KAPPIE Klanken uit de ether s BANKROOF VERRASSENDE WENDING IN le KLAS BRIDGECOMPETITIE Chefariiie4 WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN De vreemde WOENSDAG -1 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lager geplaatsten streken vaak de winst op Het zal nog wel heel lang duren, voor er door de Ned. Bridge Bond een bridgepool wordt ingesteld en dat niet in de laatste plaats omdat Brid- geultslagen totaal niet te voorspellen zijn. Voorzagen wy b.v. onlangs, dat de heren Klink-Corveleijn "zonder moeite kampioen van de eerste klas A zouden worden, na de laaste wed strijd is het beeld zodanig veranderd, dat er van de grote voorsprong maar 4 luttele puntjes meer over zijn. Ze eindigden n.l. op de onderste plaats. Hiervan profiteerden vooral de echt paren Brouwers en De Graauw, ter wijl de heren Van Nieuwenhuizen Polderman ook keiu:ig naar voren kwamen. In de hoofdklas moesten mevrouw Dronkers en de heer Heyboer de eer ste plaats prijsgeven. Hiervoor zorg den de lieren Wartena en De Schipper terwijl de heren PeekVriesman en de dames Knoopv.d. Jagt eindelijk eens een goed resultaat behaalden waarmee ze zich distancieerden van de onderste plaats. De leiders van de eerste groep van de tweede klas (echtpaar De Vries) konden zich eveneens niet handhaven en werden verdrongen door de heren Braak en Brouwer. Ook hier waren het enkele lagergeplaatste paren, die met de winst gingen strijken (echt paren Bode en Faber). In groep 2 behielden de dames KroedersPeek nog juist de eerste plaats. De dames Kortewegv.d. Rest, die weer een uitstekend resultaat boekten, komen echter steeds meer naar voren. De uitslag was als volgt Hoofdklasse 1. Heren WartenaDe Schipper 68%; 2. Heren PeekVriesman 56%; 3. Dames Knoopv.d. Jagt 55%. Eerste klasse 1. Heren PoldermanVan Nieuwen huizen 74% p. 2. Heer en mevrouw Brouwers 68% p. 3. Heer en mevr. Aarnoutse (invallers) 67 p. 4. Heer en mevrouw De Graauw 66 p. Tweede klasse. Groep I. 1. Heer en mevrouw Bode 48 p. 2. Heer en mevrouw Fabcr 47% p. 3. Dames PoldermanVan Nieuwen huizen 45% p. Tweede klasse. Groep H. 1. Dames Kortewegv.d. Rest 48 p.; 2. Heren KestelooBaardse 46 p. 3. Dames KroedersPeek 43% p. De stand met nog twee ronden te spelen Hoofdklasse 1. Heren Wartena-De Schipper 228,6; 2. Mevrouw DronkersHeer Hey boer 222,3; 3. Heren GommersVan Iren 210,6; 4. Heren KnoopLeer touwer 208,4; 5. Heer en mevrouw De Visser 195,4; 6. Heren PeekVries man 195,1; 7. Dames v.d. Jagt Knoop 191,5; 8. Mevrouw v.d. Kreeke MIDDELBURG III—RAPIDE H 0—1 De Middelburgers waren sterker dan de bezoekers uit Hulst, maar de aanvallen van de thuisclub liepen steeds op niets uit, daar er te peute rig wera gespeeld en de verdediging van Rapide nogal robuust optrad. Middelburg kreeg nog een strafbully toegewezen, maar ook deze bleef on benut. Rapide had in de laatste minu ten van de wedstrijd meer succes en ging zodoende met zijn eerste over winning huiswaarts. (Advertentie) 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenl Een belangrijke ontdekking op geneeskun. dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chelarine„4"- elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen lalen en doen werkelijk wonderen! T«g«n pijntn tn gmp Geschikt voor de gevoeligste miag. wordt beicHirmd door hel bestanddeel (helaros. Heer v.d. Woestrjne 177,6; 9. Heer en mevrouw Jansen 169,2. Eerst© klasse. 