Eerste Aroda-veld in Zeeland voor Vlissingse sportlieden FOCKINK AMSTLEVEN levensverzekering Zeeuwse Almanak DS. F. DON TE MIDDELBURG DINSDAG OVERLEDEN :tvin BESSEN VAN KOELHUIS TE TERNEUZEN IN GEBRUIK GESTELD VUUR VERWOESTTE CAFETARIA IN KAPELLE 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 4 DECEMBER 1957 AANGELEGD DOOR NED. HEIDE MIJ. Veld van Akense rode aarde is altijd en intensief te bespelen IS HET VLISSINGSE sportveldencomplex aan de Baskenburgseweg ligt het er nu, grauw en op bepaalde tijden verlaten: het eerste Aroda-veld in Zeeland, een veld, geschikt om op te voetballen en te handballen, maar een veld zonder een sprietje grasEn toch Is het een veld, dat door de sport lieden wordt geroemd om de btjzonde re kwaliteitenWant dit Aroda-veld met een oppervlak van Akense rode aarde, Is door de bijzondere kwaliteiten van dit materiaal vrijwel te allen tijd e en zeer intensief te bespelen. Ook bU avond, want er zijn aan de randen va n dit voor de gemeente Vllssingen door de Ned. Heidemaatschappij aang Hegde veld vier gigantische licht masten verrezen, die elk tien lampen van 500 watt dragen. En als deze ont stoken zijn dan moet men zelfs in 't midden van het veld, zo men dit hier wil doen, een krant goed kunnen lezen. Regenwater zakt er dan ook zeer snel op weg. Na gebruik wordt het terrein ge harkt, geveegd en met een wals be werkt. Op het terrein zijn twee kra nen aangebracht om des zomers, in perioden van grote droogte, het veld te kunnen besproeien. De sportmen sen betreden het terrein op basket ballschoenen, omdat voetbalschoen en doppen er taboe zijn. Omstreeks mei begon de Ned. Helfle- mfl de leiding berustte bij de heer A. Mailly, het hoofd van het ambts- Deze Aroda en daarom grasloze velden zijn niet bedoeld om er heuse wedstrijden op te spelen. Men zal op het nieuwe Vlissingse Aroda-veld ook vergeefs zoeken naar de witte lijnen, die doelgebieden en meer van dat soort zaken aangeven. Het is bo venal een trainingsveld, waarop ge zien de serieuze afmetingen lOOx 64 m. en de doelen, die aan weers zijden zijn verrezen, zeer wel een be hoorlijke oefenpartij kan worden ge speeld. Mn 't is dus een trainingsveld waarop continu, want men be hoeft de grasmat niet te sparen! na regen en bij vorst kan worden ge speeld. Want dat is het grote voordeel van het gebruikte materiaal, de Akense rode aarde. waaraan de naam Aroda is ontleend het is poreus, bezit een grote veerkracht, laat over tollig water door maar houdt het voor de veerkracht nodige vocht vast, Afvalprodukt Aroda is een afvalprodukt. Het z\jn ijzerslakken, uitgespuwd door een Akens staalhoogovenbedrijf, dat thans niet meer in bedrijf Is. Maar toen deze hoogovens nog wel werkten, zijn de slakken ge durende tientallen jaren in Aken opgehoopt, het werden hele heu vels. waarin het Inwendig begon te broeien. Merkwaardigerwijze kwamen daarbij toen men alle luchttoevoer had afgesloten temperaturen van vier- tot vijf honderd graden voor. Op deze wijze kregen de oorspronke lijke grijs-zwarte slakken hun rode tot roodbruine kleur. Bij analyse blijkt het materiaal een aanzienlijk percentage kalk te bevatten, uiter aard omdat dit tijden» het smelten werd toegevoegd. Het zijn deze kalk achtige bestanddelen, die tezamen met enige klei en leem de Aroda die bijzondere veerkracht verlenen. De klèur van het materiaal Is pret tig voor de ogen: Aroda'geeft, zo is de mening van deskundigen, nage noeg niet af aan bal en Kleren. Op een ondergrond van gewalst puin 6 cm dik met daarboven een laag sintels van 12 cm is de Aroda in twee lagen aangebracht. Een laag van vijf centimeter „grove" Aroda (van 3 tot 15 mm.) en een vier centimeter dik ke bovenlaag van uiterst fijne Aroda van 0-3 mm. Totaal werd dus een oppervlaktelaag van 9 cm aange bracht, die veertig tot vijftig