G Marietje werd ontzien - totdat ze „Blauwe Vogel" werd "Ozciuvenpaqina ZATERDAG 7 DECEMBER 1957. PROVINCIALE ZEEUWSE COUPANT 11 SPECIALE TAK VAN HET N.P.G. Lichamelijke handicap geen beletsel voor het padvindstersschap Thuis kregen ze een brief van Marietje, geschreven in het horterige en moeilijke schrift van een kind dat eerst na veel moeizame pogingen schryven heeft geleerd: .......we hebben een speurtocht gedaan en ik heb de pijlen allemaal gevonden en ik heb de vlag mogen hijsen Misschien vielen er wel een paar tranen op die brief, want wat Marietje betrof zaten speciaal bij moeder die tranen nogal hoog. Marietje is namelijk wat de volksmond noemt „ongelukkig". Ze rijdt in een wagentje als ze uitgaat, ze verplaatst zich heel moeilijk en haar handen zijn stuurloos. Marietje, oudste in een gezin van vier kinderen, werd altijd nogal ontzien thuis totdat ze „Blauwe Vogel" werd. Een kennis had vader en moeder ge attendeerd op die speciale tak van het Nederlandse Padvindstersgilde en had gevraagd: „Zou dat nu niet iets voor haar zijn Vader en moeder voelden er weinig voor die padvinderij, met al die wilde spelletjes en dat kampe ren; hoe kon dat nu iets voor Marietje betekenen Maar toch informeerden ze, heel aarzelend weliswaar. Er kwam een leidster praten, die ook met Marietje babbelde en die het kind al voor het denkbeeld gewonnen had, nog voor ■vader en moeder hun aarzeling had den overwonnen. „Je wordt post-Blauwe Vogel", zei de leidster, „je krijgt dan een rond zendbrief waarin allerlei spelletjes en opdrachten staan, en ik zal een leuk padvindstersvendel vragen of ie daar af en toe eens op bezoek mag komen, dan leer je het padvindsterswerk goed kennen Het had Marietje in het begin wel een beetje geduizeld, maar al gauw kwam ze tot de ontdekking, dat haar lichamelijke handicap geen beletsel hoefde te ziin voor haar padvindsters schap. Ze begreep het zelf nog wel llllllllllllllllllllllllllllllllillllilllll s De Vlaamse auteur Maeter- s linck schreef een sprookje over Mythyl, die samen met haar broertje de, blauwe vogel van het geluk ging zoeken Die blauwp vogel is het symbool geworden van die tak van het Nederlandse padvindstersgilde, H die misdeelde meisjes van 8 tot 21 jaar de gelegenheid geeft H toch deel te hebben aan deze jeugdbeweging. De Blauwe Vo- H gels vormen nu al 25 jaar een belangrijk onderdeel van het N.P.G. IlllJllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilUIIUIillllllul niet zo goed, maar de leiding van het Blauwe Vogelwerk dreef haar door de volstrekt on-sentimentele wijze van optreden precies in de goede rich ting. „Je bent in de eerste plaats pad- vindster, en dat wat je niet precies zo kunt doen als gezonde padvindsters, doe je op een andere manier". Het was een stelregel, die, naar Marietje merkte, voor alle Blauwe Vogels gold, of ze nu blind, doof, of zoals zijzelf, lichamelijk gehandicapt waren. In het Blauwe Vogelhuis in Baarn, waar ze voor het eerst van haar leven kam peerde, leerde ze haar mede-padvind- sters van de rondzendbrief kennen en ze sloot er hechte vriendschap met het gezonde padvindstertje, dat zich als zovele anderen had opgegeven voor dit Blauwe Vogelkamp als .draafster", als hulp dus, voor iedere Blauwe Vogel één. Marietje zag, hoe een blinde pad vindster ijverig de streken van het kompas leerde op een bord. waarop noord, zuid, oost en west met dikke koorden waren aangegeven en de daar tussen liggende streken met dunnere. Samen met een meisje, dat in