Modellen van Holthaus Scherpe kritiek van Tweede Kamer op onderwijsbeleid van mr. Cals MEDEWERKING GEVRAAGD VOOR VERANTWOORD PRIJSBELEID IN FRANKRIJK VELE PRIJZEN VAN ARTIKELEN WEER GESTEGEN Te weinig leraren en schoolruimte voor het middelbaar onderwijs (Van onze parlementaire redacteur) Mr. Cais, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen kreeg by de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer vele ver wijten te horen. Er daalde een regen van aanmerkingen op hem neer over het feit, dat het middelbaar en het voorbereidend hoger onder wijs, dat volgend jaar de geboortegolf van 1946, die door het lager onderwys gespoeld is, zal moeten opvangen, daarvoor onvoldoende toegerust is. Er zijn te weinig leerkrachten nu reeds worden tal- ryke lessen door onbevoegden of in het geheel niet gegeven en er is onvoldoende schoolruimte. En dat, ofschoon men de moeilijkheden lang genoeg van tevoren heeft zien aankomen. Herhaaldelijk vielen kwalificaties als ontstellend, hachelijk, hopeloze situatie, de toekomst van het voor bereidend hoger middelbaar onder wijs (v.h.m.o.) staat op het spel, ver ontrustend en dergelijke. Dadelijk al wierp mevrouw Fortanier-De Wit van de V.V.D. de bewindsman voor de voeten, dat er te veel op zijn depar tement gestudeerd wordt en dat te weinig concreets tot stand gebracht wordt. Vooral drong zij aan op de verbetering van het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs. Hoe no dig is het om wetenschappelijk bij te blijven, heeft de geschiedenis van de spoetnik bewezen! Ook over de salariëring van de le raren was zij niet mals. Er is name lijk weer verschil ontstaan tussen de leraren bij het middelbaar technisch onderwijs, wier salarissen zijn ver hoogd en de leraren van het v.h.m.o., die een achterstand hebben gekre gen. En die terecht ontevreden zijn. omdat zij niet gedeeld hebben in de verhoging van de salarissen van het hogere overheidspersoneel. Er gaan leraren van het v.h.m.o. naar het technisch onderwijs over, waardoor de moeilijkheden bij het v.h.m.0. nog toenemen. Trouwens ook de honora ria van de wetenschappelijke ambte naren is van dien aard, zo klaagde haar partijgenoot de heer van Dijk, dat onder hen afvloeiing naar beter betaalde betrekkingen dreigt. In elk geval verlangde mevrouw Fortanier-de Wit, dat minister Cals op korte termijn beslissingen ten aanzien van de salarissen van de leraren zal nemen. Als zij geen duidelijk antwoord van de minister zou ontvangen, dan zou zij zich genoodzaakt zien een uit spraak van de Kamer te vragen. De socialistische heer Kleywegt zei: het is niet best met ons onder wijs gesteld. In Rotterdam ontvan- 5en gemiddeld 3680 leerlingen per ag door het tekort aan onderwij zers geen onderwijsNederland verwaarloost zijn belangrijkste grondstof: het intellect. Dat wordt onvoldoende geëxploiteerd. Mr. Roosjens (a.r.) rede was één lange aansporing tot de minister om T tekort aan leerkrachten en school lokalen vooral bij het v.h.m.o., op te heffen. Dr. Tans (p.v.d.a.) verweet de bewindsman zoals trouwens ook enkele andere afgevaardigden had den gedaan dat niet opgeschoten wordt met de nieuwe wettelijke re geling voor het gehele voortgezette onderwijs. Namens zijn partij wees hij krachtig het middel van de ver zwaring van de toelatingsexa mens af om de gevolgen van het gebrek aan leraren en school ruimte enigszins te verzachten. Dit middel zou de moeilijkheden slechts verplaatsen. Wat de schoolruimte betreft, lijkt het wel heel mooi, dat de minister voor 1958 een bouwvolume heeft toe gestaan van 190 miljoen gulden, zo merkte mr. Roos jen (a.r.) op. Maar wat hebben we daaraan, als de ge meenten ten gevolge van hun benar de financiële positie de scholen niet kunnen bouwenDe lager-on- derwijswet