Oesterproef in Veerse Gat moet beslist doorgang vinden Verwachte ontwikkeling van lager technisch onderwijs in Zeeland KAPPIE VERKEERSDIPLOMA VOOR 17 BUURTVERENIGINGSLEDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 5 DECEMBER 1957 TWEEDE KAMERLID EGAS SPRAK IN YERSEKE Grote ontwikkeling van Deltagebied te verwachten in de toekomst In d© woensdagavond in Yerseke door het gewestelijk bestuur van de Party van de Arbeid in Zeeland in samenwerking met de dr. Wiardi Beekman Stichting, het wetenschap pelijk bureau der party en de afde ling Yerseke van de Party van de Arbeid gehouden openbare vergade- ving, heeft het lid van de Tweede Kamer, de heer C. Egas. de proble men van de Zeeuwse visserij bespro ken. Spreker ging daarbij uitvoerig in op de jongste ontwikkeling rond de oesterproef in het Veerse Gat, waarbij hij met nadruk stelde, dat dit experiment doorgang moet vinden. Wat betreft de kunstmatige verwar tering van mosselen was de lieer Egas van mening, dat hier op korte termijn een oplossing dient te wor den gezocht. Tijdens de hierop vol gende fórumbiié-nkomst zette bur gemeester A. C Willemsen als voor zitter van de zg. Commissie van 18 het reeds bekende standpunt van de ze commissie uiteen. De heer Egas begon zijn causerie met er op te wijzen, dat na de stormramp van 1953 onder de Nederlandse be volking sterk de gedachte naar vo ren kwam om een dergelijke ramp te voorkomen. Het veiligheidspunt stond primair en de Tweede Kamer heeft dan ook geheel volgens de lijn der verwachtingen de wet op het Deltaplan aanvaard. Wij moeten ons thans concentreren op hetgeen ver der te gebeuren staat, zo zeide spre ker. Hij lichtte vervolgens enkele conclusies toe. zoals die in het rap port van de Wiardi Beekman Stich ting zijn gesteld. Wat de garnalen- vissers betreft, juichte de heer Egas het toe, dat er naar gestreefd zal worden het aantal zelfstandigen in die tak van de visserij zo groot mo gelijk te houden. Voor zover de vis sers door afsluiting van de zeegaten in moeilijkheden komen, moet hulp worden verleend. De jongeren zullen vooral omgeschakeld en omgeschoold moeten worden, terwyl voor de oude re vissers, die het bedryf dan willen verlaten, een schadevergoeding rege ling moet worden getroffen. OESTERS EN MOSSELEN De mosselcultuur noemde spreker een economisch belangryk stuk bed yfsleven, waarvan de omzet de laatste jaren niet onbelangrijk is gestegen. De proefnemingen met het kunstmatig verwateren van mosselen vond lijj van het grootste belang en hier moet dan ook op korte termijn een oplos sing worden gezocht. Waar nodig zal echter schadevergoeding moe ten worden gegeven. In guldens uitgedrukt is de oester cultuur misschien van minder belang dan de mosselvisserij, doch hier spe len andere factoren een rol. zo zeide de heer Egas. Hij noemde o.m. de specifieke kwaliteit van de oester, de goodwill die men er mee in het bui tenland heeft gekweekt, terwijl ook de schaarste aan oesters in de wereld een belangrijke factor is. De oestercultuur neemt daarom een bij zondere plaats ih, aldus spreker. Met klem wees hy er op. dat de oes- terproeven in het Veerse Gat door gang moeten vinden. De objecten in liet Veerse Gat en in de Grevelingeu verdienen onze belangstelling ep zy moeten gestimuleerd worden, zo meende het lid van de Tweede Ka mer. Uitvoerig ging de heer Egas ook in op de zoals hy het noemde merkwaardige ontwikkeling rond de proeven. Hij vond, dat aau het slot van de behandeling van de Del tawet in de Tweede Kamer ten aan zien van de experimenten in 't Veer