PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT ALLE NEDERLANDERS moeten volgens minister Maengkom uit Indonesië Begroting 1958 van provincie kon reëel sluitend worden gemaakt DODENTAL VAN TREINRAMP IN LONDEN STIJGT NOG STEEDS 200e jaargang - no. 288 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G A de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. f 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 december '57 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus- Vlissingen Walstr, i, tel. 2355 4 lijnen (b g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Somber Sint-Nicolaasfeest in Indonesië DE AUSTRALISCHE MINISTER van buitenlandse za ken, Richard Casey, heeft gisteren een beroep gedaan op de Indonesische regering om de tegen de Neder landse belangen in Indonesië genomen maatregelen nog eens in beschouwing te nemen. Deze maatregelen maken een zeer ongelukkige indruk in de andere lan den, aldus minister Casey in zijn openingsrede voor het Australisch parlement bij een debat over buiten landse zaken. De toestand in Indonesië wekt steeds grotere be zorgdheid in Washington, zo meldt A.F.P. De gebeur tenissen worden op de voet gevolgd. Het is niet uitge sloten, dat de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta op informele wijze de Indonesische regering heeft ge waarschuwd, dat haar maatregelen tegen de Neder landers niet te ver moeten worden doorgedreven. Nederland en Engeland houden, aldus United Press, contact over de recente ontwikkelingen. Een woord voerder van het Britse ministerie heeft, aldus United Press, gisteravond geruchten tegengesproken volgens welke Engeland, de Verenigde Staten en India van pian zijn te bemiddelen tussen Nederland en Indonesië. Ook sprak hij berichten tegen volgens welke giste ren in Londen een ontmoeting heeft plaats gehad tus sen regeringsvertegenwoordigers uit Engeland, Neder land, de Verenigde Staten, Australië, Nieuw-Zeeland en Malakka. Hoe en wanneer deze order wordt uitgevoerd is nog niet duidelijk DE NEDERLANDERS in Indonesië hebben gisteren wel in een vreemde sfeer het traditionele St.-Nieolaasfeest gevierd. In vele huizen van de Ne derlanders mislukten de pogingen om onbezorgd te z(jn. Voor velen lykt 't dat gisteren hun carrière in dit tropische land werd afgesneden. Volgens het A.N.P. heeft de minister van justitie Maengkom donderdag alle werk loze Nederlanders gelast Indonesië te verlaten. Deze order is gisteren in werking getreden. Als de Nederlanders, die geen emplooi kunnen vinden zijn uitgewezen, zul len. zo meldt United Press, de Nederlanders van de midden-klasse volgen. In de 3e fase gaan de overige Nederlanders het land uit. Tot de Nederlan ders die Indonesië onmiddellijk moeten verlaten zou ook het personeel van de K.L.M. behoren. waarvan het aantal volgens het ver slag van een der grootste vakver enigingen in Indonesië 673 bedraagt, aldus Reuter. Maengkom heeft meegedeeld, dat Ne derlandse deskundigen van het be sluit tot uitwijzing zullen worden uitgezonderd. Volgens immigratie ambtenaren kunnen aan Nederlan ders nog steeds wederinreisvisa wor den verstrekt, b.v. aan hen, die hun zaken aan Indonesië willen overdra- gen. Gisteren was het nog niet duidelijk, hoe groot, het aantal Nederlanders zal zijn dat Indonesië zal moeten ver laten, doch waarnemers zijn van me ning, dat sommige sleutel-indus trieën in de landbouw zoals de rub berondernemingen, ten onder zullen gaan als de ervaren Nederlanders, van wie velen een mensenleeftijd in het vak zitten, plotseling uit het land worden gezet. Steeds meer Neder landers verlaten het land in totaal zullen het er weldra 36.000 zijn. Deze waarnemers zeiden dat nog ge nerlei zekerheid bestaat omtrent de toekomst van de thans door Neder landers beheerde ondernemingen, jjhiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiyij M Dit beeld van totale vernieti- §j ging werd gefotografeerd in de Londense voorstad Lewisham, s waar woensdagavond een ff stoomtrein op een diesel-elek- s trische trein reed. ilfeer dan H negentig passagiers werden H gedood en ruim honderdvijftig 1| s loerden zwaar gewond. Van de wagons bleef niet veel meer p over dan wat kleine wrakstuk- i| ff ken, waartussen de reddings- H ploegen zich een moeizame M weg inoesten banen om de on- gelukkige reizigers te bevrij- den. Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken heeft donderdagmid dag de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in Djakarta ver zocht om alle Nederlandse consula ten in Indonesië te sluiten, aldus A. N.P. In een nota wordt gezegd, dat men geen nut in het blijven voortbe staan van de Nederlandse consulaten in dit land ziet. Er zijn zeven consu laten in Indonesië. Het Indonesische kabinet heeft gisteren, aldus A.N.P., besloten dat de Nederlandse bedrijven, die de laatste dagen door het Indone sische personeel werden overge nomen onder leiding van de rege ring zullen komen. Deze bedrijven zullen worden beheerd door een Raad van Bestuur. Tevens werd besloten dat alle winst en sociale transfers van de Nederandse on dernemingen worden bevroren. De waarde der Nederlandse belangen in Indonesië wordt geschat op onge- BRUG VERBRIJZELDE WAGONS Donderdagavond92 doden en 193 gewonden By de treinramp in de Londense voor stad Lewisham zyn volgens de laat ste officiële cyfcrs 92 mensen om het leven gekomen. Hulpploegen bevrijd den (donderdag) weer een aantal lij ken uit de resten van de twee trei nen. die woensdagavond in dichte mist in botsing kwamen. Slechts door een toeval is een grotere ramp voor komen. Een derde trein bevond zich op het viaduct toen een deel daarvan instortte. De trein ontspoorde en ging overhellen, maar er gebeurden geen ongelukken. Minstens 116 mensen zijn ernstig en 77 licht gewond. Het definitieve do dencijfer zal wel niet bekend worden voor vrydag of zaterdag. De ramp speelde zich als volgt af: een snel trein reed in dichte mist op het ach terste gedeelte van een stilstaande diesel-elektrische trein. Een ijzeren viaduct over een spoorweg stortte tengevolge hiervan in. Honderden tonnen staal en beton kwamen neer op wagons die zich onder het viaduct bevonden. De gehele nacht door hebben honder den brandweerlieden, politiemannen, spoorwegarbeiders, doktoren en ver pleegsters bij het licht van fakkels en schijnwerpers getracht de in het yzer en staal beklemd zittende slachtoffers te bereiken. Aanvankelijk had men grote moeite alle doden en gewonden onder te brengen, daar de ziekenhuizen in Zuidoost-Londen al snel niet meer konden opnemen. Omwonenden en passagiers hielpen bij het reddings werk en scheurden van lakens en ta felkleden noodverbanden. Toen het licht was geworden kon men de ravages pas goed overzien. Men zag ljjken hangen uit de verbry- zelde rytuigen ramen. Tussen de resten van de treinen trof men kerst pakketten, handtassen, damesschoe nen met hoge hakken, dophoeden en aktentassen aan. Balken van de ingestorte brug had den twee wagons verbrijzeld alsof het luciferdoosjes waren. Op deze plek ontdekte men de meeste doden en ge wonden. veer vijf miljard Nederlandse gul dens. Personeel van het hotel Des In- des te Djakarta heeft gisteren het hotel overgenomen. De Nederlandse directeuren worden vastgehouden. K.P.M De situatie bij de K.P.M. is enigzins verward. De regering heeft meege deeld dat de overname van dit bedryf niet betekent dat 't genationaliseerd Of verbeurdverklaard is. Een woord voerder van de K.P.M. heeft meege deeld dat de directie geen stuk heeft getekend, waarbij het beheer der on derneming wordt overgedragen aan de Indonesische regering. Op een vraag of dit niet tekenen in houdt, dat de K.P.M. de leiding zal blijven uitoefenen over de scheeps- bewegingen van de maatschappij, zei de woordvoerder: „de situatie is niet duidelijk". Dit bericht Reuter. In de haven van Singapore liggen thans dertien schepen van de K.P.M. Evacuatie De directie van de K.L.M. heeft gis teren een langdurig telefonisch con tact gehad mèt de heer A. H. Duyf, het hoofd \an deze maatschappij te Djakarta. Het personeel van de K.L. M.