MARINEMANNEN ALS RATTEN IN VAL De jongens smeken, maar deur blijft gesloten Laatste bevel van stervende commandant: „Stel je in veiligheid" DAG DER SCHANDE Een vloot gaat ten onderMaar Pearl Harbour slaat terug H1 Volgende artikel: EEN SCHIP WEET TE ONTSNAPPEN Saterdag 7 december 1957. PROVINCIALE ZEETJWRE COURANT 8 SCHIP NA SCHIP in Pearl Harbour begon eindelijk te begrij pen, dat wat op deze zonnige zondagmorgen gebeurde niets te maken had met een nauwkeurig nagebootste oorlogsoefening, die om een krankzinnige wijze uit de hand was gelopen. Op de torpedoboot jager Castor schreeuwde de officier van dienst: „De Jappen bombarderen ons, De Jappen bombarderen ons". Op de onderzeeboot Tautog schreeuwde de dekwacht naar beneden door het torpedoluik: ,Het is oorlog, geen gein, het is oorlog'. Aan de kreet „te wapen" be hoefde op de Oklahoma geen ex tra kracht te worden bijgezet. Eerst werd er luchtalarm gege ven, toen een minuut later groot alarm. Ditmaal voegde de stem door de luidspreker er een paar welgekozen woorden aan toe en uit de taal, die hiervoor werd gebezigd, begrepen dè manschap pen, dat het menens was. Nieuwe schoenen AAN boord van andere sche pen wilden enkele sceptici het nog niet geloven. Toen een matroos op het slagschip Pennsylvania zei, dat de Jappen aanvielen, antwoordde de tweede machinist William Felsing iro nisch: „De Duitsers ook". Maar tenslotte moesten allen het wel aannemen sommigen met een werelds begrip van de stand van zaken, anderen met ongekunstel de onschuld. Een matroos op de torpedobootjager Monaghan ver telde aan bootsmansmaat Thomas Donahue: „Lieve help, ik wist niet eens, dat ze een hekel aan ons hadden". In de gangen, op de ladders, door de luiken draafden, klommen en wrongen zich de mannen op weg naar hun gevechtsposities. (4) LAAAAAAAA_A_AAAAAAAAAAAAl WtVWWtVWWVWWV w En het was de hoogste tijd. Hoe beroerd de zaken er ook voor stonden, toch dachten de mannen om de meest dwaze din gen. Zo liet marconist Robert Gamble van de Tennessee zijn oude schoenen naast de kooi staan en trok een splinternieuw paar aan, alsof hij de oorlog netjes wil de beginnen. De muzikanten van de Nevada zetten plichtsgetrouw hun instrumenten weg alvorens naar het dek te rennen (uitgezon derd één man, die zijn piston op gewonden in de lift gooide, die de granaten voor het luchtafweerge schut naar boven bracht). Het zwaarst getroffen werden de slagschepen Oklahoma, West Virgina en Arizona. De Oklahoma kreeg vijf torpedo's, de West Vir ginia zes en de Arizona twee. En er vielen ook bommen. Een, die de Arizona trof was het meest dode lijke van allemaal. Dit gebeurde op de Oklahoma: De tweede torpedo sloeg de lichten uit; de volgende drie scheurden de rest van de bak boordzijde open. De zee stroomde naar binnen en dreef matroos George Murphy, die juist de druk kerij was binnengegaan met de zelfde vaart weer naar buiten. Zijn groepje mensen trok zich te rug naar de midscheeps en sloeg een waterdicht schot achter zich dicht.-De slagzij werd steeds gro ter en binnen enkele seconden spoot het water tussen de naden door en vulde ook de andere ver trekken. In het geflikker van de paar noodlampjes duwden en schuifelden de manschappen naar voren en trachtten over en om elkaar heen omhoog te klauteren op de weinige, bruikbare ladders. Het was een vreselijke, zwarte nachtmerrie, waaruit de mensen, zwetend van angst een uitweg zochten. In het donker TERWIJL het schip naar bak boord overhelde, steeg het water onder de dekken. De noodverlichting ging uitde slagzij nam toe. Alles begon nu los te raken. Zware granaten rol den door de geschutkamers en dreven de manschappen voor zich uit. Geweldige rollen staalkabel gleden over het tweede dek en blokkeerden de ladders die naar boven leidden. De deur van de drogisterij zwaaide open en ma troos George Murphy zag hoe honderden flessen als een niet te stuiten waterval door het gang boord rolden, waar ze een groepje vluchtende zeelui tot de wonder lijkste capriolen dwongen om maar op de been te kunnen blij ven. De mannen vonden zichzelf bui ten adem, zwemmende en probe rende zich te oriënteren in de luchtzakken, die zich in de op hun kop staande vertrekken hadden gevormd. Murphy plaste door de operatie kamer naast de