se Gat en de Grevelingen op onge lukkige vvyze was geopereerd in het belang van de mensen in Zeeland. Spreker vestigde er de aandacht op. dat de wetenschap veel positiever over de proeven denkt. Wanneer het Deltaplan zal zyn verwezenlijkt, wordt dit gebied en dus ook Zee land van grote betekenis voor ge heel Europa. In de komende jaren zal de industrie en de bevolking zich in steeds toenemende mate rond het Deltagebied vestigen, waardoor ook de oestercultuur meer afzetmo gelijkheden krijgt in het grote geheel. Mochten do proeven niet doorgaan, dan betekent dit voor de kleine en middelgrote bedrijven dat ïn de toe komst alle mogelijkheden worden af gesloten, hetgeen spreker onverant woord achtte. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat men tot bezinning zou komen, en alsnog de zaak in goede banen zou leiden. Met deze jongste ontwikkeling is de wetenschap, het provinciaal bestuur van Zeeland, de kamerleden en de regering een slech te dienst bewezen, aldus de heer Egas.Voorts stelde hij evenwel vast, dat als de Oostersehelde metterja- Vlissingse Nutsspaarbank in de maand november Het tegoed van de spaarders by de Vlissingse Nutsspaarbank is in de maand november verminderd van 15.736.320,64 tot 15.410.312,25. El- werd gedurende deze maand mgeiegd 657.532,71 en 983.541,10 terugbe- taa.d, 'n verschil dus van 326.008,39. Er werden 182 nieuwe reken .ngen ge opend en 106 rekeningen afbetaald, waardoor 't aantal rekeningen kwam op 23.624. De inleg van het schoolspa- ren bedroeg 2.856,95; uit de spaar- busjes kwam 3 913,12. Hoofdkantoor: inleg 380 255,75; terugbetaa.d 605.603,38; tegoed 10.127.956,76. Souburg: inleg 31.328,66; terug betaa.d 34.355,13; tegoed 831.812,30. Wolphaartsdijk: inleg 19.929,84; terugbetaald 14.670,15; tegoed i 572.110.02. Goes: inleg 154.825,06; terugbe taald 246.268,23; teg- 2.969.335,67. Terneuzen: inleg 30.669,23; terug betaald 27.008,09; tegoed 467.056,75. Zaamslag: inleg 1.385,92; te rugbetaald 2.788,87; tegoed 90.138,38. Axel: inleg 9.493,27; terugbetaald 5.440,58; tegoed 122.281,92. Noord-Beveland: inleg 6.349- terugbetaald 29.376,22; tegoed 77.314,11- Kapelle: inleg 14.513,38; betaad 10.208,97; 103.843,47. terug tegoed H. K. van Duijvenvoorde te Souburg overleden Op zestigjarige leeftijd is woensdag in zun woonplaats Souburg overleden de heer H. K. Duijvenvoorde, hoofd van de openbare lagere Pieter Lou- werseschool aldaar. De heer Van Duij venvoorde, die op 18 juni 1897 in Oudewater werd geboren, kwam op 1 januari-1936 naar Souburg als onder wijzer aan de openbare lagere school. In september 1940 werd hy tot hoofd van deze school benoemd. Dhr. Van Duijvenvoorde nam ook 'n vooraan staande plaats in 't verenigingsleven in. Zo was hij o.a. directeur van het Sou- burgse dameskoor „Con Amore" en bestuurslid van de afdeiing Souburg van het „Groene Kruis" waarvan hij tot voor kort vice-voorzitter was. In verband met zijn gezondheidstoestand moest de heer Van Duijvenvoorde deze functie onlangs neerleggen. Ook is hij gedurende lange tijd directeur ge weest van het Souburgs Mannenkoor en het Souburgs Kinderkoor. De be grafenis is bepaald op maandag 9 de cember. Boerderijen rond Eede krijgen leidingwater fn kader ruilverkaveling In het kader van de ruilverkaveling te Eede is een plan -opgesteld om de m dit gebied gelegen boerderijen en woningen, die nog niet van waterlei ding waren voorzien, aan te sluiten aan het net van de N.V. Waterleiding Maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit plan is thans door de Cultuur