procent werd ingewalst, zodat uit het mate riaal, waaraan het veld zijn naam ontleend een „tapijt" is gevormd vpn zes centimeter dikte. Het veld werd op afstanden van ze ven meter gedraineerd, bij de doelge bieden op afstanden van vijf meter. gebied Middelburg-Goes met de aanleg van dit Aroda-veld. Thans is het werk gereed op het aanbrengen van de beplanting rondom het ter rein na. Het veld wordt reeds ge bruikt door sportief Vlissingen en betekent een grote aanwinst voor de Scheldestad. De voetbalverenigingen Vlissingen, Walcheren en Zeeland Sport en de handbalenthousiasten van Marathon, Olympus en Zeeland Sport trainen en reeds op. En men is er hoogst tevreden over. Onder vrjjwel $lle weersomstandig heden kan thans worden getraind. Vrijwel alle, want alleen bij op- dooi is dit niet mogelijk. De aanleg van het veld heeft 67.000 gekost; verlichting, water en diversen brach ten de totale kosten op circa tach tigduizend gulden. De Aroda-velden zijn in Nederland nog niet dik gezaaid. Er is er één bij het Olympisch Stadion in Amsterdam Willem II in Tilburg beschikt over een dergelijk veld, PSV in Eindho ven en voorts zijn er diverse aange legd in legerplaatsen. En Vlissingen heeft op dit gebied dus de primeur voor Zeeland. Een pri meur. die gisteravond door het ge meentebestuur van Vlissingen en de heren raadsleden, op uitnodiging van de Stichting Sportbelangen in ogen schouw werd genomen. MARKANTE FIGUUR GING HEEN Eerst op latere leeftijd werd hij predikant In het Diaconessenzlekenhuis te Utrecht, waarheen hjj maandagavond was vervoerd, is dinsdagmiddag overleden ds. F. Don, predikant van de Nederlands hervormde gemeente te Middelburg. Met deze predikant is een markante figuur heengegaan. Voor zjjn gezin, maar ook voor het kerkelijk leven in de Zeeuwse hoofd stad. Ds. Don, die op latere leeftijd eerst predikant geworden is, slaagde er In om zijn geloof in de praktijk te brengen; htf betekende zeer veel voor diegenen, met wie hij eens kennis ge maakt had. De begrafenis is bepaald op zaterdag 7 december a.s. op de al gemene begraafplaats te Middelburg. Vooraf zal in de Nieuwe Kerk een rouwdienst gehouden worden. Ds. Don werd op 28 maart 1898 in Vlaardingen geboren. H(j volgde de handelsavondschool en behaalde ver volgens het diploma A van 't staats examen. Hierna vestigde hij in Rotterdam een makelaarskantoor. Op 34-jarige leeftijd voelde hij zich geroepen tot h*t predikantsambt en terwijl hfl overdag in het particuliere bedrijfsle ven werkzaam was studeerde hij el ke avond tot laat in de nacht theolo gie. Bovendien wijdde hij zich in rui me mate aan zijn plichten als vader van een gezin van tien kinderen. Na zijn studie aan de Leidse en Utrechtse Universiteit deed ds. Don in 1934 zijn kandidaats-examen aan laatstgenoemde universiteit in 2% jaar volbracht hij zijn studie en werd in 1935 kandidaat in Gelder land. Op 11 augustus 1935 werd hij VAN TOT DE MISSERS MISTEN NIET In Aardenburg, in het sperlpavil- Joen, werd zaterdag behoorlijk gescho ten! Want de Aardenburgse combina tie van luchtbuksschieters, die de „treffende" naam van „De missers" draagt, schoot in wedstrijdverband le gen „Willem Teil" uit Oostburg. Een revanche-wedstrijd, waar aljes ove rigens heel vriendschappelijk toe ging. Want „Willem Tell" had de vo rige wedstrijd tegen Aardenburg ge wonnen. Maar nu moesten de Oost burgers zonder bekertje naar huis keren, want dit werd zaterdag gewon- KWIJT Omstuwd door duizenden kinderen had de sint in Middelburg zijn glo- rieuze intocht gemaakt en het vias een prachtig schouwspel geworden. Er was „gezongen en gesprongen" en ze waren allemaal blij geweest. Allemaal. Behalve dat ene joch, dat na het feest verloren in de massa stond en tranen met tuiten huilde Een droeve eenling temidden van een van louter pret deinende