Voorwaarden voor een landbouwbeleid positief Huishoudelijke tentoonstelling streekverbetering Zuid-Beveland VERBETERING VERBINDINGEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN „WAAROM GEEN STEUN VAN RIJK AAN KOOLZAADPRIJS?" DINSDAG 3 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Z.L.M.-VOORZITTER SPRAK IN GRONINGEN Prijspolitiek blijft primair Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, heeft maandag tijdens de algemene vergadering van de Groninger Maat schappij van Landbouw gesproken over enkele voorwaarden voor een po sitief landbouwbeleid. Na een algemeen beeld van de nationale landbouw situatie in ons land te hebben geschetst, merkte spreker op, dat de prijs politiek primair is en blijft. Ernstige bezwaren circuleren er tegen het systeem der monopolieheffingen, dat het goedkoopste is voor de schatkist oüder de huidige financiële omstandigheden, doch nadelen bezit voor de veehouderij. Met de verbetering van het restitutiesysteem schijnt men nu wel op de goede weg te zijn en de restitutie aan de pluimveehouderij, hoe wel niet volmaakt, voorziet zeker in een te lang onbevredigd gehouden behoefte, aldus spreker. Hij verwierp de gedachte van een stelsel van algemene toeslagen per hectare zolang men over middelen beschikt het nagestreefde doel op an dere wijze en met tegemoetkoming aan bestaande en gebleken prakti sche bezwaren te verwezenlijken. Hij legde de nadruk op het beginsel, dat de heffing gelijk moet zijn voor al le voergranen. terwiji de indruk te vens bestaat, dat de heffing zelf niet teveel mag wisselen. Op die wijze worden twee zeer belangrijke bezwa ren geëlimineerd; te weten het feit, dat het wereldmarktprijsverloop niet richtinggevend zou zijn voor onze nationale produkten en het feit, dat voortaan meer op economische wijze op de wereldmarkt voedergranen zul len worden aangekocht, hetgeen ge koppeld aan een juiste restitutie methode, de exportpositie en mede de exploitatie van onze veehouderij niet onbetekenend zal helpen verstevigen. Produktiebeperking moet altijd pas in allerlaatste noodzaak gebezigd worden, aldus spreker. Iedere pro duktiebeperking betekent over de gehele linie ook beperking op de goedkoopst werkende bedrijven, re sulterend in kostprijsverhoging. V estigingseisen Vervolgens ging spreker in op het onderwerp van de vestigingseisen. Voor het stellen van vestigingseisen pleit onder meer, dat het systeem zal leiden tot sanering van de landbouw, dat er een beter ontwikkelde boeren stand ontstaat, dat minder begaaf den naar elders moeten afvloeien en dat het aantal gegadigden in de landbouw zal afnemen. Tegen dit sy steem worden aangevoerd de argu menten. dat een en ander inbreuk zal maken op de persoonlijke vrij heid en dat 83 van de boeren zoons reeds landbouwonderwijs heeft genoten. Spreker was voor het stel len van vestigingseisen en vond het vragen, als minimum voorwaarde, van een diploma lagere landbouw school ln de toekomst geen overdre ven eis. Het huidige conjunctuurverloop voor de agrarische voortbrenging heeft in deze stand grote span ningen opgewekt, geschroefd als men wordt tussen dalende netto inkomsten en omhoog lopende in vesteringsbehoeften. Spreker be handelde vervolgens het systeem van de inkomstenbelasting en de bezwaren, welke het bestaande systeem met name voor de agra rische sector inhoudt. Reservering Als middel om de progressie te ma tigen is de aandacht gevestigd op de wenselijkheid een gedeelte dei- winst te mogen reserveren, om daar mee de jaarwinsten te egaliseren, 't vormen van een egalisatiereserve derhalve. Ir. Geuze betwijfelde echter of de kansen op dit terrein te verwe zenlijken zijn. Als tweede mogelijk heid noemde hij de maatregel, het tarief te baseren op het gemiddeld inkomen over vijf jaren. Bij dit sy steem zou men gebruik dienen te maken van een zogenaamd voort schrijdend gemiddelde. Het is daarbij niet de bedoeling, inkomen buiten de heffing der inkomstenbelasting te laten, maar alleen om het redelijker en billijker over