technische Dienst goedgekeurd, zodat het kan worden uitgevoerd. Het om vat de aansluiting van 82 boerderijen en 35 woningen in het gebied van' de ruilverkaveling te Eede. Een belang rijke .subsidie wordt hierin verleend door de Cultuurtechnische Dienst, terwijl ook zal worden bijgedragen door de ruilverkaveling Eede. Het project zal worden uitgevoerd in sa menwerking met het instituut voor de drinkwatervoorziening. Ten einde het gehele project goedkoper te maken is een plan in studie om ook de boerde rijen in het aangrenzend gebied, gele gen in de omgeving van Sint-Kruis op liet waterleidingnet aan te sluiten. Voor de boerderijen in dit gebied zal voor de aansluitingskosten een bij drage worden gevraagd van de ge meente Aardenburg. Men verwacht dat het plan in 1958 zal kunnen wor den uitgevoerd. Aanbeveling benoeming rechter te Middelburg Ter voorziening in een vacature -an rechter in de arrondissements rechtbank te Middelburg is door deze rechtbank een lijst van aanbeveling samengesteld, waarop in alfabetische volgorde zijn geplaatst: 1. Mr. C. E. Coester, griffier van de kantongerechten te Leeuwarden en Heerenveen, tevens kantonrechter- plaatsvervanger te Leeuwarden en j Beetsterzwaag; 2. mr. J. Meur sing, I substituut-griffier bij de arrondisse- i mentsrechtbank te Amsterdam en 3. j mr. A. W. Thöne substituut-griffier bij de arrondissementsrechtbank te Rotterdam. ren dicht gaat, er tegelijkertijd ook maatregelen moeten worden getrof fen voor de betrokkenen. VRAGEN Na een korte paiuze werd een tiental vragen gesteld aan een forum, dat bestond uit de heren: C. Egas, dr. W. Vermooten, drs. Th. H. Westerhout, leden van de Tweede Kamer, M. J. van Poelje, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, L. P. van Oor schot. voorzitter der fractie van de P.v.d.A. in de Provinciale Staten van Zeeland en de heer B. J. Korstanje te Yerseke. Nadat reeds enkele vra gen waren beantwoord, werd burge meester A. C. Willemsen als voorzit ter van de commissie van dertien in de gelegenheid gesteld het standpunt van de commissie, toe te lichten. Spreker zette uiteen, dat de commis sie er steeds naar heeft gestreefd de Oostersehelde open te houden, waar bij hij verder alle reeds bekende ar gumenten naar voren bracht. Vol gens burgemeester Willemsen waren er ook een massa misverstanden ge rezen. Naa.p aanleiding van een op merking van de heer Van Poelje zei de hij dat alle groeperingen van de visserij en aanverwante bedrijven in Yerseke zitting hebben in de com missie. Op een der vragen werd voorts door liet fornm medegedeeld, dat een tweede vissery commissie door de provincie zal worden ingesteld. Men was de overtuiging toegedaan, dat deze commissie voor eén zware taak zal komen te staan. E">n der eerste taken der commissie zal wellicht lig gen op het gebied van de kunstmati ge verwatering van mosselen, een kwestie die zeer urgent is. Bronzen medaille O.N. voor P. de Koning te Oostburg De heer P. de Koning te Oostburg was 1 december jl. veertig jaar onaf gebroken in dienst van het landbouw bedrijf van de heer Iz. de Smit te Oostburg. Tydens een feesteiyke by- eenkomst, welke dinsdagavond ten huize van de werkgever werd gehou den, was het burgemeester mr. K. Hoekzema van Oostburg, die de me dedeling kon doen. dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer De Koning ter gelegenheid van dit ju bileum met de bronzen medaille in de orde van Oranje Nassau te onder scheiden. Alvorens tot de uitreiking over te gaan, sprak de burgemeester woor den van waardering tot de jubilaris. Hy