massa- Een eenling, die overigens gelukkig spoedig de aandacht trok van enige bezorgde volwassenen, die vol deer nis naar de oorzaak van fijn leed in formeerden en die vervolgens een agent van politie waarschuwden. Wat is er joh", vroeg oom agent met zijn vaderlijke intonatie. ,,'k Ben m'n moeder kwijt", snik te de treurige feestganger, die ge lukkig wel prompt antwoord wist te geven op de vraag waar hij woonde. Volledigheidshalve vroeg oom agent toen ook nog maar even of hij niet wist waar z'n moeder dan wel was. „Ja", knikte de knaap, en laconiek verklaarde hij: „Thuis". Natuurlijk, thuis", mompelde de agent. „Dat ik ddar niet aan gedacht had"En op ging het, naar moe der, die „kwijt" was geweest nen door „de missers", die hun naam dus helemaal geen eer aande den. Wel kreeg „Willem Teil" nog een herinneringsmedaille. Na afloop van de wedstrijd werd er nog wat op de gelukskaart geschoten, waarmee de heer A. Ballegeer uit Heille een succesvol schutter de gelukstaart INSTRUMENTEN Dat is nou jammer! „Rillandia", de overigens wélvarende muziek vereniging uit Rilland-Bath is on langs met een actie begonnen, ten bate van zijn signaalafdeling, die nieuwe instrumenten wil hebben. In garage Leendertse zouden diverse at tracties zijn. Voordat men zich daar mee kon amuseren maakte' „Rillan dia" nog een muzikale rondgang door het dorp. Maar voor het „rad van avontuur" was daarna in het koude avonduur van zaterdag maar weinig belangstelling, evenmin als voor de schiettent. Dus géén geslaagde actie eigenlijk ,..EN UNIFORMEN. En dan nogmaals muziek. In Aarden burg, waar de „Koninklijke Aarden burgse Fanfare" definitief een fonds heeft ingesteld, nu niet ten behoeve van de instrumenten, maar voor de uniformen. Het uniformenfonds be oogt mooiere pakjes ter opluistering van de muzikale marsen en het idee hiervoor ontsproot destijds uit het brein van de ruim tachtigjarige oud muzikant J. Pleijs. Winkeliersvereni ging „Warvo" ziet er kennelijk wel wat in en nog voor de actie onder de bevolking begint, schonk de vereni ging 250 gulden aan het fonds. Dat houdt de moed er in! predikant bij de herv. gemèèiite in Oostkapelle, welke gemeente hij bij na 11 jaar diende en waar hij zéier vele vrienden vond, waarna hij 'jn Middelburg werd beroepen, waar hij 3 september bevestigd werd. Ds. Don was wijk-predikant in wijk IV en tal van jaren praeses van Be centrale kerkeraad. Als praeses van deze centrale kerkeraad was hij juist weer herkozen. Voorts was ds. Don enige jaren praeses van .de classis Walcheren, terwijl hij korte tijd te rug tot lid van de provinciale kerk voogdij-commissie benoemd werd. Deze predikant smaakte 't genoegen De beste bessen f 7.15 per literkruik MET EEN DRUK OP DE KNOP Examens godsdienstonderwijs Bij de aan de Rijkskweekschool te Middelburg afgenomen examens door het Interkerkelijk Overleg in School- zaken (I.K.O.S.) ter verkrijging van de bevoegdheid godsdienstonderwijs, te geven bij het lager onderwijs slaagden de dames M. C. Jeremiasse te Goes, D. L. Bcrrevoets te Tholen, C. W. Liebers te Vlissingen, N. Rus ter te Borssele, A. Snip te Middel burg, C. A. Wondergem te Middel burg en de heren P. J. Lako te Aar denburg en F. Swiers te Vlissingen. Eén kandidaat werd afgewezen. Na de officiële ingebruikstelling van het koelhuis te Terneuzen werd de eerste wagen fruit in het koelhuis gereden, waarbij o.m. tegenwoordig waren mr. L. NiempUer, directeur van het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen in Nederland (tweede van rechts) en de heer A. Rammeloo, voorzitter van de Coöperatieve Vruchtenveiling Zeeuwsch-Vlaande- ren (derde van rechts). (Foto P.Z.C.) Bewijs, dat veiling zich geheel heeft aangepast Met een druk op de knop stelde dins dagmiddag op symbolische wijze mr. L. Niemöller, directeur van