1. Heren KlinkCorveleyn 261; 2. Heer en mevrouw Brouwers 257; 3. Heer en mevrouw De Graauw 247%; 4. Heren PoldermanVan Niuuwen- huizen 245% 5. Dames Gommers-Van Iren 245; 6. Heren DockheerSimpe laar 230%; 7. Dames BallintijnGa- briëlse 218%;-8. Dames Wolthers Huysse 217; 9. Heren DekkerWij nen 209%; 10. Mevrouw Vriesman Heer Roovers 201%. Tweede klasse. Groep I. 1. Heren BraakBrouwer 184%; 2. Heer en mevrouw De Vries 180%; 3. Heer en mevrouw Bode 169%: 4. Heer en mevrouw Bruynoge 168%; 5. Heer en mevrouw Matzinger 167; 6. Mevrouw MatthijsseHeer De Bruin 160; 7. Dames Polderman Van Nieuwenhuizen 155%; 8. Heer en mevrouw Faber 153. Tweede klasse. Groep n. 1. Dames KroedersPeek 186%; 2. Dames Kortewegv.d. Rest 184; 3. Heer en mevrouw Van Bers 179; 4. Heer en mevrouw Muileboom 174; 5. Heren KestelooBaardse 167%; 6. Heer en mevrouw v.d. Kreeke 157; 7. Heer en mevrouw v.d. Wal 147; 8. Heren Reynlerse—De Nooyer 143. In Vlissingen werd als vervolg op een in het Strandhotel gehouden bridge- curstts een nieuwe bridgeclub opge richt. De vereniging heeft nog geen naam en geen bestuur, maar er wordt enthousiast gespeeld en er zyn al 25 leden. 57. Laat In de ochtend van de volgende dag stoomde de Kraak de haven van Lutje wier binnen en meer de aan de kade. Professor Jodelahltl begaf zich, vol gens afspraak, zonder ver wijl naar het Ministerie van Financiën en naar de Maat schappij voor Wetenschap pen. In een verrassend kor te tijd was de kléine geleer de weer terug. In zijn ge zelschap bevonden zich Prof, Dr. A. B. C. Dinne- mer van Wijsdom, de zeer geleerde president van de Maatschappij, alsmede Zijne Excellentie Jonas J. Strac- teughel, de Lujewleree Mi nister van Financiën. De ruime dienstauto werd gevolgd door een bestel wagen, waaruit een twee tal potige werk-ambtena- ren stapte dat. op aanwij zingen van Professor Jode- lahiti, de kist van de Kraak haalde en in de auto laad de. Kappie en de Maat werden aan de excellente heer Stracteughel voorgesteld, waarna deze drie, met de twee professoren, naar het statige Ministerie van Financiën reden. Daar begaf men zich onmiddellijk naar de smaakvol ingerichte werkkamer van de bewindsman. Enkele ogenblikken later werd ook de kist binnengedragen.... Officiële publikaties MIDDELBURG. DIENSTPLICHT. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat alle oproepingen voor de keuring van dienstplichtigen, behorende tot de lichting 1958, zijn verzonden. De in 1938 geboren mannelijke personen, die in een der Nederlandse bevolkingsre gisters ztjn opgenomen of daarin hadden behoren te zijn opgenomen en de oproe ping voor opkomst ter keuring dan wel een bericht van niet-inschrijving nog niet hebben ontvangen, moeten zich vóór 1 januari 1958 ter gemeentesecretarie (ka mer 5 afdeling militaire zakèn) aanmel den. Middelburg, 2 december 1957. St.-Nicolaasbal in „Loodsensociëteit" De stemming op het jaarlijkse Sint- Nicolaasbal in de Belgische loodsen sociëteit in Vlissingen was dit jaar uitermate gezellig. Deze bals, die worden georganiseerd door de Sociale Dienst van het Verkeerswezen in sa menwerking met de Sportclub Bel gisch Loodswezen Vlissingen, hebben in Vlissingen, zo langzamerhand naam gekregen door de sfeer, die deze avonden kenmerkt. De pittige muziek werd verzorgd door het Clavioline- kwartet uit Middelburg, een verloting completeerde het feest. Aan het slot van de avond dankte de heer E. Miel namens het bestuur van de S.B.L.V. alle medewerkers aan het Sint-Nicolaasfeest, terwijl hij de aanwezigen nogmaals opwekte om de sportvereniging te blijven steunen, 's Middgas was Sint Nicolaas in het concertgebouw op bezoek geweest bij de kinderen vén net personeel van het Belgisch loodswezen. Er werden enke le kinderfUms vertoond, waar de jeug dige toeschouwers duidelijk zichtbaar van genoten. Na de pauze werden ge schenken uitgereikt en trad het Vlis- sings Kindertoneel op. Jan Groene- woud bespeelde het Hammondorgel. Ouderavond St. Jozefschool De r.k. school aan de Glacisstraat te Vlissingen hield een, zeer