wordt door deze omstan- dlghe:d een fictie. Zelfs '8 ministers partijgenoot dr. Altering (k.v.p.) vroeg dringend, wat de bewindsman denkt te doen om voor het vJï.m.o. een uitweg uit de bijna hopeloze positie te vinden. De enige van wie de bewindsman enige steun, althans enig begrip ont ving, was pater Stokman (k.v.p.), die vond, dat zij -die kritiek leveren op de te geringe legislatieve arbeid kLMkBÖRV AANZOEK. James Roosevelt heeft te Springfield (V.S.) verteld, dat een Arab^che sjeik uit Israël hem de wens te kennen had gegeven, met zijn moeder, mevrouw Eleanor Roo sevelt. te trouwen. De sjeik had 39 vrouwen, In mevrouw Roosevelt zag h\j een geschikte veer tigste. VERLEGEN JONGETJE. „Hg is zo verlegen", zei een Londense moeder tot de kinderrechter, toen zij zich moest verantwoorden omdat haar vijftienjarig zoontje van school ge spijbeld had. Uit het verdere verhoor bleek, dat de ze „verlegen" jongen zijn ouders zegt, hoe laat zjj naar bed moeten, dat hij 's nachts het huis afsluit, dat hij zjjn eten opgediend wenst te krijgen in een aparte kamer, dat hij de brieven van zijn vader openmaakt en zyn moeder verb'edt, tegen hem te spre ken tenzij hg het goedvindt van de minister, te hard en te een zijdig oordelen. Hij zou het op prijs stellen, als de wet op het voortgezet onderwijs nog in de lopende parlementaire periode, dus vóór I960 bij de Tweede Kamer in behandeling komt. Kleuteronderwijs Het is met in totaal zestien spre kers uiteraard tot herhalingen geko men. Dat neemt niet weg, dat buiten de punten, die in het centrum van de belangstelling stonden, omdat daar over een groeiende ontevredenheid bestaat, ook andere onderwerpen be handeld zijn. Zo is van verschillende kanten aan gedrongen op meer opleidingsscholen voor kleuterleidsters en op een bete re bezoldiging van deze onderwijs krachten. De heer Tilanus van de C.H.U. maak te bezwaar tegen te veel suppletoire begrotingen en verzocht de bewinds man om door middel van de examen eisen de eenheid in de schrijfwijze van de Nederlandse taal te bevorde ren. Prof. Scholten van de A.R. richt te zich tegen het gebruik van En gelse woorden in officiële stukken, als goed Nederlandse woorden ter beschikking staan en pleitte voor een leerstoel in wijsbegeerte aan de tech nische hogeschool in Delft. De heren Scholten (a.r.) en Peters (k.v.p.) gaven de voorkeur aan de centralisatie en inschakeling van de lagere organen bij het onderwijs bo ven de centralisatie, d>e het depar tement thans kenmerkt. Anderen vroegen om beperking van de ambte lijke bemoeiingen bij de oprichting van scholen, om meer samenhang in het nijverheidsonderwijs voor meis jes en om een wettelijke regeling van het middenstandsonderwijs. Het was geen wonder, dat minister Cals er aan het einde van een lange dag niets voor voelde om de sprekers te antwoorden. Hij wilde er eerst een nachtje over slapen. Hij komt dus hedenmiddag aan het woord. CIRCULAIRE WERKGEVERSBOND Noodzaak voor verhoging van prijs uitzondering. Het Verband van Nederlandsche Werkgevers heeft een circulaire aan zijn leden gericht, waarin het bestuur van dit verbond de medewerking der leden vraagt voor het voeren van een verantwoord prijsbeleid. o.w we .s2°ÏJhIlkiilff/ïï. »r£ eln?.