PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesië zal betrekkingen met Nederland verbreken, als het niet anders kan Treinramp in Londen: talrijke slachtoffers Een watersportcentrum in Yerseke BILT VERWACHT. 200e jaargang - no. 287 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. y. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 5G cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 5 dec. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2004. Minister Soebandrio in Parijs Verklaring van P.T.T.: vandaag herstel radio- en telefoonverkeer „Indonesië zal de betrekkingen met Nederland verbreken als het niet anders kan". Dat heeft de Indonesische minister van buitenland se zaken, mr. Soebandrio gisteren in Parijs tijdens een onderhoud met een speciale verslaggever van A.N.P. verklaard. Minister Soebandrio is in Parijs aangekomen op doorreis van New-York naar Djakarta. „Onze verhoudingen met Nederland, zo vervolgde hij, zijn vis noch vlees. Diplomatiek zijn ze abnormaal, hoewel ze op een ander terrein normaal zijn doorgegaan. Door de aard van onze verhoudingen met Nederland zijn de andere buitenlandse relaties van Indonesië geremd. Ook op de binnenlandse verhoudingen hebben zij invloed. Wij moeten uit deze impasse komen. Het beste kan dat door de betrekkingen te normaliseren. Indien dat niet mogelijk is, zal Indonesië met een scho ne lei moeten beginnen, aldus de Indonesische minister van buiten landse zaken. De verhoudingen tussen Indonesië en Nederland zullen dan geredu ceerd zijn tot de waarde als betrekkingen tussen Nederland en IJs land. Dat behoeft echter geen vijandschap te betekenen, zo voegde hij daaraan toe. Op de vraag of een gesprek tus sen Nederland en Indonesië mogelijk zal zijn zonder dat de soevereiniteit van Nieuw-Guinea ter sprake zal kunnen worden gebracht, zei de heer Soebandrio: Het is onder deze voor waarde moeilijk voor ons over ande re vraagstukken te spreken. Een ge sprek op een dergelijke basis zou voor ons onaanvaardbaar zijn". Op de vraag of Indonesië de betrek kingen met Nederland zal verbreken, zei de Indonesische minister van bui tenlandse zaken: „Alles is in overwe ging genomen en voorbereid". Hij Nietes - welles Minister Witte heeft in zijn zo juist verschenen memorie van antwoord een paar zinnen ge wijd aan het Sloepian. Hij zegt daar bij onder meer, dat dit plan thans in onderzoek is bij zijn ambtgenoot, van verkeer en waterstaat, zodat hij er thans geen nadere mededelingen over kan doen. En hij voegt er aan toe: „Dat het Scheldebekken naast Rijn en Maasmond bij de beschouwingen over het westen des lands dient te worden betrokken, behoeft nauwelijks te worden gezegd". Zeeland mag blij zijn met deze me dedeling. Het Scheldebekken wordt in de beschouwingen" betrokken! Maar verder? Niets! Zo langzamer hand wordt men hier duizelig van dat Sloepian omdat allerlei vage maar vooral ook tegengestelde uitla tingen met van de lucht zijn. Van die tegengestelde' opmerkingen volgt hier een bloemlezing: Op 12 september 1957 lanceert Schel- de-directeur Hupkes tijdens een be zoek van Kamerleden aan zijn be drijf officieel een gedetailleerd Sloe pian. En hij zegt er bij, dat dit plan is toegezonden aan rijkswaterstaat, van welke instantie een bevestiging van ontvangst werd ontvangen. Met andere woorden: rijkswaterstaat heeft hetl Op 29 en 30 oktober 1957 vragen diverse Kamerleden tijdens de be handeling van het ontwerp-Delta- wet aan minister Algera: „Wat denkt U van dit Sloepian?" En de bewinds man antwoordt letterlijk: „Ik wacht met belangstelling af, of mij een voor uitvoering geschikt plan zal worden voorgelegd, waarbij een voor stel tot financiering". En bij de replieken herhaalt hij* „Ik wacht af, tot men met een plan bij mij komt.." Met andere woorden: de minister heeft géén planl Nu, begin december 1957, zegt minis ter Witte: ,,Het plan ls in onderzoeit bij mijn ambtgenoot van verkeer en waterstaat". Dus heeft minister Alge- ra wél een planl De vraag mag nu aan deze bewinds man worden gesteld: „Hoe is het nu, excellentie? Beschikt U of een van de onder U ressorterende diensten over dit Sloepian of niet?" Immers, deze hierboven geschetste gang van zaken in de sfeer van nietes-welles is toch wel hoogst bevreemdend. Er