apotheek en vroeg zich verbaasd af waar men in het schip in vredesnaam een tegelplafond had. Hij dacht er geen moment aan, dat hij naar de vloer keek. Door het gehele schip heen wachtten de mannen, gevangen in de diverse compartimenten, op hun onafwendbare dood De marinemensen op het dek hadden het gemakkelijker. Toen het schip langzaam begon over te hellen klommen ze over de stuur boordreling en wandelden met de beweging van het schip mee tot ze de kiel bereikten. Wanneer en hoe ze vandaar ontsnapten was meer een zaak van persoonlijke keuze. Sommigen gebruikten de touwen waarmee de Oklahoma aan de Maryland lag gemeerd. Hangende aan hun handen pro beerden ze het andere schip te be reiken, maar onderweg knapten de touwen toen de Oklahoma te ver zakte en de mannen stortten in het water tussen beide schepen. Sergeant Norman Currier wan delde koelbloedig over de flank van het schip naar de boeg, riep een passerende boot aan en stap te over, zonder zelfs maar een paar natte voeten te halen. Luite nant ter zee der derde klasse Bill Ingram klom over stuurboord toen de ra van de Oklahoma het water raakte. Hij deed zijn broek uit en liet zich van de kiel glijden. Kapitein Alfred Molter zag van zijn bungalow op Ford Island hoe hét schip langzamerhand opzij rolde, langzaam en statig alsof het vermoeid was en wilde rusten. Ze bleef overhellen tot de masten en de bovenbouw vastliepen in de modder. Zo lag ze daar met de bodem naar boven, als een reus achtige dode walvis. Er waren slechts acht minuten voorbijge- gaan sinds de eerste torpedo doel trof. Dit gebeurde op de West Virginia. Eerst werd het schip getroffen door een torpedo en toen door bommen, die er in het heldere zonlicht als sneeuwvlokken uitza gen. Een indruk overigens welke maar een onderdeel van een se conde duurde. Op het derde dek trachtte magazijnmeester Donald Brown van de munitiekamer uit telefonisch contact te krijgen. Maar de verbindingen waren dood. Meer torpedo's misselijk ma kende rook... meer slagzij... geen lichten. De mannen begonnen te schreeuwen in het donker. Iemand riep: „Verlaat het schip" en de massa stormde naar de trap, die naar boven leidde. niet verder. Er was geen andere plek waar hij en zijn vriend, die dezelfde kans had gewaagd naar toe konden gaan. Er viel niets meer te doen. Ze schoven een sta pel smerige borden van een bank en gingen zitten wachten op het eind. Beneden in de piotkamer het zenuwcentrum van de afweerbat- terijen, dat onder de waterlijn lag leken de omstandigheden al even hopeloos. Ergens boven in het schip sloegen torpedo's in en door een luik in de zoldering kon luitenant ter zee der derde klasse Victor Delano zien, dat het derde dek begon over te stromen. Gele, zware rook begon door de ope ning te dringen. De slagzij nam toe; piottafels, kasten, tafels, stoelen, kortom alles gleed dwars door het vertrek en klapte tegen het dwarsschot aan bakboord. In de aangrenzende telefooncentrale vonkten de weerstanden en begon nen elektrische stoppen door te slaan. De mannen waren bleek, maar kalm. Weldra stroomde er olie-achtig water door de uitlaat- schachten van het ventilatiesys teem. De gele rook werd dikker. Er kon verder niets meer worden gedaan; daarom leidde Delano zijn mannen naar de centrale post, het controlecentrum in geval van averij. Voor hij het waterdichte Zij gleden uit over de met olie bedekte dekken.. Zou hij de mannen laten ver drinken of de deur openen en het schip zowel als de mannen in de centrale post riskeren? De deur bleef gesloten. Harper probeerde wanhopig met de rest van het schip in contact te komen en de onderwaterzetting te leiden, die het schip weer in normale positie kon brengen. Maar alle lijnen zwegen. door Walter Lord J schot sloot, riep hij in de met rook en water gevulde ruimte om er zeker van te zijn, dat er nie mand was achtergebleven. Wacht op me" UIT de muur van rook stapten opeens zes met olie overdek te elektriciens, die door een explosie door het bovenluik in de piotkamer waren geworpen. Een andere elektricien Duvall smeekte op hem te wachten. Aan zijn stem te horen verkeerde hij in moeilijk heden en luitenant Delano stapte terug in de piotkamer om hem de helpende hand te bieden. Maar hij gleed uit over de olie en zwierde