drukbe zochte, ouderavond, onder leiding van de voorzitter van het oudercomité, de heer M. C. C. de Reeper. Het hoofd der school, de heer Spin- newijn. sprak over moderne reken methoden. De leerlingen van de 7e en 8e klasse, hadden onder leiding van mej. Dool- aege een prachtig St. Nicolaas- en Zwarte Piet-kostuum gemaakt, welke kostuums in de toekomst bij het St. Nicolaasfeest op school zullen wor den gebruikt en welke op deze ver gadering gedemonstreerd werden. De aanwezigen bleken grote bewondering te hebben voor het bereikte resultaat. Besloten werd tot de instelling van een schoolfonds tot dekking van deze en andere kosten. Na de pauze hield de heer de Reeper een inleiding over „De mogelijkheden tot verdere opleiding na de lagere school". Tenslotte kregen de ouders gelegenheid kennis te nemen van de vorderingen van hun kinderen. Deze eerste bijeenkomst van het ou- der-comité mag als zeer geslaagd worden beschouwd. Examen De heer J. J. Mèulmeester uit Mid delburg slaagde te Bussum voor het examen verkoop-specialist cosmetica. WESTKAPELLE Rode Kruisoefening Zaterdagmiddag werd in Westkapelle een gecombineerde oefening gehouden van de Rode-Kruiscolonnes Domburg, .Meliskerke en Westkapelle, onder lei ding van dr. M. Huygens. gewestelijk commandant R.K.K. Het Ned. herv. jeugdgebouw werd in gericht als hospitaal. Van verschil lende plaatsen werden de gewonden daarheen gebracht. De oefening mag als zeer geslaagd worden beschouwd. VEERE Vergadering A.R.-kiesvereniging De a.r.-kiesvereniging te Veere hield een vergadering in de consistorie van de geref. kerk onder leiding van de heer A. P. Kasse. De heer J. Goed- bloed, refrendaris ter provinciale griffie, wonepde te St. Laurens sprak m deze bijeenkomst over „De Euro pese integratie". De heer Goedbloed wees er op, dat de Europese integra tie één der meest brandende vraag stukken is van onze tijd. Zoals het Deltaplan onze provincie zal bescher men tegen de oceanen, zo zal de Eu ropese samenwerking het leven van de Europeanen in de toekomst veilig moeten stellen. Uitvoerig ging de spreker in op de reeds bereikte resultaten en op de principiële kritiek. Tot slot behan delde spreker de richtlijnen, welke voor dit vraagstuk door het college van advies van de A.R.-partij zijn ontworpen. Een geanimeerde bespreking vormde het slot van de bijeenkomst. VROUWENPOLDER „Door de eeuwen trouw" In het gemeentelijk vergaderlokaal te Vrouwenpolder werd zaterdag avond 'n Ambonavond gehouden door de afdeling Middelburg van de stich ting „Door de eeuwen trouw". Deze avond werd geopend door de Ambo- nezenband „The Manuella Boys" waarna burgemeester A. de Kam een welkomstwoord sprak, waarin hij al len opwekte mee te werken en Am- bon, al is het ver van ons verwijderd te helpen, opdat het eenmaal vry mag komen- Door de „The Manuella Boys" werd o.m. 't Ambonese volks lied ten gehore" gtebracht dat staande werd aangehoord. In de pauze werd zilverwerk verkocht, dat gretig af trek vond, terwijl velen zich als con tribuant opgaven. De heer Dert, voorzitter der afd. Vlissingen, hield een rede. waarin hij de toestand voor en na het zelfbe schikkingsrecht belichtte. Enige films over Amban en de film „Door de eeuwen trouw" werden vertoond. Een Ambonese spreker voerde hierna nog het woord. Sint-Nicolaas maakte rondrit Het was een goede gedachte van de buurtvereniging „De Posthoorn" om de rondgang van Sint Nicolaas maandagavond dóór de stad op „Het Eiland" et laten beginnen. De be woners van dit stadsgedeelte blijven van de meeste rondwandelingen ver stoken. Ditmaal ec hter waren zij ge tuige van de „start" van Sints tocht door de stad met muzikale medewer king van de jeugdige trommelaars van „Ons Genoegen. Nadat