beugels liep, deed ze de afwas en ze leerde een miniatuurkampvuurtje op bouwen in een koekjesblik. Ze leerde er vooral, dat zij met haar handen, die niet altijd deden wat zij zelf graag wilde, toch beel dige boeketjes kon schikken van grasjes en bloemetjes, die een doof meisje voor haar plukte en ze was blij en trots, toen haar gezonde helpstertjes zei: „Hè, leer mij dat ook eensHet leren gebruiken van haar kleine talenten en het le ren zichzelf weg te cijferen, haar eigen gebreken onbelangrijk te vin den in vergelijking tot de handicaps van haar medepadvindsters, dat was voor Marietje het winstpunt. Dat is het- trouwens niet alleen voor haar, maar ook voor die andere Blau we Vogels die wij in Nederland ken nen. Er zijn er ongeveer 500; ze wor den gevonden in sanatoria en revali- datie-inrichtingen of tehuizen voor blinden, doofstommen en epileptici. ..Het padvindster8spei", zo staat er in de folder van deze tak van het N.P.G. die binnenkort het 25-jarig bestaan viert, „past zich soepel aan bij het misdeelde kind en vindt voor iedere Blauwe Vogel een vorm, die haar helpt haar persoonlijke capaciteiten De ene Blauwe Vogel kan niet zien, de andere kan slechts moeilijk lopen, maar ze leren elkaar toch maar een ingewikkelde touwsjorring maken- te ontplooien en haar levensvreugde te vergToten". „Kamperen kan best, zegt dezelfde folder waarover we het zoeven had den. De kampstaf en de helpsters trachten dit kampleven zo gewoon mogelijk te houden; de Blauwe Vogels mogen zelf koken, zo mogelijk in ten ten slapen, speurtochten volgen en kampvuren meemr ken. Dat bevestig de ons mejuffrouw Greet Melhado te Den Haag. Juist doordat de Blauwe Vogel leert haar belangstelling te richten op iets dat buiten haar betrek kelijk kleine kringetje ligt, zal hij er, samen met andere gehandicapte pad vindsters eerder toe komen dingen te proberen die bezorgde familieleden naar anders maar al te vlug uit de handen nemen. Het adopteren van een Blauwe Vo gel door een „gezond" vendel wordt met veel liefde en enthousiasme ge daan. Toch, zegt juffrouw Melhado, vinden wij het meemaken van één op komst per vier k vijf weken genoeg Het is anders voor het vendel zelf een te grote rem, ook al zijn de padvind sters hartelijk en meelevend genoeg. Het adopteren houdt ook in, dat een gezonde padvindster de Blauwe Vo gel haalt of brengt van en naar speciale bijeenkomsten of festiviteiten, dat er, kortom, bij de Blauwe Vogel het be sef levendig wordt werkelijk deel te hebben aan de wereldbond van pad vindsters. Mevrouw J. J. de Boer-Van Strien in Hillcgersberg, die het Blauwe Vo gel-werk van vóór de oorlog heeft ge steund en gestimuleerd, en die nu in de commissie van voorbereiding voor een reünie heeft zitting genoemen, herinnert zich, dat de Prins Alexan- derstichting in Zeist een van de eer ste inrichtingen was waar blinde ka bouters het padvindstersspel speelden Het werk is in die 25 jaar sterk uit gebouwd, maar het karakter ervan is hetzelfde gebleven: help de Blauwe Vogels zichzelf te vinden door middel van het padvlndersspel, dat Baden Po well bouwde op deze twee grondsla gen: karaktervorming en het verwer ven van vaardigheden. „Hoe hoog is de lucht?" „Hoe hoog is de lucfrt?" is de titel van een boekje van Ellen Wales Wal- pcle; een boekje dat beoogt een steun te zijn voor de ouders van alle kleine kindertjes die zo verschrikkelijk veel kunnen vragen. Met een variatie op een bekend spreekwoord zou men kunnen zeggen dat één kind meer kan