over de linoleumvloer en dwars over Duvall naar de lager liggende wand van het vertrek, waar beide mannen terechtkwamen in de ver warde hoop tafels en stoelen. Ze konden niet meer overeind krab belen: overal lag olie. Zelfs krui pen hielp niet. Tenslotte wisten ze een rij knoppen te grijpen van Weer recht TOCH werd er water binnen gelaten. Luitenant ter zee der tweede klasse Claude V. Ricketts had er vaak met jongere officieren over gesproken wat er te doen stond als het schip in een dergelijke situatie kwam. Ze had den zelf een plan uitgewerkt en dat kon nu in praktijk worden ge bracht. De West Virginia zwaaide langzaam naar stuurboord terug en zette zich met haar kiel vast in de modder. Maar daarmee waren de moei lijkheden nog niet achter de rug. Bommen vielen op de naastgele gen Tennessee en geweldige brok ken metaal vlogen naar alle rich tingen. Een van die brokken sneed over de brug van de West Virginia en velde de commandant Mervyn Bennion, die trachtte de verdediging van zijn schip te lei den. Hij zakte ineen op de drem pel van de seinbrug aan de stuur boordzijde van 't platform, waar op een van de machinegeweren naar boven klautei-en de assis tent van de hoofdapotheker Leak, luitenant ter zee der derde klasse Jacoby van de radiokamer, kapi tein/luitenant ter zee Doir John son, die van de bak kwam en op weg naar de brug meteen maar de sterke steward Miller had mee genomen. Tezamen tilden ze hun commandant voorzichtig op en brachten hem naar een afgeschut gedeelte achter de commandoto ren. Hij was nog steeds volledig bij zijn positieven en zich welbe wust van het feit, dat de vlam men steeds dichterbij kropen. Maar hij bleef de mannen rond hem vertellen, dat ze hem alleen moesten laten en zichzelf in vei ligheid dienden te brengen. Dit gebeurde op de Arizona: Het schip lag tussen de wal en de Vestal, maar dat kleine repa ratieschip, bood niet bijzonder veel bescherming een torpedo trof evengoed doel en niets kon de regen van staal verhinderen, die uit de bommenwerpers neerdaal de. Een zware bom versplinterde het sloependek tussen de kanon nen 4 en 6 ze kwam als een grote vuurbal aanvliegen en ma troos Russel Lott, die bij de lucht afweer stond voelde, dat hij het ding zo kon grijpen. Een andere bom trof kanon no. 4 en wierp koksmaat James Forbis ver schroeid en wel twee dekken naar omlaag. 1000 pel weggevaagd. Meer mannen kwamen om. Een scherm r ET klinkt onwaarschijnlijk, maar toch waren er nog mensen in leven. Bij de vuurleiding van de luchtafweer aan bakboord wikkelde Russel Lott zich in een deken en strom pelde door de verwrongen deur. De deken verhinderde, dat hij ver schroeid werd door de vlammen, maar het dek was zo heet, dat hij van het ene been op het andere moest springen. Vijf matrozen wankelden naar voren door de rook. Hij hield de deken als een schild voor hen allen omhoog en zo schuifelden ze naar het gang boord. Toen zag hij de Vestal, die nog steeds langszij lag. De explosie had van haar dek éen bloedbad gemaakt, maar hij vond toch nog iemand, die in staat was een lijn over te gooien. Een voor een gleden de zes mannen naar het reparatieschip. Het kostte admiraal Kimmel, opperbevelhebber van de Pacific- vloot, vijf minuten om van zijn huis naar het hoofdkwartier te rijden. Maar binnen een paar mi nuten na zijn komst was de rug- gegraat v,an zijn vloot gezonken of lamgelegd Arizona, Oklaho ma en West Virginia gezonken California in zinkende toestand.».. Maryland en Tennessee ingesloten door de vernielde slagschepen, die langszij hadden gelegende het hoofdschakelbord en zich langzaam en pijnlijk omhoog te trekken tegen de hellende vloer. Het was alsof ze bezig waren een steile ki p te beklimmen. Beslissing TOEN ze eindelijk de centrale post bereikten vonden ze de toestand al even slecht. De lichten doofden, gingen uit, gloei den weer een ogenblikje aan als een hulpgenerator weer wat stroom leverde. Buiten, aan de an dere kant van het waterdichte schot kwam het water al hoger te staanhet spoot door de scheu ren in de hoeken. Delano kon de smeekbeden en de kreten horen van de mannen, die aan de andere kant in de val zaten en hij dacht met afschuw aan de beslissing, die kapitein-luitenant ter zee J. S. Harper zou moeten nemen. Geen