de diverse jaren te verdelen. Een derde mogelijkheid is een beter benutten van de reserve ring tot gelijkmatige verdeling van kosten en lasten. De natuurlijke verschillen tussen landbouw en industrie laten geen vergelijkbare arbeidsproduktiviteit- verbetering toe. Men mag dan ook van de landbouw niet hetzelfde ver langen als wat de industrie kan pres teren, maar wel mag men tenminste dezelfde inspanning verlangen tot opvoering van de produktiviteit, wel ke in andere grote bedrijfssectoren optreedt, zo besloot Ir. Geuze zijn rede. De vergadering werd bijgewoond door vele autoriteiten, vooraanstaan de figuren op landbouwgebied en af gevaardigden van allerlei organisa ties. Bijna 5000 mensen in Noord Ceylon werden maandag dakloos tengevolge van de ergste overstromingen die ooit in dit gebied voorgekomen zijn. In Jaffna al leen stortten 300 hulzen in. Oogsten wer den vernield en veel vee, geiten en pluimgedierten, kwamen om. Politie-agent in Den Haag redde hond uit riool Zondagochtend heeft de 26-jarige po- litie-agent W. P. Kruiswijk een hond gered uit het kanaal bij de brug Ha ringkade-Nieuwe Duinweg in Den Haag. Hij liet zich langs een touw, dat door een collega werd vastge houden tot bij het water zakken en kon het dier in het nekvel grijpen. De hond schoot los en raakte in een riool. Politieman Kruiswijk kroop hierop achterwaarts het riool in. Hjj moest ongeveer twintig meter ver kruipen om de hond te kunnen red den. Egyptenaren onderhandelen met Schiedamse werf Een delegatie van de Egyptische Suezkanaal-autoriteit heeft onder leiding van directeur Mahmoed You- nes in Schiedam besprekingen ge voerd met de directie van de scheeps werf „Gusto". De besprekingen gin gen over de kanaalzuiger, die nog door de oude Suezkanaalmaatschap- pij was besteld en waarvan reeds een gedeelte gereed is. Zij hebben tot het resultaat geleid, dat het bestelde ma teriaal, bestaande uit de zuiger plus sleepboten, door de Egyptische ka naal-autoriteit is overgenomen. A.N.W.B. plaatst zeventig nieuwe riviernaamborden De A.N.W.B. is begonnen met het plaatsen van zeventig nieuwe rivier naamborden, waardoor het totale aan tal van deze borden op 470 wordt ge bracht. In 1953 begon de bond met het plaatsen van deze borden ter weerszijden van sluizen, bruggen en veren over rivieren en kanalen. De 70 nieuwe borden worden thans geplaatst langs waterwegen in het gehele land. Zo zullen er in de noordelijke provin ciën en in midden-Nederland ieder 26 nieuwe borden komen terwijl Zuid- Nederland er 18 krijgt. (Slot van Dag 1» nanciële positie van de belangheb benden is realisering moeilijk. Toekomstmuziek is nog de verwe zenlijking van de tertiare weg in het noorden, via de afsluiting van de Braakman, hetgeen een nog snellere verbinding Breskens-Terneuzen zal betekenen. Zo is vorige weck de ver betering van het weggedeelte Hoofd plaat-Nummer Een opgeleverd. Van de oude weg werd een tertiaire weg gemaakt, een stap in de rich ting dus van de verwezenlijking van de tertiaire weg in het noorden, die dus vrijwel geheel op korte afstand van de Westerschelde-oever zal lo pen. Het gedeelte Hoofdplaat-Num mer Eén kwam mCt D.A.C.W.-subsi- die tot stand. De bestaande verbinding tussen Nummer Eén en Breskens onder deel van deze tertiaire kustweg dus is bijzonder slecht. De inpoldering van de Braakman heeft niet alleen 1300 ha. goede cul tuurgrond opgeleverd; er werd te vens de mogelijkheid geopend, de verkeersverbindingen in Zeeuwsch- Vlaanderen aanzienlijk te verbete ren. De zwarte lijnen op de kaart ge ven de bestaande wegen in het ge bied rond en in de Braakmanpolder aan, zoals de „Middenweg" tussen Biervliet en Hoek, dwars door de nieuwe polder. De onderbroken lij nen tonen de ontworpen wegen, zoals de in aanleg zijnde weg tussen IJzendijke èn Biervliet. De nieuwe weg TerneuzenHoek, die wellicht deze maand nog voor het verkeer zal worden opengesteld, is als een be staande weg aangegeven. Men overweegt, alvorens tot verbe tering over te gaan, de slikken in de inham, die