DE KERKEN Na 1966:132.000 leerlingen lager technisch onderwijs fi; VEEL BEJAARDENTEHUIZEN NODIG IN NOORD-BRABANT Anglicaanse kerk en ook andere kerken vertonen thans drie ernstige zwakheden Dr. Otto DibeliusWij hebben een jeugd die bewust gelooft Zee leverde hout voor meubilair EERSTE KAMER BEHANDELT VERDRAG EUR0MARKT WOENSDAG 4 DECEMBER 1957 pxnv tnrt a t. n 7 vvrrw rnnn a tut NOTA'S VAN MINISTER CALS Aantal leerkrachten zal in 1965 maximaal zijn De minister van Onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft de Tweede Kamer een nota gezonden over de verwachtingen betreffende het aantai leerlingen by het lager technisch onderwas in de eerstkomende 10 jaar. Alleen al door de hogere geboortecyfers van vlak na de oorlog verwacht hy voor de tweejarige cursus een toeneming van het aantal leerlingen ran 72.500 in 1958 tot 94 000 in 1962. Daarna verwacht hy voor deze cyfers een daling tot een constant aantal van ruim 86 000 na 1966. Voor üe omzetting van de 2-jarige in de 3 4-jarige cursus moet de mi nister. in plaats van met ca. 72 500 leerlingen in 1958 met byna 107 000 leerlingen rekenen, derhalve mef byna 35 000 meer. Voor 1962 moet hy in verband met deze omzetting in plaats van op ruim 94.000 op ruim 135.000 leerlingen rekenen en in de jaren na 1966 in plaats van op ruim 86.000 op 131.000 132.000. Deze enorme toeneming van het aan tal leerlingen van bijna 69 000 in 1957 tot meer dan 131 000 in de jaren na 1966. met nog hogere cyfers in de tussenliggende jaren heeft uiteraard belangrijke consequenties o.a. op de behoefte aan leerkrachten. Het effect van de hogere geboorte cyfers en de toeneming van de be langstelling vormen een gegeven grootheid. Het tempo waarin de om zetting zich zal voltrekken is hier van mede afhankeiyk resondanks is de minister by de raming van het vereiste aantal leerkrachten ervan uitgegaan dat deze omzetting zo gé- leidelqk mogeiyk moet verlopen. Als zodanig draagt deze leerkrachten- raming min of meer een planmatig karakter waarby de minister er van uitgaat, dat de omzetting in leder geval in 1968 moet zgn voltooid of zoveel eerder als mogelijk is. Tevens is hy er van uitgegaan, dat als gevolg van de omzetting meer leerkrachten een volledige weektaak by het lager technisch orderwys kun nen hebben dan thans het geval is. Op deze wtfze komt de minister tot een schatting van een aantal leer krachten dat maximaal is in 1965 en in dat jaar ca. 6600 7300 zal bedra gen. tegenover thans bijna 4700, doch in de jaren na 1965 iets kleiner kan zyn, nameiyk ca. 6300 7100- De jaarlijkse behoefte aan nieuwe leerkrachten, waarby tevens een ver vanging van thans onbevoegden door bevoegden Is inbegrepen neemt toe van ca. 450 500 in 1958 tot 1000 1100 in 1960 om daarna betrekkeiyk geleidelijk te dalen tot 500 h 600 in *68. Uit de gegevens, die de minister in zgn nota verstrekt, biykt. dat in 1938 nog slechts iets meer dan 49 pet. van de jongens, die het lager onderwys vanuit de klassen 6, 7 en 8 van het Z.I.O. en 1 en 2 van het v-g.l.o. ver lieten naar een van de drie genoemde takken van voortgezet onderwijs overging. Dit percentage was in 1956 gestegen tot byna 84 pet. Hierbij moet dan nog ongeveer 6 pet. worden Ëeteld van jongens, die vanuit het iger onderwys naar het land- en tuinbomvonderwys gingen, zodat in iniiiiniiniiiininiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De „populair wetenschappelijk ke filmstudio's" in Leningrad hebben een film vervaardigd, ff die de tocht naar en de lan- M ding op de maan weergeeft. C7t( deze film tonen tcij hierbij ticee beelden: boven: het ruim- teschip nadert de oppervlakte can de maan, waarop duidelijk een van de enorme kraters zichtbaar is. Onder: twee le- den van de bemanning zetten voet op de maan. Rechts is een van de drie landings-poten van de raket zichtbaar. 