de Sint veilig de sluis had beklommen, stapte hij in een open auto waarna hij geflankeerd door twee Zwarte Pieten en luide toege juicht door een menigte kinderen naar het Betje Wolfplein reed, waai de stoet werd ontbonden. De Sint trok zich hierop even terug in café Kiviet voor een korte receptie. KOUDEKERKE Voorlichtingsavond van de Coöp. Boerenleenbank In het verenigingsgebouw te Kou- dekerke werd een voorlichtingsavond gehouden, die georganiseerd was door de Coöperatieve Boerenleen bank „Koudekerke". De heer P. Aar noutse opende de bijeenkomst en richtte zich met een speciaal woord van welkom tot de burgemeester, de heer J. L. Dregmans. De voorzitter der Coöperatieve Boerenleenbank, de heer J. Jasperse was door ziekte ver hinderd. De heer J. H. Vroom van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht sprak hierna over het werk van de coöperatieve banken en wees op de voordelen, die zijn ver bonden aan het sparen bij dergelijke bankinstellingen. De heer Vroom vestigde voorts de aandacht van de zakenlieden onder zijn gehoor op de gunstige rekening-courantregeling. Ook over het jeugdsparen sprak de heer Vroom. Hierna werd de film „Met elkander voor elkaar" vertoond, die na de pauze, waarin een con sumptie werd aangeboden, door twéé mooie kleurenfilms werd gevolgd. De heer P. Aarnoutse dankte na afloop het bestuur namens alle aan wezigen. SINT-LAURENS Geref. mannenvereniging hield jaarvergadering De geref. mannenvereniging „Onder zoekt de Schriften" te St.-Laurens hield onder leiding van de heer J. Koo- le Mzn., haar 23e jaarvergadering. Het lid. de heer L. Tissirik hield een inleiding over de profeet Daniël.Uitde jaarverslagen bleek dat het ledental 20 bedraagt, 2 vertrokken naar elders en 2 traden toe. De kas sloot met een ongeveer gelijk saldo als het vorig jaar terwijl de bibliothecaris melding maakte van aankoop van een aantal schetsen en boekwerken, waaronder deeltjes van de Korte Verklaring. De kerkeraad. geref. vrouwenvereniging en de beide jeugdverenigingen brach ten felicitaties over. De avond werd verder op gezellige wijze doorge bracht met zang en hersengym nastiek. Vergadering CH-kiesvereniging De C. H. Kiesvereniging te Sint- Laurens hield onder leiding van de voorzitter, de heer H. van Langevelde, een vergadering. Na de gebruikelijke opening werd allereerst de samenstel ling van de groslijst voor de verkie zing voor de Prov. Staten behandeld. Daarna werden verschillende gemeen tezaken besproken. De secretaris, de heer W. Davidse, eindigde met dank gebed. Vier nieuwe leden traden toe. DONDERDAG 5 DECEMBER. HILVERSUM I. 402 m 716 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11-00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws.- en weer- ber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV' 10.00 Gram. 1030 Morgendienst. KRO. 11.00 Voor de zieken, .12.00 Angelus. 12 03 Instr. octet. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Dans- muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Operettemuz. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Omr. ork. en solist. 16.00 BIJ- beloverdenklng. 16.30 Strljkkvvart. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Promenade-ork. en sol. en klem koor. 18.20 Kamermuz. 18.45 Gram. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 18.15 Gram. 19.20 Sociaal perspec tief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodie kenparade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20—24.00 Japanse muz. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nv/s. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9 10- Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9 40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10-50 voor de kleu ters. 11.10 Caus. over Canada. 