™ de Pruttelt te .verwe. toire ontwikkeling van ionen en prij zen thans ongetwijfeld minder groot is dan een jaar geleden, blijft waak zaamheid geboden", aldus de circu laire. Het is van niet te onderschatten be lang, dat de regering zich op het standpunt stelt, dat onder de huidige omstandigheden geen algemene loon- beweging die».it plaats te vinden. Ook de vakbeweging heeft zich op dit standpunt geplaatst, uitgaande van de gedachte, dat de ontwikkeling van de prijzen dit mogelijk zal maken. Het bestuur meent, dat derhalve 4e prijsontwikkeling de voortdurende aandacht blijft vragen. Als men ervan uitgaat, dat een algemene toonbewe ging inderdaad niet zal plaatsvinden en als men de over het algemeen da lende tendens op de grondstoffen- markten in aanmerking neemt, lijkt het waarschijnlijk, dat de noodzaa-c tot prijsverhoging uitzondering zal zijn. De situatie in verschillende be drijfstakken is van dien aard, dat door een toeneming van de coucurren- tie prijsverhogingen veelal niet moge lijk zullen zijn en er eerder tendentie tot prijsverlaging bestaat. Het blijft evenwel van belang het welslagen van de politiek van loon- stabilisatie ook mogelijk te maken door een verantwoorde prijspolitiek van het bedrijfsleven. Dit betekent, dat, voor het geval een prijsverhoging onvermijdelijk wordt geacht, evenals tot auver overleg wordt gepleegd met het ministerie van economische zaken, terwijl dalingen van de grond- stoffenprijzen v/aar enigsztns moge lijk door een daling van de etndprtjs van de produkten dienen te worden gevolgd. Do minister van economische zaken heeft zich bereid verklaard met Je onderscheidene bedrijfstakken nader onder het oog te zien, welke proce dure kan worden gevolgd om de doei- zenlijken, waarbij in het bijzonder aandacht geschonken zal worden aan de mogelijkheden om te bevorderen dat de ondernemingen snel kunnen reageren op prijsfluctuaties op de grondstoffenmarkten. Het bestuur van het verbond meent, dat het voor het industriële bedrijfs leven van het grootste belang is, dat een verdere kostenstijging, die het gevolg zou zijn van een algemene toonbeweging waardoor onze concur rentiepositie nadelig zou worden be ïnvloed, wordt voorkomen. Het is op grond hiervan, dat het bestuur rekent op de medewerking voor een prijs beleid, dat dit ten doel heeft. Vader van 13 kinderen komt om bij bedrijfsongeval (Van onze correspondent.) Bij het -verrichten van zijn werk zaamheden in de ijzergieterij „de Globe" te Tegelen, is dinsdagavond de 48-jarige H. Geurts onder een stapel ijzeren vormkasten terecht gekomen Het ongeluk gebeurde, toen bij het opstapelen der vormkasten onver wacht beweging kwam in de stapel en deze kantelde. De arbeider was jp slag dood. Hij laat een vrouw en 13 kinderen achter. Op de „Vanguard"-basis in Cape Ca naveral in de Verenigde Staten ■wordt hard gewerkt aan de voltooi ing van Amerika's kunstmaanpro ject. Op deze radiografisch overge brachte foto ziet men twee technici bezig met de montage van de kleine test-satelliet in de top van de derde trap van een „Vanguard". Nog en kele dagen, en dan hoopt men de sei nen van dit kleine glanzende bolletje uit het wereldruim op te kunnen van gerk De hoop van de Amerikaanse ver- keersinstantles. dat het aantal doden tengevolge van verkeersongelukken tij dens de vier dagen van de Thanksgiving Holiday niet hoger zou zijn dan normaal in zo'n periode, is niet vervuld. Zondagavond had United Press al Sü doden geteld als gevolg van auto-ongeluk ken en verder nog S tengevolge van vliegtuigongevallen en 101 tengevolge vau ongelukken. Franse litteraire prijzen toegekenl Roger Vailland heeft de „Prix Goncourt", een der belangrijkste lit teraire prijzen van Frankrijk, toege kend gekregen voor zijn roman „La Loi" („de wet"). Vailland is 50 jaar oud. Michel Butor kreeg de Théop'nraste Renaudot prijs voor zijn roman „La Modification". Butor is 31 jaar ouJ. Vailland heeft te Rheims en aan de Sorbonne gestileerd, en schreef zijn eerste boek „Drole de jeu" in 1945 Daarvoor kreeg hij de prix Inter- allie. De Prix Interallie is de laatste van de vier belangrijkste litteraire prij zen die nog moeten worden toegekend. De toekenningen hebben altijd in de cember plaats. „REGERING HEEFT INFLATIE IN DE HAND" Loonsverhoging voor laagst