1956 ca. 90 pet van de daartoe ge schikt te achten leerlingen naar één of andere vorm van voortgezet onder wys overging. Naar de mening van de minister zal dit percentage nog verder stij gen; gezien het tempo waarin de ontwikkeling zich in de afgelopen jaren heeft voltrokken meent hy dat. afgezien van belemmerende factoren (zoals de geboortegolf en de in verband daarmee vereiste schoo'ruimte) een percentage van 100 reeds t» 1958 kan ijn bereikt Met al deze omstandigheden reke ning houdend komt de minister bij het lager teci.n'soh onderwijs voor de naaste toekomst (1961) tot een vast toelaringspereentage van 38 pet. van elke generatie die het la ger onderwys (g.l.o.. v.g.l.o., b.l.o.) verlaat. Beraad over vleesprijzen wordt nog voortgezet Naar aanleiding van de daling der veepryzen zyn. zoals bekend is. in het kader van het door de minister van economische zaken prysstabilisatie- beleid. In de afgelopen weken ver scheidene besprekingen gevoerd tus sen het ministerie van economische zaken en het bedryfschap voor het slagersbedryf over de vleespryzen in de slagerij. Tgdens deze besprekingen is naar vo ren gekomen dat. naar de mening van de minister van economische za ken. niet alle slagers deze daling van de veeprgzen voldoende in hun ver koopprijzen hebben doorberekend Van de' zqde van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf werd in dit verband gewezen op de grote moel- iqkheden bij de afzet van vet als ge volg van dé vraag van de consumen ten naar uitsluitend mager en fqn vlees, alsmede de niet onbelangrijk mindere onbrengs» van nevenproduk- ten. Dat thans echter nog niet over ie gehple linie voldoende orqsverla- ring heeft plaats gevonden, wordt ioor 't bedrijfschap erkend en het is dan ook bereid die slagers die hun urn'ren onvoldoende hebben aange past aan de gedaalde inkoopprijzen te adviseren dit alsnog onverwyid te doen. Het overleg tussen hef ministerie en het bedrijfschap over de ontwikkeling van de vleesprijzen wordt voortgezet, waarbij onder meer aan de concrete betekenis voor de prysvorming van de gewijzigde vraag van het publiek aandacht zal worden geschonken. Accomodate laat thans veel te wensen over. Veel arbeid zal moeten worden verricht, wil in de toekomst Noord- Brabant kunnen beschikken over be jaardentehuizen, die qualitatief en quantitatief tegemoet komen aan de bestaande en toenemende behoeften. Aldus de conclusie van het rapport ..Bejaardentehuizen in Noord-Bra bant", samengesteld In opdracht van de stichting Provinciaal Opbouwor- gaan Noord-Brabant". Ondanks het veelomvattend en te prijzen werk door religieuzen en le ken in het verleden voor de bejaarden zorg. week de apparatuur der 161 ge- enquêteerde bestaande tehuizen in Noord-Brabant in belangrijke mate af van de eisen des tijds, aldus het rap port. Nog wordt 45 der bejaarden ge huisvest op zalen of in gemeenschap pelijke kamers Maar ook de verdere accomodatle laat te wensen over. het geen intussen niet mag verwonderen, omdat 52 der bestaande tehuizen nog dateert uit de vorige eeuw In 26 mist men een behoorlijke gele genheid tot verpleging van zieken: bii 48 is de toiletaccomodatie twij felachtig of onvoldoende: bij 53 is ie badgelegenheid onvoldoende, ter wijl deze bij 13 zelfs geheel ont breekt. Vaste wastafels mist men bij 57 der tehuizen, terwijl 19 het zonder centrale verwarming