11.25 Ge- var. muz. 11.45 Kindervragen, caus. 12.00 Piano en orgel. 12.30 Land- en tuinbouw-. Voor veilig verkeer In hotel „De Zwaan" te Schoondijke werd onder auspiciën van een voor lopig gevormd comité een propagan- da-:avond gehouden van het Verbond voor Veilig Verkeer. Burgemeester F. A. van Rosevelt heette alle aanwezigen hartelijk wel kom. Het is de bedoeling om te ko men tot oprichting van een afdeling W. Z. Vlaanderen van het verbond. De heer Visser, voorzitter van de af deling Zeeland van het verbond, wees er op dat tegenwoordig overal actie van het Verbond nodig is. Om tot een veilig verkeer te komen zullen overheid, politie, school, gezin en het Verbond nauw samen dienen te werken. Teneinde op een zo goed mogelijke wijze aan de eisen van een veilig ver keer te kunnen voldoen zal men be kend moeten zijn met de „4 pijlers" van een veilig verkeer; n.l. goede wet geving, goede handhaving van deze wetgeving, er van overtuigd dienen te zijn dat deze wetgeving overal ge lijk is, en het bekend zijn met de voorschriften. Het laatste punt nu tracht het VWV te bewerkstelligen door het geven van cursussen, het afnemen van examens, en het houden van propaganda-avon- den. Met het noemen van enkele cij fers over 1956 besloot de heer Visser zyn leerzame causerie. De heer Van Roosevelt dankte spre ker voor zyn betoog en beval het lid maatschap van het verbond ten sterkste aan. Na de pauze werd nog een drietal films vertoond. Een vijftigtal perso nen gaf zich- op als lid. Een in de pauze gehouden hersengym- nastiekwedstrijd, bracht toch wel 'dui delijk aan het licht, dat er bij velen nog leemten in de alledaagse ver- keersbegrippen bestaan. Op voorstel van burgemeester Van Rosevelt werd het voorlopige comité omgezet in een voorlopig bestuur. meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het be drijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Strijkkwart. 14.30 Met naald cn schaar. 15.00 Theaterork. 15.35 Gram. 15.45 Van de man, die vermagerde, caus. 16.00 Gram. 16.30 Zang en orgel. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: Het maandelijks overzicht van de werkzaamheden der Ver. Naties, door mr. C. W. A. Schürmann, Neder lands permanent vertegenwoordiger bij de Ver. Naties. 18.00 Nws. 18.15 Bon ap- pétit. 13.45 Sportproblemen. 18.55 Ge sproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 20.00 Nws. 20.05 Muzlek-ca- deautjes. 21.00 Koek en el, hoorspel. 21.25 Radio Fllh.ork. en solist. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 Act... of gram. 23.25— 24.00 Discotaria. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 17.00—17.45 Voor de kinderen. KRO: 20.15 Proloog. 20.25 Teievitrine. 20.40 Kookpraatje. 2055—22.00 Cabaret. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 20 nov. Adri- aantje Elisabeth, Goole: Urmajo, Ant werpen; Piet Schipper Hansweert; l dec.: Molenkerk Bremen; 2 dec.: Lijnbaan, Rouaan; Mecklenburg, Hoek van Holland. Vlissingen vertrokken op 30 nov.: Brtn- da, Antwerpen: Martini, Odessa: Adri- aantje Elisabeth. Hamburg; Urmajo, Gatston; Plet Schipper, Rochester; 1 dec.: Molenkerk, Antwerpen; Gepasseerd naar Antwerpen op 30 nov.: Hada, Londen: Aagtekerk, Lissabon; Vin- dlcat Atque Polit. Londen; Alkaid, Rot terdam; Borneo Par; Concordia, Leixoes/ Gent; Hello, Rotterdam; Tom v. d. Heide, Hamburg; Angeja, Rotterdam; 1 dec.: Alge. Barrow; Banka, Kallow/Gent; Ca nada. Gravelines; Corsica, Rotterdam: Al batros, Londen; Helvitia, Londen; Ma- thilde, Spanje; Amerskerk, Hamburg; Ghanakust, Amsterdam; Tamo, Hamburg; 2 dec.: 'Beppie Delfzijl; Claes Compaen, Sharpness; Haarlem, Puerto Plata; Atlas. Tanger. Gepasseerd