vragen dan tien opvoeders kunnen beantwoorden. Om die arme opvoe ders een handje te helpen heeft Ellen Walpole in haar boek meer dan twee honderd antwoorden op alledaagse kindervragen bijeengebracht voor al die ouders, die zich wel eens gaar het hoofd grijpen wanneer uit de kinder mond vragen komen als „Waarom is het 's nachts donker, en waar is de zon van gemaakt, en waar is het ein de van de wereld...?" De verleiding is dan groot om zo'n vragertje maar eens een keer met een kluitje in het riet te sturen, en dit nu wil de schrijf ster van het werkje voorkomen: het kind moet op al zijn naïeve vragen 'n antwoord kunnen krijgen dat bevredi gend is en dat niet de indruk van „om de tuin leiden" wekt. Het lijkt ons wel een handig boekje voor ouders en op voeders; alleen moet U natuurlijk wel rekening houden met de moge lijkheid dat uw spruiten in de loop van hun kleutertijd nog wel 225 an dere vragen weten te stellen, waarop U de antwoorden niet in dit boekje vindt... „Hoe hoog is de lucht" is een uitgave van „De Toorts", Haarlem. NEDERLANDSE VROUW DRAAGT GRAAG VUk GW GW OWSGS Hoe graag Nederlandse vrouwen een rok en blouse, rok en truitje of rok en vestje dragen, hebben we ons weer eens gerealiseerd bij een show van de Amsterdamse specialist Neugarten: van effen stof alleen al waren er 85 verschillende modellen, van ruig tweed en wollen pied-de-poule nog eens 35, en dan nog een grote collectie van bedrukte stoffen. En na een vol uur van rokkenshow volgden nog de snufjes van terlenka, van permanente plissé en het nou- veauteetje: de skort. Een niet onaar dige kruising tussen de skirt en de es\dw\\se vrouwen ^ijn teleurgesteld Met 48 vrouwelijke afge vaardigden is de West- duitse Bondsdag in West europa na Zweden het par lement met de meeste vrouwen, namelijk rond 10 procent van alle parle mentariërs. De Westduitse vrouwen hebben een heel belangrijke en waarschijn lijk zelfs beslissende rol gespeeld in de overwin ning, die de Christelijk- Demokratische- en Chris- telijk-Sociale Unie in de algemene verkiezingen van 15 september j.I. be haalden en die hnn de ab solute meerderheid in het bondsrepublikeinse parle ment bracht. Het is natuurlijk niet na tc gaan of de mate, waar in de Westduitse vrouwen op 15 september j.I. op de C.D.U. en de C S.U. stem den, is beïnvloed door dr. Adenauer's verkiezingsbe lofte, dat hij indien hij wederom niet de formatie ener regering zou worden belast een vrouwelijke minister in zijn kabinet zou opnemen. Het is ech ter wel aan te nemen. Want slechts daarmede laat zich de ontstemming én teleurstelling der West duitse vrouwen verklaren over het feit, dat dr. Adenauer deze belofte niet is nagekomen. De vraag, of de Bondskanselier zijn beloft» kón inlossen bij alle druk, die er tijdens de regeringsformatie op hem werd uitgeoefend en de noodzakelijkheid om in zijn nieuwe kabinet de confessionele pariteit (van 9 katholieke en 9 protes- Waaiom komt er geen vrouwe'ij'eminis'er? tantse bewindslieden) te bewaren, is nog slechts van historische betekenis. Een feit is intussen, dat 19 Westduitse vrouwenor ganisaties een gezamen lijk protest aan ar. Aden- auer hebben gestuurd. Toen de Bondskanselier de vorige maand repliceer de op de beschouwingen over zijn regeringsverkla ring in de Bondsdag ver zuchtte hij, dat de forma tie van ziin regering nog maar kinderspel was ver- teleken met ae strijd met e Westduitse vrouwen, die hem nog te wachten stond. Hij haalde niet de beroemde woorden „Da werden