moet stellen. Alarminstallaties mist men vrijwel overal, terwijl recreatieve voorzieningen slechts sporadisch wor den aangetroffen. De gebrekkigheid in het voorzie ningsniveau hangt nauw samen met tekortkomingen in de administratieve bedrijfsvoering (het ontbreken van een zakelijk verantwoorde, op kosten gebaseerde, pensionprijs). zodat vele tehuizen met verlies werken. Het rapport komt tot de conclu sie. dat een combinatie van quali- tatieve en quantatieve eisen voert tot een wenselijke omvang der te huizen van maximaal 50 en maxi maal 100 verzorgingsbedden. Voor Brabant betekent dit, dat vóór 1982 75 tehuizen van deze omvang moe ten worden gebouwd ter vervan ging of vernieuwing van 70 der bestaande tehuizen, welker acco- modatie als verouderd moet wor den beschouwd. Uitbreiding met circa 120 nieu we beiaardentehuizen is voortr noodzakelijk om de groei van het bejaardenaantal tegenover 100 nu: 174 in 1982) op te vangen en om tegemoet te komen aan de re lat'pve groei van de vraag. Verheeld wordt niet. dat de hui dige bestedingsbeperking en het prohlcem der personeelsvoorzie ning realisering der wensen op korte termijn welhaast onmoge lijk maakt. Samenwerking tussen luchtmachten besproken. De ministers voor defensie van Ne- der'and en België hebben op dinsdag te Brussel een bespreking gehad. Zii hebben vastgesteld, dat het wenselijk is de grootst mogelijke samenwerking tot stand te brengen tussen de Ne derlandse en Belgische luchtmacht. Zij ziin overeengekomen, dat bepaal de comité's tegen door hen vastge stelde data rapport zullen uitbrengen over de realisatie van de samenwer king over de opleiding der vlieger en de vorming van technici en spe cialisten voor beide strijdkrachten. Een ander comité, samengesteld uit deskundigen van beide landen /al de vraagstukken van de logistiek be handelen Voor de studie van de standaardisatie van het materieel werd een permanent comité opge richt, dat direct met zijn werkzaam heden zal beginnen Voorts werd oe- sloten een gezamenlijke commissie voor de veiligheid in de lucht op te richten De ministers voor defensie van Ne derland en België hebben hun grote voldoening uitgesproken over de wijze waarop de besprekingen verhefien en over de mogelijkheden van samen werking tussen beide luchtmachten. Tien jaar wegens poging tot vergiffring De Alkmaarse rechtbank heeft de 48-jarige timmerman uit Middenmeer, Jacob L. A. N., wegens poging tot moord, meermalen gepleegd. door menging van vergif in oliebollen - veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf met aftrek. De raadsman van verdachte, mr. N. P Vestering. had vrijspraak ge vraagd „omdat het middel ondeug delijk was en verdachte vrijwillig de dokter had gewaarschuwd" Er was bovendien, aldus pleiter, van de olie bollen niet voldoende gegeten om hei vergif dodelijk te doen zijn De rechtbank verwierp het verweer middel van de verdediger als zou het middel ondeugdelijk zijn geweest en beschouwde het vrijwillig terugtreden van verdachte niet als een verzach tende omstandigheid omdat deze in gebreke was gebleven de door hem ontboden geneesheer in te lichten over de oorzaak van de ziextever schijnselen in zijn gezin. Verdachte heeft appèl aangetekend. De Anglicaanse bisschop van Coventry, dr Cuthbert Bardsley heeft in Londen een belangrijke toespraak gehouden voor de „Church Army", die eeu vernieuwing in de Anglicaanse Kerk beoo^ Deze toespraak geeft een beeld van Je uuidige situatie In de Anglicaanse Kerk van Engeland, de veranderingen, welke zich in de afgelopen Jaren hebben voltrokken, en de moeilijke