wordt verstoppertje gespeeld in rege ringskringen. Wij zullen nu de meerderheid maar geloven, de meerderheid bestaande uit minister Witte en president-directeur Hupkes. Men mag dus aannemen, dat verkeer en waterstaat wel degelijk over het Sloepian beschikt. Maar wordt er nu iets mee gedaan? Aan plannen maken heeft men héél weinig als niet tot uitvoering wordt beslo ten. Is er overleg tussen rijk en pro vincie over deze zaak? Voor zover wij weten bleef dit overleg, althans officieel, tot» dusver uit. Wordt 't der halve zo langzamerhand geen tijd voor de provincie om zelf eens aan de slag te gaan? Men kan het tenslotte niet allemaal aan een particulier be drijf overlaten I Hoe dan ook, het is zo langzamerhand wel duidelijk ge worden, dat Zeeland met betrekking tot dit Sloepian niet maar wat ru«*tig kan afwachten. Er dient in elk geval meer licht in deze zaak te komen. Zo spoedig mo gelijk! wilde echter geen positief antwoord geven. Hij gaf wel toe, dat deze mo gelijkheid door hem gisteren met de Indonesische zaakgelastigde in Ne derland, de heer Maramis, die voor overleg naar Parijs was gekomen, is besproken. Vervolgens zei hij op de desbe treffende vraag dat de Indonesi sche regering geen belemmering in de weg zal leggen bij evacuatie van Nederlanders uit Indonesië, indien de Nederlandse regering daartoe zou besluiten. Vervolgens zei de minister „Als Ne derland bereid is Indonesië de vriend schapshand toe te steken dan zal dit nader moeten worden geconcreti seerd. Uit informaties, die in Den Haag uit Indonesië zijn ontvangen is het gebleken dat de berichten over inbe slagname van Nederlandse banken in Indonesië onjuist zijn. Ook is het onjuist, dat de Nederlandse au toriteiten in Indonesië besprekingen hebben gevoerd over de evacuatie van Nederlanders. Het overleg, dat heeft plaats gehad, heeft zich be perkt tot lopende kwesties, zoals uit reisvisa. Minister Maengkom had ver klaard, dat de Indonesische autori teiten met de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordigers onderhan delingen voeren over de repatriëring van alle Nederlanders, die thans nog in Indonesië zijn. Verschillende vooraanstaande per sonen hebben gisteren het Indonesi sche volk gewaarschuwd om geen onberade stappen tegen de Nederlan ders te ondernemen. Premier Djoe- anda, die tevens minister van defen sie is heeft gisteren aan alle militai re gezaghebbers in geheel Indonesië instructies gegeven, dat bij het voe ren van de campagne om de bevrij ding van West-Irian geen handelin gen mogen worden gevoerd, die in breuk zouden kunnen maken op de vrijheid van mensen of hun veilig heid in gevaar zou kunnen brengen. De P.T.T. heeft gisteren medege deeld, dat vandaag het radio-tele- foonverkeer met Indonesië weer zou worden hersteld. Kabinet-Gaillard wankelt reeds De socialistische ministers van het coalitie-kabinet in Frankrijk hebben gister hun ontslag ingediend als pro test tegen de nieuwe prijsverhogin gen en de besnoeiingen in de begro ting voor 1958. Als de socialisten zich inderdaad uit de regering terugtrekken, dan betekent dat het einde voor het een-maand oude ministerie van premier Felix Gaillard. De ministers, die met verbeten uitdrukkingen op hun gezicht de kabinets-zitting van gister verlie ten, weigerden enige verklaring af te leggen. Amerikaanse raket met kunstmaan gelanceerd? Het lanceren van de „Vanguard" met de (eerste) Amerikaanse aardsatel- liet is woensdag geregeld wegens on gunstige weersomstandigheden (te krachtige wind) uitgesteld. Gister avond deelde United Press mede, dat de kunstmaan niet voor 2.50 uur Ned. tijd zou worden gelanceerd. Bij het ter perse gaan van dit nummer waren echter nog geen na dere mededelingen ontvangen. Mansholt lid van Europese Commissie Aanvaring tussen Turks schip en onderzeeër Op de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Vlaardingen zijn gister avond het 5595 brt metende Turkse schip „Tanar" en de Nederlandse on derzeeër „Zwaardvis" met elkaar in aanvaring gekomen. Beide schepen werden licht beschadigd. