PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT oE BILT NAV0-RAAD BESPREEKT INDONESIË Gevraagdsmaatregelen van solidariteit Afschieten kunstmaan in Amerika mislukt Houthandel Alberts: van stoom naar moderne bedrijfsinrichting SCHERP PROTEST TEGEN INDONESISCHE ACTIES 200e jaargang - no. 289 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS"56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 dec. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Door Nederland in spoedzitting bijeengeroepen De permanente Navo-raad zal vandaag in Parijs een spoedzitting houden om de toestand in Indonesië te bespreken, zo heeft een Navo- woordvoerder vrijdagavond meegedeeld. Tevoren was officieel door de Nederlandse regering meegedeeld, dat zij tegen de Indonesische maat regelen op scherpe wijze heeft geprotesteerd en dat zij haar permanente vertegenwoordiger bij de Navo instructies had gegeven, de Navo-raad in zo'n spoedzitting bijeen te roepen teneinde de partners van Neder land in hef Atlantische bondgenootschap een uiteenzetting te geven over de situatie en alle maatregelen van solidariteit te vragen, welke de hui dige situatie vereisen. „Ook buiten het kader van de Navo", aldus de verklaring van de Nederlandse regering, „is een beroep gedaan op ver scheidene buitenlandse regeringen". Gemengde gevoelens in Engeland Onder deze laatst bedoelde rege ringen zijn er ook enkele van Aziati sche landen. Van gezaghebbende zijde in Den Haag werd vernomen, dat de Nederlandse regering tot dusverre geen officiële mededeling van de rege ring in Djakarta heeft ontvangen, aat alle Nederlanders Indonesië zullen moeten verlaten. Het besluit van de Nederlandse rege ring om bijeenroeping van de perma nente Navo-raad in spoedzitting is te Londen met gemengde gevoelens ont vangen. De Britse regering zo duidt men (volgens A.F.P.) in gezagheb bende kringen aan, zal niet nalaten van zijn „morele solidariteit" ten op zichte van Nederland te getuigen, maar het is niet voor een besluit dat voor de Aziatische landen een „im perialistische" inmenging in de aan gelegenheden van een soevereine staat zou kunnen lijken en in die zin door de communistische propaganda zou kunnen worden gebruikt. Men meent dat een slecht overwogen ge baar van de bondgenoten van Neder land slechts tot resultaat zou hebben dat de gematigde elementen in Indo- Navo De Nederlandse regering heeft gisteravond een verklaring ge publiceerd over het geschil met Indonesië. De verklaring is zwak en vermoedelijk wil de regering dit ook wel toegeven. Uit niets blijkt, dat de regering zich vooruit reeds in enigerlei op zicht had geprepareerd op een golf van Indonesisch terrorisme voor het geval Indonesië niet de gevraagde medewerking van de Verenigde Na ties zou krijgen bij de pogingen tot het annexeren van Nederlands Nieuw Guinea. In dit verband spreekt een Engels blad over verbaasd en aarze lend toezien. Dat is een onaangenaam verwijt en ongetwijfeld zal van verscheidene zijden aan de Nederlandse regering een nadere toelichting over het werkelijke of vermeende gebrek aan toekomst-visie worden gevraagd. Vandaag komt in Parijs de per manente Navo-raad bijeen. In die raad zal de Nederlandse vertegenwoordiger het geschil met Indonesië bespreken. Van veel betekenis kan dat niet zijn. De betekenis van de Noordat- lantische verdragsorganisatie is ge ring. Zij is geen echt bondgenootschap van staten, die elkaar bijstaan, wan neer een van die staten in moeilijk heden komt te verkeren. De ver dragsorganisatie is niet meer dan een uitvoeringsorgaan voor de Ame rikaanse politiek tegenover Rusland. In vrijwel elk ander opzicht zijn de verdragsluitende partijen vrij en uit de wijze waarop de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles die vrijheid uitlegt, is wel gebleken, dat hij er geen be zwaar in ziet zijn eigen bondgeno ten volkomen van zich te vervreem den en te dwarsbomen. In de vergadering van de Verenig de Naties, waar de Nieuw-Gui- nea kwestie aan de orde kwam, heeft hij de Amerikaanse gedelegeer de blanco laten stemmen. Hij heeft zich dus niet achter Ne derland gesteld en daarmee heeft hij bij de Indonesiërs de gedachte ge wekt, dat zij weliswaar niet op Ame rikaanse medewerking konden reke nen, maar ook geen tegenwerking behoefden te duchten. Het is niet on mogelijk, dat deze Amerikaanse hou ding de Indonesische regering heeft gesterkt in haar terreurplannen. In de meeste Westeuropése landen is het geloof in de bekwaamheid van minister Foster Dulles reeds tot mi nimum geslonken. Gevreesd moet worden, dat ook Nederland in dit opzicht steeds meer een Westeuro- pees land zal worden. neslë gedwongen worden zich te ver enigen tot een extremistisch natio nalisme. Engeland zou bereid zijn, de Neder landse belangen in Indonesië te be hartigen in geval van een breuk tus sen Den Haag en Djakarta. Op dit punt verwacht men in ingelichte kringen dat Engeland plaatselijk de bescherming van de Nederlandse be langen zal verzekeren door de zorg voor de consulaten die pas gesloten zijn. over te nemen. In een gisteren te Singapore uitgege ven officieel communiqué werd ge zegd dat de regering van Singapore in geval van noodzaak alles zal doen (Vervolg op pag. 3) Na een vergadering van de mi nisterraad is gisteravond om zes uur op het Ministerie van Buiten landse Zaken de volgende officiële mededeling gedaan: „De berichten, welke de Neder landse regering uit Indonesië be reiken, wijzen in toenemende mate ■ap acties door de Indonesische re publiek geleid, bevorderd of toege laten tegen de Nederlanders en de Nederlandse economische activi teiten in Indonesië, maatregelen welke in strijd zijn met de eerste beginselen van het volkenrecht en de menselijke waardigheid. Daar bij wordt op volstrekt onrechtma tige wyze beslag gelegd op Neder lands eigendom. Bij haar beleid ten aanzien van deze acties baseert de Nederland se regering zich in de eerste plaats op het welzijn en de veiligheid van onze landgenoten in Indonesië. Openbare uitlatingen van Indone sische regeringspersonen geven de indruk, als zou de Indonesische re gering ernaar streven de Neder landers op zo kort mogelijke ter mijn uit Indonesië uit te wijzen, te doen vertrekken of het leven en werken praktisch onmogelijk te maken. Hoewel nog niet met zekerheid kon worden vastgesteld, hoever de Indonesische regering bedoelt te gaan met maatregelen, welke zo diep zullen ingrijpen in het Indone sische economische bestel, stelt de Nederlandse regering alles In het werk om hen, die Indonesië zullen moeten of willen verlaten, daartoe op korte termijn in staat te stellen. Reeds nu wordt scheepsruimte hiervoor gereed gehouden en de nodige andere materiële voorzie ningen worden getroffen. Ondanks het feit dat de Indone sische regering sinds geruime tijd normaal diplomatiek verkeer ui- terïnate bemoeilijkt zal de Neder landse regering zich tot de Indo nesische regering richten teneinde regelingen mogelijk te maken die voor een ordelijk vertrek noodza kelijk zijn. Zo nodig zal de Nederlandse re gering een beroep doen op interna tionale organisaties, met name het Internationale Rode Kruis, ten einde de nodige medewerking te verkrijgen. De Nederlandse regering heeft uiteraard tegen bovenbedoelde maatregelen van de zyde van Indo nesië op scherpe wijze gepro testeerd. Daarenboven heeft zij haar permanente vertegenwoordi ger by de Navo instructies gege ven de Navo-raad In spoedzitting bijeen te roepen teneinde de part ners van