het domein van Bo wers, waar hij in ernstige conferen ties met zijn staf hun problemen on derzocht; om ze tenslotte uiteen te rafelen en op te lossen. Bowers en zijn horigen waren als even zo vele bulldoggen, die, wan neer ze eenmaal de tanden erin ge zet hadden, niet meer van los laten wisten. Het in de onderwereld gevreesde drietal zat weer rond het teakhouten tafeltje van de „baas". De lamp wierp een vaalgeel schijnsel in het rond en tintte hun gezichten met een lijkkleurtje. Bowers leunde ver achterover in zijn bureaustoel; lichtblauwe rook slierten van zijn walmende sigaar kronkelden naar het plafond, dat in geen mensenleeftijd een witterskwast had gezien. Bowers geloofde in traditie, neen, Bowers was een beetje bijgelovig en overtuigd, dat elke verandering in zijn sanctum ongeluk moest brengen. 'Winter, de rechterhand van de baas, zat op een van de keukenstoe len tegen de muur. Zijn ietwat ka lende schedel rustte tegen de pleis terkalk. Zijn half gesloten oogleden bestudeerden het plafond, alsof de oplossing van het probleem daar te vinden was. Kruiselings op een stoel zat Pil chard, de jongste van het drietal, die meestal als „enfant terrible" werd beschouwd. Zijn blik was strak ge richt op de vuile reten van de bultige plankenvloer. Het leek wel of hij de knoesten zat te tellen. Geklemd tus sen de iets te volle lippen leefde een sigaret in zijn mondhoek. Meer dan een kwartier zaten ze zwijgend bij elkaar. Niets dan het monotoon en enerverende getik van de muurklok, die smetteloos wit te gen de vaalgrauwe pleistermuur af stak, verbrak de stilte. Plotseling rinkelde de telefoon. Bo wers leek moeizaam uit de slaap te ontwaken. De beide anderen deden of ze niets gehoord hadden. „Hhllo", riep Bowers in de micro foon. Verveeld luisterde hij. Toen zei hij. ietwat korzelig: „Oh jaeen andere keer alsjeblieftNeen, op het ogenblik heb ik het daar veel te druk voor". Langzaam liet hij zich weer in zijn oorspronkelijke houding terug zak ken. En weer hing een weldadige rust in dè kamer. Eindelijk verbrak Bowers de stilte, die drukkend begon te worden. „Hoe kunnen staven of blokjes goud uit een kluis komen, als de deur met twee sleutels gesloten Is? Dat wil ik dan wel eens weten. Winter en Pilchard zwegen. Ze verroerden zich niet. Winter bestu deerde het plafond; Pilchard de vloer. Na een paar minuten zei de assistent-rechercheur „Tjamogelijk is het natuur lijk wel Nijdig keek Bowers in zijn rich ting. „Oh jaDus jij weet het, hè?" vroeg hij uitdagend. Langzaam kwam Winter overeind. Onschuldig kijkend als een pasgebo ren kind zei hij op verongelijkte toon: „Dat heb ik helemaal niet be weerd. Ik heb alleen maar gezegd, dat alles mogelijk isook dit". „Oh jaDan moet je mij eens vertellen hoe je een stuk goud door een sleutelgat kan krijgen. Hoe heb ben ze dat kunnen doen?" „Kunnenkunnen! Theoretisch is het natuurlijk mogelijk. Alleen..., zo is het niet gebeurd". „Hoe niet gebeurd?" „Wel bijvoorbeeld getrokken goud kan wèl door een sleutelgat of welk ander gat ook. Alleen dan moet je het eerst smelten en trekken. Dus Bowers vloog op. „Ja hèen als ik jou laat cremeren, dan kan ik je body met een vuilnisblik opvegen. Heb ik je misschien gevraagd hoe het niet gebeurd is?" Bescheiden viel de jonge Pilchard in. „Er is ook nog een andere ma niet om ergens buiten te zijn"t „Misschien weer een raadseltje?" sarde Winter. „Neen, een axioma", antwoordde Pilchard. „Je kunt buiten zijn door nooit binnen geweest te zijn". „En mag ik misschien weten, wat mijnheer Pilchard daarmee bedoelt?" vroeg Bowers cynisch. „Fabelleer", zei Pilchard gelaten. „Ik kom met mijn hond thuis. Ik breng hem naar binnen. De hond is dus niet meer in de straat en toch merk ik na vijf minuten, dat hij niet meer in huis is. Rarahoe kan dat?" „Flauwe onzin", zei Bowers bits. „Dan heb je natuurlijk de voordeur open laten staanLogisch. Maar wat heb ik met die straathond van jou te maken?" „Ik zei fabelleer. We zitten wel vreselijk ernstig uit de pluizen hoe -dat goud uit de kluis is gekomen, maar hoe is het er in gekomen? Goed, laten we aannemen, dat het goud inderdaad in de kluis is ge brachtMaar zo'n kluisdeur staat de heie dag open met de kassier als en Cerberus ervoor. Dus kan er niets gebeuren, zou men zeggen". „Neen. natuurlijk, niet, tenzij de Cerberus „Afgezien daarvan. Heeft Hillborn, heeft Franks 's avonds bij het sluiten van de kluis met vol besef gezien, dat het goud er nog lagOf heb ben ze dat maar aangenomen?" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7