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De onderzeeër is op eigen kracht naar Rotterdam gevaren. Nevenbedrijf van weverij in Almelo moet sluiten (Van onze correspondent). Thans moet ook het nevenbedryf te Wierden van de in liquidatie zijnde wolwevery J. ten. Bos te Almelo met de produktie stoppen. Aan de 100 per soneelsleden, 60 vrouwen en 40 man nen, die nog in de spinnery werken, is ontslag aangezegd. Men heeft gepoogd de produktie in het nevenbedrijf voorlopig nog gaande te houden. Het blijkt thans evenwel niet meer mogelijk aanvulling te kry- gen van de grondstoffenvoorraad. De leverancier van deze grondstoffen, de A.K.U- te Arnhem, weigert nieuwe contracten af te sluiten, zelfs tegen contante betaling en aangezien de A. K.U. het enige bedrijf is, dat de grond stoffen kan leveren voor de produktie van terlenka. zal er voor de honderd man tellende bedrijfsbezetting te Wierden na het afwikkelen van de nog lopende orders geen werk meer zijn. De uitloopperiodc beperkt zich tot ongeveer een maand. Daarna zal het volgens de bewindvoerders in de sur seance niet meer verantwoord zijn de staf op de been te houden. TIJDENS ZWARE MIST De minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening, dr. 5. L. Mansholt, zal op voorstel van de mi nisterraad worden voorgedragen als lid van de Europese Commissie, het toporgaan van de Europese Econo mische Gemeenschap. Elk der zes landen (Nederland, België, Luxem burg, Duitsland, Frankrijk en Italië) krijgt een zetel in deze commissie. De heer Mansholt is thans 49 jaar. Sinds 1945 is hij minister van landbouw. Steeds heeft hij grote be langstelling getoond voor de moge lijkheden tot internationale samen werking. Hulpverlening wordt zeer bemoeilijkt De Londense „smog", het gevreesde mengsel van roet en mist, is woens dagavond oorzaak geweest van een ernstige spoorwegramp in Londen. Drie stampvolle treinen waren bij dat ongeluk betrokken en de autoritei ten schatten dat 40 mensen om 't leven zyn gekomen en minstens 120 ge wond zyn, doch door de zware mist is een definitieve telling nog onmoge lijk. Men vreest, dat er nog veel meer doden zullen zyn. Toen een elektrische forensentrein stil hield, omdat de machinist niet verder durfde in de smog, werd deze trein van achteren geramd door een stoomtrein. Door de botsing bezweek een spoorwegviaduct en een derde trein, een elektrische, kwam boven op de wrakstukken van de twee ande re treinen terecht. Het ongeluk gebeurde tijdens het spitsuur en alle drie treinen zaten stampvol met forensen, mensen die kerstinkopen hadden gedaan en schoolkinderen, die op weg waren uit de Londense binnenstad naar de voorsteden in Kent. De vette mist welke oorzaak van de treinramp was, bracht in de Londen- sestraten het verkeer praktisch tot stilstand en vertraagde alle treinen. Meer dan een miljoen mensen kwa men laat of helemaal niet thuis. De politie- meldt „honderden" verkeers ongelukken. Minstens twee personen lieten daarbij het leven. Het gecompliceerde treinongeluk ge beurde op een knooppunt van hoofdlijn naar Midden-Kent, een vier- baanslijn. Het toneel van het ongeluk was de grauwe wijk Lewisham in zuid-Londen. De spoorbrug die over de hoofdlijn loopt, stortte in en kwam terecht op het achterste rijtuig van ,de stilstaande trein. In de smog kon de machinist van een deze brug na derende trein niet zien dat de brug vernield was. Zyn trein stortte in het gat en vergrootte de omvang van het ongeluk. Om half tien 's avonds ruim drie uur na het ongeluk meldde de poli tie dat nog steeds mannen, vrouwen en kinderen klem zaten in de wrak stukken. liet zicht was praktisch nu en in de straat op honderd meter afstand mengde het geluid der hamers zich met de kreten der gewonden. Politie mannen gingen langs de deuren der huizen en met gulle hand werden medicamenten, lakens en dekens be schikbaar gesteld. PARTICULIEREN MAAKTEN PLANNEN VOOR Jachthaven bij de „Kijkuit" Met de verwezenlijking van het Deltaplan in zicht hebben enkele parti culieren het initiatief genomen om te komen tot het inrichten van een watersportcentrum in Yerseke. Wanneer de plannen die op papier reeds vrijwel volledig zijn uitgewerkt verwezenlijkt zullen worden, komt fin nen enkele jaren aan de z.g. Kijkuit, een kilometer van de dorpskern van Yerseke gelegen, ren ongeveer 2 V2 ha grote jachthaven. Het plan omvat voorts de bouw van een hotel met terras, autoboxen en een speeltuin. Naar wij vernemen hebben de initiatiefnemers reeds