problemen, waarmee deze Kerk in onze tijd te worstelen heeft. Op verschillende punten Is een treffende overeen komst »e zien met de situatie van de Kerk in diverse landen van Euro pa, Nederland niet uitgezonderd. Vandaag de dag leven er talrij ke mensen, die intellectueel on verschillig zijn en beminnelijk twijfelachtig. Zij zien niets be langrijks in het christelijk geloof. Onaantastbare zedelijke normen bestaan volgens hen niet meer. Vervolgens is er een toenemend aantal mensen, dat zich voor ern stige prohlgmen gesteld weet door de confrontatie met de natuurwe tenschappelijke ontdekkingen. „De Kerk", aklus dr. Bards ley. „vertoont drie zwakheden. Ten eerste de financiën. Ver geleken hij de Verenigde Sta ten is de financiële bijdrage van de gemiddelde kerkganger ellendig klein Er zijn nog te veel mensen in ons land. die menen dat de Kerk rijk is. Er moet een revolutie komen in de bijdragen van de kerk. een revolutie in het hart en de ver beelding van het volk. De tweede zwakheid van de kerk ligt volgens dr Bardsley op het terrein van voorlichting en verkondiging De Kerk heeft een boodschap, maar het ziet er naar uit. dat zij niet bij machte is de grote massa van het volk te herei ken, noch de intellectuelen, noch de wereld van de arbeid. Een derde zxoakheid van de Kerk ziet dr Bardsley in een heersende mentaliteit die nog al tijd veel meer naar binnen dan naar buiten staat gekeerd. Te veel christenen beschouwen Engeland Aantal kardinalen thans nog 57 Kardinaal P'azza. een der hoog ste leden van het college van kar dinalen en secretaris van de con sistoriale congregatie van het Vati- caan ls op de leeftijd van 73 jaar overleden Kardinaal Piazza was één der zes kardinalen-bisschop pen. de hoogste kardinaals rang. De twee andere, lagere rangen ?ijn kardinaal-priester en kardinaal deken. Het overlijden van kardinaal Piazza heeft het aantal kardi nalen tot 57 verminderd. Negen tien hunner zijn Italianen en 38 niet-Italianen. Kardinaal Piazza was de der tiende kerkvorst, die overleed sinds oaus Plus de twaalfde het college van kardinalen nu bijna vijf jaar geleden, eo zijn vol- ledige'storkte van 70 dignitaris sen bracht. Kardinaal Piazza had. als secre taris van de •onsisteria'e congre gatie. het toezicht op de meeste diocesen der R.-K. Kerk in de ge hele wereld. nog als een christelijk land. Te veel geestelijken houden zich nog te uitsluitend bezig met de kleine groep trouwe gelovigen. Over het algemeen genomen zijn de geeste lijken voortreffelijke herders, maar niet zulke beste missiona rissen. In Duitsland aantal protestanten gestegen De confessionele status in di Westduitse bondsrepubliek, die bij de laatste volkstelling in '.950 een verhouding aangaf %*an 51. Pro testanten en 46 r.-katho'ieken heeft zich ten gunste van de pro testanten gewijzigd In vele ste den van West-Duitsland is hei aantal protestanten toegenomen in Mlinohen tot 25 van het aan tal inwoners dezer stad, in Dils seldort tot 43 en in Mainz toi 50%. Volgens een onlangs gepu bliceerde statistiek is van de 68 miljoen Duitsers 60 protestant 35 r.