Nederland in de Navo een uiteenzetting te geven over de si tuatie en alle maatregelen van so lidariteit te vragen, welke de hui dige situatie vereisen. Ook buiten het kader van de Na vo is een beroep gedaan op ver scheidene buitenlandse regerin gen". Vrijdag is een poging om dé Van- guard-raket met de eerste Ameri kaanse kunstmaan af te schieten mislukt. Het Amerikaanse ministerie van defensie maakte bekend, dat de raket te 17.45 (Ned. tijd) op haar voet stuk was ontploft. De ontploffing, die volgens berich ten met grote rookontwikkeling ge paard ging, heeft geen slachtoffers geëist. In kringen van het Amerikaanse ministerie van defensie in Washing ton is gezegd, dat het nu ongeveer een maand zal duren voordat een nieuwe poging kan worden gedaan om de eerste Amerikaanse kunst maan af te schieten. Een woordvoerder van het lance ringshoofdkwartier in Kaap Canave ral verklaarde, dat na twee secon den in de eerste trap van de raket een drukvermindering opgetreden is. De raket viel op haar voetstuk terug, kantelde en explodeerde. De kunstmaan die afgeschoten had moeten worden was ongeveer zo groot als een kleine voetbal. In Kaap Canaveral liggen nog Bij een huwelijksvoltrekking in de Griekse kathedraal in Bayswater, Londen, trok dit tweetal bruidsjon kers bijna nog meer aandacht, dan het bruidspaar zelfde ventjes wa ren n.l. gestoken in verkleinde uit voeringen van de uniformen, die de bekende Griekse exzonessoldaten dragen. Zij vervulden hun gewichtige rol bij de huwelijksplechtigheid van de dochter van de Griekse culturele am bassaderaad in Londen, mej. Fanny Argenti, en de heer John Phrantzes, die ook in Griekse diplomatieke dienst is. twee van dergelijke kunstmanen klaar om afgeschoten te worden. De lancering zou voorafgaan aan het afschieten van een grote Amerikaanse kunstmaan in het begin van het volgende jaar. Zichtbare ontsteltenis was af te lezen van de gezichten van een twintigtal functionarissen die op het ministerie van defensie in Washington verzameld waren. Zij konden eerst hun oren niet gelo ven toen zij vernamen dat de lan cering was mislukt. De woord voerder van het ministerie ver frommelde de voorbereide tekst, die hij had moeten publiceren als het afschieten geslaagd zou zijn. Onder de westelijke delegaties bij de V.N. verwekte het nieuws van de mislukking te Kaap Canaveral een golf van pessimisme. Do Russische ambassadeur Sobo- lew gaf geen commentaar op de vraag of de Sow jet-Unie de Verenig de Staten technische hulp zou kun nen aanbieden. Eisenhower toch bij N.A.V.O.-topconferentie President Eisenhower heeft beslo ten de NAVO-topconferentie van 16 decei^' -r in Parijs bij te wonen, al leen ccn onverwachte verslechtering van zijn gezondheidstoestand of een verbod van zijn dokters zou hem nog van besluit kunnen doen veranderen, zo werd door regeringsofficïals mee gedeeld. Volgens betrouwbare zegslie den worden de plannen voor de reis reeds voorbereid. Met de formele aankondiging van dit besluit zal waarschijnlijk gewacht worden tot na het onderzoek, dat de dokters zullen houden na het komen de week-end dat de president weer door gaat brengen op zijn boerderij in Gettysburg. Tijdens de drie dagen durende con ferentie zouden, aldus regeringsof ficials, de ontmoetingen van de staatshoofden beperkt kunnen blij ven tot een per dag. Verder zou de president, als hij zich daartoe niet in staat zou voelen, niet hoeven deel te nemen aan de gezelligheids bijeenkomsten en dergelijke. Minstens vijf mensen werden gedood en 23 gewond, toen donderdagavond een personentrein te Zagreb (Joego-Slavtë) met volle vaart inreed op een goederen trein. De passagiers werden oversproeid met brandende petroleum, stookolie en butaangaas. Bij de Fokkerfabrieken