betaalde arbeiders dat het kabinet vier aren over deze en andere maatregelen had beraad slaagd, dat de regering nu van me nton- »s, dat zij de inflatie „in de hand heeft". Het Franse ministerie heeft gisteren i Vanaf heden, zei Pflimlin, zal de een groot aantal prys-verhogingen regering de prijzen vasthouden toegestaan voor een hele reeks arti kelen of diensten. De verhogingen bedragen twee tot vijftien proeent. Dit besluit tot prijs-verhogingen is gekomen na een jaar van inflatoire druk. De kosten van het levens-on derhoud gingen toen iedere maand, onder de druk der omstandigheden, met gemiddeld een punt per maand omhoog. Pflimlin, de minister van fi nanciën zei tegen de journalisten, na- (uit wintercollectie) gerade'oos" tegen specnlanten op treden. De pri|c-\ erhogingen hebben feitelijk betrekking op elk onderdeel van het bndget van de Fransman. Maar volgens de regering heeft zij 12000 andere verzoeken om verho ging van de prijzen van waren defini tief afgewezen. Deze nu voor de volgende week toe gestane prijs-verhogingen maken loons-verhogingen echter onvermij delijk. De regerings-ambtenaren heb ben gezegd, dat het gegarandeerde minimum-loon met 1 januari met 3.5 pet. omhoog zal gaan. Die loons-ver- hoging betreft echter alleen maar 800 000 arbeiders van de laagst-be- taaJde categorie, die ongeveer 25.000 fres per maand verdienen. Pflimlin zei, dat de prijs-verhogingen noodzakelijk waren, omdat: 1) de re gering kortgeleden haar bijzondere 20 pet. belasting op importen tot de grondstoffen heeft uitgebreid. Daar door zijn de produktie-kosten in vele fabrieken en ondernemingen omhoog gegaan, waardoor een prijs-1verho ging nodig werd. 2) De regering besloten heeft, nog 90 miliard francs te bezui«i~en door het afschaffen v»n de subsidies voor een groot aantal artikelen en dien sten. Verhoging salarissen rechterlijke macht (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft dinsdag na enige discussie zonder hoofdelijke stemming eer wetsontwerp aangeno men betreffende een nieuwe regeling van de samenstelling der burgerlijke gerechten en tot verhoging van de bezoldiging van de rechterlijke amb tenaren. De salarisverhoging vindt haar grond in de 6% welvaarts verhoging, die alle rijksambtenaren hebben ontvangen, in de heffing van de A.O.W.-premie en in de verhoging van de topsalarissen. Drie modellen uit de wintercollectie van de Amsterdamse mode-ontwer per Dick Holthaus. Men ziet hier 'inkseen cocktailjas van zwart la ken met satijnen knopen. Erbij past een baretje van breitschwanz gegar neerd met zwart satijn. Midden: een lekleed middag japonnetje van dunne geruite wollen stof, de ruiten zijn uitgevoerd in groen, marine en rood. Rechts een oocktailjurk van zwarte gedrapeerde faille WOENSDAG 4 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het Wereldgebeuren VERZUIMD TIJDIG MAATREGELEN TE TREFFEN De kastanjes Zes weken lang heeft Finlands pre sident Urho Kekkonen zitten worstelen met kabinetscrisis-pro blemen, maar eindelijk is nu de op lossing gevonden. Eerst leed de socia list Vaino Tanner schipbreuk met een poging, alle democratische par tijen zover te krijgen, dat zij geza menlijk de schouders onder hel moei lijke regeringswerk konden zetten. De agrariër Sukseiainen probeerde ver volgens, een meerderheidskabinet uit de „middenpartijen" tot stand te bren gen, maar ook dat mislukte en wel doordat de beide vleugels van de so cialistische partij niet tot overeet:-, stemming konden komen. Toen bracht Kekkonen een ander middel ter spra ke: alle' partijen, met inbegrip van de communisten zouden één grote coalitie moeten vormen. Er is wei nig verbeeldingskracht voor nudig om te begrijpen, dat de „burgerlijke" partgen en de sociaal-democraten zich ertegen verzetten, met