-vestiging te Djakarta zal zo snel mogelijk worden geëvacueerd. De no dige voorbereidingen worden reeds getroffen. (Vervolg op Dag. 3) Ernstige treinongelukken in Engeland De afgelopen tien jaar zijn in Engeland de volgende ern stige spoorwegongelukken voorgevallen: 22 december 1955 een dode, 55 gewonden bij een botsing tussen een forenzentrein en 'n expresse, te Luton. 2e december 1955 dertien do den en 35 gewonden bij een botsing tussen een forenzen- ttein en een vrachttrein te Barnes, in de omgeving van Londen. 20 november 1955 tien doden en 100 gewonden bij de ontspo ring van een speciale trein te Didcot. 23 januari 1955 zeventien doden en 43 gewonden bij een botsing tussen twee expresse- treinen te Sutton Coldfield, bij Birmingham. 15 augustus 1953 tien doden en 58 gewonden bij een botsing tussen twee boemeltreinen te Manchester. 8 oktober 1952 honderdtwaalf doden en 349 gewonden bij een hotsing tussen twee expresse- treinen te Harrow (de ergste botsing sinds 1915). 21 september 1951 vijftien doden en 38 gewonden bij de ontsporing van een boemel- trein te Weedon. 5 augustus 1951 tien doden en 47 gewonden te Ford, Sus sex. 17 april 1948 vierentwintig doden en 30 gewonden te Winsford. 24 oktober 1947 tweeeender- tig doden en 60 gewonden te South Croydon. Vrachtauto door twee treinen vernield Op een onbewaakte overweg tus sen Dordrecht en Zwijndrecht is gis teravond om half zes een vrachtauto door twee treinen aangereden. De eerste keer door de trein uit Rotter dam en de tweede maal door de trein uit de richting Zeeland. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Door do botsing waren echter bei de hoofdsporen versperd. De treinen uit de richting Lage Zwalpwe reden maar tot Dordrecht, en uit de rich ting Rotterdam tot Barendrecht. Tussen Barendrecht en Dordrecht reden autobussen. De internationale treinen Amster damBrussel en AmsterdamPa rijs werden omgeleid van Amster dam via Rotterdam over Utrecht naar Roosendaal. Om acht uur was de toestand weer normaal. De auto werd vernield. Vandaag lancering van Amerikaanse satelliet? Vrjjdag. heden, by het aanbreken van de dag zal de eerste Amerikaan se aardsatelliet worden gelanceerd, aldus heeft het ministerie van defen sie In Washington medegedeeld. De satelliet zou aanvankelijk woens dag, later donderdagochtend vroeg worden gelanceerd. De proef moest echter vanwege technische moeilykhe- den en ongunstige weersomstandig heden boven de proefterrelnen by Kaap Canaveral worden uitgesteld- „WIJSBEGEERTE" IN BEGROTINGSBRIEF Vijf ton voor veerhaven op a Noord-Beveland DE BEGROTING van de- provin cie Zeeland voor 1958 is gisteren verschenen, een begroting die op reële wijze sluitend kon worden ge' maakt. Ged. Staten maken daarvan met voldoening gewag in de begelei dende brief aan Provinciale Staten Het totaal van de gewone dienst be draagt 9.548.635, waarbij een posl onvoorziene uitgaven van 114.903 Zoals gewoonlijk bevat deze bege leidende brief het „beleidsprogram ma" van Gedeputeerden voor het ko mende jaar en daaruit blijkt, dat het college ondanks deze prettig-sluiten de begroting het jaar 1958 niet zon der financiële zorgen tegemoet ziet En in filosofische berusting wordt er aan toegevoegd: „een zorgeloos leven is vaak leeg; een leven van zorg kan rijk zijn..." In het verle den heeft hot college ook last gehad van „zorgelijke jaren", maar het blijkt nu gelukkig, dat ook die „rijk" zijn geworden: de rekening voor 1956 sluit namelijk met een batig saldo van ruim twee ton, terwijl van 1957 wordt gezegd, dat het zich laat aanzien, dat ook „dat jaar een batig saldo zal opleveren". Inder daad: een leven van zorg kan rijk zijn Het beleidsprogramma van Ged Staten is blijkens de brief aan de Staten als volgt samen te vat ten: Mot de polderconcentratie zal onver minderd worden voortgegaan. De voorstellen voor Zuid-Beveland zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Voor