-katholiek en 5 zonder een bepaalde godsdienstige rich ting. In een preek in de Marienkirche in Oost-Berlijn heeft het hoofd van de Duitse Evangelische Kerk, bis schop Otto Dibelius opnieuw scher- tennastoor Siegfried Schmutzler in Leipzig die vorige week tot vijl jaar gevangenis veroordeeld werd op de beschuldiging, dat hij tijden* de Hongaarse opstand een studen- tenondergrondse georganiseerd had. De bisschop heeft om zijn on bevreesde houding veel aanval len van de communisten te doorstaan. Het Oostduitse blad „Neue Zeit" noemde de Evange lische kerk een broeinest van de reactie, en anti-democratisch. BISSCHOP DIBELIUS pe beschuldigingen geuit aan het adres van de Oostduitse commu nisten. Hij vergeleek het leven in Oostduitsland op het ogenblik met de tijd van keizer Augustus in het Romeinse riik, toen er ook mensen waren die zich afkeerden van God en geloofden in een nieuwe tijd van materialisme. Zo ook, aldus de bisschop is er nu in Oostduitsland een minder heid, die gelooft, dat de Russische kunstmaan het eymboo! is van een nieuwe tijd Maar anderen, zei hij, behouden het geloof in God en hopen dat er „iemand zal komen om hen te bevrijden van de dingen die hen nu in verdrukking bren gen". De kerk, aldus de bisschop is zegevierend te voorschijn gekomen uit de strijd met het communisme om de jeugd „Wij hebben nu een jeugd, die een meer bewust geloof bezit dan wijzelf, toen wij jong waren", zei hij. „de iongeren ver- dieoen zich in de bijbel om hun geloof te versterken" De Evangelische bisschop bad voor de rooms-katholieke studen- JWet de overdracht en ingebruikneming van de nieuwe Neder lands hervormde kerk en toren, kan de her bouw van het oude tijdens de bezetting geheel afgebroken zeedorp Petten als voltooid beschouwd worden". Dit zei de burgemeester van Zijpe, mr. D. Bree- baart, In zijn feliclta- tietoespraak. Een aardige bijzon derheid is. dat het hout voor de eerste 16 woningen geleverd werd door de zee, die thans ook het hout leverde voor het vas te meubilair van het liturgisch centrum. De Avondmaalstafel en de preekstoel wer den door leerlingen van de Technische Schot I te Schagen uit dit aangespoelde hout vervaardigd Met een eredienst waarin werd voorge gaan door ds. Rem mers, werd het kerk gebouw in gebruik ge nomen De nieuwe kerk is gebouwd op de cen trale plaats van het herbouwde Petten. Het rank", torentje, dat »rij staat van de kerk, is opgetrokken van witgepleisterd beton, de kerk zelf bestaat uit donkere baksteen. De doop vont, een uit de ham gedreven tinnen bek ken op een gepolijste hardstenen zuil, is een geschenk van Zwitserse vrienden uit het Pfarramt Bankt Jakob. Niet iedereen was opgetogen in Zaandam De schilder Karei Appel heeft voor de nieuwe hervormde berk te Zaandam moderne gebrand schilderde ramen gemaakt. Niet iedereen is daar echter enthou siast over. Er zijn gemeenteleden die geen bijdrage voor het betalen van deze ramen meer leveren. In .Jlervormd Zaandam' schrijft ds A J. Engels: ,J)e ramen van Karei Appel hebben geld gekost in tweeërlei opzicht, ze moesten worden betaald en zonder dat men ze nog gezien had heeft men er zijn bijdrage voor vermin derd in onze gemeente. Het eer ste is vanzeits/wekend, want d< tijd dat een kunstenaar tegelijk hongerkunstenaar behoorde te zijn is voorbij Het tweede is. laat ik het maar ronduit zeggen, on christelijk en dom. Onchristelijk omdat men niet mag oordelen voor men dr feiten ketit. en dan nog voorzichtig moet zijn om een oordeel uit t sprkeen over een materie, die men niet helemaal beheerst: de moderne kunst. Dom, omdal de ramen toch be taald moeten worden en dus een stopzetten van bijdragen alleen betekent, dat men later het geld op andere wijze bijeen moet bren gen. „Voor mij geen kerk, die de wereld ontvlucht" Dr. G. R. A. Bell, Anglicaan* bisschop van Chichester, is gerui me tijd voorzitter geweest van de Wereldraad van kerken. Hij is thans 74 jaar en zal op het eind van d't Jaar zijn ambt neerleg gen HIJ heeft eens gezegd: „Voor mij geen kerk. die de wereld ont vlucht en zich opsluit en weigert de problemen van de