op Schiphol is men met de seriebouw begonnen van de friendship"-verkeersvlieg tuigen. Roerende taferelen op vliegveld van Djakarta Volgens ooggetuigen hebben zich gister op het vliegveld Kemajoran van Djakarta roerende taferelen voorgedaan. Mannen en vrouwen, van wie vele Nederlanders, vormden rijen om een plaats te krijgen in de volledig bezette internationale vlieg tuigen, die uit Djakarta vertrokken, aldus meldt Reuter. Op de kantoren van de luchtvaart maatschappijen verzochten tallozen dringend om passage. Sommigen ver lieten het vliegveld kwaad, teleurge steld en bijna huilend, zo vertelde een ooggetuige. De Australische luchtvaartmaat schappij (Jantas en de Britse Boac hebben gisteren medegedeeld, dat zij trachten toestemming te verkrijgen om extra vluchten in te lassen van Djakarta naar Singapore. Dinsdag a.s. zal hiermede volgens deze plan nen worden begonnen. Reuter meldt tenslotte, dat duizenden Nederlan ders zich vrijdag voorbereidden om het land op korte termijn te verla ten. Spion in kikvorspak bij Sachalin gegrepen Russische troepen hebben in de om geving van het eiland Sachalin een agent van ne Amerikaanse inlich tingsdienst. Goloebew, gearresteerd, aldus bericht de „Prawda". Soldaten zagen hoe de man. ge kleed in een kikvorspak, een rubber boot „van buitenlands maaksel" op het strand trok. Na een korte strijd wisten de soldaten hem te ontwapenen en bekende htf een Amerikaanse spion te zijn. Goboelew is volgens de „Prawda" afgezet door een oorlogsschip van on bekende nationaliteit, dat bovendien de Russische territoriale wateren zou hebben geschonden. OP INDUSTRIETERREIN MIDDELBURG In 1870 - bij bouw sluisdeur - wilde men alleen een beetje zagen HET IS ftLET de Middelburgse houthandel Alberts de „Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. Co" een vreemde historie. Althans, voor wat haar ontstaan betreft. Het was de oprichters namelijk helemaal niet om een houthandel begonnen. Ze wilden alleen een beetje zagen. In 1870, in Veere, waar men als aannemer van het plaatsen van een sluisdeur hardhout nodig had, in allerlei maten en afmetingen. En men becijferde, dat men die bewerkingen het voordeligst zélf kan uitvoeren.... Zo begon nen ze daar in Veere te zagen en te schaven en men vergat er de hele sluisdeur bij. Dat deze er toch gekomen is, is voor de geschiedenis van de houthandel Alberts verder van weinig importantie.... Belangrijker is, dat thans 87 jaren na dat bescheiden begin in Veere, op een vijf hectaren groot perceel op het Middelburgse industrieterrein een uiterst mo dern bedrijf is geschapen, waarin alle handelingen, zover als de vorde ringen van de techniek dit maar toelaten, langs mechanische weg worden verricht. Een modelbedrijf, zoals er in de dromen van efficiency-aanhan gers en bedrijfseconomen moeten voorkomen... Hoe was het voordien met de hout handel Alberts', het bedrijf was uit zijn jasje gegroeid. Aan de Hout tuinen te Middelburg waar thans nog het kantoor is gevestigd wa ren de zagerij, de schaverij en een belangrijke opslagplaats en ook werd er het hout afgeleverd. Maar voor de opslag van dennenhout had men naar: een terrein achter het station om moeten zien en het groenhard lag op de Loskade.... Thans is alles gecentraliseerd op het industrieter rein. Wellicht zal in de toekomst ook het kantoor hier worden geves tigd. De „verhuizing" van het be drijf is nagenoeg voltooid. Aan de Houttuinen wordt al lang niet meer gezaagd en geschaafd en het weinige hout, dat er nog ligt opgeslagen, zal er ook spoedig verdwijnen. Aan die Houttuinen heeft een uit 1896 date rende machine onlangs haar laatste stoom afgeblazen. Een degelijke stoommachine, met een dergelijk j lange staat van dienst! De machines in het nieuwe