uitweg BROWN besefte, dat hij geen kans zou hebben in de klau wende kluit mannen. Hij tastte zich een weg naar het an dere compartiment en vond een ladder, die hij geheel voor zich zelf kon benutten. Hij kwam op het tweede dek, maar kon toén NAGANO ..chef"Staf van de Japan st marine stond opgesteld. Juist toen hij viel kwam luitenant Delano op de brug, die eindelijk van de centrale post uit naar boven was gestuurd. Toen hij op het platform stapte snelde luitenant ter zee der twee de klasse F. H. White voorbij, vertelde gehaast wat er gebeurd was en vroeg hem alles te doen wat in zijn vermogen lag. Delano zag meteen, dat het ho peloos was. Commandant Bennion was in de maag getroffen en men behoefde geen arts te zijn om te weten, dat de verwonding fataal was. Toch was hij bij bewustzijn en kon het hem tenminste wat ge makkelijk gemaakt worden. Delano opende een verbandkist en zocht naar morfine. Hij had geen geluk. Toen vond hij een fles met ether, waarmee hij probeerde de gewonde man te bedwelmen. Hij ondersteunde het hoofd van de stervende met de ene hand en hield de ether in de andere. Het maakte de commandant soezerig, maar niet bewusteloos. Van tijd tot tijd verlegde Delano de benen van de gewonde, maar dat was ook vrijwel het enige wat hij kon doen. Terwijl zij daar zo samen zaten, overstelpte Bennion hem met vragen. Hij vroeg hoe de slag zich voltrok, wat de West Virgi nia deed en of het schip en de mannen ernstig waren getroffen. Delano deed zijn best om te ant woorden en vertelde af en toe een leugentje om bestwil. Ja, verzekerde hij de comman- lant, de kanonnen vuurden nog 'oeds. Ook de steward LUITENANT Ricketts ver scheen nu op de brug en hij bleek een krachtige steun te zijn. Ook andere mannen kwamen Brand DE luidsprekers - bulkten: „Brand op het achterdek" en verdwenen toen voorgoed uit de lucht. Marconist Glenn Lane en drie van zijn kameraden grepen een brandslang en trachtten het vuur te bestrijden. Er was geen druk op het water. Ze grepen naar de telefoon en probeerden water te krijgen. Er was geen stroom. Al die tijd wierpen zware explosies ergens vooraan hen ge regeld van de voeten. Toen vloog de Arizona in de lucht. Sommigen zeiden dat de bom precies door de pijp was gevallen, maar een later onderzoek wees uit, dat het roetscherm in het rookkanaal nog steeds intact was. Het scheen, dat de bom door de bak was geslagen en de voor ste kruitmagazijnen tot ontplof fing had gebracht. De gevolgen waren ontzettend. Een enorme bal van vuur schoot de lucht in en een paddestoel van zware rook wolken stond meer dan een kilo meter hoog boven de plaats waar eens de Arizona was geweest. Er was niet eens zoveel lawaai, maar de luchtdruk was verschrikkelijk. Honderden mannen werden neer- gemaaid door een enkele ver schroeiende vlam. In de comman dopost van de luchtafweer werd een man volkomen weggevaagd. De enige plaats waar hij door heen kon was de gleuf van de af standsmeter Op de brug werden schout-bij- naclit Isaac C. Kidd en comman dant Franklin van Valkenburgh onmiddellijk gedood. Op het twee de dek werd de gehele scheepska- Pennsylvania beschadigd in het droogdok. Alleen de Nevada was overgebleven, maar zij scheen een wanhopig geval met reeds een torpedo en twee bommen In haar In de haven en op de vliegvel den maakten vrees en paniek langzamerhand plaats voor woe de. Kanonnen begonnen hun lo pen omhoog te steken. Op Hic- kam liet sergeant Stanley Macleod zijn machinegeweer hameren Sergeant Wilbur Hunt zette niet minder dan 12 zware machinege weren in stelling in evenzovele bomkraters bij de kazerne. Zijn schutters kwamen uit een zeer merkwaardige hoek aandraven. Een bom had een hoek van het arrestantengebouw weggeslagen en meteen alle gevangenen be vrijd. Ze vlogen naar Hunt en zei den, dat ze gereed waren om aan de slag te gaan. Het was precies zoals hij altijd had gedacht. De mensen, die altijd in moeilijkheden zitten, zijn juist degenen, die je graag om je heen hebt als het begint te knijpen. Hij zette ze meteen aan het werk. (Copyright P.Z.C.-ABC-press) ||||||||t||||||||||ll|||||||||||l||||||||||||||||||||!|||||||||||||||||l!lll!lll!l||||||||||||!lllllllllllllllllllll|l|||||l!lllll!lllllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 13