zeide dat. soortgelyke jubilea een steeds minder voorkomend verschyn- sel worden, ook al omdat de tijden veranderd zijn. De heer A. P. Ris- seeuw, voorzitter van de afdeling Oostburg van de Zeeuwse Landbouw Maatschappy reikte de heer De Ko ning een getuigschrift van'de Z.L.M. uit; mevrouw De Koning ontving een bloemstuk. De heer A. de Koning, een. zoon van de jubilaris, sprak een dankwoord. De heer J. de Smit, een Ijroer van de tegenwoordige bewo ner van de boerderij, haalde in een toespraak, enkele leuke herinneringen op uit de afgelopen veertig jaar. Hij constateerde, dat de heer De Koning in. zijn dienstbetrekking vanaf zijn woning naar de boerderij in het ge heel ongeveer 130 000 km. per fiets heeft afgelegd, dat is ruim drie maal de wereld rond! Woensdagavond bracht de Oostburgse „Harmonie" de jubilaris een serenade. Vrouw aangereden op Beestenmarkt Op de Beestenmarkt te Goes werd woensdagmiddag de 56-jarige wiel- rijdster J. M. aangereden door een vrachtauto van de fa. D. te Goes. Dokter T. F. v. d. Werff, die eerste hulp verleende, liet het slachtoffer per ziekenauto naar het Gasthuis vervoeren. Daar bleek, dat de vrouw een kuitbeen had gebroken. LOFWAARDIG INITIATIEF VAN „O.D,S." Wachtmeester IEekman leidde ze met succes op „Hoe moeten rijdende en stilstaan de trams worden ingehaald?" en „Wat betekent een oranje knipper licht in tunnels"? Ge kunt deze vra gen voorleggen aan zeventien leden van de buurtvereniging „Over de Seisbrug" te Middelburg, die woens dagavond in de bovenzaal van café- restauVant „Suisse" bijeengekomen waren, en go krijgt kort en bondig het juiste antwoord. Die avond wer den zij namelijk in het bezit gesteld van het Veilig Verkeersdiploma. On der leiding van de wachtmeester 1( klas der rijkspolitie Eekman hebben deze buurtverenigingsleden 12 weken lang geblokt voor de verkrijging van dit belangrijke diploma. En met suc ces, want alle deelneemsters en deel nemers slaagden! De cursisten, hun familieleden en een aantal genodigden werden wel kom geheten door de voorzitter van de buurtvereniging, de heer P. de Vos, die zich speciaal richtte tot de bestuursafgevaardigden van de Mid delburgse afdeling van de vereniging voor Veilig Verkeer, mevrouw Ma- zure, penningmeesteresse, en de he ren J- Visscher, voorzitter en C. Bak ker, secretaris. Zonder twijfel zouden er deze avond 18 geslaagden zijn ge weest, maar één der dames was we gens familieomstandigheden verhin derd aan het examen deel te nemen. Zij had de voorzitter echter verze kerd de volgende cursus weer pre sent te zijn. De heer De Vos hoopte, dat ook voor deze cursus weer ge noeg belangstelling bij de leden zou bestaan. De heer Visscher reikte de diplo ma's uit. Vooraf hield hij nog een treffende toespraak, waarin hij het VOOR EERSTKOMENDE TIEN JAAR Gegeufips van E.T.I. voor Zeeland e^fiota van minister Cals DE MINISTER van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een uit voerige nota bij zijn begroting aan de kamerleden overgelegd, waarin hij een schatting opneemt van de ontwikkeling der lagere technische of am bachtsscholen over de eerstkomende tien jaar. Het doel van deze nota is een inzicht te krijgen in de oehoefte aan de bouw of uitbreiding van dit schooltype en wel gespreid over het gehele land. Deze nofa bevat dus gegevens met betrekking tot alle onderdelen ook de Zeeuwse eilanden van ons land. De minister steunt daarbij op regio nale studies die door de 11 E.T.I.'s speciaal voor hem zijn gemaakt. Het E.T.I, voor Zeeland heeft uiteraard de eigen provincie