een dergelijk wanhopig plannetje in zee te gaan. Wirom hebben de agrariërs en ie ,socialisten, de twee partijen lie lange tijd zo broederlijk samenwerkten, elkaar nu in de steek gelaten? Kekkonen, die niet alleen als advocaat de mens in het algemeen heeft leren kennen, maar die aan een lange loopbaan »n regeringsposten vooral een groot inzicht in de gees tesgesteldheid der politici ontleent, heeft ongetwijfeld begrepen dat tn dit geval het partijbelang een bij zonder grote rol heeft gespeeld Agra riërs en socialisten lagen in de tijd, dat zij gezamenlijk regeerden, al telkens met elkaar overhoop wanneer het erom ging, de economische moei lijkheden te bestrijden. Allen waren ervan overtuigd, dat krachtig moest worden opgetreden tegen de toèstand van „doorlopend bankroet" waarvoor Finland zich het gehele jaar 1957 ge steld zag en die de regering zelfs noodzaakte, om gedurende zeven da gen alle betalingen uit te stellen om dat er geen geld meer in kas was. Uitgebreide bezuinigingsmaatregelen zouden nodig zijn, maar zowel de socialisten als de agrariërs wilden hun „klanten" sparen voor de ge volgen daarvan. In juli 1958 zullen verxiezingen worden gehouden, en klaarblijkelijk vinden de leiders vaa die twee grote partijen het belang rijker, om dan goed uit de bus te komen, dan nu, aoor van de aanhan gers een offer voor de gemeenschap te vragen, het nationale welzijn te dienen. (Waarbij men uiteraard het excuus kan aanvoeren, dat de ander niet bereid was en dat men daarom ook zelf weigert). Tenslotte wist de president van de Finse Bank, Sakari Tuomioja met het dreigement dat het anders helemaal mis zou lopen, in september jj. de regering zover te krijgen, dat zij toestemde in een de valuatie met 28 procent. Dit oesluit begon al vruchten af te werpen, toen de thans opgeloste regeringscrisis half oktober begon. Hit ei van Columbus was, om nu, bij gebrek aan animo hij de poli tici, een beroep op specialisten te doen, het land uit de huid.ge moeilijkheden te loodsen Kekkon^n kwam tot de conclusie, dat het bes;e zou zijn, om diezelfde bankpresident Sakari Tuomioja te verzoekeu, als eerste minister op te treden. Tuo mioja, die ook in andere ministers posten ervaring heeft opgedaan, ver klaarde zich bereid om de kastanjes uit het vuur te halen. Stiekum handenwrijvend staan de leiders van de poiitieke partijen er buiten. Mannen, die zichzelf geen stembus-schade kunnen bezorgen, zul len het zware financieel-ecunomische karwei nu moeten volbrengen over welks onontkoombaarheid alle politici het eens zijn. En intussen kan men zich met goede toekomstbeloften tot het kiezersvolk richten.... Ontslagen bij industrie in Noord-Brabant Bij Beckers' Haardenfabriek te Be. gen op Zoom zijn thans in totaal zes tig personeelsleden ontslagen. In deze ïabriek werken in totaal circa 550 mensen die, voor wat de rest betreft, zullen werken in een verkorte werk week, tot 24 uur. Men wil deze ver korte werkweek toepassen tot 21 de cember. Ongeveer 100 arbeiders vallen met onder deze regeling. Bij de Hudson sigarenfabrieken te Roosendaal is per 1 januari ontslag aangezegd aan vijftig sigarenmakers. Ook onder de zogenaamde pende laars zijn, voor zover bekend, thans de eerste slachtoffers gevallen. Zevenen- twintig personen uit Breda en omge ving werkzaam bij een fabriek te Dordrecht, die zich bezig houdt met het creosoteren van spoorbiels is ontslag aangezegd. Bij de N.V. bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers" te Breda zijn twaalf man ontslagen. Dit zijn Belgische arbei ders. De N.V. IJzer- en Kopergiotcrij v" ,h- ^broeders Touw te Breda heeft enige tijd geleden aan negen arbeiders ontslag aangezegd. IK HO tvEKKONEN weinig gegadigden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5