van Antwerpen op 30 nov.: Kitty, Chatham; Vianna, Norwich; Fram, Londen; Nato, Eoulogne; Trajanus, Rot terdam; 1 dec.: Dalerdijk, Rotterdam; Ar- ran, Helsingborg; Sandenburgh, Rotter dam; Sloterdijk, New York. Burgerlijke stand RITTHEM Getrouw.d: D. J. Flipse 26 jaar en C. Baas 24 jaar. MIDDELBURG Bevallen: E. Nelien-van Sluis d; M. Kraak-Back d. Ondertrouw:C. F. R. van den Eeden 25 jaar en J. A. Nederhand, 23 jaar: A. C. van der Welle, 48 jaar en P. C. Wis se. 47 jaar. Getrouwd: A. R. J. Guilliet, 24 jaar en A. E. Barendregt 22 jaar; J. Koeman 27 jaar en S. P. Cevaa! 20 jaar; C. Poppe, 25 jaar en J. Reijnierse 21 laar; H. Si mons 21 jaar en D. Hoek 25 jaar. Overleden M. Steijn. 77 jaar, echtg. van C. Wisse. a NIEUW- EN ST.-JOOSLAND. Bevallen: M. Pleijte—Adriaanse, z. Getrouwd: A. H. van Zweden, 23 j. en M. C. de Smit, 23 j. Overleden: j. Jasperse, 84 j. weduwe van H. Baurdoux. OOSTKAPELLE. Bevallen: J. G. Wijkhuijs—Van Diepen, z.; M. GideonseDe Visser, d. Getrouwd: A. Coppoolse, 22 j. en M. Sturm, 25 j. Overleden: G. Spruijt, 80 j., echtgenoot van L. Labruyère; L. den Hollander, 75 j., weduwe van P. Bimmel; G. Wijkhuijs, 82 j., weduwnaar van N. Verhage. FEUILLETON iloor ALLAN PENNING „Ja. Er bestaat natuurlijk nog: een stel reserve sleutels. Maar ik mag U niet zeggen, waar die be rusten en wie die heeft. U doet be ter om dat aan sir Arthur te vra gen, zodra hij op de bank komt. Als regel verschijnt hij tegen half elf". „Goed", zet Bowers berustend. „Dan zal ik zo lang wachten. Maar ik zou intussen graag die kluisdeur en de kluis even onderzoeken met een paar van mijn experts. Het is mogelijk, dat we wat vinden... Op het moment hoef ik uw tijd niet verder in beslag te nemen, maar... praat U hierover op het ogenblik niet verder met derden. Hoe minder geklets, hoe beter". Toen Hillborn weer veilig achter zijn kasboek zat dansten de cijfers voor zijn ogen. Hij kon zijn blik niet afwenden van de hoek, waar Bo wers met zijn mannetjes bezig was. Tergend langzaam kropen de wij zers van de klok vooruit. Franks liep onrustig naar het kantoor van Hill born. „Wordt het dan nooit half elf... Is de baas er nog steeds niet" vroeg hij. Geirriteerd haalde Hillborti de schouders op. „Waar maak je je toch zo zenuw achtig over. Wij hebben het toch niet gedaan. Je bezorgt mij ook de bib ber". Eindelijk hoorden ze de schuifel- treden van Sir Arthur in de marme ren gang. Met een ruk schoof Hill born zijn stoel achteruit. „Kom Franks, hij is er. Laten we maar direct naar hem toegaan". „Goed", zei Franks, „beter wij dan dat die politiekerels ons voor zijn". En zo stonden dan de twee Jobsbo den voor de almachtige, die alleen wist uit te brengen: „En wie heeft dat dan wel ge daan?" Ongeveer een kwartier later zat rechercheur Bowers in een comforta bele club-fauteuil tegenover het im posante schrijfbureau van Sir Ar thur H. Winslowe. Vreemd genoeg stond op het glanzende mahonie-vlak een grote zilveren lijst met een por tret van het aardige meisje, dat nog diezelfde avond aan de voeten van haar grootvader neerzonk en de zucht slaakte: „Wat een hoop geld, hè, grootvader!" Het was een onverklaarbaar geval met dat portret. Winnie Colman, zo als ze heette, was nog nimmer bij de Cheshire Banking Corporation ge weest. Ze had nog nooit kennis ge maakt met Sir Arthur en had zelfs van zijn bestaan geen fiauw vermoe den. En toch was blijkbaar voor de president-directeur van de Cheshire Bank, die, voor zover de wereld wist, kip noch kraai op de wereld had, Winnie Colman de enige aan wie hij zijn hart scheen te hebben verpand. Niemand had hem ooit durven vra gen wie dat meisje in de zilveren lijst toch was. En wanneer iemand zo vermetel had durven zijn, had hij