Weiber zu Hya- nen" aan, maar zij klon ken wel in zijn betoog door. In de protestnota, die de vrouwenorganisa ties op het „Schaumburg- Paleis in Bonn tde Bonds- kanselarij) hebben gede poneerd, vragen zij de Bondskanselier om een motivering van zijn be sluit om ook in zijn derde na-oorlogse regering we derom geen vrouwelijke minister op te nemen. Zij verwijzen hem daarbij naar zijn herhaalde belof ten en de altijd weer door hem naar voren gebrachte noodzakelijkheid, dat de Westduitse vrouwen aan deel in en belangstelling voor het politieke leven moeten hebben. Hoe zich de bondskanse lier uit deze impasse wil redden, is in Bonn niet bekend. Hij heeft de ge dachte ontwikkeld om in het ministerie voor Ge zinszaken dat hij eigen lijk een vrouwelijke mi nister had willen toebede len, doch dat opnieuw in handen is gekomen van de weinig populaire minister Würmehng een vrou welijke secretaris-gene raal te benoemen. „Wij willen geen ambtenaars- post! Wij willen een mi nisterie!", riepen enkele vrouwelijke Bondsdagle den (van wie er 22 van de C.D.U. en de C.S.U. zijn) de Bondskanselier in de Bondsdag toe, als om reeds van tevoren dr. Adenauer van deze ge dachte te genezen. De na men van Nederlands mi nister Klompé, van Israëls mevr. Golda Meir, van Griekenlands Tsaldaris (echtgenote van de oud premier) en zelfs van de Oostduitse vrouwelijke mi nister van justitie Hilda Benjamin werden door de vrouwelijke Bondsdagle den door f"2 zaal geroepen. De Westduitse verkie zingsstatistieken bewij zen. dat in de Bondsrepu bliek meer vrouwen dan mannen stemgerechtigd zijn, nJ. in een verhouding van (ongeveer) 55 tegen 45 procent. Van de C.D.U.- C.S.U.-kiezcrs waren, naar eigen schattingen van de partijen, waarschijn'ijk 60 mannen en 40 vrouwen. Het staat der halve vast, dat de West duitse vrouwen een beslis send aandeel in de verkie zingsuitslag hebben gehad en in ae grote over winning van de beide re geringspartijen. Aange zien de Westduitse vrou wen op zo voorbeeldige wijze haar staatsburger lijke plichten hebben ver vuld, willen zij mede de verantwoordelijkheid dra gen voor het regerings beleid. dat zij hielpen te bepalen. Voorbeelden: het voor stel van een vrouwelijk Bondsdaglid leidde er toe dat vrouwen in West- dultsland van weerplicht werden vrijgesteld; op vrouwelijk initiatief wer den verbeteringen aange bracht in de wet op de schadevergoeding van oor logsslachtoffers; het was op aandringen van de vrouwe'ijke Bondsdagle- den. dat de oude Bonds dag v'ak voor het einde van zijn wetgevende De- riode nog een nieuwe wet op de jeugdbescherming aannam. Er kunnen er nog meer worden aangehaald. En toen mevrouw dr. Tarse Rehüng op het C.D.U.- partijcongres in Hamburg in mei van dit jaar de ge- zinsnolitiek der partij uit de doeken deed. was ieder een in Westduits'pud er van overtuigd, dat daar de toekomstige eerste vrou welijke minister op het nodium stond. Zij is in de Bondsdag herkozen, doch heeft de post van secre- taris-neneraa! in het mi nisterie voor Gezinszaken van de hand gewezen. Enige van de laatste modenieuwtjes uit Parijs zijn op deze foto's in beeld gebracht. Links een opname van een lingerie-show bij Lanvin-Castillo waar deze viltachtige blauwe pij werd gedragen. Het Ku Klux Klan-achti- ge kledi jstuk, diende om de aandacht in plaats van gedeeltelijk op de mannequin, geheel op de door haar gedragen kousen te richten..... Op de middelste foto een combinatie, bestemd om binnenshuis te worden gedragen en bestaande uit