aan een beschou wing onderworpen. Daarnaast heeft, de minister, ter controle, nog een apart onderzoek op zijn departement doen instellen. Men mag aannemen dat deze onderzoekingen ten grondslag zullen liggen aan de toekomstige planning op dit terrein. Het dagonderwijs aan de lagere technische scholen (L.T.S.) is sedert 1938 in leerlingental met 82 toe genomen, dat van de „concurreren de" ULO's met 49 en van het V HMO met 100 Het VHMO is voor al de laatste jaren gestegen. De ver dere ontwikkeling wordt bepaald door de verschuiving van -LTS naar ULO en van ULO naar VHMO. Daar 10 van de jongens in voorafgaand aansluitende klassen geen voortge zet onderwijs geniet (in 1938 onge veer 45%!) ligt hierin voor de LTS toch nog voldoende speling. 33,6 van de leerlingen van de voorafgaan de klassen gaat thans naar een LT S. De minister rekent er op dat dit zal stijgen tot 37 Met enige cor recties wordt dit percentage gesteld op 15 met betrekking tot de 13 t/m 17-jarigen die 13 t/m 17 jaar geleden zijn geboren. Het ETI voor Zeeland heeft hier met hogere percentages gewerkt, die uiteenlopen van 15,6 (W. Z-Vlaanderen) tot 20,5 (Wal cheren). Zoekt meu naar de huidige per centages voor Zeeland dan ziet men Zeeland met 12,9 op de negende plaats in de rij der pro vincies staan met alleen Gronin gen en Noord-Holland nog lager. Zeeland is hierbij nog nooit zo laag gezakt sedert 1931, terwijl het in 1952 naar de vierde plaats kroop. Overigens wijst de minis ter er op dat de percentages per provincie steeds meer elkaar be naderen, zodat de laag genoteer den het meest zullen 6tijgen. Nergens zo groot Bij de nota gepubliceerde kaarten laten echter duidelijk uitkomen dat de deelneming aan dit onderwijs bij na nergens zo groot is als in Zee land. Deze schijnbare tegenstrijdig heid wordt opgelost wanneer nen be seft. dat de percentages hier zijn be trokken op de aanwezige 13 t/m 17- jarigen. Daar Zeeland nu een ver- trekgebied is, ligt dit aantal veel la ger dan de 13 t/m 17 jaar geleden geborenen; het percentage waarover wij spraken komt op deze wijze nu veel hoger te liggen. De volgorde dei- Zeeuwse gebieden was in 1955 als volgt: 1. Terneuzen e.o. 19,4 2. Wal cheren 18,1 3. Schouwen-Duive- land en St. Philipsland 17,1 4. West Zeeuwsch-Vlaanderen 16,6 5. Hulst e.o. 15,8%; 6. De Bevelanden 15,6 Tholen 8,7 Nederland heeft 14,1 In zes jaar is Terneu zen van de derde naar de eerste plaats opgeklommen, Schouwen van de eerste naar de derde gedaald. Daar wij de vertrekkenden niet mo gen meetellen is de hier gegeven norm de juiste en dus zeer gunstig voor Zeeland. De oorzaken van de landelijke ver schillen zijn gelegen in talrijke fac toren die zijn terug te brengen tot de vestigingsplaats der school en de beroepsstructuur. Een hoog percen tage blijkt vooral samen te hangen mét een hoog vertreksaldo, omdat in zo'n gebied de jongeren geschoold moéten worden voor niet-agrarische beroepen en later moeten afvloeien. In dezelfde gebieden is, vooral in Zeeland, het landbouwonderwijs po pulair, zodat hoge cijfers hiervoor merkwaardigerwijs samengaan met dichtbevolkte LTSen. Bovendien tegenwoordig- in tegenstelling tot vroeger eht aantal LTSers dat opgeleid wordt zeer onafhankelijk van de aanwezigheid van industrie. De minister komt tot iets lagere ramingen dan het ETI voor Zeeland, omdat hij rekent op een voortgezet te verschuiving naar andere onder wijstakken. In Zeeland zijn de in richtingen voor VHMO en land bouwonderwijs zeer dicht 'bezet, die voor ULO zeer laag; het totale voort gezette onderwijs