zeker nul op het rekwest gekregen. Rechercheur Bowers had zich in de fauteuil genesteld, alsof hij van plan was daar zijn verdere leven te slijten. Achter het bureau zat Sir Arthur, betrekkelijk klein van stuk en ofschoon nog niet oud, ietwat ver schrompeld. Weggedoken achter de wijde vlakte van zijn schrijfbureau wachtte hij gelaten af, wat deze po litieman hem te vragen kon hebben. Sir Arthur hield niet van politie. „Een pijnlijk geval, Sir Arthur", begon Bowers. „We hebben de kluis zowel als de kluisdeur grondig on derzocht, maar er valt geen enkel spoor te ontdekken. En toch kunnen die blokjes goud niet zo maar in hun eentje uit de kluis zijn gewandeld". Sir Arthur achtte humor in een bankinrichting niet op zijn plaats. Hij staarde Bowers aan en zei slechts: „Zeer juist". „Nu een paar vragen, als U het toestaatDie mijnheer Hillborn, de hoofdkassieris die 1 lang in dienst, sir Arthur? En diezelfde vraag geldt mijnheer Franks. Dat zijn toch de enigen, die over de sleu tels van de kluis beschikken, niet waar?" „Inderdaad. Maar beide heren zijn reeds vele jaren aan de bank en heb ben een uitstekende staat van dienst. Volgens mijn oordeel zijn ze boven alle verdenking verheven. De heer Hillborn was tot voor kort kassier op f Advertentie NEEM IVEVROTOMC I zenuwkalmerend NIET VERDOVEND. MAAR GENEZEND I I een van onze vestigingen en werd uit hoofde van zijn verdiensten gepromo veerd tot hoofdkassier". „En, mijnheer Franks?" Sir Arthur wuifde even noncha lant met zijn lange smalle hand. „Mijnheer Franks is zelfs langer dan ik hier. Neen rechercheur, het zou eenvoudig belachelijk zijn om één van deze beide heren te verden ken". „Nog steeds verdenk ik niemand. Sir Arthur. Maar we kunnen niet be ginnen iedereen maar bij voorbaat uit te schakelen. We doen soms de vreemdste ervaringen op en nog maals zeg ik, dat het goud niet zon der hulp uit de kluis kan zijn gedar teld". Sir Arthur zweeg, „Wat weet U van hun particuliere leven?" ging Bowers voort. „Persoonlijk weet ik daar bitter weinig van. Het is mij bekend, dat de heer Franks een getrouwd man is met enkele kinderen. Een uitstekend en solide huisvader, die in de loop der jaren er in geslaagd is een aanzien lijk spaarduitje te vergarenWat de heer Hillborn aangaat, over hem kan ik geen inlichtingen geven, maar onze personeelschef de heer Wool- worth, zal U ongetwijfeld alle infor maties, die U wenst, kunnen ver strekken. U begrijpt, dat in een be drijf als het onze daar streng toe zicht op wordt gehouden. Dat is noodzakelijk". „Nog één vraag, Sir Arthur. Er schijnt nog een stel reservesleutels van de kluisdeur te wezen, dat onder uw berusting is. Kunt U me ook zeg gen, waar die opgeborgen zijn en... of die in veiligheid zijn?" „Inderdaad heb ik nog een stel sleutels, maar U zult begrijpen, dat ik die niet hier heb. Ze liggen in de safe bij mijn particuliere bank. Ik zal me natuurlijk onmiddellijk op de hoogte stellen, ofschoon ik de sleutel van mijn privé safe natuurlijk nim mer uit handen geef". „Wanneer heeft U de reserve-sleu tels voor de laatste maal uit uw safe gehaald. Sir Arthur?" Hoogst verbaasd keek de bankier Bowers aan. „Uit de safe gehaald...? De sleu tels...? Waarvoor? Ik heb ze er nog nooit uitgehaald. Het is alleen een reservestel, in geval er met de ande re sleutels eens iets mocht gebeuren. Overigensik zelf ben in geen maanden bij mijn particuliere bank geweest". „Misschien een overbodige vraag, Sir Arthur, maar U heeft zeker geen idee, hoe de diefstal gepleegd zou kunnen zijn?" Lichtelijk gepiqueerd antwoordde de bankdirecteur: „In dat geval, rechercheur Bowers, zou ik geen bankdirecteur, maar de tective zijn (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 9