Walche ren zal binnenkort door een com missie advies worden uitgebracht en voor Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren is samenstelling van een com missie van advies in voorberei ding. De provinciale veren dienen in be heer bij de provincie te blijven. De financiële regeling voor de Westerschelde-veren met het rijk betekent echter in de praktijk een belemmering voor een exploita tie, zoals de provinciale organen die nodig vinden. Er zijn thans onderhandelingen met de regering aan de gang, die naar Ged. Sta ten verwachten, binnenkort tot nadere bespreking zullen voeren. Er komt een nieuwe veerhaven aan de oostkust van Noord-Beve land. In het voorjaar van 1958 zal de veerhaven De Val bij Zie- rikzee in gebruik worden gesteld- Oe huidige aanlegplaats in deze stad zal aan de gemeente over gedragen kunnen worden. In stu die is of een veer met koplading op Zierikzee mogelijk is. Hopelijk nog tijdens het drukke seizoen 1958 zal de nieuwe Prin ses Beatrix op Vlissingen-Bres- kens in gebruik worden genomen. De moeilijkheid, die ontstaat doordat het nieuwe schip op de nieuwe veerhaven zal varen en de oude schepen op de oude Bres- kense haven, zal zo goed moge lijk opgelost moeten worden. Er is rekening gehouden op de be groting met de hogere lasten, die voortkomen uit het bevaren van twee havens. (Vervolg op rag. 2) Onder de Indonesische em- M ploy8 van de K.P.M. is maan- dag een staking uitgebroken. Foto boven: de stakers luiste- ren vaar hun leiders voor het hoofdkwartier van de maat- schappij te Djakarta. Foto on- H der: stakingsleiders overhandi- M gen directieleden een ultima- j§ turn op het directiekantoor van H de K.P.M. te Djakarta. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Franse regering krijgt vertrouwen De Franse regering heeft donderdag In de Nationale Vergadering een ver- trouwensstemming. over haar sober- heidswet. die in nieuwe belastingen en bezuinigingen voorziet, gewonnen. Gaillard heeft donderdag besprekin gen gevoerd met de leiders van de in zijn regering vertegenwoordigde par tyen (conservatieven, radicalen, rooms-katholieken, gaullisten en so cialisten) om tot een compromis te komen over de vraag wie het gelag moet betalen bij de uitvoering van het nieuwe soberheidsbeleid. Vele conservatieven schijnen te voe len voor omverwerping van de rege ring. omdat het financiële beleid van Gaillard hun niet aanstaat. Vele so cialisten achten het ogenblik gunstig om zich uit de regering terug te trek ken en in oppositie te gaan, zo schrijft Reuters correspondent. Vooral Mo liet, de secretaris van de socialistische party zou hier steeds meer voor voelen, nit vrees anders de leiding van zijn partij te moeten laten overgaan in handen van zijn rivaal Gaston Deferre, burgemeester van Marseille en leider van de socia listische minderheidsgroep, die voelt voor onderhandelingen met de op standelingen in Algerye. Woning te Amsterdam geheel uitgebrand Gisteravond is te Amsterdam een oud woonhuis uitgebrand. Het vuur is ontstaan in een tussenkamertje op de tweede vudiep'ng, waar de 80-jarige heer H. R'dderikhof woonde. Hij liep een brandwond aan zijn hoofd op en moest in overspannen toestand naar het Binnengasthuis worden gebracht. De tweede verdieping, bestaande uit vier achter elkaar gelegen vertrek ken, en de zolder brandden geheel uit. De brandweer, die enkele minuten na de melding het sein midden-brand gaf had het vuur met vier stralen, waar van enkele vanaf een ladderwagen op de voorgevel werden gericht, in pre cies tien minuten bedwongen. De brandweer vermoedt dat de brand is ontstaan door een petroleumstel, dat in het tussenkamerjte op de tweede verdieping werd gevonden. VERWACHT... SOMBER WEER Overwegend droog weer met voor al aanvankelijk op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Over het alge meen iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 7 december. Zon op 8.35 onder 16.31 Maan op 17.09 onder S.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1