de kustlijn nabij Nummer Eén vertoont, in te dijken dit houdt verband met de dijkverzwa ring rond de Westerschelde en de nieuwe weg door het aldus gewon nen gebied te laten lopen. Wanneer deze tertiaire „kustweg" echter ge heel tot stand zal zijn gekomen, valt moeilijk te zeggen. Slagschip Royal Oak wordt geborgen Het 29.000 ton metende Britse slagschip Royal Oak", dat In de Tweede Wereldoorlog voor de kust van Noord-Schotland tot zinken werd gebracht door een Duitse duikboot, zal geborgen worden. De Britse admiral trit wil het schip, dat 2% miljoen oond sterling heeft gekost (Circa 26 m'ljoen gul den), laten slopen, omdat de waar de van het metaal groot is. Zij heeft daartoe een inschrijving openge steld. Zoals bekend is ligt het schip in de haven van Scapa Flow. De Britse admiraliteit wilde het schip al in 1949 laten slopen. Het plan ging toen niet door. De bewoners van de eilan den voor de Schotse kust waren nJ. van mening dat men het graf van de bemanning met rust moet laten. Van de bemanning, die uit meer dan 1200 koppen bestond, werden slechts 414 man gered. Het schip werd getorpedeerd op 14 oktober 1939. De Duitse duikboot wist te ont komen. H In het tennispark ,J3anen- burg" in Den Haag, waren M zondag reeds velen op de nat- H gespoten tennisbanen aan het M schaatsen. Volledige leerplicht voor schipperskinderen gevraagd De vier schippersbonden in ons land hebben zich met een adres tot de mi nister van ondervv\js, kunsten en we tenschappen gewend, waarin wordt aangedrongen op het invoeren van volledige leerplicht voor schippers kinderen. zoals deze voor de overige Nederlandse jeugd al ruim een hal ve eeuw bestaat. „Hoewel de situatie in het laatste decennium zodanig is. dat er geen of weinig schipperskinderen meer zijn, die in bet geheel geen onderwijs ge nieten, staat het echter vast dat een belangrijk percentage te weinig on derwijs ontvangt. Een statistiek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft aange toond. dat van het totaal geregis treerde varende kinderen ruim 62% aanmerkelijk minder schooltijden maakt dan gewenst is", aldus wordt opgemerkt in het adres. De vier organisaties achten het bo vendien gewenst, dat de huidige sub sidieregeling opnieuw tot een onder werp van studie wordt gemaakt, om dat de particuliere schippers weinig of niet kunnen profiteren van de hui dige subsidieregeling. Het gevolg van deze wat men noemt „ongunstige regeling" is. dat zuiver uit financiële noodzaak de schippers vrouw met haar kinderen aan de wal gaat wonen, waardoor het gezins verband wordt verbroken en de ge zinsopvoeding wordt benadeeld. Het adres is ingediend door de Algemene Rijnschippersbond, de Algemene Schippersvereniging, de Nederlandse r.-k. bond van reders en schippers ,,Sint Nicolaas" 'en de Nederlands protestants-christelijke schippers- bond. VOORZITTER GRONINGER MIJ. v. LANDBOUW: Ir. M. A. Geuze sprak over landbouwbeleid Waarom is de overheid nog steeds niet bereid om de prijs van ons nationaal produkt koolzaad te onder- steiyien. Dit terwijl men grif enkele miljoenen besteedt aan de ondersteu ning van een thans in het geheel niet rendabele walvisvaart, zo vroeg de heer H. J. Muntinger, voorzitter van de Groninger maatschappij van landbouw maandag in zijn openings woord voor de jaarvergadering van zijn organisatie. Gezien de bijzonder slechts weersgesteldheid van drie der vier laatste oogstjaren, stelde hij ook de vraag of bij de berekening der kostprijzen wel in voldoende mate 't oogstrisico wordt ingecalculeerd. De heer Muntinga uitte ernstig be zwaar tegen de door de regering voorgestelde blokkering, voortvloei ende uit de verhoging der normen voor bedrijfsgebouwen en resulterend in een stijging van de garantieprij zen, omdat ook dit de ontwikkeling van de landbouw tegenwerkt. „Wanneer de overheid voor bepaal de produkten öf in het geheel geen, öf slechts een deel van de kostprijs wil garanderen, dan kan ik niet in zien dat nimmer méér dan (gewogen gemiddelde) Nederlandse kostprijs