contact opgenomen met industriëlen uit de randstad Holland en met een Belgische Jachtclub, die veel belangstelling ónen voor de plannen. Om de benodigde gelden voor uitvoering van dit project te verkrijgen, heeft men gedacht aan een Naamloze Vennootschap. Het is de bedoeling de 200 meter lange en 120 meter brede jachthaven aan de Kijkuit, een kilometer ten noorden van Yerseke, aan te leggen. De daar bestaande uitspringende dam zal de noordzijde van de haven afsluiten. De dam zal daartoe wor den verhoogd en verzwaard tot 5Vz meter -f N.A.P. Aan de voet krijgt de dam een breedte van 40 meter, terwijl de kruisbreedte 6 meter zal bedragen, bij een lengte van onge veer 260 meter. Evenwijdig- daaraan (Vervoiy op ua« Z\ Een situatieschets voor een jachtha ven in Yerseke, waartoe reeds thans plannen tooiden ontworpen. De initiatiefnemers twee zaken lieden uit Yerseke en een vooraan staand lid van een Belgische jacht club zijn er bij de opstelling van de plannen van uit gegaan, dat Yer seke na verwezenlijking van het Del taplan veel van zijn aantrekkings kracht op toeristen, en met name de Belgen, zal verliezen. Als een enigs zins redelijke compensatie zien zij de inrichting van een jachthaven, te meer, omdat reeds thans een aantal watersportliefhebbers Yerseke als thuishaven heeft. Met het oog op de steeds toene mende scheepvaart op de Wester- schelde, is er voor de zeilsport op dit drukke internationale vaarwa ter bijna geen plaats meer. Voor de initiatiefnemers is dat een re den temeer om de zeiljachten in Yerseke een thuishaven te geven. Op de Oosterschelde kan men zich rustig aan de watersport wij den en Yerseke, dat naar nieuwe bronnen van welvaart zoekt krijgt hier een kans, zo menen de opstel lers "an het plan. De rijkspolitie voorzien van helm en gewapend met sten- s M gun heeft de wacht betrok- ken bij het gebouw van de In- donesische diplomatieke verte- Ij j|j genwoordiging in Nederland H aan de Prinsessegracht in Den Haag. ilMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Bondskanselier Adenauer moet zich ontzien De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, zal zich in de toe komst naar het schijnt voorgoed moeten ontzien. Zijn doktoren nebben hem voorgeschreven, voortaan niet langer dan vijf of zes uur per dag te werken en buitenlandse reizen zal hij tot een minimum moeten gaan beper ken. Vooral waarschuwen zijn genees heren hem tegen reizen, die een plot selinge klimaatwisseling meebrengen. In dat verband zij eraan herinnerd, dat voor 1958 een officieel bezoek aan Brazilië op het programma stond en dat Adenauer uitgenodigd was Ma rokko te bezoeken. Ook was er spra ke van een nieuwe reis naar de Ver enigde Staten. Indien Adenauer bereid zou zijn zich aan dit advies te houden hij heeft geen reputatie van grote volg zaamheidzou een ingrijpende wij ziging van zijn leefwijze het gevolg zijn, want de 81-jarige bondskanse lier pleegt 's morgens om half negen aan 't werk te gaan en er op zijn best "s avonds om half negen mee op te houden Vierjarig Zweeds meisje won hoofdprijs voetbalpool Kerstin Nilson uit Aafors, in Zuid- Zweden, de vierjarige dochter van een glasblazer, heeft deze week de hoofd prijs van de Zweedse voetbalpool, ter waarde van 75.000 kronen on geveer 56.000 gulden gewonnen, door de resultaten van twaalf voetbal wedstrijden juist te voorspellen. Zij deed dit met behulp van een speciale dobbelsteen. Kerstin heeft, als geschenk voor het winnen van de prijs, egn pop, die haar ogen kan openen en sluiten, bedongen. Het gewonnen geld wordt verdeeld tussen de ouders van Kerstin, zijzelf, haar broertjes en zusje en twee tan tes, die in vereniging aan de voetbal pools deelnemen. De luchtacrobaat Vernon Liedtke. t>e- kend als ..de sensationele orton", is dood gevallen doordat de kabel brak, die eeD twaalf meter hoge paal, waarop hij zat. steunde. Liedtke gaf een voorstelling in een circus te Dallas in de Amerikaans» staat Texas. NEVELIG WEER Nevelig weer met over het algemeen veel bewolking en hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige wind uit westelyke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN 6 december. Zon op 8.34 onder 16.32 Maan op. 16.18 onder 7.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1