liet Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland, het nieuwe koelhuis imet losperron van de coöperatieve vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaande- ren" te Terneuzen officieel in ge bruik. Tevoren had de heer Niemöller er in een toespraak op gewezen, dat in de naoorlogse jaren de Nederland se veilingen en in het bijzonder de Nederlandse tuinbouw zich hebben herbewapend met een afzetapparaat, dat aan de eisen des t\jds voldoet. De heer Niemöller wees er verder op, dat ook in Zeeuwsch-Vlaanderen de noodzakelijke aanpassing is geslaagd, waarvan -dit koelhuis een bewijs vormt. Hij herinnerde er verder aan hoe in Terneuzen door een krachti ger organisatie tot een gunstiger ontwikkeling werd gekomen. De heer Niemöller deed een dringend beroep op de jongeren onder de tuinbouwers om te blijven werken voor alles, dat door de ouderen in de loop van zes tig jaren werd verworven. De officiële openingsbijeenkomst in de afmijnzaal van het veilinggebouw werd geopend door de voorzitter der coöperatieve vruchtenveiling, de heer A. Rammeloo, die de talrijke geno digden verwelkomde en in het bij zonder dank bracht aan allen, die hebben medegewerkt aan de tot standkoming van dit koelhuis. Daarbij noemde hij in het bijzon der het gemeentebestuur van Terneuzen, het bestuur van de Coöperatieve Centrale Boeren leenbank t« Eindhoven, het be stuur van de Boerenleenbank te VVestdorpe, het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Ne derland. en de heer Dekker, voor zitter van de Provinciale Com missie van Vellingen in Zeeland. De heer Rammeloo meende, dat hij thans wel mocht verklaren, dat de veiling te Terneuzen wel wat al te lang in de kinderschoe nen is blijven staan en dat deze uiterst langzaam is gegroeid. In 1952 werd een reorganisatie door gevoerd met doel meer leden te win nen, de aanvoer op hoger peil te brengen, en de omzet te verhogen. om vier van zijn zoons te mogen be vestigen als predikant. In december 1953 trok hij zelfs naar Zuid-Afrika om daar zijn jongste zoon in het pre dikantsambt te bevestigen. Voorts preekte hij dikwijls voor de gevange nen in het Huis van Bewaring. Vol gens de wens van de overledene zal de begrafenis in alle soberheid ge schieden. Dit was alleen mogelijk indien het vertrouwen in de veiling groeide en indien de aanvoerders de gemiddelde landelijke prijs voor hun produkten kregen. De heer Rammeloo wees te vens op de vele moeilijkheden die moesten worden overwonnen, waarna hij er aan herinnerde, dat de aanvoer van de veiling in de laatste jaren steeds is gestegen. In 1952 bedroeg de omzet slechts 421.000, doch voor dit jaar zal deze 1.200.000 bedragen, hetgeen ongeveer 200% meer is dan In '52. Door het toenemen van de aan voer werd de veilinghal te klein. Eerst werd overwogen de neer- zetruimte te vergroten, maar daar word spoedig van afgezien. De mogelijkheid werd onder ogen gezien of het niet te verantwoor den zou zijn een koelhuis te bou wen Dan immers zou de opslag ruimte ook groter worden, maar ook dan zou het fruit in een be tere conditie kunnen worden ge houden, zodat de teler niet ge dwongen zou zjjn te vérkopen. Na grondig onderzoek werd dan ook besloten het koelhuis te bouwen en dit als volgt ln te delen: Twee cellen van circa 100 ton met luchtkoeling. één cel van 50 ton met lucht- en me chanische koeling en twee cellen van 25 ton met mechanische koeling. De ze indeling werd gekozen om ook de grote telers van het koelhuis te kun nen laten profiteren. Aan het einde van zijn openingsrede bracht de heer Rammeloo dank aan het architectenbureau De Bruijne, Omstreeks half één is dinsdagmiddag brand uitge broken in de verkoopruimte van de rafétaria van de heer A. M. Kuzee aan het Kerkplein te Kapelle. Het vuur vond gretig voedsel in een njet vet gevulde braad pan