gegarandeerd kan worden. Acht men het landbouwpolitiek gezien juist dat ook de duurder producerende gebieden in produktie blijven, dan dient men deze gebieden daartoe de gelegenheid Le bieden en te zorgen dat ze aan het produktieproces kun- VAN 13 TOT EN MET 19 DECEMBER Agrarisch-sociale voorlichting wordt intensief aangepakt In samenwerking met de subcommissie voor de huishoudelijke voorlich ting zal de Streekverbeteringscommissie Zak van Zuid-Beveland van 13 tot en met 19 december a.s. ta het pakstation van de veiling te Oudelande een tentoonstelling houden over woninginrichting. De bedoeling is, dat zo wel de boer als de boerin kennis zullen nemen van eikaars moeilijkheden op huishoudelijk terrein, waardoor verbetering in het 5300 ba grote streek- verbeteringsgebied sneller tot stand zal kunnen komen. Op de tentoonstelling, die door bur gemeester W. N. van Liere van Ou delande zal worden geopend, worden een oude en een vernieuwde kamer ingericht, een keuken en een eethoek, alsmede een spoelplaats annex bij keuken. Voorts zullen er lantaarn plaatjes en films over huishoudelijke voorlichting worden vertoond. Ook zullen enkele landbouwkundige ob jecten op de expositie te bewonderen zijn. Dit werd medegedeeld tijdens een maandagmiddag in Goes gehou den bijeenkomst, welke was uitge schreven door de streekverbeterings commissie voor de zak van Zuid-Be veland. De rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse Eilanden, dr. ir. W. C. van Beekom te Goes, die niet stemgerechtigd secretaris een coördinerende taak heeft, gaf 'n uit voerige beschouwing over de organi satorische opbouw van de commissie. De Streekverbeteringscommissie bestaande uit 12 personen behartigt het landhouwteclinisch en economische gedeelte, terwijl er voorts een uit twaalf dames bestaande subcommissie voor land bouwhuishoudelijke voorlichting is samengesteld. Als laatste is cr een subcommissie agrarisch-soci ale voorlichting, die zicli weer op geheel andere terreinen beweegt. Deze subcommissies zijn in het le ven geroepen, omdat men niet al leen de welvaart van het gebied wil verhogen, doch tevens 't in dividuele welzijn van de landbou wers en de landarbeiders evenre dig mee wil laten groeien. Ir. A. W. Luitjens van het rijks- landhouwconsulentschap, die de su pervisie heeft op de uitvoering, deed vervolgens enkele mededelingen over de werkzaamheden van de com- missie, gedurende het eerste jaar [van dc •itvoering van het streekver- 4 bytcrings^lao, gjyij 3L9§J 13 met 't werk begonnen, dat ongeveer vier a vijf jaar in beslag zal nemen. Hij wees er o.m. op, dat er reeds vrij veel geld geïnvesteerd is in de me chanisatie en op het gebied van de stalverbetering. Ook de verbetering van de veestapel is ter hand geno men, waarmede tot nu reeds enkele successen zijn geboekt. In 1957 zijn er twee excursies gehouden, is een bietenrooidemonstratie gegeven en heeft men verschillende praatavon den belegd. Enkele maanden gele den is een eigen orgaan opgericht, dat onder de naam „Nieuwsbrief" onder de belanghebbenden in het streekverbeteringsgebied wordt ver spreid. nen blijven deelnemen. De hiervoor benodigde gelden zouden beschikbaar gesteld kunnen worden door het Landbouw Egalisatie Fonds". Ten aanzien van het voedergraan- beleid zijn we volgens spreker, in 'n impasse geraakt en daarom wordt het hoogste tijd dat de boerenorga- nisaties zelf duidleijk naar voren brengen in welke vorm zij zich het toekomstige landbouwbeleid hebben gedacht. „Laten we samen zorgen dat de theoretici niet de praktici gaan leiden, maar dat ook laatstge noemde hun stem in het kapittel houden". Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Mij hield na het openingswoord een rede over „En kele voorwaarden voor een positief landbouwbeleid". Duizenden bij begrafenis van Benjamino Gigli Duizenden mensen hebben maandag de begrafenis van de beroemde zanger Beniamino Gigli bijgewoond. Het stof felijk overschot is bijgezet in de Ar gentijnse Nationale kerk in Rome. Naast de baar liepen vier beroemde collega's van de overleden tenor, na melijk Maria Caniglia (soprdan), Gi- acoma Lauri Volpi en Tito Schipa (tenors) en Gino Bëchi (bariton), In de stoèt 'liepen vertegenwoordigers van de stadbesturen van Rome. Reca- nati (waar Gigli geboren werd), Ro- vigo (waar hij zijn debuut maakte) sn Spoleto mede. In de uitvaartdienst zong de 65- jarige Lauri Volpi Saverio Merca- dantes „Salve Regina" en Cesar Francks „Panis Angelicus". Hij werd op het orgel begeleid door Luigi Ric- ci en op de viool door Ercole Rovere van het Romeinse opera-orkest. Italiaanse beeldhouwer Aldo Buttini overleden De bekende Italiaanse beeldhouwer, Aldo Buttini, die o.a. de beelden maakte voor de Olympische Spelen 1936 te Berlijn, is zondag in Carrara overleden. Hij werd 59 jaar. Buttini, die les gaf aan de academie van kun sten in Carrara, werkte nog aan een Cubaanse stad, toen hij door de dood reusachtig Christusbeeld voor een werd overvallen. Onder zijn werken telt nien de 24 reusachtige beelden van sportslieden, die het modernisti sche, foro Italico sportstadion in Ro me versieren. Moefijkbe^en op Koningin Mana-ncboo! opgelost Er hebben z'ch moeilijkheden voor- edaan op dc „Koningin Juliana Mej. J. van Es te Goes besprak de school", een dank zij Nederlandse bij- huishoudelijke voorlichting, waarbij dragen in hel leven geroepen school zij o.ni. mededeelde, dat van 13 tot en met 19 december een tentoonstel ling wordt georganiseerd in Oude lande. Drs. C. de Galan belichtte de agrarisch sociale voorlichting, die pas nu gaat starten. Begin 1958 zal een enquete worden gehouden over sociale verhoudingen in de streek. De agrarisch-sociale voorlichting is een moeilijke materie, die in de Zak van Zuid-Beveland voor het eerst in Ne derland intensief zal worden aange pakt. 'Ongerustheid onder burgerpersoneel bij het legei (Van onze Haagse redactie) Er heerst onder het burger-personeel bij de verschillende militaire onder delen, ernstige ongerustheid over geruchten, dat op grote schaal bur gerpersoneel zal wórden ontslagen. Men spreekt zelfs over vijfhonderd man. By informatie in Den Haag werd te kennen gegeven, dat deze geruchten ov erdreven zyn. De reorganisatie van het leger brengt mede, dat ook in de magazijndienst waar het meeste bur gerpersoneel werkzaam is, belang rijke wijzigingen optreden. In het al gemeen gesproken hebben deze »*yzi- gingen tot gevolg, dat personeel wordt verplaatst. In de loop van het proces der reorganisatie intussen zul len ook een aantal burgerambtenaren overcompleet worden. Dit aantal loopt echter niet in de honderden, menjjQftqr fa ge tientallen. school oor kinderen van Hongaarse vluch- 'e'ingi-n, die enkele weken geleden te U'ink'crn in Oostenrijk, officieel is ge opend. De moeilijkheden bestonden hierin, dat de (tweehonderd) leerlingen het schoolbewind te straf vonden en daar tegen in verzet kwamen, onder meer door het houden van een hongersta king. Een ingestelde commissie van onder zoek heeft thans bepaalde maatrege len genomen, die de rust hebben doen wederkeren. Zij besloot ontslag te verlenen aan de directeur van het in ternaat, de Hongaarse priester J Szoe- ke en aan twee leraren Een lerares heeft, in overleg met de commissie, elf ontslag genomen. Womugbopwleniug be- 'uvloeJde spaarcijfers De nationale woningbouwlening heeft een zware wissel getrokken op de cyfers van de spaarbank de stad Amsterdam in november, waardoor de uitbetalingen de inbreng met 2 9 miljoen hebben overtroffen. In november werd ingebr. 5.215.713 (november 1956: 4 692.024) en te rugbetaald 8 127.033 6065.977). Het tegoed is gedaald van 151.812.180 tot 148.900.860. In januari'noVëmber bedroeg de inleg 64.461.071 en de terugbetaling 64.815.242 De directie meent, dat de inbreng als zodanig in november niet teleurstellend was. Zij overtreft de inbreng van november 1956. De bevolking van India die ln 1051 356 879 ooo zielen telde, is sinds het Oe- gjg van deze eeuw met 121 miljoen toe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7