een sjaal-blqusc van bedrukte zijde en een pantalon van rose fluweel. Ook dit complet, getiteld ,JBoquet", staat op naam van Lanvin-Castillo. Op de derde foto tenslotte enkele voorboden van de confectie-zomermode voor 1958. De modellen zijn van Pierre Billet die zijn collectie voor vol gende zomer op de bloemenwereld heeft geïnspireerd; hij brengt onder meer de „petunia-lijn". Links ,Jielle de Nuit", een jurk van blauwe be drukte zijden organdie, rechts lunaire", een japon van wit katoenen satijn met groen druppel-dessin. Wat „Mensendieck" is kan men te we ten komen uit een geschrift van de Men- sendieck-lerares Ellen Best, getiteld „Hou ding, gezondheid, elegance" en met als ondertitel „Ook bij U kan het beter!" Een juist spiergebruik in alle houdingen en bewegingen van het dagelijks leven is het doel van Mensendieck en deze grond gedachte komt duidelijk naar voren in Je raadgevingen en tekeningen die dit ge schriftje uitgegeven door Boucher. Den Haag bevat. short de rok en het korte broekje; het hoort thuis op het strand of op een sportveld en jonge niet te grote en niet te volslanke vrouwen staat het leuk. Hetzelfde geldt trouwens voor alle rokken als de draagster maar niet te dik en niet te fors is, kan ze ge rust een keus doen uit al die honder den rokken. Een voorzichtige keus dan, want alles wat opvallend is, is daarom nog niet charmant. Neem die permanente plissé van katoen zo'n rok staat als een stijve kartonnen lampekap om de draagster heen. en wie er mee gaat zitten ziet er uit als een geknakte bloemstengel. Wel leuk. voor heel jonge durfals, zijn de rokken met heel de kleur en de fleur van een Spaanse dansgroep erop gedrukt. Van de bedrukte zomer rok j es mogen verder als leuk en smaakvol vermeld worden die van Franse stof: een kiezelsteendessin en een stofje van tegeltjes met goud druk. Een aanwinst zqn de terlenka- rokken met 45 procent kamga- ren meestal geplisseerd in brede of smalle plooitjes. En omdat die plissés' er zelfs in de wasmachine niet uitgaan, zijn er thans ook terlenka-rokjes voor kinderen. Voor het voorjaar zal er vee! zwart-witte tweed tot rokken worden verwerkt, waarop velerlei jumpers en blouses passen. Van de wol was het mooist een soepele romige stof, doorweven met een draadje goudglinsterende lurex. Een enkele maal fungeert de band van de rok zelf als ceintuur, soms ook is er bij het ontwerpen van de rok op gerekend dat men zelf een leuke leren ceintuur uitzoekt: de lus jes om die er doorheen te rijgen, za ten er al op. Een vondst is het om bij sommige rokken twee ceintuurtjes tegelijk te dragen en die beurtelings te vlech ten. Rok en jumper kunnen soms wel wat saai zijn het is dan leuk ze te combineren met een brede ceintuur. Nieuw zjjn de genopte klokrokken, die opzij een glinsterend speldje heb ben, waaraan een hoofddoekje bun gelt, ook genopt met tegengevoerd een effen stof in de kleur van de nop. Opmerkelijk waren (voor slanke vrouwen) de rokken van zeer ruige wol in stolpplooien. En het allermooi ste was een avondrok van zachte leliewitte wol, met op de linkerheup een brede stola met lurex doorweven, die men eerst om het bovenlichaam wikkelt en vervolgens als een Indi sche sari om de schouder slaat. ti&heHÜf! Deze week vol sprooiqes- achtige gebeurtenissen: De eerste droomwensen werden vervuld Mevrouw Mieke Bouman hééft haar eigen schip 1 Nellie won 2 miljoen guIdeD in de voetbalpool LiM'r Na»«iiple;n 7 Haarlem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7