en greep vrij snel om zich heen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het vuur tot de ver koopruimte te beperken. Deze brandde geheel uit, maar het woonhuis, dat veel waterschade opliep, bleef behouden. I)e oorzaak is onbekend. Dc schade be loopt, doordat mede enkele waardevolle apparaten ver loren gingen, in do duizen den guldens. De eigenaar was legen brand verzekerd. Op het moment, dat de brand door omwonenden werd ontdekt, bevond de eigenaar van het caféta- ria zich met zijn gezin in het woonhuis. Onmiddel lijk werd begonnen met het ontruimen van de werkplaats, waarin waar devolle machines en voor raden stonden. Een in de winkelbuiten muur ingebouwde ventila tor zoog de vlammen naar buiten, waardoor het dak gevaar liep vlam te vatten. De brandweer trad kor daat op. Terwijl men nog bezig was met het uitrollen van de slangen, ging men het vuur met schuimblus- sers te lijf. In vrij korte tijd was men 't vuur mees ter. De winkel was toen echter al geheel uitgebrand. Woongedeelte en werk plaats werden niet door het vuur aangetast, maar He pen vrij veel waterschade op. Op de foto: Een overzicht van het blussingswerk, dat veel belangstelling trok. het adviesbureau Huijgen, de firma Verstelle en Verhagen en het instal- latiebureau De Bruijne voor de bouw en inrichting van het koelhuis. Na de officiële opening van het koelhuis werden onder meer nog gelukwensen uitgesproken door de heren ir. J. J. van Henntk, rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, J. van den Werf, voor- zitter van de veilingvereniging „Krabbendijke en Omstreken". B. IJsebaert, die namens het personeel sprak en daarbij een archiefkast aan bood en door de architect de heer De Bruijne, die zijn gelukwensen verge zeld liet gaan van een steekthermo- meter. Na de officiële ingebruikstel ling werd een rondgang gemaakt door het nieuwe koelhuis. Zeeuwse Hagenaar K. Koets 80 jaar I Advertentie/ Collecten De zaterdag J.l. gehouden collecte voor de kankerbestrijding heelt in 's-IIeer Abtskerke opgebracht f 25,91 De opbrengst van de oogstcollecte in de Ned. herv. kerk te SluTs b'edroeg zondag 244,51. heer schrijver van vele Zeeuwse toneel stukken en schetsjes en sinds vele jaren woonachtig in Den Haag, tach tig jaar. De heer Koets kwam in 1901 ln dienst van 's Rijks Belastingen, met als eerste standplaats Sas van Gent. Via Terneuzen en Rotterdam kreeg de heer Koets tenslotte 's-Gravenha- ge als definitieve stand- en woon plaats, waar hij nu alweer geruime tijd tezamen met zijn echtgenote van een welverdiend pensioen ge niet. Hij was de man, die in januari 1920 in Rotterdam het initiatief nam tofc de oprichting van de eerste Zeeuwse vereniging in ons land. het Rotterdamse „Zeelandia". Als schrij ver van vele Zeeuwse toneelstukken, die met name door de Zeeuwse ver enigingen in den lande vele malen z'jn opgevoerd, verwierf de heer Koets vooral bekendheid. Zo verschenen van zijn hand o.m. „Inkwartieringe", „Nae de Goese Mart", „Baes Jan is jaloers", ,,'t Leven is een lotterie", is de leugenen ,,'d Ouwe Janne." Ook schreef hij schetsen over de arbeidersbevolking op het platteland ten tijde van de eeuwwis seling. Zijn Zeeuwse schetsen, voordrach ten en ook verzen schreef hij veelal onder het pseudoniem „Jaap uut de Wullemlnepolder". Voorts verzorgde de nu tachtigjarige heer Koels, tot op 75-jarige leeftijd. Zeeuwse uitzen dingen voor de Vara. J. C. Gordeau naar C.N.V. De heer J. C. Gordeau, die o.a. dis trictssecretaris van het C.J.M.V. voor Zeeland, Brabant en Limburg is ge weest en thans onder de industrie- jeugd in Enschede werkzaam is, zal per 1 maart 1958 het C.J.M.V. gaan verlaten. De heer Gordeau is benoemd tot vormingsleider van de jeugdorga nisatie van het Chr. Nat. Vakverbond,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 2