be- drijf worden alle door elektrische energie aangedreven. Ze zijn even modern als de opzet van dit be drijf, waarin elke loods, elk bouwsel een doordachte plaats heeft gekregen. Op het terrein ar riveert vrijwel alle hout per schip en per spoor. Waar het terrein aan het Kanaal door Walcheren grenst, is een 140 meter lange loswal aangelegd, waaraan de bo ten met Fins. Russisch en Zweeds hout meren. Het midden-Europese hout, uit Oostenrijk en gedeeltelijk ook uit Tsjecho-Slowakije, arriveert aan de zuidkant van het terrein, per spoor. Als de boten eenmaal gemeerd lig gen, worden aan boord pakket ten samengesteld, waarin het hout, voor wat de dikte betreft, is gesor teerd. Zo komen deze pakketten op de loswal. Op rolletjes Vanaf hier de sorteerplaats gaat alles op „rolletjes". Inderdaad, (Vervolg op pag, 2) In Poolse stad deden zich ongeregeldheden voor In de Westpoolse stad Gorzowwiel- kopolski zijn talrijke arrestaties ver richt na relletjes, waaraan 3000 mensen deelnamen, meldt radio- Warschau. De politie gebruikte traangas om de mensen uiteen te jagen. Onder de gearresteerden be vond zich een aantal „beruchte dronkaards en straatschenders". De stad ligt in de provincie Poznan. KORTE PREDIKATIE GODS ANTWOORD. Gen. 3 15. ,J2n Ik zal vijand schap zetten tussen U en deze vrouw en tussen uw zaad en haar zaad; dit zal U de kop vermorzelen en gij zult het de hiel vermorzelen". Op vriendelijke wijze is er een ge sprek met de mens gevoerd. De slang heeft hem ernstig genomen. Hij heeft hem niet als een kind behandeld, maar voor „vol" aangezien. Hij heeft gezegd: „Toon, dat je ook een God in het diepst van je gedachten bent". Hiernaar had de mens oren. Hij heeft de gehoorzaamheid aan de Here God opgezegd, de verbinding met Hem verbroken, waardoor de duister nis op de aarde ts ingetreden. De mens is de hof van Eden ingedwaald en heeft zich in het gebladerte ver borgen. God heeft hem echter niet laten dwalen. Hij heeft hem geroe pen: „Adam, waar zijt gij". Neen de mens had voor de Here God nog niet afgedaan; in zijn vlucht hij achter haald. En nu lezen wij: „Ik zal vijand schap zetten". Vijandschap hebben wij daarvan al niet genoeg in deze wereld f Was het niet beter geweest, dat God ons met rust had gelaten f Kerstfeest vieren met een versier de kerstboom en zingen van de vrede op de aarde, daaraan hebben we be hoefte; de vijandschap, welke Cod in deze wereld heeft gestéld, hebben wij niet nodig. Gods woord heeft echter geklonken en wordt nog steeds verkondigd: ,Jk zal vijandschap zetten". Hierdoor wil hij ons er voor bewaren vrede in de zonde te vinden en als Adam ver stoppertje te spelen. Het leert ons, dat er in de wereld, in ons leven, ja in ons eigen hart geen rrrede kan zijn, zolang wij een monsterverbond met de duivel hebben gesloten. God zal zich met de strijd bemoei en met de inzet van Zijn eigen leven om de mens reit de klauwen van het verderf te rukken. „Datzelve zal U de kop vermorze len". De duivel zal het moeten afleg gen, vernietigend zal de slang wor den getroffen; de mens daarentegen zal worden bevrijd door deze radica le overwinning. Zullen wij deze komst met blijdschap begroeten Het zal een strijd worden op leven en dood, maar we zullen uiteindelijk het rust punt vinden in Jezus Christus, omdat Hij de Overwinnaar is. Nieuwdorp. B. ZOODSMA. VERWACHT. LATER MEER WIND Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen of motre gen. Matige, later tot krachtig of hard toenemende wind tussen zuid en west, in de loop van de dag stijging van temperatuur. ZON EN MAAN 8 december. Zon op 8.37 onder 16.31 Maan op 18.08 onder 9.20 9 december. Zon op 8.38 onder 16-31 Maan op 19.16 onder 10.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1