komt hier met Utrecht en Friesland op de eerste tot en met derde plaats! Vandaar dat minister Cals een verschuiving naar de ULO waarschijnlijk acht. Aldus komt het ETI bij een gelijk blijvend belangstel i i ngspereen tage tot 2200 leerlingen in 1968, bij een geleidelijk stijgend percentage tot 2400; de minister komt tot 2000, met in 1962 een topjaar van 2250 door de geboortegolf van na de oorlog. Bij verlenging van de cursusduur tot een drie a vierjarige komt het ETI tot 3200, m:n5ster Cals tot 3100 leerlin gen in 1968. Aldus stuit de plann'ng niet op te grote speling. Ten dele hangt dat bovendien af vau de mi gratie. In totaal komt het rapport ma ximaal (drie a vierjarige cursus) tot de volgende aantallen leerlingen in 1968. De cijfers van 1957 staan tus sen haakjes. Zierikzee 275 (163); St. Maartens dijk 150 (thans 36); Goes 850 (468); Middelburg en Vlissingen 775 (562); Oostburg 275 (132); Terneuzen 425 (248); Hulst 300 (177). Totaal Zee land 3050 (1788). 38. Z. E. Jotvas J. Strac- teughel, de MiMster van Financiën, was kennelijk m iJjn nopjes. Het vooruit zicht, 's lands kasmiddelen te kunnen versterken mei de inhoud van een oeroude schalkisi. was dan ook at le raangen aafnst „Een gedenkwaardige dag, Kapitein", sprak hij deftig tot Kapple. „Hst stemt hij tot grote voldoe ning, dat U de scnatkisi hebt kunnen terugbrengen Zoals U weet. zijn er nog al wat vlottende schulden te verrekenen De nationale economie, „Vanzelf", onderbrak Kappie de bewindsman on gedwongen. .Maar de ear komt aan Professor Jodela- hiti toe, excellentie Die heeft de schatkist ontdekt en ..Der schatkistl is van weinig belank" kwam de kleine geleerde vurig In het midden brengen „Maar de salamandrus aquarius, mijne vlndtnk, ls verdwe nen. Hij moet gevangen worden!' „Een belangwekkend gezichtspunt" vond de mi nister, die er in het geheel niet3 van begreep .Da- ze taak zal dan ook zonder uitstel ter hand geno men dienen te worden". Hij glimlachte statig de i kring rond. „Maar hoe dat ook rtj, ik verzeker U (lAffelst dat Het Vaderland U gi'ote dank verschuldigd ts. Wij,.. Hij vverd onderbroken door de telefoon ,Stracteugher', meldde de gezagdragei kort ,Wat zegt U De pers is er achter gekomen? Of ze bij de opening van de schatkist aanwezig mogen zijn? Geen sprake van, mijn waarde. Men weet toch immers nooit met die kerels? Laat ze maar bulten wachten. Zodra de kist geopend is zal ik mij aan het open raam vertonen met enkele van de munten. Later kunnen ze mij dan fotograferen bij de lege klstl" „Een passend symbool!" schoot het door Kapple's brein. bestuur van de buurtvereniging prees om zijn voortvarendheid. Spreker hechtte grote waarde aan deze cur sussen, omdat de zorg voor een vei lig verkeer uit moet gaan vam het gezin. „Als dat gebeurt, moet het goed gaan op de weg", meende de heer Visscher. Voorts merkte hij nog op, dat de meeste verkeersslachtof fers bij de jeugd en de ouderen val len. Vervolgens reikte hij aan elk der geslaagden met een toepasselijk speechje do diploma's uit. Ook voor de afdeling van Vei lig Verkeer werd het. weer een goede avond, want. spontaan ga ven zich enkele geslaagden als lid op. Zij werden hierdoor eigenaar van het V.V.