moderne we reld onder het oog te zien". „Ik hoop", zo zei hij onlangs, „dat zij die een leidende positie in de kerk bekleden, steeds in Gods naam zullen strijden tegen ras sen- en klassehaat. tegen totalita risme en oorlog, dat zij hun stem zullen doen horen ten gunste van 1e gevangene, de vreemdeling, de jood. de vluchteling en alle slacht offers van vervolging, dat zij zul len bidden dat gere'-ngheid. vre de en vrijheid onder de volken zullen heersen en iat zij die mach tiger zijn zich opofferingen zullen getroosten voor de zwakkeren". Toontje liet het er niet bij zitten. Wild-West te Waardenburg De 21-jarige bediende van de benzine pomp van de heer Van Eek te Waardenburg. Toontje Do VV heeft maandagmiddag een levensgevaar lijke rit gemaakt op de treeplank van een kleine personenauto waar van de chauffeur bij hem benzine had getankt, maar zo-ider te beta len weer wilde wegrijden Toontie bedacht zich niet, moest zijn geld hebben en sprong op de treeplank. Het is een wonder dat hij het nog kan navertellen: de auto is nu een wrak Hij kwam even later op de drukke •erkeersweg Utrecht— "s-Hertogen- losch met grote snelheid in botsing net een andere personenauto. Beide •agens werden zwaar beschadigd laar Toontje hing nog aan de auto n was geheel ongedeerd, evenals de estuuraer, V. uit Vught en een aast hem zittende dame. t alleen Toontje bofte, ook de poli tie had een goede vangst want hel bleek dat V de auto vrijdag 1.1 bij de garagehouder V. te Vught had gehuurd en niet te hebben terugge bracht. Er was sindsdien 1200 km mee gereden. De heer V. en de dame zijn opgesloten. Tydens de behandeling in de Eerste Kamer van de wetsontwerpen tol goedkeuring van de verdragen tot oprichten van de Europese Fconomi sohe Gemeenschap en van de Euro pese Gemeenschap voor Atoomener gie. verklaarde de heer Hellema (ar) dat hem opgevallen was dat onder de bevolking der zes landen slechts wei nig geestdrift bestaat voor deze ver dragen. De heer Van Riel (wd> wees erofi dat het E E G -verdrag een compro mis betekent. Een actieve conjunc tuurnolitiek is nodig doch gezien de grote verscheidenheid in de economi sche politiek der betrokken landen ziet spreker hier een groot probleem liggen. De beer Kapteiin (pvda) meende, dat een van de zwakke punten in het ver drag is dat nergens gesproken wordt over een monetaire en fiscale poll eek der zes landen. De heer Sassen (kvp) drong erop aan by het overleg met betrekkin? ♦ot de nrobiPmen die samenhangen m?t de E E G ook de publiekrechte- iyke bedrijfsorganisatie te betrekken en dit niet alleen te voeren met de se cretarissen der werkgeversorganisa ties. Met betrekking tot de opmer king van de regering dat de tabaks- ndustrie in Nederland geen buiten landse concurrentie behoeft te vre zen. me» name uit Duitsland omdat deze produkten hier niet begeerd worden, maakt spreker erop attent dat de invoer van Senorïtas uit Bel- rië dit jaar mei 60% is toegenomen. De heer Regout (kvp) verklaarde dat de eemee^schanneiyke markt ho ge eisen stelt aan het aanpassings vermogen der Nederlandse industrie nn dat deze zich tüdig op de nieuwe situatie zal moeten kunnen voorbe reiden De heer De Grooth (vvd.) vroeg zich af wat zal geschieden indien 't verdrag niet beantwoordt aan de ge stelde verwachtingen Hij wees op de noodzaak van een gemeenschap pelijke ronjunctuurpolitiek der EE. G -landen. Ons vertrouwen, zo besloot spre- <er. wordt bij deze belde verdragen, «chtei wol op een zeer zware proef gesteld De regering zal de sprekers van daag antwoorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 11