-speldje, dat de heer N. C. Malcorps gratis verdiende. Hij was namelijk de best geslaag de van de deelnemers. Hij pres teerde het; zelfs om met 0 fouten uit de bus te komen! De heer De Vos dankte vervolgens namens de cursisten de heer Eek man voor de wijze en prettige les sen, die hij elke woensdagavond in „Suisse" doceerde. Ook de bestuurs leden van Veilig Verkeer werden dank gebracht voor hun medewer king. Dit alles ging gepaard onder aanbieding van geschenken. Geslaagden De namen der geslaagden zijn: de dames P. S. Franse-Lavooy, A. J. Eekman-Beije, M. Hondsmerk-Ver- hage, A. E. Kentin-Koster, H. de Vos -Beverwijk, en de heren J. P. Boo- gaart, P. v. d. Broeke, J. M. Ever- sen, D. J. Franse, C. Hondsmerk, J. P. G. Kentin, J. A. Kunst, L. M. Kunst, N. C. Malcorps, P. de Vos, A. P. Wagenvoorde en C. D. Waarden- burg. MINISTER WITTE Sloeplan in onderzoek bij Minister van Waterstaat Minister Witte verklaart in de me morie van antwoord over de begro ting van Volkshuisvesting en Bouw- nyverheid aan de Tweede Kamer, dat over het z.g. Sloeplan, dat by zyn ambtgenoot vaii Verkeer en Water staat in onderzoek is, op dit ogenblik geen nadere mededelingen kunnen worden gedaan. Dat het Schel debekken naast de Rijn en Maasmond by de beschouwing over het westen des lands dient te worden betrokken, behoeft z.i. nauwelyks te worden gezegd. De minister wijst er overigens in dit verband op, dat men zich van het begrip „westen des lands" niet een te strikte opvatting moet maken. Om redenen van doel matigheid is het studiegebied van de Werkcommissie Westen des Lands begrensd door de provincies Noord holland, Zuidholtand en Utrecht, zon der dat dit gebied identiek kan wor den geacht met het westen. De gren zen verschuiven bovendien met de tijd: de feitelijke kenmerken van wat men thans hét westen noemt begin nen zich reeds aan streken buiten het studiegebied mede te delen. De vragen van sommige leden met betrekking tot de plannen tot stichting van „nieuwe steden" in het westen des lands lenen zich nog niet voor concrete beantwoor ding, zo merkt de minister verder op. De gemaakte tegenstelling schijn hem in deze vorm niet juist. Het laat zich volgens de mi nister aanzien, dat zowel uitbrei ding van grote en kleinere steden als stichting van nieuwe steden" noodzakelijk zal zyn om de komen de br'bingsontwikkeling in het westen op te vangen. Dat by dit proces, zoals vele leden onmerkten, een nauw overleg tussen rijks- provinciale- en gemeentelijke organen nodig is, onderschrijft de mi nister. Voor wat betreft dé aan het vraagstuk van de „nieuwe steden" verbonden consequenties in de be stuurlijke sfeer, verwijst hy naar zyn ambtgenoot van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, die ter zake dili gent is. Postauto geraakte van de rijweg in Terneuzen Woensdagavond omstreeks 11 uur geraakte een door D. C. v. H. be stuurde postauto van de Zeeuwsch Vlaamse Tramweg Maatschappij in de Nieuwstraat te Terneuzen ter hoogte van café „De Schelde", waar schijnlijk tengevolge van een manke ment aan de stuurinrichting, van de rijweg. Dc auto reed daarbij van een muurtje, dat de afscheiding vormt van een circa een meter lager gelegen weggedeelte. De postauto, die kantelde werd beschadigd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. KERKNIEUWS GEREI'. KERKEN Beroepen te Middelburg: ds. P. G. de Vries te IJselmonde. Tweetal te Stadskanaal Stadskanaal Pekelderweg (vac. A. H. Biersma) A. O. Poppe te Naarden en W. Stuurs- ma te Grotegast. Ned. hervormde kerk. Bedankt voor Waarder K. van der Poel te Veenendaal. Baptisten gemeenten. Beroepen te Zandbulten H. Th. Ple vier te Vriezelo. Geref. gemeenten. Tweetal te Barneveld P. van der Bijl te Rhenen en C. Molenaar te Leiden. Collecten De dankdagcollecte voor de her vormde kerkvoogdij te Nleuwdorp heeft opgebracht 1090,50,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6